Kon. Texels Fanfarekorps maakt zeer ernstige crisis door Nog maar 16 spelende leden Texel is uniek natuurgebied M. Mantje in causerie te Oosterend: Piet Daalder (22) levert 500 koeien af in Indonesië SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Massa-onderzoek naar T.B.C. DOORDACHTE MODE STIJL EN KWALITEIT Dirigent en bestuursleden blijven optimistisch en willen niet over opheffen sipreken, maar de sombere feiten wijzen uit, dat het Koninklijk Texels Fan farekorps in zijn 75ste levensjaar stervende is. Nog zijn alle levenstekenen niet geweken en hoopt men op een toevloed van jonge leden, maar er zijn weinig Texelaars, die er voor voelen de roemrijke traditie van het korps te helpen voortzetten. Dat is jammer, heel erg jammer, want als het fanfarekorps er niet meer is, draagt Texel een groot verlies. Welke ziekte is het, waaraan het eens zo levenskrachtige, dertig tot vijfendertig man sterke korps lijdt? Dirigent C. Rijf noemt het een „droge pleuris". Het is een verschijnsel, dat zich bij veel meer fanfarekorpsen en harmonieorkesten in het land voordoet: De oude leden verdwijnen en hun plaatsen worden niet door jongeren ingenomen. Het en thousiasme voor het musiceren in deze vorm lijkt dood. Wat vroeger als een ideaal werd gezien: het mogen meelopen in een korps, na maandenlange oefening, wordt nu belachelijk gemaakt en als hopeloos ouderwets gedood verfd. Men kan zich in deze welvaartstijd zo makkelijk amuseren en bravour maken. Waarom zou men zich belangeloos inspannen, alleen om de gemeen schap te dienen en om een prijs te halen op het concours? Het bestuur van het „Koninklijk" spant zich op het ogenblik zeer in om jonge mensen voor het korps te interesseren. Herhaaldelijk zijn reeds advertenties geplaatst, maar de resultaten zijn niet enorm. De heer Rijf zegt: „Het is op het ogenblik een heel matige beweging. Al jaren is de toevloed van jonge muzi kanten niet groot, maar we hadden een flinke kern, waarmee we nog wel een aantal jaren voortkonden Maar nu valt deze kern uiteen afgestudeerde scho lieren gaan naar de overkant, bejaarde leden willen ermee ophouden en zelfs moesten twee gewaardeerde muzikan ten het korps vaarwel zeggen, omdat zij zich een kunstgebit hebben laten aan meten Toch genoeg De heer Rijf trekt het zich aan dat het fanfarekorps in doodskrampen ligt, terwijl over heel Texel gezien er toch voldoende muzikanten zijn. ,,Het is je reinste waanzin, dat op een eiland met nauwelijks 11.000 inwoners drie, of eigenlijk vier fanfarekorpsen zijn: DEK, Excelsior. Vios en wij. Vios schijnt niet actief meer te zijn, maar de leden zijn er nog. Als je al die korpsen bijeen zou voegen, zou één prachtig harmonieorkest gevormd kunnen wor den. Maar dat schijnt niet te gaan. Vreselijk jammer is dat. De hoofdoor zaak van de huidige situatie is toch wel het gebrek aan belangstelling. Indertijd hebbek wij getracht de jongelui tot de muziek te trekken door een cursus te organiseren. Da: ging uit van de mu ziekschool en het was in het belang van alle Texelse korpsen. Er zou ééns per week een leraar van de overkant ko men, zodat op deze wijze een reservoir van jonge muzikanten werd gevormd, waaruit de korpsen konden putten. Het werd een mislukking, want er gaven zich slechts één of-twee jongens op!" Zwanenzang? Ik heb er dertig a veertig nodig om wat te kunnen doen!" Mentaliteit Het laatste concours te Breda werd nog bezocht met 22 man Het werd