(firoen Twartsjexels in het harL, Drumband „Margaretha Sinclair" houdt „Zilvervloot"-loterij AGENDA m. r, 5 Koelkasten?Gebr Schoorl! rye? Stranclreddingposten krijgen nu uitstekend materieel Weer gevaarlijke Pijlstaartrog met de hengel gevangen 5000.- nodig voor vernieuwing instrumentarium Nog diverse andere financiële acties Morgen weer extra vroege boot Nu exemplaar van ruim 15 pond Reddingvlet le De Koog reeds gemotoriseerd GEEF MIJ MAAR ctww(Mfadïan/c VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7991 Uitgave N.V. v/h Lange veld de Root) Poetbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe* renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 cL p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. De sedert 1 januari 1957 bestaande gidscnband „Margaretha Sinclair" kan zich in een zeer grote populairiteit verheugen. Al lang ziet men op Texel de band niet meer als een typische uiting van R.K. jeugdwerk. De musicerende meisjes zijn bij alle openbare gebeurtenissen op het eiland een vertrouwde en gewaar deerde verschijning geworden, terwijl ook 't besef toeneemtdat zij buiten Texel als ambassadrices van de beste soort een belangrijke rol spelen. De vele suc cessen van de band in binnen- en buitenland zijn voor een groot deel te dan ken aan de begeesterende leiding van de opperwachtmeester W. F. Stomp, die deze taak indertijd overnam van de oprichter, kapelaan Stam. Het enthousias me van de „opper", die zich „papa Stomp" pleegt te noemen is nog steeds groeiende en de vele zorgen, die het in stand houden van een meisjesdrumband met zich mee brengt, veranderen daar weinig aan. Gisteren toonde papa Stomp zich echter zorgelijk. De problemen waarvoor hij zich nu geplaatst ziet, zijn dan ook niet mis. De band heeft nl. op korte termijn minstens ƒ5.000,— nodig om het instrumentarium te kunnen verniewen. Het gaat voornamelijk om de vervanging van de 28 trommen die indertijd zelf zijn vervaardigd maar nu al lerlei gebreken gaan vertonen de prijs 100 zilveren guldens; de derde prijs 50 zilveren guldens; enz. Een dezer dagen begint de jaarlijkse donateursactie die bedoeld is om een der belangrijkste bronnen van inkom sten vloeiende te houden en liefst nog wat te vergroten. Het minimum dona tiebedrag is 2,50. Goede zaken hopen de meisjes in de cember te doen met de verkoop van kersttafellakens. De lakens moeten ƒ1,— per stuk kosten Ze zijn aantrekkelijk omdat ze van plastic zijn en daarom vetvrij en langdurig in bruikbaar. De lakens zijn van kerstmotieven voorzien en meten 120 x 150 cm. Nieuwe „echte" trommen zullen bo vendien de geluidskwaliteit van dc- band aanzienlijker verbeteren, terwijl ook het feit dat nieuwe trommen van plastic vellen zijn voorzien, van groot belang is. Deze zijn nl. regenbestendig, zodat onder alle weersomstandigheden kan worden opgetreden. Gedacht wordt voorts aan de aanschaf van twee bas- bazuinen, wat ook een forse investering betekent. Om het benodigde kapitaal zo gauw mogelijk bijeen te hebben, heeft de heer Stomp een aantal finan ciële acties uitgedacht. Intussen is de zg- ansichtkaartenactie reeds van start gegaan. De band heeft de beschikking gekregen over een groot aantal ansicht kaarten in kleuren, de aangetreden band voorstellende. De kaarten worden op heel Texel te koop aangeboden a ƒ0,25- „Die prijs is zo laag, dat we mo gen verwachten dat vooral veel vakan tiegangers er meer dan één nemen om ze als gewone prentbriefkaarten naar huis te sturen. We kunnen die lage prijs bedingen, omdat we de kaarten onder zeer gunstige condities hebben laten maken bij Langeveld De Rooij. Dat is één voorbeeld van medewerking van de zijde van de plaatselijke midden stand. Het is goed dat men op die ma nier de waardering voor de band laat iblijken, anders zouden we het misschien niet bolwerken!' zo meent opper Stomp „Zilvervloot" Zeer belangrijk is ook de Zilver- vlootloterij", die in september van start gaat. Er zullen 1500 loten worden aan gemaakt, die