(from rwarL-JexeU in het harL, André Hin wil niet graag terug naar de „beschaving" VGENDA Texelse Braziliaan maakt het uitstekend i Koeikaslen?Gebr. Schonrl! Raadhuis wordt uitgebreid ■l Ook trouw-raadszaal in overkapt gedeelte Reeds gisteren met werk begonnen NSDAG 3 AUGUSTUS 1965 78e JAARGANG No. 7986 Itgave N.Y. r/h Langereld de Roolj ostbos 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 aktic: Harry de Graaf, WUhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Holambra II, Brazilië, juli 1965 Al vaak is me gevraagd waarom via de Texelse Courant niets eer van ons verneemt. Men wil meer eten over onze ervaringen en bele- missen hier. Pessimisten concluderen het gaat vast niet zo best. Helaas ik geen journalist, want als ik dat el was zou ik zeker al diverse inte- ssante artikelen hebben geschreven rer de bijna drie jaar, die ik nu al in azilië zit. Het beschrijven van een is eenvoudig, want die beleef je dag tot dag. Het bijhouden van dagboek levert al een leesbaar laas op. Maar als me wordt ge- aagd of ik wil schrijven over ons ven en werken hier, dan sta ik voor zware opdracht. Het verwondert dat er hier soms journalisten ko- Braziliaanse maar ook wel Ne- rlandse, die hier een dag rondrij- overal even vluchtig kijken, een nilie bezoeken, foto's knippen, een ar praatjes maken en weg zijn ze. rte tijd later lees je dan een verslag t klinkt als een klok, tenminste voor buitenstaander. Maar insiders rken de fouten wel op, grove fouten ns, waardoor een totaal verkeerd ld van de realiteit wordt gegeven, verdien met schrijven niet de kost ik heb er dus geen belang bij om zaak op te smukken om het „ge- latst" te krijgen. Het volgende mag misschien niet getuigen van groot rijverschap; de feiten zijn in ieder val juist. Én dan nóg, vrees ik, zal voor vele lezers moeilijk zijn zich juiste voorstelling van ons leven maken. Iet is typisch dat nieuw aangekomen nigranten het zich bijna allemaal 1 anders hadden voorgesteld, en dat dan ook veelal wat tegenvalt in het ;in. Enkele immigranten vonden niet groot verschil met het beeld dat zich voor ogen hadden gesteld; dit zonder uitzondering mensen die al eerder in het buitenland hebben erkt Mensen, die via uitwissel ings- anisaties gedurende een aantal inden hun jonge arbeidskracht in vreemde hebben kunnen geven, andbouwkundig bezien, kan onze >nie van grote waarde worden in toekomst. Diverse belangrijke vaste ;oren hebben we méé: allereerst de van de grond die van goede sa- istelling is. Slibgehalte 40 - 70%, 4 - humus en een goede structuur na- de grond is losgewerkt. De zuur- id is echter beslist te hoog, voor le groei van de meeste gewassen zal kalk gestrooid moeten worden, et klimaat kan eigenlijk al niet subtropisch worden genoemd, lal waait een frisse wind; diverse en doen we de goede Hollandse terjas nog aan om naar kerk, ver- ping of gezellige avond te gaan. we de groeivoorwaarden en an- eigenschappen van de rassen goed len, zullen hier vele gewassen met es geteeld kunnen worden. Nu we le grassen hebben gevonden, die gezaaid maar geplant moeten wor- kunnen we weiden aanleggen en ie veehouderij zeker mogelijk wor- Ergens in de met maïs en subtropische planten begroeide heuvels van Holambra II in Sao Paula in Brazilië staat de zelfgebouwde ruime boerderü van oud-Texelaar Andrc Hin den. Op Holambra I, de „oude" Hol landse kolonie, is dit een fiasco gewor den. Door het gezonde frisse klimaat doen de eerste haantjesmesterijen