Cjrocn c2warL-J~exels in het harL, Uitreiking zilveren en bronzen dubbele Sions eind december Controlepost W.B. trekt zeer veel auto's en nam TIJDENS SPECIALE CULTURELE AVOND zee Deze zomer wegenwacht? Dorpshuis Oosterend kost ruim 2 ton Inspectie nog vandaag en morgen <ÏEEF* MIJ MAAR 0 cfwcoladecfaanA- 79e JAARGANG No. 8013 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roojj Postbus II - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktle: Harry de Graaf, Wilhelminalann 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Tegen het eind van de volgende maand zal voor het eerst de verenigings trofee „Dubbele Sion" in zilver en brons worden uitgereikt aan Texelse cul turele verenigingen, die in het afgelopen jaar een meer dan normale prestatie hebben geleverd of bereikt, of zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap. Zoals wij indertijd reeds meldden, zullen in de loop van deze maand alle dorps- en buurtcommissies en sectiebesturen (Sportraad, C.J.O.T., contactorgaan voor zang en muziek, N.A.T.U. etc.) gevraagd worden of zij drie verenigingen willen opgeven, die naar hun mening voor de trofee in aanmerking komen. De trofee bestaat uit een zware medaille, waarop de dubbele Von Sion (een bekend soort narcis) in reliëf staat afgebeeld. De Stich ting Cultureel Werk Texel wil door het uitloven ervan, de verenigingsactivi teit stimuleren. De toekenning wordt wel beperkt tot culturele verenigingen, het begrip cultuur overigens ziende in de ruime betekenis van „vrijetijdsbe steding". De trofeeën (één in zilver en één of meer in brons) worden uitgereikt tijdens een bijzondere bijeenkomst, die een onderdeel vormt van een program ma, dat verder door een aantal verenigingen wordt verzorgd. Zo zal een één- akter worden opgevoerd door een toneelvereniging, een muziekvereniging zal optreden etc. De voorbereidingen hiervoor zijn thans druk gaande. De avond zal een besloten karakter hebben. Er zullen ten hoogste 250 personen bij be trokken zijn. betreuren, dat de gymvereniging Texel weinig overleg heeft gepleegd, alvorens een sportleider aan te werven. Men heeft niet willen afwachten tot het da gelijks bestuur erin zou slagen een man met ClOS-diploma aan te trekken, ter wijl toch de bereidheid van de ge meente steun te verlenen, groeiende was. De heer De Koning wilde het ge dane voorstel in de ijskast zetten, om dat verdere behandeling zinloos was geworden. Tijdens de laatstgehouden vergade ring van het Centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk, in „De Waldhoorn" te Den Hoorn werd voor gesteld voor het samenstellen van het programma van de uitreikingsavond de hulp in te roepen van „De Eiland zangers" o.l.v. de heer J. Hooij, de Volksdansgroep Texel, de toneelvereni ging „Sint Jan", de orkestklas van de muziekschool, de balletgroep van mevr. H. Kucsmirac, het dameskoor Den Burg o.l.v. Jan Visser en de beatgroep „The Typhoons". Zij, die een aanbeveling willen doen voor het toekennen van de onderscheidingaan een bepaalde vereni ging, dienen dit voor 15 november a.s. schriftelijk kenbaar te maken. De voorzitter, burgemeester De Ko ning, deelde voorts mee, dat het ge houden zangconcours een tekort heeft opgeleverd van ƒ300,op een uitgave- totaal van ƒ5000,Dit tekort zal door de Bond van Zangkoren worden gedekt, zodat op de toegezegde risicogarantie geen beroep behoeft te worden gedaan. De gymnastiekvereniging Oosterend vraagt vervanging van de brug door een brug met ongelijke leggers en wil ook de matten vernieuwen. Te Oude- schild heeft men een brug, trapezoid en een springkast over, maar deze zijn voor Oosterend niet geschikt. Er zal worden nagegaan of Oosterend aan het gevraagde kan worden geholpen op zo danige basis, dat wordt vooruitgelopen op de plannen tot stichting van een Dorpshuis-gymnastieklokaal. De kosten van het dorpshuis-gymna stieklokaal dat te Oosterend zal wor den gesticht, worden geraamd op ƒ220.000,Door het Provinciaal Be stuur is echter een limiet van ƒ180.000,gesteld. Niettemin is toch besloten