VEEL LIEFS VAN RONNIE Gedachten tijdens een regenbui Grote belangstelling in West-Duitsland Huwelijk per computer BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek voor w""" LANDBOUW en VEETEELT ,<C, >urt (.mr»in»«'ii Na een aantal dagen met geen of wei nig regen valt op dit moment het water royaal naar beneden. Ik heb het gezicht op rijpend graan, dat bij dit donkere, sombere weer een wat troosteloze in druk maakt en tegelijk op een aantai percelen grasland, die met welbehagen de malse druppels opnemen. Tegengestelde belangen En ik moet er daarbij weer aan den ken, dat de belangen van de agrariërs, niet alleen als ze in afzonderlijke stre ken van ons land wonen, maar ook zelfs als ze buren zijn vaak heel tegen gesteld liggen. Terwijl boer A hoopt op nog enkele dagen drogend weer om hooi en graan te bergen kijkt boer B ver langend uit naar regen, omdat hij an ders binnen enkele dagen voor de noodzaak staat zijn melkkoeien hooi bij te gaan voeren, omdat de grasvoorraad uitgeput is. Denk niet, dat dit laatste gezocht is. Deze week maakte ik het mee op be drijven, die niet verder dan 100 meter van elkaar liggen. De eerste boer was bezig met het maaidorsen van gerst en hoopte op nog een reeks droge dagen. Zijn collega dacht op dat moment al leen aan de grote koppel melkkoeien, die in het laatste gras liepen en wilde de regen als 't ware de lucht uitkijken. En landelijk gezien liggen de tegen stellingen nog veel scherper. Bijna da gelijks horen we verhalen over moei lijkheden op de boerenbedrijven in het oosten en zuiden van ons land door ernstige wateroverlast, of zelfs ernsti ge hagelschade. Terwijl zowel de gras- boeren als de bouwboeren op ons eiland het er over eens zijn, dat 1965 tot nu toe voor ons eiland een zeer goed jaar is- Weliswaar heeft de op ons eiland zo gevreesde droogte, zoals hiervoor blijkt, wel eens een enkele dag „haar tanden' laten zien, maai de veeboer, waarover ik sprak kon met een gerust hart spre ken over het bijvoeren van hooi, want de voorraad was meer dan voldoende. Was U er op tijd bij? Enkele dagen geleden schreven wij: „Over een paar dagen valt er helemaal onverwacht toch weer een regenbui". We deden dit met het oog op de stik stofbemesting op grasland. Naast heel veel andere misvattingen is er ook al tijd het misverstand, dat men tijdens droog weer geen stikstof op het gras land moet strooien. „Het helpt immers toch niet!"' Om na regen iets aan de stikstof te hebben moet U het strooien bij droog weer De veehouder,die ik hiervoor noemde had dat heel goed in de gaten Alle percelen grasland op zijn bedrijf lagen „er onder". En het is dan ook geen gewaande voorspelling als ik zeg, dat de zorgen om voldoende gras op zijn bedrijf over een paar dagen ver geten zijn. Het voorgaande moet voor de vee boeren, die „te laat" waren uiteraard geen reden zijn om het nu weer te gaan afwachten. Ook na de regenbui van dit moment komt er weer een. Tot nu toe heeft augustus „de tweede meimaand" zich wat de grasgroei betreft niet ge heel van zijn beste kant laten kennen Maar ook september kan wat de gras- groei betreft nog lijken op een tweede meimaand. Het gaat in deze tijd niet direct om „zware" giften Voor de beweiding is een regelmatige gift van 200 kg kalk- ammonsalpeter per ha vaak het meest effectief. Ruige weiden en parasieten Een aspect, dat bij ons schrijven over ruige weiden mogelijk nog wel eens iets te weinig naar voren is gekomen, is het grotere gevaar voor parasieten. „O.i- tuig" zoekt