Cjroen ^wartsjexels in het harL, Ook bezwaren tegen de uitbreidingsplannen voor Den Burg en Dey Waal Dr. J. Verwey nam afscheid het N.I.V.O.Z. van Wf %MATr m /refill Zijn verdienste: groot instituut op Texel DINSDAG 19 OKTOBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 800» COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld dc Rooö Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Ook teqen het herziene uitbreidinqsplan-in-onderdelen voor Den Burq en De Waal zijn bij de qemeenteraad bezwaarschriften binnenqekomen, nadat de plannen enige tijd in het qemeentehuis ter visie hebben qeleqen. Teqen het plan „De Waal werd één bezwaar inqebracht t.w. door mej. G. A. Roeper te Den Burq en teqen het plan „Den Burq" vijf bezwaren, t.w. door mej. G. A. Roeper, mevr. F. Boerhorst-Rodijk, dokter R. Coutinho, de heer R. Beukema en de heer J. Aqter sr., allen te Den Burq. Het herziene uitbreidinqsplan ,J)en Burq", dat in qrote trekken overiqens weiniq verschilt van het in 1957 door de qemeenteraad en in 1958 door GS goedgekeurde plan, heeft een structuur die voornamelijk wordt bepaald door een niet qeheel qesloten bin- nenrondweq en een buitenrondweq. De binnenste rondweq wordt gevormd door de Keesomlaan, de Lijnbaan, De Zes, de Burqerhoutstraat en de Wilhel minalaan, die via de Julianastraat en de Weverstraat weer aansluit op de Keesomlaan. De buitenste rondweq wordt qevormd door de Beatrixlaan, de Bernhardlaan en de Emmalaan. Het rondweqensysteem is een uitbreidinq van de komvorm van de oude dorpskern. Binnen de twee rondweqen vinden we de woonbebouwinq en de openbare voorzieningen. Het eiqenlijke cen trum tekent zich rond het nieuwe raadhuis af. Het oude centrum, bestaande uit een vrij compacte ring van ééngezinshui zen, winkelhuizen en kleine bedrijven, heeft een goede aansluiting op de nieu we buitenwijken, o.a. door een door braak tussen Warmoesstraat en Park straat. Hier ontstaat een aantrekkelijke verkeersvrije winkelpassage. Buiten de grote rondweg zijn de sportterreinen, industrieterreinen en terreinen voor openbare en bijzondere doeleinden ge legen. Slechts op enkele plaatsen zijn hier woningen toegestaan, zoals een bungalowterrein aan de Bernhardlaan en de bouwstroken voor vrijstaande huizen langs de Beatrixlaan. Een uit zondering vormt een gebied in het noordwesten, dat de bestemming „woongebied" heeft gekregen. Hier zal in de toekomst dus nog een woon- wijkje tot stand komen, dat aan zal sluiten op de Beatrixlaan. Ook in het zuidwesten zijn gronden voor woonge bied bestemd. Deze uitbreiding zal echter geen aansluiting krijgen op de buitenste rondweg. Op diverse plaatsen in de onmiddellijke omgeving van de op het centrum berichte wegen zijn par keerterreinen gesitueerd. Ook zijn gronden gereserveerd voor een drietal garagebdrijven. De plaats, die Texel in- neemi als recreatiegebied en de cen trumfunctie. die Den Burg daarbij ver vult, maken deze voorzieningen beslist noodzakelijk. Uit de kaarten van het - Brievan van laren kullen verantuecrdeBjUield van da redallla POMPEN OF VERZUIPEN Een vereniging is te vergelijken met een groot schip. De leden van de be manning hebben elk hun werk. Wat de anderen doen, gaat ze niet aan. Het interesseert ze ook niet. Alleen de com mandogroep overziet het geheel en treft haar maatregelen. Maar soms. bij groot gevaar, is dat niet voldoende. Als een orkaan het schip bedreigt, moeten de bemannings leden mee initiatieven nemen om de •boot drijvend te houden. Zo ziet het bestuur van S.V.C. de or kaan „Nieuw speelveld met kleedtent" naderen, begeleid door de depressies „Gymleidersprobleem", „Adspiranten- vervoer" en „Contributieverhoging". Met goed beleid te trotseren gevaren, mits je weet dat de bemanning het niet af laat weten. De beeldspraak losgelaten: S.V.C. heeft plannen, die de gemeenschap in De Cocksdorp aangaan en waarvoor het medewerking moet hebben. En wat doen de leden en donateurs van S.V.C.? Vrijdagavond is er een ledenvergade ring. Wie kan het bestuur daar ver wachten? Zeker is het al van de komst van een groepje voetballers