in zo kort mogelijke tijd a ƒ1,— aan de man zullen worden ge bracht. De merkwaardige naam van de verloting staat in verband met het feit dat alle prijzen uit geld bestaan- Opper Stomp vindt dat het niet langer aan trekkelijk is wasmachines, radio's, pick-up's, brommers, etc. beschikbaar te stellen, aangezien de meeste mensen deze artikelen reeds bezitten- De eerste prijs zal daarom bestaan uit een zak, gevuld met 100 rijksdaalders; de twee- De grootste De neiging van de meeste Texelaars om alles wat „van eigen bodem" komt. met enige geringschatting te bezien, is bekend. Het is daarom goed. vast te stellen dat „Margaretha Sinclair" een band is die alleen al om het feit dat ze geheel uit meisjes bestaat, uniek is. Bo vendien vormen de 66 werkende leden (de reserves niet meegerekend) de grootste meisjesdrumband van geheel West-Europa! Dat het met dit grote ge heel, waarin zowel geroutineerde als weinig geoefende meisjes meelopen, mo gelijk is een zeer goede muzikale pre statie te leveren waardoor al heel wat prijzen konden worden binnengehaala, is iets om trots op te zijn- „Als men daar van overtuigd is, zullen onze financiële acties zeker slagen en kunnen we weer een tijdje vooruit", zegt opper Stomp vol vertrouwen. Toekomstmuziek Plannen voor de naaste en de wat verder verwijderde toekomst zijn er ge noeg. Allereerst zal bij de repetities die in september beginnen, nieuwe muziek worden ingestudeerd. Er zullen dan ook nieuwe leden worden aangeworven en „klaargestoomd". Dat laatste is van le vensbelang, aangezien het verloop in de band zeer sterk is. Vooral in de zomer maanden moet herhaaldelijk een beroep op een groot aantal reserves worden ge daan. Niettemin is men er ook dit sei zoen in geslaagd aan alle verzoeken om op te treden, te voldoen. Enkele malen optreden in het buiten land zit er bijna zeker in, maar hier over kan nog weinig met zekerheid worden gezegd. Onderhandeld wordt o-a. over deelname aan de internatio nale wedstrijd om de Eurapa-hokaal te Keulen in september 1966. Ook instan ties in Bonn en Aken hebben belang stelling getoond voor de Texelse meis jesband. In 1967 hoopt men een bezoek te brengen aan Fröndenberg bij Dort mund, terwijl zelfs een trip naar Basel in Zwitserland tot de mogelijkheden behoort. Dit laatste stuit evenwel op bezwa ren. Gebleken is dat de lange afstand het beste per vliegtuig kan worden overbrugd, maar men verwacht dat vele ouders hiertegen bezwaar zullen maken- GROOT RUITERFEEST IN DE KOOG DE KOOG Zondag 22 augustus om 3 uur begint op de speelweide in De Koog een groot ruiterfeest met o.a. ringsteken voor pony's en paarden (or.- der de man), springen voor pony's en paarden en vele andere attracties Men kan zich voor het ringsteken op geven bij de volgende adressen vrijdag tussen 5-6 uur: A. Rommel, Ruyslaan 6, De Koog, telefoon (02228) 289; E. Houwing, Kamerstraat 5, De Koog, tele foon (02228) 207 en in Den Burg bij Dro gisterij Schoorl, Weverstraat 20. Inschrijven is ook op het terrein mo gelijk. Er zijn fraaie prijzen beschik baar gesteld, waaronder twee fototoe stellen, taarten, worsten, medailles en andere waardevolle artikelen. Het inschrijfgeld bedraagt 50 cent. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Wocnsdng 25 augustus a.s. woidcn de moe ders van Oudcschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1 30 - 2 uur; Den Burg van 2 - 4 uur. In verband met de te verwachten gro te drukte op de veerdienst Texel-Den Helder v.v. zal zaterdagochtend een ex tra vroege boot worden ingezet. Deze vertrekt om vijf uur van Texel en om half zes van Den Helder. Exploitanten van logiesverstrekkende bedrijven worden verzocht hier hun gasten op te wijzen. