VÏEL LUS ¥411KBHNIE Ruilverkavelingswerkzaamheden vrij ern stigjvertraagd OVER 25 JAAR... BRIGADIER PIET EN DE SEMI PROF rubriek voor I LANDBOUW ©tl VEETEELT <U vart Groningttt nin ZONDER COMMENTAAR Tien zetters in Middlesbourgh in En- gelanddie de kentekens van auto's die hun drukkerij passeerden gebruikten om de voetbalpool in te vullen hebben met het „systeem" 267.399 pond Ster ling gewonnen. De weersomstandigheden, die in de zomer van 1965 heel wat plannen in de war hebben gestuurd, zijn ook van in vloed op het werk van de Ruilverkave ling. Al enkele maanden zit men met het feit, dat de volledige capaciteit niet kan worden benut door de aanwezig heid van gewassen op percelen, die een bewerking moeten ondergaan. Daarbij werd gedacht aan een uitstel tot eind juli voor de bollenpercelen en tot half augustus voor percelen, waar zomer- gerst werd verbouwd. Dit is een mis rekening geweest Zowel bloembollen als graan kwamen door de te lage temperaturen van deze zomer één tot twee weken te laat klaar. Daarbij komt dan nog de tegenslag, die speciaal bij het oogsten van het graan wordt ondervonden door het ontbreken van oogstweer. Terwijl wij dit schrijven moeten er nog bunders zomergerst worden geoogst en hef ziet er niet naar uit, dat de weersomstandigheden bin nenkort zo zullen zijn, dat de combines weer volop kunnen draaien. Het voorgaande heeft tot gevolg ge had, dat tot nu toe een te beperkt aan tal draglines regelmatig door kan wer ken. Verder heeft het slechte weer ook rechtstreeks een ongunstige invloed op het werktempo. Voor een vlot verloop van de werkzaamheden met draglines, bulldozers en trucks is de grond prak tisch nooit te droog. Speciaal de inzaai vertraagd Vooral voor het weer inzaaien van de „zwart" geworden percelen zijn de weersomstandigheden van de laatste weken funesit. Een flinke bui tijdens het klaar maken van de in te zaaien per celen vertraagt het werk weer enkele dagen. En als de buien, zoals de laatste tijd het geval is, nooit langer weg blij ven dan één of twee dagen, betekent dit, dat men aan het inzaaien niet toe komt. Vertraging is hier vooral schadelijk door het vorderen van het seizoen. De laatste jaren werd onder gunstige om standigheden ingezaaid tot eind sep tember. Men neemt hiermee risico's. Als na de inzaai ongunstig weer volgt, is de kans op mislukkig groot. En dit betekent direkt een schadepost van en kele honderden guldens per hectare. Het staat op het moment wel vast, dat de oppervlakte, waarin de inzaai verschoven moet worden naar voorjaar 1966 belangrijk groter zal zijn dan werd gehoopt. Dit betekent dus. dat ook volgend voorjaar nog weer enkele vee houders te maken zullen krijgen met een tekort aan gras. De Plaatselijke Commissie had gehoopt, dat 1965 het laatste jaar zou zijn. waarin zgn. com pensatiegrasland nodig was voor gedu peerde veehouders. Vast staat nu, dat dit ook voor een gedeelte van het jaar 1966 nog nodig zal zijn. De Commissie beraadt zich nu reeds over de vraag hoe hierin kan worden voorzien. Intussen blijven we, net als alle land- DS. H. J. PIJNACKER HORDIJK 75 JAAR Ds. H. J. Pijnacker Hordijk te Dieren emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft maandag 13 septemer j.l. zijn vijfenzeventigste ver jaardag gevierd. Ds. Pijnacker Hordijk werd op 13 sep tember 1890 uit een predikantsgezin te Brussel in België geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Nijmegen en studeerde daarna nog theologie aan de universiteit van Genève in Zwitserland. Nadat de heer