VEEL LIEFS VAN RONNIE Op kotters is het goed werken BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF WwWm BLIJVEN TELLEN... Veel jeugdigen op Texelse schepen Protestants Interkerkelijk Werkverband voor Gezinsverzorging Het juiste adres voor beroep op hulp "A" - A NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Gedurende de laatste jaren neemt het aantal gemonsterde vissers op de logger- en trawlervloot regelmatig af. De bemanning van de kotters daaren tegen neemt gestadig toe. Op deze verschuiving is van invloed de grote aantrekkingskracht, die de kotters uit oefenen (maatschapscontract), het op leggen van drijfnetloggers en de aan schaf van 'n geringer aantal trawlers, die door hun sterker motorvermogen ieder 2 a 3 drijfnetloggers vervangen. Vooral in Katwijk zijn veel jeugdigen naar de kotters overgegaan in plaats van op de nog aanwezige drijfnet schepen te monsteren. Het aantal gemonsterde vissers op kotters van 50 en meer BRT. bedroeg op 1 januari 1963 1197, 1964 1269 en 1965 1423. Deze toeneming is geen zuivere toe neming van het aantal vissers. Immers de opvarenden van vaartuigen beneden 50 BRT, waarvoor de bemanning niet behoeft te monsteren en dus ook niet aan bepaalde eisen behoeft te voldoen, zijn in deze telling niet opgenomen. Naarmate de kotters groter worden zal dus het aantal gemonsterden stijgen. Woonplaatsen De kotterbemanning is woonachtig in de volgende plaatsen: 1963 1965 abs °/o abs °/o IJmuiden 28 2,3 48 3,4 Katwijk 593 49,6 673 47,3 Scheveningen 104 8,7 149 10,5 Noordwijk 22 1,8 23 1,6 Den Helder 44 3,7 54 3,8 Texel 99 8,3 105 7,4 Urk 291 24,3 338 23,7 Overige 16 1,3 33 2,3 1197 100,0 1423 100,0 In rangorde is Texel de vierde kot- terplaats. Texel telt tweemaal zoveel vissers op kotters van 50 en meer BRT als Den Helder. Wienngen gaat zelfs schuil in de categorie overige plaatsen. Op Wieringen en de in de kleinere vis serij havens, zoals Breskens, Stellendam, Harlingen, Zoutkamp e.d. zijn voor het merendeel de kleinere kotters gestatio neerd. In de maandstatistiek van de Visserij van januari j.l. deelt het CBS mede. dat de uitkomsten van de en quête onder deze bemanningen nog af zonderlijk zullen worden gepubliceerd. Leeftijdsopbouw De leeftijdsopbouw van de Texelse en de gehele Nederlandse kotterbeman ning was op 1 januari 1965 als volgt: Texel Nederland abs °/o abs °/o tot 21 jaar 17 16,2 221 15,5 21-24 jaar 19 18,1 210 14,8 25 - 39 jaar 38 36,2 524 36,8 40-49 jaar 13 12,4 251 17,6 50- 64 jaar 13 12,4 199 14,0 65 en ouder 5 4,7 18 1,3 Totaal 105 100,0 1423 100,0 In het algemeen kan worden gesteld aldus het CBS dat op loggers en trawlers meer jonge en oude vissers aanwezig zijn, terwijl op de kotters meer vissers in de middenklasse mon steren. T.a.v. Texel merken wij op dat de jeugdige leeftijdsgroep vrij goed bezet is. De sterke bezetting van de oudste groep is ten dele van toevallige aard. Zouden wij deze niet in beschou wing nemen, dan wordt het beeld alleen maar gunstiger. Op 1 januari 1962 be droeg het aantal vissers tot en met 24 jaar nog slechts 21, thans 36. Deze stij ging is meer dan alleen maar een auto matische, omdat er nu meer schepen van 50 en meer BRT zijn. Er is nl. een grotere toeloop van jongeren tot de visserij dan voorheen. Niet alleen uit deze statistiek, maar ook uit andere bronnen is ons bekend, dat het met de personeelsvoorziening thans beter gesteld is. Er varen thans minder vissers van de overkant op de vloot. Gediplomeerden Het percentage gediplomeerden van de op kotters van 50 en meer BRT ge monsterde vissers is hoog. Voor alle plaatsen tezamen bijna 83. terwijl het bij de logger- en trawlervloot 61 be draagt. In het algemeen is in de klassen tot 21 jaar en 21 - 24 jaar het percentage gediplomeerden nog laag. De jongeren op de kotters volgen eerst op de leeftijd van 25 jaar 'het visserij-onderwijs. Het percentage gediplomeerden op Texel is eveneens 83. Gedurende de laatste ja ren schommelde het tussen 80 en 83. Hedenavond eerste match WEER VOETBALWEDSTRIJDEN TEGEN „DE MOK" Traditiegetrouw zullen de Texelse voetbalverenigingen de komende dagen aantreden tegen een elftal van het amfi bisch oefenkamp ,,De Mok". De organi satie van de wedstrijden berust bij de Texelse sportraad. De eerste wedstrijd in de serie wordt hedenavond gespeeld. Een combinatie van S.V. Texel zal het tegen de marine mannen opnemen op het terrein van Z.DJL te Den Hoorn. Aanvang half acht De opstelling staat in het kastje aange geven. Op donderdag 8 juli treedt ,,De Mok'' aan tegen S.V.C. op het sportterrein te De Cocksdorp. Aanvang half acht. Op dinsdag 13 juli wordt gespeeld te gen Texelse Boys op het sportterrein te De Koog Aanvang half acht. Donderdag 15 juli, om half acht, meet ,,De Mok" zijn krachten met een elftal van S.V.O. te Oosterend. Dinsdag 20 juli wordt gespeeld tegen Z.D.H. te Den Hoorn, aanvang half acht. De laatste wedstrijd in de serie speelt „De Mok" tegen S.V. De Koog op don derdag 22 juli op het terrein te De Koog eveneens om half acht 's avonds. Zoals bekend kan men in geval van ziekte in huisgezinnen, een beroep doen op de hulp van het Protestants Inter kerkelijk Werkverband voor gezinsver zorging op Texel. Herhaaldelijk is even wel gebleken dat men niet steeds de juiste weg weet te bewandelen, wan neer een beroep op hulp moet worden gedaan. Het P.I.W. verzocht ons daarom te vermelden, dat men zich niet recht streeks dient te wenden tot de leidster, mevrouw Joustra, maar tot een der vol gende contactpersonen: Den Burg: mevr. T Dros-Roeper, We verstraat 4; mevr. Uidam, Keesom- laan 18. De Cocksdorp: mevr. C. Boon-Bakelaar, Kikkeristraat 41; mevr. W. Zijm-Witte, „Sir Robert Peel" C 21. De Koog: mevr. W. Ch. Dros-van der Mark, K 63b; mevr. Luberti-van Bergen, Ruijslaan 14. De Waal: mevr. N. Plaatsman-Hooger- heide, Hogereind 18. De Westen: mevr. H. Kikkert-Werther, H 120. Eierland: mevr. C. A. van Lenten-Buys, E 117. Oosterend: mevr. L. Bremer-Vlaming, Mulderstraat 1; mej. T. Eelman, O 21; mevr. P. Ellen-van der Vis, Kotter- straat 19; mevr. H. Ellen-Zegel, Kotter- straat 25. Oudeschild: mevr. N. Schagen-Koom, de Ruyterstraat 13. Prins Hendrik polder: mevr. L. Visser- Hessels, H 36. Den Hoorn: mevr. A. Lap-Schrier, Klif 8. Helaas kan niet altijd iedereen direkt geholpen worden op het moment, dat de hulp wordt aangevraagd, hoewel zo veel mogelijk getracht wordt om duidelijke noodgevallen voorrang te geven. In dit verband mag er nog eens op gewezen worden, dat het aanbeveling verdient, om, indien enigszins mogelijk, de hulp tijdig aan te vragen, en bijv. bij terug keer uit het ziekenhuis niet tot het laatste moment te wachten met de aan vraag. Een ander misverstand is, dat velen menen, dat alleen donateurs van het P.I.W. geholpen zouden worden of dat dezen althans voorrang zouden hebben. Hoewel wij allen, die nog geen donateur zijn, in overweging willen geven om zich als donateur bij één van boven staande contact-dames op te geven, stelt het Bestuur van het P.I.W. er