(jrocn c^wartsjexeh in het harL, Naakte waarheid over Terschelling wekt ongerustheid Koelkasfen?Gebr.Schoorl! 11 Amsterdammer importeerde op eiland lichtekooien Oude boerderij inwendig herschapen in drie moderne woonhuizen Maar is het op audere eilanden zoveel beter Texels Museum ontving 50.000 bezoekers "■7 Ballonnetje maakte verre reis Abonnementsprijs Texelse Courant DINSDAG 7 SEPTEMBEE 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7996 Uitgave N.V. v/h Laogeveld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, WUhelmlnalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT Op Terschelling is men wat geschrokken over bepaalde artikelen in be paalde Duitse bladen, die het eiland nu niet bepaald in een rooskleurig dag licht stellen. De „Abendpost" schreef, dat Terschelling gedurende de drie hoogseizoen vakantieweken een oord des verderfs is, waar begerige meisjes in-de-tienerjaren met kennersblik het per boot arriverende mannelijk jong volk taxeren op hun financiële en ander aspekten. Vervolgens wordt een voortgezette kennismaking gearrangeerd in een van de erkende tienercafé's, en verloopt alles naar wens, dan is de basis gelegd voor een vluchtig va kantiehuwelijk van enkele dagen of enkele weken, waarbij tot wederopzeg ging toe niets het samenzijn-in-de-tent (ja, gezellig) in de weg staat. Daarna vertrekken de jongemannen weer naar de Heimat en de meisjes begeven zich naar hun woonplaats op het vasteland, waar school, kantoor of fabriek wachten Ook het weekblad „Stem", het groot ste geïllustreerde blad van West-Duits- land (oplage drie miljoen ex.) schrijft een artikel in gelijke trant. Met twee foto's er bij. Een minnend paartje langs de kant van de weg en een foto van 'n bunker, waar m het hoogseizoen zg. parties worden georganiseerd. Jongens (hebben tot die parties toegang tegen „betaling" van alcoholhoudende drank. Meisjes nemen snoeperij mee, maar mo gen ook wel helemaal gratis naar bin nen. En ook daar gaat het dan gezellig en zeer vrijmoedig toe. „Das Insel der freien Liebe" noemt de Stern Terschel ling. Gratis reclame Nu kan men dat als gratis reklame beschouwen. Reeds thans zijn de ge volgen merkbaar, vernamen we, en ver leggen Duitse Halbstarken hun reis route bij voorkeur naar Terschelling, omdat daar wat te beleven is. Maar de vraag blijft of men op Terschelling wel op dat soort jongelui gesteld is. Zeer ve len beslist niet en degenen, die er wat aan verdienen, kijken ook al twijfelend omdat door dit nieuwe soort klanten oude, trouwe klanten geneigd zijn om in het vervolg maar weg te blijven. Het wordt daardoor een slechte ruil. Op zich behoeft men een artikel als in de Stern niet zo ernstig te nemen. In hetzelfde nummer lazen we berich ten over het zedelijke verval in Zwe den, sexuele uitspattingen in Engeland en toenemende vrije-liefde-praktijken aan de Costa Bra va. Met tussendoor fotopagina's met nauwelijks verhulde naaktfoto's. Het blad is redaktioneel geheel gericht op zinneprikkelende lek- tuur en dan wordt al heel gauw een „lekker stukje" in generaliserende zin gemaakt over incidentele gevallen. Toch iets mis Maar dat onderkent de doorsnee lezer niet. En bovendien is er in het Ter- sdhelliger geval ook werkelijk wel iets mis. Uit Essen ontvingen we een lang schrijven van een trouwe Terschelling bezoeker, die zich geërgerd heeft aan het Stern-artikel, maar zegt helaas uit eigen ervaring te moeten bevestigen, dat er te veel waarheid in schuilt. Ik was dit jaar voor de zesde maal op uw mooie eiland, schrijft hij, maar voorlo pig kom ik er niet meer, zoals ook vele anderen niet, die met tegenzin het schouwspel hebben moeten aanzien dat de jeugd in Midsland en Formerum biedt. Hij verwijt ons