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Vrijdag, 20 augustus Oudeschild, 't Skiltjc, Klaverjasdrive Zaterdag 21 augustus 1965 Oosterend, lampionoptocht en strijden. Zondag 22 augustus 1965 De Koog, speelweide, ringsteken met pony's en paarden, aanvang 3 uur. Woensdag 25 augustus 1965 Den Burg, folkloreprogramma o.a. opvoering van „De Strooppot". Donderdag 26 augustus 1965 Den Burg, City Theater, Texelfilm. Den Hoorn, Dorpshuis, bal m.m.v. „The Ty phoons". Vrijdag 27 augustus 1965 Oudeschild, 't Skiltjc, klaverjasdrive. Voor de tweede maal heeft een sport visser vanuit e enbootje een Pijlstaart- rog opgehaald uit de Waddenzee. Nadat vorige week een Duitse vakantieganger ter hoogte van Zevenhuizen een exem plaar van 10 pond met een doorsnede van een halve meter had gevangen, kreeg woensdagochtend j.l. om onge veer half elf de heer J. Zeepvat uit Zandvoort eenzelfde schrikwekkend ge vaarte aan de haak. Het gebeurde ter hoogte van de sluis van de P.H. Polder De heer Zeepvat moest zeer voorzich tig tewerk gaan, aangezien hij nylon gebruikte met een dikte van slechts 18/100 m.m. De hevig met zijn staart in het rond zwiepende rog werd naderbij getrokken maar wijselijk niet aan boord gehaald. Inplaats daarvan sloeg de for tuinlijke sportvisser een sterke kabel- jauwhaak met een dikkere lijn in het dier en sleepte bet achter de boot naar de kant. Daar werd de staart er afge kapt en kon men de vangst wegen en meten. Toen bleek dat deze Pijlstaart rog nog aanzienlijk groter was dan zijn soortgenoot, die vorige week werd ge vangen. Het gewicht bedroeg ruim 15 pond en de doorsnede 78 centimeter. De heer C. Dogger, bij wie de heer Zeepvat logeert, verwijderde de vette lever om deze te braden en er aldus het geneeskrachtige aftreksel uit te winnen- Deze zg. Piel rogolie staat voor al onder vissers sinds eeuwen bekend als een probaat middel tegen rheuma- tiek. Het kan zowel in- als uitwendig worden gebruikt. Uitwendig voorkomt en geneest het ook huidaandoeningen en ontsteking. De „Pielrogolie" is daar om bijzonder kostbaar en doorgaans in de handel niet verkrijgbaar. Zeldzaam De Pijlstaartrog, die luistert naar de wetenschappelijke naam Dasyatis Pas- Enkele Utrechtse studenten tonen niet (rots de gemotoriseerde reddingvlet. tinaca, is in de Noordzee een zeldzame verschijning. Het dier hoort thuis in de Middellandse zee, de Zwarte zee en het warmere deel van de Atlantische Oce aan. In de zomermaanden trekken ze in meer Noordelijke richting; verder dan de Oostzee zijn ze echter nooit aange troffen. Tijdens hun trektochten blijven de Pijlstaartroggen zoveel mogelijk in het ondiepe (warme) water bij de kust. In de omgeving van Den Helder en op de Wadden zijn in de loop van de jaren regelmatig exemplaren gevangen. Dat een Dasyatis zich met een hengel laat vangen, was tot dusverre niet bekend. Niettemin heeft zich dit nu tweemaal binnen één week voorgedaan- Het is daarom zeker niet overbodig de sportvissers ernstig te waarschuwen voor het zeer ernstige gevaar dat een Pijlstaartrog oplevert voor iemand die het dier niet direct als zodanig her kent. Op de lange van weerhaken voor ziene staart zit nl. een stekel die in ver binding staat met een gifklier. Wanneer men een steek oploopt kan een volwas sen man binnen korte tijd overlijden. Het is levensgevaarlijk een Pijlstaart- rog aan boord te halen en met de voet tegen de bodem te drukken om hem in bedwang te houden. Het dier zwiept nl. met zijn dodelijke staart omhoog en is in staat met de stekel dwars door een rubber- of zelfs dikke leren laars te prikken. Er bestaat tegen het gif van de Piji- staartrog een tegengif dat veel vissers, vooral wanneer zij in zuidelijke wate ren zijn, aan boord hebben. Signalement van de Dasyatis: ruit vormig plat lichaam, aan de bovenzijde blauwgrijs; onderzijde vuilwit. Door snede nooit groter dan een meter. De meeste exemplaren zijn kleiner dan 50 cm- Aan een der hoeken van de ruit zit de lange zwiepstaart. DE KOOG Dc reddingvlet op het strand van De Koog is sinds donderdag uitgerust met een 6 pk Johnson buiten boord motor. Dc gemeente Texel heeft de motor aangeschaft om dc sloep voor al bij ruw weer sneller uit de kust te kunnen krijgen wanneer dat voor red dingsoperaties noodzakelijk is. Geble