(jrocn 'ZwartsJexelsin het L, Nu 15 miljoen aan spaargelden bij Coöp, Boerenleenbank Moet gymnastiekvereniging te Oudeschild verdwijnen Muziekverenigingen kregen ieder f500,- Winkeliersvereniging Den Burg houdt polio-winkelweekactie Sint Nicolaas komt aan te Oudeschild Animo sterk geslonken Is Klaproosdagdit jaar nog nodig DINSDAG 9 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8014 Uitgave N.V. v/h Langeveld Si de Rooü Postbus IX - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Zoals wij in het vorige nummer nog juist beknopt konden meldenheeft de Coöp. Boerenleenbank Texel ter gelegenheid van het feit, dat het totaal bedrag aan ingelegde spaargelden de 15 miljoen gulden heeft overschre den, de vier Texelse muziekkorpsen elk een bedrag van 500,— geschonken. Donderdagavond overhandigde de heer C. H. Roeper de enveloppes aan de afgevaardigden van de verenigingen, tijdens een bijeenkomst in de verga derzaal van het bankgebouw. De heer Roeper, die sprak namens het bestuur en de raad van toezicht van de Coöp. Boerenleenbank, liet de van nieuws gierigheid brandende genodigden nog ruim een uur in het ongewisse en ging uitvoerig in op de economische betekenis van het bankwezen in het al gemeen en de ontwikkeling van de Coöp. Boerenleenbank van Texel in het bijzonder. „Nog steeds wordt de idee van de Duitse burgemeester Raitfeisen met succes in praktijk gebracht", aldus de heer Roeper. „Hij opperde als een der eersten dat de maatschappij zeer gebaat zou zijn bij een vereniging, die de overtollige spaargelden van de leden in bewaring nam om onderne mers aan crediet te helpen!" Vroeger was het nl. veel minder eenvoudig om geld te lenen dan tegenwoordig, al is het ook nu soms niet makkelijk, omdat er steeds meer geld nodig is. Dat de Texelaars bereid bleken een bedrag van 15 miljoen gulden bij de Boerenleenbank in te leggen, is op zich zelf reeds een blijk van vertrouwen. De bank is in het Texelse bedrijfs leven dan ook van groot belang. De bedrijven moeten enorme investeringen doen om zich te kunnen uitbreiden. In de agrarische sector gaat het vaak om de aanschaf van landbouwwerktuigen, die de steeds moeilijker en duurder te verkrijgen arbeidskrachten overbodig maakt. De arbeidslasten maken steeds meer plaats voor de (geringere) kapi- taalslasten. Omdat de vraag naar geld steeds groter wordt, heeft men zich wel eens afgevraagd, of de bank wel aan de credietbehoefte zal kunnen blijven vol doen. Een belangrijk deel van het geld, dat de mensen oversparen, wordt als premie betaald aan verzekeringsmaat schappijen. die de betrokkenen een on bezorgde oude dag garanderen. Dit in tegenstelling tot vroeger, toen men juist bij de bank kapitaal trachtte te vergaren en later van de rente van dit geld ging leven. Toch zal de bank crediet kunnen blijven geven, want het sparen neemt ondanks dit alles toe. De heer Hoeper zei bijzonder dankbaar ge stemd te zijn, omdat de Boerenleenbank het indrukwekkende reservoir van 15 miljoen heeft weten aan te leggen. Feestelijk Er was dus reden voor een feestelijke herdenking, maar men wilde nu eens afstappen van het klassieke gebaar, dat de inlegger van het bedrag, dat het ronde bedrag volmaakt, een geschenk krijgt aangeboden. Het bestuur vond het passend iets te geven aan een in stelling, die zich voor de gemeenschap inspant, en waarvan het voortbestaan door die gemeenschap wordt gewenst. Begrijpelijk dus. dat het oog al spoedig viel op de vier actieve muziekvereni gingen, die Texel rijk is. De heer Roe per doelende op de moeilijke positie waarin het Kon. Texels Fanferekorps verkeert hoopte dat het geschenk een stimulans mocht zijn om toch voor al door te gaan. Namens dit korps werd het bedrag aangenomen door de heer F. van Sambeek. Namens D.E.K. uit Den Hoorn door de heer W. Kikkert, namens „Excelsior" uit Oosterend door de heer J. Daalder en namens de drumband „Margaretha Sinclair" door opper wachtmeester W. F. Stomp. De betrokken korpsleden maakten van de gelegenheid gebruik om het be stuur van de bank voor dit geschenk te danken. De heer J. Daalder van „Ex celsior" vond, dat men met dit gebaar „raak geschoten" heeft en bracht een toost uit op een verdere voorspoedige ontwikkeling van de Boerenleenbank. De heer P J. Koorn, namens het Kon. Texels Fanfarekorps, was ook zeer dankbaar. Hij toonde zich over de toe komst van zijn korps optimistisch: „In het zuiden van het land neemt de be langstelling voor muziekbeoefening van deze soort sterk toe. Hopelijk zet die ontwikkeling naar het noorden door". Hij zei. dat het Fanfarekorps zich ook in de komende tijd zoveel mogelijk zal inspannen en weer zo spoedig mogelijk in het openbaar zal verschijnen met de nieuwe leden, die zich in de afgelopen weken hebben aangemeld. Dat het Kon. Texels Fanfarekorps zich in de afgelo pen twee jaar hoofdzakelijk in de vorm BOOTDIENSTREGELING N.V. TESO Werkdagen