Werkgelegenheid voor in toekomstig NIOZ- Texelaars complex rf Eidereenden bedreigd l«£) MM BAKKERS Ijzerhandel |W 5^ !/-] «ff! Als binnen enkele jaren de gebouwen van het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee in de polder 't Horntjc gereed zijn, beschikt het instituut ein delijk over voldoende ruimte om de onderzoekingen aanzienlijk te kunnen uitbreiden. Dit zal gepaard gaan met een vergroting van de wetenschappe lijke staf. Aan het station zullen na 1970 13 biologen verbonden zijn, 12 che mici, physici en geologen, 63 technische hulpkrachten, waaronder instrument makers, analisten en laboranten, 12 krachten voor de administratie en de bibliotheek; 47 personen voor de alge mene dienst, 4 verzorgers van studie materiaal en aquaria en 7 personen voor de schepen en de komvisserij. Een belangrijk deel van deze uit 158 per sonen bestaande bezetting wil men op Texel aanwerven. Men hoopt met een succes een beroep te kunnen doen op afgestudeerde HBS'ers en leerlingen van de ULO, die een analistenopleiding willen volgen. Maar ook personen met een andere vooropleiding zullen bij het NIOZ werk kunnen vinden, waarbij men vooral denkt aan het technisch personeel, dierenverzorgers, vissers enz. Dat men zoveel mogelijk Texelaars wil aantrekken is begrijpelijk in ver band met het woningprobleem, waar mee het NIOZ nu al worstelt. Het in stituut heeft in de afgelopen jaren al verschillende huizen en diverse stukken 'bouwterrein op Texel gekocht. Rest ons nog iets te vertellen over de geschiedenis van het Instituut. Het NIOZ begon zijn bestaan in 1876 als ,,Het Zoölogisch Station van de Neder landse Dierkundige Vereniging". Twaalf jaar lang was het gehuisvest in een houten noodgebouwtje, dat alleen 's zomers dienst deed en dan ieder jaar op een andere plaats aan de Neder landse kust werd opgezet. Zo stond het te Delfzijl. Terschelling, Enkhuizen, Den Helder, aan de Oosterschelde en bij Vlissingen. In Den Helder kwam het vier maal terug, in verband met de gunstige ligging van deze plaats voor het beoogde doel; bestudering van flora en fauna van onze kust. Het definitieve stenen gebouw verrees in 1889 aan de Buitenhaven van Den Helder. Het werd in 1892 vergroot en is nog steeds in gebruik. Het gebouw kwam er dank zij de steun van het rijk, dat er de nieuw benoemde Adviseur voor Visserij zaken in onder wilde brengen. De dienst van deze adviseur groeide later uit tot het tegenwoordige Rijksinstituut voor Vis serij onderzoek. In 1902 werd de inter nationale Raad voor het onderzoek der Zee opgericht en werd het Nederlandse aandeel in het onderzoek in handen ge legd van het Rijkinstituut voor Onder zoek der Zee, dat eveneens in het ge bouw werd ondergebracht. In de jaren 1902 tot 1912 werd door het Rijksinsti tuut belangrijk hydrografisch onder zoek gedaan. In de jaren twintig volgde een decentralisering, waarbij het Rijks instituut voor Visserij onderzoek zich uit Den Helder terugtrok. Zuiver wetenschappelijk Sinds 1931 is het Zoölogisch Station een instituut voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek met eigen wetenschap pelijke doelstellingen. In 1932 kwam het instituut in het bezit van haar eerste onderzoekingsscheepje en in 1937 werd een logeergebouwtje voor te Den Hel der werkende studenten gebouwd. In de oorlogsjaren werd het Zoölogisch Sta tion gevorderd door de bezetter en vond het personeel tijdelijk onderdak in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden In 1945 werd het werk te Den Helder hervat en werd hef gebouw aanzienlijk verbeterd. De totale personeelssterkte van het Zoölogisch Station bestond in 1945 uit vijf man. In de vijftiger jaren waren 15 personen aanwezig. In 1957 besloot het Rijk tot een belangrijke uitbreiding van het Instituut, waardoor de personeel- sterkte boven de vijftig kwam. Die uit- Aluminium wasketels 25 jaar garantie! 