VEEL LIEFS VAN RONNIE Wij vragen uw aandacht voor^. VREEMD GELD IS BIJ ONS BEKEND! LANDBOUW en VEETEELT apaxmai XIAIAJ De bank waar u zich thuis voelt! rubriek voor °",,rr rr,,"kilr Onderzoek ruwvoedermonsters De animo voor het laten onderzoeken van hooi- en kuilgrasmonsters is de laatste jaren flink toegenomen. Vooral in de winter van 1964-'65 werd een groot aantal monsters onderzocht. Wij zijn van oordeel, dat dit zeer belangrijk is, omdat voor het samenstellen van een goed voederrantsoen in de winter maanden kennis van de voederwaarde van het hoofdvoedsel, nl. het ruwvoer een eerste eis is. Ondanks de toename van het onder zoek zijn we toch van mening, dat op een te groot aantal bedrijven nooit een hooi- of kuilgrasmonster wordt onder zocht. De oorzaak? In de eerste plaats wordt als argu ment genoemd, dat men al jaren lang op dezelfde wijze voert. Men heeft alle jaren ongeveer dezelfde voedermidde len en men kan niet aannemen, dat hooi of kuilgras van het ene jaar veel verschillen zal van dat van vorige of volgende jaren. Men houdt het ieder jaar maar op ongeveer dezelfde hoe veelheden ruwvoer aan en ook de por tie krachtvoer houdt men ongeveer ge lijk. Men kan dan volgens deze veehou ders nooit ver mis zijn. De feiten van de afgelopen jaren be wijzen, dat dit niet klopt. In de winter van 1963/'64 liet de melkgift op zeer veel bedrijven te wensen over. De hoofdoorzaak lag in de mindere kwali teit van het ruwvoer. In de afgelopen winter liep het met de melkgift veel beter en dit was weer terug te voeren tot de veel betere kwaliteit van hooi en kuilgras. Nu weten we heel goed, dat het niet voldoende is om te weten, dat het ruw voer van mindere of betere kwaliteit is. Op dat moment is er aan die kwaliteit toch niets meer te veranderen. Maar wel is het mogelijk om door het aan kopen van een bepaalde soort kracht voer of andere voedermiddelen een correctie toe te passen. Als tweede argument om geen ruw- voeder te laten onderzoeken wordt genoemd de kosten van het onderzoek. We kunnen daar in komen. Inderdaad zijn de kosten vrij hoog. Op het mo ment liggen deze op ruim twintig gul den per monster. Als men een paar kuilen heeft en bovendien een aantal partijen hooi, die wat kwaliteit betreft vrij ver uit elkaar lopen, kan het nodig zijn op een groter bedrijf een monster of vijf te laten onderzoeken. Toch zijn we van oordeel, dat deze kosten volkomen verantwoord zijn en bekeken moeten worden als normale kosten, die nodig zijn voor een goede •bedrijfsvoering. We kunnen nog meedelen, dat U op de kosten iets besparen kunt als U een abonnement afsluit met het Bedrijfs- laboratorium. U verplicht U dan om en kele jaren ééri of meer monsters te laten onderzoeken. De korting is voor veehouders, die regelmatig monsters laten nemen, en besluiten hiertoe over te igaan, belangrijk genoeg om tot het afsluiten van een abonnement over te gaan. De monsternemer, de heer Jn. Kik kert Jaczn., Beatrixlaan, Den Burg, en de assistenten van de landbouwvoor- lichtingsdienst kunnen U hierover na der inlichten. De kalkbemesting We hebben er deze zomer op gewe zen, dat mede als gevolg van het koude voorjaar, gevolgd door de koude zomer, wfeer meer gevallen van zure ziekte naar voren zijn gekomen. In een flink aantal percelen zomergerst, bieten en stoppelknollenzaad vonden we plekken, waar de groei te wensen overliet als gevolg van het feit, dat de grond te zuur was. Intussen is wel gebleken, dat de Texelse boeren bereid zijn hier aan dacht aan te schenken. Op diverse plaatsen zien we nl. al weer hopen schuimaarde liggen. Verder is een par tij kal'kmergel aangevoerd en zijn er ook heel wat andere kalkmeststoffen FEUILLETON: aiiHiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii door Maartje Zeldenrijk 14. Al gauw had Ronnie door, dat het 'n soort hobby van Yolanda was om aan filantropie te doen, want geleidelijk aan begon hij door te krijgen, dat Yolanda zo ongeveer de zogenaamde studie