dat kritiek al of niet gegrond op het bestuur komt uitoefenen. Welkom natuurlijk. Maar óók de ouders van jeugdige gym- leden. die donateur zijn? Is het voor hen niet van belang, dat hun kinderen goede en geregelde gymleiding hebben? Het bestuur probeert dit door onder handeling met de Stichting Cultureel Werk Texel te verbeteren, maar weet zich graag gesteund door de leden. Je hebt vaak de indruk, dat er gerede neerd wordt: Laat het bestuur maar modderen. We zien wel wat er komt. „Naar de vergadering ga ik niet, want er is een goed programma op de T.V.", of „Ik heb net die avond een klusje waar wat mee te verdienen valt". Maar zo komen we er niet. Zo ver zuipen we. We hebben geen matrozen nodig die de kapitein wel eventjes uit zullen leggen, hoe hij moet pompen, maar mannen, die niet te beroerd zijn om zelf te pompen en die, als het ding kapot is. de fut hebben om te proberen het weer op gang te brengen. Het S.V.C.Jbestuur roept alle hens aan dek leden, donateurs help mee aan de oplossing van de problemen, waarvoor het bestuur zich gesteld ziet. Kom op de vergadering. Pompen mannen, vrouwen!! Of mis- I schien liever G. A. Smeenk, Kikkertstraat 16. De Cocksdorp uitbreidingsplan blijkt, dat er ruimte is voor 1456 woningen, waarvan er in de loop der tijden 923 zijn gebouwd. In het plan zijn 136 autoboxen gesitueerd; bo vendien zullen bij een reeks woningen nóg 585 boxen kunnen worden opge richt, waardoor het plan aan totaal 721 boxen plaatsbiedt. Het aantal parkeer plaatsen kan op 927 worden gesteld, waardoor in totaal 1648 auto's gestald dan wel geparkeerd kunnen worden. Bezwaren Mej. G. A. Roeper had geconstateerd, dat een groot gedeelte van de achter tuin van haar woning aan het Schilder end deel gaat uitmaken van het ge plande parkeerterrein, dat aan beide zijden van de Slingerweg is geprojec teerd. Zij stelt dat het huis daardoor in waarde vermindert. Ook haar buur vrouw, mevr. F. J. Boerhorst-Rodijk, ziet niet graag een groot deel van haar achtertuin verdwijnen, waarbij zij aan voert, dat zij bij de bestaande ruime tuin belang heeft in verband met de ge zondheidstoestand van haar man. Een uitvoerig bezwaarschrift was binnenge komen van dokter R. Coutinho, die ook protesteert tegen de voorgenomen be stemming van zijn achtertuin tot par keerterrein. Hij ziet daardoor zijn plan nen tot uitbreiding van zijn praktijk ruimte onmogelijk gemaakt. Hij voelt zich daarom in de uitoefening en de ontplooiing van zijn beroep ernstig ge hinderd. terwijl ook de veroorzaakte waardevermindering van zijn pand hem zorgen baart. Ook de heer R. Beukema (Schilderend 44) ziet de waarde van zijn bezit verminderen door het ge deeltelijk verdwijnen van zijn tuin. Hij deelde in zijn bezwaarschrift mee, nog onlangs een bod op het gehele pand te hebben gehad van een zakenman, die vooral geïnteresseerd was in de grote ruimte achter het huis, die hij wilde benutten voor uitrit, expeditie en op slag. Bovendien staat op het door de gemeente aan te kopen deel van zijn tuin een garage, die voor stalling van twee auto's wordt verhuurd. De daar uit voortkomende inkomsten zullen op houden te bestaan. Tegemoetkoming Hoewel B. en W. de raad voorstellen deze bezwaarschriften niet ontvankelijk te verklaren, menen zij de adressanten toch wel gedeeltelijk tegemoet te kun nen komen. De bestemming „parkeer terrein" kan voor een gedeelte worden gewijzigd in „tuinen en erven" en ten dele in „garages". Door deze wijziging wordt toch iets aan het parkeerpro bleem gedaan en worden alleen de diepste tuinen veel kleiner. Deze wijzi ging is intussen in het uitbreidingsplan aangëbracht. Ook de heer Jan Agter Sr. had een bezwaarschrift ingediend. Deze had ge zien. dat zijn grond aan de Schoonoord- singel, die in het oude plan als bouw grond was aangemerkt, nu was aange wezen als „bosgrond". Hij protesteerde daartegen, temeer daar hij een deel van het terrein als bouwgrond had ver kocht. B. en W. hebben het bezwaar schrift van de heer Agter gegrond ge acht. Inderdaad werd hem indertijd de toezegging gedaan, dat op het stuk ge bouwd