Marinevliegtuig raakte papieren vlieger CJroen Twarts jexels in het harL, GRATIS Zwervend over het eiland Koelkasten? Gebr Schoorl! Grote schrik op „Loodsmansduin" Marinevoorlichting: Minimum vlieghoogte nauwelijks overschreden chwvUmiedïunA- TESO laat morgen extra vroege boten varen fiWAT Ml WGGM WOtC.^ VRIJDAG 23 JULI 1965 78e JAABGAN^ TEXELSE^COURAN' Uitgave N.V. v/h Langcveld de Root) Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminulaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschtfnt dinsdag» en vrgdi Bank: Nederl. Middenstandsbank; C renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr, kw. 30 ct. incasso. Advert: famiB)°e" 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct P* ten „Ik kreeg de schrik van mijn leven! We dachten dat het toestel neer zou storten, zó laag kwam het over. Als zoiets vaker gebeurt, kom ik hier nooit meer terug!" Aldus de reactie van een vrouwelijke kampeerster op het terrein „Loodsmansduin" nadat daar een vlieg tuig van de Koninklijke Marine zo laag was overgekomen dat de in de lucht staande papieren vlieger van een Am sterdamse kleuter werd weggevaagd en vernield. Het merkwaardige „luchtincident" verwekte vorige week woensdag grote ontsteltenis en verontwaardiging. De papieren vlieger hoorde toe aan een 4- jang meisje. Haar vader had het ding juist opgelaten en de ca. 90 meter lange lijn geheel gevierd. De Amsterdamse familie was niet de enige, die zich met het vliegerspel vermaakte; verderop stond nog zo n stukje speelgoed m de lucht. Een tweetal vliegtuigen van het type Grumman Tracker was boven de Hors bezig met schietoefeningen. In grote cirkels vlogen ze herhaaldelijk over het terrein om boven de uitge strekte zandplaat te duiken en hun doelen onder vuur te nemen. Steeds lager Telkens kwamen de toestellen over de tenten en huisjes van Loodsmansduin, maar nog zo hoog dat niemand er bij zondere aandacht aan besteedde. Be denkelijk werd het echter, toen vooral één der toestellen steeds lager over het terrein ging vliegen. Omstreeks 11 uur had het betrokken toestel zo veel hoog te geminderd, dat het laag over het ter rein scheerde en het touw van de laag staande vlieger halverwege raakte en meesleurde. De vlieger werd een eind •voortgetrokken, maar viel enkele hon derden meters in de richting van De Geul weer naar beneden: door de ge weldige ruk natuurlijk geheel vernield. Getuige Een bijzonder kritisch en" betrouw baar getuige van dit merkwaardige ge beuren, was Prof. Dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrenwacht, die zijn kampeervakantie op „Loodsmansduin" doorbrengt. Onmiddellijk had hij bere kend, dat de hoogte waarop het vlieg tuig over het terrein heeft gescheerd ruim 20 meter moet zijn geweest. „Heel merkwaardig. Ik kan me niet voorstel len dat zoiets mag!", was dan ook zijn oordeel. Verschillende kampeerders wa ren hevig geschrokken en hadden zich plat op de grond geworpen, toen ze het toestel met brullende motoren zagen aanstormen. Nauwelijks afgeweken Naar aanleiding van dit geval namen wij contact op met de Marine Voorlich tingsdienst te Den Haag. Daar werd ons meegedeeld dat de betrokken piloot niet of niet veel is afgeweken van de regels die bij schietoefeningen gelden. Als minimum vlieghoogte voor normale vluchten is weliswaar gesteld, dat men niet beneden de 300 meter mag komen, maar bij schietoefeningen waarbij het toestel de grond al duikend dicht moet naderen om zijn werk te kunnen doen, is in het algemeen een afvuurhoogte van 500 voet (plm. 165 meter) het mi nimum. Zelfs wordt toegestaan dat bij het „doorglijden" na het schieten wordt gezakt tot ca. 30 meter. Dat moet hier het geval zijn geweest. Onze zegsman verbaasde er zich echter over, dat geen der geschrokken kampeerders een klacht heeft ingediend bij de plaatse lijke politie. „Wanneer men dat onmid dellijk doet, kan er naar worden ge streefd dat de vakantiegangers niet meer last ondervinden dan onvermijde lijk is", aldus de