(jroen TjwarL-Jexels in het harL, GRATIS Bioloog Dr. Jac. P. Thijsse honderd jaar geleden geboren i KoelkaslBn?Gebr. Schoorl! F s VAN ZALEN NAAR KAMERS „Bosch en Zee" ondergaat gedaanteverwisseling Morgen weer extra bootdiensten iil cfaoeol€ulecfacm& Mijn leven lang zal ik er mij over blijven ver heugen dat ik Texel heb gekozenen al heb ik er maar twee en een half jaar gewoond Texelaar zal ik blijven tot het eind." Kon. Marine laat nu onderzoek instellen Ook afgelopen weekend recorddrukte Ingrijpende verbouw voor Pasen gereed W8&& VRIJDAG 30 JULI 1965 TEXELSE Uitgave N.Y. r/h Lange veld de Roo(| Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 tedaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. 78e JAARGANG No. 7985 COURANT Om stroom terug te verwerken In het komende weekend zal voor een groot deel van de nu op Texel verblijvende gasten de va kantie ten einde lopen. De N.V. TESO houdt er rekening mee, dat zaterdagochtend zeer vele auto mobilisten willen vertrekken en zal daarom enkele extra vroege diensten varen. De eerste boot vertrekt morgenochtend om vier uur van Texel en om half vijf uit Den Helder. De tweede boot ver trekt om vijf uur van Texel en komt om half zes terug. Het staat vrijwel vast, dat de drukte op do haven zaterdag zo groot zal wor den, dat wachttijden van enkele uren niet te vermijden zullen zijn. TESO dringt er bij de vakantie gangers op aan, deze wachttijden zo kort mogelijk te houden door van de vroege diensten gebruik te maken. De exploitanten van de logiesverstrekkende bedrijven worden verzocht het bovenstaan de aan hun gasten mee te delen. WtÊi TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) Een verruklceh|ke chocoladedrank met slechts 1% vet Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Het incident boven „Loodsmansduin" Ons bericht in de krant van vrijdag over het „luchtincident" boven het kampeerterrein „Loodsmansduin", waarbij een Marinevliegtuig de papie ren vlieger van een Amsterdamse kleu ter uit de lucht vaagde, is aanleiding geworden van een grootscheeps onder zoek. Marineautoriteiten gaan op het ogenblik na welk vliegtuig op nauwe lijks meer dan twintig meter over het dichtbevolkte terrein vloog en door wie het werd bestuurd. De Rijkspolitie op Texel is ook bij dit onderzoek betrok ken en brengt feitenmateriaal bijeen om het geruchtmakende incident nauw keurig te kunnen reconstrueren. Algemeen wordt het betreurd, dat men het geval uit de krant heeft moe ten vernemen en dat niemand van de honderden kampeerders, die er getuige van waren, op het idee is gekomen di rect de politie te waarschuwen. De activiteit na het bekend worden van het incident doet vermoeden, dat de betrokken vlieger minder onschuldig heeft gehandeld dan de Marinevoor- lichtingsdienst i(MARVO) in haar com mentaar heeft doen voorkomen. Zoals bekend was de MADR.VO van mening, dat niet of nauwelijks is afgeweken van de regels die bij schietoefeningen gel den. Het is ook niet de Marvo geweest, die de zaak verder aanhangig heeft ge maakt. Dit gebeurde eerst nadat diverse landelijke dagbladen, waaronder het ge zaghebbende ..Binnenhof" te Den Haag, ons bericht hadden overgenomen. Veerdienst Texel-Den Helder Vrijdag, zaterdag en zondag vervoer de TESO in het totaal 4.436 auto's, wat in vergelijking met het cijfer van vorig jaar in dezelfde periode, 3082. een toe name van 1354 betekent, of bijna 44°/o. Naar Den Helder gingen 2076 auto's (1964: 1417); naar Texel 2360 (1665). De „Marsdiep" voer drie extra diensten: zaterdagochtend om half vijf en half zes en 's avonds om half tien, van Den Helder. In onderstaand overzicht de vervoerde aantallen auto's, waarbij die van vorig jaar tussen haakjes zijn gezet. Texel-Den Helder Den Helder-Texel vrijdag 605 (458) 731 (511) Zaterdag 885 (541) 1103 (792) Zondag 586 (418) 526 (362) ZONDAG WAS HET HONDERD JAAR GELEDEN, dat te Maastricht Jacob Pieter Thijsse werd qeboren. Hij was de derde van vier zonen, qeboren uit het huwelijk van Jacobus Thijsse en Catharina Johanna Priester. Ko Thijsse zou de man worden, waaraan de natuurliefhebbers in Nederland enorm veel te danken hebben. Onverbrekelijk is de naam van Thijsse verbonden aan Texel, waar hij in december 