Cfroen c^mrL-JexeU in het harL, De lieer W. van Liere vraagt gemeente schadevergoeding Koelkasten?Gebr.Schoorl! Zaterdag officiële opening van boerderij/hotel ,de Worsteltent' Woning komt geïsoleerd te liggen De Buteriggel Orkest Les Lunettes Rob de Nijs weer naar Texel Xkk.1 jWtf MAAR... 0 chocoladetfawnJc VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7993 Uitgave N.V. v/b Langere ld de RooU Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmlnalaan 33. Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT De heer W. van Liere, wonende aan de Molcndwarsstraat te De Burg, heeft de gemeenteraad verzocht in aanmer king te mogen komen voor schadever goeding. Betrokkene meent dat zijn wo ning Molendwarsstraat 6 door de reali sering van het uitbreidingsplan ernstig in waarde achteruit gaat. Volgens het uitbreidingsplan gaat de Molcndwars straat verdwijnen en komt het huis meer geisoleerd te liggen. De woning die tot voor kort nog practisch vrij aan de bui tenkant van Den Burg lag, wordt nu steeds meer door nieuwbouw ingesloten- De heer Van Liere meent dat een be langrijke waardedaling van zijn eigen dom het gevolg zal zijn en vraagt de raad op grond van de bestaande Scha devergoedingsverordening een vergoe ding vast te willen stellen. In hun advies aan de raad zijn R en W het met de argumenten van de heer Van Liere niet geheel eens. Niet ont kend kan worden dat de situatie van de woning van de betrokkene ongunstiger is geworden (een situatie die zich ove rigens ten aanzien van tal van percelen, die in hun bestaand uitzicht worden aangetast, voordoet). Kriterium voor de toepassing van de schadevergoedings verordening is evenwel of de betrokke ne „onevenredige" schade lijdt. Daar aan, zo menen B en W, moet worden getwijfeld. Zolang de woning uitweg kan blijven houden op de Beatrixlaan c.q. op de in de toekomst te verlengen Lijnbaan lijkt het gezien het feitelijke situering en het diepe binnenterrein van het nieuwe bouwblok Beatrixlaan- Hollewel-Lijnbaan-Keesomlaan zeer wel mogelijk de onderhavige woning mei het bijbehorende erf te handhaven. Al dus blijft de woning een bezit waarvan de waarde niet noodzakelijk behoeft te rug te lopen. B en W merken voorts op dat in de moderne stedebouw de ligging van een woning enigszins afzijdig van drukke verkeerswegen veelal eerder OVERVLOED VAN WETENSWAAR DIGHEDEN IN LEZING OVER STERRENKUNDE DE WAAL De heer Winkelmann, assistent aan de sterrenwacht van Bo chum in Duitsland, hield maandagavond in het dorpshuis van De Waal een le zing over sterrenkunde en ruimtevaart. Een interessant onderwerp, dat boven dien een actueel tintje had door de ruimtevlucht van Cooper en Conrad. Voordat het onderwerp ruimtevaart aan de orde kwam. moest men wel eni ge uren geduld oefenen, want de heer Winkelmann ging eerst diep in op de sterrenkonde en vooral op verschijnse len die zon en maan op de aarde ver oorzaken. Dat de lezing in de Duitse taal werd gehouden was nauwelijks een bezwaar, aangezien het merendeel van het pu bliek uit Duitsers bestond, die onge twijfeld veel hebben kunnen opsteken- Naar onze smaak was het allemaal een beetje te veel van het goede De indruk werd gewekt alsof de heer Winkelmann alles vertelde wat hij wist en dat was zéér veel. De spreker illustreerde zijn betoog met een groot aantal dia's, voor het merendeel in kleur. Hij slaagde er in het publiek een goede indruk te ge ven van de afstanden in het heelal. „Het is onzin te spreken van de ver overing van de ruimte. De verste ruim- tevluchten zijn nog altijd beperkt tot ons