een eerste prijs in de één na hoogste afde ling. Daarna is het korps snel verder geslonken. Rijf: „Ik kan niets meer doen. Wat denk je van deze bezetting: één solo-bugel, dus geen enkele 2e, 3e en 4e. We hebben één piston, één trom pet. Van de drie trombones heb ik nog maar één over." Het is duidelijk, dat de veranderde mentaliteit van de jeugd de ziekte is, waaraan het fanfare lijdt. Het lijkt een regel: wie modem is, spant zich niet in en zeker niet voor de gemeenschap. Maar elke regel heeft zijn uitzonderin gen en op die uitzonderingen houdt het bestuur van het fanfare de blik hoopvol gevestigd. Zij weten maar al te goed: als het Fanfare er niet meer is, dan pas zal het gemist worden, maar dan is het te laat. TEXELSE MARKT Gisteren werden aangevoerd: 4 graskalveren ƒ350,tot ƒ500,6 nuchtere kalveren ƒ200,tot ƒ260, 46 schapen 90,tot ƒ150,9 lam meren ƒ80,tot ƒ140,2 geiten ƒ25,— tot 35,—. DANSEN BIJ HAMMOND-MUZIEK Als eerste horeca-bedrijf op Texël heeft hotel „De Oranjeboom" een Ham mondorgel aangeschaft. Het instrument wordt iedere zaterdag- en zondagavond bespeeld door de heer T. Mol. Voor rhytmische begeleiding zorgt de heer P. Kingma. De zaal is vrij toegankelijk voor ieder en desgewenst kan men op de muziek een dansje maken De heer Rijf blijft optimistisch en vindt dat het fanfare nog niet aan zijn zwanenzang toe is. „Wij gaan gewoon door. We zijn maar met een kleine groep, maar er wordt hard gestudeerd voor het concert dat in januari of fe bruari voor leden en donateurs wordt gegeven. Dat zal dus nog wel lukken, al zal het geluid dat dit groepje zal voortbrengen, nogal ijl zijn. Maar het fanfare zal het volgend jaar, voor het eerst sinds lange tijd, niet kunnen meedoen aan het concours. De formatie is daarvoor veel te klein. Zelfs al zouden er nu nieuwe leden ko men, dan nog kon men niet deelnemen, omdat men niet in een paar maanden zo volleerd is, dat men kan meeblazen in de ere-afdcling, wraarin het korps de laatste jaren is uitgekomen en daar steeds de eerste prijs won. Dirigent mede-oorzaak? Het feit. dat het Koninklijk Texels Fanfare het bijzonder moeilijk heeft, is op Texel reeds algemeen bekend. Men hoort wel eens opperen, dat de huidige dirigent, de heer C. Rijf, er de oorzaak van is. Hij zou door zijn ontactisch op treden nieuwe leden afschrikken en zou enkele gewaardeerde muzikanten zelfs de laan hebben uitgestuurd. Die mening wordt door de korpsleden beslist niet gedeeld. Zij hebben de heer Rijf in de eerste plaats leren kennen als een uit stekend lirigent. die inderdaad wel eens harde dingen zegt, als er niet naar zijn zin wordt gewerkt. Maar welke dirigent zou dat niet doen? Inderdaad zijn vorig jaar enkele leden wegge stuurd In tenminste één geval was ieder het roerend met de dirigent eens, want het gedrag van de betrokkene gaf daar werkelijk aanleiding toe. Rijf: „Deze heren hadden meer belangstel ling voor hun bandje dan voor het korps en zij gaven er de voorkeur aan in een of ander café te gaan zitten spe len in plaats van de slotrepetitie van een kerkconcert bij te wonen. Daar kon ik geen genoegen mee nemen. Van mij mogen ze gerust in een bandje spelen, maar het fanfare moet daar niet onder lijden. Overigens heb ik ze niet wegge stuurd. maar het bestuur, uiteraard wel op mijn advies!" Nieuwe bezems Toen de heer Rijf in 1958 het diri gentschap op zich nam, waren er dertig leden: „Het enthousiasme was groot. De repetities werden