Inbraak op 't Horntje Geld en kaarten ontvreemd Cebeco opende pompstation BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Blindenbond gaat |iilm opnemen in |De Cocks- |dorp en^Oudeschild -ill1 'T HORNTJE In de nacht van zondag op maandag zijn vier koffers met geld en plaatskaarten uit het kan toor van de TESO op het Horntje ver dwenen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Door een raam aan de ach terkant van het gebouwtje stuk te slaan wisten zij zich toegang te verschaffen tot de ruimte waar de koffers in een kast stonden opgeborgen. Deze kast werd opengebroken. Op een plek in de duinen, ongeveer tweehonderd meter van het kantoor verwijderd, maakten zij de koffers open en lieten de inhoud in het zand vallen, een inhoud die be stond uit ongeveer 600 gulden aan wis selgeld en vele boekjes kaarten. (Het papiergeld nemen de conducteurs altijd mee naar huis). Was het de aanblik van de vele gul dens en rijksdaalders, die hen zo ver raste, dat zij zonder het geld mee te nemen de benen namen? Waren het misschien enkele „zware jongens", die uit waren op vele duizenden en tot him teleurstelling geen papiergeld in de koffers vonden? Men weet het niet. de politie tast in het duister. Waar om steelt men koffers met geld en laat het geld dan achter? Baldadigheid? Een speurhond en de technische recherche zijn overgekomen om wat meer licht te brengen in de duisternis die dit merk waardige geval omhult. Als de werkdag „erop zit", bergen de TESO-conducteurs hun klein geld op in koffers, die zij 's nachts aan het Horn tje in het kantoor laten staan. Het grote geld wordt altijd meegenomen. Ook de T.E.S.O. WUZIGT BUSTARIEVEN VOOR SCHOLIERENWEEKKAARTEN TESO zal per 1 augustus het tarie- vensysteom voor de weekabonnemen ten van de autobusdienst wijzigen. Het nu nog geldende systeem, waarbij on derscheid wordt gemaakt tussen de be zoekers van kleuterscholen, lagere scholen en andere scholen* is sedert de oorlog in gebruik, doch dermate inge wikkeld, dat men het niet langer wil toepassen. De wijziging betekent in het algemeen een verhoging van de be staande tarieven. De nieuwe tarieven zijn evenwel beduidend lager dan de tarieven, die door andere busonderne mingen worden berekend. Het landelijk tarief voor een weekabonnement be draagt gemiddeld 7 a 8 maal de prijs van een enkele reis. De zesdaagse weekkaart voor vol wassenen wordt niet in prijs verhoogd; men blijft zes maal het bedrag van een enkele reis betalen. Bij de schoolabon- nementen vervalt het onderscheid tus sen verschillende scholen. Kinderen tot 9 jaar gaan per 1 augustus 3 x het be drag van een enkele reis betalen; oude re schoolkinderen betalen 4 x dit ta rief. De weekkaarten voor de oudere schoolkinderen zullen per 1 augustus 1966 nogmaals in prijs worden ver hoogd. zodat dan 5 x het enkele reis- tarief wordt berekend. Deze trapsge wijze verhoging wordt toegepast om deze prijsverhoging wat geleidelijker in te voeren. UITSLAG KLAVERJASDRIVE De uitslag van de in 't Skiltje ge houden klaverjasdrive is als volgt: 1. echtpaar D. M Vlas 7426 pnt. 2. Koomen-Veeken 7006 pnt. 3. Barhorst-Stolk GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Oosterend: twee hengels in blauwe plastic zak; bankbiljet van ƒ10, geruite knipportemonnce inh. ƒ5,31 en een speldje; langharige spaniel Verloren te Oosterend: grijs colbertjasje; zilveren bedeltje; judopakjasje; judopakbroek gemerkt A.B zilveren ringetje met glinster- steentjes en bloedkoraal; bos sleutels; bril in rode étui; blauwe tas inh. blauwe handdoek wit-blauw zwempak; bruine