Cjroen 2 rwarL-Jexelsin het harL, Volksdansen niet langer de sport van typischemensen Koelkasten?Gebr.Schoorl! Andri Binsbergen weet alles van Korobushka's en Tarantella's Abonnementsprijs Texelse Courant Het baden in zee DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 7998 Uitgave N.Y. v/h Lange veld de RooQ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct. Incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Korobushka, Tarantella, Troika, Misirlou, Hinkey-dinkeyvoor een buitenstaander zijn het onbegrijpelijke exotisch klinkende woorden. Maar Andri J. Binsbergen (30) uit Den Burg kon ons onmiddellijk vertelllen, dat het de namen zijn van bekende bui- tenlanse volksdansen. Maar Andri is dan ook dansleider van de Volksdans groep Texel, die nu aan het begin staat van het derde seizoen sinds de oprich ting. Andri Binsbergen, die in het da gelijks leven werkzaam is als admini strateur bij de VVV Texel, heeft van het volksdansen zijn hobby gemaakt. Een enthousiast beoefende hobby, waar hij helemaal in op gaat. Zijn en thousiasme heeft hij weten over te brengen op de dertig leden van de Volksdansgroep Texel, die gedurende de gehele winter wekelijks in het gymnastieklokaal van de R.H.B.S. bij eenkomen om zich in de volksdans- sport te bekwamen. In de afgelopen drie jaar is duidelijk gebleken, dat de Volksdansgroep le venskrachtig is. Volksdansen is tegen woordig „in" en zelfs hebben diverse volksdansen zich ontwikkeld („gedege nereerd" zeggen de leden van de groep) tot modedansen, die men ook in de „ge wone" balzalen kan zien beoefenen. Denk maar aan de Jen/ka en de Sirtaki! „Volksdansen heeft tientallen jaren in een kwade reuk gestaan!" vertelt Andri. „Het was een typische vrije tijdsbesteding van AJC-ers, fanatieke natuuronderzoekers en andere organi saties, waarvan de leden door de massa op zijn minst als „een beetje typisch" werden beschouwd. Nu is het waar, dat de volksdansers zich vaak bewust van „de anderen" afscheidden en er zich zelfs boven verbeven voelden. Wat zij deden kwam voort uit een „zuivere" levensbeschouwing. Het Volksdansen, veelal in de open lucht beoefend, was immers van een veel hoger plan dan het geschuifel in warme bedompte za len, waar de opzwepende muziek en de alcohol de sfeer bepaalden.... Deze opvattingen pasten in de tijd. De tijd van het opkomende socialisme, de tijd van „De paden op, de lanen in.en „Ach, vader niet meer...." Enfin, sla er „De taaie rooie rakkers" maar op na". Dat is tientallen jaren geleden en de volksdansers voelen zich al lang niet meer van „de wereld" vervreemd. De ■beoefenaars van de zuivere vol'ksdans- kunst kan men tegenwoordig ook op de dansvloer van de balzaal aantreffen, al geldt dat niet voor Andri Binsbergen; hij is juist oud genoeg om nog iets van die oude tijd te hebben meegemaakt en heeft „dus" geen modern dansonder- richt gehad. Van alles en nog wat Andri: „Wij hebben ons nergens op gespecialiseerd en dansen alles. Van alles en nog wat. Voor zover het in ons bereik ligt, natuurlijk, want er bestaan heel moeilijke dansen die je maar niet een-twee-drie onder de knie hebt. De dansen kijken we voor het grootste deel van anderen af. Dat gebeurt o.a. op weekenden, waarin de dansers van ver schillende groepen elkaar ontmoeten. Vorig jaar werd met een aantal clubs uit Noordholland in Alkmaar een heel leuke ontmoeting gearrangeerd. We le ren ook veel van onze dansleidster Fransien Poort uit Alkmaar, die af en toe eens overkomt. Zij is lid van „Het Duivelspaard", een heel grote groep, die vorig jaar zelfs een internationale ontmoeting organiseerde. Maar „Het Duivelspaard" is ook met dertig leden begonnen en het feit dat er nu meer dan tweehonderd zijn, bewijst dat er in de Volksdans wel groei kan zitten!" De Volksdansgroep Texel vertoont i(nog) geen spectaculaire groei. Indertijd werd met dertig man begonnen en er zijn er nu ongeveer evenveel. Maar er is wel een sterk verloop. Mensen, die aan de overkant gaan weiken, kunnen Mede in verband met onze voortdurende pogingen het redac tionele gedeelte van onze courant te verbeteren, is het helaas nood zakelijk onze abonnementsprijs enigszins te verhogen. Met in