Cjrocn 'ZwartsJexeU in het harL, Postweg volgend jaar mogelijk twee meter breder Geen uitstel bij het slopen van woningen aan de Groeneplaats Koelkasten? Gebr.Schoorl! Honderden namen afscheid van kapelaan J. Stam Duitse badgast in zee bij paal v rijdagm id dag 17 omgekomen De Buteriggel Orkest Les Lunettes Veel dankwoorden en geschenken Onze ontspoorde medemens DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7994 Uitgave N.V. v/h Langere ld de Root) Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 cL p. mm.; andere advert 12 cL p. mm. Tijdens de vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering wees mej. A. G. Luijs- terburg (CHU) op het feit dat dc Postweg veel te smal is. In de zomermaan den is het voor automobilisten onmogelijk op te schieten omdat het verkeer uit tegengestelde richting hen belet de fietsers te passeren. Zo worden gevaarlijke situaties uitgelokt, want men is voortdurend gedwongen te snijden, aldus het CHU-raadslid. De voorzitter, burgemeester De Koning, kon de verheugende mededeling doen, dat voor een aanzienlijke verbreding van de Postweg bin nenkort bijna zeker fondsen beschikbaar zullen komen. Het plan bestaat de weg ten koste van de bermen in het totaal twee meter te verbreden. Deze post zal voor 1966 op de begroting worden gezet en krijgt de hoogste urgentie» De heer F. L. de Grave (KVP) voelde er iets voor om langs de duinen een ver keersweg aan te leggen. Hierdoor zou de Postweg sterk ontlast worden» De voorzitter kon hem verzekeren dat de middelen daartoe zeker niet beschik baar zullen zjjn. Aan het begin van de raadsvergade ring deelde de burgemeester mee, dat zich elf gegadigden hebben aangemeld als kopers van de door hen bewoonde gemeentelijke woningwoningen. De meerderheid van hen heeft dit besluit op het allerlaatste moment genomen. Naar aanleiding van de mededeling van de voorzitter, dat aan het strand van De Koog sedert kort een motorvlet is gestationeerd, merkte mej. A. G» Luijsterburg op, dat de gemeente dit besluit rijkelijk laat heeft genomen. Ln de vorige vergadering had zij op het motoriseren van de vlet aangedrongen en er op gewezen, dat men de put diende te dempen voordat het kalf zou verdrinken. Intussen hebben zich bij De Koog twee verdrinkingsgevallen voor gedaan en mej. Luijsterburg had zelf gezien hoe bij de reddingspogingen de motor werd ontbeerd. Tegenstrijdige adviezen Wethouder Th. R. Hin zei, dat de gemeente alvorens dergelijke besluiten te nemen, gaarne afgaat op adviezen van deskundige zijde. Deze adviezen waren nogal tegenstrijdig, zodat het begrijpelijk is dat men aarzelde bij de aankoop van een motor» De KNZHRM raadde de aanschaf af, terwijl de Kon. Bond tot het redden van drenkelingen er juist op aandrong. De motor is nu in gebruik, maar het zal in de praktijk nog moeten blijken of dit een juist be sluit is geweest. De heer Alb. Dros (PvdA) drong erop aan dat het bewaak te gedeelte van het strand wordt uit gebreid. De burgemeester merkte ten slotte op dat plannen gereed liggen om volgend jaar het aantal strandbewa- kingsposten te vergroten. De ironie van het noodlot wilde, dat op hetzelfde ogenblik dat de raadsleden over de straudbewaking discussieerden, by het strand van paal 17 een Duitser in de golven omkwam Van de heer P» Uitgeest te Den Burg was een schriftelijk verzoek binnenge komen, waarin hij vraagt een stuk bouwgrond met opstallen, gelegen aan de Zwaanstraat, te mogen kopen. Hij wil op deze plaats een winkelpand srtichten om er zijn kapperszaak in te vestigen. De heer Uitgeest zal binnen kort zijn huidige woning Groeneplaats 1 moeten verlaten, aangezien deze plaats moet maken voor het nieuwe raadhuis. De burgemeester vertelde naar aanleiding van dit verzoek, dat op de door de heer Uitgeest genoemde plaats aan de Zwaanstraat door de gemeente een winkelpand zal worden gebouwd, dat mede ten behoeve van de heer Uitgeest was ontworpen. De raads leden gingen er mee akkoord dat B. en W. deze zaak zelf afhandelen» Voorts werd besloten