Pijnacker Hordijk in 1916 voor de Waalse Commissie zijn proponentsexamen had afgelegd, werd hij op 11 augustus 1918 door zijn vader, nu wijlen ds. A. Pijnacker Hordijk, toen nog Waals predikant te Nijmegen, be vestigd als predikant van de hervormde gemeente van Waal en Koog op Texel. Óp 20 maart 1921 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Ter- horne in de classis Heerenveen. FEUILLETON iiiiiiniiiiiiiiiuitii. bouwers en veehouders hopen op een gunstige wending in de weersomstan digheden. Dit kan ook voor het werk van de ruilverkaveling van groot be lang zijn. De stadsbusdienst van Bristol heeft een brief gekregen, waarin een bedrag van ƒ100,bijgesloten was. De onbe kende afzender schreef: „Ik sluit dit bedrag in omdat ik in de loop der jaren vooral toen ik nog op school ging te weinig of in het geheel geen busgeld heb betaald". Toen twee weggebruikers in Milaan ruzie kregen over een kleine verkeers overtreding haalde een van hen, om zijn argumenten kracht bij te zetten, een leeuw uit zijn magen. Het wan namelijk een circusdirecteur. De tegenpartij bleek niet over dergelijke hulpmiddelen te beschikken en wist niet beter te doen dan schielijk te verdwijnen. In een Japans hotel zal de duurste badkuip ter wereld komen te staan. Het is gemaakt van massief 22 karaats goud en kost ƒ1.300.000,Wie er in wil ba den zal ƒ10,per twee minuten moe ten betalen. Mevrouw Bill uit Kentucky bepaalde in haar testament, dat haar vermogen moest worden verdeeld onder die fami lieleden die geen sterke drank gebruik ten en nooit nachtclubs bezochten. Er bleken heel wat verwanten te zijn die om een van deze redenen niet in aan merking kwamen voor de erfenis. Uit eindelijk werd een twee-jarig klein zoontje tot universele erfgenaam be noemd. zult u zeggen: „Toen was ik nog niet grijs, maar wel wijs genoeg om naar de N.M.B. te gaan. En van dat hartelijke gesprek daar ben ik heel wat wijzer geworden." Zake lijke en financiële problemen? Bespreek ze met de NEDERLANDSCHE N.M.B. Er is een oplossing! MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 Tijdens de wereldkampioenschappen teafeltennis hebben de journalisten een aantal „titels" toegekend, en wel de vol gende: de ijverigsten: de Koreanen; de zwak- sten: Indiërs en Maltezers; de luidruch- tigsten: de fotografen; de koppigsten: de handtekeningjagers; de zwijgzaam- sten: de Chinezen; de mooisten: de Au stralische meisjes; en de snelsten: de kellners. „EGELTJESPLAAG" IN DE NOORDZEE Vooral de garnalenvissers op de Waddenzee en ten noorden van de wad deneilanden vinden de laatste tijd hun netten vol met merkwaardige, weinig bekende diertjes, die enigszins aan kleine „egeltjes" doen denken met een middellijn van ongeveer 7 centimeter. Bij honderden worden ze in de netten aangetroffen en bezorgen de vissers veel last, aangezien de inhoud van het net moeilijker te sorteren is. Veel vis sers hadden deze diertjes nog niet ge zien en men sprak reeds over een nieu we vorm van leven in de Noordzee. Professor Korringa van het Rijks Instituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden deelde ons desgevraagd mede, dat er hier geen sprake is van een nieuwe levensvorm in de Noordzee. De bedoelde diertjes zijn „mosdiertjes", kolonievormende lagere dieren, die een zeker skelet opbouwen en tot vrij grote eenheden kunnen komen, die soms wat vertakt, of platter of in elkaar gevloch ten zitten en die in verschillende soor ten voorkomen, maar dit jaar uit de band zijn gesprongen. Voorheen vielen ze