Kopen kritische vrouwen Pas-Tunette? Textielhuis Zegel Veescheerapparaat 29,75 Autorijschool Nieuw Texel" PUROL Aandacht voor het „alledaagse" werk DEZE WEEK LANDBOUW en VEETEELT i'M *art (ironJnmn SPORTPROGRAMMA Belangrijk TV bericht AIL RISK SUPER SERVICE JAN AGTER Electro huis Bakker n.v. Zwarte laken CAPE'S Moerbeek - Uw modehuis Topslager D. C. VISSER 0^ '"/U/CC rubriek voor On.u-r rciiBim. >«n Naar ik meen kan ik wel zeggen, dat het woord „alledaags" in onze taal een wat ongunstige betekenis heeft gekre gen. Ik dacht daar deze week nog aan toen ik iemand de uitdrukking „een alledaags gezicht, waar hij ook zondags mee toe moet" hoorde gebruiken. Als ik in de kop van dit artikel ech ter het woord alledaags gebruik, dan denk ik niet aan die ongunstige kant. Het gaat me echt om de oorspronkelijke betekenis van het woord, dus werk, dat alle dagen terug komt. Zulk werk is er op de boerderij heel wat. In dit artikel tje wil ik voor een paar van die werk zaamheden de aandacht vragen. Het melken op de veehouderijbedrijven Als we over het melken spreken, dan mogen we naar ik meen op dit moment wel direct aan het machinaal melken denken. Weliswaar zijn er nog wel kleinere bedrijven. waar het melken nog met de hand gebeurt, maar we kunnen wel consta teren, dat op het overgrote deel van de bedrijven met meer dan 12 koeien het melken machinaal geschiedt. En zeer terecht! Voor de goede machinemelker betekent machinaal melken nl. verkor ting van de arbeidstijd en tevens ar- beidsverlichting. Dit laatste is zeker het geval als het systeem wordt ge volgd, waarbij één man één apparaat bedient. Bij het spreken over de mechanisatie van de landbouwbedrijven wordt heel vaak gewezen op het ongunstige feit, dat de meeste landbouwmachines slechts gedurende een korte of zeer korte tijd van het jaar gebruikt kun nen worden. Denk bijv. aan de com bines. aan de bietenrooimachine en de aardappelrooier. Voor verreweg het grootste deel van het jaar staan deze machines „op stal". De melkmachine maakt daarop een uitzondering. Men gebruikt deze 'bij wijze van spreken 365 dagen in een jaar. Daarom is het van zo uitermate groot belang, dat deze machine goed gebruikt wordt en er het volle profijt van wordt gehaald. Vrijwel algemeen is men er van overtuigd, dat dit laatste op veel be drijven het geval niet is. En dit minder goede gebruik kan tot uiting komen in een te lage arbeidsprestatie en/of in een minder goede kwaliteit van de melk. We zijn daarom van mening, dat het een zeer goede greep is geweest van de Commissie voor Streekontwikkeling om het machinaal melken eens in de be langstelling te plaatsen. Op 16 novem ber komt een uitermate bevoegd spre ker, nl. de heer Ir. Brandsma van het Instituut voor Veeteeltkundig Onder zoek dit onderwerp belichten. Iedere veehouder, die daarvoor de tijd kan vrijmaken, verwachten we daarom 16 november 's middags half twee in Hotel „De Lindeboom-Texel". Verwijderen van mest uit de stal Voor de meeste bedrijven is het nog niet zo, dat ook dit werk alle dagen van het jaar moet gebeuren. In veel gevallen bepaalt het zich nog tot alle daags werk in de wintermaanden. In tussen staat het wel vast, dat er steeds meer gevallen komen, waarbij ook het uitmesten van de stal in de zomer maanden aan de orde komt. Immers een steeds groter aantal veehouders maakt ook in de zomermaanden voor het melken gebruik van de zgn. winter- stal. En er is zelfs een aantal bedrij ven. waar de melkkoeien ook in de zomermaanden gedurende de nacht op stal verblijven. Op die bedrijven begint het verwijderen van de mest uit de stal ook in de zomermaanden de aandacht te vragen. Algemeen is men het er wel over eens, dat het verwijderen van de mest uit de stal niet tot de aangenaamste werkzaamheden behoort. Verder kun nen we beslist ook niet spreken van werk. dat weinig inspanning vraagt. Uitrijden van mest met de kruiwagen is beslist geen kinderwerk. Het is daar om geen wonder, dat het vraagstuk van de mestverwij dering op het moment de volle aandacht heeft. Welke mogelijkheden? Enkele jaren geleden is men begon nen met de zgn. mestbak of ook wel mestplank. Hierbij wordt een bak of plank door de groep getrokken, die de mest op de mesthoop brengt. Als aan drijving werd en wordt meestal gebruik gemaakt, van een elektromotor. In be paalde gevallen wordt de mestbak ook weer mechanisch teruggebracht, in an dere gevallen moet dit met de hand ge beuren Het voordeel van dit systeem is, dat het betrekkelijk goedkoop is. Daarna is het rondgaande of heen en weer gaande kettingsysteem gekomen. Door een druk op de knop gaat de ket ting lopen en door aan deze ketting be vestigde meenemers wordt de mest op de vaalt gebracht. Een zeer aantrekke lijk systeem. Hierbij is het uitmesten van de stal inderdaad „kinderwerk" ge worden. Als bezwaren worden genoemd de hoge kosten en de kwetsbaarheid van de inrichting. Men vreest nl., dat de installatie binnen niet al te veel ja ren hoge onderhoudskosten zal gaan vragen. Naar wij menen is nog niet be wezen, dat deze vrees gegrond is. De twee tot nu toe genoemde syste men hebben het voordeel, dat er niets veranderd behoeft te worden aan het gebruik van de stal We bedoelen dit: Een veehouder, die gewend was weinig stro te gebruiken, kan hiermee gewoon doorgaan en dit geldt ook voor zijn collega, die veel stro gebruikte. Het drijfmestsysteem De derde oplossing, die we noemen heeft dit voordeel niet. We bedoelen het zgn. drijfmestsysteem. Er is in dit geval geen sprake van een bepaalde mecha niek. Het is om zo te zeggen een „dood" geval. Men is bij wijze van spreken bij dit systeem in één keer klaar. Het is nl. in hoofdzaak een kwestie van bouwen, of verbouwen. In het geval er van bouwen sprake is, is het o.i. geen duur systeem. De kosten van het maken van een drijfmeststal zijn niet zo enorm veel hoger dan van een normale stal. De extra-kosten bestaan hoofdzakelijk uit de ijzeren roosters op de grup en de rubber stalmatten. Als we er van uit gaan, dat normaal ook een gierkelder en mestplaat wordt gemaakt, dan be hoeven de kolderkosten niet veel hoger te zijn dan bij normale stallen. Geldt het een verbouwing, dan zijn de kosten betrekkelijk hoog. Het uit breken van de oude grup en mestgang en het maken van nieuwe vraagt vrij veel kosten. Het feit, dat tot nu toe een drietal veehouders op ons eiland in betrekkelijk nieuwe of nog zeer nieu we stallen toch is overgegaan tot het veranderen van de stal in een drijf meststal bewijst wel, dat men in het systeem iets ziet. Naast deze verbouw de stallen zijn er ook twee nieuwe stal len met het drijfmestsysteem en deze winter zal er nog minstens één bij ko