ken was dat dc vrij zware vlet met roeikracht alleen niet goed bruikbaar is bij zware branding. Alvorens dc motor aan te schaffen, werd nauw overleg ge voerd met de Nederlandse Bond tot redding van drenkelingen. De technisch adviseur van de Bond, de heer Kras uit Zandvoort, is thans op Texel om de Utrechtse studenten die met de strand- bewaking te De Koog zijn belast met het nieuwe materiaal vertrouwd te ma ken. Het varen met de gemotoriseerde vlet bleek donderdag niet bijzonder moeilijk tc zijn. De instructie betrof dan ook voornamelijk het onderhoud en eventuele reparatie aan de motor. De motorvlet bereikt in betrekkelijk rus tig water een snelheid van ruim 8 mi.il; wanneer de motor geheel zal zijn inge lopen kan misschien 10 mijl gehaald worden- De recente verdrinkingsgevallen aan het Texelse strand zijn niet de aanlei ding geweest de motor aan te schaffen. Het plan bestond reeds enige maanden en moet gezien worden als een stap op weg naar goed geoutilleerde bewaking van alle belangrijke strandslagen. De bevindingen met de buitenboordmotor zijn zodanig, dat intussen is besloten volgend jaar bij minstens twee andere stranden gemotoriseerde polyestervlet- ten te stationeren, die eveneens door de studenten zullen worden bemand. Ook andere artikelen die bij redding van drenkelingen dienst kunnen doen, zul len in ruime mate worden aangeschaft. Alles geschiedt na overleg met de ge noemde Bond. Het bestuur van de Bond heeft ook medewerking aangeboden bij het formeren van een „officiële" red dingbrigade, zoals die elders aan de Noord- en Zuidhollandse kust bestaan. Amsterdammer ernstig gewond VOLKSWAGEN OVER DE KOP Rijden met veel tc hoge snelheid was de oorzaak van het ongeluk dat zich in de nacht van maandag op dinsdag om streeks 12 uur op de Schildenveg nabij Den Burg voordeed. Een Volkswagen bestuurd door de 29-jarige Duitsev K.P.D. kwam uit de richting Oudeschild en sloeg ter hoogte van „Burgzicht" over de kop. De in de wagen zittende 23-jarige mej. E. W. Boom uit Amsterdam liep een zware hersenschudding en inwen dige kneuzingen op. Zij werd door dok ter Coutinho onmddellijk per extra boot naar Den Helder gezonden Een andere Duitse dame was licht gewond. De overige twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. De Volkswagen werd zeer zwaar beschadigd. De Bond gaat er mee accoord dat de ge oefende Utrechtse studenten de leden van deze Texelse brigade gaan vormen. Op het ogenblik zijn bij de strandbe- waking op Texel negen badmeesters ingeschakeld. De post De Koog telt drie man, Westerslag en paal 17 beide twee man. Het volgend seizoen zullen ook bij paal 9 (Den Hoorn) en paal 28 (De Cocksdorp) strandposten worden inge richt, die elk door twee badmeesters zullen worden bemand. De studenten vertelden ons over deze verandering bijzonder opgetogen te zijn „De gemeente beseft gelukkig, dat het tot voor kort allemaal totaal ontoerei kend was- Het is ook in het belang van onze eigen veiligheid dat we met be trouwbaar en modem materiaal wer ken!" INGEKOMEN PERSONEN Peter Rinus Boots met echtgenote van Diever. Kasteel 6 naar De Dageraad 26, 't Horntje; Dipmphna C. van Dongen ev. Custurs en Leo Custurs van Breu- kelen, Dannegracht 16 naar Den Burg, Kogerstraat 100, Maria A W. Dop van Delft, Lijsterbeslaan 53 naar Den Burg, Schoonoordsingel 14a. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter ELIAS, tel. (02220) 2039. (voor praktijken doktoren Coutinho. Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02220) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur: J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 WITTE KRUIS Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (02223) 250 of 367 ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Eon verrukkeli|ko chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig von smook. Tosti lest do dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke liin I 12

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1