het verzoek van de heer W. van Liere te Den Burg in behandeling te nemen. De heer Van Liere heeft, zoals bekend een tegemoet koming gevraagd, omdat hij van me ning is dat zijn woning aan de Molen dwarsstraat in waarde achteruit gaat door de verwerkelijking van het uit breidingsplan. Vuilnis storten Een raadscommissie, bestaande uit de heren S. Keijser, N. H» van Schoonho ven. J. J. Westdorp en J. Daalder, had B. en W. in overweging gegeven of het aanbeveling verdient tweemaal per week het publiek in de gelegenheid te stellen gratis vuilnis op de stortplaats te deponeren. B. en W» hadden daarop schriftelijk laten weten, dat zij een dergelijke vrijstelling niet zinvol ach ten. Het onderhoud van de stortplaats vergt per jaar een niet te verwaarlozen bedrag (in 1964 5633,27). Dit dient mede uit de opbrengst van de reini gingsrechten te worden bestreden. Wel bewust zijn hoeveelheden tot XU m3 (in houd van acht emmers) niet belast, om het storten van huisvuil op andere daarvoor niet geëigende plaatsen tegen te gaan. Het lage tarief en de vrijstel ling voor geringe hoeveelheden huis vuil zullen de betreffende goedwillen- den dus beslist niet weerhouden hun huisvuil op de daarvoor bestemde tij den naar de stortplaats te brengen, zo schreven B. en W. Omdat het betref fende stuk niet tijdig in het bezit van de raadsleden was gekomen, werd be sloten de behandeling ervan naar de volgende raadsvergadering te verschui ven. Nieuwe vloer De burgemeester vertelde, dat de houten vloer en de balklaag van de ka mer in zijn woonhuis in zeer slechte staat verkeren. Hij stelde voor een nieuwe balklaag met hardhouten stro ken te laten aanbrengen, wat met bij komende kosten op ƒ4500,komt» De raadsleden gingen hiermee akkoord. Binnenkort zal het door de gemeente van de dames Haakman gekochte huis aan de Gravenstraat (voor de bioscoop) te Den Burg worden gesloopt. De kos ten hiervan plus de kosten van het be straten van het aldus ontstane plein be dragen ƒ13.000,Hiermee ging men akkoord evenals met de verkoop aan de heer C. Schenk van de door hem be woonde gemeentelijke woningwetwo ning. In de komende raadsvergadering zullen nog tien van dergelijke aanko pen ter goedkeuring worden aangebo den. De heer Westdorp vroeg wat er gaat gebeuren met de Zweedse noodwonin gen aan de Slufterweg, de 's Hertogen- boschweg en de Duinweg. De in 1946 gebouwde woningen zouden volgens het oorspronkelijke plan uiterlijk in 1966 moeten zyn afgebroken. De voorzitter antwoordde, dat niet langer over de grond kan worden beschikt en dat de woningen daarom zeker moeten ver dwijnen voor het afgesproken tijdstip- Voor de acht gezinnen heeft men nog geen vervangende ruimte. Parkeerterreinen De heer N. van Schoonhoven vroeg hoe het stond met de aankoop van grond voor parkeerterreinen te De Koog. Uit de parkeerchaos, die de afge lopen zomermaanden soms in het dorp heerste, is weer eens gebleken, dat het de hoogste tijd is voorzieningen te tref fen. De voorzitter vertelde, dat dit niet alleen te De Koog het geval was. Ge hoopt wordt, dat men van GS dit jaar nog de goedkeuring krijgt voor de aan leg van drie terreinen te Den Burg. Maar De Koog zou zijn parkeerterrei nen eerder krijgen als men daar over grond zou beschikken. Dat is echter echter nog niet het geval. De heer Westdorp meende dat te De Cocksdorp nog wel ruimte is voor een terrein. Tegenover hotel De Hoop ligt een stuk, dat er zeker voor geschikt is te maken, zo zei hij» De heer P. Smit wees op het feit, dat op het Hogereind te De Waal vaak zo veel auto's worden geparkeerd, dat het voor het doorgaande verkeer onmoge lijk is te passeren. Hij vroeg of voor één zijde van de straat eeh stopverbod kan worden ingesteld. De burgemeester be loofde daar zijn best voor te zullen doen. Woning moet weg De heer Alb. Dros ging het als voor- Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg met zang van Trudy van den Berg 4 september zitter van de Womngcommissie zeer aan het hart, dat de nog goede woning aan de