eigen zonnestelsel. Daarbuiten zal men waarschijnlijk nooit komen, omdat de afstanden dan al in lichtjaren geme ten moeten worden. Aangezien wel vaststaat dat er geen hogere snelheden bestaan dan die van het licht, is er een duidelijke grens, die de verre ruimte- vluchten in de weg staat: de leeftijd van de mens!" aldus *de heer Winkel mann. De heer Winkelmann was zo vrien delijk de lezing geheel belangeloos te houden. De entreegelden gingen naar de kas van het dorpshuis. Dat was een behoorlijke som, want de zaal was goed bezet- Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg met zang van Trudy van den Berg 28 en 29 augustus en 4 sept. als een voordeel dan als nadeel is op te merken Een noodzaak om de betref fende woning met het bijbehorende erf door de gemeente te doen aankopen of onteigenen wordt dan ook niet gezien- De betrokkene lijdt beslist geen oneven redige schade, zo vinden B en W. Niettemin stellen zij de raad voor het verzoek van de heer Van Liere heden middag in behandeling te nemen, aan gezien in de verordening duidelijk staat dat een verzoek slechts buiten behan deling mag worden gehouden, wanneer de vermelde stedebouwkundige maatre gel geen schade als in het verzoek om schreven ten gevolge kan hebben. Een van het inzicht van B en W afwijkende mening is in dit geval niet uitgesloten. Bovendien vinden B en W dat een be handeling door de raad mede het rechts gevoel van betrokkene zal bevredigen. Onteigeningsprocedure RECHTSGEDING TEGEN GRONDEIGENAREN Met een aantal grondeigenaren heeft de gemeente Texel nog steeds geen overeenstemming omtrent aankoop kunnen bereiken. Aangezien het voor de verwerkelijking van de uitbrei dingsplannen van het grootste belang is dat de grond spoedig gemeentebezit wordt, werd begin vorig jaar reeds be sloten de betreffende grond te ontei genen, in de hoop dat de eigenaren als nog tot een regeling zouden komen. Het bedoelde besluit strekt tot ontei gening van percelen en perceelsgedeel ten grond met daarop staande opstallen gelegen aan en nabij de Hallerweg, de Wilhelminalaan en de Waalderstraat te Den Burg. Voorts enkele stukken grond aan en nabij de Waalderstraat en de Kogerstraat te Den Burg. Omdat de onderhandelingen met de eigenaars in zake vei koop nog geen resultaat hebben opgeleverd stellen B en W de raad voor een rechtbankprocedure tegen de eige naars in te stellen- Het geding zal voor de Arrondisementsrechtbank te Alk maar worden gevoerd Dit besluit zal echter belemmering vormen de on derhandelingen met de betrokkenen met kracht voort te zetten. VOLKS YVAGENBUS JE BIJ AANRIJDING GEKANTELD Op de kruising Keesomlaan-Beatrix- laan botsten dinsdagmiddag om kwart over vijf twee auto's op elkaar. Uit de richting van de Pontweg kwam de heer H. Folkertsma uit Warns (Fr.) met zijn Fiat 500. Voor hem van links kwam uit de Beatrixlaan een Volkswagenbusje van de gemeente Texel, bestuurd door de heer B. C. van Veen De heer Van Veen merkte de andere auto te laat op en zag dat hij er niet in zou slagen tijdig tot stilstand te komen. Hij gaf daarom extra gas in de hoop zo de bot sing te kunnen voorkomen. Daar slaag de hij evenwel niet in. Het busje werd in de flank geramd met zoveel geweld, dat het zijdelings over de kop ging. De carosserie van het voertuig werd flink beschadigd. Zeer ernstig waren de vernielingen aan de Fiat. Deze moest met in elkaar gedrukte voorzijde door de Fa. Kaczor worden weggesleept. De heer Van Veen en een andere me- deinzittende van de Volkswagenbus moesten zich met enkele lichte verwon dingen onder