portemonnee; inh. ƒ0,50, rood jack. vele duizenden plaatskaarten worden in deze koffers opgeborgen. Maandagoch tend zag men dat er een raam stukge slagen was en een kast was opengebro ken. De koffers waren weg. De politie vond ze enige tijd later in de duinen. De daders hebben gewoon de koffers omgekeerd, zeer weinig geld meegeno men en zijn daarna weggegaan. Op dit moment is het onderozek in volle gang. De technische recherche zal de vinger afdrukken bestuderen. Intussen worden er weer gewoon kaartjes verkocht, ver schijnen er weer vele honderden men sen voor de loketten, vanwaar men nog duidelijk de opengebroken kast kan aanschouwen. INITIATIEVEN VAN „DE SCHUILHUT" Iedere donderdagavond om half ne gen wordt er in de Ned. Hervormde kerk te De Koog een samenzang ge houden, waarbij ook dikwijls solistische medewerking wordt verleend. Dit is een van de vele initiatieven, die van het dienstverleningscentrum van de Protestantse kerken „De Schuilhut" uitgaan. Een ander is de kerkentocht, die dinsdag-, donderdag- en vrijdag middag om 2 uur wordt georganiseerd en die de deelnemers in staat stelt iets meer te weten te komen over de ver schillende Texelse kerken. Daarnaast wordt er in het gebouw „De Schuilhut" instuif gehouden; er is gelegenheid tot schaken, dammen, biljarten. Ook heeft het centrum een uitgebreide Neder landse en Duitse bibliotheek, waar zeer veel gebruik van wordt gemaakt. Nu heeft men de beschikking gekre gen over een aantal films, die men bij slecht weer hoopt te draaien. Mede delingen hierover kan men lezen op het grote mededelingenbord naast de Herv. kerk te De Koog. VRIJDAG WEER ZANGAVOND TE DE WAAL DE WAAL Vrijdagavond zal in de Ned. Hervormde kerk te De Waal weer een zangavond worden gehouden. Men hoopt weer op de medewerking van vele Waalders en gasten. Kottervisscrs reden tractor klem VECHTPARTIJ OP HALLERWEG Vrijdagavond omstreeks half negen gingen twee jonge Texelse kottervis- sers met de bloembollenkweker H. v.d. Ster op de vuist. Dit gebeurde nadat het tweetal hem met een personenwa gen had klemgereden in de buurt van zijn woning in De Hal. De aanleiding tot het handgemeen was betrekkelijk onbenullig. De twee vissers, K. uit Eierland en v.d. K. uit Den Burg, kwamen in de auto van K. uit Oudeschild. Halver wege het Schilderend zagen zij plotse ling een voor hen uitrijdende tractor met geladen aanhangwagen, die geen achterverlichting voerde. De jongens gingen naast de trekker rijden en schreeuwden de bestuurder H. v.d. Ster toe, dat zijn lichten niet brandden, waardoor hij gevaar veroorzaakte. De bollenkweker, die met twee dochtertjes op de trekker zat, riep terug dat hij het begrepen had, maar dat hij dopr wilde rijden, omdat het nog licht was. De jongens wonden zich hierover nogal op en bleven de combinatie volgen, Wach tende op een kans om deze klem te rij den. Via Schilderend en Wilhelmina- laan wilde v.d. Ster de Hallerweg oprijden. Eerste poging Een poging van de vissers de tractor met wagen tot stoppen te dwingen, mislukte door een achteropkomende TESO-bus. Meer succes hadden ze en kele minuten later, toen De Hal bijna was bereikt. De personenwagen werd dwars voor de trekker gezet, waardoor de tractor er op botste en moest stop pen. Er volgde een heftige woorden wisseling. die tenslotte resulteerde in een handgemeen, waarbij enkele hevige klappen aan beide zijden vielen. Een Duitse vrouw, die zich met het geval wilde bemoeien, kreeg van v.d. K. een vuistslag in het gezicht, waardoor zij een blauw oog opliep. Het dochtertje van v.d. Ster had intussen de politie gebeld, die snel ter plaatse verscheen en de betrokkenen naar het politiebu reau bracht. Na een langdurig nachte lijk verhoor, kon daar proces verbaal worden opgemaakt. TEXELSE MARKT Gisteren werden op de Texelse markt 191 lammeren aangevoerd (ƒ80,- ƒ100,1 paard (ƒ1200,5 schapen ((ƒ100,ƒ140,2 nuchtere kalveren (ƒ280,ƒ300,—) en 1 geit 20,—). De handel was vrij vlot. Door het hijsen van de OK-vlag opende C-A.V.