1889 werd benoemd als hoofd van de zq. Franse school in de Parkstraat te Den Burq. (Het qebouw, waarin nu de drukkerij van de Texelse Courant is qevestiqd). Reeds 2xhi jaar later, in september 1892, verliet hij het eiland weer om te worden be noemd tot hoofd van de laqere school aan de Passeerdersqracht te Amster dam. Toch is de „Texelse periode" voor de qrote Nederlandse biolooq van enorme betekenis qeweest. Zelf heeft hij dat meerdere malen verklaard. In het bekende Verkade-album „Texel", schreef hij later: Toen ik, nu zevenen- dertiq jaar qeleden op Texel qinq wonen, werd ik oprecht beklaaqd door mijn Amsterdamse vrienden en colleqa's. Wat was er nu op zo'n schapen eiland te beleven? Maar ik wilde spoediq een „positie" hebben en nu kon ik kiezen tussen Wormerveer, Texel en Sint Petersburq. Mijn leven lanq zal ik mij er over blijven verheuqen, dat ik Texel heb qekozen, en al heb ik er maar tweeëneenhalf jaar qewoond, Texelaar zal ik blijven tot het eind". Thijsse s vele geschriften wekten bij weinig waard is en dat je zoveel moge- de gewone man belangstelling voor planten en dieren. De faam van Texel als vogeleiland kwam er dank zij zijn voortdurende propaganda. Men kan hem de ontdek ker van Texel noemen. Maar Thijsse heeft nooit de opzet gehad het eiland als toeristisch object aan te bevelen. Het doel dat hij zich voor ogen stelde, Was de mensen te wijzen op de schoon heid van de natuur en de bescherming van die natuur. Zijn activiteiten bleven met tot Texel beperkt. Samen met zijn vriend E. Heimans richtte hij zich voor al tot de Nederlandse jeugd, wel besef fende dat de toekomst van de planten en dierenweelde buiten de grauwheid van de steden, in haar handen lag. Thijsse heeft teleurstellingen moeten incasseren. Toezien moest hij hoe men van overheidswege zijn ideeën niet al tijd ondersteunde, waardoor waar devolle gebieden verloren gingen. In het Verkade-album schrijft hij met weemoed over de tijd dat hij op Texel kwam, waar toen nog geen staatsbos sen waren, maar een uitgestrekt land schap met duinmeertjes en natte val leien, dichtbegroeid met de meest inte ressante plantengemeenschappen. Het graven van de Moksloot deed dit dorado in weinige jaren verdorren. Naast de teleurstellingen waren er belangrijke successen. Thijsse slaagde erin het pu bliek de ogen te openen voor de schoon heid van de natuur, die aan geen mode onderhevig is. Thijsse en zijn opvolgers hebben daardoor vele duizenden geluk kiger gemaakt. Geen zonderling Thijsse beantwoordde niet aan het klassieke type van de in zichzelf ge keerde natuuronderzoeker. Hij had niet alleen oog voor de natuur, maar gal blijk van een grote algemene belang stelling. Hij verwierf zich daarmee po pulariteit onder alle lagen van de be volking. Ook op Texel knoopte hij hechte vriendschapsbanden aan. In ons archief ligt het telegram dat Geertje Wagemaker-Keijser, echtgenote van de oprichter van TESO, op 3 juli 1930 aan Thijsse schreef, toen hij werd gepen sioneerd: .Beste mijnheer Thijsse, Bij Uw feestelijk afscheid van de jeuqd op hedenavond, wilt U zeker ook wel van Uw oud-privaatleerling van Texel Geertje Keijser de betuiginq van diepe erkentelijkheid voor qenoten on derwijs aanvaarden. Moge het U en de Uwen steeds welgaan". Thijsse kon het goed vinden met de Texelaars. En de Texelaars met hem, al verbaasden ze er zich aanvankelijk over. dat hij zo „gewoon" was en het air miste van zijn autoritaire voorgan gers. Zelf schreef hij: „Die ouders vonden mij wel een rare Franse meester, want de vorige mesjeus waren nogal mannen van gewicht ge weest. Ze hadden echter goed vertrou wen en slechts éénmaal heeft er een in gezonden stuk in de Texelse Courant gestaan over de ruwe bende van mijn heer Thijsse". De natuurkundeles op school was in de vorige eeuw een saaie bedoening, waaraan levenslustige kinderen een he kel hadden. Maar als Thijsse doceerde, wist hij zijn leerlingen zo te boeien, dat ze met ongeduld het volgende uur bio logie afwachtten. Hij presenteerde de natuur als iets boeiends: zij was groots en toonde zich in kleur en beweging. De natuur was ook geheimzinnig en daagde de mensen uit om haar vele ge heimen te ontsluieren. Aanschouwelijk Thijsse beschrijft