de duisternis en heeft een hekel aan het licht van de zon. Dit geldt heel sterk voor de parasieten, die kalveren en lammeren belagen. Op een kort gemaaide weide, waar de zon op schijnt, houden ze het niet lang vol. Daarom is één van de belangrijke landbouwkundige maatregelen tot be- FEUILLETON lUIIIIIUIIIIMIIIIlIhlIllllllllllllllliniMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIUI iiiiwiiiuiui iiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiMi door Maartje Zeldenrijk 20. Ze wist het bijna uit haar hoofd, deze eerste persbeoordelingen van Ron nie's optreden in Nederland. Hoewel hij er zowel door Jan als door haar op voorbereid geweest was, dat de pers hem beslist niet met open armen zou ontvangen, was hij na veertien dagen tooh min of meer down door al deze onvriendelijke bejegeningen. Toen had Yolanda een concertbureau in de arm genomen, dat belangrijke relaties on derhield met het buitenland. Door be middeling van dit bureau waren de eerste contracten gekomen, onderge schikte rollen in operettes, zangrecitals, een voorzichtige rol in een opera. Maar in het buitenland waren de kritici eer lijker. Na Ronnie's eerste optreden in Hamburg waagde een krant het te voorspellen, dat deze uitstekend zingen de jongeman uit Holland een goede toekomst tegemoet kon zien. „Wij zijn ervan overtuigd, dat deze Ronnie Bee- len binnen een jaar hoofdrollen zal zin gen in de meest bekende opera's en in de meest bekende stedelijke operage bouwen van ons continent". En deze krant had gelijk gekregen. Na enige maanden zingen tegen een avondhonorarium van tweehonderdvijf tig gulden, had Ronnie zijn kans ge kregen, toen vlak voor de opvoering van Don Pasquale de tenor Hans Stroh- hauer ziek werd. Haastig werd gepro beerd de tenor Richard Conrad zijn plaats te laten innemen, maar deze had strijding van de maag- en darmpara sieten het uitmaaien van de bossen op weiden, die gebruikt worden door kal veren en lammeren. En U weet het nu zo langzamerhand wel, dat voor een goede groei van het gras het verwij deren van „de ruigte" een eerste eis is- Zowel met het oog op het weren van de parasieten als het bevorderen van de goede grasgroei geldt tijdens en na regen de oproep tot het opknappen van de ruige weiden in dubbele zin. Onderdak melken Tijdens de regen van vanmorgen dacht ik ook aan de veehouders, die onder „open hemel" moesten melken. Het zijn er nog altijd heel wat. Een paar jaar geleden zijn we begonnen met de voorspelling, dat over een jaar of tien ook in de weideperiode geen koe meer zou worden gemolken in „een fabriek zonder dak", zoals men een agrarisch GEVOiSDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden in Den Burg: zakmes met houten heft; zijden sjaal wit bedrukt met grote rode rozen; heren nylon windjack met ritssluiting kl. bruinig, aan beide zijden te dragen; 1 paar herenhandschoencn zwart; handtas gebloemd inh. witte handdoek en speelgoedpistool; duim stok; koffer met kleding; badmantel; regenjas- vest met ritssluiting inh. 3 sleutels en geruite sjaal; 6 TESO bootkaartjes; prothese (beugel); sleutel no. 6 of 9; briefje van ƒ25,-; kunstic- deren damesportemonnee rood met knipslui ting inh. ƒ0,24 en D.M.1.10; kinderbriJ; sleu- sleutel; bruin lederen kinderportemonnee inh. ƒ1,12 en lederen hoes waaraan 6 sleutels aan ring; portemonnee bruin met veel inhoud; 4 sleuteltjes aan sleutelring met belletje; kinder schoentje Imker rood; plastic racebootje; beige damesportemonnee inh. ƒ2,59; Ronson