doktersbehandeling stel len- De politie maakte proces verbaal op. Weer VW-bus geramd ECHTPAAR GEWOND NAAR ZIEKENHUIS Een uur nadat zich een soortgelijk ongeval op de kruising Keesomlaan- Beatrixlaan had voorgedaan, werd op de kruising Pontwcg-Elemert-Hoorn- derweg bij Den Burg een Volkswagen busje aangereden door een Duitse per sonenwagen. Het busje kwam van de Hoomderweg en werd bestuurd door de heer J. van Dam (44) uit Amsterdam. Hij reed de Pontweg op en werd prompt aangere den door mevrouw C. Remers (27) uit Siegburg die met haar nieuwe NSU- prinz uit de richting De Koog kwam. De klap kwam hier ook zo hard aan, dat het busje kantelde. Daarbij kwam de 45-jarige mevrouw N. van Dam- Bouwma onder de wagen bekneld te zitten. Ook haar echtgenoot werd ge wond, terwijl één van de vier in de wagen zittende kinderen een hersen schudding opliep. Omstanders zetten vrij ernstig beschadigde busje weer op de wielen- Dokter Elias liet het echt paar Van Dam naar het ziekenhuis te Den Helder vervoeren. Mevrouw Remers en haar man kwa men er beter af, maar hun wagen kon direkt naar de schroothoop worden ge bracht. De politie maakte proces verbaal op. PER 1 SEPTEMBER LERAAR GITAAR AAN MUZIEKSCHOOL Het bestuur van de muziekschool Texel is er in geslaagd een leraar voor het gitaaronderricht aan te werven Per 1 september zal de heer D. van Hessen uit Den Helder de lessen éénmaal per week op Texel geven. Tot dusverre werden de gitaarlessen verzorgd door de heer C. Rijf, die zich nu nog slechts met de beginopleiding van de gitaristen zal bezig houden. Van belang voor de muziekschool is ook dat de leraar accordeon zich nu op Texel heeft gevestigd De heer W. M. van der Tak heeft de beschikking ge kregen over een woning aan 't Horntje. Zowel de heren Van Hessen als Van der Tak zijn ook verbonden aan de mu ziekschool te Den Helder. DIRECTIE „IRENE" VRAAGT ONTSLAG De dames G- C. van Ardennen en M. Uijlenhoed, resp. directrice en ad junct-directrice van het bejaardenhuis „Huize Irene" hebben per 1 september ontslag aangevraagd. De voornaamste reden hiertoe vormden familieomstan digheden. De dames zijn slechts drie maanden in functie geweest. Hun taak zal na 1 september tijdelijk worden waargenomen door mevrouw C. Zand- stra te DenBurg Zaterdagmiddag a.s. zal de heer Ko van den Busken zijn boerderij-hotel annex eetgelegenheid „De YVorsteltent" aan de Rozendijk in de Dennen officieel openen. Dit zal gebeuren door de jong ste zoon van de familie Van der Busken de 2-jarige Bobbie. Ter gelegenheid van dit gebeuren wordt van 3-5 uur des middags een receptie gegeven in de eet zaal van het gebouw, waarvoor intus sen diverse autoriteiten zijn uitgeno digd. 's Avonds krijgt de openingsdag een extra feestelijk tintje door het op treden van het bekende tiener-idool Rob de Nijs en zijn Lords. WINTERDIENSTREGELING T.E.S.O- De N.V. T.ES.O. heeft de dienstre geling bekend gemaakt zoals deze zal gelden van 12 september 1965 tot en met 21 mei 1966 De boten vertrekken op werkdagen van Texel om 6-00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 14.00 1500 16.00 17.00 18.00 20.00 op vrijdag bovendien op 21.30 uur- Van Den Helder: 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 14.30 15.30 16-30 17.30 19.10 21.00 op vrijdag bovendien om 22.00 uur. De extra late boot op vrijdag zal in ieder geval tot en met 29 oktober ge handhaafd worden. Afhankelijk van de gebleken belangstelling zal worden be slist of deze dienst ook in de verdere wintermaanden zal onderhouden wor den. Tot op heden bestond voor de late vrijdagse