Van Texel: 6.00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 21.30§ v.DenHelder 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.10 21.00 22.00§ is alleen op vrijdag Zon- en alg. erkende Chr. feestdagen; van Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 v.DenHelder 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 15.30 16.30 17.30 19.10 21.00 van een boerenkapel heeft gepresen teerd. zei de heer Koorn zeer te be treuren. „Maar het kon helaas niet an ders. We vinden het beneden onze waardigheid, maar we moesten het wel doen om de centen!" Ook de heer W. F. Stomp toonde zich dankbaar voor de gift, waardoor de zor gen van de drumband een heel stuk worden verlicht De heer W. Kikkert van „D.E.K." stelde, dat ook zijn ver eniging het geld best kon gebruiken. „Het zal rente afwerpen ten bate van de hele burgerij", zo zei hij. SONATE-AVOND GEBR. RÖNTGEN Vrijdag 12 november a.s., n.m. 8 uur zal in „Casino" te Den Burg een sonaie- avond voor de Kunstkring worden ver zorgd door de Gebr. Johannes en Joa chim Röntgen, piano en viool. Het programma voor het avondcon cert is het navolgende: sonate Es gr. t (KV 481) van W. A. Mozart; sonate D gr. t op 12 van L. von Beet hoven; sonate A gr. t van C. Franck. Voor muziekliefhebbers zijn de Gebr. Röntgen stellig geen onbekenden. De verwachtingen omtrent hun optreden kunnen dan ook bepaald hoog gespan nen zijn. Behalve voor abonné's en houders van een muziekabonnement is de avond ook toegankelijk voor houders van een losse kaart. Losse kaarten zijn verkrijg baar bij de VVV tegen een entree van ƒ2,50. Kaarten zijn vanaf half 8 ook aan de zaal verkrijgbaar. Na afloop van de sonate-avond zal de jaarvergadering van de Stichting Kunstkring Texel worden gehouden. Volgend voorjaar begin dijkverzwaring ZEEDIJK EIERLAND OVER 2 JAAR HOGER EN ZWAARDER DEN HAAG Nadat het gemaal van de Eierlandse polder in de loop van deze winter zal zijn aangepast aan een nieuwe situatie, wordt de verzwaring van de zeewering aangepakt. Minister Suurhoff verklaarde donderdag in de begrotingscommissie voor verkeer en waterstaat, dat in de lente van het vol gend jaar met deze dijkverzwaring zal worden begonnen. Het werk zal waar schijnlijk in de herfst van 1967 gereed zijn. HOTEL „DE LINDEBOOM-TEXEL" BINNENKORT IN ANDERE HANDEN Naar verluidt zijn momenteel onder handelingen gaande over de verkoop van hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg. Deze onderhandelingen zijn in zo vergevorderd stadium, dat het hotel binnen afzienbare tijd niet meer in het bezit van de huidige eiganaar zal zijn. Nadere bijzonderheden zullen wij publiceren zodra de transactie een feit Als van het Texelse gemeentebestuur de benodigde toestemming wordt ver kregen, zal de winkeliersvereniging Den Burg van 13 tot en met 27 novem ber deelnemen aan de zg. „Polio- winkclwcekactie". Deze actie komt in plaats van de traditionele Sinterklaas actie, maar heeft een geheel ander ka rakter. De baten, die er uit voortvloeien komen nl. geheel ten goede van het Prinses Beatrix poliofonds. Het enige zakelijke voordeel, dat de winkeliers hopen te boeken, is een verschuiving van de Sinterklaas-verkooppiek naar een vroegere periode en een grotere trek van mensen uit de buitendorpen naar Den Burg om er hun Sinterklaas inkopen te doen. In de genoemde week zullen de klan ten bij elke in Den Burg bestede gulden een bonnetje krijgen. (Deze bonnetjes zijn a 5 cent door de winkeliers ge kocht). Als de klant tien bonnetjes heeft verzameld, doet hij deze in een enveloppe, die door de klant voor 5 cent wordt gekocht. Men kan op deze wijze zoveel enveloppen maken als men wil. De enveloppen fungeren als loten en moeten, voorzien van naam en adres, op een centraal punt worden ingele verd. Na 6 december zullen uit de inge leverde enveloppen 20 fraaie prijzen worden gterokken, die beschikbaar zijn gesteld door het bedrijfsleven. De eer ste prijs is een koelkast, tweede prijs een centrifuge, derde prijs een hand mixer, vierde prijs een elektrische de ken, vijfde prijs strijkijzer, zesde prijs reiskoffer etc. TIJDSCHRIFT „TEXELS MUSEUM" IN NIEUWE VORM Het tijdschrift „Texels Museum", dat sedert zes jaar door de Texelse Mu seum vereniging wordt uitgegeven, is deze week verschenen in een nieuwe technisch veel fraaiere uitvoering. Het blad wordt niet meer gestencild, maar gedrukt op houtvrij kunstdruk papier. Het formaat van het blad is be langrijk kleiner geworden; het meet nu 17 x 22 centimeter. Dit is niet ten koste gegaan van de inhoud, want deze telt nu 24 bladzijden. Dit eerste nummer van de nieuwe jaargang bevat een reeks interessante, rijk geïllustreerde artike len Met interesse lazen wij een artikel van de hand van de heer M. Mantje, „Het Texelse bos", de geschiedenis van de duinbebossing. Zeer uitvoerig is „Texel omstreeks het midden van de vorige eeuw" door J. A. v.d. Vlis. