Cjroen <2wartsjexels in het harL, Molen „De Traanroeier" eindelijk officieel in gebruik gesteld fl5.~ Volkomen automatisch - uniek in de wereld! Logiesinformatiedienst V.V .V. werkte dit seizoen uitstekend Koelkasten? Gebr. Schoorl! Plechtigheid verricht door lr. Stokhuyzen The red buil <iEEF MIJ MAAR eh<xota<le</ianfc De naam v__ J f ooruit betalen bij de informatrice Belangrijke zekerheid voor exploitanten Remington 25 Bakkers Ijzerhandel VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 79e JAARGANG No. 7999 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v/li Langeveld de Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Dcu Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,95 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. OUDESCHILD Een zeer groot aantal genodigden, waaronder maar liefst elf vertegenwoordigers van pers, filmjournaal, radio en televisie, was woensdagmiddag getuige van de offi ciële ingbruikstelling van de molen „De Traanroeiei" te Oudeschild. De plechtigheid werd verricht door de voorzitter van de vereniging „De Hol- landsche Molen", de heer Ir. F. Stok huyzen uit Leiden. Om half vier stapte hij op de omloop van de molen en ont koppelde de windvang, waardoor het molenkruis zich in beweging zette. Ademloos zagen de toeschouwers vanaf de begane grond, hoe de glin sterende wieken onder druk van de matige wind steeds sneller begonnen te draaien en hoe de jaloezie-kleppen in elke wiek feilloos functioneerden. Al gauw werd de installatie weer stop gezet, om de aanwezigen de gelegen heid te geven zonder gevaar het in wendige van „De Traanroeier" te be zichtigen. Zoals bekend is de molen van Oude schild eigendom van de gemeente Texel, die hem indertijd in bouwvallige staat voor ƒ7000,kocht. Na enige ja ren van voorbereidend onderzoek, waarbij de TEM, de gemeente en de Stichting Electriciteitsop wekking dooi wind- en waterradmolens betrokken waren, werd in 1960 besloten „De Traanroeier" voor de opwekking van elektricitdit te bestemmen. Ervaring hiermee had men reeds met twee ande re elektriciteitsopwekkende windmo lens nl. ,,De Kraai" in Westbroek en tfDe Hoop" in Wervershoof, die beide uitgerust zijn met een korenmaal- en elektriciteitsopwekbedrijf. In tegen stelling hiermee werd „De Traanroeier" uitsluitend voor elektriciteitsopwek king ingericht. Zeer uitvoerige en inge wikkelde technische voorzieningen wa ren nodig om de molen bovendien ge heel automatisch te kunnen laten func tioneren. zodat voortdurend toezicht niet nodig zou zijn. Ingrijpende verandering De uitvoering van het werk duurde zeer lang, aangezien eerst belangrijke restauratiewerkzaamheden verricht moesten worden. Romp en kap werden voor een groot deel vernieuwd en ex tra versterkt in verband met de krach ten, die bij opwekking van elektriciteit optreden. Aangezien de maalwerktui- gen in de molen geen dienst meer kon den doen, werden deze verwijderd en vervangen door een modern drijfwerk met gietijzeren drijfwielen met v-sna- ren en stalen assen, lopende op zware kogellagers. Zo werd het mogelijk een op de begane grond gemonteerde elek trische generator aan te drijven. Voorts werd een geheel nieuw en automatisch werkend wieksysteem aangebracht, voorzien van zelfzwichtende jaloezie- kleppen en vleugelvormige fokrem- kleppen, die ervoor zorgen dat de mo len bij storm of hevige windstoten niet overbelast kan worden. Tenslotte werd een elektrisch schakel-, bestu- rings- en meetsysteem geconstrueerd, waarmee de molen automatisch be stuurd en beveiligd wordt. Sinds september 1964 heeft de molen proefgedraaid, waarbij nog verschillen de verbeteringen in het wieksysteem en het drijfwerk werden aangebracht. Ook werd de molen geschilderd in de oor spronkelijke Zaansc kleuren. De wieken