(from TwartsffexeU in het harL, Bejaardenhuis Oosterend wordt gesticht door Gereformeerden en Ned. Hervormden AGENDA Maar Doopsgezinden hadden het liever anders gezien Waarom koopt een modieuze vrouw Pas-Tunette? OP RECHTZINNIG PROT.-CHRISTELIJKE GRONDSLAG Textielhuis Zegel The Red Buil Plaats voor bejaarden van alle gezindten Laatste weekend Holle frasen klinken het meest <iEEF m MIJ MAAR fcj cfa, om ladedtomfa VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8001 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Willielminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. De heer S. Vlaming (75) te Den Haagdie in zijn geboorteplaats Oosterend aan de Peperstraat een 32 afdelingen tellende bejaardenflat wilde bouwen, heeft zijn zin niet gekregen. Zoals wij indertijd uitvoerig meldden, riep de oud-Oosterender voor de verwezenlijking van zijn plannen een „Stichting Coöperatieve verzorgingsflat Oosterend" in het leven. Met het bouwplan gingen B en W in beginsel accoord, maar de wijze waarop de heer Vlaming de Stichting had geformeerd, leverde bedenkingen op. De gemeente heeft de plannen op deze basis niet willen steunenzodat de heer Vlaming het voornemen om reeds eind 1964 met de bouw te beginnen niet waar kon ma ken. Daarmee was echter het streven naar een rusthuis te Oosterend niet van de baan. Met name de Gereformeerde kerk van Oosterend voelde veel voor het stichten van een bejaardenhuis op rechtzinnig protestants-christe lijke grondslag. De Gereformeerde kerk meende dat het gewenst wasde basis van het plan te verbreden, waardoor er een grotere bevolkingsgroep achter zou staan. Daarom werd de Nederlands Hervormde Gemeente te Oosterend gepolst en deze was onmiddellijk tot samenwerking bereid. beien over de vraag of het juist is ge weest ter wille van de Gereformeerden „overstag" te gaan. Deze geruchten zijn Enkele Hervormden vonden, dat de basis nog wel meer verruimd zou kun nen worden en stelde daarom voor, ook de Doopsgezinde gemeente Texel bij het plan te betrekken. Dit stuitte op tegen stand van de overigen, die nu vonden dat de principiële opzet van het plan werd aangetast Het moest immers een rechtzinnig rusthuis worden en invloed van de als vrijzinnig beschouwde Doopsgezinden zou dus niet tot een ge wenst resultaat leiden. De Hervormden stonden nu voor de keus: met de Ge reformeerden meedoen zonder Doops gezinden, óf met de Doopsgezinden in zee gaan zonder de Gereformeerden. Stemming De zaak werd besproken in een ver gadering van de N.H. kerkeraad. Er werd gestemd, waarbij een overgrote meerderheid zich uitsprak voor samen werking met de Gereformeerden. Vanuit de Gereformeerde kerk Oos terend en de Nederlands Hervormde gemeente Oosterend, werd een voorlo pig stichtingsbestuur benoemd, bestaan de uit de Gereformeerde en de Her vormde diaconien, aangevuld met vier adviserende leden. Thans wordt met be hulp van een tweetal deskundigen op maatschappelijk gebied het concept Statuten en het Huishoudelijk Regle ment voor het te stichten rusthuis ont worpen. Ook heeft men de gemeente architect, de heer G. v. d. Struijs, ver zocht enkele schetsen voor het gebouw te vervaardigen, waaruit het voorlopig stichtingsbestuur een keuze zal doen. Eerst bij het passeren van de stich- tingsacte zal een vast bestuur worden benoemd. Nieuw terrein Het Protestants Christelijk rusthuis van Oosterend zal waarschijnlijk wor den gebouwd op een terrein, gelegen tussen de bejaardenwoningen en de kleuterschool aan de Mulderstraat. Ge bleken is nl. dat het terrein aan de Pe perstraat, waai de heer S. Vlaming in dertijd zijn plannen wilde verwezelij- ken, minder geschikt is. Aanvankelijk had men wel de tekeningen van de heer Vlaming wilen overnemen maar ook daar werd van afgezien, omdat men het bejaardenhuis niet het karakter van een verzorgingsflat wil geven. Dat we van de gang van zaken, die leidde tot de Gereformeerd-Hervormde samenwerking zonder Doopsgezinden melding maken, vindt zijn oorzaak in de wilde geruchten die hierover de ronde doen. Tipgevers verzekerden ons dat de „rusthuisaffaire" de oude tegen stellingen in Oosterend weer in alle he vigheid hebben doen oplaaien en dat met name de Doopsgezinden erg boos zouden zijn omdat zij niet mee mochten doenOok zouden de Her vormden van Oosterend onderling kib- Zondag 26 september 1965 M.A.B.