-voorzitter, de heer Alb. Dros, zaterdagmiddag officieel het OK- benzine- en dieseloliepompstation aan de Waalderstraat te Den Burg. De plechtigheid was een gebeurtenis, die plaatsvond nadat de pomp al ruim drie maanden in gebruik is geweest. In deze periode bleek de vraag naar de belang rijk goedkopere OK-benzine twee maal zo groot te zijn als werd venvacht. De gebeurtenis van zaterdagmiddag werd bijgewoond door het voltallige bestuur van de Coöperatieve Aankoopvereni ging, oud-voorzitter C. R. Roeper, de vertegenwoordiger van de O.K.-afde- ling Noordholland, de heer S. P. Beem- sterboer, de heer F. J. van Hoorn van Cebeco Rotterdam, vele personeelsle den van Cebeco en de C.A.V en. diverse anderen. Tijdens zijn toespraak in het CAV- gebouw wees de heer Dros op heit feit, dat naast de dieselolie aan de pomp slechts benzine van één soort verkrijg baar is. Maar dit is dan ook superben- zine met een octaangetal van 98. Niet temin is deze OKJbenzine meer dan drie cent goedkoper dan andere mer ken. Dat de kwaliteit bovendien goed is, had hij in de afgelopen weken zelf ervaren. Hij rekende voor, dat wanneer men 25.000 km. per jaar rijdt op OK- benzine, men de kosten van wegenbe lasting heeft verdiend Het OK-station is niet voortgekomen uit een lust om de andere benzinever- kopende Texelaars te benadelen aldus de heer Dros. Het is een zuiver zake lijke opzet, waarbij ook klantenbinding Wordt beoogd. Aan de hand van cijfer materiaal toonde de heer Dros aan, dat Het OK-benzinestation aan de Waalderstraat de verkoop van deze „coöperatieve" benzine in Nederland een enorme vlucht heeft genomen. Er rijden 55 OK- tankwagens m Nederland en er zijn drei havendepóts. Steeds zijn minstens 10 tankschepen met OK-benzine naar Europa onderweg. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer S. P. Beemsterboer, die Cebeco Texel felici teerde met het gunstig gelegen station, dat ongetwijfeld veel Texelse automo bilisten zou trekken. Onder auspiciën van de Nederlandse Blindenbond zullen in De Cocksdorp en Oudeschild op respectievelijk vrijdag en zaterdag 6 en 7 augustus films worden opgenomen. Het is de bedoeling, dat de film niet alleen het karakteristieke van de beide plaatsen zal weergeven, maar ook een indruk van de bewoners. Daar om komt op de genoemde dagen een cameraploeg met wagen in het dorp om mensen te filmen in en om hun huis, op straat en bij hun werk. Ook zal een beeld van het plaatselijk verenigings leven worden gegeven. Dit wordt be reikt door het oog van de camera te richten op een optocht, die voor dit doel zal worden georganiseerd. De op tocht te De Cocksdorp begint vrijdag 18.30 uur bij de dijk en die van Oude schild op zaterdag 15.00 uur bij de lagere school. In het komende winterhalfjaar zal de film vertoond worden. Men kan dan zijn familie, bekenden en kinderen en zichzelf eens op het witte doek zien, hetgeen zo meent de Blindenbond ongetwijfeld zijn bekoring heeft. Bij de voorstellingen wordt ook een film over het werk van de Blinden bond gedraaid. Een beroep op de aan wezigen zal worden gedaan om dona teur te worden. De Blindenbond, die geen beroep op de liefdadigheid wil doen door geldinzamelingen