van Augie betaalde Een paar keer had hij gezien, dat Yo hem in de hoek van de bibliotheek, waar ze een klein bureau tje had, enkele bankbiljetten gaf, die hij nonchalant in zijn zak stopte. En als het gezelschap een avondtje uit ging, kreeg Augie vooraf eveneens geld om de verteringen te betalen. De jongeman scheen dit alles als heel vanzelfspre kend te beschouwen. Een parasiet, was zijn oordeel. En dat durft mij wat te zeggen. Van die tijd af behandelde Ronnie hem als zodanig. Als de jongeman het al bemerkte, hij liet evenwel nooit wat merken. Oppervlakkig bezien heerste er een goede verstandhouding tussen de drie mannen en de twee vrouwen. On danks de doorgaans zure opmerkingen van de kwabwang. Maar daar gaven de vrouwen al geen commentaar meer op. In de paasvakantie was het proef- halfjaar van Ronnie Beelen ruimschoots verstreken. Op de donderdag voor de feestdagen overlegde Yolanda met haar oude leermeester, hoe ze Ronnie zou kunnen overhalen om verder door te zetten. Nog steeds was haar bescherme ling ervan overtuigd, dat hij de top nimmer zou bereiken. „Arrangeer een muziek- en zang- aangekocht. Met al deze meststoffen is het doel, nl. het verbeteren van de zuurgraad van de grond, te bereiken. Het is echter niet voldoende de kalkmeststoffen op het bedrijf te héb ben. We zijn er zelfs niet als we de kalk over het land brengen. Voor een goed resultaat is het beslist nodig dit op de juiste wijze te doen. Ieder jaar blijkt nl. weer, dat kalkmeststoffen, die in de herfst over het land worden uit gestrooid in het daarop volgende groei seizoen onvoldoende uitwerking laten zien. Toch zijn deskundigen van oor deel, dat bij een goede toepassing iede re kalkmeststof in het volgend seizoen een duidelijk resultaat moet geven. Wat wordt bedoeld met een goede toepassing? In de eerste plaats dit. Kalkmeststoffen moeten alleen ge strooid worden bij droog weer over een droge grond. Uitstrooien bij nat weer over een natte grond heeft tot gevolg, dat de fijnheid van de kalk, die een eerste eis is voor een goede werking, te niet wordt gedaan. In de tweede plaats moet er op wor den gewezen, dat het beslist nodig is de kalkmeststoffen goed in te werken. Kalk verplaatst zich buitengewoon langzaam door de grond. Het moet daarom door de bewerkingen op de plaatsen gebracht worden, waar het nodig is, nl. door de hele bouwvoor. Hiervoor zijn de stoppelbewerkingen ideaal. Duor het regelmatig ploegen, het werken met de cultivator, frees en eg op een droge grond is dit te berei ken. Het is beslist nodig, dat hieraan meer aandacht wordt gegeven. Tot slot dit. U gaat toch geen kalk strooien op percelen, waarvan niet be kend is of inderdaad kalk nodig is? Kalkmeststoffen kunnen zeer veel goed doen, maar alleen op percelen, waar de zuurgraad van de grond het nodig maakt om kalk uit te strooien. Bedrijfsresultaten 1964 Lezers, die regelmatig kennis namen van artikelen in landbouwbladen en zo nu en dan ook wel eens een blik slaan in deze rubriek weten, dat de bedrijfs resultaten, met name op de veehoude rijbedrijven, veel te wensen overlieten. In diverse gevallen kreeg de boer maar nauwelijks de kosten van eigen arbeid vergoed. Het zag er naar uit, dat het jaar 1964 een verademing zou geven. De prijzen van de melk waren niet onbelangrijk verhoogd en speciaal de vleesprijzen waren aanmerkelijk beter dan in de voorgaande jaren. Als meevaller kwam daarbij de zeer goede groeiomstandig- heden in 1964. Hiervan hebben vooral ook de gemengde bedrijven geprofi teerd, omdat de opbrengsten van de granen ongekend hoog lagen. U hebt daarover in deze rubriek heel wat kunnen lezen. Toch was het voor diver se landbouwers en veehouders en ook voor landbouwvoorlichters nog wel eens een vraag of dit inderdaad zou resulteren in belangrijk betere finan ciële uitkomsten. Daarbij werd vooral gedacht aan de steeds stijgende onkos ten. Optimisten krijgen gelyk Het is nu zo ver, dat de eerste gege vens over het jaar 1964 