leveren bij 14 omwente lingen per minuut voldoende kracht om de generator 30 a 40 kWh te kunnen la ten produceren. Verwacht wordt dat de molen met gering toezicht regelmatig gedurende het gehele jaal zal kunnen draaien en in die tijd ca. 30.000 kWh in het net van de TEM zal brengen. Aan de plechtigheid van woensdag middag werd een feestelijk tintje gege ven door de gidsendrumband „Marga- bar-daneing van hotel .Prinses Juliana' Zaterdag- en zondagavond Harry Hamilton en Linda Méron retha Sinclair", die voor een muzikale show zorgde. Daarop begaf het gezelschap zich naar het dorpshuis ,,'t Skiltje", waar Mr. S. P. Baron Bentinck, voorzitter van de Stichting Electriciteitsopwek- king door wind- en waterradmolens, als eerste het woord voerde. Hij sprak er zijn waardering over uit. dat men op Texel het experiment met een auto matische elektriciteit opwekkende mo len heeft aangedurfd, en dat zijn stich ting daarbij de helpende hand mocht bieden. De molen draait nu weer en wökt elektriciteit op, die in het Texelse elektriciteitsnet wordt gebracht. Hoe wel de hoeveelheid opgewekte energie niet zeer groot is, betekent de bijdrage toch een brandstofbesparing voor de TEM, waardoor belangrijk in de onder houdskosten wordt bijgedragen. Baron Bentinck roemde vooral Ir. F. D. Pigeaud, die na jarenlange inspannin gen zijn moeite beloond ziet. Het was Ir. Pigeaud. die de opwekinstallatie ontwierp in samenwerking met de N.V. TEM. Wereldprimeur „De Traanroeier" in zijn nieuwe vorm is uniek in de wereld. Nergens anders vindt men een volkomen auto matisch functionerende windmolen, die geschikt is gemaakt voor elektriciteits opwekking. Door de vele technische snufjes, die voor het eerst in deze in stallatie zijn toegepast, heeft men veel researchwcrk kunnen verrichten, waar mee men bij eventuele volgende soort gelijke projecten zijn voordeel kan doen. Baron Bentinck hoopte, dat het fraaie Texelse resultaat andere molen eigenaars in Nederland zal inspireren om ook hun molen voor elektriciteits opwekking geschikt te laten maken, waardoor het voortbestaan van deze landschappelijke monumenten beter verzekerd is. Bewogen historie Burgemeester C. De Koning vertelde iets over de bewogen geschiedenis van De Traanroeier. De molen werd in 1727 te Zaandam gebouwd als pelmolen en in 1902 door de molenbouwer Klaas Kuyper naar Texel overgebracht. Hij werd vele jaren voor het malen van graan gebruikt, maar met de komst van de elektriciteit werd de exploitatie on aantrekkelijk, omdat steeds minder graan werd aangeboden. De toenmalige eigenaar P. Dros wilde de molen slopen, maar de gemeente zag toen reeds de waarde van De Traanroeier als monu ment en weigerde een sloopvergunning af te geven. Inplaats daarvan werd de molen op de monumentenlijst gezet en voor ƒ7000,gekocht. Voorlopig ont braken echter de middelen om de ver vallen molen te restaureren en moest men zich beperken tot provisorische Gedurende een jaar nadat de molen gereed was gekomen, werd nog met de wieken en de opwekinstallatie geëxperimenteerd. In deze periode moesten nog verschillende verbeterin gen worden aangebracht. Op de foto ziet men hoe de heren \V. Echnan (rechts) en l\ Riteco bezig z(jn met het op juiste spanning brengen van veren in de aluminium wieken. Duidelijk ziet men de jaloezieën, die bjj harde wind automatisch open gaan staan, zodat het ren dement van de wiek afneemt en de molen langzamer gaat draaien. reparatie. Daarmee werd het verval nauwelijks gestuit, zodat de molen er zeer slecht aan toe was, toen de beno digde géiden tenslotte wèl aanwezig waren. Bij de aanvang van de restau ratie bleek dat De Traairoeier er nog aanzienlijk slechter bij stond dan was verwacht, zodat de restauratie een zeer omslachtig karwei werd waarvoor een