het best, in 70 dagen slachtrijp Ook var kens, speciaal het Engelse ras Wessex, ontwikkelen zich goed. Voor bloedver- versing en verbetering wordt van tijd tot tijd een fokbeer aangekocht in En geland. Zo heb ik er op mijn reis hier heen één meegenomen, verzorgd en ge zond op Holambra I afgeleverd. Een derde belangrijk punt is de Hol landse landbouwbekwaamheid, die vooral in de toekomst een grote rol zal spelen. Het is onzin ons hierover nu al op de borst te kloppen. Zelf heb ik het zie nog in de kamer werd gekweekt. En nu zit ik te schrijven voor het heer lijk knappend haardvuur, waar eens de radijsjes groeiden en waar voor die tijd de kikkers kwaakten in een voor hen heerlijk moeras. Ons huis is gebouwd onder het motto; haal de natuur in huis maar geef de kikkers een eigen meer toe. Aldus geschiedde en de meeste be zoekers vinden het geslaagd. Kinderen drukken hun bewondering voor ons home anders uit; als jullie weggaan mogen wij dan dit huis hebben? Taalbarrière Een moeilijk punt is de taal. Met veel energie blijf ik me op de studie ervan werpen. Na drie jaar inspanning ben ik in staat een schriftelijke land- bouwcursus te volgen. Daarin staat b.v. dat katoen een neutraal reagerende grond vraagt om een goede produktie te kunnen leveren Nu begrijp ik dat dit bij mijn boeren steeds een pover ge was bleef. In het afgelopen jaar zaaide men nogal wat pinda's. Het moest een best renderende cultuur zijn, dat klopt met de studie, maar er staat ook dat het een specifiek gewas is voor lichte grond. De resultaten zijn hier dan ook slecht. Tarwe zou een goede verdienste geven als tussencultuur. Er werden ruime oppervlakten ingezaaid maar tal- we houdt van een goede pH en daarbij trad veel bruine roest op. Nu is er geen korrel meer uitgezaaid, maar wel veel zomerrogge. dat lijkt veel beter. Ik zal misschien ook eens een hoekje probe ren. De teelt van een specaal vezelge was voor papierfabrikage zou ook zeer lonend zijn, want er zijn plannen om hier in de buurt een papierfabriek te bouwen. Dus, zaaien, jongens. Het ge was groeit goed, maar de eerste steen van de fabriek moet nog gelegd wor den. Zoete aardappels groeien goed, V."*'»"-v Vi'.VA dinsdag 3 augustus Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, 20.15 'ridge-drive. Burg, dorpshuis, 16.00 - 18.00 uur en -22 30 uur, expositie J. Bruin en F. :1. Voensdag 4 augustus Burg, vanaf 15.00 uur, folklore-program- net medewerking van de jeugddansgrocp avonds de grote dansgroep. Burg, dorpshuis, 14.00- 18.00 en van j 22.30 uur, expositie J. Bruin en F. 'OQdcrdag 5 augustus Koom, N.H. kerk, 20.00 uur samenzang Selspel. loom, dorpshuis De Waldhoorn, dansen luziek van „De Typhoons". als een nadeel gevoeld, na aankomst meteen een bedrijf te moeten aanvaar den. Dat moet wel, want als gewoon arbeider kunnen wij hier onze groot- Hollandse magen niet gevuld houden. We moeten dus onmiddellijk een eigen bedrijf exploiteren; dat vindt men ner gens ter wereld. Voorzichtig begin Jaren geleden heeft een praktische Texelse boer me eens gezegd: „Als men jou van Dijkmanshuizen zou verhuizen naar een goed bedrijf in Eierland, dan breng je er de eerste jaren niets van terecht" Ik moest het antwoord schul dig blijven, maar heb er veel over na gedacht. Ik 'kwam tot de conclusie, dat er veel waarheid in moest zitten. Nu ging ik van Dijkmanshuizen naar er gens in Brazilië. Naarmate we verder over de evenaar kwamen, spookte dit gezegde steeds door mijn