nauwelijk op, omdat er niet zoveel waren, doch waarschijnlijk zijn de om standigheden tijdens hun voortplan- tingsperiode dit jaar bijzonder gunstig geweest, met als gevolg dat ze in enor me hoeveelheden voorkomen en een plaag vormen voor de vissers. Zij behoren ook tot die diersoorten, die zeer veel eitjes voortbrengen, doch waarvan onder normale omstandighe den maar weinig nakomelingen groot worden. Dit jaar schijnt alles bijzonder gunstig te zijn verlopen, met als gevolg deze „mosdiertjfs^plaag". GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te De Koog: herenhorloge Zen tra, dameshorloge Junghans; zwarte wollen trui; blauwe kinderregenjas; dameshorloge BEHA. Verloren te De Koog: damespolshorloge Cazal; witte gasaansteker; zonnebril. INGEKOMEN PERSONEN Jan D. Witte, van Australië naar Den Burg, Warmoesstr. 31; Jan C. van Groe nigen, van Den Helder, Hoofdgracht 14 naar Den Burg, Weverstraat 49; Corne lia M Glas, van Schagen, Loet 77 naar De Koog, Dorpsstraat 22; Harm Zing- stra, van Assen. Oesterparallelweg 52 naar Den Burg, Weverstr. 82; Baukje Ch. J. J, de Kok, van Nijmegen, Biezen- dwarsweg 1 naar Den Burg, WiLhel- minalaan 63; Robert H. Blom, van Am sterdam. Ruysdaelkade 191 II naar Den Burg, Binnenburg 17; Sieuwert B. Breeuwer, van Haarlem, Mr. Cornelis- straat 96zw. naar salonwagen a.d. Meijert Boonsbosweg; Johannes J. W. Witte, van Medemblik, Ridderstraat 10 naar Den Burg, Julianastraat 7; Anton V. F. Vermast, van Wageningen. Veer- straat 65 naar De Koog, Dorpsstraat 4; Jacques van der Veur, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 september worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. 138. Nauwelijks echter, was onze bri gadier Piet op het dak en in de schoor- sten belang, of daar werd zijn oor ge troffen door een daverend lawaai op straat. Dat waren warempel die achter volgers weer. „Hela, schoorsteenvegertje!" riepen ze naar omhoog, „Heb jij hier in de buurt soms twee mannen rond zien lopen, waarvan er eentje een alpino- petje droeg en de andere een grote kuif had?" „Hèhè....", zuchtte onze brigges toen. „Nou hoop ik toch echt maar, dat we ze voorgoed kwijt zijn. Dan is het nu zaak Karei zo gauw mogelijk óók op het dak te hebben. Laa's kijken. Dit hier kon best de schoorsteen van de keuken eens wezen, want er komt zo'n lekker luchtje van aangebrande melk uit. Ik zal dat hupse dienstmeisje eens even naderbij lokken". De brigges hield zijn zwarte hoofd voor het donkere gat en loeide: „Johoe „Ja, die he'k gezien!" brulde Piet Keukenmeisje, joehoe terug, „Ze zamen juist een taxi. toen ik hier dit huis binnen ging. Ze lieten zich naar het station brengen!" „Dan wij óók naar het station!" brul den de woeste achtervolgers en weg waren ze alweer. Onmiddellijk verscheen het hoofdje van het meisje beneden voor de ope ning van de schacht. „Ja. wat is er?" kirde ze lief, „Gaan we naar de bios coop?" „Een andere keer, als je lief bent" antwoordde Piet. „Maar stuur nou eerst eens even mijn maat Carolo naar boven, want ik klaar het hier niet al leen!" „Ik zal Carolo onmiddellijk sturen", antwoordde het kind en ze kweet zich inderdaad naar behoren van haar taak, want enkele tellen later kwam Karei Kleuntjes al door de schoorsteen om hoog stommelen, nu al even zwart als Piet. „Het gevaar is geweken, Karei", lachte Piet. „Ik heb onze achtervolgers naar het station gestuurd. Maar eh. nou moeten wij hier ook gauw vandaan zien te komen, want je kunt er op re kenen, dat de echte schoorsteenveger beneden in de gang