gasaan- steker; herenrijwiel zwart merk Populair niet nieuwe handen; bromfiets kl. licht met donker grijs, merk Batavus Bilonct; oud herenrijwiel zwart, merk Gazelle met plakplaatjes van Eij senkaas; herenrijwiel zwart merk Batavus, naar beneden gebogen stuur, witte handvaten en defecte rechter pedaal; oude bromfiets merk Magneet; oude damesfiets zwart merk Gazelle; damessportfiets zwart merk Standard; brom fiets kl. crème met rode strepen en dito bud- dysit, merk Batavus. Verloren in Den Burg: meisjesvest (10 tot 12 jaar) vrij nieuw kl. grijs; wieldop Mercedes; nylon regenjas in etui; dameshorloge double met beige lederen bandje; herenpullover blauw grijs zonder mouwen, werphengel en schop; Baco sleutel, herenportemonnce bruin inh. pitn. ƒ1,85; damespolshorloge double rond model met zwart gevlochten bandje; damespolshorlo ge rechthoekig, double, merk Prominent, zwart lederen bandje; damesvest kl. bietenrood; gouden plaatring met zwart platcautje met wit steentje;hercnhorloge met perion bandje; trouwring met inscriptie Hans 19-9-1943; en veloppe nnh. 95,-- aan bankbiljetten, 1 paar grijze herenglacé's; fototoestel Agfa Silette m. zonnekap en paraatlas bruin; sleutelring met 1 huissleutel; 1 gouden manchetknoop, 1 doubie schakelarmband met veiligheidsslot; damespor- tcmonnee inh. ƒ3,-- met naam Hildc de Vries en 1 dameshorloge Candida double met zwart nylon bandje; krunskoppeling grijs; babytruitje wit; gouden armband; trouwring met naam Riet 3-ll-'64; fietstas zwart plastic met haken; beschermkap fototoestel Pentax: damcsportc- monnee wit inh ƒ2,60 plus pasfoto's; heren- bril met donker montuur; herenportemonnec roodbruin inh. kampkaart, verz. papieren van bromfiets, foto's en wat guldens; nettas nnb bananen, rok rood-zwart geruit; kindertrui groen, zonnebril met metaalrand; 1 pr. meis jes sandalen rubber, damestrui grijs met wit kraagje; fototoestel Agfa Isoly in bruin lede ren tas; herenportemonnee bruin inh. zwem- kaart; bruin lederen etui met flitsapparaat; he renrijwiel zwart, merk Magneet, terugtraprem; damesrijwiel kl. grijs merk Standard, sport- model; herenrijwiel sport kl. zwartmerk Loco motief; herenrijwiel zwart merk onbekend; da mesrijwiel zwart merk Gazelle, oud en hoog model. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. zijn eigen contractuele verplichtingen, zodat men in Berlijn ongeveer de wan hoop nabij was. Middels een impressa- rio kreeg Yolanda de tip. Ze stuurde een telegram naar Berlijn en reisde met Ronnie onmiddellijk per vliegtuig naar de voormalige Duitse hoofdstad, waar een wanhopige Von Karajan er aanvan kelijk weinig voor voelde, om de zware tenorpartij te laten zingen door de nau welijks bekende Ronnie Beelen. Maar tenslotte was hij bereid Ronnie een kans te geven tijdens de repetitie. Ging het niet, dan kon de opvoering altijd nog afgelast worden. Tenslotte was dit force majeur. Ronnie zong en Von Ka rajan kwam zo onder de indruk van de gave stem van deze in Berlijn vrijwel onbekende Nederlandse tenor, dat men serieus ging repeteren en de volgende avond aangekondigd werd, dat de jonge Hollandse tenor Ronnie Beelen de plaats zou innemen van de plotseling ziek geworden Strobhauer. Van die avond af dateerde Ronnie's succes. Het publiek, desondanks de zaal geheel vullend, was welwillend in zijn applaus en na het derde bedrijf was zijn naam gevestigd. Niet alleen de medesolisten wensten hem geluk met zijn succes, maar ook Von Karajan zelf en de leden van zijn orkest. De Berlijn- se