mocht worden. Het betreffende onderdeel van het uitbreidingsplan is derhalve weer in de oude toestand ge bracht. De Waal Het op 14 mei 1954 door de raad vast gestelde uitbreidingsplan-in-onderdelen „De Waal" is in de herziening uitge breid tot de inmiddels aangelegde Som- meltjesweg. Dit maakt de bouw moge lijk van vier bungalows en vijf éénge zinshuizen. Dorpshuis en rijtuigenmu seum kregen de bestemming „Openbare en bijzondere gebouwen", terwijl een terrein bij de graansilo werd bestemd voor agrarische handels- en hulpbe- drijven. Aan de Oosterenderweg is grond gereserveerd voor een rioolwa terzuiveringsinrichting. Na de tervisie- legging was één bezwaar binnengeko men, t.w. van mej. G. A. Roeper, die ook hier haar bezit bedreigd zag. Zij bezit te De Waal 12 are grond, die zij wil behouden en er bouwplannen zélf realiseren. B. en W. achten het be zwaarschrift ongegrond, maar hebben er geen bezwaar tegen als zij bouwplan nen op het stuk zelf laat uitvoeren. DEN HELDER De directeur van het Nederlands Instituut voor Onder zoek der zee, dr. J. Verwey, is zaterdag tijdens het Waddenzee-symposium, dat was belegd ter gelegenheid van zijn afscheid wegenis het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, benoemd tot lid van verdienste van de Neder landse Dierkundige vereniging. Een groot aantal biologen, zoölogen en ge leerden op het gebied van de mariene wetenschap was aanwezig. Het belangrijke werk, dat dr. Verwey heeft verricht als directeur van het NIVOZ werd benadrukt door een drie tal sprekers. De kracht van het weten schappelijke werk van dr. Verwey lag in zijn visie de problemen over een breed terrein van onderzoek aan te pakken, zodat hij in staat was allerlei aspecten van de mariene biologie met elkaar in verband te brengen. Een voor beeld hiervan is zijn vergelijkend on derzoek naar de trek van vogels en zee dieren. Als onmisbare steun hierbij had hij zijn grote kennis en zijn werk kracht. Prof. dr. J. de Wilde, voorzitter van de Nederlandse Dierkundige Vereniging bracht in herinnering dat dr. Verwey in 1931 voorzitter van de vereniging werd, maar al sinds 1922 als lid stond ingeschreven. „Verwey heeft alles ge daan om te zorgen, dat wij het hoofd fier kunnen dragen ten opzichte van de prestaties die op marien biologisch ge bied in het buitenland worden gele verd" .aldus prof. De Wilde. Niet alleen in materiëel opzicht heeft hij veel we ten te 'bereiken, de bouw van een groot instituut op Texel en van een groot onderzoekingsvaartuig voor internatio nale expedities in de toekomst is ge heel zijn verdienste, maar door zijn verfrissende aanpak wist bij het insti tuut ook een voortreffelijke weten schappelijke reputatie te geven. Prof. De Wilde zei te wensen dat de afslui ting van de Waddenzee, die overigens op dit symposium niet aan de orde is geweest, voor dr. Verwey nog lang zou uitblijven. De heer F. L. Rutgers sprak als di recteur-generaal der wetenschappen van het Ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Hij betitelde de wetenschappelijke onderzoeken van het NIVOZ als van zeer speciale aard en noemde de resul taten van de kleine kring van welen- schappelijke medewerkers opzienba rend. Door de heer Verwey heeft het instituut een eigen karakter gekregen en een eigen indivudualiteit. De heer Rutgers bracht in herinnering, dat in 1945 het instituut 5 personeelsleden telde en de begroting niet hoger kwam dan ƒ2000.Tien jaar later waren deze getallen resp. 12 en ƒ100.000, In 1965 zijn er 62 medewerkers en is de begrotingspost het miljoen genaderd. In het begin was het instituut het eigendom van de Nederlandse Dierkun dige Vereniging, maar het rijk kreeg een steeds dikkere vinger in de (zoölo gische) pap. De heer Rutgers zei, spre kend over het nieuwe gebouwencom plex aan de zuidkant van Texel (nabij 't Homtje), dat dit twintig tot dertig miljoen gulden zal gaan kosten. De be langrijkheid van het NIVOZ komt het best tot uitdrukking uit de opmerking van de heer Rutgers, dat het „in Den Haag" voorkomt onder het hoofd Verschijnt dinsdags en Trijdags. Bank: Nederl. Middenstaudjbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Aboan.pr. ƒ2,95 p. kw. -|- 30 ct. incasso. Advert: famfheberichtsa 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. nua. DRONKEN CHAUFFEUR RAMDE GEPARKEERDE AUTO'S De 36-jarige K. V. uit Oosterend heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto twee wagens geramd, die op de Groeneplaats in Den Burg ston den geparkeerd. De man verkeerde on der invloed van sterke drank. Hij kon zaterdagochtend worden gearresteerd, waarbij zijn rijbewijs werd ingevor derd. In afwachting van de rechtzitting werd hij later op vrije voeten gesteld. V. startte omstreeks één uur op de Groeneplaats zijn Ford Anglia en ram de prompt daarop twee geparkeerde auto's. Een Ford Mustang van Baron Tuill van Serooskerke uit Wassenaar werd aan de voorzijde geraakt en liep voor ongeveer ƒ500,schade op. De andere wagen, een BMW van een Haags zakenman, liep voor ƒ2000,schade op, doordat de voortrein werd ontzet. Begrijpelijk dat ook de wagen van V. ernstig werd beschadigd, maar de chauffeur slaagde er toch in, er vandoor te gaan. Omwonenden, die het lawaai hadden gehoord, waarschuwden on middellijk de politie. Deze slaagde er niet in de dader snel te grijpen, omdat verschillende onjuiste inlichtingen wer den gegeven door lieden, die kennelijk de aandacht van V. wilden afleiden. Op grond van aanwijzingen van een eige naar van een der beschadigde auto's, kon V. zaterdagochtend van zijn kot ter worden gehaald. BENOEMD TOT DIJKGRAAF Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 januari 1966, tot dijkgraaf van de polder Waal en Burg op Texel be noemd, H. J. Keijser Dz. te Den Burg. GESLAAGD De heer Wim Goënga te Den Hoorn slaagde een dezer dagen in Amsterdam voor het vestigingsdiploma handelaar in aardappelen, groenten en fruit. GESLAAGD Te Den Haag slaagde de heer Hans Jongedijk voor het examen kapitein Kleine Handelsvaart. Hij werd opgeleid aan de Zeevaartschool te Amsterdam. „inter-universitair instituut". De heer Verwey wist met de overheid steeds 'n prettig en vruchtbaar contact te onder houden, aldus de heer Rutgers, die in de scheidende directeur prees, dat hij nooit met een plan kwam alvorens dit uit en te na te hebben overwogen. „Hiervoor zijn wij u dankbaar". Niet onopgemerkt De heer Rutgers merkte nog op, dat de wijze van werken van dr. Verwey diens gevoel voor geleidelijkheid en weloverwogen beslissingen bij minister Diepenhorst niet aan de aandacht zijn ontsnapt. Spreker zei wel te geloven, dat de naam van de heer Verwey nog lang na diens pensionering zal worden genoemd. Mevrouw Verwey betrekkend in zijn dankbaarheid jegens directeur Verwey sprak de heer Rutgers de wens uit, dat beiden samen vele goede jaren zouden mogen beleven. Prof. dr. N. Tinbergen, docent ge dragsleer van dieren in Oxford, was uit Engeland overgekomen om zijn vriend Jan Verwey en zijn leermeester dr. Verwey in het zonnetje te zetten. Hij deed dat op een vriendelijke, geestige en bijzondere innemende wijze. Twee grote fouten „Ik heb inderdaad twee grote fouten", begon dr. Verwey zijn toespraak. „Als ik ergens mee bezig ben. dan ben ik grenzeloos eenzijdig en een heel verve lend ventje voor wie me stoort. Dat is geen verdienste maar een tekortko ming. En ik vind van alles dat ik het beter kan doen dan een ander". Hij merkte op dat het er op lijkt alsof hij veel heeft bereikt", maar zoiets maak je niet alleen. Eigenlijk is de hele zaak ontstaan door de grenzeloze medewer king van vele kanten'. Met name bracht hij het ministerie dank voor het begrip, dat hij vond en de toezegging, die werd gedaan met betrekkng tot de bouw van een nieuw instituut. Ook Rijkswater staat en de gemeente Texel betrok hij in zijn erkentelijkheid en natuurlijk zijn medewerkers. „Dit is het mooiste moment om er uit te stappen, nu er iets is bereikt. Eén van de meest capabele mensen is bereid mij op te volgen". Tijdelijk is prof. dr. G. P. Baerends be noemd tot directeur samen met prof. dr. H Postma. Binnenkort zal de nog in Canada verblijvende dr. C. de Groot de plaats van