AGENDA h9^Dampo City Theater Pocke(t)- Mode oriëntatie show Damesmode Moerbeek MevrLuberti-van Bergen ziet terug op rijk leven mss&i Bloemisterij Hin TYPISTE Oreigende trommen Susanne From here to eternity Moeder van vijf pleegkinderen wordt maandag 80 jaar Voor Hoenson oliekachels Bakkers Ijzerhandel Het is altijd weer Zeg het met bloemen D. v. Sambeek-Schrama uw modehuis -- Neen, het is geen drukfout van onze zetter. Mevrouw B. Luherti-van Berqen bereikt maandag werkelijk de leeftijd der zeer sterken, al zullen de zeer ve len, die haar van gezicht kennen, zich dat moeilijk kunnen voorstellen. „Ja, ik weet dat ik er jong uitzie en ik voel me ook nog heel jeugdig maar. als je tachtig bent, geloof je echt wel dat het grootste deel van je tijd erop zit!" zegt ze lachend, als we ter gelegen heid van dat gedenkwaardige feit een praatje met haar maken. Wij zijn har telijk welkom bij mevrouw Luberti, net als die andere mensen, die in de loop der jaren bij haar binnen konden wip pen en er van verzekerd konden zijn, dat het nooit ongelegen kwam. Een bezoek aan haar huis „Janneke" is op zichzelf al een belevenis om de honderden antiquiteiten, curiosa, schil derijen en foto's, waarmee de woon vertrekken haast tè vol zijn gezet. Maar een rommel is het zeker niet. Men voelt instinctief, dat alles wat hier staat en hangt ten nauwste samenhangt met het geen haar in haar leven heeft bezig gehouden en nog boeit Daar hangen 'b.v. de portretten van haar vijf pleeg kinderen, die over de wereld zijn uitge zwermd, maar maandag beslist op Texel zijn om met hun moeder een uitbun dige verjaardag te vieren. In een hoek van het vertrek staat een vleugel, waarop nog elke dag wordt gespeeld. Mevrouw Luberti is trots op wat ze heeft, omdat aan vrijwel elk voorwerp wel een herinnering is verbonden, meestal prettige herinneringen, maar ook enkele tragische. Ze opent een blauw doosje en laat een grote zilveren medaille zien: de erepenning van de gemeente Texel, die zij op 26 mei 1959 kreeg uitgereikt, „om haar verdiensten voor Texel" zoals de inscriptie zegt Ze beschouwt het als een grote verering, want de gemeente is bepaald niet scheu tig met haar erepenningen. Pioniers Mevrouw Luberti en wijlen haar man Jan Luberti zijn op Texel bekend ge worden in 1925 toen ze in de toen nog ongerepte duinen van De Koog het kin dertehuis ,,Het Mierennest" lieten bouwen. Niet alleen de pleegkinderen, die in de loop der jaren werden aange nomen vonden hier een gezellig huis, waar alles mocht, en alles kon, maar ook de vele duizenden kinderen, die er hun vakantie doorbrachten In een tijd dat de Texelaars nog niet aan toerisme dachten, heerste onder het grote pan nendak van „Het Mierennest" de groot ste activiteit. Tegen de tijd dat de va kanties aanbraken, zagen de mensen in De Koog en daarbuiten 's avonds op de duinen één lichtje pinkelen. „Kijk", zei den ze dan „De Mieren zijn er weer!" Vanuit dat huis organiseerde Jan Lu berti. die een groot liefhebber van vo gels was, excursies naar de broedge bieden. Mevrouw Luberti kijkt peinzend naar een foto van haar echtgenoot en zegt: „Ja. hij was een echt natuurmens. Toen we nog in Wassenaar woonden, hadden we daar een complete dieren tuin. Wasberen, neusberen, slangen- doders, apen, geiten, honden. De men sen keken de ogen bij ons uit Een stekelvarken had hij ook en zelfs een geweldige uil, een Oehoe, die helemaal tam was. Toen we in de oorlog eens voor een bombardement moesten vluch ten en drie weken wegbleven, zat de Oehoe trouw te wachten tot we terug kwamen". De belangstelling van Jan Luberti voor de levende natuur bracht hem ook in contact met mensen als Jan Stnjbos en Dr. Verwey van het NIVOZ. Het werden huisvrienden, waarmee mevrouw Luberti nog steeds prettige contacten onderhoudt. Tragisch einde Jan Luberti. die op een effektenkan- toor aan de Mauntskade werkte, heeft het eind van de oorlog niet mogen be leven. Als mevrouw Luberti vertelt hoe hij aan zijn einde is gekomen, verdwijnt voor het eerst de lach van haar gezicht. Jan Luberti kwam om bij een bombar dement op het Bezuidenhout. „Een af schuwelijke herinnering. Ik