Cjroen Twartsjexeh in het harL, Coaster strandde op de Razende Bol Landbouwvergift richt slachting aan onder de vogels O AGENDA Mtf MIMI MIMI II Ml 1 •MM Milt tttft MM! MtM Milt HMt MM II Mill II DRIE DUITSERS OMGEKOMEN Matroos opgepikt door „Marsdiep" Onderzoek door Vétérinair Farmacologisch Instituut Vooral slachtoffers onder Sterns Lepelaarseenden en roofvogels DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8012 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Zaterdagavond omstreeks half tien liep de 200 ton nietende Duitse kust vaarder .Frieseland op de Razende Bol, ongeveer 5 kilometer ten zuidwesten van Texel. Door de westerstorm deed de zandplaat zijn naam eer aan, zodat het scheepje al snel in moeilijkheden kwam. De bemanning schoot vuurpijlen af, waarop te Den Helder alarm werd geslagen en de motorreddingboot „Prins Hendrik" uitvoer. De reddingboot kon de „Frieseland" niet dichter dan 60 me ter naderen, zodat men wel gedwongen was de gebeurtenissen werkloos af te wachten. Om half zes zondagochtend kondigde het eind zich aan. Het op de plaat heen en weer rollende schip ging scheuren en maakte water. Omdat de reddingboot niet kon helpen, verliet de zeskoppige bemanning het schip in een sloep. Dit gebeurde wel op een zeer ongelukkig moment. De storm had zijn grootste kracht bereikt, waardoor de sloep kort na het uitzetten werd ka potgeslagen. De in zwemvesten gestoken inzittenden kwamen in de kokende zee terecht en werden door de vloedstroom meegenomen in de richting van het Marsdiep. Drie mannen werden uren later opgepikt; voor de anderen kwam de redding te laat. Door de kou en/of doordat zij hun zwemvesten niet op de juiste manier hadden aangetrokken, moeten zij zijn omgekomen. De slacht offers zijn de 26-jarige kapitein Rolf Werner Meiners, de 18-jarige scheepsjon gen Klaas Detlcf Berud Eibcn en de 15-jarige kok Manfred Clastren. 1%/ï 4. «la stuivende zeewater het zicht. Alleen De lijken werden door een Marine sleepboot nabij 't Horntje aan boord gehaald. De bemanning van dezelfde sleepboot ontdekte ook twee van de drie overlevenden. Zij hadden zeer door de ontbering geleden, maar in het zie kenhuis van Den Helder knapten zij spoedig op. De 41-jarige matroos Kurt Bausen- berger heeft zijn leven te danken aan het optreden van de bemanning van de „Marsdiep". De veerboot had om negen uur de haven van 't Horntje verlaten. Vijf minuten later zag kapitein KI. Schagen vanuit het stuurhuis de man drijven, die zich had vastgeklampt aan een drie meter lange stutpaal. Aan het bewegen van zijn hoofd was te zien dat hij nog leefde. Onmiddellijk remde het schip af. Het grote rubbervlot, dat in opgebla zen toestand op het autodek gereed staat, werd aan een lijn te water ge laten. Stuurman Barend Staal en ma troos P. R. Smit waren onmiddellijk bereid als redder te. fungeren en sprongen in het vlot. Ondanks de hoge zee slaagde men erin de Mars diep met de rubberboot naar de dren keling te manoeuvreren, zodat deze aan boord kon worden getrokken. Koud en verstijfd, niet in staat te spreken, werd hij door vele hulpvaar dige handen naar de niet in gebruik zijnde passagierskajuit gebracht. Onder leiding van mej. M. Witte, die de enige opvarende bleek te zijn met EHBO- ervaring. werd de zeeman van zijn kle ren ontdaan en warm gewreven. Intus sen werd per mobilifoon het ziekenhuis in Den Helder gewaarschuwd, zodat de ambulance op de haven stond, toen de „Marsdiep" de fuik inliep. Ook Bausen- berger herstelde in de loop van de dag en maakte het tegen de avond uitste kend. Het bericht over de stranding werd zondag in de radionieuwsberichten op genomen. waarop vele Texelaars naar het strand bij Den Hoorn trokken om een glimp van de in