goed bezocht, maar na verloop van een jaar werd het al een sleur. Om allerlei onbenullige redenen bleven ze soms weg, b.v. als er een nichtje jarig was. Ik kan het niet uit staan als leden uitvluchten bedenken, om toch maar vooral thuis bij de tele visie te kunnen zitten. Begrijp me goed: dat zijn er maar een paar; er is een duidelijke groep aan te wijzen, die zich voorbeeldig weert en er heel wat voor over heeft. Toen ik veertig jaar ge trouwd was, stond ik te repeteren met het korps, gewoon omdat die repetitie niet gemist kon worden. Maar de goed- willenden zullen zich niet staande hou den, als er niet gauw versterking komt. Er zjjn nu nog maar 16 spelende leden. OOSTEREND Tijdens de vrijdag avond gehouden ouderavond van de o.l. school van Oosterend heeft de heer M. Mantje, bosbouwkundig hoofdamb tenaar te De Koog, een boeiende cause rie gehouden onder het motto „Het eiland waar wij mogen wonen". De spreker slaagde er in zijn gehoor de egen te openen voor de vele bijzonder heden op natuurgebied, waaraan ons eiland rijk is. De heer Mantje bracht in het begin van zijn praatje naar voren, dat zij zich nogal brutaal vond om met een dergelijk onderwerp bij Texelaars aan te komen, maar men was het daar zeker niet mee eens. Dat Texel inderdaad een uniek ge bied is en dat het een voorrecht is er te mogen wonen, toonde de heer Mantje aan met tal van voorbeelden. Hier zijn er enkele: Op Texel komen gewassen en vogels voor, die nergens anders le ven. Dit trekt zelfs de aandacht van de studenten van de zoölogische faculteit van een universiteit te Zurich, die jaar lijks naar Texel komen om er bomen en vogels te bestuderen. Ook de Wad denzee werd door de heer Mantje ter sprake gebracht. Weinigen weten dat dit grote gebied bij laag water een bij zonder belangrijke vindplaats van voedsel voor de vogels is. Dagelijks le vert het wad maar liefst 50.000 kg. „vlees" in de vorm van wormen, slak ken en andere organismen! Het behoeft geen betoog, dat droogmaking van de Waddenzee een ramp is voor het vogel bestand, dat van deze onuitputtelijke voedselbron afhankelijk is. Dit is dan ook een der argumenten, die tegenstan ders van het plan tot droogmaking naar voren brengen. Bos Natuurlijk sprak de heer Mantje ook over een onderwerp, dat hem beroeps halve na aan het hart ligt: het Texelse dennenbos. Wist U waar de naam ,,Het Geheim" voor een bepaald stukje bos bij het Jan Ayeslag vandaan komt? Toen boswachter Min daar indertijd een perceel hei afbrandde, er dennen zaad strooide en dat weer bedekte met zand. vroegen nieuwsgierige Texelaars wat die rare boswachter daar toch mee voorhad. Min antwoordde: Dat is een geheim, wacht maar af. Het werd een stukje bos, dat op de natuurlijke wijze was gekweekt, het enige stuk op Texel. De overige dennen zijn er gekomen volgens de pioniersbebossingsmethode. Lijkwade Dr. Thijsse was het met de bebossing niet eens. Hij zei: U brengt een zwarte lijkwade aan over deze kuststrook. Toch slaagde de staat erin volgens deze „onnatuurlijke" methode een natuur lijk effekt te bereiken, o.a. door met de aanleg van wegen zoveel mogelijk de dalen te volgen. Thijsse kwam later dan ook op zijn oordeel terug en gaf toe, dat het zo veel beter en mooier was. Wist U, dat Texel de enige 11.000 in woners tellende gemeente in West- Europa is, die twintig boswachters in Waarschijnlijk zal woensdag vanuit Vlaardingcn een Deens schip met 450 koeien en 50 