AN WB-brochure over veertarievenprobleem h?«"?Dampo VIEL LIEFS VAN RONNIE IVOROL Quikolori Post in de (melk)fl es BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Vergelijking toont grote verschillen ƒ1, ƒ1 ƒ1 ƒ1- TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 Enige tijd geleden werd in cnze kolommen aandacht geschonken aan de veertarieven van de Wad deneilanden. Dit geschiedde n.a.v. het adres van de Sectie Horeca van de Waddenconferentie aan de Minister van Verkeer en Water staat. In dit adres verzocht de Sec tie om gelijkstelling met de Zeeuw se veren. Wij hebben toen gesteld, dat deze gelijkstelling niet opging en dat in het bijzonder t.a.v. Texel het ver zoek van de Sectie niet op zijn plaats was. De A.N.W.B. heeft op het probleem van de veertarieven nog eens de aandacht gevestigd in de zee le zenswaardige brochure Strand- en duinrecreatie. Wij achten de be schouwingen hieromtrent van vol doende belang voor de 1000 leden van V.V.V. Texel om deze hier onverkort over te nemen. „Voor de vakantierecreatie lenen alle Waddeneilanden zich zeer goed. Het afleiden van de toename in de druk uitgeoefend door de weekeind- en vakantierecreanten o.a. naar de Wad deneilanden zal men niet kunnen be werkstelligen door opvoering van de capaciteiten van de veerdiensten, om dat de verhoging van de daarvoor no dige uitgaven niet in verhouding zou staan tot de verhoging der resul taten, maar wel op andere wijze. Een dam naar Ameland zoals in 1963 voorgesteld dooi een commissie van het Departement Leeuwarden e.o. van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del zou het mogelijk maken om dat eiland op ieder tijdstip van het jaar gemakkelijk te bereiken en weer te ver laten. Dat 20U betekenen dat de recrea tieve mogelijkheden van het eiland niet alleen zouden kunnen worden benut gedurende de vakanties, maar ook ge durende vele weekeinden daarbuiten. Het is ons bekend, dat door sommigen wordt gevreesd, dat de rust op Ame land door de dam volledig zou worden weggevaagd. Wij delen die vrees niet. Het ligt voor de hand, dat een dam naar Ameland slechts zou mogen wor den gelegd, nadat het eiland daar fy siek op is voorbereid en wel door de uitvoering van een weldoordacht be- stemmings-, beplantings- en verkeers plan. Dat plan zou niet gericht moeten zijn op de ruimtelijke ontwikkeling van iedere woonkern afzonderlijk, maar op die van het eiland als geheel. Door het scheppen in dat geheel van een duide lijk attractiepunt, zou de diversiteit in recreatievormen het contrast tussen verschillende recreatievormen kun nen worden vergroot, want ook hier zou van toepassing zijn hetgeen het Rapport Recreatieruimten in Nederland op blz. 154 zegt nl. „In de Nederlandse omstandigheden zijn stillegebieden nog slechts bestaanbaar bij de gratie van de grote drukte in de nabijheid van attractiepunten. In de xopweken is het aantal mensen op de Waddeneilanden 5 a 6 maal zo groot als in de winter. Dit geldt althans op Texel. Terschelling en Ameland ook voor de auto's, ondanks het feit, dat de capaciteit van de veerdiensten voor het vervoer van auto's beperkt is en de veergelden hoog zijn. Gasten met veel bagage, zoals kampeerders en huurders van kamphuisjes, nemen nl. bij voorkeur hun auto mee als rijdende koffer. Hoewel er tussen die eilanden in dit opzicht nogal wat verschillen be staan, kan men generaliserend zeggen, dat de verkeersvoorzieningen in hun woonkernen niet voldoende zijn voor de zomerse dichtheid van auto's en brommers. Indien het vervoer op ieder dier eilanden gemakkelijk