subsidieaanvragen in te die nen. De gemeente zal worden gevraagd de benodigde grond aan de Stichting Dorpshuis Oosterend in erfpacht af te staan. Besloten werd het bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel uit te nodigen een afgevaardigde in het Centraal Bestuur van de Stichting Cul tureel Werk te benoemen. Deze afge vaardigde krijgt de status van advise rend lid. In de volgende vergadering van het Centraal Bestuur zal een voorstel wor den behandeld betreffende de verho ging van de vergoeding voor het schoonmaken en beheer van het dorps huis te Den Burg. Cursus pottenbakken Mogelijk zal de heer J. Th. Bakker te Den Helder bereid gevonden worden een cursus pottenbakken, emailleren, boetseren en schilderen en werken met waardeloos materiaal op Texel te lei den. Men verwacht, dat hiervoor van de zijde van verschillende verenigingen belangstelling bestaat. Er valt echter nog heel wat te onderhandelen, zodat men er nog niet op mag rekenen. Besloten werd een adviescommissie voor de inrichting van de sporthal- cultureel centrum te benoemen, be staande uit mevrouw A. v.d. Eijk-Bie- rens, mej. A. G. Luijsterburg, en de beren Bouwman, W. Albers en J. Veld- stra. Op een desbetreffende vraag van de heer G. de Haan, werd meegedeeld dat de sporthal niet als tentoonstel lingsruimte gebruikt zal kunnen wor den. aithans niet buiten de vakanties. Ingestemd werd met de aanstelling van <ie heer J R. Heucheroth-van Hessen tot leraar gitaar aan de muziekschool. Geen overleg Burgemeester De Koning zei het te Speelautomaten Mej. A. G. Luysterburg vroeg het oordeel van de recreatieconsulent J. M. de Vries over de speelautomaten te De Koog. Zoals bekend heeft de gemeente raad erop aangedrongen, deze automa ten te verbieden De heer De Vries bleek in zijn oordeel gematigd te zijn. Hij zag er niet veel kwaad is als de zaak maar goed in het oog gehouden wordt en erop wordt toegezien, dat jonge kinderen er hun geld niet kunnen uitgeven. Besloten werd de Stichting Openbare Bibliotheek Texel een lening toe te zeggen van ƒ13.000,—, af te lossen in vijf jaar tegen een renle van 53/2°/o. Besproken werd het verzoek van de sportvereniging Cocksdorp om een le ning van ƒ15.000.ten behoeve van de bouw van een kleedlokaal. In principe is men daartoe wel bereid, maar de zaak zal aan een nader onderzoek moe ten worden onderworpen. Nieuwe vereniging De heer J. Koning vertelde, dat de toneelvereniging „Nieuw Leven" te Oudeschild lid is geworden van de NATU. Daarmee is de vereniging „vol waardig" geworden en zal in de naaste toekomst een belangrijke rol kunnen spelen. Hoewel Oudeschild over een fraai eigen sportterrein beschikt, is niet besloten tot oprichting van een sport vereniging in dit dorp over te gaan, omdat andere clubs daardoor zouden worden benadeeld rMl tt-t Vele honderden automobilisten heb ben van de mogelijkheid gebruik ge maakt om de koplampen en andere ver- lichtingsornamcntcn van hun wagens gratis te laten controleren. Dinsdag middag om twaalf uur, toen de inspec- tieploeg van de ANWB aan het werk gingen, had zich een lange rij wachten de auto's opgesteld op het parkeerter rein aan de Verlengde Keesomlaan naast garage Kaczor. Zoals werd ver wacht, vertoonde het overgrote deel van de wagens, die zich aandienden, af wijkingen, zodat de schroevendraaier er aan te pas moest komen. Meestal was de stand van de koplampen onjuist, de meeste waren te hoog gericht, zodat zij ook by gedimde stand nog verblindend waren. Maar er waren ook veel te laag gerichte lampen, waardoor de betrok ken automobilist niet het volle profijt er vau had. Diverse wagens „keken scheel" of „loensten', hetgeen betekent dat de twee lampen in verschillende posities stonden. De inspecteurs van de ANWB bleken bijzonder ervaren te zijn. Bij ieder merk auto wist men in de kortst mogelijke tijd de schroefjes bloot te leggen, waarmee de stand kan worden gewijzigd. Zoals gezegd, het controleren en bijstellen kost niets, maar als door gebrande lampen moeten worden ver vangen, is men de kostprijs daarvan verschuldigd. Om alle typen te kunnen vervangen, staat in een controletent een klein magazijn met alle in Nederland in gebruik zijnde soorten lampjes. De controle en correctie van iedere wagen vergt 2 tot 5 minuten. Kleine vertra gingen ontstaan soms als schroefjes zit ten vastgeroest De wagens worden eerst vóórgecontroleerd, waarbij grove afwijkingen als niet werkende cligno- teurs. kapotte achterlichten en num- merbordlichten worden opgemerkt. Daarna rijdt de wagen op een horizon taal gesteld plankier in de tent. waar voor elke brandende koplamp een spe ciaal meetapparaat wordt gerold. De bestuurder van de wagen neemt plaats op de achterbank; één der controleurs gaat achter het stuur zitten. In het apparaat kan de lichtsterkte van de koplamp worden gecontroleerd, zowel als de stand van de lichtbundel. Voor de gang van zaken in het con trolestation is de heer B. A. Oosten- brug verantwoordelijk. Hij hoopt deze week het grootste deel van het ca. 1100 auto's tellende Texelse wagenpark te hebben afgewerkt. Hij vindt het bijzon der prettig, dat de automobilisten te vens gebruik maken van de gelegenheid om zich als ANWB-lid te laten inschrij ven, voor zover zij niet reeds lid zijn. De mobiele controlepost is vandaag nog geopend van 12 tot 19 uur en mor gen van 10 tot 16 uur. Wegenwacht Van de heer Oostenbrug vernamen wij iets over het voornemen van de ANWB om in de komende zomer een rijdende wegenwacht op Texel te sta tioneren Naar alle waarschijnlijkheid zal dit inderdaad gebeuren tijdens twee of drie maanden, maar men heeft de toestemming nodig van bepaalde auto riteiten en de plaatselijke wegbeheer- ders. Als de Wegenwacht komt zal deze door automobilisten met pech niet tele fonisch kunnen worden opgeroepen. De gele Citroën zal een druk circuit rijden, waarin de Pontweg en de Postweg zijn opgenomen. De door de storm opgezweepte zee mag dan weer wat hebben afgeknaagd van onze westkust; zij heeft er wel wat voor teruggeven. Eén dag na de storm bleek het Texelse strand op sommige plaatsen tussen de palen 9 en 15 be zaaid te zijn met houten paaltjes. Het waren houten mijnstutten, één meter lang en van sterk uiteenlopende dikte. Paaltjes van dezelfde soort werden vo rig jaar door vele Texelaars aan de Oostkust verzameld en zelfs door vis sers binnengebracht. De strandvonde rij moest toen veel hout achterhalen, nadat het reeds in diverse schuurtjes was opgeslagenNu echter heb ben weinig jutters een kans gehad. De paaltjes waren nauwelijks aange spoeld of de drie betrokken strandvon ders trokken al met karren en tractors naar het strand. Het bovenstaande plaatje maakten wij bij paal 12 (Jan Ayeslag) waar het merendeel terecht kwam. Het zoontje van strandvonder W. Duinker uit Den Hoorn was de eer ste die het hout ontdekte, zodat een tip OFFICIËLE OPENING BIBLIOTHEEK Zaterdagochtend 20 november om 11.15 uur zal de bibliotheek-leeszaal aan de Burgwal te Den Burg officieel worden geopend. Een groot aantal per sonen zal deze plechtigheid bijwonen; er zijn door het bestuur van de Stich ting Openbare Bibliotheek Texel bijna honderd uitnodigingen verstuurd. Ondanks zeer hoge waterstand STORMSCHADE AAN KUST VIEL MEE Ondanks de hevigheid en de lange duur van de storm, in het begin van deze week, gepaard gaande met bijzon der hoog water, is de schade aan duinen en dijken bijzonder meegevallen. Dit is stellig te danken aan de windrichting; de wind bleef ook bij het bereiken van zijn grootste kracht uit pal-westelijke richting komen, waardoor men geen angst behoefde te koesteren voor de zwakke en te lage Eierlandsc dijk. Bij noordwestelijke wind was er zeker aan leiding geweest voor ernstige ongerust heid. Het water bereikte in de Wadden zee een sinds drie jaar ongekend hoog peil. Te Oudeschild werd een stand van 2,25 meter NAP gemeten. De afslag van de duinen was veel minder schrikbarend dan bij eerdere stormen. Weliswaar stond langs de ge hele westkust van het eiland het water hoog tegen het duin (door de golfoploop zelfs tot 3,30 meter NAP) maar het aantal kubieke meters zand, dat het woedende water opeiste, bleef beperkt. De grootste afslag werd door Rijkswa terstaat geconstateerd bij paal 11, maar zelfs daar ging het om slechts enkele meters. Een verfuklteli|ko chocoladedrank met slechts 1% vot. Fris en pittig von smook Tosti lest de dorst is lokker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn' genoeg was om vader met bekwame spoed naar het strand te doen snellen. Bij het verzamelen van de paaltjes werd hij geholpen door een grote scha re jonge Hoornders, waarin het ouder wetse juttersbloed zich dus kennelijk op legale wijze laat gelden. OVERDENKING WEERLOOS - WEERBAAR Daartussenin ligt niets; niet: een niets, een vacuüm, een onopgevulde ruimte, maar kortweg: niets. Dat wil zeggen: óf het één óf het ander is van gelding; voor ons mensen. Wij zijn weerloos of weerbaar. Weerloos zijn wij tegenover de mach- dion of (weleer) de gladiatoren in de (Romeinse) arena tegenover het hen omringende publiek: vandaag enthou siast bejubeld; morgen niet minder hartstochtelijk uitgejouwd. Weesloos zijn wij tegenover de mach ten, die in deze wereld aanwezig zijn en in tal van variaties zich manifeste ren. Om er enkele te noemen (van vol ledigheid kan hier geen sprake zijn, veel minder van een in dit korte bestek nader er op in gaan); de macht van de economie; de macht van het technisch kunnen; de macht van de apparaten; de macht van de politiek; de macht van de tijd; de macht van het geld; de macht van de reclame. Al deze machten en nog vele meer houden ons gevangen als binnen een gesloten cirkel, waarvan iemand als tekenend beeld geeft: een slang met de staart in de bek. Wel tekenend is die „slang". Want de wereld, waarin wij leven ligt in het boze, dat is de zonde. Nog eenmaal: tegenover al die mach ten zijn wij weerloos. Maar de apostel Paulus schrijft in zijn brief aan de Efeziërs hoofdstuk 6 vers 10 - 17. dat wij weerbaar zijn, althans kunnen zijn. Merk op. hoe nauwkeurig hij zijn beeldspraak uitwerkt van niet het ver- weer-en-bloc tegen een massale aan val; beide anoniem en op afstand. Zou hierin op zichzelf niet een boze macht zich tegen ons keren! Immers dan gaat de individu op in de massa en schijnt zelf generlei verantwoordelijkheid te dragen. Maar Paulus tekent een gevecht van man tegen man. concreet: van mij en van u tegen de Boze. En hoe wij daarin weerbaar (kunnen) zijnhierom trent laat hij geen ruimte voor misver stand. O. B. GOKAUTOMATEN MOETEN VERDWIJNEN Op last van de Officier van Justitie te Alkmaar heeft de Texelse Rijks politie een begin gemaakt met het re gistreren van alle op Texel in gebruik zijnde gokautomaten. Deze apparaten, die in vele cafetaria's e.d. staan opge steld, zijn met ingang van 1 november verboden en zullen derhalve worden opgeruimd. Het gaat dus alleen om toestellen, waarbij het toeval bepaalt of de speler winst of verlies boekt. Als de uitslag door handigheid en precisie kan worden beïnvloed, is sprake van een be hendigheidsspel. Deze behendigheids spelen zijn op het eiland ook zeer veel in gebruik, maar mogen dus blijven staan. De actie van de politie heeft niets te maken met het verzoek van de Texelse gemeenteraad aan B. en W. om een verordening, waarin speelzalen op Texel worden verboden. De gemeente raad wil niet alleen de gokautomaten, maar ook de behendigheidsspelen ver bieden. Wanneer aan het verzoek wordt voldaan, betekent dit dat de speelzaal van de heer Hillen te De Koog, waarin zowel gokautomaten als behendigheids spelen staan, zal moeten worden opge heven. Of dit mogelijk en gewenst is, wordt op het ogenblik door het ge meentebestuur onderzocht. Naar ver luidt zou op Wieringen reeds een der gelijke verordening van kracht zijn geworden. ZONDAGMIDDAG WANDELTOCHT Zondagmiddag 7 november besluit de Wandelsportvereniging het wandelsei zoen met een tocht, die langs een mooie en afwisselende route voert. Er wordt gestart en gefinished in de landbouw school, tussen één en twee uur.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1