stieren vertrekken naar Indonesië. Verwacht wordt dat het transport ca. 28 dagen later in Tand jong Priok zal aankomen. Het is de 2e keer na de oorlog, dat een zo groot aantal koeien naar Indonesië wordt gebracht. Het eerste schip vertrok een half jaar geleden. Dat we er melding van maken komt, omdat een Texelaar een nauwste is betrokken bij de vee transactie. Het is de 22-jarige Piet Daalder uit Oosterend, die omstreeks 20 november per vliegtuig naar Indonesië zal vertrekken, om te assisteren bij de overdracht van de levende have aan de Indonesische autoriteiten. Daarbij blijft het niet, want Piet zal waarschijnlijk worden uitgenodigd ongeveer een maand door te brengen op een boeren bedrijf ergen op Java, om de Indone siërs met de verzorging van het Hol landse melkvee vertrouwd te maken. De jonge Oostcrender is met deze uit verkiezing bijzonder in zijn nopjes. „Het is een pracht kans om wat meer van de wereld te zien!" zegt hij. Piet Daalder heeft uiteraard ver stand van koeien. De afgelopen jaren heeft hij in het boerenbedrijf gewerkt, waarbij hij de nodige ervaring opdeed. Toch durft hij nog niet te juichen, want er is een heel kleine kans, dat het trans port niet doorgaat. De jongste politieke verwikkelingen in Indonesië kunnen de transactie op het laatste moment tegen houden. Op dit ogenblik lijkt dat echter onwaarschijnlijk Het transport wordt georganiseerd door Coveco te Rotter dam, die het benodigde stamboekvee overal in Nederland heeft gekocht. Er moet rekening mee worden gehouden, dat een belangrijk deel ervan niet le vend op de bestemming zal aankomen. Bij en vorig transport bezweken maar liefst 80 dieren, o.a. door zeeziekte. Om de schade zoveel mogelijk te beperken, wordt het transport door diverse bege leiders meegemaakt, waaronder een veearts. De koeien, die nu worden ver scheept, zijn allen vier h vijf maanden drachtig en zullen in februari afkalven. Piet Daalder maakt deel uit van de ploeg, die al in Indonesië is als het schip afmeert. Bij het eerste transport waren de begeleiders aan boord met de werkzaamheden na aankomst belast, maar gebleken is dat deze mensen door de lange vermoeiende reis, waarbij hitte, zware zeegang en gebrek aan slaap bijzonder afmattend werken, daartoe nauwelijks in staat waren. De taak wordt nu overgenomen door een „frisse club", die de reis op comforta bele en snelle wijze door de lucht heeft heeft gemaakt. dienst heeft, die allen tot taak hebben over dit natuurgebied te waken? De heer Mantje riep zijn gehoor op toch vooral belangstelling en eerbied te to nen voor alles wat leeft en groeit en die belangstelling ook aan te wakkeren bij de kinderen. De spreker illustreerde zijn betoog met een reeks dia's. Veel belangstelling De voorzitster van de oudercommis sie. mevrouw T. Brans-Mantje verwel komde aan het begin van de avond een groot aantal ouders. De drie onderwijs krachten brachten voorts verslag uit van de gehouden schoolreisjes. De heer H. Wieringa. het hoofd der school, deel de mee, dat de herfstvakantie dit jaar wordt gehouden van 1-5 november, de grote vakantie in 1966 van 1 juli tot 8 augustus. Voor de jaarlijkse schooluit- voering zal een operette worden inge studeerd door de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas. terwijl de leerlingen van de drie laagste klassen enige zang stukjes zullen brengen. De jongste kin deren behoeven bij de uitvoering dus niet tot het eind te blijven, waarmee