bladen staken de volgende dag de loftrompet uit over deze uitstekende plaatsvervanger uit Holland en wilden hem wel meer horen. Van het begin af aan trad Yolanda op als zijn manager, legde de contacten tussen hem en de concertbureaus, de impressario's en de theaterdirecteuren en bedong zijn honorarium, dat aanvan- bedrijf wel pleegt te noemen. Nog snel ler dan wij vermoed hebben is de me thode van binnen melken toegenomen. Daartoe heeft ook het werk van de ruilverkaveling bijgedragen. Voor een groot aantal bedrijven was het eenvou dig onmogelijk om de koeien iedere morgen en avond onder dak te halen. Het zou de veehouder aan Den Hoorn, die de boerderij in het dorp had staan en zijn grasland op 17 verschillende plaatsen had liggen als boze spot in de oren hebben geklonken als we hem het advies om binnen te melken hadden gegeven. Nu dat alles anders is gewor den maakt ook hij er een dankbaar ge bruik van. Het is ons bekend, dat het op heel veel bedrijven minder gemakkelijk ligt dan op het bedrijf, dat we nu op 't oog hebben. Het is in ieder geval niet over al mogelijk om ook voor het melken in de zomerperiode de winterstal te ge bruiken- Daar komt nog bij, dat ieder een dit ook niet wil. We menen echter, dat er ook andere mogelijkheden zijn. En zelfs als de eis van onderdak melken zou betekenen, dat we mogelijk op twee of drie plaat sen een eenvoudig onderkomen moeten maken, dan nog handhaaf ik die eis. Ik geloof., dat we van de gedachte af moten, dat aan het boer zijn nu een maal allerlei ontberingen vast zitten, waar we niet van af kunnen en die we daarom maar gelaten moeten aanvaar den. Een agrariër heeft een zelfde recht om te profiteren van nieuwe mogelijk heden als ieder ander en daartoe wil ik ook rekenen een behoorlijke beschut ting tijdens het uitvoeren van het werk. Alle gepraat, dat het altijd zo gebeurd is en dat onze vaders, grootvaders en overgrootvaders hun eindje ook gehaald hebben is lariekoek. Gelukkig is er al veel veranderd. Als ik denk aan het oogsten van aardap pelen en bieten en het sorteren en uit zoeken van de aardappelen, dat voor heen in veel gevallen bij slecht weer achter een geïmproviseerd scherm van oude zakken moest gebeuren, dan prijs ik de „goede, oude tijd" niet. Daarom geloof ik, dat het er van moet komen om op de kavels, die te ver van de boerderij liggen om het melkvee 's morgens en 's avonds naar stal te halen eenvoudige bouwsels laat plaatsen, waar de koeien kunnen worden gemol ken. Laten asjeblieft de instanties, die voor het bouwen van dergelijke opstal len vergunnig moeten geven geen al te hoge eisen gaan stellen aan het uiter lijk van deze werkplaatsen. De finan ciële uitkomsten van het boerenbedrijf zijn en zullen ook in toekomst zeker niet zo worden, dat voor dit doel villa's gebouwd kunnen worden De eeste vraag moet hierbij zijn hoe de ontberingen van het boer-zijn ver minderd kunnen worden. Ik geloof, dat Huwelijksbureaus hebben in West- Duitsland een gouden bestaan. Ver houdingsgewijs komen in de Bondsre publiek méér huwelijken via deze be middelingsinstituten tot stand dan in welk ander land ook. Bij elke tien Duitse echtparen, die na de tweede wereldoorlog met elkaar de verbinte nis voor het leven zijn aangegaan, was minstens één paar te ontdekken, dat elkaar had ontmoet via een hu welijksbureau. De 260 instituten, die zich in Duitsland beroepsmatig met de huwelijksbemiddeling bezig houden, hebben het druk genoeg. De grootste bureaus hebben nu zelfs de computer