nood verkerende coaster op te vangen. Hoewel de afstand niet bijzonder groot was, belette het Beslagen ruit TWEE AUTO'S BESCHADIGD Zaterdagavond om 11 uur werd de nieuwe Opel 1700 personenwagen van de heer J. M. Schoo te Den Burg vrij ernstig beschadigd, toen deze werd aangereden door de achteruitrijdende Volkswagen van de heer Kleinhorstman uit Holten. Beide betrokken auto's ston den in de Schoonoordsingel, in het doodlopende stuk nabij de bungalow „De Ark" van J. Agter Sr. De heer Kleinhorstman wilde zijn wagen ach teruitrijden. aangezien de weg ter plaatse te smal is om te draaien Om dat hij had verzuimd eerst de beslagen ruiten van de auto te reinigen, zag hij de geparkeerde Opel niet en reed er met een flinke vaart tegenaan. De scha de aan de Volkswagen bleef beperkt tot een gedeukt rechterachterspatbord, maar de reparatie aan de Opel, die aan de linkervoorzijde flink was gekreukt, zal zeker 700,vergen. De eigenaars van beide betrokken wagens zijn ver zekerd. vanaf hoge duintoppen was het silhouet van het schip met de verrekijker vaag zichtbaar, temidden van de wit schui mende watermassa's. In de loop van de dag is de toestand sterk achteruit ge gaan. Men verwacht het vaartuig niet meer te kunnen redden. Veilig Verkeerscursus MEER DEELNEMERS WELKOM DEN HOORN Op de donderdag j.l. in „Loodsmanswelvaren" gehouden eerste lesavond van de veilig ver keerscursus te Den Hoorn, waren 35 deelnemers aanwezig. Hoewel dit vol doende is om de cursus voort te zetten, is het bestuur van de Veilig Verkeers- afdeling Texel van mening, dat er veel meer Hoornders zijn, die de cursus zou den moeten volgen. Donderdagavond, tijdens de tweede les, bestaat voor het laatst gelegenheid zich te laten inschrij ven. Tijdens deze avond bestaat tevens gelegenheid om de totale kosten voor de zeven lessen tellende cursus te vol doen (ƒ7,Daarbij zijn de kosten be grepen van het lesboekje en de borden- klapper, die aan alle cursisten wordt uitgereikt. HANDELSREGISTER Onder „Wijzigingen in het Handels register" lezen wij in het blad „Han delsbelangen": R. Breman, Texel, Oosterend, Kerk straat 17. Aannemersbedr. B. en U.- bouw. U. eig. R. Breman. Bedrijf wordt voortgezet door een vennootschap onder firma onder naam Fa. Breman Daal der. Venn.: G. Daalder. R. Breman. i(B.B.). HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 nov. 1.14 en 13.30; 3 nov. 2.31 en 14.54; 4 nov. 3.52 en 16.16; 5 nov. 5 12 en 17.31; 6 nov. 6.19 en 18.31. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Enige resultaten van het bevolkingsonderzoek Per 20 000 onderzochten 15 - 44 jaar 45 jaar en ouder 15 - 44 jaar 45 jaar en ouder t.b c., open en gesloten actief RÖNTGENOLOGISCH BEVOLKINGSONDERZOEK BESLIST NIET OVERBODIG Beter dan uit een uitvoerige verhan delingblijkt uit het bovenstaande beeldstatistiekje, dat het röntgenolo- gisch borstonderzoek het tijdig ontdek- den van ernstige ziekten mogelijk maakt. Men ziet dat het aantal geval len van tbc betrekkelijk gering is in vergelijking met het aantal tumoren (hoofdzakelijk longkankergevallen vooral in de groep mannen boven 45 jaar. Dit grote verschil tussen mannen en vrouwen wordt toegeschreven aan het feitdat veel meer mannen dan vrouwen sigaretten roken. Hoe eerder de afwijking ontdekt wordt, des te gro- P HET OGENBLIK is een qrootscheeps onderzoek gaande naar de t doodsoorzaak van vele duizenden zeevogels, die in de afgelopen twee jaar langs de Nederlandse kust op onnatuurlijke wijze zijn om gekomen. Zo hevig is de sterfte en zo lang houdt deze aan, dat voor aanstaande vogelkundigen zien aankomen, dat verschillende soorten binnen kort geheel uit onze streken verdwenen zullen zijn. Op Texel, een der be langrijkste vogelbroedplaatsen