mopperende gemeenteraad enkele ma len een aanvullende begrotingspost moest goedkeuren. De heer De Koning sprak woorden van waardering tot de aanwezige raadsleden, die indertijd ondanks hun bedenkingen, de desbe treffende voorstéllen van B. en W. goedkeurden, waardoor de restauratie tenslotte tot een resultaat leidde, waar op zij nu stellig trots zijn. Texels trots Ook Ir. F. Stokhuyzen meende, dat de bewoners van Texel en in het bij zonder die van Oudeschild, wel bijzon der verheugd moeten zijn met hun ver nieuwde molen. Hij vertelde het een en ander over de technische snufjes, die in Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet Fris en pittig von smaak Tosti lost de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke lijn! Naar de oorspong en de betekenis van de naam „De Traanroeier", die de molen van Oudeschild draagt, heeft men lange tijd in het duister getast. Woens dagmiddag tijdens de bijeenkomst in ,,'t Skiltje" na de offiële ingebruikstelling van de molen, was het de heer J. W' Honig, bestuurslid >an de vereniging „De Zaanse Molen" en conservator van het Zaans museum, die tijdens ecu korte speech een eind maakte aan vele in omloop zijnde uiteenlopende vertel sels. In de 17e en 18e eeuw trokken veel Nederlanders naar de Noordelijke IJszee ter walvisvangst. Na thuiskomst ontving ieder bemanningslid het salaris plus een premie voor elke gedode wal vis en bovendien een premie op de hoe veelheid gekookte traan. De hoeveel heid traan moest derhalve gemeten worden. Dat gebeurde met een pijlstok, een zg. roede, door een beëdigd per soon wiens beroep dan ook traanroeier heette. Naar zo'n functionaris werd de molen dus genoemd. BELANGSTELLING VOOR TEXELSE KLEUTERSCHOLEN NAM TOE In de periode 1950-1961 is op Texel de deelneming aan het kleuteronder wijs sterk toegenomen. Dit blijkt uit de onlangs gepubliceerde „Nota betreffen de de behoefte aan opleidingsscholen voor kleuterleidsters" van de staats secretaris van onderwijs en weten schappen In 1950 ging 49,3°/o van de 5-jarige kleuters op Texel naar het (kleuteron derwijs, in 1961 81,3%. Voor het gehele land bedroegen deze percentages resp. 66,0 en 85,1. Hoewel de achterstand sedert 1950 aanmerkelijk is ingelopen, behoort Texel in 1961 nog tot die gebieden met de laagste deelneming. Alleen in Wie- ringermeer en Wieringen is in Noord holland de deelneming nog lager (73,9%). Het gemiddelde voor Noord holland bedraagt 92,9%. In de nota van de staatssecretaris is tevens een poging gedaan de belangstelling voor het kleu teronderwijs in 1970 te ramen. Men heeft zich daarbij niet beperkt tot het totale aantal te verwachten leerlingen, maar dit aantal ook nog gesplitst naar richting. Voor Texel kwam men op een aantal kleuters van 4 5 6 jaar van 291 voor openbaar en bijzonder neutraal onderwijs, 80 voor protestants christe lijk onderwijs en 125 voor rooms-katho- liek onderwijs, of in totaal 496. De directeur van de VVV Texel, de heer J. W. Dekker, is zeer tevreden over de wijze waarop in het afgelopen seizoen de logies-informatiedienst heeft gefunctioneerd. Vele honderden men sen, die naar Texel kwamen, zonder van tevoren logies te hebben besproken, konden volgens dit systeem effektief worden geholpen. Voor de inwerkingtreding van de logiesinformatiedienst kwam het vaak voor dat mensen, die „op de bonnefooi" naar Texel kwamen, bij de VW naar een hotel, pension of logies-met-ontbijt adres informeerden. De WV ging dan na of ergens nog plaats was en liet de exploitant weten, dat een kamer be schikbaar moest worden gehouden. Veelal gebeurde het, dat de betrokken gast in de loop van de dag een naar zijn smaak gunstiger onderkomen vond en niets meer van zich liet horen. De ex ploitant hield dus voor niets een kamer vrij. hetgeen een forse