en goedkoop zou kunnen plaatsvinden m.b.v. een open baar vervoermiddel i(bus of taxi) zou het misschien mogelijk zijn om het ge- 100°/o langstapelige veredelde katoen. niet strijken, sacht als sijde! draagt als xijde. Qulkoton overhemden t ij n verkrijgbaar b{J: tcxtlelnuis bruik van eigen motorvoertuigen te beperken. Wij achten het een gelukkige omstandigheid dat de veerdiensten geen auto's naar Vlieland en Schier monnikoog vervoeren. Hierdoor zorgen deze „eilanden van rust'' voor de diver siteit aan de kust, die in een vorige paragraaf is bepleit. De tarieven van de Waddenzeeveren zijn zoals reeds gezegd hoog. Wij begrijpen, dat het verschil tussen de te vervoeren lading in de zomer en die in de winter, de tarieven ongunstig be- invloedt. Wij weten voorts dat ondanks de hoogte der tarieven het aantal be zoekers aan de Waddeneilanden jaar- lijkt toeneemt. Bij een vergelijking van onderstaan de tarieven, achten wij het echter een onbillijkheid, dat Rijk en provincie door subsidies de tarieven van de Zeeuwse veren wèl en die van de Wad denveren niet gunstig beïnvloeden". Tarieven Pers. Fietsen Bromf. Pers.-auto's Texel-Den Helder ƒ1,30 ƒ0,50 vanaf 6, Harlingen-Vlieland 3.50 ƒ3,50 Harlingen-Terschelling ƒ3,50 ƒ3,50 vanaf ƒ15, Holwerd-Ameland ƒ1,50 ƒ0,50 vanaf ƒ10, Oostmahorn-Schiermonnikoog 1,50 ƒ0,50 Vlissingen-Breskens Hoedekenskerke-Terneuzen) ƒ0,30 ƒ0,20 ƒ0,20 1,90 Kruiningen-Perkpolder 145. Zo gezegd, zo gedaan. De twee pik zwarte en verfomfaaide verstekelingen bleven in de kajuit verborgen zitten tot het helemaal donker was. „Ik sta al de hele tijd doodsangsten uit", zei Karei, „Ik verwacht ieder ogenblik de komst van een of andere matroos, die hier thuushoort en die graag vroeg naar kooi wil. Jonge, jonge, jonge, als zo'n kwibus ons hier vindt, dan bent we ,d'r bie!" „Misschien heb je gelijk", zei briga dier Piet. „Het is nu donker genoeg. Laten we maar eens voorzichtig naar dek gaan om daar poolshoogte te ne men". Nu, de twee verstekelingen hadden werkelijk geen minuut later moeten FEUILLETON iiHHiMiiMiniiiiiii.iiiiMimiiiinHiiiiiHiiiiiiimiHiimiiiMiniiiiiiitiMiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiM lllinif lllfllllfl llllllllllllllllllllllllllllllllllltlllHIIIIIMUIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII door Maartje Zeldenriik 38. Hij zag de zenuwtrek van haar oog en de gedwongen glimlach op haar bleke gezicht. Ze is een schat, dacht hij, een dapper lief ding, met meer moed in haar hele body, als ik in mijn vinger. Ik weet zeker, dat ik half gek wordt van de zenuwen, zodra ze het mes in haar zetten. Maar zij Langzaam glimlachte hij. Met een knipoogje trok hij haar naar zich toe en met haar gezicht vlak bij zich, fluis terde hij: „Maar goed, dat je moeder er niet bij is. want die vond het vast niet goed, dacht je wel?" Lachend drukte hij zijn lippen op de hare en meteen voelde hij de bevende mond rustig worden. Zwaar in zijn armen hoorde hij haar een diepe zucht lozen. Opnieuw kuste hij haar en nog eens.Heftig kuste ze hem terug, waarna ze opnieuw zuchtte en in zijn armen lag met ge sloten ogen. „Dank je, Ronnie, dat je dit wilde doen. Ik denk, dat ik het nu wel durf. Jouw kussen hebben me weer nieuwe moed gegeven. Ik wil niet meer bang zijn. Voor alles, wat jij en de dokter voor me gedaan hebben.ik moet alleen maar dankbaar zijn. Eigenlijk schaam ik me om m'n lafheid, maai ik kan er echt niets aan doen, Ronnie. Neem me alsjeblieft niet kwalijk, dat ik me zo gek aangesteld heb, wil je?" Hij lachte nog steeds. „Ji]Je gek aan stellen? Hoe