van Nederland is het al bijna zover: tien tallen dode lepelaars zijn gevonden, de bruine kiekendief ziet men niet meer en dode Eidereenden, Sterns en andere zeevogels zijn bij massa's aanqe- spoeld. Het erqst is het qesteld met de Grote Stems, waaraan o.a. de vogel broedplaats De Schorren zijn bekendheid dankt. In 1958 broedden op De Schorren ca. 8000 paren. Daarna werd het ieder jaar snel minder; in 1963 werden nog 700 nesten gevonden en in 1964 waren alle Stems verdwenen. De hoop, dat ze dit voorjaar weer terug zouden komen, werd niet bewaar heid; al twee jaar valt er in het gebied, dat eens Texels meest bekende broedterrein was, weinig meer te beleven. Ook elders in Nederland hebben praktisch geen qrote Sterns meer genesteld, alleen op het eilandje Griend (tussen TerschelÜna en het Friese vastelrmH) 7.iin nnn R.Sfl nocfon <-r£xtal/4 de jongen van de betreffende vogels. Bij proeven met kwartels in Amerika is gebleken, dat deze vogels, die zeer geringe hoeveelheden DDT hadden bin nengekregen niet stierven en ook eieren legden, waaruit jongen kwamen, maar dat deze jonge vogels drie maanden la ter stierven. Ook zijn gevallen bekend van lichtbesmette vogels, die uiterlijk gezond bleven, maar waarvan de eieren niet uitkwamen. pur.uov.ii yccii ljxwic UICU12J i"cw qciicöiwiu, aueen op nei enanaje L^rie (tussen Terschelling en het Friese vasteland) zijn nog 650 nesten geteld. Blijvend giftig Van deze vergiften kan in het alge een een het VrÜdag 5 november Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Den Burg, Ebcn Haëzer, 7.45 uur Huwelijks cursus, spreker D. R. Mansholt, huisarts te Santpoort Zaterdag 6 november M.A.B.-club nachtrit (telt mee voor kam pioenschap). Met Texels gewaardeerde en inten sief beschermde Lepelaar, staat het er veel gunstiger voor, maar ook van deze zeldzame vogel zijn in de afgelopen twee jaar tientallen dode exemplaren gevonden. Het opmerkelijke en geheim zinnige is. dat de dode vogels geen uiterlijke kenmerken van ontbering of geweld vertonen Ze zijn in het alge meen van normaal gewicht en zijn dus kennelijk niet aan een ziekte gestorven. De dood moet zeer plotseling zijn inge treden. Vorig jaar hebben enkele men sen dit kunnen bevestigen. In de buurt van De Koog zagen zij een normaal vliegende Lepelaar plotseling vreemde wending maken en als steen neervallen: dood. Ook uit kustgebied elders kwamen dergelijke verontrustende berichten. Dode vogels werden bij opmerkelijke hoeveelheden ingeleverd bij musea en preparateurs. Een diepgaand onderzoek naar de doodsoorzaak werd tenslotte inge steld door het Vétérinair Farmacolo gisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dit onderzoek is nog steeds gaande, maar sinds kort meent men de oorzaak van de rampzalige verschijnse len op het spoor te zijn. De onderzoe kers, die ons over dit onderwerp te woord stonden, durfden het zelfs al met vrij grote zekerheid te stellen: de vogelsterfte is te wijten aan bepaalde landbouwvergiften. De secretaris van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, de heer J. J. Zweeres te Amsterdam, die nauw bij het onderzoek is betrok ken, vertelde ons gisteren, dat het be paalde insecticiden zijn. die in de land bouw veelvuldig worden toegepast. De meeste landbouwvergiften zijn schade lijk voor vogels, maar de stoffen, die de grote slachting hebben aangericht horen hoofdzakelijk tot de zg. gechloreerde koolwaterstoffen. Tot deze horen Aldrin, Dieldrin, Lindaan, Heptachloor. Endrin. Telodrin, DDT en DDE. Het zijn namen, die de landbouwers onder onze lezers bekend in de oren zullen klinken. meen worden gezegd, dat zij chemisch stabiel zijn, wat wil zeggen, dat zij in de natuur niet worden ontleed en hun giftige