VEEL L!' FS VAN RONNIE Vakonderwijs op Texel bestaat al meer dan 25 jaar jagen op Satellieten RUSLAND EN AMERIKA VIETNAM Proefterrein voor nieuwe wapens TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 De Amerikaanse ruimtevaartdeskun digen verkeren in spanning. Na de ruim- tevlucht van „tweeling" Gordon en Cooper richten zij hun aandacht in september op een heel ander onderdeel van het ruimtcvaartprogramma: de jacht op een Russische satelliet. De Russen munten niet uit in het vrijgeven van details over hun ruimteproeven. Het merendeel van de lanceringen ge schiedt in het geheim en al merken do Amerikanen wel, dat iets opnieuw de ruimte is ingebracht, zij moeten lang gissen naar de aard van de nieuwe sa telliet. Vooral als het gaat om niet be mande vluchten. Overigens hebben ook de Amerikanen hun geheimpjes. Tussen 1962 en 1964 lanceerden de Verenigde Staten rond zestig militaire verken ningssatellieten. Het grootste deel kreeg tot taak foto's te nemen van Russische en Chinese militaire instal laties. Over hun vorderingen op dit punt maken de VS niets bekend. Men loopt nu eenmaal niet te koop met zijn spionageprojecten. Rusland echter schijnt dit principe te huldigen voor vrijwel geheel zijn ruim teprogramma. Daarom moeten de Ame rikanen langs allerlei slinkse wegen proberen wat meer te weten te komen over wat Rusland op ruimtevaartgebied aan het uitspoken is. Zo willen de Amerikanen heel graag meer gegevens hebben over de Russische Wostok- cabines, die de Sovjet Unie bij beman de vluchten heeft gebruikt. Zelf publi ceren de Amerikanen uitvoerige de tailtekeningen over hun eigen Gemini- en Apollo-capsules, maar Rusland hult zich in het traditionele zwijgen. Tipje Eind september echter verwachten de Amerikanen een tipje te kunnen oplichten van de zo zorgvuldig aange brachte Russiche sluier. Zij zullen dan op jacht gaan naar wat zij satelliet 1960 Epsilon 3 noemen. Dit is het laat ste, forse overblijfsel van de vijf ton wegende Wostok-ruimtecabine, die de Russen lanceerden op 15 mei 1960. Het was een proef lancering, die voorafging aan de eerste bemande ruimtevlucht van Youri Gagarin. De lancering werd geen volledig succes. Na vier dagen hadden in de cabine de raketten moeten ontbranden, die voor de terugkeer naar de aarde moesten zorgen. Zij weigerden echter. Een deel van de raket verbrand de al jaren geleden bij terugkeer in de atmosfeer. Dat werd gezien door de radarposten en telescopen van het van het Luchtverdedigingscommando in Noord-Amerika. Dezelfde Norad- posten berekenden langs elektronische weg, dat de cabine zelf veel later terug zou keren en wel in september 1965. De Amerikanen hopen maar dat de cabine zoals de latere satellieten, die gebruikt zijn bij bemande vluchten een hitte-schild heeft, dat voorkomt, dat 'het voertuig verbrandt als het met grote snelheid in de dichtere luchtla gen terecht komt. En met wat geluk venvachten zij in staat te zijn de terug gevallen cabine te bergen. Want zij hebben al zoveel van de baan kunnen berekenen, dat zij op goede gronden kunnen aannemen, dat de experimen tele Wostok binnen Amerikaans bereik op aarde terug zal vallen. Waar dat precies zal zijn, verzwijgen zij resoluut. De Wostdk zal, als hij op aarde terug valt, een snelheid hébben van zo'n zes honderd tot zevenhonderd kilometer per uur Er zal dus maar weinig van heel blijven. Maar zoals de deskundigen ook uit de versplinterde brokstukken van verongelukte vliegtuigen nog veel kunnen leren, hopen de Amerikanen nu ook met behulp van de resten van de Wostok iets te