toch prijs op te vermelden, dat bij de behandeling van de aanvragen om hulp het feit of men wel of geen donateur is, geen en kele rol speelt. De stelregel is en blijft, dat iedereen geholpen moet worden, voor zover dat nodig en mogelijk is. Wat niet weg neemt, dat geheel protestants Texel de opdracht om elkanders lasten te dragen misschien nog eens zou kunnen over wegen met het oog op genoemd dona teurschap. S.V. OOSTEREND Tot half augustus zal door S.V.O. niet worden getraind. Als afsluiting van het seizoen speelde S.V.O. donderdag een wedstrijd tegen Z.D.H. De uitslag was 6-3 in het voordeel van S.V.O. Met de rust leidde Z.D.H. met 2-1. SCHIETOEFENINGEN Op dinsdag 6 juli (heden) met als uit- wijkdag 7 juli, wordt door H.M. „Am sterdam" geschoten vanaf steiger 21 te Den Helder. Onveilige stroken vanaf fort Harssens langs peilingslijn 050 rechtwijzend, 1 mijl breed in NW-rich- ting en 4 mijl breed in ZO-richting, van genoemde peilingslijn. Maximum onveilige afstand 12 mijl. Een veiligheidsschip is aanwezig. [mi "nu 128. Nu weet natuurlijk iedere voetbal liefhebber wel, dat een autogram een persoonlijke handtekening is van een of andere ster, die men 't gemakkelijkste verkrijgt door na de wedstrijd het veld op te hollen, voorzien van een bedui meld schriftje en een stompje potlood. Maar ons kleine, vurige controleurtje was daar niet zo erg in thuis, want hij was slechts controleur in los verband, zodat hij niet altijd aanwezig was en dus niet veel verstand had van het doel en streven der autogrammen jagers. Hij dacht zelfs, dat autokrammen een be paald soort krammen waren, waarvoor je eigenlijk in de ijzerwinkel diende te wezen. Daarom stuurde hij de twee schurken, Diavolo en Angelico, met fel gebiedende stem uit de kleedkamer weg. Daar keken die twee bontkraagpet ten natuurlijk wel van op en ze vielen boos uit: „Maar man, herken je ons dan niet? Wij zijn immers bestuursleden van de Fiorenza Boys? Wij mogen hier best naar binnen!" „Jullie kennen me de snor uitpluk ken". snauwde het vurige controleurtje terug. „Jullie zijn geen voetballers en jullie komen hier niet binnen. Ik heb mijn orders en daarmee uit. Maak dat je wegkomt en haal je krammen voor je auto maar ergens anders!" We kunnen er verder kort over zijn: de schurken kregen het niet voor el kaar. Ze mochten niet naar binnen. „Nou. nou, dat is een pittig manne ke!" zei Angelico even later tegen zijn handlanger, toen ze samen de trappen van de eivolle tribunes opliepen, „Dat manneke moeten we in de gaten hou den, zeg. Die is taai als een terrier! Misschien doen we er goed aan hem te bevorderen tot controleur in vast ver band der eerste klasse met het recht tot het verkopen van flesjes limonade en met de bevoegdheid tot het verhuren van leren zitkussentjes!" „Dat is nog niet zo'n slecht idee", vond Diavolo. „Maar hoe is het anders mogelijk, hé? Óp ons eigen voetbalveld wijst een controleurtje ons de deur. We leven toch werkelijk in een rare we reld!" FEUILLETON: lllllllllllllllllllllll. IIIII1IIIIIIIIIIIIIIIII1 llllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIII door Maartje Zeldenrijk HOOFDSTUK 4 Die avond kwam Yolanda Zolban tegen negen uur reeds binnen, gevolgd door de dikke en het bleke meisje. Dit maal dus met z'n drieën. Ook nu haast te Blikkie zich het drietal naar een vrije tafel te geleiden. Blijkbaar was het nog te vroeg voor champagne, want ditmaal bestelde men cocktails. Ronnie had gepoogd net te doen, of hij geen erg had in haar