werking dus blijvend behouden. Dit laatste nu is het. dat deze stoffen tot een grote bedreiging maakt en niet alleen voor dieren. Voorop gesteld moet worden dat de uitvinders van deze insecticiden wel degelijk van de eigenschappen op de hoogte zijn. Maar het in grote massa's aanmaken ervan blijft noodzakelijk, om de vele insecten, die vooitdurend en over de gehele we reld het gewas bedreigen te bestrijden. De bijwerking blijkt evenwel van in grijpend nadeel te zijn en men huivert, als men leest dat sommige van deze vergiften intussen overal in doorge drongen zijn. Omweg Wat gebeurt er. wanneer een boer zijn zaaigraan met b.v. Dieldrin be handelt, om het tegen insectenvraat te beschermen? Een gedeelte ervan komt met het regenwater in de sloot terecht, die aansluit op een vaart, kanaal of ri vier en deze mondt uit in zee. Het Dieldrin zit dus in het zeewater. Het is uiteraard een zeer geringe concen tratie, maar die paar moleculen per ku bieke meter worden eruit gehaald door in zee levende dieren. Deze zamelen het vergif dus in hun lichaam op maar ster ven er niet aan, omdat de concentratie nog steeds van geen betekenis is. Maar nu worden deze besmette vissen, kreeften en wat dies meer zijn door zee vogels gegeten, die op hun beurt het vergif in hun weefsel opslaan. Zolang het in het vetweefsel zit kan het geen kwaad, maar zodra dit vet wordt op geteerd en de stof dus in de bloedbaan komt. is het bij het bereiken van een bepaalde concentratie noodlottig. Rechtstreeks Natuurlijk kunnen de vogels het vergif ook op meer rechtstreekse wijze binnenkrijgen en omkomen. Bijvoor beeld als ze het behandelde zaad van het land pikken. Misschien nog ernsti ger is de uitwerking van het vergif op In het vorige nummer schreven wij uitvoerig over de sterfte onder de Eidereenden, die veroorzaakt wordt door een parasiet. Terwijl dit onder zoek gaande was, werden bij de betrok ken biologen dode gevonden Eidereen den bezorgd, die niet door parasieten waren aangetast. Steeds meer van der- gelijke vogels werden gebracht, het liep tenslotte in de honderden. Het opmer kelijke was dat deze vogellijken allen vrouwelijke dieren waren, die pas ge broed hadden. Onderzoek Bij een onderzoek werd in het weef sel van deze vogels Lindaan, Telodrin, Endrin, DDE en Dieldrin aangetoond. Dat de slachtoffers alleen vrouwtjes waren, die pas gebroed hadden, kon eenvoudig verklaard worden: Eidereen den, die drie weken broeden en in die tijd niet eten, mesten zich voor de broedtijd zo vet mogelijk. Daarbij wordt dus ook het vergif opgedaan, dat echter in het vetweefsel wordt opgeslagen en onschadelijk blijft totdat de eend het vet gaat opgebruiken en het vergif dus in de bloedsomloop komt. Als de broedtijd ten einde is, is de dodelijke concentratie bereikt en de vogel sterft zeer plotseling. In het vorige nummer meldden wij, dat de Eiders door de parasiet Poly- morthus Botulus niet zouden uitsterven, maar nu moet er rekening mee worden gehouden dat deze zeevogels binnen kort wèl geheel uit onze streken zullen zijn verdwenen. Het zijn dus vooral zeevogels die worden bedreigd. In het Instituut voor Veterinaire Farmacolo gie tracht men ei in samenwerking met het NIOZ achter te komen, welke die ren het zijn, die het insecticide uit het zeewater opnemen en daardoor giftig voedsel vormen voor de vogels. Dat veie roofvogels, waaronder uilen en kieken dieven, haviken en sperwers, ook zijn omgekomen, is waarschijnlijk veroor zaakt door muizen, die van vergiftigd zaad hadden gegeten en daarna door de vogels werden verslonden. Nauwkeurig Bij het onderzoek wil men niets aan het toeval overlaten en vooral zeker heid proberen te krijgen over de bron van de vergiftiging. Hoewel het