men. Een bezwaar, waar veel veehouders tegenaan kijken en terecht is het feit, dat op deze stallen geen stro mag worden gebruikt. Heel veel oudere veehouders zullen niet over dit bezwaar heen kunnen stappen. Aan de andere kant zijn er veel aan trekkelijke kanten. Bij nieuwbouw is het geen duur systeem. De onderhouds kosten zullen beslist laag zijn. Het ver wijderen van de mest gebeurt zonder dat de veehouder er naar omkijkt. Het uitrijden van de drijfmest over het land kan op een zeer eenvoudige wijze gebeuren. De stal is zeer goed geschikt om gebruikt te worden als zomermelk- stal, omdat de stal geheel vlak is. Voor mens en dier is dat zeer aantrekkelijk. Het systeem heeft dus veel pluspunten. Tenslotte Wij zijn van oordeel, dat het mecha niseren van de mestverwij dering uit de stal in de eerste tien jaar grotendeels zijn beslag zal krijgen. Men wil van de kruiwagen af. Het lijkt ons daarom van groot belang, dat de veehouders in de komende winter zoveel mogelijk kennis nemen van de systemen, die er zijn en van de voor- en nadelen van elk sys teem. U kunt bij ons de adressen krij gen; waar op ons eiland de verschillen de systemen zijn te zien. Het zelf waar nemen gaat nog altijd boven het lezen van een artikel of het aanhoren van propagandistische woorden Maar daar deze winter gebruik van ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965: Pupillen Tex. Boys-Cocksdorp, 2 uur Adspiranten De Koog-Texel b, 3 uur Tex. Boys-Cocksdorp, 3 uur Oosterend-Tex. Boys b, 3 uur ZDH-Texel c. 3 uur ZONDAG 7 NOVEMBER 1965: 4de klas A KNVB: SVW '27-Texel Afdeling Noordholland Dirkshorn-Tex. Boys, 2.30 uur Cocksdorp-JVC, 2.30 uur Callantsoog-Oosterend. 2 uur De Koog-HRC 6, 2.30 uur Texel 2-Geelzwart 3 ZAP 4-ZDH 1, 2.30 uur Oosterend 2-Watervogels 4, 2 uur Texel 3-Zeemacht 3 Tex. Boys 2-Watervogels 5, 2 uur WGW 4-Oosterend 3, 2,30 uur ZDH 2-ZAP 7. 2 uur Junioren Petten-Texel, 12 uur Tex. Boys-Vesdo, 12 uur Adspiranten WIGW-Texel, 2.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel. Nu maar proberen de schade van vorige zondag in te lopen. Als ieder zich geheel inzet, zijn er mo gelijkheden, die we in onze sport zo vaak verrassend meemaken. D. D. Texelse Boys. Dit weekend alle elf tallen weer in het veld. Als er door allen met enthousiasme gespeeld wordi, zitten er wel een paar puntjes in. Mogen we nog even herinneren aan de training van vanavond. Terrein- dienst: G. Schoo en J. Kager. DAMES VOLLEYBAL „TEXEL' WONNEN DE VOLLEYBALBEKER De dames van „Texel" hebben zich succesvol gehandhaald in de finale van de bekercompetitie Na een spannende strijd tegen H.A.V. en H.C.S.C. 1, waar bij zij niet geheel vrij waren van zenu wen, kwam de overwinning. Er werd aan beide Kanten matig gespeeld. Het is evenwel een goede prestatie voor een team, dat voor het eerst in de compe titie meespeelt. De wisselbeker is ver scheidene jaren in bezit geweest van HCSC 1. Dit is de beker van het toer nooi van de NeVoBo afd. Den Helder. Uitslagen maandag 1 november: Texel 1-H.A.V. 1 15—10 en 7—15 Texel l^HCSC 1 15—10 en 15—12. Maandagavond is voor de heren de normale competitie begonnen. Texel 1 speelde tegen Zeemacht en Texel 2 te gen HCSC. Beide wedstrijden werden verloren. Programma zaterdag 6 november: heren Texel 1-Seahawks 2. 14.15 uur dames Texel 1-HAV 1. 