te houden, tracht aldus belangstelling en sympa thie te wekken. Dit gebeurt o.a. door het maken van films in kleine dorpen en buurtschappen in Nederland van het leven van alledag. De films zijn een Waardevol document voor later jaren; naar wij vernemen worden ze na ver toning ter beschikking van het ge meentebestuur gesteld. MORGENAVOND RINGSTEKEN OP DE GROENEPLAATS Morgenavond om 8 uur begint het ringsteken op de Groeneplaats in Den Burg. Zoals bekend is het al een 'heel oud volksspel, waarbij te paard of op een wagen naar een ring gestoken wordt. De deelnemers aan het ringrijden op woensdagavond worden verzocht zich te verzamelen op de Beatrixlaan (nabij de Katholieke school) om 7.15 uur. De or ganisatoren (Vereniging voor Vrienden van het Paard) hopen dat men zoveel mogelijk in Texels costuum verschijnt. Voor een snel verloop van de avond kan men zich het beste vanavond al op geven bij mevr. Keesom-Karsten, Schil- derweg B 42, tel. .(02220) 2729, of bij de heer Joh. C. Roeper. Achtertune 2, Oosterend, tel. (02223) 204. Er zijn fraaie prijzen aan de wedstrijd verbon den. 110 MM. NEERSLAG OP TEXEL Op Texel (bij het Horntje gemeten) viel in de afgelopen julimaand maar liefst 110 mm. neerslag. Dit is veel meer dan in voorgaande jaren In 1963 viel er slechts 48,5 mm., in 1964 70 mm. De natste dag van de maand was 23 juli, toen er 30 mm. neerslag viel. Het record van de natste dag bleef echter onbedreigd: 27 juli 1962 1(43 mm). Juli is tot nu toe ook de natste maand van 1965, op de voet gevolgd door januan met 91,5 mm. 30 JAAR STEWARDESSEN IN KLM DIENST Luchtreizigers, die begin augustus 1935 nu dertig jaar geleden in een vliegtuig van de KLM stapten, werden daarin welkom geheten door een nieu we verschijning: de stewardess. Enkele jongedames, gekozen uit bijna 400 solli citanten, was de eer te beurt gevallen om na een korte opleidingsperiode een beroep te gaan uitoefenen, dat ook nu nog een grote aantrekkingskracht bezit. Haar taak in die beginjaren was in hoofdzaak de passagiers aangenaam be zig te houden door tijdens de vlucht een gezellig praatje met hen te maken en uitleg te geven over het hoe en wat van de aviatiek. Menuleer, dranken kennis en van 't snel en zeker serveren in een slechts beperkte ruimte, stonden nog niet op het lesrooster. Deze vliegende informatrice, op een prettige wijze de lange vlieguren vol- pratend, is inmiddels geëvolueerd tot de all-round luchtgastvrouw van van daag. Van haar wordt verwacht, dat zij, onder leiding van de purser, met grote hulpvaardigheid en zorg over het wel zijn van „haar" passagiers waakt; dat zij over verantwoordelijkheidsgevoel en een grote mate van zelfstandigheid be schikt en een zekere vlotheid in de om gang met veelsoortige mensen aan de dag legt. Ook een behoorlijk conversa tietalent is vereist, niet alleen in het Nederlands, doch minstens ook in het Frans, Duits en Engels. Het beroep van stewardess, nog altijd met een zeker waas van romantiek omgeven, is er in de praktijk één van hard werken. Maar het is er ook één van veel zien van de wereld en van contacten met vele verschillende men sen en volken Het korps stewardessen van de KLM telt thans 300 leden. De samenstelling van dit korps is nogal aan wisselingen onderhevig: ongeveer 25% stapt jaar lijks van de KLM DC-8 over in het hu welijksbootje. Bovendien krijgt de ste wardess tegenwoordig van de KLM een contract van maximaal vijf jaar. Alleen reeds dit jaar werden in negen cursus sen 127 nieuwe stewardessen opgeleid en „aan de vloot toegevoegd". In de dertig jaar dat het korps