schadepost be tekende. Mede naar aanleiding van klachten over dit gedrag van de gasten, werd in 1964 experimenteel en op be scheiden schaal met een logiesinforma tiedienst gewerkt. De proef slaagde voortreffelijk en in het afgelopen jaar is het systeem overal op het eiland toe- gepast. Werkwijze Als een naar een hotel- of pension kamer zoekende gast zich bij een VW- kantoor meldt, wordt in overleg met de informatrice een bedrijf uitgezocht dat accommodatie biedt en prijzen bedingt, die naar de zin van de betrokken gast „De Traanroeier" zijn toegepast, maar wees erop, dat dit alles is gedaan om de werkende molen in stand te kunnen houden. Ook hij bracht naar voren, dat Ir. Pigeaud de man is geweest, die de gerestaureerde werkende molen als een vrucht van vooral zijn inspanningen mag beschouwen. De heer Pigeaud zelf, die vervolgens aan het woord kwam, wimpelde alle lóf af. Hij vond dat het fraaie resultaat juist te danken is aan de zeer vele per sonen en instellingen, die bereid waren met hem mee te werken. Hij noemde o.a. de heer J. Veldstra van gemeente weiken, de molenbouwer Chris Bremer, en de gemeente Texel. Ook sprak hij woorden van lof tot de heer W. Eelman. die zich tijdens het éénjarige proefbe drijf van de molen als monteur zeer verdienstelijk maakte. Hij hoopte, dat hij nog jarenlang als „molenaar" het toezicht op de installatie zou uitoefe nen. De heer B. Kleinhuis, directeur van de N.V. TEM, las de brief voor, die Ir Pigeaud op 9 december 1954 aan hem schreef en waarin hij voor het eerst het voorstel deed, de molen van Oude schild geschikt te maken voor elektri citeitsopwekking. Meer dan elf jaar is er dus overheen gegaan alvorens de plannen waren uitgevoerd! Wat betreft de energie, die de installatie opwekt, merkte de TEM-directeur op dat het onzin is te denken „dat Texel nu kookt op storm" zoals onlangs in een tijd schriftartikel werd opgemerkt. De 50.000 kWh. die de molen af geeft, is maar weinig in vergelijking met de 12 miljoen kWh van de centrale te Den Burg. zijn. Uit de lijst van vrije accommoda tie kan men op een eenvoudige wijze een keus maken. Dan wordt het geko zen hotel, pension of het huis dat logies met ontbijt verstrékt telefonisch mee gedeeld, dat men op de betrokken gast dient te rekenen. Tevens wordt door de informatrice een bon ingevuld, waarop de naam van de gast wordt gezet, als mede enkele persoonlijke gegevens en de naam van de gekozen logiesgelegen- heid. De gast betaalt nu aan de infor matrice de logiesprijs voor de eerste nacht, welk bedrag later weer naar de exploitant wordt overgemaakt. Met de ingevulde bon gaat de gast 's avonds naar het gekozen hotel of pension, waar hij de eerste nacht kan door brengen. De gast heeft dus betaald en zal zich dus bijna zeker bij het eenmaal gekozen hotel melden. Als hij het niet mocht doen, is er ook geen vuiltje aan de lucht. De besproken hotelkamer blijft dan weliswaar leeg, maar er is voor betaald! Vrije accommodatie Het is duidelijk, dat dit systeem (Zie vervolg pagina 2) AANGEWEZEN TOT DIJKWEG Gedeputeerde Staten hebben besloten het rijwielpad Eijerlandse Duinen aan te wijzen als dijkweg. Bovendien heb ben G.S. besloten, dat op dit fietspad het verkeer van brommers is toege staan. B. en W. van Texel hadden om deze maatregelen verzocht in hun brie ven van 2 resp. 26 april 1965. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter VAN LOON, tel. (02220) 2016 (voor praktijken doktoren Coutinho. Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02220) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 2414. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg voor uw oude elektr. scheerap- paraat bij aan koop van de (tijdelijke aan bieding)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1