ontdekken over de uit rusting van de Russische cabines. Nog meer Deze verongelukte satelliet is niet het enige Russische ruimtevoertuig, waarop de Amerikaanse aandacht is gericht. De Sovjet-Unie heeft ook enige tientallen verkenningssatellieten ge lanceerd, die de Amerikanen best wel eens zouden willen bekijken. Ook daar hebben zij trouwens iets op gevonden. De Amerikaanse minister van defensie, Mc.Namara, liet onlangs doorscheme ren, dat de Amerikaanse luchtmacht Thor-raketten afschoot in de richting van Russische satellieten. De Thors waren uitgerust met fototoestellen. Een Amerikaanse telescopen, die gebouwd ander hulpmiddel vormen de nieuwe zijn op verschillende eilanden in de Pacific. Maar het mooiste van alles zou het zijn als ruimtevaarders met behulp van bestuurbare Gemini-capsules zo'n Russische satelliet in de ruimte zouden kunnen „enteren" om het zaakje eens van heel dichtbij te bekijken. Zonder risico zal zo'n operatie niet zijn, want de Amerikanen vermoeden, dat de Rus sen verscheidene van hun satellieten uitrusten met een springlading, die op bevel van een van de volgstations tot ontploffing kan worden gebracht. Zo ontdekten zij vorig jaar. dat twee Rus sische Cosmossatellieten onverwachts in de ruimte ontploften. De Amerika nen vermoeden, dat er bij de lancering iets mis ging en dat de Russen wilden voorkomen, dat de satellieten in Ame rikaanse handen zouden vallen, zoals binnenkort misschien hun eerste Wos- tok-cabine. UITSLAGEN DAMWEDSTRIJDEN De jeugddamwedstrijden die zaterdag in de Jac. P. Thijsseschool werden ge houden en waarover wij reeds uitvoe rig berichtten, leverden de volgende uitslagen op. Uitslagen, resp. match pnt, bord gem. A. School m.d. bijbel Oosterend 10 36- 4 J. P. Thijsseschool 7 26-14 C.V.O.school Den Burg 6 23-17 C.V.O.school Den Burg 4 18-22 De Koog 3 11-29 Z-Eierland O.L.school 0 6-34 B. O.L. Oosterend 10 33- 7 J. P. Thijsseschool 8 29-11 C.V.O.school Den Burg 5 17-23 C.V.O.school Den Burg 4 15-25 R.K. padvinderij 2 15-25 O.L. Z-Eierland 1 11-29 C. R.H.B.S, 2 6 21- 3 Gecomb. viertal 3 11-13 R.H.B.S. 1 2 12-12 O.L. Oosterend 1 4-20 Door 64 deelnemende jongeren, waar onder veel meisjes, werd geanimeerd gespeeld. Opvallend was de goede pre statie van de Oosterender scholen. In Oosterend is men na de aankondiging van het tournooi reeds in het voorjaar gaan oefenen. Opvallend groot was de deelname van deC.V.O. school te Den Burg. In poule A. en B. speelden meis jes en jongens, jonger dan 12 jaar; de ouderen waren in poule C. Voor alle poules is een eerste en een tweede prijs beschikbaar gesteld in de vorm van me dailles. die op 16 oktober in „Casino" zullen worden uitgereikt De gevaarlijke, slepende strijd in Zuid-Vietnam tegen de communistische rebellen heeft vele aspecten. De Weste lijke landen zijn het er lang niet alle over eens hoe hun houding in dit con flict moet zijn. Ook in de Verenigde Staten zelf bestaat verdeeldheid. Presi dent Lyndon Johnson is echter vastbe sloten het gevecht te winnen. Hij meent dat een nederlaag of een terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit dit zwaar getroffen Zuid-Oost-Aziatische land zijn weerslag zal hebben op alle grote politieke conflicten zoals de kwes tie Berlijn en de verhouding met Rus land. Hij heeft opdracht gegeven de Amerikaanse militaire macht in Viet nam zoveel mogelijk te versterken. Eén van de middelen, waarmee dit gebeurde, was het zenden van wat de Amerikanen noemen „Combat-troops", gevechtseenheden, die tot taak hebben gekregen de rebellen op te zoeken en te vernietigen. Deze