kom je erbij? Weet je wat zijn, want nauwelijks waren ze aan dek beland, of daar hoorden ze al iemand aankomen. Bliksemsnel verborgen ze zich achter een kaapstander, een omge keerde sloep en wat touwwerk. En daarmee waren ze maar juist op tijd ook, want daar kwam de zwaar nader bij bonkende persoon al in zicht. Het was een nors uitziende, grote en sterk gebouwde matroos, die de trapjes naar de kajuit begon af te dalen. „Goeie help, die kajuit was van hèm!" fluisterde Piet en hij werd zowaar een tikkeltje bleek onder de zwarte laag van kolenstof. „Ik ben al lang blie. dat die mans kerel ons niet in zijn herculische han den heeft gekregen", gaf Karei ge schrokken te kennen en intussen voer de grote boot maar door. Hij voer een van die grote Italiaanse meren op om vervolgens zijn weg te kiezen naar een brede rivier. Op de oevers waren de lichtjes van dorpen en steden te zien en de bleke maan goot een kil schijnsel over het niet minder kille water. Ja, zeker, het werd kil. want de boot voer al maar verder naar het Noorden en kwam zodoende hoe langer hoe dichter in de buurt van het Alpengebied met zijn eeuwige sneeuw. „Laten we maar eens voorzichtig op de brug gaan kijken, Karei", fluisterde brigadier Piet. En zie, daar slopen die twee donkere en verfomfaaide gestal ten al-het trapje van de commandobrug op jij bent? Een dappere Aagje Vet. Ik heb respect voor je, Kruimeltje. Luister eens, lief dingals alles achter de rug is.... dan rijden we heerlijk met z'n drietjes naar huis terug. Via Frank rijk en België.door de Ardennen. En danvoor huis stappen we uit, heel gewoon en lopen we samen naar de voordeur.... Hoor je? Dan lopen we samen van de auto naar de voor deur. zodat iedereen, alle buren, het kunnen zien. Weet je wat ze dan zeg gen? Kijk eens gauw, jongens, Aagje Vet loopt warempel weer op haar eigen benen. En kijk eens.... hoe kwiek? Kijk toch eens, wat een knap ding, nu ze weer loopt.Als daar vandaag of morgen de vrijers niet op afvliegen. nou, dan weet ik het niet. Langzaam kwam er weer een lichte blos op haar wangen. „Je stelt het alle maal veel te mooi voor, Ronnie, maar dat hindert niet. Je meent het goed, dat weet ik, en daarom vind ik je zo lief. Als ik maar iets kan lopen, als dit ach ter de rug is, dan zal ik m'n hele leven er dankbaar voor zijn. Al zou het zijn met een stok en voetje voor voetje Daar zou ik al dankbaar voor zijn.... Ik vraag toch niet veel. he Ronnie? Met een beetje zou ik al verschrikkelijk te vreden zijn.als ik me maar zonder rolstoel zou kunnen verplaatsen.... kleine eindjes.... Alsjeblieft, Ronnie, zeg me eerlijk.bestaat die mogelijk heid?" Hij was er zich van bewust, dat hij voor een groot dilemma geplaatst werd. Moet ik haar de waarheid zeggen? Mag ik haar iets zeggen, waarvoor ik geen enkele zekerheid heb?" „Kruimeltje, wat heeft de dokter ge zegd?" De „flessenpost", het briefje in de fles, die aan de golven wordt toe vertrouwd, is iets uit de tijd der romantiek. Maar de romantiek is, met name bij de jeugd, nog niet dood, zegt het Nederlandse Rode Kruis, en daar kon het. gezien Robin Hood, Rawhide en andere geliefde t.v.