(jrocn ZwartsJexels in het harL, Nog vóór het seizoen drie nieuwe parkeerterreinen te Den Burg Deze week begin van aanleg Bernhardlaan en Thijsselaan Spoedig riolering te Den Hoorn Belangrijke vakcursus wordt op Texel gegeven qEEF MIJ MAAR chccolmleu'tmm VRUDAG 15 OKTOBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8007 Uifgare N.V. v/h Langeveld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, teL 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Het parkeerprobleem, dat zich in het afgelopen seizoen in de straten van en Burg op alarmerende wijze heeft doen gelden, is er mede de oorzaak van, dat met de aanleg van drie grote parkeerterreinen in de buitenwijken van Den Burg grote spoed wordt be tracht. Een dezer dagen zal door de fa. Tolhuis uit Wieringen worden be gonnen met werkzaamheden, die tot resultaat zullen hebben, dat ruimte ontstaat voor ca. 350 auto's. Het groot ste terrein komt bij het sportterrein van S.V. Texel, aan de Emmalaan. Het heeft een oppervlakte van 5500 m2, genoeg ruimte voor220 auto's. Ook naast de gebouwen van de Coöpera tieve Aankoopvereniging aan de Waalderstraat (grenzend aan het nieu we industrieterrein) komt een terrein. Dit is 2500 m2 groot (50x50) en biedt plaats aan een kleine honderd auto's. Het kleinste terrein komt op de hoek Waalderstraat-Wilhelminalaan: 850 m2 voor ca. 30 auto's. Deze grond, die bezit was van mevr. G. Vrijdag-Keijser, wordt nu nog gebruikt voor volkstuin derij. De drie parkeerterreinen worden allen met klinkers bestraat en krijgen dus hetzelfde aanzien als het eerder aangelegde teriein naast garage Kac- zor aan de Verlengde Keesomlaan. Het vele voorbereidende werk is in de afgelopen weken door de dienst ge meentewerken verricht. De mensen van deze dienst hebben ook de plannen ge reed voor een ander zeer belangrijk project: de volledige riolering van Den Hoorn en de aanleg van een rioolzuive ringsinstallatie aldaar. Met dit project zal zo spoedig mogelijk worden begon nen. Het is nog niet aanbesteed, maar men hoopt het voor het begin van het seizoen gereed te hebben. De aanleg van de noolpijpen in het gehele dorp wordt gevolgd door het aanbrengen van een nieuwe bestrating. De zuive ringsinstallatie wordt aangelegd ten zuiden van het dorp, op korte afstand van de Mokweg. De rioolzuiveringsinstallatie te Den Burg zal worden uitgebreid en op de vloeiweide te De Koog zal een nieuwe pompinstallatie worden aangebracht, die de moeilijkheden met deze weide weliswaar niet oplost, maar het begin vormt van een „echte" zuivering voor dit dorp. Plan-Oost Na de bouw van 16 woningwetwonin gen bij de Hallerweg (waarvan er aan het eind van deze maand acht kunnen worden betrokken), wordt een dezer da gen begonnen met de bouw van de an dere wijk in het plan Den Burg-oost. ANWB GAAT OP TEXEL (GRATIS) KOPLAMPEN CONTROLEREN Al eens eerder schreven wij, dat het aantal niet geheel juist afgestelde auto koplampen op Texel ca. 80% van het totaal moet bedragen. Op verzoek van de afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer zal een controle ploeg van de ANWB naar Texel komen om de lampen te controleren en ze zonodig bij te stellen. Dit zal van 2-6 november gebeuren, waarschijnlijk in of bij de gemeeniewerkplaats aan de R. P. Keijsenveg. Nadere informatie volgt. VANGSTEN VAN (JONGE) TONG ONGEKEND GROOT In de afgelopen weken wordt door de Texelse vissers zeer veel tong gevangen op de Noordzee. De hoeveelheden, die van deze gewaardeerde en in het alge meen kostbare vissoort aan boord wor den gèhaald, zijn ongekend groot. Vangsten van 1500 kg. per nacht zijn geen uitzondering. Opmerkelijk is dat 90% van de ge vangen tong tamelijk jong is; nog juist niet ondermaats. Het is overigens een weinig aantrekkelijk