dacht dat ik nooit meer zou kunnen zingen en gaf mijn muziek weg aan kennissen. Merk waardig dat de tijd zulke wonden een heel stuk kan helen. Mijn man is te jong gestorven, maar hij heeft rijk ge leefd. Veertien dagen voor zijn dood zei hij het zelf nog: Als ik nu dood zou gaan, zou ik een fijn leven hebben ge had". In 1945 ging mevrouw Luberti defi nitief op Texel wonen. Het Mierennest bestond niet meer. In 1943 was het op last van de bezetter afgebroken, omdat het in sper-gebied lag. In tegenstelling tot alle andere gebouwen in de omge ving is het nooit herbouwd. De naam van het kindertehuis leeft voort in de kleuterschool van De Koog. De open bare lagere school van de badplaats draagt de naam van Jan Luberti. Muziek Mevrouw Luberti is een hartstoch telijk liefhebster van goede muziek. Zij maakte 25 jaar lang deel uit van het beroemde Palestrina-koor onder leiding van de heer Vranke. Zij zingt nóg steeds in het Hervormd kerkkoor van De Koog en in het (superieure) Dames koor van Den Burg. Haar favoriete componisten zijn Schubert, Brahms, Bach en Schumann. „Ik vind het jam mer, dat de muziek van vandaag vaak niet meer wordt gemaakt door mensen, die er liefde voor hebben. De resultaten zijn er dan ook naar. Als een zanger het een beetje leuk brengt, moet hij maar onmiddellijk beroemd worden en schep pen geld verdienen. Het is onmogelijk, dat hij dan werkelijk iets presteert. Voordat een zanger enig niveua be reikt, hoort hij minstens zeven jaar ge studeerd te hebben. Tegenwoordig we ten ze niet meer wat echt goed zingen is. Wat dat betreft ben ik het eens met Jo Vincent!" In het verenigingsleven van De Koog speelt mevrouw Luberti nog een be langrijke rol. Van de Oranjevereniging is zij penningmeesteresse en zij is voorzitster van de Herv. zusterkring. Met vele honderden mensen onder houdt zij bijzondere vriendschapsban den. Gemakshalve kan men zeggen, dat mevrouw Luberti overal is, waar zij zich dienstbaar kan maken. Daar heeft zij altijd naar gestreefd en dat is het geheim van haar geluk. Zelf zegt ze: „We hebben een rijk leven gehad. Hon derden mensen zijn aan me verknocht geraakt, omdat je je werk met liefde hebt gedaan. Heus, als het lukt zo te genover de wereld te staan, krijg je je inspanningen tien-voudig vergoed!" Wat mevrouw Luberti in haar lange leven ook heeft opgericht, bevorderd en in stand gehouden, vast staat, dat zij in de eerste plaats als mensenvriendin de geschiedenis in zal gaan als haar tijd eens gekomen is. Zij, die mevrouw Luberti ter gelegen heid van haar tachtigste verjaardag willen gelukwensen, kunnen maandag middag van 4-6 uur terecht in hotel „Opduin", Ruijslaan te De Koog. Vrijdag 8 oktober Den Burg, Dorpshuis, fotoclub De Kiekendief Zaterdag 9 oktober Oosterend, Ver. Oudleerlingen, ploegwedstrijd om 2 uur op een perceel land van de heer A. Brans, Harkebuurt aan de Oosterenderweg. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter COUTINHO, tel. (02220) 2023 (vooi praktijken doktoren Coutinho Elias en Van Loon) Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN: ingaande zaterdagmiddag 12 uur: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 2414. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 13 oktober worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.3014.00 uur, Oosterend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp, Israëlzondag De Koog 10 uur ds. Waardenburg Openingsdienst van het winterwerk. De Waal 19.30 uui ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis H. Avondmaal en dankzegging Oudeschild 11.15 uur ds. Froentjes icstauratiecollectc GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 3 uur ds. Van Leeuwen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Koopmans, voor alle wijken (broederschapsdag) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 september t/m 5 oktober 1965 Geboren: Eveline Afina Juliana, dv. Jakob C. Bakker en Anna C. J. Veeger; Linda, dv. Everardus J. Combé en Maartje Zegers; Anna Maria, dv. Theo Witte en Anna M. Bakker; Vibeke Désirée, dv. Johan D. Roeper en Ag- nieta H. D. Mathijsen; Andrea Hille- bérta, dv. Meijert