IJderboeké AGENDA RAIFFEISEN-SPAARWEEK spaarzin is in 21-30 OKTOBER 1965 Vraagstuk van de bedrijfsgrootte weer bijzonder in de belangstelling °Kr< BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF rubriek »oor I LANDBOUW en VEETEELT'<L (iwnintfiw vembeRJ 6 NO Langeveld De Rooij de spaarbank met volledige bankservice TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 26 OKTOBER 1965 Het valt ons op, dat ieder jaar om streeks deze tijd de kwestie van de ge wenste bedrijfsgrootte en in verband daarmee de mogelijkheid van een vol waardig inkomen op de boerenbedrij ven weer bijzonder in de belangstelling staat. Mogelijk heeft dit iets te maken met het feit, dat september de maand is, waarin de landbouwbegroting voor het nieuwe jaar bekend wordt. Ieder jaar opnieuw is er bij de agrariërs een zekere spanning omtrent de grootte van het bedrag, dat de overheid be schikbaar zal stellen voor de landbouw. Het is nu al weer een jaar of tien geleden, dat in dit verband voor het eerst de term „sanering van kleine be drijven" gehoord werd. Aanvankelijk kwamen deze geluiden vooral uit een bepaalde hoek en waren de meeste agrariërs bepaald kopschuw voor alles wat maar iets te maken had met het vraagstuk van de te kleine bedrijven en de daarmee samenhangende kwestie van de sanering van deze bedrijven. Het wonderlijke is, dat het woord „sa nering" direct de bijsmaak heeft ge kregen van het „opruimen" van bedrij ven. Blijkbaar is het nooit tot de mees ten doorgedrongen, dat de eigenlijke betekenis van het woord „saneren" ge zond maken is. Met het saneren van bedrijven is be slist meer bedoeld dan het wegwerken van kleine bedrijven, hoewel uit de verdere gang van zaken duidelijk ge bleken is, dat aan deze sanering ook een verkleining van het aantal bedrij ven vast zit. Vcor een aantal bedrijven zal deze sanering echter ook een moge lijkheid van bedrijfsvergroting kunnen betekenen. Deze laatste kant is ook naar voren gekomen in de ruilverkave ling „Texel", waarbij een aantal te kleine bedrijver, zijn opgetrokken tot een oppervlakte, die meer mogelijkhe den voor een volwaardig inkomen geeft. Wat is een klein en wat is een groot bedrijf Bij het spreken over bedrijfsgrootte is al meermalen opgemerkt, dat dit niet in de eerste plaats een kwestie van de oppervlakte van het bedrijf is. al heeft dit er uiteraard wel veel mee te maken. Iedereen zal het met ons eens zijn, dat een bloembollenbedrijf van 7 ha. een flink bedrijf kan zijn, terwijl een graslandbedrijf, waar alleen scha pen worden gehouden bij dezelfde op pervlakte beslist een klein bedrijf moet worden genoemd. Een bedrijf van 15 ha., waar 5 ha. pootgoed en 5 ha. suikerbieten worden verbouwd en op 5 ha. grasland 10 melkkoeien worden ge houden is beslist geen klein bedrijf, maar als diezelfde 15 ha. worden ge bruikt voor de teelt van graan, moeten we in feite weer van een klein bedrijf gaan spreken Het is daarom beslist nodig om voor het vaststellen of een bedrijf klein of groot is een andere maat. te hebben dan de oppervlakte van het bedrijf. We hebben over de maat, die we daarvoor in de Parkstraat DEN BURG 10DE SCHAPENMARKT Evenals in vorige jaren nam in 1963 Den Burg de 10de plaats in in de rij van schapenmarkten. In dit jaar bleef de aanvoer van schapen vrijwel over de gehele linie achter bij 1959. De aan- voercijfers waren volgens het Verslag over de landbouw in 1963 de volgende: 