in een van zijn boeken een stukje van zo'n les: „Ik had aan veertig jonge meisjes ieder een konijnenschedeltje beloofd. Op dierkundeles hadden wij het er over ge had, dat het leren van lessen en het na praten van de leraar eigenlijk nog maar lijk zelf de dingen moet zien en behan delen. Ieder kan best een zoogdier- schedeltje krijgen, om te zien hoe het zit met de beenderen en tanden, had ik beweerd. De leerlingen spraken mij dat natuurlijk tegen en toen werd ik warm en zei: nu, dan zal ik alleen jullie allemaal een konijnenkop geven en je zorgt dan maar, dat je die bij de vol gende repetitie behoorlijk uit het hoofd kunt tekenen. Goed. zei de brutaalste van de troep, als U ons de koppen be zorgt, zullen wij ze tekenen, maar geen koppen, geen repetitie. Aldus werd be sloten". Uit deze regels komt de ideale onder wijzer naar voren, die niet boven maar tussen zijn leerlingen stond en als bio logieleraar de stelling in praktijk bracht: niet praten maar zelf doen. Zó was Thijsse en zo was ook zijn vriend Heimans. Vanzelfsprekend In 1965 klinkt ons dit alles vanzelf sprekend in de oren. Geen wonder, want het natuuronderricht volgens de methode Thijsse, wordt nu algemeen toegepast Juist op Texel, waar de leer lingen onder auspiciën van Staatsbos beheer en Texels museum regelmatig op vnje en prettige wijze daadwerkelijk met de natuur in contact worden ge bracht, zónder dorre schoolboekjes. De samenwerking Thijsse-Heimans VerschQnt dinsdags en rrtJdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coftp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 cL incasso. Advert: familieberichten 14 cL p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. OVERDENKING PARADIJS Vorige week kon men bij verschillen de mensen commentaar horen n.a.v. het voorpagina-nieuws van de krant. Het viel wel bijzonder op: -hier een moord en daar een aanslag, enz. Je vraagt je af, waar je veilig bent. Daar zou je wel naar toe willen. Verschillende ouders maken zich zorgen over hun kinderen. Anderen lezen die berichten en den ken er verder niet meer over na. We raken gewend aan al die, om met Toon Hermans in zijn laatste show te spre ken, Kam- en Abel-berichten: de heer K. heeft de heer A. met een hard voor werp geslagen. A. overleed ter plaatse. K. werd in bewaring gesteld. Wij vergeten zo gauw, dat we alle maal kinderen zijn uit dat paradijs, waar alleen maar geluk was Dit was onze bestemming. Maar het werd al gauw verstoord. Er dreigt gemakkelijk verkilling. Wij kunnen hard oordelen over een moord en tekorten van een ander zien we gemakkelijk. Maar door de balk in onze eigen ogen bemerken we moeilijk de slagen in het gezicht van onze mede mens (die niet letterlijk behoeven'te zijn) en de kwetsende opmerkingen, die be hoorlijk kunnen aankomen. Wnj stammen uit het eerste paradijs én zijn op weg naar het tweede, de nieuwe hemel en aarde, niet lijdzaam, maar elkaar leidend en helpend, er nu al aan werkend. Daar zal vrede en ge luk zijn. Johannes voorzag dit: God zal bij hen wonen. Zij zullen zijn volk zijn, en Hij, God-met-hen, zal hun God zijn. En Hij zal alle tranen van hun ogen af wissen, en de dood zal niet meer zijn, geen rouw, geen geween, geen smart zal er zijn, want al het oude is voorbij. En Hij, die op de troon is gezeten, sprak: Zie. Ik maak alles nieuw. En ik hoorde zeggen: Schrijf deze woorden op, ze zijn onfeilbaar waar. J. de Boer. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg I>r. Jac. P. Thijsse (foto afgestaan door het Instituut voor Natuurbeschcrmingseducatic). begon in 1893, dus na de Texelse perio de. De twee vonden elkaar door hun aandeel in het paedagogisch reveil van die dagen. De samenwerking resulteer de in de bekende reeks Heimans en Thijsse-boekjes, die een totale omme- (Zie vervolg pagina 2) GESLAAGD EIERLAND Mej. Annie Witte, 's- Hertogenbosch, slaagde te Amsterdam voor het diploma secretaresse. VERTROKKEN PERSONEN Annie Bruggert, van Kogerstraat 40, Den Burg, naar Beverwijk Prinsesse- laan 33; Hendrikus J. F. Doorenbosch, van H 131 (AOKT) naar Doorn, Kom- bos 103. mmzgjk „L*J DE KOOG Het bekende vakantie oord „Bosch en Zee" van de heer N. van Schoonhoven te De Koog zal in de ko mende wintermaanden