-club puzzel-gezclligheidsrit Woensdag 29 september 1965 Plattelandsvrouwen, lezing door mevr. Roos over „Dc rechten en plichten van de vrouw" in de Landbouwschool. Vrijdag 1 oktober 1965 „De Oranjeboom", „Dagboek van een gek" door Henk van Ulsen. ongegrond. Dat niet alle drie kerken bij de stich ting van het rusthuis zijn betrokken, mag door sommigen betreurd worden; een feit is dat zich naar aanleiding daarvan geen onaangenaamheden heb ben voorgedaan. We zouden van de ge beurtenissen die tot de Hervormd-Ge- reformeerde samenwerking leidden dan ook geen gewag hebben gemaakt als de praatjes - gebaseerd op halve waarhe den, verdachtmakingen en veronder stellingen - niet zo alarmerend waren en de sfeer dreigden te vertroebelen. Geen vijandschap Een vijandige houding bleek ook niet uit de gesprekken die wij over deze zaak hadden met Ds. Koopmans van de Doopsgezinde gemeente Texel en de Gereformeerd-Hervormde werkcom- missie. Namens de commissie werd ons meegedeeld: „Het is ons goed recht, dat wij een rusthuis willen stich ten op rechtzinnige grondslag. De Roomskatholieken hebben hun eigen rusthuis, terwijl de C. E. Gollardsstich- ting te Den Burg een duidelijk vrijzin nig stempel draagt. Een algemeen be jaardenhuis is er ook al: huize Irene. Laten de mensen daar eerst eens naar kijken, voordat ze gaan praten over schotjesgeest, de klok terugzetten etc. Wat wij willen, is een aantal be jaarde protestants-christelijke mensen hun levensavond laten doorbrengen in een tehuis waar de samenstelling van het bestuur, de directie en het huishou delijk reglement een rechtzinnige sfeer garandeert". Mensen willen het „Wij weten zeker dat die bejaarden dat willen en het gaat tenslotte toch om die mensen en niet om een samenwer king die ten koste van hen moet wor den doorgezet Begrijp ons goed: wij achten de Doopsgezinden echt niet min der, maar naar onze mening zijn de meesten van hen vrijzinnig en zouden door hun vertegenwoordiging in het bestuur en andere bemoeiingen de rechtzinnige doelstellingen kunnen af zwakken. Dat is een logische zaak. Overigens zal ons rusthuis plaatsbieden aan bejaarden van alle gezindten. Ieder die graag te Oosterend zijn levensavond zou willen doorbrengen kan er terecht. Ook ds Koopmans van de Doopsge zinde gemeente koestert geen rancunes, al klinkt in hetgeen hij over de gang van zaken zei, wel duidelijke teleurstel ling door. Ds Koopmans:,,Wat ik in de gehele gang van zaken het meest betreur is, dat van het begin af aan niet-princi- piële overwegingen de doorslag hebben gegeven bij het samengaan van de twee kerken. Men is daarbij uitgegaan van enkele misverstanden met betrekking tot de aard van de Doopsgezinde Ge meente en de Gollardsstichting, die ge makkelijk rechtgezet hadden kunnen worden, als men alleen maar even de moeite had genomen om met ons voe ling te nemen. Dat heeft men nagelaten en dat vind ik in een tijd van groeiend kerkelijk overleg op zijn zachtst uitge drukt bijzonder jammer. En wat de aard van het te stichten rusthuis betreft, ik heb niets tegen een protestants-christelijk rusthuis op Texel, integendeel. Ik ben zelfs erg enthousiast over een plan van de Dia- konale Raad van de Ned. Herv. Kerk, dat door de ontwikkeling, die de rust- huis-zaken nu dreigen te nemen, he laas wel niet door zal kunnen gaan, maar dat kort gezegd beoogt te komen tot Stichting van een protestants-chris telijk rusthuis op Texel door samenwer king van alle protestantse groeperingen op ons eiland. Een dergelijk rusthuis zou dan echter waarschijnlijk niet in Oosterend verrijzen om de eenvoudige reden, dat niet-Oosterenders op hun oude dag wel niet naar Oosterend zou den trekken. Nu van te voren echter schijnt vast te staan - ik meen dat dit zelfs door de burgerlijke autoriteiten al min of