-figurcn, wel eens gelijk in hebben. In ieder geval is het oude denkbeeld van de flessenpost te baat genomen in een streven om te komen tot interna- MAANDAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Maandag 8 november De Koog, Ouderavond Lubertischool. Woensdag 10 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgeclub Groot Slem, drive. Vrüdag 12 november Den Burg, Sonate-avond door Gebr. Röntgen Zaterdag 13 november Den Burg, St. Jan, met het toneelstuk „Val strik voor een man alleen". Den Helder. Huwelijkscursus, extra bijeen komst in Den Helder met dokter Faber, aan vang 2.30 uur. Dinsdag 16 november Den Burg. Hotel De Lindcboom-Tcxel. Streek- ontwikkeling en Ver Bedrijfsvoorlichting om half 2 Onderwerp „Machinaal meiken". Woensdag 17 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgeclub Groot Slem, drive De Koog, Contactavond Lubertischool. Donderdag 18 november Den Burg, Landbouwschool, Plattelandsvrou wen, spreker de heer Van Neerrijnen. Vrijdag 19 november Den Burg, dorpshuis, fotoclub De Kiekendief. Den Burg. Hotel Dc Lindeboom-Texel, verga dering van de Boerenpartij. Spreker de heer H. Koekoek. Zaterdag 20 november Den Burg, M.A.B.-club, feestavond m.m.v. de Mounties en met muziek van het Euro-kwartet Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel. ope ning Bibliotheek-Leeszaal, 11.15 uur. Maandag 22 november Den Burg, Hotel Dc Lindeboom-Texel, 't Nut. de heer J. Schuirhuis over „Antiek in onze woning". woning". Leden worden verzocht antieke voor werpen mee te brengen. Den Burg, Aula Jac. P. Thijsseschool, Volks onderwijs. Woensdag 24 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgeclub Groot Slem, drive. Den Burg, Dc Zwaan, R.K. Vrouwengilde, St. Nicolaasavond met attracties. Den Burg, Oranjeboom, Oogstdankdag van de LTB, met toneelavond. Donderdag 25 november Den Burg, Oranjeboom, Voorlichtingsdag over Land- en Tuinbouw, georganiseerd door dc N.V. Keijser Co, van 9.30 tot 16.15 uur. Vrijdag 26 november Den Burg, UDI met het stuk „Een maand voorwaardelijk" Den Burg. Ebcn Haczer, Huwelijkscursus, 7.45 uur. Spreekster mevr. Mr, M. Roos-De Boer uit Amsterdam. Zaterdag 27 november Den Burg, UDI met het stuk „Een maand voorwaardelijk" De Koog, Buteriggcl. Zondag 28 no> ember M.A.B.-club, nationale betrouwbaarheidsrit. Woensdag 1 december Den Burg. Eben Haëzer, Huwelijkscursus om 7.45 uur. Spreker Ds. L. Koopmans. Vrijdag 3 december Den Burg, dorpshuis, fotoclub De Kiekendief. Zondag 5 december M.A B.-club, Sint Nicolaasrit Woensdag 8 december Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgeclub Groot Slem, drive Woensdag 15 december Den Burg, Dc Lindeboom-Texel, bridgeclub Groot Slem, drive. Vrijdag 17 december Den Burg, Plattelandsvrouwen, adventsavond Den Burg. dorpshuis, fotoclub De Kiekendief Dinsdag 21 december Den Burg. N.H. kerk, Kerstzangdicnst. Den Burg. Dc Zwaan, R.K Vrouwengilde, kerstavond met mevr. Brouwer-Pekarek uit Alkmaar; Kcrstliederenzang en declamatie. Zondag 26 december De Koog, Buteriggel. tionalc vriendschap tussen de jongeren van vele werelddelen. Enkele jaren ge leden is op kleine schaal een proef hier mee genomen en blijkbaar zijn de resul taten daarvan zodanig geweest, dat men haar nu in het groot gaat herhalen. Niet minder dan 225.000 plastic ko kers zullen de historische fles (die tal van nadelen heeft, al was het maar de breekbaarheid) gaan vervangen. In die kokers bevindt zich een boodschap in de Nederlandse, Engelse, Franse en Spaanse taal, waarin de jongens of het meisje, die de koker „post", verzoekt om een prentbriefkaart, misschien een brief, van de vinder of vindster. Aan alle stranden En waar kunnen deze kokers terecht komen? Het toeval speelt hierbij een grote rol, maar het Rode Kruis heeft zo min mogelijk aan het toeval overgela ten. Met „De Bilt" zijn winden en stro mingen bestudeerd en de plaatsen waar de kokers het best te water kunnen worden gelaten met de meeste redelijke kans om bewoonde