nu natuurlijk alarm slaat!" IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllll door Maartje Zeldenrijk 25. Maanden geleden, toen hij pas be kendheid begon te krijgen, was hij er op een zondagmiddag geweest. Als ge woonlijk had hij haar wagentje gereden en hadden ze prettig gebabbeld. Bij zijn vertrek had ze zijn hand gegrepen en gezegd: „Ronnie, ik voel. dat je een beroemde zangec zult worden. Ik wens je heel veel succes". Hij kocht drie kaarten met kerken en ging ze bij het stalletje schrijven. „Hoe kom ik aan postzegels?" vroeg hij aan Yolanda. Ze bladerde in het woordenboekje en na veel gehaspel begreep de vrouw in het stalletje, wat ze wilde. Ronnie on dertekende de kaarten met „Veel liefs van Ronnie". Teruglopend naar hun hotel merkte Yolanda op: „Je vergeet dat meisje in de Beemster nooit, he?" Hij onderkende een beetje jaloezie in haar stem. „Wij hebben alles, Yo, zij heeft niets. Een heel beperkt wereldje. Waarom zal ik haar af en toe niet blij maken met een kaartje?" „Zodra we een paar dagen in Neder land terug zijn, wil ik eens kennis met haar maken", besliste Yolanda. „Mis schien kunnen we wat voor haar doen". Dat was in het late voorjaar geweest. Begin juli, na zijn laatste optreden in Parijs, reisden ze terug naar Wasse naar, waar ze door een opgetogen en van blijdschap huilende Bep werden begroet en beknuffeld. „Jongens, wat een verrassing! Ik maak meteen koffie. En hoe was het, Ronnie? Ik heb ver slagen gelezen in de kranten. Als de pers er de lucht van krijgt, dat je thuis bent, belegeren ze je morgen". Yolanda haalde haar schouders op. „Laat ze maar komen. Een interviewtje is altijd een goede reclame". „Hoe lang blijven jullie?" informeer de Bep enkele minuten later, toen ze gedrieën van de koffie genoten Haar vriendin begon te glimlachen. Ga overmorgen de koffers maar pak ken, Bep. Donderdag heeft Ronie nog een liederenavond in Brussel, vandaar reizen we meteen door naar Spanje". Bep's gezicht glunderde. „Hoera, jongens, als ik nog eens in m'n rijke dagen kom, wil ik altijd in Spanje wonen. Het klimaat is er om te zoenen". De volgende morgen verklaarde Ron- niet, dat hij naar de Beemster zou gaan, „Eens kijken, hoe het met Aagje is. Ik heb haar in maanden niet ge zien". Yolanda keek hem enige tijd aan. Mag ik mee? Of ga je liever alleen?" „Laten we met z'n drieën gaan", stelde hij voor. „Misschien wel zo leuk voor haar". „Wat kunnen we voor haar meene men?" informeerde Yolanda. „Boelken. Ze is dol op lezen. Zullen we haar eens lekker verwennen?" „Dat doen we, lui. Wij hebben zoveel en dat kind mist bijna alles". In de Beemster heerste tenminste in één huisje die dag een blijde stemming. Opgetogen werd Ronnie door Aagje verwelkomd en hij was niet zo goed, of hij moest zich een omhelzing door het ongekunstelde meisje laten welgeval len. „O, Ronnie, wat een grote verras sing.... ik dacht minstens, dat je nog in Frankrijk was. Ik heb veel over je gelezen de laatste weken. In de kran ten. Kijk eens? Ik heb alles over je uit geknipt.Zeg, Ronnie, dank je wel voor al die kaarten.'kijk eens, ik ben al aan mijn vierde album.... ik heb er al bijna meer uit het buitenland dan van Nederland. Wat mooi, die Stephansdom in WeenenKijk. hier is hij. En die uit Rusland.de post bode zei: dat is voor het eerst in mijn leven, dat ik post uit Rusland bezorg en kijk deze eens, Ronnie...." Mevrouw Vet viel haar in de rede: Miaar Aagje. Ronnie is er niet alleen?" Het meisje kreeg een kleur en keek de beide andere vrouwen aan. „Neemt