aan de wensen van veel ouders tege moet wordt gekomen. De heer Wierin ga liet zich waarderend uit over de gemeente Texel die de school liet schilderen, in twee klassen nieuw meubilair plaatste en een oude schut ting door een stenen afscheiding ver ving. Volgend jaar zullen de leerlingen naast zaterdag ook woensdagmiddag vrij hebben van 1 mei tot 1 september. Tenslotte vroeg hij de ouders goed te keuren, dat bij het extra onderwijs aan de leerlingen, die toelatingsexamen voor de RHBS moeten doen, ook de leerlingen voor ULO en LTS worden betrokken. Er kan dan een klasje ge vormd worden, wat het leren ten goede komt. Junioren Tex. BoysHICSC 2 1-^1 Adspiranten HRC b-Texel a 1—5 ZDH-Tex. Boys a 0—7 De Koog-Cocksdorp 1—5 Texel b-Tex. Boys b 9—0 Oosterend-Texel c 13—0 Pupillen ZDH-Tex. Boys 0—10 4de klas A KNVB: Succes-Texel 2—0 Afdeling Noordholland: Tex. Boys-JVC 1—5 Cocksdorp-Oudesluis 1—3 Texel 2-WGW 3 1—1 ZDH-Oe Koog 1—1 Oosterend 3-De Koog 2 3—2 Texel 3-JVC 3 3—1 HRC 7-Tex. Boys 2 3—5 Programma pupillen a.s. zaterdag Cocksdorp-ZDH, 2.30 uur Tex. Boys a-Texel a Texel b-Tex. Boys b Een gekleed kostuum met nu juist die kleine speelse details, die het B sportief maken. t Letterlijk en figuur lijk geknipt voor de man die iets aparts wil. twdtelbulsp REIZENDE BIBLIOTHEEK OOSTEREND De reizende biblio theek te Oosterend is geopend. Voort aan kunnen elke woensdagavond om half acht boeken worden geruild in de 0.1. school. Vooral de jeugdcollectie is dit jaar sterk uitgebreid. van 28 oktober t/m 16 november a.s. Programma doorlichting: Donderdag 28 oktober: 13.30-17.00 uur Den Burg, Vismarkt 18.30-20 30 uur Den Burg, Vismarkt Vrijdag 29 oktober: 8.30-10.00 uur Den Burg, Gollards- stichting; 10.30-12.00 uur Den Burg, J. Dirksoord Maandag 1 november: 14.30-17.00 uur Den Burg, Vismarkt 18.30-20.30 uur Den Burg, Vismarkt Dinsdag 2 november: 14.00-17.00 uur Oosterend, bij Gebouw voor Chr. Belangen; 18.30-20.00 uur Oosterend, bij Gebouw voor Chr. Belangen. Woensdag 3 november: 13.45-15.15 uur Midden-Eierland. bij Dros' smederij; 16.15-17.15 uur De Cocksdorp, bij hotel „De Hoop"; 18.15-19 45 uur De Cocksdorp, bij hotel „De Hoop". Donderdag 4 november: 14.30-17.30 uur De Koog, bij R.K. Kerk; 18.30-19.30 uur De Koog, bij R.K. Kerk Maandag 8 november: 14.00-17.00 uur Oudeschild, achter dorpshuis; 18.30-20.00 uur Oudeschild, achter dorpshuis. Dinsdag 9 november: 9.30-11 45 uur DenHoornbij o.l. school 13.30-14.30 uur Zuid-Haffel, bij K.I.- station; 15.30-17.15 uur De Waal, bij dorpshuis. Woensdag 10 november: 10.30-12.00 uur Gerritsland, bij Jac. Verseput; 13.45-15.00 uur De Westen, bij D. W. Keijser; 16.00-17.00 uur P.H. Polder, bij H. G. Timmer. Donderdag 11 november: 13.45-14.30 uur Spang, bij hoeve Varia; 15.30-16.45 uur Oost, bij oude school; 19.00-20.30 uur Zuid-Eierland, bij vlieg veldpaviljoen. Maandag 15 november: 13 30-16.30 uur Den Burg, Vismarkt 18.00-20.45 uur Den Burg, Vismarkt Dinsdag 16 november: 8.30-10.00 uur Den Burg, St. Jan 10.45-12.15 uur Den Burg, Irene. Nadere mededelingen: 1. Onderzocht worden alle personen geboren vóór 1 oktober 1951. 