ingeschakeld om de beste partners bij elkaar te brengen. Deze instellingen hebben bijkantoren in vrijwel alle grote Duitse steden. Eenzame harten, die nu eindelijk wel eens willen bre ken, kunnen zich, bij wijze van spre ken, om de hoek aanmelden. Het gebruik van zakelijke electroni- sche breinen, die koeltjes alle factoren tegen elkaar afwegen, schijnt in de Bondsrepubliek maar bij weinigen weerstand op te roepen- Integendeel. Volgens de statistieken neemt het aan tal „klanten" van de bureaus alsmaar toe. Hoe werkt zo'n electronische bemid delaar? Toekomstige bruidjes en brui degoms worden, als zij zich melden, on derworpen aan een test. Zij moeten een lange vragenlijst van enkele pagina's invullen. Voorop staan de hoofdgege- vens: leeftijd, woonplaats, maten, kleur haar. kleur ogen, beroep. Dan de ach tergronden. Welke liefhebberijen? Ge scheiden? Opleiding? Tot in alle details worden deze vragen uitgewerkt. De ge gevens worden tenslotte opgeslagen in het electronisch brem. De computer zorgt voor de rest. Partners worden uitgezocht, die volgens de denkpatro nen van de computer het best bij el kaar passen. Daarna moeten de twee het verder zelf opknappen- Met de bes te wensen van het electronisch brein. Een dergelijke bemiddeling is niet goedkoop. De grote bureaus vragen bij aanmelding een introductiesom van 150 tot 400 gulden. Als tenslotte een huwe lijkspartner is gevonden moet door bei den nog eens 200 tot 450 gulden betaald worden. Maar voor een kans op geluk moet je tenslotte wat marken overheb ben, redeneren de Duitsers. hier met recht gesproken kan worden van zorg voor het welzijn van een be volkingsgroep. Opmerkelijk is, dat vooral ook de jon geren van de diensten van een bemid delingsbureau gebruik maken. De ge middelde leeftijd van de mannen, die zich aanmelden, is rond de dertig; die van de vrouwen even boven de twintig. Westduitse sociologen hebben gepro beerd omstandigheden te vinden, die de oorzaak zijn van deze weinig roman tische manier van verloven en trouwen. - Niet zonder succes. De huwelijksroman- tiek komt in 'Duitsland pas op de twee de plaats, na begrippen als inkomen, betrouwbaarheid, verantwoordelijkheid en eerlijkheid, zo heeft een hoogleraar van de universiteit van Bonn vastge steld. Daar komt nog bij, dat in Duits land het klassebewustzijn nog altijd sterk leeft- Een directeur zal er bijvoor beeld maar heel moeilijk toe komen zijn secretaresse te vergezellen naar de ambtenaar van de burgerlijke stand. De tradities beletten het ene meisje uit de ene streek ook nog om met een jongen uit een ander gebied te trouwen. Bo venal speelt een grote rol, dat veel Duitse jongeren na hun vijftiende de schooi verlaten en direct werken. Hun kansen op het ontmoeten van de ware Jacob en de ware Gertrude zijn daar door geringer dan die van hun leeftijd genoten in andere landen. Dit is niet alleen te merken aan de grote relatiekring van de huwelijksbu reaus. De duizenden huwelijks-adver tenties, die wekelijks in de grote Duit se bladen verschijnen, zijn voor een groot publiek een speciale attractie. Ook hier is het opvallend, dat de leef tijd van de adverteerders lager is dan bijvoorbeeld in Nederland. Door het grote aantal probeert ieder de adver tenties ook zo origineel mogelijk op te stellen, om maar zo snel mogelijk aan bod te komen. Wat te zeggen van de jonge vrouw, die de volgende tekst liet afdrukken: „Delicaat maar niet te ge voelig muurbloempje, in interessante moderne kleuren, lang gesteeld en