visgebied, waar de tong zich laat verschalken. Het is een strook die loopt van Texel tot Terschel ling, enkele uren varen uit de kust. be kend als „De stenen van Texel". De zeebodem ligt daar bezaaid met grote zwerfkeien, die heel wat schade aan de netten kunnen veroorzaken. De kleinste kotters ondervinden de minste schade, omdat zij vastlopen inplaats van de zaak kapot te trekken. De grote aan voer van tong heeft de prijs nogal ge drukt. Deze bedroeg vorige week ƒ1,60 per kg. (Vorig jaar ƒ7,tot ƒ8,per kg). Desondanks zijn de financiële re sultaten behoorlijk. Dit plan voorziet in de aanleg van de Bernhardlaan en de Thijsselaan, waar aan voorlopig 39 woningwetwoningen worden gebouwd. Zoals bekend loopt de Bernhardlaan vanaf de Beatrixlaan (kruising met de Kogerstraat) en komt uit tegenover de Emmalaan. Een zeer lange straat dus. waarschijnlijk de langste van Den Burg. Tussen de Bern hardlaan en de Wilhelminalaan loopt ongeveer evenwijdig aan deze twee straten de Thijsselaan. Een zijarm van deze Thijsselaan mondt uit op de Wil- helmmalaan, naast de woning van de familie J Visser. Deze laan begint in de Wilhelminalaan, naast de woning van mevr. P. Stoepker, loopt honderd meter in de richting De Waal en slaat dan rechtsaf om uit te komen op de Hallerweg. Het tracee van de Haller weg wordt verlegd in noordwestelijke richting en het begin van de oude Hallerweg (tot de gem. noodslacht- plaats) gaat Burdetlaan heten. Deze Burdetlaan loopt bij de slachtplaats dood; de oude Hallerweg wordt van de slachtplaats tot aan het punt waar de omlegging begint, opgeruimd. De uitvoering van het projekt zal be ginnen met de aanleg van 1200 meter riolering. Bij de onlangs gehouden aan besteding was de fa. De Vries en v.d. Wiel de laagste inschrijver. Wie de 39 woningen zal bouwen, staat nog niet definitief vast. De namen van de firma's C. H. F Duin en C. Drijver worden in dit verband genoemd. Het gehele plan oost zal ca. 200 woningen omvatten VERJAARDAG MEVROUW LUBERTI WERD GROOT FESTIJN DE KOOG De viering van de tach tigste verjaardag van mevrouw B. Lu- berti-van Bergen is maandag een groot feest geworden. De grote populariteit van deze bejaarde, maar nog zeer vitale dame (waarover wij uitvoerig in het vorig nummer schreven) bleek vooral tijdens de receptie in hotel „Opduin", die zeer druk werd bezocht door men sen van geheel Texel, 's Morgens brach ten de leerlingen van de openbare Lubertischool en de kleuterschool „Het Mierennest" een zanghulde. 's Avonds zorgde de drumband „Margaretha Sin clair" uit Den Burg voor een feestelijke aubade. Tijdens de receptie lieten het Dameskoor uit Den Burg en het Her vormd kerkkoor van De Koog zich ho ren. De jarige zelf bleef onder dit alles in uitstekende conditie, al toonde zij zich soms wat beduusd door de enorme belangstelling en de vele cadeaus, waaronder tientallen bloemstuk ken, waarmee men haar verraste. Geen auto-fietspad In tegenstelling tot vroegere voorne mens, zal het nieuwe 11 km. lange en 2,70 meter brede fietspad van De Koog naar de vuurtoren uitsluitend voor fietsen en bromfietsen bestemd zijn. Het plan bestond om het gedeelte van de 's Hertogenboschweg via „Slufter duin" naar de Slufterweg ook voor auto's open te stellen, maar dit heeft men achteraf niet juist geacht. Dit heeft grote verbazing gewekt, want het fiets pad is speciaal geschikt gemaakt voor auto's. Op het genoemde gedeelte is de asfalt-betonlaag maar liefst 12 cm dik (het overige gedeelte 6 cm). Auto's zullen dus gebruik moeten blijven ma ken van het zeer slechte zandslag. Dit fietspad is overigens vrijwel gereed. Dit najaar zal in het als recreatie terrein aangewezen gebied bij de Krim worden begonnen met het planten van bomen. Van het 10 ha. grote