1963 1959 Leiden 92.967 98.379 Purmerend 67.888 67 698 Sneek 54.730 51.680 Leeuwarden 41.115 51.504 Groningen 33.921 48.452 Utrecht 33.210 50.381 Den Bosch 21.433 29.888 Schagen 16.292 18.708 Rotterdam 15.444 25.667 Den Burg 12.806 18.537 Zwolle 8.730 13.581 Doetinchem 2.052 3.334 Wat. betreft de aanvoer van hoender en eendeeieren kwam Den Burg in 1963 op de 7de plaats: 1963 1959 x 1000 st. x 1000 st. Barneveld 108.291 94.091 Scherpenzeel 55.470 44.365 Putten 11.518 17.312 Veenendaal 6.000 6.000 Nijkerk 5.358 6 269 Woudenberg 4.264 9.695 Den Burg 2.960 4.634 Epe 1.090 4.080 gebruiken al eens eerder iets gezegd. We menen, dat het van belang is. dat ook de gewone veehouder en landbou wer leert werken met deze maat, omdat hij op deze wijze de mogelijkheid heeft zelf na te gaan of zijn bedrijf een klein of groot bedrijf is en daarbij ook of de arbeid op zijn bedrijf goed of minder goed wordt gebruikt. De bcwerkingseenheden Sinds een paar jaar is als „maat" voor het meten van de omvang van het bedrijf de bewerkingseenheid inge voerd. De arbeid van ieder onderdeel op het bedrijf wordt bij dit systeem uit gedrukt in een aantal bewerkingseen heden (b.w.e.). Een paar voorbeelden ter verduidelijking. Voor de verzorging van een melkkoe rekent men per jaar 55 b.w.e. Voor een pink is dit 12 b.w.e. Voor de verzorging van een schaap stelt men 6 b.w.e. Het hooien van één bunder grasland vraagt 25 b.w.e. en het kuilen van een bunder gras even veel. De hele verzorging van een hectare graan vraagt 90 b.w.e., voor fabrieks aardappelen is dit 145 b.w.e.. voor poot- aardappelen 275 b.w.e. en voor suiker bieten 190 b.w.e. Ze heeft men voor alle onderdelen van het bedrijf een aantal bewerkingseenheden vastgesteld en aan het eind van ieder jaar kan men dus bepalen hoe groot het aantal b.w.e. voor het hele bedrijf is geweest. Voorbeeld voor een bepaald bedrijf We nemen een bedrijf van 17 ha, waarvan 15 ha. als grasland wordt ge bruikt en op het bouwland l1/? ha. graan en een halve hectare voerbieten worden verbouwd. Op het grasland worden 15 melkkoeien, 6 pinken, 6 kal veren en 50 schapen gehouden. In een bepaald jaar is er 7 ha. gehooid en 4 ha. gekuild. Aan de hand van deze ge gevens kunnen we het totaal aantal be werkingseenheden vaststellen, nl. als volgt: 2 ha. granen a 90 b.w.e. 180 b.w.e. Vt ha. voerbieten 190 b.w.e. 95 b.w.e. 15 melkkoeien a 55 b.w.e. 825 b.w.e. 6 pinken a 12 b.w.e. 72 b.w.e. 6 kalveren 12 b.w.e. 72 b.w.e. 50 schapen a 6 b.w.e. 300 b.w.e. 7 ha. hooien a 25 b.w.e. 175 b.w.e. 4 ha. kuilen a 25 b.w.e. 100 b.w.e. Totaal aantal bewerkingseenheden 1819 Voor het geval al het werk, met uit zondering van wat loonwerk, door één man is verricht, kunnen we zeggen, dat deze ene man 1819 b.w.e. voor zijn re kening heeft genomen. Bij vergelijking van een flink aantal gevallen kunnen we vaststellen, aat bij een dergelijk aantal bewerkingseenheden per man de omvang van het bedrijf voldoende is. Daarmee is echter niet gezegd, dat het nu ook verder goed zit. Het is nl. zeer belangrijk om te weten op welke wijze al dit werk tot stand is gekomen. Is dit gebeurd met een zeer uitgebreide werk tuigeninventaris of practisch geen werktuigen? Is de loonwerker er flink aan te pas gekomen, of is deze prac tisch niet op het erf geweest. Het zal duidelijk zijn, dat het een enorm ver schil maakt of men practisch op „z'n dooie eentje" het bedrijf runt, of dat er een flink werktuigenpark beschik baar is en men bovendien ook nog flink gebruik maakt van de loonwerker. Daarom kan alleen met het aantal b.w.e. per man niet vastgesteld worden of er productief gewerkt is. Daarvoor hebben we nl. ook nodig te weten welk bedrag per bewerkingseenheid nodig is geweest voor directe arbeid, de kosten van de werktuigen en het aan de loon werker uitbetaalde geld. Daarover een volgende keer. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 okt. 9 52 en 22.16; 27 okt. 10 19 en 22.39; 28 okt. 10.44 en 23.04; 29 okt. 11.07 en 23.26; 30 okt. 11.28 en 23.56. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. DAMCLUB TEXEL Het wedstrijdrooster voor de bonds- competitie luidt; Texel 1-HDC 1, zondag 24 oktober; Texel 1-ROE 1 zaterdag 6 november; GSZ-Texel 1, zondag 13 november Damlust 1-Texel 1, zaterdag, 27 nov. Texel 1-Andijk 1, zaterdag 18 december Winkel-Texel 1, zondag 9 januari. Texel 2-HDC 2, zondag 31 oktober Damlust 2-Texel 2, zaterdag 27 nov EDC-Texel 2, zaterdag 11 december Texel 2-Andijk 2, zaterdag 18 december Met twee tientallen moet „Texel" dus op zaterdag 27 november naar Damlust, terwijl Andijk op zaterdag 18 december met twee tientallen komt Alle thuis wedstrijden beginnen om 13 uur. Ver trek voor uitwedstrijden met boot 12 uur. De opstelling van de tientallen ziet er als volgt uit: Texel I.: P. Bakelaar; C. Dijker; J. Hooijberg; P. Bruijn; P. Kooiman; C. Meedendorp; J. Vinke; C. Vinke, J. Stam, Jac. v. Heerwaarden. Texel II: J. Schoo; C van Heerwaar den; C P. Burger; J. A. v.d. Slikke; C. Groenhof; C. v.d. Werf; D. v.d. Werf; G. Dros, Jb. Koorn; P. W. Kooi Reserves: H Bruining, A. de Haan, S. Ros, E. Bonne. De uitslagen van 19 oktober 1965: C. Dijkcr-J. Hooijberg 11 H. Bruining-C. v.d. Werf 20 G. Dros-C. v. Heerwaarden 02 D. v.d. Werf-J. Stam 02 J. v. Heerwaarden-P. Bakelaar 02 C. Meedendorp-J. A~ v.d. Slikke 20 C. Vinke-P. Kooiman 02 C. P. Burger-C. Groenhof 02 P. W. Kooi-Jb. Koom 20 E. Bonne-J. Bosch 20 SPORTACCOMMODATIE OP TEXEL In navolging van de publikaties van het C.B.S. omtrent de sportaccommoda ties in Nederland heeft de Stichting Sportraad voor de Provincie Noord- Holland soortgelijke publikaties op sta pel gezet voor Noord-Holland. Onlangs is een eerste overzicht ver schenen over de veldsporten in 1964. In dit waardevolle rapport wordt per gemeente en per tak van sport een uit voerig overzicht gegeven van de aan tallen passieve en actieve leden, het aantal teams, de velden en de behoefte aan velden. Op de cijfers wordt ten slotte nog enig commentaar gegeven. Over de situatie op Texel wordt het volgende opgemerkt: Er zijn in Den Burg 2 sportvelden en 1 school veld, terwijl in Oosterend, Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp elk één sportveld aanwezig is. Daarnaast is er in Oudeschild één sportveldje, dat niet aan de minimale afmetingen vol doet. In deze woonkern is nochtans geen veldsportvereniging gevestigd. Voetbal wordt in 5 woonkernen be oefend. Er zijn 6 verenigingen met to taal 30 teams, die beschikken over de 6 genoemde velden. Handbal, korfbal, hockey en andere veldsporten worden niet beoefend. Er zijn plannen in uitvoering voor één veld nabij De Cocksdorp ter vervanging van het excentrisch gelegen SVC-veld. Uitgaande van de norm van 5 teams per veld zijn bij 30 voetbalteams 6 velden nodig. De 7 aanwezige velden zijn in dit opzicht voldoende. De 6 