in voile bloei (28), wil graag ontdekt wor den door kenner, die haar met zachte hand zal plukken en voor altijd voor haar zal zorgen". Of van dit voorbeeld: „Ik ben 25 en een beroepsmodel. Maar ik hou niet van Casanova's en ik ben geïnteresseerd in serieuze dingen- Mijn levenswens is iemands geliefde vrouw te worden - geen speelgoed.... Als u dit van het leven verlangt, schrijf me dan". Eerlijk en tooh een tikkeltje ro mantisch Geen wonder dat deze adver tenties nog altijd de grootste concurren tie zijn voor de Westduitse huwelijks- computers. 135. Edoch, wederom speelde het nood lot de twee vluchtelingen parten, want amper was de brigges op de straat be land, of daar hoorde hij in de verte woeste kreten, alsmede een onheilspel lend gedreun van zware voetstappen. Dat waren natuurlijk de achtervolgers, die tevergeefs een aantal blokjes waren omgelopen en nu juist te voorschijn kwamen uit een of ander steegje. „Daar heb je ze! Grijp ze!" gilden en kele hysterische achtervolgers. „Lopen, Karei!" brulde Piet. „We hebben een voorsprong en misschien kunnen we die handhaven!" Hij zette de sokken er nog eens extra kelijk zeer bescheiden was. Doch na Berlijn durfde ze bedragen met drie nullen te vragen. Hoewel men in het begin er niet veel voor voelde om deze aan het begin van zijn loopbaan staan de Nederlandse tenor met goud te gaan behangen mevrouw, waar ziet u ons voor aan? Drieduizend Mark voor één opera? Wie denkt u, dat die meneer Ronnie Beelen is? Caruso zelf? Voor duizend Mark moogt u hem ons bren gen en als hij succes heeft, kunnen we later over het dubbele bedrag praten, maar drieduizend.... dat krijgt Elisa beth Schwarzkopf ternauwernood.... Waarop Yolanda rustig verklaarde, dat mevrouw Schwarzkopf haar stem dan veel te goedkoop verkocht. En als de heren interesse hadden voor Ronnie Beelen, dan hadden ze nog tot zes uur deze avond de tijd om hem te contrac teren. Daarna was het Sohluss. Drie duizend Marken en geen Pfennig min der. En u zorgt tevens voor twee ka mers in een gerenommeerd hotel. Daar mee was voor Yolanda de kous af. Ge lukkig heb ik zelf geld genoeg, dacht ze meerdere malen, dus ik hoef niet alles voor hem te accepteren. Toch waren Yolanda's eisen toen nog te hoog, maar dit was vooruit bereken de politiek. Ik zal hem elders voor min der laten zingen, maar ik zal de direc ties dwingen aan niemand te vertellen, hoe goedkoop ze Ronnie gekregen heb ben. Zo zong hij in provinciesteden, voornamelijk in Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Tegen aanmerkelijk min dere gage, maar de directies zwegen, wanneer door collega's gevraagd werd, wat die Hollander kostte. Deze politiek leverde op de duur het Noodlot. Want wat was het geval? Juist toen brigadier Piet en Karei Kleuntjes een hoek omsloegen om een zijstraat in te gaan, liep daar een gezette bakkers knecht, die bezig was zakken meel van een vrachtauto af te halen en de bakke rij binnen te dragen. De brave borst had juist een zak meel boven zijn hoofd ge heven, toen de twee vluchtelingen in volle vaart tegen hem opbotsten en hem met meelzak en al tegen de grond kwakten. Zo deed zich het geval voor, dat alle drie allergekst in de knoop za ten, waarbij tot overmaat van ramp de zak ook nog scheurde, zodat het drietal overdekt werd met dikke wolken van spierwit patenttarwebloem. ken. Al zouden ze een half miljoen op tafel leggen. De deur ging open en Yolanda sprong overeind. Ronnie kwam binnen, zich het gezicht afvegend. Ze drukte een kus op