prof. Baerends innemen. Anti-Honger-Actie 1965 HULP VOOR HET KLEINE CEYLON Twee miljard mensen, twee-derde van de wereldbevolking, leeft in onder ontwikkelde gebieden. We hebben het al zo vaak gehoord, dat we er niet meer van schrikken. Trouwens, wat zou je als individu kunnen doen voor die mensen daar ver weg in arme landen? Onze bij drage lijkt een druppel op een gloeiende plaat en bovendien: wie garandeert je dat de paar guldens, die je in de col lectebus stopt, inderdaad terecht komen bij de mensen voor wie je ze gaf? Nederlanders zijn gesteld op een correcte afrekening. We houden niet van verspilling. Omdat we zelf econo misch bedachtzaam zijn, willen we graag zeker weten dat met onze giften voorzichtig wordt omgesprongen. Om zekerheid te hebben dat ons geld goed terecht komt is in het hulpbehoevende land organisatie nodig en veel persoon lijke inspanning. Wanneer die inspan ning ook van de andere kant komt en de resultaten niet te lang op zich laten wachten, willen we wel meedoen. Want wij Nederlanders zijn niet alleen voor- zientig, we zijn ook gewetensvol. Van die twee miljard mensen in arme landen wonen er 10 miljoen op het eiland Ceylon, dat ongeveer twee keer zo groot is als Nederland. Ze hebben te kampen met dezelfde problemen van alle andere ontwikkelingslanden. Er is te weinig industrie, de primitieve land bouw levert geringe produktie op, de wegen zijn moeilijk begaanbaar, er zijn lacunes in het onderwijs en de gezond heidszorg is gebrekkig. De export (vooral thee) brengt min der geld op dan nodig is voor de import Het land kan zichzelf niet bedruipen. Zelfs het dagelijks voedsel van de Cey- lonezen moet voor een belangrijk deel worden geïmporteerd Ceylon zou zich zelf wel kunnen voeden als de op brengst van de landbouw groter was. Als er naast thee ook meer rijst werd verbouwd. Maar voor rijstbouw is irri gatie nodig, en de aanleg van irrigatie kanalen vereist techniek, geld en ar beid. Vóór Nu heeft Ceylon enkele dingen vóór op veel andere ontwikkelingslanden. Het eiland is betrekkelijk klein, de situatie is overzichtelijk en de bewoners zijn arbeidszaam In 1960 heeft de regering van Ceylon besloten een grote ontwikkelingsaktie op te zetten onder de naam SHRAMA- DANA, in het nederlands DOE HET ZELF. De actie berust op het feit. dat de bewoners van Ceylon (grotendeels werkzaam in de landbouw) vele dagen van het jaar werkloos zijn (zoals in ieder land waar de landbouwtechniek laag ontwikkeld is). Als de mensen bereid zouden zijn om hun arbeidskracht vrijwillig in te zet ten voor de nationale ontwikkelings- projekten, zou het werk aanmerkelijk goedkoper worden. En de bevolking doet graag mee op die basis. Ze helpen mee aan de ontginning van oerwouden, de aanleg van irrigatiekanalen, het planten van vruchtbomen, de verhar ding van wegen en het herstel van wa terwerken. De schoolgaande jeugd bo ven de 15 jaar werkt drie dagen per jaar mee als onderdeel van het les rooster; de militairen worden inge schakeld tijdens hun diensttijd. Zelf meewerken Zo werkt de bevolking van Ceylon zelf hard mee aan haar eigen ontwik keling. De organisaties van de Verenig de Naties hebben de helpende hand toegestoken en Nederland doet mee nu dit jaar alle krachten worden gecon centreerd op de hulpverlening aan dat verre kleine land, dat toont dat het werken kan en wil. Daarom; u kunt verzekerd zijn dat er iets uit de bus komt in Ceylon. De twee grote voorwaarden planning en zelfwerkzaamheid zijn aanwezig. Of het internationale samenwerking wordt hangt verder mede af van 12 miljoen Nederlanders. MERKWAARDIG TRANSPORT Vorige week kon men dit merkwaar dige transport in de buurt van De Koog zien rijden. Het was het dak van een van de vleugels van het kamphuis Bosch en Zee, dat op het ogenblik wordt veranderd in een modern jeugd- hotel. Het dak kon men daarbij niet ge bruiken. De bollenkwekers Gebr. Bak ker kochten het om er op hun land in het Kogerveld een bollenschuur van te maken. Een oplegger van de VTB was nodig om het gevaarte te vervoeren.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1