Marvo. WIELRIJDER SLOEG OVER DE KOP Een merkwaardig ongeluk deed zich dinsdagmiddag omstreeks vijf uur voor op het fietspad van de Pontweg nabij de hoek met de Pelikaansweg. De 9- jarige jongen P. Voorthuizen uit Den Burg stond te liften en werd meegeno men door de 19-jarige wielrijder O. Bosma uit Sneek. Het knaapje kreeg een plaatsje op de stang achter het stuur, maar gleed even later plotseling weg. Hij kwam daarbij met een van zijn voeten in de spaken van het voorwiel, waardoor de fiets over de kop sloeg. De heer Bosma kwam daarbij zo ongeluk kig te vallen, dat hij een vrij zware her senschudding opliep en per ziekenauto naar zijn vakantieadres, de jeugdher berg »De Eyercoogh" moest worden overgebracht. Zijn jonge passagier kwam er met enkele schrammen af. ZoveeLste keer Ons commentaar op dit geval; Het is niet de eerste keer dat Marinevliegtui gen op zuidelijk Texel narigheid ver oorzaken. Nog niet zo lang geleden werden „door een technische misreke ning" twee raketten afgeworpen op en kele tientallen meters afstand van va kantiegangers in een weiland bij Den Hoorn. Vorig jaar werden ook op korte afstand van de bebouwde kom van Den Hoorn, twee oefenbommen losgelaten. Ditmaal waren ondeugdelijke bommen- rekken de oorzaak, zo deelde de Marvo later mee. Aangenomen mag worden, dat het laagvliegen van woensdag geen technische oorzaak heeft gehad. Het lijkt ons onnodig dat zó laag over het terrein wordt gevlogen. Het lijkt boven dien gevaarlijk. Niet alleen voor de veiligheid en rust van de kampeerders, maar ook voor de betrokken vlieger in dit door hoge duinen en met hoge ob stakels omgeven gebied. Protesteren s.v.p. Het incidentje kan voor onze plaatse lijke overheid de druppel zijn, die de emmer doet overlopen. Een krachtig protest bij de Marine-autoriteiten, ge koppeld aan een dringend verzoek om de aan- en afvliegroute naar de schiet schijven niet precies over het dichtbe volkte „Loodsmansduin" te leggen, lijkt ons het minste, dat ondernomen kan worden. MOTORRIJDER VRIJ ERNSTIG GEWOND Maandagmiddag om drie uur werd de 45-jarige kampeerder Westerman uit Amsterdam op de Ruigedijksweg bij De Koog gewond naast zijn motorrijwiel gevonden. Door onduidelijke oorzaak was hij gevallen. Aan het hoofd had hij daarbij een diepe wond opgelopen en tevens een hersenschudding. Dokter Siebenga verleende eerste hulp en liet de onfortuinlijke motorrijder per zie kenauto naar het ziekenhuis te Den Helder vervoeren. TWEE KOSTBARE PAARDEN DOOR BLIKSEM GEDOOD DE COCKSDORP In de nacht van dinsdag op woensdag sloeg de bliksem op een nieuwe houten schuur van de boerderij „Rio Grande" in Eierland. De gehele schuur werd ontzet en het me rendeel van de asbestplaten op het dak barstte. Er ontstond brand, die echter door direct ingrijpen van de bewoners, de familie Laan, met zeildoeken kon Worden gedoofd. De brandweer van De Cocksdorp, die spoedig ter plaatse was, behoefde dan ook geen blussingswerk te verrichten. Eerst toen bemerkte men dat de blik sem ook twee kostbare stermerries had getroffen. De dieren werden buiten le vensloos gevonden; het veulen van een der paarden leefde nog. De paarden waren bezit van de eigenaar van „Rio Grande", de heer Van Waveren te Em- meloord. De schade beloopt vele dui zenden guldens. GESLAAGD Bij de onlangs gehouden examens voor Scheepswerktuigkundigen te Den Haag, slaagde onze vroegere plaatsge noot de heer P. J. Witte te Oudeschild voor het diploma C 2 als hoofdwerk tuigkundige G.H.V. «lerreilsM»/ Na enkele weken van gedwongen thuis zitten, heb «k de laatste dagen weer iets van de Texelse boerenbedrijven mogen zien. Van wat ik deze eerste dagen zag, wil ik iets vertellen, waarbij ik de kop van het artikel leen van een mede-redacteur, d*e op ander terrein verkenningen heeft uitgevoerd. Het is me deze weken wel weer duidelijk gebleken, dat de inspiratie om te schrijven niet opgedaan wordt in de huiskamer of op het bed, maar dat je daarvoor op do bedrijven moet zijn. Wilde haver