be staat. verwierf één stewardess de vlieg- urenpenning voor 15.000 uren, terwijl er 23 onderscheidingen werden uitge reikt voor het behalen van de 10.000 uren mijlpaal. VISWEDSTRIJD IN OUDESCHILD OUDESCHILD De weergoden wa ren de 40 deelnemers aan de viswed strijd te Oudeschild, uitgeschreven door de visclub „Texel", bijzonder gunstig gestemd. Hierdoor werd het een werke lijk prettige middag voor de vissers, die ook nog van veel publieke belang stelling konden genieten. Er werd aar dig gevangen De uitslag was als volgt: 1. J. Nachtegaal, Vlaardingen, 78 pnt. 2. S. Langeveld. Den Burg, 62 pnt. 3. A. Lodders, Dordrecht, 61 pnt. 4. P. Hartog, Den Burg 59 pnt. 5. B. Latte, Siegen i(Duitsland) 54 pnt. 6. G. Zwart, Wormerveer 52 pnt. 7. H. de Vries, Den Burg, 42 pnt. De laatste viswedstrijd van dit jaar wordt gehouden aan De Koog. MARINE-ELFTAL TEGEN TEXELSE COMBINATIE Dinsdagavond om 7 uur speelt een versterkt Marine-elftal tegen een zeer sterke Texelse combinatie om de wis selbeker. Vorig jaar werd de strijd in het voordeel van de Marine beslist door strafschoppen. We hopen dit keer op een betere beslissing. Na afloop van de wedstrijd, die op het Koger sportveld wordt gehouden, zal de wisselbeker worden uitgereikt. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester en Wethouders van Texel verleenden in de afgelopen maand aan de navolgende personen, zaken en instellingen de daarbij omschreven bouwvergunningen: De heer J. C. Rab te Den Burg, voor het bouwen van een landbouwschuur, de heer P. W. N. Kikkert, De Koog, voor het veranderen van een kampeer- schuur; de heer R. S. Smit te Den Burg voor het bouwen van een woning mei bedrijfsruimte; de heer L. van Kooter te Oosterend, voor het veranderen var een woning; de Doopsgezinde Gemeen te voor het veranderen van de voorma lige kosterswoning en kerkekamer Oudeschild; de heer M. Boon te D< Cocksdorp, voor het bouwen van eer werkplaats; de heer C. G. Schoenmake te Den Burg, voor het uitbreiden vai een woning; de heer D. Boerhorst t Den Burg, voor het uitbreiden van eei boerderij; de heer K. Zoetelief te D Waal, voor het bouwen van een land bouwwerktuigenberging; N.V. Alber Heijn, Zaandam, voor het verandere en uitbreiden van een winkelpand; d heer A. van Liere, Oudeschild. voor he veranderen van een deurkozijn; mev Speet-Dral, De Koog, voor het veran deren van een gevel; de heer B. VI. ming te Oosterend, voor het uitbreidel van een woongedeelte van een boerde! rij; de heer B. C. van der Vis. Oosteap' end, voor het bouwen van een wooif^e huis. ZONDER COMMENTAAR De bankier John Burnett in Peten ham (Engeland) heeft kennelijk iemanl die hem niet graag mag. Deze heeft nl melijk een slang door zijn brievenbu gestopt en vervolgens bijna 800 litJ water naar binnen gepompt. Een hevig verschrikte vrouw in C< vorden belde de politie op met de m dedeling dat er een vreemde man wi die zich op verdachte wijze bij ha woonark ophield. Haar dochter w daarvan al zo hevig geschrokken, d zij was flauwgevallen. Toen met spot een onderzoek werd ingesteld blee dat de „vreemde man" de echtgeno van de geschrokken dame was. In een dagblad in Kansas stond de beschrijving van een huwelijk: bruidegom heeft reeds twee andere h welijken gehad. Hij heeft ook al in Tweede Wereldoorlog gevochten. Een bewoner van de Parkhurstg vangenis op het eiland Wight heeft de plaatselijke V V.V. te Brighton ve zocht om toezending van haar 143 p gina's tellende vakantiegids. Nadat de gemeenteraad van Norfo besloten had om een man uit zijn w ning te zetten wegens een huurschi van 109 dollar, zag