dienst veel belangstelling maar het is niet duidelijk geworden of het aandeel „Texels weekendvervoer" daarvan groot was. Dit zal eerst na af loop van het seizoen blijken. In afwij king van vorige winterdienstregelingen is ook dat de laatste boot uit Den Hel der niet meer om half negen maar om negen uur vertrekt. Dit is gedaan om een betere aansluiting te krfjgcn op trein- en naco-diensten. De dienstregeling op zondag van 12 september tot en met 21 mei: Van Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 Van Den Helder- 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 15-30 16.30 17.30 19.10 21.00 Rob de Nfjs en zfjn Lords: Wéér naar Texel! Deze feestelijke openingsavond begint om half acht en eindigt omstreeks elf uur. De avond is voor een beperkt aan tal personen toegankelijk, die zich van tevoren of op de avond bij het gebouw van kaarten a ƒ3,moeten hebben voorzien. Na elf uur blijven alleen de speciale genodigden en krijgt de avond verder een besloten karakter. PONY SLOEG OP HOL Vrij grote schrik veroorzaakte maan dagmiddag een op hol geslagen peny. Het dier hoorde toe aan het 12-jarige dochtertje van de dierenarts De Boer. Zij was met een wagentje uit rijden ge gaan maar het. gebruikte tuig was wat. te klein, waardoor bij het lopen de achterbenen van het dier de voorkant van het wagentje raakte. Het paard werd daardoor zenuwachtig en ging in de Wittekruislaan steeds sneller lopen. Het ging daarop de Kogerstraat in, in de richting Stenenplaats. Op de Stenen plaats probeerde de jonge André Buis de wilde ren te stoppen door zijn fiets voor het paardje te werpen- Dit baatte niets. Het rijwiel werd opzij gegooid. Meer resultaat had de wachtmeester Ottens die het dier trachtte te grijpen om te voorkomen dat het de drukke Binnenburg inrende. Het paard rukte zich los maar veranderde van richting. Daardoor kantelde het wagentje en werd het meisje van de bok geslingerd. Bevrijd van zijn last rende het paardje de Hogerstraat in, waar de rit bij de bioscoop eindigde. Twee auto's ver sperden daar de weg. Omstanders wis ten de pony te kalmeren. Gelukkig de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het wagentje werd zwaar bescha digd- LAMPIONOPTOCHT UITGESTELD OOSTEREND In verband met het slechte weer is de lampionoptocht, die zaterdag j.l. te Oosterend zou worden gehouden, uitgesteld tot zaterdagavond a.s. De optocht start om acht uur bij de muzieknis. Muzikale medewerking ver leent „Excelsior". OPBRENGST ANJERCOLLECTE De Anjercollecte 1965 heeft een to taalbedrag van ƒ547,17 opgebracht, te specificeren als volgt: Den Burg 237,23; Oosterend ƒ83,51, Oudeschild ƒ65,56; De Koog ƒ46,12; Den Hoorn 45,70; De Cocksdorp 34,01; Eierland ƒ24,90; De Waal ƒ10,14. Vorig jaar bracht de collecte een be drag van ƒ486,63 op. Verschijnt dinsdags en rrQdag». Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Nieuwe rubriek KOERSEN VREEMD GELD In dit nummer en de komende edities van de Texelse Courant zullen onze le zers een kleine rubriek aantreffen on der het kopje „Koersen vreemd geld". Steeds zullen wij belanghebbenden op de hoogte houden van de verkoopwaar de van buitenlandse valuta. Wij beslo ten hiertoe naar aanleiding van talrij ke desbetreffende verzoeken. Veelal wordt door buitenlandse gasten in lo- giesverstrekkende bedrijven en in win kels vreemd geld aangeboden. Meestal is de koers riet precies bekend zodat men maar gokt. Wanneer het geld later bij de bank wordt ingewisseld blijkt vaak dat men onjuist heeft geschat. De koersen, zoals wij die tweemaal per week