gang van 1 oktober 1965 zal deze gesteld worden op 2,95 PER KWARTAAL plus incassokosten. Wij verzoeken onze abonnees, die per giro plegen te betalen, hiermede rekening te willen hou den. Dir. Texelse Courant niet meer komen en hun plaatsen wor den door anderen ingenomen. Ook het bestuur van de groep heeft mutaties ondergaan. Op het ogenblik is Peter van de Gracht voorzitter, Wim Loning uit Den Hoorn, secretaris en Ria Witte is penningmeesteresse. Nieuw seizoen „Ik ben benieuwd hoe groot de op komst aan het begin van het nieuwe seizoen zal zijn", zegt Andri. „De 21e ■■■■■■■■■■■■■I Oud probleem Een probleem, waarmee alle volks dansgroepen worstelen is de wanver houding tussen de aantallen mannen en vrouwen. Kennelijk voelen de vrouwen zich meer tot het volksdansen aange trokken dan de mannen, want meestal is het zwakke geslacht in een tweemaal zo groot kwantum aanwezig. Bij de parendansen levert dat moeilijkheden op. zodat men maar liever het zwaarte punt legt op de kringdansen, waar de aantallen mannen en vrouwen er niet toe doen. Vooral jongens en mannen september starten we en dan oefenen we verder elke dinsdagavond, steeds in de HBS. We hopen dan ook weer nieuwe leden te ontmoeten. Ieder kan vrijblijvend een bezoekje brengen en de kat eerst eens uit de boom kijken. Volksdansen is beslist niet moeilijk. Met een beetje maatgevoel kom je al heel ver. Als minimum leeftijd hebben we 15 jaar gesteld. Het maximum komt er minder op aan, maar je kunt wel schrijven, dat het ongeveer rond de 35 jaar ligt". Texel niet cultureel? Terugkomend op de vele soorten van Volksdansen, die bestaan, merkt Andn spijtig op-' „Weet je dat er niet één oorspronkelijke Texelse Volksdans be staat? Wat hier werd en wordt gedanst is allemaal van anderen overgenomen, zelfs van de Terschellingers, want die hadden wél eigen dansen. Het waren vaak de zeevarenden, die de dansen verspreidden, ook buiten Europa, zodat het kan voorkomen dat je in verre lan den „inheemse" dansen ziet, die ook in Nederland bestaan". De aan het begin van dit artikel ge noemde dansen zijn van buitenlandse orgine. Er bestaat een reeks Hollandse dansen, die vrijwel allen ijverig worden uitgevoerd door de Nederlandse volks dansgroepen. De namen klinken niet exotisch, maar wel vreemd: Wat denkt U van „Zwart laat 'm scheren", die vooral veel aan de kusten van de Noordzee wordt gedanst en oorspron kelijk afkomstig is van Terschelling. Ook de „Wilhelmus" is Terschellings. Dan is er de „Vlegert", „Lot is dood", „Hakke-Toon" en „Gort-met-stroop" De Volksdansgroep Texel besteedt veel tijd aan het instuderen van buitenland se dansen: Engelse reidansen, Ameri kaanse squaredansen en Israëlische dansen, waarvan de „Mayim" en de „Hora agadati" bekend zijn. NIEUWE BEHEERDER-CONCIERGE BENOEMD VOOR DORPSHUIS T SKILTJE OUDESOHILD Met ingang van 24 september is de heer Piet Bekker te Oudeschild benoemd tot beheerder-con- cierge van het dorpshuis aldaar. Het desbetreffende besluit werd vrijdag avond tijdens een vergadering van het bestuur van ,'t Skiltje genomen. De heer Bekker volgt de familie Schaap op, die in de afgelopen vier jaar tot ieders tevredenheid het dorpshuis be heerde, maar er nu wegens drukke weitkzaamheden mee wil stoppen. Het adres van de nieuwe beheerder luidt voorlopig nog De Ruyterstraat 44. tel. (02220) 2186, maar als de familie Schaap vervangende woonruimte heeft gevon den, zal hij bij het dorpshuis gaan wo nen. Het dorpshuisbestuur verzocht ons de belanghebbende verenigingsbestu ren er op te wijzen, dat men zich na de 24e september voor zaken, het dorps huis betreffende, tot de nieuwe beheer der dient te wenden. Ecu opname, die wij maakten in de gymna stiekzaal van dc RH BS tijdens een repetitie avond van de Volksdansgroep Texel. zijn dus welkom Overigens gelooft Andri dat de belangstelling voor de volksdansgroep nog meer zal toenemen. „In het afgelopen zomerseizoen, toen we voor de folklore op de Groeneplaats dansten, deed het publiek massaal mee. Zo hevig is het nooit eerder geweest en het ziet er naar uit, dat de animo nog zal toenemen. We hopen echt dat dit zal resulteren in een groter ledental". Plannen „We zijn voornemens