komst, doch op een gegeven ogenblik ontmoetten hun ogen elkaar in het spiegeltje op de piano. Nauwelijks merkbaar gaf ze een knipoogje, wat bij Ronnie een ave rechtse uitwerking had. Wat verbeeld de dat grietje zich wel? Dat hij een soort gigolo was? Hij speelde rustig verder, zonder nog één keer in het spiegeltje te kijken en toen het nummer uit was, verlegde hij de muziek en nam gelijk tijdig het spiegeltje weg. Zo. mevrouw tje, wijdt verder uw aandacht maar aan die dikke kwabwang, want die zat u gisteravond ook al met z'n gore blikken te verslinden. Hoe kan zo'n gedistin geerde vrouw in 's hemelsnaam zoiets tot vriend hébben. Over smaak valt niet te redeneren, zullen we maar denken. Tussen de dansnummers door zong hij een enkele keer een liedje en daar bij was het niet mogelijk haar te nege ren. Toen ze heftig klapte na het zin gen, boog hij zeer correct, maar voor de andere bezoekers en bezoeksters in de zaal minstens even diep. Tegen half elf legde Blikkie een briefje op de piano, keek hem met één oog dicht aan en grijnsde. Eén of ander verzoeknummer van onze textielwedu- we, dacht hij. Als ze maar niet naar mijn eigen liedje vraagt, want daartoe ben ik vanavond beslist niet in staat. Tijdens één van de pauzes stak hij het briefje in zijn zak, waarna hij naar het toilet liep. Daar vouwde hij op zijn gemak het kattebelletje open en las tot zijn stijgende verwondering: „Waarom bent u vanavond zo stug? Heb ik u geërgerd? Ik was vanmorgen bij u aan huis. U was er niet. Ik wil graag een onderhoud met u hebben over uw stem: Papegaaienlaan, Wasse naar, villa „Modeste". Reiskosten voor mijn rekening. Als u er om half één bent, morgenmiddag, lunchen we samen. Als u mijn uitnodiging aanneemt, wilt u dan nog eens dat Franse chanson van Charles Trenet: Retour Paris, zingen? Yolanda". Een beetje stupide keek hij naar het 'briefje, dat met kleine lettertjes ge schreven was. Wat moest mevrouw Yolanda van hem? Praten over zijn stem? Wat is daarmee? Wat mankeert er aan? Of is Yolanda mijn eerste fan? Een bewonderaarster? Als er meer zo volgen, kan het leuk worden. Dus ze had door, dat ik opzettelijk zo weinig naar haar gekeken heb. Misschien heeft ze ook gemerkt, dat ik het spiegeltje weghaalde Ja mevrouw, ik ben gepi keerd. Ik ben niet bepaald gecharmeerd door uw belangstelling. Integendeel, ik vind die griezelig. Wil ze mij soms op nemen in haar mannenharem? Met die kwaboog en die ander, die er gister avond bij was? Reiskosten worden ver goed. Hoe kom je in Wassenaar? Ik ben er bijn m'n weten nog nooit geweest. Laat die griet de zenuwen krijgen Terug bij de piano keken de andere drie hem vragend aan. „Is er wat?" vroeg Ronnie. „Dat vragen wij ons af. Was dat briefje privé, of...." Hij haalde het uit zijn zak en keek er even op. „Een verzoeknummer voor onze Yolanda: Retour a Paris. Ze houdt zeker van chansons". „Meteen?" „Ben je mal! Laat haar maar even wachten We zijn geen jukebox". De guitarist glimlachte. „De originele opmerkingen van o .ie leider...." „Een wals, jongens, laten ze maar eens draaien. Krijgen ze dorst van". „Sinds wanneer krijgen wij een per centage?" „Als ze niks drinken, krijgen we nog minder.. Ja één-twee-drie. Om half twaalf imiteerde Ronnie Trenet in z'n chanson „Retour a Paris" en oogstte een dankbaar applaus, niet in het minst van Yolanda, wier gezicht nu straalde. Hij boog voor haar zonder een spier van zijn gezicht te vertrek ken Als je soms denkt, dat je me al bij je hebt, dame, vergis je je. Misschien