blad, dat wij niet tijdig een waarschuwende stem hebben laten horen, want ook in Harlingen, zo schrijft hij, is het wel bekend wat zich op Terschelling, elk jaar in sterkere mate, afspeelt. Wat daar gebeurt spot met iedere beschrijving. Mijn vrouw en ik zagen in de schemering van de avond een jong paartje langs de badweg van Formerum zich zeer onbeschaamd ge dragen (hij schrijft het wat duidelijker, maar dat kunnen we zo niet overne men). zonder zich aan de voorbijgan gers te storen. Even duidelijk schrijft hij wat er in langs de weg staande auto's gebeurt en verder klaagt hij over het lawaai van de bromfietsen, waar van de knaldempers zijn gedemonteerd. Toen hij er iets tegen de boosdoeners van zei, werd hij uitgescholden voor Duitse mof. En in nachtelijke uren werd met stenen tegen de ruiten van zijn vakantiehuisje gegooid. Op Ter schelling is de hel los Naakte waarheid Wat is nu de waarheid, „de naakte waarheid", over Terschelling? Veruit de overgrote meerderheid van de gas ten, niet in het. minst de Duitse, die er in de hotels en pensions logeren, zijn keurige mensen, die het eiland waarde ren om zijn rust en de schoonheid en tot geen enkele moeilijkheid aanleiding geven. Dan zijn er de luidruchtige jongelui, die hun overvloed aan levenslust bot vieren met baldadigheden. Maar die zijn er niet specifiek op Terschelling alleen. Die vind je in en buiten vakan tietij d overal. In de grote steden ver oorzaken ze het gehele jaar door de nodige onrust. In de vakantieoorden valt het des te meer op, omdat deze buiten het vakantieseizoen de rust zelve zijn. Mensen zijn geen konijnen Dat zich in toenemende mate jonge lui aan een te vrij sexueel verkeer te buiten gaan is al evenmin specifiek Terschellings. Er schijnen teveel ouders te zijn, die hun kinderen niet tijdig leren, dat de mensen van een hogere orde zijn dan de konijnen. Dat ze on verstandig handelen, wanneer ze de romantiek zoeken in datgene, wat hen alleen maar venerische ziekten kan op leveren. Dat ze zidh zelf bij voorbaat uitsluiten voor een normaal menselijk geluk in een goed huwelijk. Het weg vallen van alle schaamtegevoel vindt men tegenwoordig in de zomermaanden helaas oök overal. Wie wel eens langs de laantjes aan de oevers van het Ve- luwemeer heeft gewandeld of door de duinen van de Hollandse kuststreek heeft gezworven, kan er volop van meepraten. Maar helaas kent Terschelling ook nog iets anders, iets nieuws, waar mis schien wel iets aan te doen is. De arti kelen in de Stern en in de Abendpost zijn er namelijk niet zó maar gekomen. Die zijn geïnspireerd geworden. Op Terschelling werkt dit jaar voor het eerst een Amsterdamse „pooier" die er gedurende de zomermaanden een aantal lichtekooien importeert. De „roman tiek", die de Duitse en Nederlandse jongelui op Terschelling menen te vin den, kunnen ze goedkoper beleven op de walletjes in Amsterdam en daar dan het gehele jaar door. Met nog de be trekkelijke zekerheid, dat de meisjes daar tenminste nog onder een zekere medische controle staan. Achter het mom van het romantische waas wordt er op het ogenblik op Ter schelling grof geld verdiend, dat echter niet in de zakken van de Terschellinger zakenlui terecht komt Wanneer men deze gang van zaken op Terschelling eenmaal wil onder kennen en waarom zou men dat niet willen? dan moeten er verschillende Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg ROB GAAT WEER GRAVEN IN 1966 De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (R.O.B.) te Amers foort meldt ons dat het onderzoek op de diluviale verhevenheid aan de noord-westzijde van Den Burg (Boo- gerd) is opgeschort tot het voorjaar van 1966. Enige steekproeven leverden in tussen de resten op van minstens twee huizen