16.00 uur; beide in de Jac. P. Thijsseschool RÖNTGENOLOGISCH BEVOLKINGSONDERZOEK BESLIST NIET OVERBODIG Programma doorlichting: Maandag 8 november: 14.00-17.00 uur Oudeschild, achter dorpshuis; 18.30-20.00 uur Oudeschild. achter dorpshuis. Dinsdag 9 november: 9.30-11.45 uur Den Hoorn bij o.l. school 13.30-14.30 uur Zuid-Haffel, bij KX- station; 15.30-17.15 uur De Waal, bij dorpshuis. Woensdag 10 november; 10.30-12.00 uur Gerritsland, bij Jac. Verseput; 13.45-15.00 uur De Westen, bij D. W. Keijser; 16.00-17.00 uur P.H. Polder, bij H. G. Timmer. Donderdag 11 november: 13.45-14.30 uur Spang, bij hoeve Varia; 15.30-16.45 uur Oost, bij oude school; 19.00-20.30 uur Zuid-Eierland. bij vlieg veldpaviljoen; Maandag 15 november: 13.30-16.30 uur Den Burg, Vismarkt; 18.00-20.45 uur Den Burg, Vismarkt. Dinsdag 16 november: 8.30-10.00 uur Den Burg, St. Jan; 10.45-12.15 uur Den Burg, Irene. Nadere mededelingen: tegen wat de huid deert! 1. Onderzocht worden alle personen geboren vóór 1 oktober 1951. 2. De kosten bedragen ƒ1,70 per per soon en dienen in de auto te worden voldaan; Per minuut worden 3 personen ge fotografeerd en daarom.... betaalt U dus om oponthoud te voorkomen met gepast geld; 3. Ontkleden is niet nodig; wel wordt verzocht er op toe te zien dat knopen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug; 4. Alleen in bijzondere gevallen (ziekte, verhuizing, vakantie, beroepswerk zaamheden b.v.) mag men op een an dere tijd of plaats dan op de oproep kaart staat vermeld, worden onder zocht; 5. Het personeel van de PTT ontvangt 2 oproepkaarten. Verzocht wordt, beide oproepkaarten naar de onder- zoekauto mee te nemen. 6. Oproepkaart meenemen naar de röntgenauto ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 november op om 7.44 uur en gaat onder om 17.03 uur; 10 november op om 7.50 uur en onder om 16.57 uur. Maan: 8 nov. V.M.; 15 nov. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 nov. 5.12 en 17.31: 6 nov. 6.19 en 18.31 7 nov. 7.13 en 19.21, 8 nov. 7.58 en 20.08 9 nov 8 41 en 20.52; 10 nov. 9.21 en 21,33 11 nov. 10 00 en 22.13; 12 nov. 10.38 en 22.50; 13 nov. 11.17 en 23.27. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Service Service vanaf heden 2 jaar Op alle door ons te leveren TV toestellen Dit betekent géén reparatiekosten. Vraagt inlichtingen bij Techn. Bureau Telefoon 2114 Service Service Vanwege zijn kwaliteit de meest gebruikte. Uit voorraad leverbaar te vens losse messen en onder delen. tel. 2000 Gevestigd per 15 november 1965 5) Wij halen en brengen U aan huis over geheel Texel. Lesgeld f 8.— per uur. De eerste 10 lessen f 70.-. R. P. Bakker, bevoegd rij-instructeur Inl. en voorlopig adres bij Mevr. O. van Harn, Boogerd 11 Den Burg, tel (02220) 2131 500 gram mooie magere speklapjes 1,85 250 gram leverworst, heerlijk gekruid 88 Fricandelle, per stuk 45 150 gram boeremetworst 88 2 blikjes soepballen 98 1 blik gestoomd gehakt 500 gram inhoud 1,15 Hogerstraat 16. '«Sr/ Ja! Waarom? Omdat Pas-Tunette founda tions modieus zijn en een per fecte persoonlijke pasvorm hebben. Dat is direct merk baar als u een Pas-Tunette foundation aantrekt. Daarom dragen zóveel vrouwen Pas- Tunette. Korselet, Lycra en nylon-sa tijn. Optilon ritssluiting in het voorpand 43.50 Ga de Pas-Tunette collectie zien bij

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4