meer is toegezegd! -, dat een eventueel vier de rusthuis in Oosterend moet komen, kan ik alleen maar zeggen, dat gezien de verhoudingen in een dorp als Oos terend ik als enige aanvaardbare op lossing een algemeen rusthuis zie. Kort samengevat: gaat het om een eiland-zaak, dan pleit ik voor een pro testants-christelijk rusthuis „op brede basis", wordt het een typisch Ooster- endse zaak. dan zou die basis mij zelfs nog te smal zijn en kies ik voor een zo breed mogelijke basis op dorpsniveau". Ik houd van modieuze foundations met een per fecte persoonlijke pas vorm. Daarom is mijn keuze steeds Pas-Tunet- te. En omdat ik houd van een zaak met per soonlijke service, koop ik mijn foundations bij: Stretch beha voorgevormde cups 9,75 ook in wit GRATIS KIJKEN IN REACTORCENTRUM PETTEN Donderdag 30 september zal de zg. reactordag worden gehouden, waar op belangstellenden in de ge legenheid worden gesteld de kernreac tor van Petten en de bijbehorende in stallaties te bezichtigen. Evenals vorig jaar is deze dag speciaal bedoeld voor de bewoners van Noordholland, die zich veelal een verkeerde voorstelling van het kernonderzoek hebben gemaakt en geneigd zijn het centrum in de eerste plaats als een gevaar voor de gezond heid te zien. Er zullen in 't reactorcen trum vele rondleidingen worden gehou den van 9 00 tot 16.00 uur. Elke rond leiding duurt twee uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Bezoekers, die tenminste 16 jaar oud zijn, kunnen zich bij de VVV Texel op geven voor een toegangsbewijs, dat la ter kan worden afgehaald. Opgave dient uiterlijk a.s. zaterdag te zijn geschied, eventueel telefonisch. Voor de Texe laars, die het reactorcentrum willen be zichtigen. heeft de NACO een extra bus Den Heider-Petten ingezet. De bus ver trekt om 8.45 uur uit Den Helder. Men wordt verzocht een retourbiljet voor de bus nu reeds bij de VVV Texel af te halen tegen ƒ1,95. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 22 september 1965 Geboren: Dieuwke Anna, dv Willem Mets en Cornela Margriet Versteeg; Annette, dv. Arie Brans en Maria Anna Bakker; Selma, dv. Gustaaf H. A. Bognetteau en Meta J. Lubbes. Ondertrouwd: Hendrik Martens en Marianne Bonne; Pie ter Johan van Leeuwen en Anna Sweere; Jacobus Fulgentius Kager en Johanna Petronel- la Hin Overleden: Anna Verhoeve, wv. de Visser, oud 83 jaar. Bar-dancing hotel „Prinses Juliana" Harry Hamilton en Linda Méron Zaterdagavond in ver band met „Zeevaarders- reünie" nog een beperkt aantal tafels beschikbaar. Alleen toegang na vooraf gaande reservering. SCHILDPAD GEVONDEN IN „DE HEMMER" In De Hemmer nabij Den Hoorn werd vorige week door de heer Bakker een levende schildpad gevonden. Het ver blijf in het natte weilannd beviel hem kennelijk best, want het dier gedroeg zich voor een schildpad bijzonder levenslustig. Het dertig centimeter lan ge beest miste echter een achterpoot. Aangenomen mag worden dat Texel geen uitbreiding van zijn natuurlijke fauna heeft ondergaan en dat de schild pad is weggelopen of door de oor spronkelijke eigenaar in vrijheid is ge steld. Het dier werd door het zoontje van de heer Bakker meegenomen naar school, waar het nu door de leerlingen wordt verzorgd. KIND DOOR AUTO AANGEREDEN Maandagavond om zes uur werd de 7-jarige Jac. H. Kikkert uit Den Burg op de hoëk Kogerstraat-Schoonoordsin- igel aangereden door een bestelauto die werd bestuurd door de heer G. J van Heerwaarden uit De Koog. Het kind kwam op de fiets uit de Beatrixlaan en wilde via de Kogerstraat de Schoon oordsingel inrijden. Zonder richting aan te geven stak het plotseling de straat over. waardoor het de autochauffeur onmogelijk werd een aanrijding te voor komen, De fiets werd opzij gegooid en het kind smakte op de straat Dokter A. van Loon constateerde schaafwon den aan het hoofd en een gebroken rechterbeen. De jongen werd onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. TEXELAARS WELKOM BIJ REÜNIE Zoals eerder gemeld zal in het ko mende weekend een reünie van oud- leerlingen van de Zeevaartschool wor den gehouden. Zaterdagavond vindt