terrein zal 21/» hectare worden bebost met diverse soorten. In samenwerking met de VVV Texel zal de Stichting Vakonderwijs Horeca bedrijven uit Den Haag in de komende herfst en winter een cursus geven, die opleidt voor het diploma vakbekwaam heid ondernemer café en aanverwant bedrijf, richting maaltijden. Deze cursus is vooral van belang voor pensionhou ders en verstrekkers van logies-met- ontbijt. Zij, die in het seizoen tenminste vijf kamers verhuren of negen personen als gast hebben, zijn inschrijfplichtig bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Als bewijs van vakbekwaam heid is dan het bovengenoemd di ploma vereist. In de loop der jaren hebben diverse Texelse pensionhouders deze cursus reeds gevolgd, maar de dichtstbijzijnde plaats, waar dit kan gebeuren is Utrecht Dit brengt uiteraard hoge reis- en verblijfskosten mee. Derhalve kan van een gelukkig initiatief worden ge sproken, dat nu een cursus op Texel wordt georganiseerd. In 46 lessen krij gen de cursisten onderricht in waren kennis. keukentheorie, recht en be drijfsadministratie. Per week worden twee lesavonden gehouden; op elke lesavond worden drie lessen a 50 minu ten gegeven. Men wil aan het eind van deze maand of in het begin van de volgende maand met het onderricht beginnen. De cursus kan alleen door gaan, als zich voldoende gegadigden aanmelden. Bovendien moeten nog enkele moeilijkheden van organisato rische aard worden opgelost. Er is een minimum van 25 personen gesteld; maximum 35. Cursisten betalen voor de gehele cursus ƒ150,ineens of ƒ165, in termijnen. Het examen zal medio april 1966 worden afgenomen. Belanghebbenden worden zeer drin gend verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven, liefst voor a.s. donderdag. Ook mensen, die niet inschrijfplichtig zijn, wordt aangeraden de cursus te volgen, omdat de opgedane kennis zeei nuttig is. Bovendien is men bij een eventuele latere uitbreiding van het logiesverstrekkend bedrijf niet aan grenzen gebonden. Het is de bedoeling dat deze cursus slechts éénmaal op Texel wordt gehouden. Men dient deze kans dus wel te grijpen. Opgave kan geschieden bij de VVV Texel, schrifte lijk of telefonisch. Zij. die zich reeds voor de cursus te Utrecht hebben aan gemeld, kunnen op verzoek worden overgeboekt naar de Texelse cursus. If.a50: Een verrukkelijke chocolodedronk met slcchti 1% vet Fris en pittig van smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke liinl 20 Verbouw wateTgemaal De Cocksdorp FA. C. DRIJVER WAS LAAGSTE INSCHRIJVER De fa. C. Drijver te Den Burg was de aannemer met de laagste inschrijving bij de aanbesteding van de bouw van de nieuwe uitwatering van het gemaal te De Cocksdorp in het kader van de verhoging van de Eierlandse zeedijk. Drijver schreef in voor ƒ687.000,Dit houdt niet in dat deze firma het werk ook gegund zal krijgen. Een beslissing hierover is binnen een maand te ver wachten. De vijf andere firma's, die aan de aanbesteding deelnamen, hadden de kosten aanmerkelijk hoger begroot: G. en L. Riemens uit Den Helder (ƒ839.850,F. L. v.d. Wal te Huis duinen ƒ868.000,Fa. Nelis te IJmui- den iC/869j000,Haverland te Zwolle (7890.000,en Strijland te Uithoorn (ƒ898.000,Voor het uitvoeren van het projekt denkt men ongeveer een jaar nodig te hebben. Daarna kan met het eigenlijke dijkverhogingswerk wor den begonnen. VOOR JUDO NAAR OOSTEREND OOSTEREND De Judovereniging te Oosterend bloeit. Veel jongens en meisjes beoefenden deze sport reeds iedere zaterdagochtend. Er is echter nog plaats voor anderen. De lessen zijn als volgt geregeld; zaterdagochtend om 9.15 uur jongens vanaf 9 jaar; 10.10 uur jongens vanaf zes jaar en om 11 uur meisjes vanaf acht jaar. De lessen wor den onder leiding van de heer Bais