hoofd. Ik heb net als de andere emigranten een be drijf gekocht, maar ik was geducht op mijn hoede, zelfs bang. Terwijl de meeste anderen nogal een verscheiden heid van gewassen zaaide of plantte, waar ze nog nooit van hadden gehoord of gezien, kwam bij mij tot de laatste meter maïs boven de grond, een gewas, waarvan men niet rijk maar ook niet arm kan worden. Tot nu toe heeft het er om me 'heen zeer extensief uitgezien. Een extensieve cultuur heeft het voor deel, dat het veel minder arbeid en ka pitaal vraagt. In de overgebleven tijd werd onze hoeve gebouwd. Toen waren er nog geen aannemers, dus moesten wij alles steen voor steen zelf doen. Zo kwam het dat wij enige tijd in de keu ken hebben gewoond, terwijl de spina- Dit plaatje maakte André in de voortuin van zijn huis. Op de achtergrond op het terras: mevrouw G. Hin-Reij met haar 6 maanden oude zoon Ricnrdo. veel gewroet in de grond en de fabriek voor verwerking tot heerlijke jam staat op 350 km. afstand. Dichterbij zou men het gewas efficiënter kunnen telen. Wat de landbouwvoorlichting betreft schiet men veel te kort, of liever ge zegd: schiet men veel bokken. Maar de plannen liggen klaar voor een groots landbouwproefstation voor akkerbouw, veehouderij en fruitteelt. Het wordt 'n project, dat veel gebouwen omvat, waaronder een landbouwschool Het geld hiervoor is afkomstig van de we reldhulp aan onderontwikkelde gebie den. Maar voorlopig zullen wij het zelf moeten uitzoeken met alle teleurstel lingen erbij. Nu wil dit alles niet zeg gen dat wij hier zomaar verpauperen of terug willen. In tegendeel. Wanneer ik het „wereldblad" de Texelse Courant opensla en lees over de grote „vooruitgang" op Texel en daarover heerlijk uitgestrekt in mijn luie stoel ligt te mijmeren, dan stel ik me Texel voor zoals dat er in de toekomst zal uitzien. Een eiland met ieder jaar minstens 25% toeristen méér, elke drie jaar een pontboot erbij en later nog een veerhaven extra voor het toepseizoen enz. Al deze boten gaan werken als een stro-pers. Bij iedere vaart worden er weer een schep toeris ten en vervoermiddelen bijgeduwd. Dit „materiaal" schuift als een gletscher over het eiland van zuid naar noord, alles op haar weg meeslepend; dor- BOTSING OP WAALDERWEG Waar de Waalderweg zich splitst in een weg naar het centrum van Den Burg en een weg uitkomende op de Kogerweg, gebeurde zaterdag om streeks half één een ongeluk, waarbij de 70-jarige Texelaar S. H. Wuis en een Duitse automobilist uit Wuppertal waren betrokken. De Texelaar komen de uit de richting De Waal wilde op de hierboven aangegeven kruising linksaf slaan, maar nam deze bocht „verkeers technisch" zo slecht, dat de achterop komende Duitse automobilist te laat bemerkte dat de heer het plan had linksaf te slaan en een botsing onver mijdelijk was. Bovendien verklaarde de Duitser dat de heer Wuis zijn rich tingaanwijzer niet uitgestoken had. De schade, die de beide wagens bij deze botsing opliepen was gering. De politie maakte proces verbaal op. REDACTEUR OP VAKANTIE Tot 15 augustus heeft onze re dacteur vakantie. Zijn taak wordt waargenomen door Jan Edward Craanen, die overdag op het re dactiekantoor in de Parkstraat bereikbaar is (tel. 2058) en 's avonds op zijn huisadres Schil derend 93, tel 2328, Den Burg. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Gisteren is begonnen met een belang rijke uitbreiding van het gebouw aan de Parkstraat, waarin in afwachting van het gereedkomen van het nieuwe raadhuis het Texelse gemeentehuis is gevestigd. Zolang de kantoren in dit voormalige woonhuis van de familie Lap zijn ondergebracht, kampt men met een nijpend ruimtetekort. Aanlei ding tot de uitbreiding is de komst van een extra personeelslid op het kantoor pen., boerderijen, natuurreservaten, blatende schapen, pakken Frans haver- stro (met of zonder wilde haverzaden) enz. enz. Alles zal achter de vuurtoren in het Eierlandse Gat vallen en weg spoelen. Oef, oef, zeggen de Indianen. „Poesja vide", zeggen de Brazilianen. Niet meer terug? Men vraagt hier wel eens: wanneer komen jullie weer eens naar Holland kijken. Antwoord: nog niet aan ge dacht. We hebben echt het gevoel nog juist op tijd met „De Dageraad" ge vlucht te zijn, jammergenoeg al niet meer van Oudeschüd. Maar als we mochten besluiten om nog eens pools hoogte te nemen, dan denk ik het op de volgende manier te doen: Bij Huisdui nen huur ik een roeiboot, peddel naai de Hornt, gluur vandaar over de dijk naar Dijkmanshuizen. Valt de situatie mee en schermt de kievit en vist de kluut er nog. dan pas treden we nader. We zullen hopen dat TESO deze con currentie kan verdragen. Nu zal men lachen om bovenstaande dwaze regels, maar een feit is toch dat dergelijke ge dachten je bekruipen wanneer je hier vrij leeft, werkt en bouwt en alles kan doen zoals je hetzelf goed dunkt. Daar bij gebruik je je vrije tijd om er te paard op uit te trekken, ver over de uitgestrekte eenzame heuvels. Of om urenlang te varen met een roeiboot in een der reusachtige armen van het 80 000 ha. grote stuwmeer hier in de buurt. Kunt U zich deze werkelijke vrijheid voorstellen? Zo niet, kom dan eens kijken. De logeerkamer is juist gereed gekomen. De retourprijs Texel- Brazilië is voor iedere inwoner van de heilstaat Nederland te betalen. Pen- sionprijzen bestaan hier niet (WV moet ook nog opgericht worden!), maar sta niet suf te kijken als ik op het mo ment van Uw aankomst net aan het werk ben, maar help een handje. Ge makzuchtige, verveeld kijkende mensen brengen hier ieder van zijn stuk. Die horen thuis is het heerlijk veilige West- Europa, waar men verzorgd wordt van de wieg tot het graf, zodat elke lust tot. initiatief en avontuur in de kiem wordt gesmoord. Het is hier een beetje anders. Zoon Onze zoon is nu een half jaar oud en toont alle tekenen van een prima ge zondheid Heb afgelopen week alvast een mooi paardje voor hem gekocht. U denkt natuurlijk: dat is toch wel wat voorbarig, maar U moet weten dat kin deren hier zéér vroeg leren paardrij den. Spelenderwijs. Ze klimmen bij de voorbenen 'op en hijsen zich aan de ma nen naar boven en hup daar zitten ze. Een ogenblik later gaat het paard in gestrekte galop over de heuvels. Ja, de kinderen hebben wat dat betreft iets voor op hun Nederlandse leeftijdge nootjes, die zich moeten zien te verma ken met hun autoped, hoewel dat te midden van het drukke verkeer ook wel avontuurlijk is. Vertrouwen op de toekomst en door zettingsvermogen is alles waard. Een overduidelijk voorbeeld is de familie P. Boersen. Acht jaar geleden emi greerden ze met acht kinderen. Ze heb ben de keiharde leerschool misschien wel dubbel betaald, maar het zijn nu vakmensen geworden. Men zegt hier: Boersen wordt rijk. Nu weet ik niet of dat waar is maar door hun ervaring hebben ze efficiënte cultures gekozen; ga maar kijken, geen krimp meer van de gemeenteontvanger A. Broek man. Het ontvangerskantoor diende min stens twee