uit de 7e en 8e eeuw, die op hun beurt weer op cultuurlagen uit de Ro meinse keizertijd rustten. Daarnaast werd oud akkerland aangetroffen. Probleem gasvervoer GEEN UITSTEL VOOR TESO Zoals reeds in het vorige nummer werd gemeld, vervoert TESO geen flessengas meer met de „Marsdiep". Volgens een dagbladbericht zou TESO evenwel drie maanden uitstel hebben gekregen om nog een oplossing voor 't gerezen probleem te vinden. Bij na vraag bleek dit bericht onjuist te zijn. Auto's die met volle of lege gasflessen zijn geladen, zullen beslist worden ge weigerd. TESO heeft van Scheepvaart inspectie wel drie maanden uitstel ge kregen bij het vervoer van tanks pro paan. Het is echter uitstel van executie, want een oplossing is in de nabije toe komst onwaarschijnlijk. LICHTSCHIP „TEXEL" VERKOCHT Het afgedankte lichtschip „Texel", dat de laatste jaren in de haven van Den Helder lag, is vorige week te Alk maar verkocht voor 36.789,aan de fa. N. Hey uit Zaandam. Het 42 meter lange vaartuig heeft als baken gediend ten we9ten van de Haaiksgronden. Bijgaand artikel namen wij over uit de Harlinger Courant. Het maakt gewag van toestanden op Terschelling, waar Texel bepaald niet jaloers op zal zijn. Maar. wie zonder zonden is werpe de eerste steen Ook op ons eiland „gebeurt" wel eens wat dat onze reputatie geen goed doet. Wij twijfelen er echter niet aan dat de autoriteiten elke zomer alles in het werk stellen om bedenke lijke activiteiten van jongelui binnen de perken te houden. Tot op lieden zijn zij daar redelijk goed in geslaagd, maar dat uit kijken geboden blijft, leert ons de ontwikkelingen op Terschel ling. Red. middelen gevonden kunnen worden om nieuwe orde op de zaken te stellen. Men zou al een heel eind komen, wanneer diverse instanties gemeentebestuur, politie, justitie, VW, ANWB en Horeca een besloten samenspreking gingen houden. Niet op de manier van een Waddenconferentie dus. Die open lijke debatten over de ontspoorde jeugd op de eilanden in de afgelopen jaren, die zeer ruime persverspreiding vonden zijn waarschijnlijk de oorzaak van de zeer ongewilde toename er van. Maar het gemeentebestuur zou en kele campings waarschijnlijk wel aan wat straffere banden kunnen leggen (zijn 21 campings ook niet een beetje teveel van het goede op het eiland?) en de diverse bunkers kunnen slechten of minstens ontoegankelijk maken, politóe en justitie zullen zeker wettelijke mo gelijkheden kunnen vinden om in dit soort zaken wat straffer op te treden, de ANWB zou minstens de kampkaar- ten aan lichtekooien van beroep kunnen onhouden en de Horeca-bedrijven kun nen wel „vol" melden wanneer ze een zwarte lijst kregen van ongewenste personen. MONDHARMONICACLUB WEER ACTIEF DEN HOORN De mondharmonica- club „De Vrolijke Cowboys" is zaterdag jl. in het dorpshuis „De Waldhoorn" met de repetities begonnen. Nieuwe leden zijn van harte welkom. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 september a.s. worden dc moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1 30 - 2 uur; Den Burg van 2 - 4 uur. Zaterdagmiddag beleefde het Texels Museum in de Dennen een historisch ogenblik. Om klokslag half drie kocht de 50.000ste bezoeker van dit seizoen zijn kaartje. Het was de heer H. Kracht, employé bij de PTT in Rotterdam. Toen hij met zijn echtgenote, mevrouw Th. G. J. Kracht-v.d. Pluijm, de tentoonstel lingsruimte wilde binnenstappen, werd hij aangehouden door directeur G. J. de Haan Al gauw had de Rotterdam mer begrepen dat hij de „zoveelste" was. Het voltallige bestuur kwam voor deze gelegenheid naar het museum. Voorzitter, de heer S. Bakker, gewaag de van een bijzondere dag. Nooit eer der kwamen in een seizoen zoveel be zoekers naar het museum. Vorig jaar