uit Den Helder gegeven in het gymlokaal. AANSPRAAK OP KINDERBIJSLAG De Vereniging van Raden van Ar beid maakt bekend, dat ingaande 1 juli 1965 onder bepaalde voorwaarden door een verzekerde ook aanspraak op kin derbijslag kan worden gemaakt voor één eigen, aangehuwd of pleegkind, dat ouder dan 16 jaar doch jonger dan 27 jaar is, en zijn huishouden verzorgt of mits tot dat huishouden nog ten minste 3 andere kinderen jonger dan 27 jaar behoren zijn huishouden me- deverzorgt. Belanghebbenden, die menen hier voor in aanmerking te komen, dienen hiervan op de over het derde kwartaal 1965 in te leveren kinderbijslaglijst mededeling te doen of indien deze kin derbijslaglijst reeds ingeleverd is dit alsnog schriftelijk aan de Raad van Arbeid mede te delen. Degenen onder hen, die voorheen geen kinderbijslag genoten, wordt medegedeeld dat kin- derbijslaglijsten verkrijgbaar zijn aan postkantoren en de kantoren van de Raden van Arbeid. Deze lijsten dienen na afloop van elk kwartaal te worden ingeleverd bij de Raad van Arbeid, waaronder hun woonplaats ressorteert. 60% CULTUURGROND OP TEXEL Op 1 januari 1965 besloeg op Texel het areaal cultuurgrond 11.044 ha. of 60% van de totale oppervlakte van de gemeente (18355 ha.). De overige gron den (7311 ha.) waren als volgt verdeeld: bos 585 ha. (3%). riet en gorzen 123 ha. (1%). woeste grond 3539 ha. (19%), ver harde wegen buiten de kom 305 ha. (2%), water 2071 ha. (11%), vliegvelden 93 ha. (1%), bebouwde oppervlakten 239 ha. (1%), parken en plantsoenen 3 ha., toekomstig bouwterrein 3 ha. en overige oppervlakten 350 ha. (2%). Het areaal bosgrond bestaat voor 277 ha. uit naaldhout, 153 ha. loofhout en voor 155 ha. uit gemengd hout. De woeste grond bestaat vnl. uit duinen en strand: 3152 ha. Moeras grond beslaat 151 ha, heide 162 ha. en zandverstuivingen 74 ha. Dit statistische overzicht dat in dorre cijfers de omvang van het na tuurschoon van ons eiland weergeeft, komt voor in de bodemstatistiek van CBS d.d. 1 januari 1965 INGEKOMEN PERSONEN Theodorus P. M. Heijmans, van Rot terdam, Toepad 120 naar H 131; Bertha M. Kloosterman, van Diemen. Harmo nielaan 8 naar De Koog. Brink 18; Jan- ke C. Kloosterman, van Diemen, Har monielaan 8 naar De Koog, Ruijslaan 4; Gerardus Marinus, van Amsterdam, ws. „De Tijd zal het leren", IJsbaanpad, Steiger 7 naar De Cocksdorp, Kikkert- straat 9. VOORBEREIDINGEN VOOR KERSTZANGSAMENKOMST IN DEN HOORN DEN HOORN Evenals vorig jaar zal in Den Hoorn ter gelegenheid van het Kerstfeest een gezamenlijke zang- dienst worden gehouden in de N.H. kerk. waaraan o.a. wordt meegewerkt door de voorgangers van de drie ker ken en het muziekkorps D.E.K. te Den Hoorn. Voor deze gelegenheid zal een koor worden gevormd, dat binnenkort met de repetities begint. Ieder, die in dit koor wil meezingen, is welkom op de eerste repetitieavond in het dorps huis „De Waldhoorn": donderdagavond 21 oktober 20.00 uur. VERTROKKEN PERSONEN Cornel is Huisman met gezin, van Den Burg. Weverstraat 39 naar Terschelling, Kinnum 7; Janke G. Pranger, van K 96 naar Vollenhove, Smirrenstraat 29: Jacques v.d. Veur, van H 131 naar Den Helder, Badhuisstraat 32; Barend M. Rotteveel, van H 131 naar Amsterdam, Marinewerfkade 9; Johannes G. Lamers van H 131 naar Doorn, Mariniersweg 7; Jannetje Kuiper wv. Maat, van Den Burg, Gasthuisstr. 21 naar Castricum, Bakkum, Duinenbosch 3; Gerrit Kuij- per met gezin van Oosterend, Kerk plein 3 naar Terschelling. Kaart 3; Cor- nelis N. Haarsma met gezin, van Den Hoorn, Klif 29a naar Den Helder, Plantsoenstraat 15; Wilhelm A. Riem, van H 131 naar Leiden, Noordeinde 2a; Peter A. Hoogerheide, van Den Burg, Weverstraat 21 naar Emmen, Emmer- Compascum, Oostelijke Doorsnee, Noodrzijde 33; Cornelis van Lenten, van E 117 naar Amsterdam, Bestevaertstr. 