vermelden, zijn iets naar beneden afgerond zodat van kleine fluctuaties geen nadeel wordt ondervonden. Koersen per 100: Duitse mark 89,30 Belgische Frank 7,16 Engelse pond per stuk ƒ10, Nieuwe Franse Frank 73, INGEKOMEN PERSONEN Maria A. W. van Dop van Delft, Lijs terbeslaan 53 naar Den Burg, Schoon oordsingel 14a. Fosfor op het strand. MEENEMEN IS GEVAARLIJK Enkele jaren geleden verging op de Noordzee ter hoogte van Vlieland een schip dat o.a. fosfor aan boord had. In de afgelopen maanden is het herhaal delijk voorgekomen dat stukjes fosfor op het strand van Vlieland aanspoelden en daar werden gevonden door wande laars. Wij vernamen dat ook op het strand bij De Cocksdorp een dergelijk stukje is gevonden. Aangezien het zeer wel mogelijk is dat dergelijke vondsten in de toekomst meer voorkomen, wil len we waarschuwen voor het ernstige gevaar dat aan het meenemen van de stukjes is verbonden. De steentjes zijn rood van kleur (het is geen zuivere fosfor maar van een soort erts) en doen het meest denkan aan splinters van dakpannen. Wanneer men een stukje in de zak steekt, droogt het en komt daarna tot zelfontbran ding. Gevaarlijke, zeer moeilijk te ge nezen brandwonden kunnen zo ont staan- Op Vlieland gebeurde het dat een jongetje een stukje bij zich stak en toen door de ontbranding ervan werd verrast. Hij heeft zes weken lang in een ziekenhuis moeten liggen, zo lezen wij in de Harlinger Courant. Hij doorstond daar helse pijnen en daarna was nog maandenlange verpleging thuis nodig. Het kind kan nu weer lopen, maar een gruwelijk litteken zal hem zijn gehele leven aan dit Vlielandse avontuur blij ven herinneren. Het is dus zeker niet overbodig er op aan te dringen het rode spul te laten waar het is. AMSTERDAMMER VERLEENDE GEEN VOORRANG Maandagmiddag om vijf uur deed zich op de kruising Pont weg-Aken- buurtsweg-Westerweg een aanrijding voor. De 65-jarige Amsterdammer T. Klein kwam in zijn Volkswagen uit de Akenbuurtsweg en wilde de Pontweg oversteken om de Westerweg op te rij den Hij gaf voorrang aan een van rechts naderende auto, maar keek ver der niet naar links en reed door De van links naderende Duitse DKW, be stuurd door de 35-jarige W. Schafer, werd met een hevige klap aan de rech terzijde aangereden. De Volkswagen moest worden weggesleept. De andere wagen was er minder ernstig aan toe. De heer Schafer moest met een gebro ken pols naar het ziekenhius om zich onder behandeling te stellen. De politie maakte proces verbaal op. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 25 augustus 1965 Geboren. Job Jan,zv. Biem Vlaming en Klaasje Wijbenga; Pieterdina Her- mina, dv. Pieter Daalder en Cornelia van 't Hoog; Corina Jacqueline, dv. Cornelis Timmer en Geertruida Anns. Wilhelmina Maria van der Haas: Hen drik Johannes, zv- Bernardus Hendn- cus Boogaard en Geertruida Johanna Bakker. Ondertrouwd: Jan Paulus Kikkert en Jennie Alida Glas; Tjalling Kampstra en Maria Cornelia Schraag 80-JARIGE BROMFIETSER GEVALLEN OOSTEREND De 80-jarige brom fietser F. Stark werd dinsdagochtend aan het eind van de Oorsprongweg bii de dijkovergang gewond naast zijn voertuig gevonden. De heer Stark wist zich omtrent de toedracht van het on geluk niets te herinneren. Aangenomen wordt dat geen andere weggebruiker erbij betrokken is geweest. De heer Stark had een hersenschudding en ver wondingen aan gezicht, armen en be nen. Hij werd door de dokter naar het ziekenhuis te Den Helder verwezen. Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl 13

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1