los komen. We denken speciaal aan de bedrijven, die naast de fiscale ook een bedrijfsecono mische boekhouding hebben. Van de groep bedrijven, die deelneemt aan het bedrijfseconomisch onderzoek op Texel is voor een aantal het resultaat bekend. Verder hebben we ook overzichten ont vangen van andere bureaus, die zich belast hebben met bedrijfseconomisch onderzoek. Hoewel de gegevens, waarover we op dit moment beschikken betrekking hebben op een gedeelte van de bedrij ven, is het wel zonder meer duidelijk, dat de optimisten gelijk krijgen. Het jaar 1964 zal voor de goed geleide be drijven inderdaad een flinke verade ming betekenen. We menen zelfs te mogen zeggen, dat er, wat de uitkom sten van dit jaar betreft, geen reden is voor klagen. avondje bij je thuis", was zijn advies. ,,Jij danst een van je oude nummers, ik speel wat en Ronnie zingt een of andere aria. Huur een bassist en een violist. laat ze dansen, dan heb je een complete avond. Als je dan een paar belangrijke opera-recensenten uitnodigt je hebt relaties genoeg, nietwaar? heb je de kans, dat er over hem geschreven wordt in de krant". Yolanda dacht na. „En als de kritiek negatief is? Dan is hij in staat om met een naar Amsterdam terug te 'keren". Hij knikte begrijpend. „Er zit na tuurlijk een zeker risico in. Maar jij kunt vooraf met de jongens praten. AJs je ze er opmerkzaam op maa'kt, dat hij pas een half jaar Conservatorium heeft, dan zou het al heel honds zijn, wanneer ze daarmee geen rekening houden. Jij kunt ze in ieder geval mild stemmen". „Er zit wel wat in", antwoordde ze terloops. „Heb je hem al eens wat la ten zingen? Ik bedoel één of andere bekende aria?" „Een paar. Ik kies wel iets uit, wat niet te moeilijk is". Yolanda begon er wat meer voor te voelen. „Goed, volgende week zater dag? Schikt jou dat? En zorg jij dan voor alles?" „Best. Behalve de verslaggevers na tuurlijk". „Je hoeft het niet voor niets te doen, Jan. Ik maak dat wel met je in orde". „Mijn kmd, je weet dat geld mii wei nig interesseert". Ze liep op hem toe om hem een kus op zijn voorhoofd te geven. „Dat weet ik. Maar je moet ook leven. Zorg er voor, dat je niets tekort komt, hoor? Ik vind, dat je er de laatste tijd niet zo best uitziet". BROMFIETS IN BOTSING MET PERSONENAUTO Zaterdagochtend kwam de bromfiets van de 21-jarige G. de Vries uit Me- demblik in botsing met een personen auto van een Duitse toerist afkomstig uit Remscheid. De Duitser wilde de weg naar Den Hoom inslaan en moest zodoende de Pontweg oversteken. Dit laatste deed hij echter te onvoorzichtig, zodat een botsing tussen de auto en de op het fietspad naderende bromfiets onvermijdelijk was. De voorvork van de bromfiets werd hierbij verwrongen; de schade aan de auto was gering. De politie maakte proces-veibaal op. BODEMSTATISTIEK In 1964 werd op Texel 14,50 ha. ont trokken aan de oppervlakte cultuur grond. Van deze 14,50 ha. werd 7 ha. bestemd voor de woningbouw, 4 voor industrie en handel, 1 voor straten en wegen en 2,50 voor toekomstig bouw terrein- In de gehele provincie Noordholland bedroeg in 1964 volgens het CBS de vermindering van de oppervlakte oul- tuurgrond 1170 ha. Daarvan werd 530 ha. bestemd voor woningbouw, indus trieterrein enz., 560 ha. voor toekomstig bouwterrein en 80 ha. voor andere doeleinden. Laten nu alsjeblieft lezers buiten de landbouw niet gaan denken, dat „boe ren" een rijkmakerij is. Niet zonder reden schreef ik „voor de goed geleide bedrijven". Want ook in 1964 zullen er bedrijven zijn, waar het met de finan ciële uitkomsten helemaal geen over daad is. Ook onder de omstandigheden van 1964 is „de winst" er alleen voor die landbouwers en veehouders, die hun vak verstaan. Juist in jaren, waar in het op diverse punten de landbouw bedrijven mee zit, zijn de verschillen tussen goed en minder goed geleide be drijven zeer groot. Goed boer zijn is nl. vooral een kwestie van „het ijzer sme den als het heet is". Hij lachte. „Kind, ik leef voor