34 liter f 44.95 40 liter f 48.95 50 liter f 61.95 /djfel l Zelfklevend tochtstrip voor ramen en deuren houdt de warmte binnen, dun 18 cent per meter, dik 19 cent per meter en extra-dik 34 cent p. meter. breiding hield in, dat het karakter van het instituut inter-universitair moest worden, dat het onderzoek alle facetten van het mariene terrein zou omvatten: biologische, chemische, physische en geologische, en dat alle universiteiten voor marien onderzoek van het Insti tuut gebruik konden maken. De exploi tatie werd voortaan geheel door het rijk betaald, maar bleef in handen van de Dierkundige vereniging. Onderzoek Het doel van het onderzoek in de eerste jaren was de bestudering van de mariene flora en fauna, waarbij o.a. van de dienst van loodskotters gebruik werd gemaakt om het onderzoek in open zee te kunnen doen plaatsvinden. De onder zoekers waren voornamelijk hooglera ren en assistenten van de universitei ten. Na 1890 bleven de onderzoekers dezelfden, maar buiten hen kwamen jaarlijks studenten naar het Station. Het rijk droeg aan hun reis- en verblijf kosten bij door een subsidie van O. K. en W. Deze vorm is tot op heden ge handhaafd. De studenten kwamen veel al voor het opdoen van soortenkennis, maar een deel van de oudere studenten droeg daadwerkelijk aan het onderzoek en de publikaties van het instituut bij. Het Rijksinstituut verrichtte tal van be langrijke onderzoekingen, waaronder van plankton, embryologie van ver schillende zeedieren, onderscheiding en groei van verschillendse haringrassen, de enzymen van de haring, die een rol spelen bij het conserveren, over nitriet- en nitraatvorming, snelheid en richting van getij stromen, levensgeschiedenis van platvissen, zoutgehalte, tempera tuur, stikstofgehalte, invloed van be vriezen op zoutgehalte, ionenverschui ving in brakke wateren enz. Nieuwe periode Na 1930 brak een nieuwe periode aan. waarbij het Zoölogisch Station een eigen wetenschappelijke doelstelling kreeg en waarbij het oecologisch onder zoek centraal werd gesteld. Ook werd in die tijd het hydrografisch onderzoek opgezet. Biologisch werk had betrek king op de factoren, die de aantallen van een diersoort regelen, de versprei ding van soorten, transport en vestiging van larven, levensgeschiedenis van naaktslaksoorten, voedselgedrag van enkele platvissen, de voortplanting van de inkvis, het geur-onderscheidingsver- mogen, invloed van de zwaartekracht, licht en temperatuur op de verticale bewegingen van getijzonedieren, in vloed van zon en maan op de getijden en de voortplantings-periodiciteit van zeedieren, op geluidslokalisatie van de bruinvis en het stranden van walvissen als gevolgen van tekorten in de echo peiling van deze dieren enz. enz. Ook het hydrografisch onderzoek kreeg een 'enorme omvang, waarbij overal ter we reld proeven werden genomen, veelal in samenwerking met het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek, het Waterloop kundig laboratorium en het geologisch instituut te Groningen. De bibliotheek van het NIOZ bevat op het ogenblik 60.000 delen. Sinds I960 geeft het Instituut een eigen tijdschrift uit, het .Netherlands Journal of Sea Research". Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland EENDAGSBESTUUR ORGANISEERDE GESLAAGDE MODE-AVOND DE COCKSDORP De woensdag avond gehouden bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp- Eierland in hotel „De Hoop" was ge organiseerd door een zg. céndagsbe- stuur, dat voor cén maand de functies van het „echte" bestuur waarneemt. Dat in dit ééndagsbestuur dames voor komen, die stellig een functie in een toekomstig bestuur van de afdeling waard zijn, bewees wel de zeer geslaag de avond. Het was een door eigen krachten verzorgde modeshow. Maar liefst 65 modellen werden ge toond, waaronder veel kinder- en tie- nerkleding. De kleding was voor een groot gedeelte uit oud materiaal ge maakt. Er was ook veel brei- en haak werk te zien Zowe 1 mannequins als toeschouwers waren bijzonder enthou siast. Aan de show was een tentoon stelling verbonden van alle mogelijke handwerken, die eveneens door de plattelandsvrouwen waren gemaakt en ingestuurd. Er waren zeer fraaie bor duur- en breiwerken bij. In de pauze bood het ééndagsbestuur aan alle deel neemsters een koffie-complète aan, wat zeer werd gewaardeerd. De voorzitster van het ééndagsbestuur, mevr. Kool stra, dankte aan het slot van de avond alle medewerksters. Mevrouw Kikkert- Neuteboom, voorzitster van de afde ling toonde zich in haar dankwoord enthousiast en wees op het grote be lang van de samenwerking waaruit avonden als deze voortkomen. 