aanvallende opdracht is duidelijk in tegenstelling met de taak van de duizenden „adviseurs", die al eerder naar Vietnam waren gezonden. Dezen namen wel aan gevechten deel, maar traden toch niet als eenheden agressief op. Moderne wapens Een ander gevolg van de gewijzigde Amerikaanse houding was het uitrus ten van de 55 duizend Amerikaanse soldaten in Vietnam met de modernste wapens. Vorig jaar nog schreef een Amerikaans gevechtsvlieger vanuit Vietnam kort voor zijn dood naar zijn moeder: „Wij vechten hier met wapens, die totaal zijn verouderd en al lang op de schroothoop hadden moeten worden geworpen". Dit is nu wel drastisch ge wijzigd De Amerikanen beschikken in Vietnam over de modernste, pas ont wikkelde wapens. De militaire deskun digen zijn er zich plotseling van bewust geworden, dat deze „beperkte oorlog", zoals het bittere gevecht in Vietnam strategisch wordt gezien, een gelegen heid biedt de nieuwste door het mense lijk vernuft bedachte vernietigingsmid delen te beproeven. Middelen, die er toe moeten bijdragen het machtseven wicht te handhaven. De lijst is indruk wekkend en tegelijk afgrijselijk. Maar de mens heeft al sinds kort na zijn schepping, door de eeuwen heen wapens gefabriceerd. Aanvankelijk voor de jacht op en verdediging tegen de die ren, later ook om zichzelf te bestrijden. En daar is nog weinig in veranderd. Dit zijn dan de nieuwste wapens,e die de Amerikaanse technische superioriteit in Vietnam benadrukken: „Lazy Hound" („Luie Hond") Een soort bom, die, door een vliegtuig af geworpen, in de lucht ontploft en zo'n drieduizend stalen pijlen op borsthoog te door een streek jaagt. „Claymore" Een mijn, die, wan neer men erop trapt, op één meter bo ven de grond een groot aantal scherven verspreidt. „Snake-eyes" („Slangenogen") Ook een bom. die door vliegtuigen moet worden gebruikt. Het projectiel wordt in de lucht in zijn val geremd door speciale kleppen aan de staart. Dit zorgt ervoor, dat het laagvliegende ge vechtsvliegtuig buiten bereik is als de bom ontploft. Vroeger kwam het her haaldelijk voor dat jagers door de ont ploffing van een bom, die ze zelf had den afgeworpen, werden beschadigd. „Bullpups" Een geleide raket, spe ciaal voor gebruik door h ef schroef- Vliegtuigen. Dit wapen, dat een sterke lading heeft, kan worden ingezet tegen bunkers en andere versterkingen. De vlieger of zijn helper kan het wapen vanuit de cockpit besturen. Ontos" Dit is een soort tank, die maar liefst zes lopen heeft. Het zijn de lopen van zes 106 mm. terugstootloze kanonnen. Het is een formidabel, zo juist gereedgekomen wapen, dat zich niets aantrekt van rioten en moerassen of drassige gronden. Vulcan" i(Vulkaan) Een nieuw machinegeweer, dat inderdaad de fan tastische uitwerking van een vulkaan uitbarsting kan evenaren. Het geweer, dat met een elektromotor wordt aange dreven, spuwt namelijk per minuut 8000 kogels uit. Het geeft dan ook niet het bekende tik-tak geluid, maar produceert het geluid a'ls van een straalmotor. „Goldball" („gouden bal" Een nieuw soort hoogexplosief handgranaat. „Blaok Knight" („zwarte ridder") Een nieuwe vérreikende karabijn, die is uitgerust met een speciale infrarood richter, zodat er ook bij volkomen duis ternis nauwkeurig mee kan worden ge vuurd. „Armalite" Een nieuw soort ge weer, dat roterende kogels afvuurt. De FEUILLETON: lllllllllllllllllllllll.lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||ll||||||||||||||||||||||||||||| minimi iiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiMii ui milium iiiiiiiui nun iiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHMiii mui door Maartje Zeldenrijk 28. Na een paar dagen wist Ronnie het al: dit wordt nu eens geen rustige va kantie. Integendeel, waren Han en Au- gie doorgaans kalme jongens, die zich desnoods de hele dag konden vermaken met rustig op het terras zitten en korte wandelingen langs het strand, de twee meisjes daarentegen waren precies het tegendeel. Behalve dan, dat ze vrij lang sliepen, domineerden ze de rest van de dag, zetten platen op en lieten de pick-up zo hard spelen, dat de anderen al gauw de salon ontvluchtten en bui ten de rust zochten. En met dit tweetal deed de neef braaf mee. Er werd ge twist tot men doornat van zweet erbij neerviel. Met als resultaat, dat de ben de dan naar beneden rende en ging zwemmen. Om een uur later terug te keren en van voren af aan te beginnen. En 's avonds was het al niet veel beter. Als iedereen in de salon zat, werd er gedanst tot soms ver na middernacht. Wie naar bed wilde gaan werd uitge lachen. Ronnie was de eerste, die er na twee dagen al genoeg van had. Op een avond, toen het feest weer in volle gang was. stond hij om half elf op en verklaarde naar bed te zullen gaan. Een geloei ging op, waaraan zelfs Augie meedeed. Doch Ronnie liet zich niet in timideren en ging naar zijn kamer, die hij meteen afsloot. Doch van slapen kwam niet veel, omdat het lawaai zelfs tot zijn kamer doordrong. De va kantie, waarop hij zich zo verheugd had zou op deze manier een verschrikking worden. Op een morgen, toen vrijwel iedereen nog sliep, liep hij naar het strand en nam een bad. Met brede slagen ploegde hij door het frisse water en genoot van alles, maar het meest nog van de stilte, want er waren nog maar enkele men sen aan het strand. Toen hij een half uurtje later uit het water kwam, stond Yolanda in badpak op hem te wachten. :,Je wint het vanmorgen van me," zei ze. „Is de rest ook al op?" vroeg hij, ter wijl hij zich begon af te drogen. Ze schudde haar hoofd. „Welnee, dat duurt wel tot een uur of elf. Je hebt gisteravond wat gemist. Waarom ging je zo vroeg naar bed? Was je niet lek ker?" Hij keek haar enige tijd aan. „Ik herinner me. dat we al die jaren hier zo ongeveer om half elf, elf uur naar bed gingen." „Och", antwoordde ze glimlachend, „dat was, omdat we met z^n drieën wa ren. Het begon op het laatst ijselijk saai te worden, vond ik. Nu is het tenminste weer gezellig zo met z'n allen." „Dank je wel," merkte hij droog op. Ze nam zijn arm en dwong hem met haar mee te lopen over het strand. „Je bent anders als andere jaren, Ronnie We moeten eens praten. Wat scheelt er aan?" „Mij niks," antwoorde hij korzelig. „Ik ben als ieder jaar. Maar jij Grote ogen keken hem aan. „Maar Ronnie.ik ben me nergens van be wust en „Luister, Yolanda, het is jouw bun galow en jij kunt er mee doen. wat je wilt en uitnodigen wie je verkiest. Rei- ni en Tops zullen ongetwijfeld wel leu ke meiden zijn, maar zij maken van de dag een nacht en ongekeerd. Met wel willende medewerking van je neef Wil lem. Ik zou wel eens willen weten, hoe zij er over zouden denken, als ik 's morgens om zes uur herrie zou gaan maken. Ze zouden nijdig beneden ko men omdat ze ontijdig werden gewekt uit hun slaap. Maar dat ze tot één, twee uur schreeuwen en muziek ma ken en dansen, moeten we maar heel gewoon vinden. En als ik verkies om op dezelfde tijd als altijd naar bed te gaan, wordt ik uitgelachen. Neem me niet kwalijk, Yolanda, het is natuurlijk jouw goed recht, maar ik was het hier al die jaren anders ge wend." Ze maakte zich los. „Ja, dat weet