men dat hij in e Jaquar reed. Men heeft nu besloten strenger op te treden tegen mensen, wel een dure auto hebben, maar wei{ ren om de huur te voldoen. Een man, die heeft ingebroken in huis in Warley (Engeland) maar zom buit weer moest vertrekken, heeft gen een der deuren een briefje bevi tigd met het opschrift: „Wees voorts voorzichtiger en laat geen ramen m' openstaan". De 68-jarige bediende van een ond neming in de Engelse plaats St. Hel* ging elke week naar de bank om geld voor de lonen op te halen met versleten aktetas, waarin alleen oi kranten zaten. Het geld verborg hij een leren tas onder zijn kleding. De dagen werd hij overvallen en wen" aktetas geroofd, maar de 4000 sterling onder zijn kleding bleef oni geroerd. „Ik wist dat mijn foefje zou werken", zei de man. Te R. De I pla dap uui ser, ge r te oor 'lar elij in ïze ink Twintig jaar na het beëindigen t de oorlog liggen in de archieven het Duitse Rode Kruis verzoeken opsporing van bijna 21/? miljoen Di rr* sers van wie de familieleden nimi meer iets gehoord hebben. Hieron bevinden zich 1,3 miljoen militaii Bovendien zijn er ongeveer 200 jol mensen die als kind van hun oud werden gescheiden en nu niet we renf( hoe hun werkelijke naam is. Ccm JTJK In de afgelopen 5500 jaar 1 si ,rj 3600 voor Christus heeft de we* slechts 300 jaar van vrede gekend, deze periode zijn er totaal 14000 c logen en oorlogjes gevoerd, waarbij totaal 3.500.000.000 mensen zijn om komen. n Hi BAJ Koe 132. Nu kan men zeggen wat men wil. maar voetballers zijn per slot van reke ning mensen, die hun spel louter en al leen voor hun genoegen beoefenen, al thans eh. dat zou zo moeten zijn. Maar goed. De spelers hier namen dat gesmij t met leer- en glaswerk niet en begonnen ijverig de neergekomen mu nitie te verzamelen om daarmede ver volgens krachtig en welgemikt terug te werpen. Dit werd weer niet genomen door het wrede en ondankbare publiek, dat in woeste golven van de tribunes afstroomde en als een wrekende massa het veld opkwam. En toen vielen er al weldra rake klappen. De ene helft van de mensen koos partij voor de Fiorenza Boys en de andere helft van de mensen tegen hen, maar dat maakte in de .prak tijk niet veel verschil, want een blauw oog is een blauw oog, of je dat nu van links of van rechts krijgt. Het meeste van alles hadden de heren Diavolo en Angelico echter te lijden, die wij op de voorgrond in lichtelijk verfomfaaide toestand op de grond zien liggen. Zij waren weliswaar het veld opgegaan om de gemoederen wat te kalmeren, maar zij werden weldra door beide partijen als vijanden beschouwd en kregen dus tweemaal zoveel klappen als een ander. Doch wat was er intussen met Karei Kleuntjes en brigadier Piet aan de hand? Die waren in de algemene ver warring gauw de kleedkamers ingelo pen, waar ze zich nu snel verkleed had den in hun gewone burgerpakje. „Kom, Karei! Nu er vandoor! Dèt is onze kans!" riep Piet lachend. En daar gin gen ze al. Ze lieten een knokkend en in zijn voegen krakend stadion achter zich en slopen onopgemerkt door een zij-uit gang naar buiten, een brede, deftige straat in. Maar nu hadden ze tóch bui ten de waard gerekend, want een aan tal doldriftige bezoekers kreeg ze in het vizier. „Daar gaan de twee aanstichters van alle kwaad!" brulde een van de toekijkers „Pedeballisto di porco in- fero!" Hij wees met zijn wandelstok op het wegrennende tweetal en dat wijzen was blijkbaar voldoende om de volkswoede tot het uiterste op te zwepen, want on middellijk werd de achtervolging inge zet

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2