tachtig procent van de muziek". „Weet ik. Maar daar vul je je maag niet mee. Ik zal wat meer op je gaan letten, meneertje. I'k kom je Eerste Paasdag halen. Eet je bij ons". Het werd een gezellige dag, waarop gemusiceerd werd en Yolanda de oude leermeester volstopte met allerlei heer lijkheden Maar 's avonds verklaarde Ronnie, dat hij de volgende dag weg ging. „M'n familie eens opzoeken. Ze zullen niet weten, wat er met me aan de hand is". „Waar woont die?" vroeg Yolanda belangstellend. „O, ergens boven Amsterdam. Ik ben 's avonds Wel tijdig thuis". De volgende morgen was de jonge man al vroeg beneden, at hetgeen Bep de avond tevoren had klaargezet en verliet om acht uur de woning. Maar halverwege het hek hoorde hij een be kende stem: „Ronnie!" Hij draaide zich om en zag Yolanda in het raam van haar kamer. Hij kwam enkele schreden terug. „Goedenmorgen. En ik heb nog wel zo stil gedaan", voegde hij er lachend aan toe. „Waarom neem je je wagentje niet?" Hij schudde zijn hoofd. „Voor een •plezierreisje zeker?" „Is-ie daar niet goed genoeg voor? Je mag ook mijn wagen nemen, als je wilt". Hij kwam nog enkele passen terug en keek haar verbaasd aan. „Ik kan toch voor familiebezoek niet met jouw auto gaan?" „Net zoals je wilt. Waarom ga je dan niet met de jouwe?" „Meen je het?" „Natuurlijk. Hij is toch voor jou? Hoe RODE D.K.W. AANGEHOUDEN De automobilist, die in de nacht van woensdag op donderdag een lichtmast aan de Pontweg ramde, heeft men don derdagmiddag op het haventerrein van 't Horntje kunnen aanhouden. Zoals be kend was uit de vondst van een wiel dop en een stuk sierstrip reeds gecon cludeerd, dat het een rode DKW per sonenauto was geweest. Het bleek een gast uit Hoom te zijn, die omstreeks twee uur was geslipt. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. AUTO RIJDT TEGEN ACHTERKANT VAN TAXI OP 'T HORNTJE Elke dag rijden de auto's in een lange file van de „Mars diep" af, en elke dag gaat dat goed. Alleen zaterdag gebeurde er een onge lukje, toen de 34-jarige Texelaar C. Oosterhof niet goed uitkeek en tegen de achterkant van een taxi van A. A. Smidt uit Den Burg botste. De wagen van de heer Oosterhof liep schade aan de voorkant op. de taxi was er minder ernstig aan toe. De politie maakte pro ces verbaal op. SCHADE BIJ AANRIJDING Donderdagavond deed zich een aan rijding voor op de hoek Warmoesstraat- Weverstraat te Den Burg. De 20-jarige J. P. M. Soeterbroek uit Pijnacker kwam met zijn auto de Warmoesstraat uit en wilde rechtsaf slaan. Plotseling realiseerde hij zich dat dit verkeerd was en ging linksaf de Weverstraat in. Dit bracht de achteropkomende auto mobilist K. Boer, die rechtsaf wilde, in verwarring waardoor hij de ander raakte. Er ontstond schade aan beide wagens. Proces verbaal werd opge maakt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 augustus a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. had je willen gaan? Met de trein?" „Ja. allicht". Ze keek hem enige tijd aan. „Ronnie, soms kan ik geen hoogte van je krijgen. De wagen is van jou, Ronnie. Voor iedere rit, die je wilt maken. Is dat duidelijk genoeg?" Hij lachte verlegen. „Nou als je er op staatWat graag natuurlijk". Drie minuten later kwam hij weer voorbij het raam, ditmaal in de wagen, heftig zwaaiend. Ze wuifde terug en keek hem na tot hij het hek uit was. „Soms nog net een kind", zei ze zacht, terwijl ze het raam sloot. In de Beemster werd Ronnie opgeto gen begroet, niet alleen door het echt paar Vet, maar voornamelijk door Aagje. Ze drukte zijn hand en keek hem blij aan. „Ik dacht al, dat je ons vergeten was", zei ze zacht. Hij ging bij haar rolstoel zitten en vertelde de oorzaak. „Ik ben sinds en kele maanden weer aan het studeren. Onder meer aan het Conservatorium. Of het wat worden zal, weet ik natuur lijk nog niet. Daarom ben ik ook ver huisd, zie je. Naar Wassenaar. Dat is de oorzaak, dat ik niet zo vaak meer kan aanwippen". Ze greep even zijn hand en drukte