ik. Hand-inhandje lopen, zoenen en vrijen en vijf keer in de week mij een huwe lijksaanzoek doen. En Bep het hoofd op hol jagen. Juist daarom heb ik mijn vrienden en vriendinnen meegenomen. Zodat we weer eens een vlotte en leuke vakantie hebben, zonder al dat gelik en handjesvasthouden." Hij begon haar te begrijpen. „Dus één van tweeën: of ik begon je de keel uit te hangen, of je begon bang te wor den van jezelf. Waarin dan nog ligt op gesloten, dat je in zekere zin jaloers bent op Bep." Ze kreeg een kleur. „Ronnie, waarom ben je ineens zo onuitstaanbaar?" „Als dat zo is, bied ik je mijn ver ontschuldiging aan. Maar geef toe. dat het niet zo leuk is als andere jaren." Ze protesteerde. „Integendeel. Ik vind het juist veel gezelliger. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd." (Van een medewerker) De Vereniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland werd op 30 maart 1908 te Medemblik opgericht. In de oprichtingsvergade ring werd als voornaamste doel ge steld door middel van afdehngen in verscheidene gemeenten van West- Friesland de mogelijkheid te bieden theoretisch-technisch onderwijs te volgen. Dit onderwijs was hoofdzakelijk be doeld voor jonge vaklieden om zich naast de dagelijkse uitoefening van hun vak tevens theoretisch te bekwa men. Al spoedig bleek dat het genomen initiatief een goede basis hadwant in korte tijd werd een tiental avond- tekenscholen opgericht in een gebied omsloten door de gemeenten Medem- blik-Nieuwe Niedorp-Obdam-Hoorn. In de loop van de tijd kwamen hierbij nieuwe afdelingen met scholen in de Beemster, Castricum, Heerhugowaard, de Langedijk, Schagen, Wleringen, Enkhuizen, Wieringermeer en ook Texel. Deze laatste begon in een moei lijke periode, nl. november 1941. Het toenmalige Hoofdbestuur van de vereniging bestond uit 15 leden, de heren ir. C. Keesman b.i., Alkmaar; J. de Jong, de Rijp; G. Vertelman, Wer- vershoof; S. Franke. Spanbroek; Jac. Rutsen, Langedijk; A. Glas, Benning- broek; J. Bimmel, Medemblik; D. Appel, Hoogkarspel; M. C. Tuinman, Schagen; J. C. Klein, Wieringen; R. J. Ridder, Middenmeer; D. Kaper, Castricum; M. Wassink, Enkhuizen; J. J. v.d. Vlies, Texel. In het Dagelijks bestuur hadden zit ting de heren ir. C. Keesman b.i.. Alk maar, voorzitter; G. Vertelman. Wer- vershoof, 2e voorzitter; vakature secr - penn.m.; S. Franke, Spanbroek, 2de secretaris; M. C. Tuinman, Schagen, commissaris. De direkteur-controleur, de heer D. Saai, Alkmaar, en de heer C. Hemmer, adm. beambte te Wognum, verzorgden de dagelijkse uitvoering der werkzaam heden van de vereniging. We hebben even stilgestaan en een momentopname genomen van een ver eniging, toen. in 1941 al. met een rijk verleden. U behoeft zich daarom niet te verbazen^ dat een dergelijke instelling, die reeds de wereldoorlog '14-'18 door kwam, vervolgens de crisisjaren voor afgaande aan de tweede wereldoorlog, ook toen in 1941 als voorbeeld diende voor de mensen op Texel, om een nieu we avondtekenschool toe te voegen aan de reeds twaalf stuks op het vaste land bestaande scholen. De school begon met 40 leerlingen. Vakopleiding Nadat in 1908 gestart was met avond- tekenscholen, bleek al spoedig dat de ondernemende patroons, waaruit de Vereniging West-Friesland bestond, de opleiding in de praktijk in een vaste vorm wilden gaan voortzetten. Dit ge schiedde in 1910. Er werd begonnen met 7 timmerlieden, 1 metselaar, 2 schilders. 