39 III; Pieter Rump, van Den Burg. Vis markt 4 naar Amersfoort, Arnhemse- straat 31; Johanna M. Krugers, van Den Burg, Beatrixlaan 100 naar Groningen, Pluimerstr. 8. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 13 oktober 1965 Géboren: Arnoldus Theodorus, zv. Pieter Evers en Johanna C. M. van der Pluim; Ferdinand Reijer, zv. Adolf F. Keijser en Albertha M. Breeuwer; Cor nelia Theodora Maria, dv. Cornelis A. Witte en Cornelia C. Bakker. Ondertrouwd: Maarten C. Dogger en Martha M. J. Rutten, Theo Dogger en Annie Weijdt; Nanning Westerlaken en Margriet Kikkert. Overleden: Grietje Eelman. oud 86 jaar, echtgenote van Pieter Bakker; Agatha Catharina Kikkert, oud 82 jaar, wv. Pieter de Graaf. OVERDENKING: WE WETEN TEGENWOORDIG PUUR MEER In een klein boekje met herinnerin gen, veertig jaar geleden geschreven door een predikant, die ergens in Noord-Holland stond, staat een aardig verhaal over een kerkvoogd. Deze kerk voogd had waarschijnlijk een en ander gelezen over het heelal en over evo lutie en had daaruit zijn conclusie ge trokken: hij kwam niet meer in de kerk. Toen zijn afwezigheid begon op te vallen, kreeg hij bezoek van de dominee en na vele kopjes koffie kwam voor zichtig de vraag waarom deze broeder kerkvoogd niet meer in de kerk kwam. Och, zei hij laconiek, we weten tegen woordig puur meer. Nu geloof ik niet, dat deze rationa listische benadering van het vraagstuk van de verhouding van bijbel en weten schap bijzonder actueel is al zijn veel kerkmensen met deze vragen nog niet klaar en al zijn er buiten de kerk vele intellectuelen, die nog graag schieten op stellingen, die de theologen al lang ver laten hebben. Wij weten tegenwoordig ook puur meer. Maar op een ander vlak. Wan neer b.v. iemand naar het bekende patroontje gewend is om öf mede lijden te hebben met een gek óf er de „humor" in te zien, dan leert hij dat wel af als hij „het dagboek van een gek" gezien heeft. Je kunt je natuurlijk de zaak van het lijf houden door te menen, dat zoiets niet vertoond mag worden of door, na afloop, een flinke borrel te drinken Maar het weten van deze tragiek en van de afgronden, waarin de menselijke geest ten onder kon gaan, raak je niet meer kwijt In een weekblad las ik in een interview met een schrijfster het volgende: „op een gegeven ogenblik zijn de na-oor- logse schrijvers vreselijk gehandicapt geworden, omdat ze zoveel problemen zien, echte ergheden of Jantje op Pietje verliefd is, is niet meer interes sant. We hebben toch immers nooit ge weten waartoe de mens in staat is? Alles uit 1940-1945 heeft zo'n zwaar accent, dat het al wat later komt over schreeuwt". Ja, we weten puur meer. Wel iets minder vanuit onze stoel, met het éne boekje dat we gelezen hebben. Het krijgt meer te maken met ons hele be staan. Ons weten is ook bepaald niet een triomfantelijk weten. De vraag, die blijft is, of er op dit weten zo niet een antwoord, dan toch een troost te vinden is. Valt er nog iets te hopen? De schrijfster, die ik citeerde zegt: als God bestaat, is hij een soort super-sadist, een leedrondzwaaiende God. Ik noem dit niet omdat dit nu eens een goed voorbeeld van goddeloosheid zou zijn. Job en Jeremia hebben zo on geveer hetzelfde gezégd, in hun protest. Eerder meer dan minder. Jeremia noemt God een loerende beer (Klaag liederen 3, 10). Iemand, die aan alle zijden vergif en moeite tegen hem heeft opgehoopt. Het verschil is dat zij nooit gezegd hebben: als God bestaat. Zij zijn tegen de super-sadist in hoger beroep gegaan en hebben hun hoop op 'n barmhartige God nooit opgegeven. Zij hebben zijn naam aangeroepen ook uit het onderste van de put. Niet tevergeefs. D. J. F.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1