die. „Maar nu ben je er, dat is voor mij het voornaamste". Na het eten reed hij haar, zoals al vaker gebeurd was, over het rustige (Zuiderpad. „Vind je het prettig?" vroeg ze. „Ik bedoel: dat je weer stu deert?" „Zeker. Vroeger wilde ik al graag naar het Conservatorium, maar ja. dat kostte geld en dat had ik toen niet". Ze zuchtte. „Ja, dat geld.... dat weet wat". Enorme uittocht vakantiegangers DUIZEND AUTOMOBILISTEN VLUCHTTEN VOOR DE REGEN Het bijzonder slechte weer van woensdag en donderdag heeft grote aantallen automobilisten er toe ge bracht wat eerder naar huis te vertrek ken dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het waren voornamelijk kampeer ders, die in de nacht van woensdag op donderdag, toen een waar noodweer over het eiland trok, zwaar werden beproefd. Op de minder beschutte ter reinen waren diverse tenten kapot ge waaid of door wateroverlast onbruik baar geworden. Omdat de weersvoor uitzichten ook niet bijster gunstig wa ren, besloten velen er maar mee te kappen en maakten zich gereed voor de tocht huiswaarts. Toen wij donderdagochtend een kijkje op enkele terreinen namen, za gen we massa's kampeerders, die bezig waren hun nog drijfnatte tenten op te bergen. Nooit eerder was het op de haven van 't Horntje zo druk als don derdag. De rij auto's, die op overtocht wachtte, groeide snel aan tot unieke lengte, 's Middags stonden de wagens tot ver voorbij het benzinestation van Witvliet en Westerlaken aan de Pont weg. TESO bleef 's avonds doorvaren tot de laatste wagen was overgezet. In totaal werden donderdag precies 1000 personenauto's naar Den Helder ge bracht. Hiervoor waren 's avonds drie extra diensten nodig: 21 00, 22.00 en 23.00 uur van Texel. Er werden don derdag bovendien 37 vrachtwagens ver voerd, 7 trucks met opleggers en 2 autobussen. Ook vrijdag was het aantal wachtende auto's nog bijzonder groot. Het merendeel van de dag wachtte een file, die weinig korter was dan die van de vorige dag. 4-jarig kind gewond TENT RAAKTE IN BRAND DE KOOG Door nog onduidelijke oorzaak onstond vrijdagavond om streeks tien uui brand in een tent op het kampeerterrein „Kogerstrand" Een vierjarig kind, dat op dat ogenblik alleen in de tent was, liep brandwon den op aan handen en voeten. Door de dokter werd het de volgende ochtend naar „Parkzicht" te Den Helder ver- wiezen. Hij glimlachte. „Heb je tekort, Aag je? Wil ik je een tientje lenen?" „Welnee.wat zou ik met geld moeten doen? Dat is tenminste één voordeel voor mij: financiële zorgen heb ik niet. Tenminste, voorlopig niet. Hij legde zijn hand zacht op haar schouder. „Jij hoeft je nooit zorgen te maken, weet je? Als je me nodig hebt, schrijf me of laat iemand bellen. Ik ben zo gauw mogelijk bij je. Op mij kun je altijd rekenen. Onthoud dat maar". Voor zover dat in haar vermogen lag, draaide ze haar hoofd om en keek hem dankbaar aan. „Fijn, Ronnie. Maar ik had het kunnen weten. Jij bent mijn enige vriend. Dat je op Tweede Paas dag naar mij toe gekomen bent.ik vind het ontzettend fijn". „Ik blijf de hele dag Hij dacht: mijn broer in Purmerend is met dit mooie weer misschien niet eens thuis. En dit kind kan ik een blijde dag bezorgen. Hij haalde een zak snoepjes tevoor schijn en legde die op haar schoot. „Dank je, Ronnie. Maar als je niets meeneemt, ben ik ook blij". „Dat weet ik, Aagje. Als ik de ko mende zomer tijd heb, wip ik nog wel eens aan. En in de grote vakantie in ieder geval". (Wordt vervolgd) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 aug. 0.44 en 12.43; 4 aug. 1.09 en 13.09; 5 aug. 1.40 en 13.49; 6 aug. 2.29 en 14.55; 7 aug. 3.38 en 16.08. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. sf5W:? De Drachme, de Yen, de Dinar, de Escudo, de Peseta... vreemd geld? Niet voor de N.M.B. Daar kennen ze de waarde van èlk geld. Als u dus te maken hebt of krijgt met vreemde valuta: de N.M.B. is uw adres. Ze helpen u deskundig en graag! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4