veldsportverenigingen hebben hun behoefte op 9 velden gesteld. Dit kan als reëel worden gezien, daar door de bootverbinding met het spelen der wedstrijden een concentratie in tijd plaats vindt, terwijl de 2 grootste ver enigingen (elk 7 teams) in Den Burg zeker over een volwaardig tweede veld dienen te beschikken. Op grond van het bovenstaande is het tekort aan velden op Texel te stel len op ten minste 1 veld, terwijl 1 veld verbetering behoeft. De aanwezige velden ondervinden in de zomer een duidelijke overbelasting, doordat ook de vakantiegangers hier van gebruik maken. Van een rustperio de voor deze velden is derhalve geen sprake, hetgeen vooral geldt voor het veld in De Koog. Hier zou een tweede veld gewenst zijn. Een eventuele ontplooiing van andere veldsporten zou de overbelasting nog doen toenemen. Dinsdag 26 oktober Den Burg, dorpshuis, bazar van 3.00-5.30 uur en 7.30-10-30 uur. Woensdag 27 oktober Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgedrive. Donderdag 28 oktober Den Burg, De Lindeboom-Texel, Mij. tot Nut van het Algemeen, 2 films van Herman van der Horst „Faja Lobbi" (over Suriname) en „Prijs der Zee". Vrijdag 29 oktober Den Burg Eben Haëzer, Huwelijkscursus aan vang 7 45 uur, spreker G. Faber, huisarts te Krommenie. Zaterdag 30 oktober De Koog, Buteriggel. Steeds meer mensen vinden het de gewoon ste zaak van de wereld om de Raiffeisenbank binnen te stappen en een spaarrekening te openenl Waarom ook nletl Daar Is die bank toch voor? Uw geld zit er goed. ja, veel beter dan thuis. Want ook de rente is niet te versmaden. Kom, ga sparen of spaar extra tijdens de Raiffelsen- Spaarweek. U doet wat honderdduizenden doen: profiteren van de service die deze bank u geeftl conWHi stucao 143. Angstig weggedoken in het ruim van het schip wachtten Karei en Piet af wat er nu verder gebeuren ging. Ze zagen er nu nog zwarter en ontoonbaar der uit dan ooit en hun kleren hingen in flarden aan hun lijf. Doch het einde van hun lijden was nog niet in zicht, want lading na lading kolen werd in het ruim gestort. Op een gegeven ogen blik was de hoeveelheid kolen zelfs zó groot geworden, dat ze er zich gemak kelijk achter konden verbergen Einde lijk en te langen leste scheen er genoeg geladen te zijn, want het storten van de kolen hield op en een gespierde dek- knecht smeet de luiken op het ruim. Toen werd het stil en donker tegelijk. „Wedden dat we tóch nog in Afrika belanden?" mopperde Karei. „Dat wordt een reis om de wereld in een on bekende oceaanstomer. Als wij hier maandenlang zonder eten opgesloten blieven in dat ruim, dan vinden ze ons skelet, als ze de luiken eindelijk open gooien!" Vent, wat ben je plotseling somber!" viel brigadier Piet uit. „We blijven hier toch zeker niet rustig zitten! We zullen heus wel proberen er uit te komen! Hoor maar, de boot vaart al!" En voor de zoveelste maal had briga dier Piet gelijk. Het eentonige gestamp van de scheepsmotoren begon de ruimte te vullen en uit het getril van de wan den en het geklots van het water kon den ze duidelijk opmaken, dat de boot inderdaad voer Piet besloot nu eens poolshoogte te gaan nemen en ontstak een lucifer. „Scnei nou uut!" tierde Karei. „Di rect steek je de kolen ook nog in de brand!" „Zwam niet!" zei Piet, „Kolen steek je zo maar niet in de brand! Kijk liever maar eens hier! Daar zit een luikje!"

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4