2. De kosten bedragen ƒ1,70 per per soon en dienen in de auto te worden voldaan; Per minuut worden 3 personen ge fotografeerd en daarombetaalt U dus om oponthoud te voorkomen met gepast geld; 3. Ontkleden is niet nodig; wel wordt verzocht er op toe te zien dat knopen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug; 4. Alleen in bijzondere gevallen (ziekte, verhuizing, vakantie, beroepswerk zaamheden b.v.) mag men op een an dere tijd of plaats dan op de oproep kaart staat vermeld, worden onder zocht; 5. Het personeel van de PTT ontvangt 2 oproepkaarten. Verzocht wordt, beide oproepkaarten naar de onder- zoekauto mee te nemen. 6. Oproepkaart meenemen naar de röntgenauto VERNIEUWDE BAKKERIJ BESTAAT 55 JAAR OOSTEREND Deze week op 27 oktober herdenkt Timmers Bakkerij te Oosterend het 55-jarig jubileum. De heer C. Timmer Czn. wil dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan, vooral omdat het samenvalt met het gereed komen van een zeer ingrijpende uit breiding en modernisering van zijn be drijf. In drie etappes moest de verbou wing door de fa. Drijver worden uitge voerd, waardoor de bakkerij in bedrijf kon blijven en zelfs het gezin Timmer niet elders behoefde te worden onder gebracht. Het oude pand is naar achte ren uitgebreid, waarbij ca. 100 m2 vloeroppervlakte werd gewonnen. Het was de eerste verbouwing sinds 1920, zodat het bepaald nodig was. De heer Timmer was het bovendien ver plicht, want de inrichting voldeed niet aan de eisen, die door de Warenwet worden gesteld Het bedrijf maakt nu een heldere en hypermoderne indruk, vooral door de vergaande mechanisatie en automatisering, die in de bakkerij is toegepast. Zondagmiddag hebben we er een kijkje genomen en de nieuwe Pro- bat-oven bewonderd alsmede de rijs- automaat en opmaakmachine, deeg machine, verdeel- en opbolmachine, watermengapparaat enz. Op 22 oktober 1910 nam wijlen de heer C. Timmei Jzn. het bedrijf over van de heer Willem Eelman. Op 1 april 1948 volgde zijn zoon hem op. Timmers Bakkerij te Oosterend werkt nauw sa men met het bedrijf van dezelfde naam te Den Burg. Het schilderwerk aan de verbouwde zaak werd uitgevoerd door de fa. Cor Bremer. De fa. S. Rentenaar zorgde voor aanleg van electriciteit en ver richtte het loodgieterswerk. De centrale verwarming werd aangebracht door de fa. J. Schoo. VOLLEYBAI. IN OUDESCHILD OUDESCHILD Woensdagavond a.s. begint de volleybalclub van Oude schild weer in het dorpshuis. Er wordt om acht uur begonnen. Nieuwe leden zijn bij die gelegenheid welkom. Het huwelijk van Maar ten Dogger en Marthy Rutten is uitgesteld tot 13 november 1965. TEXELAARTJES 3 regels 1,25; elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 ƒ100,TERUG voor uw oude bromfiets (hoe oud die ook is) bij aankoop nieuwe JAWA ad. 475, Rijwiel- en Bromfiets- handel H. Troost, Heren straat 67. Den Hoorn, Texel, tel. (02226) 213 Te koop pr. aardappe len. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Te koop een schijf eg en gevraagd een hooiliertje. M. Langeveld, Pijpers- dijk K 61 Verloren een donker blauw nylon jongensjack. Vermoedelijk te Den Burg. W. Tuinema, O 181 't Noorden Aangeboden complete Goggo motor, in goede st. luchtgekoeld, ook ge schikt voor lx>otje. KL de Porto, Gasthuisstr. 11 Te k. 200 kg bruine bo nen. Tuinderij Buisman, Den Burg Texelse folklore. Te k. antieke omslagdoek, gekl. in zwart granate met bij passende oorhangers. Adr. bevr. bur. Tex. Crt. Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze zoon Jan Jacobus M. Kalf-van Dijk A. Kalf Loodssingel 14, Oudeschild, Texel, 22 oktober 1965 15 oktober 1965. Jacob Sijbrand Nawaz Raub Nawaz f en Guurtje A. Roeper Oosterend. Texel, Kerkplein 5

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2