Bakker en Emma M. Veeger; Marco Arjen, zv. Ferde F. Beekhuis en Johanna A. Spigt. Ondertrouwd: Leendert Duijzer en Martha Kok; Jan Borgman en Frouwke H. van Putten. Overleden: Dirk Koopman, oud 67 jaar. Wie helpt ons aan FOTO'S KON. TEXELS FANFARE In verband met een te vervaardigen jubileumkalender zoeken wij foto's (liefst grote) van het Kon. Texels Fan farecorps. Ook goede opnamen van de drumband van dit korps zijn welkom Gaarne even een telefoontje naar de Texelse Courant (2058 of 2568). In het begin van de 19e eeuw woedt in Florida een oorlog op leven en dood tussen de soldaten van de jonge Ame rikaanse republiek en de Indianen, waarvan vooral de Seminolen uiterst woest en bloeddorstig zijn. De Semino len zijn vooral gevaarlijk geworden sinds zij geweren geleverd krijgen van een piratenbende, die zich verschanst heeft in een oud Spaans fort in de rimboe. De film „Dreigende trommen" (Distant Drums), die zaterdagavond en zondagmiddag in het City-theater wordt vertoond, verhaalt hoe kapitein Wyatt met een handvol getrouwen dit sterke fort uitschakelt. Na een hevig gevecht lukt dat en het fort laat men in de lucht vliegen. Maar op de terug weg worden zij aangevallen door de Seminolen. Wyatt en zijn overlevende mannen vluchten het moeras in, waar zich de vermoeidheid spoedig doet gel den. De kapitein besluit de groep te splitsen. Het eerste deel zal onder lui tenant Shane verder trekken, terwijl de kapitein en de anderen achterblijven om kano's te maken om de sterk ver zwakte gevangenen, die zij uit het fort hebben bevrijd gemakkelijker te laten reizen. Al gauw wordt de groep van Shane door Indianen uitgemoord en moet ook Wyatt het weer tegen de Seminolen opnemen. In een laatste spannend gevecht weet hij de Indianen voorgoed te verdrijven. (In kleuren, toegang boven veertien jaar). In welke benarde omstandigheden de moderne „losgeslagen" jeugd terecht kan komen, leert ons de film „Susanne" die men zondag- en dinsdagavond kan zien. De 16-jarige Susanne is het enige kind van een vooraanstaand advokaat. De ouders hebben het druk en zijn niet in staat aan het meisje enige aandacht te besteden. Zij wordt verliefd op Olie, een populaire nozem uit de stad. Op een dag doet de politie een inval in het huis waar Olie en de zijnen „intieme feest jes" organiseren. Olie en Suzanne vluchten in een auto, maar tijdens de achtervolging komen zij in botsing met een tegenligger. Olie is zwaar gewond en ook Suzanne moet langdurig worden verpleegd. Tenslotte blijkt zij alleen lichamelijk te zijn genezen. Van een stil ingetogen meisje is zij een cynisch type geworden, dat in het leven alleen maar genot zoekt. Het gedwongen huwelijk met Olie brengt geen geluk. Suzanne voelt zich in haar vrijheid beperkt en haat het kind dat geboren wordt. Haar houding keert eerst ten goede als haar baby aan een ongeluk ontsnapt. Haar schrik is dat ogenblik heeft de over hand gekregen over de gevolgen van haar vorige shock tijdens het auto ongeluk. (In kleuren, toegang boven achttien jaar). Zendt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke regel méér ƒ0.25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Wij zijn iets duurder, maar stukken beter! Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alkmaar, tel. 13615 Elke vrijdag op Texel. Rijschool „Groot", eig. K H. Boon Vamor gedipl. Voor al uw rijbewijzen. Opel Kadett ƒ8,-. Tel. (02230) 3252 ƒ100,TERUG voor uw oude bromfiets (hoe oud die ook is) bij aankoop nieuwe JAWA ad. 475, Rijwiel- en Bromfiets- handel H. Troost, Heren straat 67. Den Hoorn, Texel, tel. (02226) 213 Singer service. Tijdens mijn afwezigheid tot 14 november, gelieve men zich te wenden tot Sin ger Mij. N.V., Koning straat 21. Den Helder, tel. (02230) 3636. Mevr. Ide- ma, Schoonoordsingel, Den Burg Volop hand- en stoof peren. Ook peren met de bekende muskussmaak. M Huisman, De Veen, tel 2203 Kees Hartog ligt al 8 maanden in Paviljoen 4 in het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam en is op 16 oktober jarig, Wie stuurt hem een verjaar dagskaart? Onze collectie is zeer groot. LANGEVELD DE ROOIJ N.V. Gymn. Ver. Oosterend heeft Persilgeschenken in voorraad. J. Daalder, Ger de Jong of Rentenaar Ik zoek een goede huis genote. Ik ben R.K., oud 59 jaar en woon in Den Burg. Leeftijd liefst 40 - 53 jr. Brieven onder no. 835 aan bur. v.d. blad Te koop grote gaten- iplant, voor hal of hotel. P. Wolse, Wilhelminalaan 51. Den Burg Te koop platenwisse- laar. F. Schellingen Heemskerckstr. 