1 .-.s. Een overzicht van de kleine polder 't Horntje, waar begin volgend jaar wordt begonnen met de bouw van het grote MOZ-coniplex. Vloot Ook de vloot van het NIOZ onder ging enkele malen een uitbreiding. Het eerste onderzoekingsvaartuig werd in 1963 door een groter schip vervangen; de 19 meter lange „Ephyra", bestemd voor onderzoek in de Waddenzee en langs de kust. Daarnaast wordt een waterboot gebruikt (22 meter lang, 130 m3 inhoud) en voorts twee motorvlet- ten van 9 en 7 meter, welke laatste voor de komvisserij wordt gebruikt. In tussen wordt gewerkt aan de plannen voor de bouw van een 70 meter lang onderzoekingsschip, dat met een 35 koppen tellende bemanning de wereld zeeën zal bevaren. OOK HET GEESTELIJK GEHANDICAPTE KIND VRAAGT UW STEUN In de week van 1 tot 6 november zal weer gecollecteerd worden voor het geestelijk gehandicapte kind van alle gezindten. De collecte wordt georganiseerd door de „Stichting Federatie Sociaal Paeda- gogische Zorg", in samenwerking met de ouderverenigingen „Helpt elkander", „Philadelphia" en „Voor het zorgen kind". Al deze verenigingen beogen het geestelijk gehandicapte kind tot maxi male ontplooiing te brengen, opdat het ook een plaatsje in onze maatschappij zal kunnen innemen. De tijd is voorbij, dat men deze kinderen wegstopt. Van daag gaan ze naar de b.l.o.-school of de sociale werkplaats. En niet alleen deze krijgen de volle aandacht, maar ook de kinderen, die moeilijk leren kunnen, krijgen de steun van sociaal-paedagogen, die hen helpen een passende werkkring te vinden. Met steun van de overheid werd in enkele jaren reeds veel tot stand ge bracht, maar de nood is nog zeer groot. Er moeten bureaus komen, waar ouders deskundige raad kunnen krij gen. Telkens weer worden ouders voor de ontzettend moeilijke opgave ge plaatst om een kind, dat anders is dan anderen, op te voeden en te verzorgen en niemand weet in het begin hoe dit aangepakt moet worden. Ook is er een dringende behoefte aan tehuizen, die de zorg van de ouders kunnen over nemen als ze het zelf niet meer aan kunnen. Het collecte-comité hoopt dat de ouders van gezonde kinderen hun dank baarheid zullen willen tonen door een milde gave te schenken voor de ver zorging van het geestelijk gehandicapte kind. De collecte op Texel wordt geleid door mevrouw M. Drijver-De Bloois, Schilderend 102. Evdêreenden (Vervolg van pagina 1) ben ontdekt. De oorzaak is inmiddels gevonden: door het verwateren van mosseis uit de Waddenzee naar dit ge bied is de larve „ingevoerd". Op dit ogenblik wordt in het NIOZ-gebouw in Den Helder ook uitgezocht hoe lang de levensduur van de larven in de krabben is, ook daarvan hangt af hoelang de sterfte onder de Eidereenden blijft doorgaan. In een grote kooi achter het NIOZ- gebouw aan de Buitenhaven leeft een groepje Eidereenden, die kunstmatig zijn besmet door het voeren van grote hoeveelheden laive-dragende krabben, die werden gevonden door er tiendui zenden te ontleden! Men weet dus het tijdstip van besmetting en men heeft zich ervan verzekerd, dat het niet eer der gebeurd kan zijn, door de vogels zelf te fokken. De heer Swennen heeft zich in het afgelopen voorjaar bij zijn woning in het Doolhof met deze merk waardige fokkerij bezig gehouden. De geamuseerd toekijkende Texelaars, die zagen hoe de bioloog een groot deal van de dag met een rijtje eendjes achter zich aan liep, zullen niet hebben ver moed, dat het om heel wat meer ging dan een aardige liefhebberij De besmette eenden dragen dus wor men in de darm en de eitjes ervan moe ten in de ontlasting van de eend zitten. Om te weten hoe lang de eitjes- productie blijft doorgaan, wordt de ont lasting van de eenden dagelijks onder zocht. Niet eenvoudig Dit laatste is makkelijker gezegd dan gedaan, want men is er nog niet in ge slaagd een laboratorimtechniek te vin den, waardoor dit snel en zeker kan ge beuren. (Een Eidereend produceert