u me niet kwalijk, ik was zo blij, dat Ronnie er weer is.hoe maakt u het, mevrouw?" „Zeg maar Yolanda, hoor. Of gewoon Yo. En dit is mijn vriendin Bep. Ron nie zei, dat je veel van lezen hield. We hebben een paar boeken meegenomen. We hopen, dat je zo nog niet gelezen hebt Ronnie ging zitten en keek toe. hoe het meisje boek voor boek uitpakte. Met een kleur van opwinding bekeek ze de titels en opeens begon ze te hui len. Ronnie was meteen bij haar, be schermend zijn arm om haar schouder leggend. „Wat is er, kruimeltje? Is het niet naar je zin?" Het duurde even, voor Ronnie, tussen ben zo blij, dat jij er weer benten haar snikken door haar begreep. „Ik jullie hebben zoveel meegenomen en al die kaarten van je.... je hebt altijd aan me gedacht, hoe ver je ook weg was.ik ben zo blij Hij klopte haar rustig op de schouder. „Nou, dan is het toch in orde? En we blijven de hele dag. Laat je moeder maar een extra pan aardappelen schil len. want we gaan vast om twaalf uur niet de deur uit. En vanmiddag gaan we er met z'n vieren een poosje van door. Laten we je moeder in haar een tje echter. Reiken maar" Mevrouw Vet lachte. „Ik vind het best, dat weet je wel". 's Aivonds laat, toen ze over de smalle weg tussen Purmerend en Amsterdam terugreden naar huis, zei Yolanda: „Ronnie, is daar nou werkelijk mets aan te doen?' De jongen, die achter het stuur zat, haalde de schouders op. „Wat zouden wij nog kunnen doen. als alle artsen en chirurgen alles geprobeerd hebben, wat mogelijk was? Ze zal altijd verlamd blijven. Maar ze is er overheen en aan vaardt haar lot. Natuurlijk krijgt ze het een enkele keer nog wel eens te kwaad. Daarom verwen ik haar af en toe eens". „Verdraaid, Ronnie, dat kind is dol gelukkig, als jij er bent", constateerde Yolanda en opnieuw bemerkte hij ja loezie in haar stem. „Het is al het minste, wat ik voor 'haar doen kan. Vroeger, toen ik nog pianist was. kwam ik er regelmatiger". Hij zuchtte. „Tegenwoordig heb ik na tuurlijk veel minder tijd". Bep opperde: „Kunnen we haar niet iets blijvends geven? Iets. waar ze altijd wat aan heeft? Een boek is zo uitge lezen". Yolanda dacht na. „We kunnen haar natuurlijk iedere nieuwe opname stu ren, die je maakt". „Ze heeft al vijf platen van me", her innerde Ronnie. „Ze moest je eigenlijk kunnen zien, als je zingt, merkte Bep nadenkend op. Ronnie ging ineens afremmen en zet te de wagen aan de kant op een par- keerstrook. „Wacht eens.zeg.ik geef haar een televisie. Misschien kan ze me dan opvangen, als ik voor de t.v. zing". Yolanda knikte. „Dat is een idee. Jammer, dat het al zo laat is". Bep opperde: „Kunnen we het mor gen niet doen?" Ronnie en de andere vrouw keken elkander aan. „Wat denk je? Kan mijn bankrekening het lijden?" Ze schoot in een lach. „Ga nou.... wel honderd t.v.'s" „Dan doen we dat. Verrassen we haar morgen opnieuw. En met een t.v.- grootbeeld". Een half etmaal later waren ze weer terug. In Purmerend bekeken ze bij een handelaar de toestellen. „Kunt u van daag ook een antenne plaatsen?" De winkelier keek bedenkelijk. „Dat zal niet meevallen". „Hebt u ze in voorraad?" „Allicht". „Mooi. Moet u eens luisteren. We kopen dat grootbeeldtoestel hij wees naar een modern apparaat in de eta lage. We betalen contant, de antenne eveneens. Maar po voorwaarde, dat an tenne en toestel vandaag geplaatst wor den. zodat ze vanavond al kunnen ont vangen. Het is voor Aagje Vet in de Beemster. Misschien kent u haar? Het meisje in de rolstoel". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4