4 smeden en 2 kleermakers, totaal 16 leerlingen. Het kon niet an- projectielen hebben zo'n enorme kracht, dat ze door de schok een mens doden, ook al ze niet fatale lichaamsdelen treffen. Verder beschikken de strijdkrachten in Vietnam over diverse soorten gassen en chemicaliën, die weliswaar niet do den, maar een tegenstander toch voor een gevecht uitschakelen, of bestemd zijn om een bos te ontbladeren, zodat niemand zich daar meer kan verstop pen. Ook gebruiken de Amerikanen chemicaliën, die de huid van in een oerwoud verstopte rebel verkleuren, zodat hij herkend kan worden. En dan is er natuurlijk de Hawk, de door radar geleide raket, die vijande lijke vliegtuigen moet neerhalen. Maar deze heeft zich nog nooit boven Zuid- Vietnam laten zien. „Zei je dat vroeger ook, toen je nog goed was met je man?" Met een ruk draaide ze zich naar hem toe, hem met vlammende ogen aankij kend. „Dat is gemeen, Ronnie, om zo iets te zeggen." 'Hij schudde zijn hoofd. „Let maar niet op me. Misschien ben ik toch anders als verleden jaar. Het spijt me alleen, dat je die hele meute hebt meegeno men. Misschien was het beter geweest, als ik niet meegegaan was." Ze greep zijn arm weer. „Ik deed het juist voor jou, Ronnie. Om je af te lei den. Goed. misschien was ik wel bang voor mezelf. Je bent zo vasthoudend. Je weet, dat ik je graag mag. Goed, ik houd van je, je mag het gerust weten. Ergens voel ik wat voor je. Als je zoals wij, al jaren met elkaar omgaan en op trekken.... je groeit naar elkaar toe. Maar dat neemt niet wegik ben er nog immer van overtuigd, dat een hu welijk tussen ons een grandioze misluk king zal worden. Ronnie, ik spreek toch uit ervaring? Waarom wil je dat nu niet aannemen?" „Wil je mij op één lijn stellen met hem? Alle respect voor meneer Van Poelgeest, maar dat zou ik nooit doen." Ze knikte. „Dat zal wel zo zijn. Jij bent natuurlijk anders. Maar toch. ik wilde wel. dat je het kon begrijpen." „Zal ik ook een cheque uitschrijven op onze huwelijksdag? Of in onze hu welijksnacht? Je mag kiezen." Ze werd rood van woede. „Dat is wel het toppunt van gemeenheid!" „Waarom? Hij was in het voordeel, want toen hij jou vroeg, had je geen geld en stond je praktisch op de keien Nu heb je zelf geld genoeg, dus moet ik andere middelen te baat nemen. ders of deze afdeling van de Vereniging West-Friesland zou ook gaan groeien en dat zien we als we de stand van za ken bekijken, bv. ook weer in 1941. 14 Avondtekenscholen met 287 leer lingen en 114 leerlingen bij de vakop leiding in diverse bedrijven. Vijftig-jarig bestaan Doordat er meer lagere technische scholen in de kop van Noordholland verrezen, lag het er in opgesloten, dat de behoefte aan de avondtekenscho len zou gaan minderen. We zien echter het aantal leerlingen opgeleid door de vakopleiding-leerlingstelsel vermeerde ren, in 1951 waren er b.v. 205 leerlin gen In 1958 werd de vakopleiding volgens het leerlingstelsel geheel gereorgani seerd. De Vereniging kreeg hierbij een nieuwe taak opgedragen. Deze omvatte onder meer de voorlichting, de controle op het volgen van het onderwijs, ouderbezoek enz. De heer H. M. Punt- höler, direkteur-controleur van de Vereniging, werd voor de uitoefening van deze taak consulent bij de Stich ting Regionaal Orgaan ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Fries land, die uit de Vereniging voortkwam. Hoewel de vereniging nog steeds ak- tief is, is de omvang van haar werk zaamheden verminderd. Het is om deze reden geweest, dat het bestuur ge meend heeft naast de bestaande, een nieuwe aktiviteit te moeten ontplooien, die aan het vakonderwijs in de meest algemene zin van het woord ten goede zal komen. Deze nieuwe aktiviteit bestaat uit de oprichting