da gelijks een kolosale hoeveelheid ontlas ting; het onderzoek wordt bovendien bemoeilijkt doordat de dieren kreeften, krabben en schelpen met ,huid en haar' verslinden, zodat de drek voor een groot deel uit kalkgruis bestaat). Om toch de aanwezigheid van eitjes te kunnen aan tonen, heeft de heer Swennen de hulp ingeroepen van de strandkrab. De (nog onbesmette) strandkrabben worden in het zeewaterbassin van de Eendenkooi gelaten. Als er eitjes zijn, worden deze opgenomen en de krabben dragen dus korte tijd later de larven. Dagelijks worden de krabben onderzocht en tel kens worden de larven aangetroffen, waaruit dus blijkt dat de wormen in de eendenlichamen nog steeds actief zijn. Natuurlijk moeten de krabben niet op gegeten worden. Ze worden daarom in een fijnmazige kooi gedaan en deze laat men in de eendenvijver zakken. Onbesmette krabben Het is vanzelfsprekend dat de krab ben niet reeds besmet mogen zijn. Na lang zoeken heeft men in Nederland een stuk zee gevonden, waar uitslui- (tekening J. P. Rcydon) tend krabben zonder larven voorkomen: het Veerse Meer. Daar werd een mand vol verzameld en deze werden in de aquaria van het NIOZ gezet, in afwach ting van de beschreven besmettings- proef. Natuurlijk zal men deze omslach tige methode om eitjes aan te tonen, onmiddellijk verlaten, als een goede laboratoriumtechniek is gevonden. Zodra vaststaat, hoelang de wor men in de Eiders eieren blijven af geven en hoelang de larven in de krabben in leven blijven, kan - me de aan de hand van de sterftecij fers van Eidereenden - worden uit gezocht hoe lang de sterfte onder de eenden door de Polymorphus nog zal voortduren. Door de parasiet zal waarschijnlijk niet 't hele Eiderbestand worden uitge roeid. Als het aantal Eiders zodanig is verminderd (en daarmee de eitjes, die in het water terecht komen) dat ook het aantal besmette krabben terugloopt, zal op een bepaald moment weer een even wicht bereikt worden Het ziet er naar uit dat de huidige sterfte een maat regel is van moeder natuur, die kenne lijk niet toestaat dat de arctische Eider eend zich in onze streken flink vermeer dert. Daar zullen we ons bij neer moe ten leggen, met spijt misschien, maar ook met het voldane gevoel, dat het niet de mensen zijn die de slachting on der deze fraaie vogels zo effectief uit- KLAAS EELMAN WEER NEDERLANDS KAMPIOEN PLOEGEN Dinsdagmiddag heeft de heer Klaas Eelman, hoeve „Noordwijk", pol der Het Noorden, te Swifterband in Zuidelijke Flevoland, het Nederlands kampioenschap ploegen op zijn naam gebracht. De heer Eelman werd eerste in de categorie rondgaande ploegen (2-scharig). Tweede werd G. Zwaai uit Rhoon (bij Rotterdam). Dat de Texelaar Nederlands kampioen is, betekent, dat hij waarschijnlijk in 1967 zal worden uitgezonden naar Nieuw Zeeland om daar deel te nemen aan de Wereldkam pioenschappen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 31 oktober op om 7 33 uur en gaat onder om 17.14 uur; 3 november op om 7.38 uur en onder om 17.08 uur. Maan: 1 nov. E.K.; 8 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 okt. 11.07 en 23.26; 30 okt. 11 28 en 23.56; 31 okt. 11.55 en 1 nov. 0.30 en 12.32; 2 nov. 1.14 en 13.30; 3 nov. 2 31 cn 14.54; 4 nov, 3.52 en 16.16; 5 nov. 5.12 en 17.31; 6 nov. 6.19 en 18.31. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. ELECTROHUIS BAKKER BREIDDE WINKELPAND AANZIENLIJK UIT Door het indrukken van een schake laar, waardoor de verlichting in de winkel werd ontstoken, werd de ver grote winkel van Electrohuis Bakker N.V. gisterochtend officieel geopend. De verbouwing was van ingrijpende aard; de bestaande oppervlakte werd met 80 m2 uitgebreid, hetgeen bijna een verdubbeling betekent. En dat is nog niet het einde. De achterwand van de uitbreiding is zodanig geconstrueerd, dat een nog verdere vergroting naar achteren betrekkelijk eenvoudig is. Zo als bekend werd de jongste expansie mogelijk door de aankoop van de voor malige winkel van de heer J. P. Stam. De gevel van het totale complex is zo danig geconstrueerd, dat één fraai ge heel werd verkregen. Veel belangstellenden waren gister ochtend aanwezig, waaronder