kusten te bereiken. Shell Tankers Nederland te Rotter dam verleent hiertoe medewerking via zijn vestigingen te Rotterdam. Curasao en Singapore. De Shell Tankers doorploegen alle wereldzeeën en de kansen liggen er, dat deze „flessenpost" aanspoelt op de stranden van Europa, Azië, Amerika of Australië. Met grote zorg heeft men er zoveel mogelijk tegen gewaakt, dat door wind en stroming deze kokers wel licht terecht zouden kunnen komen op onbewoonde kusten of daar. waar men geen enkele westerse taal verstaat. De vraag, hoe deze kokers onder de jeugd te distribuëren, is opgelost door medewerkingk van de organisaties van melkhandelaren. De melkman De ongeveer 10.000 melkhandelaren in ons land hebben belangeloos op zich genomen, voor de verkoop van deze flessenpost-kokers te zorgen. Verkoop, ja. Want de prijs ervan be draagt één gulden. De jongen of het meisje die zo'n koker koopt, kan zijn naam en adres invullen op het formu lier met de boodschap en dan de koker posten aan het daarop geplakte adres van het Rode Kruis te Den Haag. Daar wordt dan verder voor transport ge zorgd. Het kan natuurlijk wel een paar maanden duren voor men enig ant woord krijgt, en dat men antwoord krijgt, is nooit helemaal zeker, want de zee is maar een ongewis transport middel. Maar de kans zit er in! Mis schien, zo hoopt het Rode Kruis, willen leerkrachten aandacht aan deze zaak schenken door in een aardrijkskundeles de winden en stromingen te behande len. Twee doelen De oorspronkelijke opzet van deze actie was simpelweg: de bevordering van de vriendschap tussen de jeugd van vele volken. De kosten zouden worden bestreden uit de verkoop van de kokers. Men kreeg echter van zovele zijden belangeloze medewerking, dat die kos ten slechts een fractie bedragen van het bedrag, dat deze kokertjes bij verkoop zullen opbrengen, zodat het Rode Kruis, als alles goed gaat, daar zo ongeveer twee ton aan over kan houden. Dat is dus een ongedachte meevaller. En waarvoor wordt dat geld besteed? Heel in het algemeen kan worden gezegd, dat het besteed zal worden om nood te lenigen waar dat nodig is, en met name onder de jeugd. Er kunnen (o.a. door rampen, zoals in India, op de Philippijnen e.d.) situaties ontstaan, waarin snelle hulp dubbele hulp is en.dan beschikt men daar voor niet altijd over de middelen. Door deze actie krijgt het Rode Kruis straks een „potje" waaruit dit kan ge schieden. Men kan hieraan medewerken door bij de melkman niet alleen melk en melkprodukten te bestellen, maar ook een flessenpost-koker. Misschien komt er, na enige maanden wellicht, uit een vergelegen land een levensteken van een jongen of een meisje, die op deze manier kennis heeft gemaakt mei de Nederlandse jeugd en met het Neder landse Rode Kruis Ze zuchtte. „Zeventig procent kans van slagen. Hij was in ieder gevai eerlijk. Tenminste.dat moet ik toch aannemen, he? Als hij me maar zo opereert, dat ik in ieder geval mijn be nen iets zal kunnen bewegen.... dan zal ik dolgelukkig zijn. Dat is alles, wat ik graag wil. Hij trok haar met een ruk half over eind en keek haar diep in de ogen. „Als jij nu eens iets meer vertrouwen kunt opbrengen in de kunde van dokter Schellenboom, dan ben ik ervan over tuigd, dat het resultaat geen teleur stelling zal zijn. Is dat duidelijk?" Ze dacht er enige tijd over na en tenslotte knikte ze. „Ja. Ronnie, ik be grijp je. Goed voor de zoveelste maal zuchtte ze diep ik doe het. Ik wil niet meer bang zijn. Ze zeggen allemaal, dat ©r maar weinig risico is, zuster Baumhegger, zuster Schmitz, en de hoofdzuster. Ik