Op diverse bedrijven steken de plui men van wilde haver hun kop boven de andere granen uit. Dat is vooral het geval in percelen zomergerst. In zomer en wintertarwe of haver vallen deze aartsvijanden van de bouwboer veel minder op en vooral in een gewas haver zal het moeilijk, zo niet onmogelijk zijn de Jaatste planten te vinden. Er is in de afgelopen winter reeds sprake geweest van het in het leven roepen van een verordening voor ons eiland, waarbij wilde haver op straffe van een geldboete tijdig uit de gewas sen verwijderd moet zijn. Zover is het nog niet gekomen. We kunnen er even wel op rekenen, dat een dergelijke maatregel in de lucht zit. Als U met dit onkruid in Uw bouw land zit, is het zaak om er nu in alle ernst achter te gaan. Doet U dit niet, dan is uw leed straks niet te overzien. We zijn overtuigd, dat het geen een voudige zaak is om op percelen, waar veel van dit onkruid voorkomt tot zui vering over te gaan. Er zit echter niets anders op. Doe het deze week nog Ruige weiden Ze zijn er ook nu nog. En ze ontsie ren op een ïjselijke manier een flink aantal Texelse bedrijven. Wat ik niet begrijp is dit! In iedere omgeving wonen veehou ders, die hun weiden regelmatig van dit TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) i verrukkcli|ke chocolodedronk met slechts 1% vet Fris en pittig von smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke li|n! oude gras zuiveren. Na het strooien van wat stikstof bieden deze weiden na een paar weken weer een pracht aanblik. Je vraagt je wel eens af of veehouders, die het maaien van de ruige weiden nala ten, dit niet opmerken. Dat men deze rubriek niet leest, vind ik geen wonder. Dat een veehouder een opmerking van onze kant over het be lang van bossen maaien naast zich neer legt, kunnen we begrijpen. Maar dat men geen oog heeft voor het goede voorbeeld van andere veehouders, is voor ons een raadsel. Slecht grasland Een aantal jaren is door de Streek- ontwikkelingscommissie premie gege ven als veehouders slecht grasland „zwart" maakten en het daarna op nieuw inzaaiden met een goed gras zaadmengsel. Voor deze regeling was flink animo. Enkele veehouders vroegen ons of deze regeling ook dit jaar weer zou gelden. We hebben daarop moeten antwoorden, dat dit niet het geval is. Een dergelijke premieregeling mag nooit meer dan een stimulans zijn om een dergelijke bedrijf smaatregel op gang te krijgen. De Commissie is van oordeel, dat dit thans het geval moet zijn. En we kunnen dit onderschrijven. We zijn er van overtuigd, dat een aantal veehouders zullen doorgaan met het omzetten van slecht, oud grasland in nieuw grasland. Dank zij het werk van de ruilverkaveling hebben niet alleen de veehouders, die van de pre mie-regeling van de Streekontwikke- ling gebruik maakten, kennis gemaakt •met nieuw grasland, maar ook zeer vele anderen. Het is nu de tijd om de frees er in te zetten. U kent de werkwijze toch, die naar onze mening de beste resulta ten geeft? Als nummer één frezen. Let er op, dat de zode voldoende fijn wordt geslagen. Daarvoor is een goede frees en een aangepaste rijsnelheid nodig. Vervolgens licht ploegen, zodat het oude gras voldoende onder gebracht wordt. Daarna eventueel nogmaals frezen. Als de ligging van het perceel te wensen overlaat, kan een bewerking met de kilver heel veel goed doen. Het is echt niet nodig, dat een perceel gras land zo vlak ligt als een biljarttafel, maar wel is een eerste eis, dat ieder Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Opvangen tweede bouwvakgolf In verband met de te verwachten drukte, veroorzaakt door het begin van de bouwvakvakanties in Duitsland, laat TESO zaterdagochtend extra boten va ren. De vroegste boot vertrekt om vier uur van Texel, (van Den Helder om half vijf). Bij voldoende belangstelling zal de tweede boot om vyf uur van Texel afvaren (om half zes van Den Helder). BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 21 juli 1965 Geboren: Geertruida, dv. Poulus