tal van middenstanders, vertegenwoordigers van de gemeente Texel, de directie van de TEM en vele vrienden en kennissen van de familie M. Bakker. De heer Bakker schetste in een toe spraak de groei van het bedrijf. Het gehele complex in de Weverstraat be slaat nu een oppervlakte van 1000 m2, waarvan 200 m2 voor de winkel. Acnt- tien man aan personeel is bij Electro huis Bakker N.V. werkzaam. De heer Bakker legde er de nadruk op, dat deze uitbreiding vooral mogelijk was door de deskundigheid van het personeel: Henry Ford wist het al: als zakenman moet je mensen om je heen verzame len, die het in details beter weten dan jezelf' Waarderende woorden sprak hij tot zijn vrouw, wiens stimulerende in vloed onmisbaar is geweest. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer C. Schulte namens de R.K. Middenstandsvereniging. Hij zei bijzon der trots op een ondernemend lid als de heer M. Bakker te zijn. Ook de heer C. H. Roeper, liet zich namens de gemeente Texel zeer lovend uit over het zakentalent van de heer Bakker. Hij toonde er zich verheugd over, dat aan de fraaie reeks winkels die Texel rijk is, weer een prachtige uitbreiding is toegevoegd. Ook de heer B. Kleinhuis, directeur van de TEM, feliciteerde de heer Bak ker met de vergroting van zijn bedrijf. „Wij zijn door vele draden met elkaar verbonden; zowel figuurlijk als letter lijk zo schetste de TÏCM-directeur zijn contacten met de heer Bakker. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer K. Koeman namens de Technische Unie te Alkmaar en de heer C. J. van der Kooi namens de Alge mene Middenstandsvereniging Texel. De verbouwing werd uitgevoerd door de fa. C. Duin, voor het loodgieters- werk zorgde de fa. J. Oele en het schil derwerk werd verricht door de fa. Z. Graaf. Voor de aanleg van de centrale verwarming tekent de firma J. Schoo. De zeer fraaie winkelbetimmering werd aangebracht door de heer Joh. Bakker te Den Hoorn. EREMEDAILLE IN ZILVER VOOR JAN VISSER De heer Jan Visser te Den Burg is gistermiddag onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De Konink lijke onderscheiding werd hem door burgemeester C. De Koning opgespeld tijdens een plechtigheid, die om half twee in de raadszaal van het gemeente huis werd gehouden. Eigenlijk had het eremetaal al op de dag van zijn veertig-jarig jubileum ais organist van de Nederlands Hervormde gemeente moeten worden uitgereikt, maar de plechtigheid werd uitgesteld in verband met de reis van het Konink lijk paar naar de West. Burgemeester De Koning memoreerde, dat Jan Visser zich niet alleen als organist verdienste lijk heeft gemaakt, maar ook als diri gent van het Dameskoor Den Burg en het Hervormd Kerkkoor van De Koog. Aan de muziekschool Texel is hij bo vendien verbonden als leraar Algemeen vormend muziekonderwijs en hij geeft ook de blokfluitlessen. Diverse belang stellenden. waaronder leden van de N.H. Kerkvoogdij en een afvaardiging van het dameskoor, waren gistermid dag van de plichtigheid getuige. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter VAN LOON, tel. (02220) 2016 (voor praktijken doktoren Coutinho Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN: ingaande zaterdagmiddag 12 uur: J. BEEKMAN, tel (02220) 2936 WITTE KRUIS: ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 2414. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 november worden dc moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2 - 4 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Den Hoorn 10 uur Eerw heer Veldhuis De Cocksdorp 10 uur ds. Bcerthuis Maandcollecte kerkvoogdij Dc Koog 19.30 uur ds. Oskamp met medewerking van kerkkoor De Waal 10 uur ds. Oskamp Oosterend 10 uur ds. Soesan Maandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur ds. Beerthuis, jeugddienst Oudeschild 19.30 uur ds. Soesan. H. Avondm GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 3 uur ds. Van Leeuwen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur mevr. da T. Blanksma- van der Zwaag Oosterend 11.15 uur mevr. da. T. Blanksma- van der Zwaag

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2