de samenkomst zijn hoogtepunt in de zaal van het strandhotel „Prinses Juliana" te De Koog. Bij die gelegenheid zijn ook de Texelse vrienden en relaties van de zeevaarders welkom. De bijeenkomst begint om negen uur en belooft bijzon der gezellig te worden Voor de reünie hebben zich inmid dels 70 deelnemers aangemeld, waar onder diverse „nieuwelingen". Onder de reünisten bevinden zich ook de he ren D. Ruitermans en P. Vijn, resp. leraar en directeur van de voormalige school. OVERDENKING, Hebt u weieens gehoord van fraseo logie? Fraseologie is het verschijnsel om door het gebruik van „kreten" (hol le frasen, die luid klinken) te proberen iets of iemand onschadelijk te maken. Ik wil u in dit stukje wel wat van dergelijke kreten doorgeven, niet met de bedoeling, dat u ze zult gaan gebrui ken (als u het nog niet deed!), maar om dat u misschien in één of meer van de ze kreten u zelf zult herkennen. Daar gaat-ie dan, zo maar vrij wil lekeurig een paar voorbeelden. „Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken". Dat is een hele mooie om ie mand voorgoed onmogelijk te maken. „De appel valt niet ver van de stam". Die lijkt er een beetje op, maar gaat nog iets verder. Daar kun je namelijk hele families of hele groepen mee tref fen. „Zo zijn zè nu éénmaal". Dat is wel dé kreet bij uitnemendheid om je van heel wat problemen af te maken. „Ze", dat kunnen immers de communisten zijn, of de kerkmensen, of de onkerkelijken, de vrijzinnigen, of de orthodoxen, de roomsen, de joden, de gereformeerden, de negers of de duitsers. En wie het ook maar zijn, dat ,.ze" zo zijn, dat geeft mij het recht om Weet u, wat ook een hele goeie is? Deze: „De tijd is er nog niet rijp voor" Daar kun je alle vooruitgang mee af remmen, zonder dat je behoeft toe te geven, dat je zelf er nog niet rijp voor bent! Ik ken er nog wel een paar. Bijv.: „Zè moesten er eens iets aan doen". Dan kunnen wè lekker buiten schot blijven en van op een afstand kritiek leveren. Of: „De kerk moet zich niet met poli tiek bemoeien, want politiek en gods dienst hebben niets met elkaar te ma ken". Daar kun je de kerk een heel eind heen mee onschadelijk maken. Och, laten we maar ophouden. Er zou een heel blad van deze courant volge schreven kunnen worden met dit soort frasen, die wij allemaal dagelijks han teren, niet-kerkelijken zowel als kerke- lijken. roomskatholieken zowel als pro testanten, liberalen zowel als anti-revo lutionairen en socialisten. We schermen er mee, we slaan er el kaar zo af en toe eens flink mee om de oren. als we dat nodig of nuttig vinden, en daarna draaien we ons voldaan om, omdat we het weer eens zo goed of zo flink of zo afdoende gezegd hebben. En we hebben vaak niet eens in de gaten, dat we ons daarmee alleen maar van de zaak hebben afgemaakt en ook - en dat is veel erger! - van de ander of van de anderen, die met die zaak in het geding waren. Iemand noemde dit „met kreten wer ken" laatst eens een getuigenis van de menselijke denk- en gespreks-armoede, en terecht! Het heeft natuurlijk iets (alles?) te maken met een heel erg ver vuld zijn van je zelf en te weinig je verdiepen in de ander. En dat is erg, omdat het de bestemming van je mens zijn. n.l om mens te zijn mét de ander, uitholt. Het is een schrale troost om te weten, dat wij elkaar als mensen, wat dit betreft, meestal weinig te verwijten hebben. Het grote winstpunt, als we dat inzien en toegeven, is echter, dat wè er iets aan kunnen doen. Bij ons zelf, be doel ik. L. Koopmans. TEXELAAR PLEEGDE ONTUCHTIGE HANDELINGEN De Texelse rijkspolitie heeft de 27- jarige R. uit Den Burg aangehouden, die in de afgelopen zomermaanden on der valse voorwendselen bij twee vrouwelijke toeristen ontuchtige han- dtlingen heeft gepleegd. De man is in tussen voor de officier van justitie ge leid en in afwachting van zijn berech ting in vrijheid gesteld. 5^ AWfe, Een vorrukkeli|ke chocolododronk met slechts 1% vet Fris en pittig von smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke lijn 17

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1