van een fonds onder beheer van de Stichting Regionaal Orgaan West-Friesland. Uit dit fonds zal aan leerlingen uit de kop van Noordhol land, die bij hun praktijkopleiding vol gens het leerlingstelsel en bij het ver plichte aanvullend onderwijs op de la gere technische school of avondteken- school, uitmunten door prestaties, ge drag en ijver, een prijs worden toege kend in de vorm van leermiddelen, en een diploma of penning. Avondtckenschool Den Burg Het is duidelijk, dat er veel tijd en moeite voor nodig is geweest om een dergelijke vorm van technisch onder wijs in de loop van 25 jaar op Texel in stand te houden en te geven. Zonder de vele niet genoemde mensen te kort te doen, noemen we van bestuurszijde namen als de heren Van der Vlies, De Rode, Tiesen, Toolens, Veldstra en De Wilt. en van het onderwijs Steenhuis, Jouwersma, beiden voormalig, en W. B. Boersma, huidig direkteur van de Avondtekenschool Texel. De avondnijverheidsschool Texel gaat maandag 4 oktober zijn 26e cur susjaar in. NIEUWE COMMANDANT A.O.K. „DE MOK" Tot commandant van het amfibisch oefenkamp „De Mok" is met ingang van 16 september j.l. benoemd de luite nant-kolonel dei Mariniers T. Jonkman Hij volgt majoor P. R. de Rochemont op die met ingang van dezelfde datum een cursus is begonnen aan de Hogere Krijgsschool. Majoor de Rochemont is 2V2 jaar op „De Mok" werkzaam ge weest. De naam van deze officier werd on langs in de pers genoemd toen hem de toegang werd geweigerd tot een dancing in De Koog. Het gerucht als zou het vertrek van majoor de Rochemont iets met dit gebeuren te maken hebben, is ongegrond. ONGELUKKIGE VAL De 63-jarige heer W. Roeper, hoeve „Capni" in de Prins Hendrikpolder viel maandagmiddag van een stapel hooi- pakken. Hij kwam zo ongelukkig te recht dat hij zijn kaak en een pols brak en bovendien een lip scheurde Hij werd direct naar het ziekenhuis te Den Hel der vervoerd, waardoor de boot die om vijf uur van 't Horntje moest vertrek ken. enige tijd werd opgehouden. Maar ik weet niet welke. Geloof me alsjeblieft, Yolanda. ik ben ziek van verlangen naar je.Als ik mijn werk heb, dan denk ik er zo niet aan. Dan toen ik 's avonds doodmoe en ben ik al tevreden, als jij bij me bent en voor me zorgt. Maar hier.hier zie ik je. zo als je bent.Hij greep haar armen beet en trok ze uiteen, haar me zijn bewonderende blikken opnemend. „Je badpak verhult nauwelijks je goddelij ke gestalte. Snap dan eindelijk eens, welk een pijniging dit ieder jaar voor mij is: je zo te kunnen zien, dagen ach tereen, doch je alleen te mogen kussen en bij de gratie je te mogen aanraken, maar meer ook niet. Dat is meer dan voldoende om een man, die van je houdt, stapelgek te maken, zie je dat dan niet in? Wat denk je, waar ik van gemaakt ben? Van steen? Of van pap, zoals die akelige wangzak van een Au gie? Ik ben een man, die van je houdt en met je wil trouwen, begrijp je? Nu meer dan ooit. Als we. zoals vorige ja ren, liggen te zonnen en je gaat in mijn armen liggen, dan begint het in me te branden en moet ik me met geweld be heersen om.om. Hij slikte en draaide zich om. En toen ze bleef zwijgen, vervolgde hij: „Zo, nu weet je het. Ik vraag je niet meer om met me te trouwen. Je weet nu, wat ik wil. Maar als je ook nu nee zegt. zal ik je ontlopen. Omdat ik niet meer zeker ben van mezelf. Ik zou op een keer mijn hoofd kunnen verliezen en dan.En toch wil ik dat niet." Hij draaide zich nog eens naar haar toe en schreeuwde: „Begrijp je het nu? Wil je me nu ein delijk begrijpen?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3