Groeneplaats. waarin tot voor kort de heer A. Poel woonde, tegen de grond moet. „Het nieuwe raadhuis laat toch nog op zich wachten en in de tussen tijd kunnen we een gezin een tijdje hel pen", zo zei hij. De burgemeester voel de daar echter niets voor. Net als de andere woningen moet ook dit huis zo dra het leeg komt, worden gesloopt» '(Op het ogenblik woont in het huis een ambtenaar, die in oktober een woning aan 't Horntje krijgt). Het is zeer wel mogelijk dat de vergunningen voor het raadhuis spoedig afkomen en dan wil men zo snel mogelijk kunnen beginnen en niet eerst vervangende woonruimte voor gezinnen behoeven te zoeken. De heer J. Daalder, ook lid van de woning commissie, vond dat maar treurig. De commissie wordt voor het probleem ge- iplaatst een oplossing te vinden voor diverse „crepeergevallen", die voor de winter onder dak gebracht moeten worden. Hij dacht dat met slopen best even gewacht kon worden. Het ge meentebestuur en de raadsleden lieten zich evenwel niet vermurwen. Controle bevolkingsregister FORMULIEREN TERUGZENDEN Door de afdeling bevolking van de gemeente zijn onlangs aan alle gezinnen op Texel formulieren toegezonden, die moeten worden ingevuld om te dienen ter controle van de gegevens in het be volkingsregister. Vele van deze formu lieren zijn nog steeds niet terug ont vangen. Van de zijde van de gemeente Texel wera ons verzocht er op aan te dringen dat dit alsnog gebeur;. Zoals bekend, is het tijdig inzenden van de bedoelde formulieren verplicht HANDELSREGISTER Onder „wijzigingen" lazen wij in het weekblad „Handelsbelangen": Hotel Café Restaurant „De Linde- boom-Texel", Texel, Den Burg. Groe neplaats 14 (hoofdz-); Texel, Den Hoorn, aan strand Hoornderslag bij paal 9 (fil.). Fil. bedr. o.a. P. C. Vlaming. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 september a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oostcrend en De Waal: 14.00—14.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.30 uur; De Koog: 15.3016.00 uur. Donderdagavond hebben vele honder den Texelaars van alle goz'ndtcn van de gelegenheid gebruik gemaakt om aanwezig te zijn bij het officiële af scheid van kapelaan J. Stam. Zoals he kend is kapelaan Stam vrijdag naar zijn nieuwe standplaats Beverwijk vertrok ken, waar hij als bedrijfsaalmoezenier gaat werken onder de arbeiders van Van Gelder, Hoogovens en enkele ande re concerns. Donderdag bleek duidelijk hoe populair kapelaan Stam zich heeft gemaakt in de vier jaren, die hij op Texel doorbracht. De avond die in „De Oranjeboom'" te Den Burg werd gehouden, kreeg een muzikale start door het optreden van de gidsendrumband „Margaretha Sin clair" waarvan de scheidende kapelaan geestelijk adviseur was. De rij van sprekers werd geopend door pastoor C. P. Persoon die zijn medewerker veel lof toezwaaide ,.Je bent een goede en werkzame kapelaan geweest. .Ie stond open voor alle problemen, waaracor de mensen graag naar je luisterden en met je praatten. Als mens hebben wij je le ren kennen als een prettig huisgenoot, die we node zien vertrekken"» De pas toor zei van mening te zijn, dat kape laan Stam zijn taak ais priester op voortreffelijke wijze had vervuld. Ho pelijk zal zijn opvolger in staat zijn het vele dat hij in het leven riep en op richtte, voort te zetten. Hoeveel contac ten kapelaan Stam met de mensen on derhield, bleek op de pastorie 'net n.eesi duidelijk uit de vele telefoontjes die bijna allemaal voor hem bestemd wa ren. De pastoor stelde de kapelaan een enveloppe met inhoud in het vooruit zicht en wenste hem succes bij zijn nieuwe moeilijke taak. Openhartig contact Als persoonlijke vriend van kapelaan Stam en namens het Texëls Theologen Convent sprak voorts ds. P. Oskamp van de N.H. G-emeente te Den Hoorn. De dominee toonde zich zeer dankbaar voor de vele openhartige contacten, die hij met de kapelaan had gehad» Dank baar was hij ook voor hetgeen hij tij dens de bijeenkomsten van het T.T.C. naar voren had gebracht. Samen orga niseerden ds. Oskamp en kapelaan