J. Mozes en Grietje Roorda; Edo Pieter, zv. Pieter Kooiman, chauffeur, en van Krelisje Heinis, beiden wonende te Den Burg, Schoonoordsingel 3; Eduard An- tonius Gerardus, zv. Richardus R. Kleinveld en Antonia J. ten Brink; Cor nells Gerrit Jan, zv. Gerrit Moens en Josina Harmanna Hoogerheide; Dan Olivier, zv. Fenderikus J. Schilling en Son ja G. M. Lagerveld. Ondertrouwd. Jan Hoogendoorn en Cornelia Keijser. Overleden: Jacob Schenk, oud 84 jaar; Johannes Halsema, oud 43 jaar. perceel grasland zonder bezwaren kan worden gemaaid. En dat bereikt U met een bewerking met de kilver. Hierna kan 'het perceel zaaiklaar worden gemaakt. Na al deze kosten moet U beslist niet gaan bezuinigen op de kosten van het graszaadmengsel. U kunt het zgn. BG 5 of BG 7 mengsel nemen met als waarborg voor goede selecties het certifikaat met Oranje Band. Machinaal zaaien verdient ver de voorkeur boven handzaai. En als slot moet U niet vergeten direct een volle dige bemesting te geven. Per bunder 450 kg. van de mengmeststof 14-14-14 of 500 kg. 12-12-12. We kunnen U verzekeren, dat Uw dieren u dankbaar zijn voor deze om zetting van slecht, oud grasland in nieuwe malse weiden. Het resultaat vindt U terug in de melkemmer en de vleesaanzet. De eerste percelen komen vrij De eerste voorbereidingen voor de oogst van de hoofdgewassen zijn al weer genomen. Wat gaan we met deze vroeg vrij gekomen percelen doen? In een aantal gevallen zal het goed zijn aanwezige wortelonkruiden te gaan be strijden door ploeg, cultivator, eg, enz. Met de chemische onkruidbestrijding kunnen we nog niet alles doen. En een eerste voorwaarde voor goede gewassen is een grond, die vrij van onkruiden is. We moeten er echter mee rekenen, dat we hiermee niet voldoen aan een min stens even belangrijke voorwaarde voor goede gewassen, nl. een goede voorzie ning met organische stoffen. En het moet dan ook tot de uitzonderingen be horen, dat percelen bouwland, die vóór 15 augustus vrij komen „braak" blijven liggen. De oppervlakte bouwland is dit jaar op ons eiland uitgebreid. Dat betekent zonder speciale maatregelen een achter uitgang voor de zo noodzakelijke voor ziening van de grond met organische stoffen. Dit behoeft echter niet zo te zijn. U hebt dat voor een groot deel zelf in de hand. Vorig jaar ging ik einde juli op een zaterdagmorgen vroeg de polder in. Het was er rustig. De vrije zaterdag wil er ook bij de landbouw wel in. En daar is, voor zover dit mogelijk is, ook niets op tegen. Op één van de bedrijven was de boer toch aan het werk. En aan alles was te zien, dat er die dag nog heel wat ge beuren moest. Een perceel, waarvan de vorige dag de laatste aardappelen wa ren afgevoerd, werd geploegd. En vóór het donker was zat er een nieuw gewas in de grond. Het resultaat van die dag was een goed gewas stoppelknollen. Dat is één mogelijkheid. Er zijn er nog meer. We zien de laatste jaren di verse percelen bladramenas (Siletta). Een zeer snelle groeier met een moge lijkheid van zaaien tot 15 a 20 augustus. Voor vroege stoppels is er ook Alexan- drijnse klaver. En een stoppelgewas, dat we zeker niet moeten vergeten is het gras. Zowel Italiaans raaigras en Westerwolds raai- gras zijn daarvoor geschikt. Heeft men plannen het gewas het volgend jaar te laten liggen, dan verdient Italiaans raaigras de voorkeur. Is dit niet het geval, dan nemen we liever W.W. raai gras. Van W.W. raaigras is er op het moment een tetraploide selectie, die wat de opbrengst betreft vrijwel niet te overtreffen is. Verder kenmerkt deze selectie zich door lang groen blijven. Op bedrijven, waar vee wordt gehouden, kan ook de prima voederwaarde van W.W. raaigras een factor zijn om deze groenbemester te kiezen. U merkt het wel, er is keus genoeg. Maar doe dan ook een keus en laat de vroege stoppels niet ongebruikt liggen. „Marsdiep" aan een kant open DEFEKTE DEUR VERWIJDER] Maandagmiddag ontstond een de aan een der deuren van de .