kom ik morgen, misschien niet. Zal er van afhangen, hoe ik morgenochtend gemutst ben.. Donderdagmorgen stapte Ronnie Beelen evenwel om tien over half elf in de trein en reed naar Den Haag. Met de bus bereikte hij Wassenaar en na enig vragen had hij de Papegaaienlaan gevonden, waar hij de villa al heel spoe dig ontdekte. Precies twaalf uur drukte hij zijn vinger op de bel. De bleke deed open en herkende hem onmiddellijk. De pianist-zanger uit Amsterdam. Komt u verder, meneer. „Beelen. Ronald Beelen. Voor mijn vrienden Ronnie". Ze sloot glimlachend de deur achter hem. „Het moet een voorrecht zijn om tot uw vrienden te behoren. Mag ik u voorgaan?" In de salon zag hij Yolanda. Ze kwam overeind en liep met uitgestoken hand naar hem toe „Ontzettend aardig, me- 'V v i/ Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nóg inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3Mo, termijnboekjes nu met een rente van 4h°/q. Zo blijft u tellen. Bijtellen! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 neer Beelen, dat u aan mijn verzoek ge hoor hebt gegeven". Ze stelde voor: „Bep Interna, mijn vriendin, secreta resse en chaperonne. Gaat u zitten. Wat mag ik u aanbieden? Een aperitiefje?" „Is het erg, als ik gewoon koffie pre fereer?" „Integendeel, Bep?" Het meisje verdween en Yolanda ging tegenover haar gast zitten. „Is het toe gestaan, dat ik u mijn compliment maak over uw zang en voordracht? Uw imi- tatie van Trenet was werkelijk heel aardig". Hij boog „Dank u, mevrouw". „Voor mijn vrienden ben ik gewoon Yolanda. of Yo". Hij lachte. „En voor de mijne heet ik Ronnie". Ze knikte, Terwijl ze haar ene knie over de ander legde, keek ze hem on derzoekend aan. „Dit vergemakkelijkt het praten, Ronnie. Daar staan sigaret ten. Of als je liever een sigaar wilt?" Hij schudde zijn hoofd. „Daar ben ik nog niet groot genoeg voor". „Mijn man rookte kleine sigaren. Er zijn er nog steeds over, want niemand van mijn vrienden rookt ze". Hij stak een sigaret op. Wat moest hij hierop nu antwoorden? Dat ze we duwe was, wist hij van Willem Volland Dat ze behoorlijk in har slappe was zat, kon je wel merken aan dit huis. Een klein paleisje. Overigens, de wagen, die hij bij het huis had zien staan, kostte ook wel een kwart ton. Toen hij bleef zwijgen, vervolgde de vrouw: „Ronnie, als ik je complimen teer over je stem, zul je daarover waar schijnlijk niet verwonderd zijn. Je weet zelf natuurlijk, dat je heel behoorlijk kunt zingen?" Hij haalde zijn schouders op. Een be leefde glimlach kwam over zijn gelaat. „Wat verstaat u onder behoorlijk? Ik zing graag. Meestal geef ik 's avonds enkele nummertjes weg, zo tussen het dansen door. Het publiek stelt het blijk baar op prijs, gelet op het applaus, an ders deed ik het niet. Maar bij Caruso vergeleken ben ik vanzelfsprekend maar een schor kikkertje". Ze keek hem onafgebroken aan. Ter wijl ze zich dichter naar hem toe boog, antwoordde ze zacht: „Weet u, dat u na harde en lange studie in staat zult zijn om Caruso te benaderen?" Hij begon eerst langzaam, toen harder te grinniken. „Ik zie mezelf al in de Scala van Milaan: O sole mio.Me vrouw.... o pardon, Yolanda, ik zou haast gaan blozen". ,,U hebt mijn toestemming. Wat dat blozen betreft. Wij zijn hier sans gêne. Ha, daar is onze onvolprezen Bep. Ronnie, nu krijg je koffie, zoals je nog nooit geproefd hebt". Bep zette de koppen neer en schudde haar hoofd. „Houd op, Yo, wat heb je er aan?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4