werden er totaal 41.000 genoteerd en in 1963 35.000. „Alleen al uit deze cijfers blijkt, dat het museum in een behoefte voorziet", aldus de heer Bakker. Hij overhandigde als herinnering aan het echtpaar Kracht het boek „Texel, het vogeleiland" van J. Drijver. Vervolgens boden de andere bestuursleden, de he ren E. Noordijk (oud-voorzitter), C. G. van Es (administrateur) en P. B. Riteco. hun gelukwensen aan. Dat het museum in de afgelopen maanden een re'kordaantal belangstel lenden trok, is bijna zeker niet veroor zaakt door ihet slechte weer. Het weer blijkt in het algemeen weinig invloed op de grootte van de bezoekersstroom te hebben. Duidelijk bleek dit begin augustus, toen gedurende 14 mooie da gen 'het ongekend druk was. OOSTEREND Twee jaar geleden maakten wij in ons blad melding van de activiteiten van de heer G. van As- peren uit Schoonhoven. Deze oud leerling van de voormalige zeevaart school op Texel was na zijn pensione ring naar het eiland teruggekomen en had er een oude boerderij gekocht, die hij de Koningshoeve doopte. Met be hulp van zijn vriend Kees van Wens- veen, zijn vrouw, kinderen en de vak kundige adviezen van aannemer R. Breiman, begon Van Aspercn aan een groots en moeilijk karwei; dc Konings hoeve moest van binnen in drie mo derne woonhuizen worden herschapen, maar van buiten het aanzien van de oude stolp behouden. Het werk zou jaren in beslag ne men, maar zo verzekerde Van Aspe- ren ons indertijd als het ongeveer klaar is, zal ik je een seintje geven. Dat seintje kwam vorige week: „We wach ten op jullie; je zult je ogen uitkijken!" Van Asperen had geen woord teveel ge zegd. Wat zich in de afgelopen twee jaar binnen de eeuwenoude muren aan de Oranjestraat heeft voltrokken is in drukwekkend. Twee van de drie weningen, die elk een eigen ingang hebben en ook verder volkomen van elkaar gescheiden zijn, zijn reeds gereed en worden bewoond. In het kleinste apartement wonen de heer en mevrouw Van Asperen sr. I(sinds 1 september definitief); in het grootste hun zoon Th. van Asperen, die er met zijn vrouw en kind een luxueus onderkomen heeft gevonden. Het derde huis is nog niet gereed, maar het is de bedoeling dat dit te zijner tijd zal wor den verhuurd. Alle vertrekken in de Koningshoeve ademen een uiterst ge zellige sfeer. Dit is mede bereikt door het veelvuldig toepassen van houtbe timmering. Origineel zijn de effekten, die werden verkregen door het aanpas sen van verschillende vertrekken aan de kapvorm van de boerderij en de combinatie van oud en gloednieuw. Op de foto ziet men de woonkamer van de heer Th. van Asperen. Op de achtergrond rechts een bar. waarin de verder vrijstaande schouw is opgeno men. Links, achter de boekenkast, de vroegere ingang naar het woonhuis. Het bovendeel van de deur fungeert als venster. Het uitzicht is vanuit bijna alle ramen van de voormalige boerderij bijzonder fraai. Het enige waarover mevrouw Van Asperen niet bijster goed te 9preken is, is het uitbreidingsplan voor Oosterend, dat o.a. voorziet in de aanleg van een kerkhof op slechts en kele tientallen meters van de hoeve verwijderd ZEVENTIG DEELNEMERS NAAR ZEEVAARDERSREÜNIE DE KOOG Voor de reünie van oud-Jeerlingen van de zeevaartschool op Texel hebben zich 70 deelnemers aan gemeld De reünie zal op 25 en 26 sep tember worden gehouden in het strand- hotel „Prinses Juliana" te De Koog, waar ook de grote feestavond zal wor den gehouden. Het is de derde maal dat deze bijeenkomst op Texel plaatsvindt. Ook nu belooft het een groot succes te worden. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. min.; andere advert 12 ct p. mm. Van Oedelem naar „Oedelem" OUDESCHILD Dichtbij de boerderij Oedelem" vond de heer D. Eveleens uit Den Burg zaterdagavond een ballonnetje, waaraan een kaartje was beves tigd. Het ding bleek opgelaten te zijn door de jonge Carlos de Groeve wonende in het plaatsje Oedelem bij Brugge in België. De ballon had dus een reis gemaakt van 230 km. In het briefje, dat de heer Eveleens aan Carlos heeft geschreven, maakte hij melding van het merkwaar dige toeval, dat het ballonnetje van Oedelem naar „Oedelem" was gevlogen! f@y) /«n, I.,.r. - bol..» .„„..„ev.n 4. r.d.kH. BEN JE ZEVENTIEN GEWEEST en heb je een baankijk dan ver der. Zo begint de tekst van een adverten tie, geplaatst in de vorige editie. Je hebt een baan, draagt min of meer ver antwoording, verdient hiermee geld. maar je hebt ook wat meer zelfstandig heid verkregen. Ben je er nu? Nee, er ligt nog een 'hele toekomst voor je open. En bij het opbouwen van die toekomst wil het vormingsinstituut je helpen. Zij wil jou en alle meisjes van 17 jaar (of ouder) helpen je tot een persoonlijkheid te ontplooien. Hoe gaat dat? Met bekwame docenten wordt ge sproken over veie onderwerpen en vra gen, die nu van belang zijn, maar ook voor de toekomst, zoals: je werk, ver kering en huwelijk, gezondheidszorg, je plaats in de samenleving. Dat gebeurt in de lessen: Opvoedkunde, medische raad, godsdienstige en levensvragen, maatschappelijke vorming, verpleeg kunde. Onderwerpen als kleding en make-up. feestvieren en gasten ontvan gen, smaakvol en praktisch inrichten van je huis, worden ook behandeld. Hoe kun je van mooie dingen genieten, hoe maak je ze zelf, hoe geniet je van je vrije tijd? Daarvoor zijn de lessen: smaakontwikkeling, woninginrichting, muziek en handenarbeid. Daarnaast wordt veel aandacht be steed aan de huishoudelijke vorming: zorg voor de woning, de kleding, koken en naaien. Hoe besteed ik mijn huis houdgeld Je ziet onderwerpen genoeg die voor jou belangrijk zijn om in een gezellige groep met een docent over te praten. Het Vormingsinstituut begint woens dag 15 september een nieuwe 2-jarige cursus. Deze loopt van half september t.ot eind april. De lessen worden gege ven op maandag- en woensdagavond in de LandbouwhUiShoudschool 's avonds om half acht. Voor alle leerlingen van het Vor mingsinstituut is er voortaan zaterdag middags vanaf 2 uur gelegenheid tot zwemmen in het zwembad van Bunga lowpark „Slufterduin". Voor nog meer inlichtingen en opga ve kun je je wenden tot de leidster: Mej. M. A. Witte, Schilderend 35 Den Burg, Texel, tel. (02220) 2364. Bestuur Stichting Vormingsinstituut voor meisjes op Texel. KAPPER J. V.D. AAKSTER VERLAAT TEXEL De heer J. v.d. Aakster en zijn echt genote Chr. v.d. Aakster-Tromp zullen Texel omstreeks 1 november verlaten om te gaan wonen in Alkmaar. Zowel de heer v.d. Aakster als zijn vrouw zijn te Alkmaar geboren en hebben daar nog diverse familieleden wonen. In 1921 kwamen zij op Texel en vestigden hun kappersbedrijf aan de Groene- plaats. Vijf jaar geleden ontruimden zij dat pand en vestigden zich aan het Schilderend. De heer v.d. Aakster heeft ook daar nog zijn beroep uitgeoefend, zij het op bescheiden schaal en vooral om de „oude vaste klanten" van dienst te zijn. Per 1 november legt hij schaar, kam en scheermes neer. om van een welverdiende rust te genieten in zijn in aanbouw zijnde Alkmaarse bejaarden flat. Mede in verband met onze voortdurende pogingen het redac tionele gedeelte van onze courant te verbeteren, is het helaas nood zakelijk onze abonnementsprijs enigszins te verhogen. Met in gang van 1 oktober 1965 zal deze gesteld worden op 2,95 PER KWARTAAL plus incassokosten. Wij verzoeken onze abonnees, die per giro plegen te betalen, hiermede rekening te willen hou den. Dir. Texelse Courant

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1