«Marsdi Het mechanisme liet het afweten, w. door men in Den Helder genood» was het schip te keren alvorens auto's er achteruitrijdend afk den. Zo ontstond een vertraging drie kwartier. Ook gedurende de i van de dag moest het schip telkens draaid worden om van de en© nog w kende deur gebruik te kunnen mak 's Avonds na de laatste dienst werd 1 schip naar de Rijkswerf te Den Held gebracht, waar de vastzittende deur met een kraan werd uitgetrokken. To was ook duidelijk dat reparatie ei omvangrijk karwei zal zijn, dat eerst september zal kunnen worden uitgi voerd. Daarom werd een provisorisc hek aangebracht, waarmee de Marsdie het gedurende de rest van het seizoei zal moeten doen. DONATEURSVERGADERING DORPSHUIS „DE WIELEWAAL" DE WAAL In verband met het feit, dat de heer P. Bakelaar het buffet van het Dorpshuis ,J>e Wielewaal" te De Waal niet meer kan beheren, wordt er op maandagavond, 26 augustus, een do nateursvergadering gehouden, die om half negen begint. Er zijn drie nieuwe aanmeldingen voor het buffet. De dona teurs worden verzocht aanwezig te zijn, om de nieuwe beheerder te kiezen. VRACHTAUTO BESCHADIGDE VOLKSWAGEN Dinsdagochtend om ongeveer 10 uur reed de heer C. Kooijman uit Den Burg in de Weverstraat zo dicht langs een stilstaande Volkswagen, dat deze werd geraakt en schade opliep aan het lin kerspatbord. De eigenaar van de Volks wagen, de Duitser A., sprak de heer Kooijman aan, maar laatstgenoemde zei niets van de aanrijding te hebben ge merkt en wilde er niet direct ih gelo ven. De Duitser noteerde daarom hi&t nummer en gaf dit door aan de politii Deze maakte proces verbaal op. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 juli a.s. worden d moeders van Oudeschild en Den Burf verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. •joÈL- «rl.MB 'in Int» - bulten i. ralak JAN EN PAULA Dezer dagen kreeg ik een gedeelte •van Uw veelgelezen krant in handen en las daarin het verhaal over Paula en Jan. Dat is voor ons een wonderlijk ge val. waar wij soms moeilijk bijkunnen. Terwijl ik daar zo over nadacht, kwam mij het volgende in gedachten. Gods wegen zijn anders dan de onze. Toen ik in 1954 naar Texel kwam om er te wo nen, werd ik door iemand benaderd, die mij uitnodigde mee te gaan na; een mannenvereniging. Die verenigi was opgericht door Gereformeerd! maar zij wilden gaarne met him vormde broeders samenwerken. hervormd ben, was ik bereid gaan. Ik ben vijf jaar lid gRorinu-^ moet zeggen dat we stee/ Mantuf§ vergaderingen hebben b< waarb' natuurlijk zoals gebru. deze gebeden en gedankt werd. solo mij, dat wel eens gevraagd uitgan mensen naar Texel zou zem akkoo reerd door zijn Heilige Gee muzie weer gebeden zou worden naden» len, die niet van dat Grote „Ja of wilden weten. Niet alleen zichti nenverenigingen en de kerl klein op schoolvergaderingen en keek 's middags en 's avonds thui jonge In Jezus Christus vindt men ziek van zonden en grote blijds uitsp aanvaarden niet makkelijk nog die God zendt om deze bood» plaat dragen. Wij zijn geneigd te z fragi j is niet uit. of van God; déór Ddér geen bemoeiienis mee! &1 wij de dingen proberen te zi< een licht van Gods geest, zien wij uit mensen zijn die bereid zijn zid Rig° leiden door de Heilige Geest: Manj wij het aan God overlaten uit van? wie Hij zal zenden? Laten wij ver" vormden, Gereformeerden, Do^ een den enz. blij zijn dat er nog h°° zijn die God willen gehoorzame! te 1 Evangelie brengen, in welke v^ ook. gen deze mensen niet tegenstaan.^! ders en zusters, laat ons begrijp^ \j°\ God vaak anders werkt dan wij dè» En als God werkt, wie zal het dak ren? Laten wij dankbaar zijn ooV v dit geval en God vragen of Hij wil werken met zijn Heilige Geest. J. Z., Leeuwarden NASCHRIFT REDACTIE: In een begeleidend schrijven deelt onze briefschrijver mee, dat hij niet tot de „groep van Paula" hoort. Hij voelt zich een verloste zondaar, behoort tot de Ned. Hervormde Kerk en is belij dend lid en ouderling van de Herv. ge meente te Huizum.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1