8, Oude schild Te koop 3 beste gras- kalveren. M. C. Bakker, „Spyk" Te koop enkele goede uitschuiitafels. Hotel- pension „Beatrix". De Koog, tel. 207 Meisje, 18 jr.. in bezit van Mulo-dipl., biedt zich aan. Liefst winkel. Brie ven onder no. 834 bur. v.d. blad Te koop z.g.a.n. Ring- ventilator voor koestal, merk Itho, met Danfoss thermostaat. Adres K. Vermeulen, Oude Kamp B 89 Handperen Conférence, hand- en moesappelen o.a. James Grieve. H. J. Keijser. Fruitbedrijf Mo lenbuurt, tel. (02223) 301 Te koop Renault R 8 1963. Zeer mooi en in pr. st. Weinig gelopen, inruil van andere, kleme wa gen mogelijk. Loodssin- gel 39, Oudeschild, tel. 2994 Geboren Vibeke Désirée dochter van J. D. Roeper en A. H. D. Roeper- Ma thijssen Texel. Den Burg, 5 oktober 1965, Hollewalsweg B 118. Hendrik Martens Haffelderweg 7, en Marianne Bonne, Parnassiastraat 19, geven, mede namens we derzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op donderdag 21 oktober 1965, 3 uur na middags in het gemeente huis te Den Burg. Receptie van 4.00 tot 5.30 uur, „Tubantia", Den Burg. GEMEENTE TEXEL Ter secretarie, afdeling algemene zaken, worden geplaatst een kan Bruto salaris per maand a. bij een leeftijd van tenminste 21 jaar; ƒ340, tot ƒ418,voor 23-jarigen te verhogen met een huurcompensatie van 35,90; b. bij een leeftijd van tenminste 24 jaar: ƒ478,90. Op het salaris van een minderjarige wordt een jeugdkorting toegepast. Sollicitaties tot uiterlijk 16 oktober a.s. te zenden aan de Burgemeester van Texel te Den Burg. Volop chrysanten tegen lage prijzen. Oranjelampions, rietpluimen, sier- mais. strobloemen enz. Kogerstraat 92a, tel. (02220) 2361 Marthy Rutten en Maarten Dogger hebben de eer U, mede namens wederzijdse oudera, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk. De kerkelijke inzege ning zal plaats hebben op zaterdag 30 oktober 1965 om 10.30 uur in de paro chiekerk van St. Joannes de Doper te Den Burg. Schilderend 140, Den Burg, Texel. Trompstraat 18. Oudeschild, Texel. Gelegenheid tot geluk wensen van 15.00 - 16.00 uur in „De Oranjeboom" te Den Burg. Toekomstig adres: Java- straat 106, Den Helder. Door een noodlottig ongeval is plotseling overleden onze broer en oom Dirk Koopman, in de ouderdom van 66 jaar. Den Burg: A. Koopman C. Koopman-Boot Den Hoorn: •Wed. M. Boon- Koopman C. Koopman A. Koopman- de Jager Den Helder: S. van Strien- Koopman K. van Strien neven en nichten Den Hoorn, Klif 9A, 4 oktober 1965. De begrafenis zal plaatsvinden op de Al gemene Begraafplaats te Den Hoorn op vrij dag 8 oktober 1965 na middags 2 uur vanuit „Ons Huis" te Den Hoorn. gediplomeerd corsetière Met ontsteltenis ont vingen wij bericht van het plotseling overlij den van onze vriend Dirk Koopman Hij ruste in vrede. Biljartclub Den Hoorn. 4 oktober 1965. Telefoon 2027 ZATERDAG 8 UUR EN ZONDAG 3 UUR Cary Cooper in: (Distant Drums) Cary Cooper in een film vol avontuur lijke gevechten in jungle en moeras, 'n Drama van stalen mannen met sta len vuisten. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. ZONDAG EN DINSDAG 8 UUR Susanne Ulfsater en Arnold Stackel- berg in: Een film van een meisje, dat in een ondoordacht moment een zware fout beging. „Suzanne".is zij een slecht meisje? wijs haar niet na voor u alles weet. TOEGANG BOVEN 18 JAAR. WOENSDAG 8 UUR Slechts één voorstelling van één der grootste frlms (Ten eeuwigen dage verdoemd) Het wereldberoemde meesterwerk, dat steeds nieuw blijft. Met: Montgomery Clift, Burt Lancaster. Deborah Kerr, Frank Sinatra en Donna Reed. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Dinsdag 12 oktober aanvang 8 uur in „Casino", Den Burg. Kaarten af 1,75 incl. koffie- complèt va. maandag a.s. verkrijgbaar bij

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2