dit jaar zo veel mogelijk nieuwe dansen in te stu deren om een afwisselend programma te kunnen bieden. Als het wordt ge vraagd, zullen we weer optreden voor de Stichting Texels Folklore, maar als anderen eens een voorstelling of de monstratie in een van de dorpen willen hebben, kan dat ook. Grote kosten voor de initiatiefnemers zitten er niet aan, want doorgaans wordt gedanst tegen vergoeding van onkosten. Het is echt liefhebberij". De leden van de Volksdansgroep Texel betalen betrekkelijk weinig con tributie en verdienen met hun optreden voor publiek niets. Begrijpelijk dus dat de bezittingen van de vereniging ook niet indrukwekkend zijn, terwijl aan de oefenavonden weinig kosten kunnen worden gespendeerd. Doorgaans wordt gedanst bij muziek van een grammofoon en soms met een „echte" muzikant, de jonge accordeonist Rudi v.d. Wulp. Eigen Texelse costuums hebben de le den met, maar zo vindt Andri Bins bergen dat zou ook niet praktisch zijn. Stel je voor: Russisdhe of Yoegosla- vische dansen uitgevoerd in Texelse klederdracht Eerste stapjes De beginnelingen, die dit seizoen tot de dansgroep zullen toetreden, worden tegemoetkomend behandeld. Zij hoeven niet direct met de „gevorderden" op te treden, maar worden met de beginselen van de sport vertrouwd gemaakt in speciale uren. Na enkele lessen maakt de gemiddelde beginneling reeds een gevorderde indruk. Al heel gauw gaat het spelenderwijs en leert men in het uitvoeren van de bewegingen genoegen te scheppen. „Er is dus eigenlijk niets, dat iemand er van kan weerhouden het eens te proberen!", vindt de dansleider. DORPSHUIS GESLOTEN OUDESCHILD In verband met de receptie, die ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van de mo len „De Traanroeier" woensdagmiddag in het Skiltje wordt gehouden, zal het dorpshuis die middag voor andere doel einden gesloten zijn. De Bejaardensoos wordt daarom hedenavond gehouden, terwijl de gymnastieklessen een week zijn uitgesteld. SCHIETOEFENINGEN Op woensdag, 15 september a.s. zal te B reezanddijk worden geschoten met de 105 lang 30, van 11.00 - 18.00 uur, richting Oude Zeug. afstand 15 km., hoogte 5 km, sektor 170-230°. BROMFIETSER MET GEBROKEN BEEN NAAR ZIEKENHUIS Zondagmiddag om tien voor drie werd de 36-jarige heer C. van Heer waarden uit De Waal gewond, toen hij op de Duinweg met zijn bromfiets op een personenwagen botste. De auto, een grote Chevrolet, werd bestuurd door dc heer A. Wagen (55) uit Kolhorn. Hij kwam uit de uitrit van de familie C. Maas en reed zonder voldoende uit te kijken de Duinweg op De bromfietser kon de plotseling van rechts komende auto niet meer ontwijken. De heer Van Heerwaarden werd van zijn voertuig geslingerd en smakte op het wegdek. Dokter R- Siebi'nga constateerde een gebroken been en enlkele verwondingen aan het hoofd. De voorvork van de brommer werd ontwricht. De Chevro let bleef onbeschadigd. De politie maakte proces verbaal op. Op! Tcxelbewoner! Geen avond ooit schooner; 't loopt alles ons mee. Op! jeugdige knapen De zou wil gaan slapen komtbaadt u in zee Het westelijk luchtje doorgolft met een zuchtje mün flodderend haar. Twee zeeën begroeten mijn kletsende voeten; ze omarmen elkaar. Zie 't Noorderzout blinken De zon gaat er zinken, zie ginds in het Oost de Zuiderzee dartlen, de Maan haar ontspartclen; zij beeft, en z(j bloost. Rondom zich die glansen op zee te zien dansen, hoe lacht dit ons aan >Vat vreugd! onbeladen in zee zich te baden met zon en met maan P. L. van de Kasteele De dichter Pieter Leonard van de Kasteele leefde van 1748-1810. De zo mer van 1790 bracht hij op Texel door, waar hij het gedicht „Het baden in zee" schreef. Hij gaf daarmee blijk van een frisse realistische natuurwaarneming, zoals die zich overigens aan het einde van de 18e eeuw maar zelden voordeed. Het gedicht namen wij over uit „De muze cn de zeventien provinciën", een uitgave van de Vereeniging ter bevor dering van de belangen des boekhan dels. SERENADE VOOR BRUIDSPAAR DEN HOORN Zaterdagavond bracht het muziekkorps met de meisjes drumband van „D.E.K." een serenade voor de woning van het echtpaar Zijm- Lap, dat het 25-jarig huwelijksjubileum herdacht. De heer S. Zijm is lid van D.E.K. en leider van de drumband. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter iede van Oudeschild: 14 sept. 10.40 en 22.42; 15 sept. 1109 en 23.12; 16 sept. 11.38 cn 23.40; 17 sept 12.07 en 18 sept. 0.15 en 12.43. Aan hel strand ongeveer een uur eerder hoog water. WEER TUINBOUWCURSUS AAN LANDBOUWSCHOOL Aan de Landbouwschool zal bij vol doende belangstelling een tuinbouw- cursus met als teeltvak bloembollen teelt worden gehouden, die in oktober begint. De cursisten moeten op 1 okto ber minstens 17 jaar oud zijn. De cursus wordt gedurende twee winterhalfjaren gegeven; bij 24 weken twee avonden per week. Bovendien moeten de deelnemers per cursusjaar gedurende twaalf uren praktijklessen volgen, die waarschijnlijk op vier zaterdagen a drie uren worden gegeven. Het curusgeld bedraagt ƒ35, per winterhalfjaar. Bovendien moeten verschillende boeken worden aange schaft. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het hoofd der school, de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21. Den Burg, tel. (02220) 2126. BH...» lo.r, .«.M.cwL-5^4 d. r.d.kll* f. VERDORVEN JEUGD Naar ik hoop, en met mij de meeste van Texels verdorven jeugd, zult U ge negen zijn dit ingezonden stuk te pu bliceren. Het gaat om het artikel, dat U onlangs plaatste over „Hans X". Wij, en niet alleen de gedemoraliseerde jeugd op ons schone eiland, maar van heel ons van ontucht tierend vaderland, juichen het initiatief van de heer X. van harte toe. En we waren zeker tot de orde der kuisheid en wat dies meer zij ingetreden als.ja, als wij onze ouders 'konden passeren. Want naar ik meen, zijn die toch verantwoordelijk voor de opvoeding van HUN en niet Uw kinderen. Hans X!-Bij ons ligt de oor zaak dus niet. Maar misschien kunt u onze moderne ouders, die ons echt wel de morele normen bijgebracht hebben, zo gek krijgen, dat U ze gaat onderrich ten, beter misschien is wijsmaken, hoe ze hun kinderen op moeten voeden. Wij zullen Uw leden van de Knok ploeg graag voor onze met sex en drank gekruide fuifjes uitnodigen. Maar lopen Uw medestrijders niet de kans voor het volgende feestje geweigerd te worden, omdat hun morele inslag in zovele op zichten met die van ons verschilt? En Uw briefwsiseling met Edgar Hoover; spaart U misschien postzegels of ging het om de handtekening En dan Uw zo typisch militair inge richte organisatie, waann U zich zelfs de rang van Kolonel durft aan te me ten. Kolonel X, U heeft toch geen min derwaardigheidscomplex Hans X, Uw organisatie is absurd. De aan sex en alcohol verslaafde jeugd voelt er echt niets voor, zich door een stel beschermengelen (of schijnheiligen) te laten ingieten wat mag en wat niet door de beugel kan. Maar, Kolonel X, wij hebben nog geen verdovende mid delen en wij snakken ernaar een strootje marihuana op te steken. Mis schien ligt daar Uw taak. Onze ouders zullen U zeker belonen met een folklo ristisch standbeeld op de Groeneplaats. Dit was echt niet bedoeld U een hak te zetten, maar om de blamage, die U onze ouders aandeed, te zuiveren. Met dank voor de plaatsing, namens de reddeloze jeugd, A. P. de Veij, Den Burg. b' SCHEEPSANKER OP ZIJN PLAATS GEBRACHT Zoals wij reeds eerder meldden, haal de de kotter TX 24 van de heer P. H. Eelman vorige week bij Terschelling een scheepsanker op, dat waarschijnlijk uit de 17e eeuw dateert. Hij schonk het twee ton zware gevaarte aan het Texels Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg museum. Op de haven werd het anker met een kraan op de vrachtwagen van de heer A. van Boven geladen, maar toen de auto bij het museum was aan gekomen, slaagde men er niet meer in het gevaarte er weer af te krijgen. De wagen bleef daarom noodgedwongen staan, terwijl de heer G. J- de Haan op Texel naar een kraan met een flink hef vermogen ging uitzien. Tenslotte vond hij de fa. Drijver bereid een dragline in bruikleen af te staan. Met dit appa raat was de auto spoedig van zijn last bevrijd en kon het anker achter het museum worden gebracht, waar het zal worden geconserveerd. Op de foto ziet men het 4.20 meter lange anker in de strop van de dragline hangen.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1