intus sen vrijwel vaststaat, dat de vergifti ging het gevolg is van normaal gebruik van de insecticiden, wordt toch terdege nagegaan of het misschien om moed willig misbruik van het vergif gaat of dat het gif in zee komt via rivieren e.d., waarin chemische fabrieken hun afval lozen, waarin deze stoffen moge lijk ook voorkomen. Omdat volledige zekerheid over een en ander nog niet is verkregen, wordt nog niet aan maat regelen gedacht, Men houdt zich dus ook niet met de vraag bezig, of maat regelen genomen kunnen worden. Zo- ter is de Rans op genezing. Maar uit het staatje blijkt ookdat het aantal tbc-gevallen dat telkens wordt ontdekt nog niet onaanzienlijk is. De grafiek geeft de gemiddelde uitslag aan van een bevolkingsonderzoek waarbij 20.000 personen waren betrokken. Op Texel zullen 7 450 personen een op roep ontvangen. Men dient het aantal mannetjes dus door drie te delen, om te weten wat de uitslag voor Texel on geveer zou kunnen zijn. Het resultaat van deze berekening moge vooral wat betreft de longkanker schrikwekkend gevonden worden; wij hopen toch dat men zich uit angst niet van het onder zoek zal laten weerhouden. Het is in eigen belang (en voor wat betreft de tbc in het belang van de hele gemeen schap) dat men gehoor geeft aan de oproep. Programma doorlichting: Dinsdag 2 november: 14.00-17.00 uur Oosterend, bij Gebouw voor Chr. Belangen; 18.30-20.00 uur Oosterend, bij Gebouw voor Chr. Belangen; Woensdag 3 november: 13.45-15.15 uur Midden-Eierland, bij Dros' smederij 16.15-17.15 uur De Cocksdorp, bij hotel „De Hoop"; 18.15-19.45 uur De Cocksdorp bij hotel „De Hoop" Donderdag 4 november: 14.30-17.30 uur De Koog, bij R.K Kerk; 18.30-19.30 uur De Koog, bij R.K. Kerk. Maandag 8 november: 14.00-17.00 uur Oudeschild, achter dorpshuis; 18.30-20.00 uur Oudeschild. achter dorpshuis. Dinsdag 9 november: 9.30-11.45 uur Den Hoorn bij o.l. school 13.30-14.30 uur Zuid-Haffel, bij K.I.- station; 15.30-17.15 uur De Waal, bij dorpshuis. Woensdag 10 november; 10.30-12.00 uur Gerritsland, bij Jac. Verseput; 13.45-15 00 uur De Westen, bij D. W. Keijser; 16.00-17.00 uur P.H. Polder, bij H. G. Timmer. Donderdag 11 november: 13.45-14.30 uur Spang, bij hoeve Varia; 15.30-16.45 uur Oost, bij oude school; 19.00-20.30 uur Zuid-Eierland. bij vlieg veldpaviljoen; Maandag 15 november: 13.30-16.30 uur Den Burg, Vismarkt; 18.00-20.45 uur Den Burg, Vismarkt. Dinsdag 16 november: 8.30-10.00 uur Den Burg, St. Jan; 10.45-12.15 uur Den Burg, Irene. Nadere mededelingen: 1. Onderzocht worden alle personen geboren vóór 1 oktober 1951 2. De kosten bedragen ƒ1,70 per per soon en dienen in de auto te worden voldaan; Per minuut worden 3 personen ge fotografeerd en daarombetaalt U dus om oponthoud te voorkomen met gepast geld; 3. Ontkleden is niet nodig; wel wordt verzocht er op toe te zien dat knopen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug; 4. Alleen in bijzondere gevallen (ziekte, verhuizing, vakantie, beroepswerk zaamheden b.v.) mag men op een an dere tijd of plaats dan op de oproep kaart staat vermeld, worden onder zocht; Het personeel van de PTT ontvangt 2 oproepkaarten. Verzocht wordt, beide oproepkaarten naar de onder- zoekauto mee te nemen. Oproepkaart meenemen naar de röntgenauto 5. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 november worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2 - 4 uur. lang er geen onschuldige vervangende stoffen zijn, is men gedwongen de sta biele insecticiden te blijven gebruiken. Nog altijd gaat van de agrarische we- reldproduktie 15 tot 30% door plagen verloren en de insecticiden worden in de gedeeltelijk ondervoede wereld als een zege beschouwd.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1