moet ze geloven. Goed, ik doe het". Ze glimlachte. „Nu wil ik niet meer bang zijn. Als.als jij bij me wilt blijven, tot het zover is...." voegde ze er zacht aan toe. Opnieuw kuste hij haar op de mond. Ditmaal zacht en beheerst. „Daar kun je op rekenen. Kruimeltje". Een half uur. nadat dokter Schellen boom haar een spuitje gegeven had, werd ze naar de operatiezaal gereden. „Morgenochtend is ze uitgeput van de zenuwen en kunnen we weer van voren af aan beginnen" was zijn oordeel. „Het meisje is hypernerveus en dat is niet te verwonderen. Ze heeft al veel te veel meegemaakt in haar jonge le ventje". Om elf uur wisten Ronnie en mevr. Vet, dat de operatie in theorie geslaagd Tanden blank-Adem fKis Onbetwist de beste tandpasta was. Aagje Vet was weer teruggebracht naar haar kamertje, waar een ver pleegster. samen met de moeder van de patiënt, de wacht hield. Terwijl Ronnie pogingen aanwendde om via de tele foondienst een telegram te zenden naar vader Vet in de Beemster. Drie dagen was de spanning in het kleine ziekenhuis bijna voelbaar. Ieder een leefde mee met de patiënt en de chirurg, niet alleen de verpleegsters en de assisten, maar zelfs de andere ver pleegden: zal het lukken? Zal dat Hol landse meisje haar benen weer kunnen gebruiken? De vierde dag gebeurde het wonder, waarop iedereen op zijn eigen manier op vurige wijze gehoopt had: in het witte ledikant op kamer 7 van het in tieme ziekenhuis nabij Bern lag een jongevrouw met een blos van uiterste opwinding op haar gezicht en met grote ogen van blijdschap naar de chirurg te kijken, terwijl ze het uitschreeuwde: „Ik kan het....! Ik kan het echt! Ik voel ze bewegenDokter! Mammie! HOOFDSTUK 10. Augustus in Zwitserland. Toeristen beweren vaak: in juli en augustus moet je niet verder gaan dan het Schwarz- wald. Ga je zuidelijker, dan wordt je vakantie bedorven door de hitte, de droogte en het feit, dat de zonnegloed nog uren na de ondergang in de dalen blijft hangen, waardoor de nachten ook nauwelijks enige koelte brengen. Maar dat is onzin. In augustus kun je zelfs in Noorwegen temperaturen van 30 en meer graden meten, terwijl tegelijkertijd het kwik rond de Brenner en soms nog zuidelijker niet hoger komt dan de helft. Op het weer kun je zui delijker in Europa weliswaar wat meer peil trekken dan in Nederland, een feit is ook. dat alle weerprofeten brood eten en in Bern op gezette tijden eveneens fikse regenbuien of druilerige regen dagen genoteerd worden. Terwijl de Rijn op verschillende pun ten zijn laagste stand bereikte sinds mensenheugenis, waardoor tal van schepen slechts voor de helft geladen langzaam varend stroomopwaarts kon den komen, goot het al drie dagen met bakken in grote delen van Zwitserland. De lucht zag grauw, de bergtoppen verborgen zich achter de nevels van het stromende water. De toeristen za ten huiverend rond de open haarden in de hotelzalen. Maar de bergketens zonden stromen water naar de als be ken beginnende rivieren, zodat met en kele dagen aan de dagreeksen: val zo veel centimeter een einde zou komen om over te springen op: was zoveel cen timeter. Doch in het ziekenhuis van dokter Schellenboom had men maar weinig aandacht en belangstelling voor de diepe depressie, die sedert het begin van de week zijn tenten scheen opge slagen te hebben boven het Berner Oberland. Daar heerste een vrolijke, opgewekte stemming, omdat iedereen had meegeleefd met de jongste operatie van de chirurg, voor zover het 't resul taat bij de patiënt in kamer 7 betrof. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3