ingrijpend wor den verbouwd en vergroot. Daarbij zal de totale oppervlakte van het gebouw worden verdubbeld en zullen de tegen woordige twee slaapzalen hebben plaatsgemaakt voor 33 kamers, die elk aan gemiddeld vier personen plaats- bieden. Ook het uitwendig karakter van het gebouw zal zodanig veranderd worden dat men er het oude kamphuis niet meer in zal herkennen. „Bosch en Zee" zal in zeven maanden tijd van kamphuis tot modern jeugdhotel wor den gemaakt. Deze „ommezwaai" is het antwoord op de vraag van de jeugd naar een dergelijke logiesvorm. De kamphuizen met hun slaapzalen en ge zamenlijke wasgelegenheden raken steeds meer uit de gratie. Bovendien is een gebouw met kamers op gunstiger wijze te exploiteren, terwijl ook het feit dat zich doorgaans veel meer dames dan heren als gast aandienen, geen pro bleem meer vormt. „Bosch en Zee" werd in 1934 ge bouwd door de heren Michels en Bur ger. In dezelfde periode verrees „De Pelikaan" en korte tijd later bij De Cocksdorp „De Robbenjager". Het wa ren al direct echte kamphuizen; dus niet daartoe veranderde oudere gebou wen. „Bosch en Zee" werd in 1946 eigendom van de heer N. van Schoon hoven. die in de loop der jaren ver schillende verbeteringen aanbracht, maar het kamphuiskarakter niet verlo ren liet gaan. Gasten van 16 - 30 jaar konden er terecht tegen een betrekke lijk lage pensionprijs, maar dan moes ten zij genoegen nemen met gezamen lijke slaap- en wasgelegenheden, waar bij alleen scheiding bestond tussen jon gens en meisjes. De jonge gasten moes ten ook bereid zijn kleine karweitjes op te knappen al behoefden zij niet af te wassen en ander echt corveewerk te doen, zoals in een jeugdherberg. Tijd rijp Hoewel „Bosch en Zee" al die jaren uitstekend draaide, achtte de heer Van Schoonhoven in 1961 de tijd rijp om bij de inrichting van zijn bedrijf rekening te gaan houden met de sterk verander de instelling van de jeugd. Architect C. R. Alkema maakte een ontwerp, waar aan nog een jaar werd gedokterd, voor dat het in zee werd gestuurd. Onlangs kwamen de goedkeuringen af en kon aan het aannemersbedrijf Daalder te De Cocksdorp opdracht worden gegeven op 4 september a.s. met het werk te beginnen. Het T-vormige gebouw krijgt er twee vleugels bij, waarin het merendeel der kamers zal worden gebouwd. In de ruimte waar de twee nieuwe vleugels elkaar ontmoeten zijn twee toiletgroe pen gepland. De „staande balk" van de T wordt twee maal zo breed en ook daarin worden kamers gemaakt: 12 stuks. Het hele complex krijgt een plat dak. De hoofdingang van het gebouw blijft op de oude plaats Achter deze voor gevel vindt men het kantoor, de garage en de woonvertrekken voor de familie Van Schoonhoven en het personeel. Ruime zaal De achter deze vertrekken geprojec teerde eet-recreatiezaal zal 200 m2 groot zijn, het dubbele van de oude zaal, waardoor de ruimte tegelijkertijd zowel voor eten als voor recreatie ge bruikt kan worden. De hoofdingang van het gebouw wordt alleen bij aan komst en vertrek van de gasten ge bruikt in verband met het aangrenzen de kantoor, waar de nodige administra tieve werkzaamheden moeten worden verricht. Gewoonlijk wordt van een an dere ingang gebruik gemaakt, die aan de achterzijde van het gebouw is gepro jecteerd en aansluit op een hal. Het ge bouw zal rijkelijk van alle comfort worden voorzien. Er komen vijf douches en er zal centrale verwarming worden aangelegd die tevens voor warm water zal zorgen. Door het hele gebouw komt een geluidsinstallatie. Terras Het achter „Bosch en Zee" liggende sportveld zal iets worden verkleind om ruimte te maken voor een groot en te gen de wind beschut terras. Een prettig vooruitzicht voor de heer Van Schoon hoven is het feit, dat in de toekomst rond het vakantieoord niet zal worden gebouwd, waardoor de rust in de omge ving kan worden gehandhaafd. De gas ten die het vernieuwde „Bosch en Zee" volgend jaar bezoeken, zullen een ho gere pensionprijs gaan betalen, maar nog lang geen hoteltarief. Enige zelf werkzaamheid blijft bestaan; men maaikt zelf de bedden op en brengt de kamers op orde. Er zal niet op de ka mers kunnen worden gegeten, want dit gebeurt als vanouds in de eetzaal.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1