maal zo groot te worden ge maakt en berekeningen leerden, dat het het meest economisch was als dit ge beurde door de ruimte tussen het hoofdgebouw en de drukkerij van de Texelse Courant te overkappen. Zaal Aldus ontstaat niet alleen een ruim kantoor voor de gemeenteontvanger, maar komt centraal een ruimte be schikbaar van 40 m2. Burgemeester en Wethouders gaan op het ogenblik na of deze ruimte voldoende representatief kan worden ingericht om tot trouwzaal en raadszaal te worden bestemd. Als dit onderzoek positief uitvalt, betekent dit dat de huurovereenkomst met de Gemeenschappelijke Polders, de huur van het Polderhuis als raadszaal be treffende, zal worden opgezegd. Over een en ander zal de raad moeten be slissen. De nieuwe zaal is aanzienlijk ruimer dan de zaal in het Polderhuis en zelfs groter dan de raadszaal van het oude raadhuis. De verbouwing be tekent dat de oorspronkelijke voordeur van het gebouw aan de Parkstraat, waarachter nu het kantoor van de heer A. de Wilt is gelegen, weer entree zal worden. De verbouw is stellig de moei te waard, aangezien er geen bijzonder hoge kosten mee gemoeid zijn en het nog geruime tijd duurt, voordat het nieuwe raadhuis kan worden gebouwd. Jongen 24 meter meegesleurd ERNSTIG ONGELUK OP PONTYVEG Vrijdagavond omstreeks half tien deed zich een ongeluk voor op de hoek Pontweg-Gerritslanderdijk, waarbij de 15-jarige H. Hagenouw uit Amsterdam vrij ernstig werd gewond. De jongen hoorde tot een groep, die per fiets uit Den Burg op weg was naar „De Rovers hut". De knaap was wat achterop ge raakt en stak daarom zeer gehaast de Pontweg over, om linksaf de Gerrits- landordijk op te kunnen rijden. De uit Den Burg naderende gloednieuwe Mer cedes van de heer J. van Wijk uit Eist kon hem, ondanks hevig remmen, niet meer ontwijken. De jongen Werd geschept en met zijn fiets 24 meter meegesleurd. Hij liep een zware hersenschudding op en klaagde over inwendige ipijn. Dokter Van Loon verleende eerste hulp en liet de knaap onmiddellijk per ziekenauto en extra boot naar het ziekenhuis „Sint Lidwina" in Den Helder brengen. De fiets werd vernield. De voorruit van de Mercedes werd versplinterd en de mo torkap werd gedeukt. Het naast zijn vader zittende zoontje van de heer Van Wijk liep enkele schaafwondjes op. JONGE BROMFIETSER UIT DE BOCHT DEN HOORN Vrijdagavond om streeks 10 uur vloog een jonge Duitse vakantieganger met zijn bromfiets uit een der bochten van de Lageweg nabij de N.H. kerk van Den Hoorn. De jongen kwam van „Loodsmansduin" en was met een passagier op weg naar De Koog. Bij de val liep hij een hersen schudding op. Dokter Coutinho ver leende eerste hulp en liet de jongeman per ziekenauto naar zijn kampeerter rein brengen, waar hij verder kon wor den verzorgd. De passagier bleef onge deerd. De brommer werd beschadigd. POLITIE CONSTATEERDE DE DOOD DEN HOORN Het was nog zeer vroeg in de morgen van de 31e juli toen de heer J. Dijksen uit Den Burg met zijn taxi over de Mokweg reed en er in eens een schaap voor zijn auto op doemde. Het dier kwam met een klap tegen de wagen aan. „Na de botsing zag ik dat het nor maal doorliep", aldus de heer Dijksen, „en dan is het toch begrijpelijk dat ik doorrijd". De eigenaar, de heer P. D. Drijver, had inmiddels de politie ge waarschuwd, die enige ogenblikken la ter de dood van het dier constateerde. Het onderzoek betreffende dit ongeluk is nog niet geheel beëindigd.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1