Stam in Den Hoorn een oecumenische sa menkomst die zeer veel weerklank vond. De samenwerking tussen de twee voorgangers is op zijn minst zeer nut tig geweest, aldus ds. Oskamp. Hij over handigde als geschenk een boekwerk over de protestantse theologie. Als voorzitter van het Vormingsin stituut voor meisjes sprak adjudant der rijkspolitie J. Gulmans woorden van er kentelijkheid» Kapelaan Stam is een der oprichters geweest van dit instituut, dat een unieke opzet kreeg. Ook in het po litiewerk had adjudant Golmans veel met kapelaan Stam samengewerkt, veel al onder droeve omstandigheden. Plaats in de wereld De leidster van het Vormingsinsti tuut, mej. M. Witte, roemde de wijze waarop kapelaan Stam de meisjes van het instituut steeds weer op hun plaats in de wereld wist te wijzen. Kapelaan Stam werkte aan het instituut samen met ds. Oskamp. Beiden gaven beurte lings Godsdienstlessen aan dezelfde groep meisjes. Dit „oecumenisch onder richt werd door hen zeer op prijs ge steld. Door drie leerlingen van het in stituut werd een cadeau overhandigd. Onder leiding van de heer Jac Hooij bracht het gemengd koor een aantal lie deren ten gehore, wat voor de schei dende kapelaan een aangename verras sing was. Namens het kerkkoor sprak vervol gens de vice-voorzitter, de heer L. van Sambeek. Hij toonde zich dankaar voor het nuttige onderricht dat men van de muzikaal begaafde kapelaan had ont vangen en overhandigde hem een gra- mofoonplaat. Als voorzitter van de jongerenge- spreksgroep dankte Harry de Graaf de kapelaan voor zijn werk als gespreks leider en geestelijk adviseur. Namens de groep overhandigde hij een platen- bon. Namens de toneelvereniging „Sint Jan" sprak de heer C. Witte die een geschenk onder couvert overhandigde. Hetzelfde werd gedaan door twee leden van de Club des Vedettes, mej. Tinie Kager en de heer Jos Timmer, die hun dankwoorden op rijm hadden gezet. De rij van sprekers werd besloten door ka pelaan J» J. J. de Boer die vertelde blij te zijn, dat hij met zijn scheidende col lega had mogen samenwerken. „Ik heb grote steun aan U gehad en U bent voor mij een groot voorbeeld geweest", aldus kapelaan De Boer. Kapelaan Stam toonde zich in zijn dankwoord diep getroffen door deze huldebetoon. Hij wees alle dank echter van de hand. „Ik heb mezelf niet ge maakt. Wat ik ben, ben ik door God!" Hij ging voorts uitvoerig in op hetgeen de sprekers naar voren hadden gebracht Dank bracht hij aan velen waarmee hij had samengewerkt. Een speciale hulde had hij in petto voor mej. R. Borgstede, de huishoudster, die hij met een groot boeket bloemen verblijdde. Tenslotte maakten velen van de gelegenheid ge bruik om van kapelaan Stam persoon lijk afscheid te nemen» Nationale Reclasseringsdag 1965 Van tijd tot tijd worden we opge schrikt door p-ote koppen in de dag bladen over misdrijven. De koppen en de artikelen worden gewoonlijk gretig ge lezen en spreken meer tot de verbeel ding dan voorlichtende en beschouwen de artikelen over dc verschijnselen „misdaad" en „misdadiger". Hoe begrij pelijk dit ook is, het is tegelijk jammer, omdat de opvattingen over misdaad en misdadiger bij het grote publiek sterk eenzijdig ontwikkeld zijn. Alle voorlichting in de pers, radio en televisie ten spijt blijft hadnekkig de mening bestaan, dat „de misdadiger" een in alle opzichten afwijkend mens is, die onverbetelijk geacht moet worden en die liefst blijvend uit de maatschap pij verwijderd moet worden. Mede daaruit is misschien te verkla ren dat ook het begrip „reclassering" in het gewone taalgebruik een ongun stige bijklank heeft. Het zijn immers „de mensen van de reclassering", die zich dagelijks met misdadigers bezig houden, die - zoals men nog dikwijls kan horen - „alles goed praten" wat de ze mensen aanrichten. Het zou boeiend zijn de houding van het grote publiek tegenover misdadig heid en reclassering aan een nader on derzoek te onderwerpen, maar dat is niet het doel van dit artikel» Wel lijkt het van belang nog eens vast te stellen wat „reclasseren". zolas dat in het al gemeen binnen het kader van een re- classeringsvereniging gebeurt, nu ei genlijk gebeurt, nu eigenlijk inhoudt. Reclasseren betekent in eerste instan tie altijd een daad stellen, een stap doen in de richting van een ander. En die ander is in dit geval een ontspoorde medemens, iemand die met de justitie in aanraking is geweest. Dat deze eer ste stap door de niet-ingewijde op dit gebied dkwijls zo uitermate moeilijk ge zet wordt, is mede een gevolg van de bedoelde eenzijdige opvattingen. Laat ons voorop stellen dat geen twee mensen gelijk zijn en dat het verschil bepaald niet alleen uit hun vingeraf drukken is af te leiden. Maar de ver schillen tussen u en een ontspoorde me demens behoeven niet groter te zijn dan die tussen u en uw buurman van twee hoog of van links beneden. En voorts, „de" misdadiger bestaat niet, er be staan alleen mensen die strafbare feiten hebben gepleegd, ernstige en minder ernstige, en morgen kunnen uw man, uw vrouw, uw zoon of dochter of mo gelijk uzelf tot hen horen. Uitgesloten? Eén van mijn kennissen was lange tijd bevriend met twee aller aardigste meisjes van goede huize en van onbesproken gedrag, meisjes die van iedereen in hun omgeving het vol ste vertrouwen genoten. Eén van haar vond hij zo aantrekkelijk dat hij best met haar had willen trouwen, wanneer zij van zijn leeftijd was geweest. Toen deze kennis reeds lang en breed ge rouwd was, werd hij na jaren plotse ling opgeschrikt door het bericht dat zijn beide vroegere vriendinnen - in middels vrouwen op middelbare leeftijd geworden - betrokken waren bij een po ging tol doodslag. Het is hier niet de plaats op de motieven in te gaan noch op de uikomsten van het gerechtelijk onderzoek, maar ik wil nogmaals wij zen op de dunne wand die ons scheidt van onze ontspoorde medemens- Struikelen Iedere Nederlander wordt geacht de (Zie vervolg pagina 2) Vrijdagmiddag om half vier is de 46- jarige caféhouder Helmuth Otto uit Bochum (Duitsland) 200 meter ten noorden van paal 17 in zee omgekomen. Aanvankelijk dacht men dat hij was verdronken, maar achteraf moest wor den geconcludeerd dat dc Duitser het slachtoffer van een hartaanval is ge worden. Kunstmatige ademhaling, mond-op-mond beademing en behande ling met zuurstof konden de levens geesten niet opwekken. Na drie kwar tier stelde dokter Elias de dood vast» De heer Otto was vader van vier kinde ren. Hij logeerde met zijn gezin in een buugalow op het terrein van D. v.d. Werf. De zee was vrijdagmiddag tamelijk onveilig. Herhaaldelijk moesten de twee badmeesters van de bewakings post in actie komen om mensen, die zich in gevaar brachten, terug te roe pen. Om half vier zag een der wacht meesters van de bereden politie, dat een man en een jongetje bij de grens van het bewaakte strand in moeilijk heden raakten. Zij waren in een mui terechtgekomen en kampten met een hevige stroming. Er werd alarm gesla- gen en onmiddellijk gingen de Utrecht se studenten te water om de man. die bijna niet kon zwemmen, en het 7- jarige jongetje naar de kant te bren gen. Vader van het jongetje was de heer Otto, die in het geheel niet kon zwemmen, maar toch in het water stapte om zijn zoontje te helpen redden- Hij raakte prompt in moeilijkheden, zodat de student E. W. E. Sedee, ge holpen door zijn collega H. W. Bruinse, weer de zee inging om ook hem naar het strand te helpen. De heer Sedee vond de zeer corpulente Duitser even wel drijvende; hij toonde geen zichbare levenstekenen meer WATERVERBRUIK WEER STERK GESTEGEN Op Texel werd in 1964 540.431 m8 leidingwater gebruikt. In 1963 bedroeg de geleverde hoeveelheid water door het P.W.N op Texel 494.389; in 1962 428.343 en in 1961 366 927. In 1956, toen het waterleidingnet op Texel juist in bedrijf was gesteld bedroeg het ver bruik 105.139 m3. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1964 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, dat ons een dezer dagen werd toegezonden.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1