zijn mond. „Gefeliciteerd, Ronnie.je was geweldig vanavond. Je hebt jezelf werkelijk overtroffen. Kijk maar eens ze wees op de bloemen en dat in Napels. Wat wil je nog meer?" Hij glimlachte flauwtjes, legde de bloemen opzij, onderwijl in zijn stoel vallend. „Wat een publiek, he?" ant woordde hij zuchtend. „Zeventien keer gehaald. Wat denk je? Morgen in de kranten?" Ze legde haar handen op zijn schou ders. „Ronnie.... je bent binnenkort een der beroemdste tenoren van de we reld. Durf jij nu nog te vragen: Wat denk je van de kranten? Hoe was de reaktie van de mensen vanavond? Dat is voor jou het belangrijkste. Die recen sies kunnen tol op zekere hoogte be langrijk zijn. Voor je gage. Maar niet voor je optreden. Of je een ster wordt, bepaald het publiek. Dat heeft van avond ook in Napels zijn oordeel uitge sproken. En nu mag jij zeggen, hoe dit oordeel luidde". Ze keek hem fijntjes glimlachend aan. Hij draaide zich naar de spiegel en keek haar aan door het glas. „Soms twijfel ik nog aan mezelf. Was ik van avond werkelijk zo goed?" Ze wees op het glas vruchtensap. „Drink op en ga je af schminken. Het is half twaalf en morgen moeten we om half elf op het vliegveld zijn. Als ik je om half één in bed heb, kun je ten minste nog acht uur slapen". (Wlordt vervolgd) gewenste resultaat op. Waar Ronnie zong. had hij succes en een goede kri tiek. Ze verzamelde al deze kritieken, plakte ze in een boek en als ze met impressario's of concertbureaus onder handelde, en ze kon niet terstond de prijs krijgen, die ze verlangde, kwam ze met het boek op de proppen. „Leest u het zelf, mijne heren, dat ik u geen knollen voor citroenen verkoop. Ronnie Beelen is een ontdekking van mijzelf. Ik zal u vertellen, hoe gedegen zijn op leiding is geweest. Hij heeft het conser vatorium doorlopen en was een der beste leer lingen. Hier hebt u de resul taten, mijne heren.leest u het als tublieft zelf naallemaal knipsels van recente datum. Wat wilt u? Laat u uw publiek ook voor een dubbeltje in de loge zitten? Als u Ronnie Beelen wilt hebben, zult u er voor moeten be talen. Vandaag drieduizend Mark, vol gend jaar misschien het tiendubbele. We willen graag zaken met u doen, maar u kunt niet verlangen, dat ik deze jongeman voor u laat optreden tegen vergoeding van een fooitje...." Er werd soms lang over en weer ge redeneerd. Af en toe leek het een koe handel en dan maakte Yolanda de op merking, dat men niet op de markt stond om te onderhandelen over stam boekvee, maar dat het hier ging om een zanger met een grote toekomst. In de meeste gevallen zwichtte men en teken de men een contract voor drieduizend Mark per optreden. Zij, die weigerden dit bedrag te voteren, werden geschrapt van Yolanda's lijst, want op haar ma nier was ze ook wraakzuchtig. Straks, mijn jongen, dacht ze, als je beroemd bent, dan parkeer ik deze schobbejak- in, op de voet gevolgd door Karei Kleuntjes, die dit tempo als welge- traind sportman nog best een tijdje 'kon volhouden. Maar eerlijk gezegd konden die achtervolgende Italianen ook wel iets van lopen. Dat verbaast ons trou wens niks, want men vindt daar ook héél wat goede wielrenners en men mag dus aannemen, dat het met het benen- werk van de gemiddelde Italiaan wel in orde is. Wij constateren dan ook, zij het met enig leedwezen, dat de achter volgers langzaam maar zeker iets inlie pen op Piet en Karei. Gelukkig nam nu Vrouwe Fortuna de zaken even over van haar zuster, het

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4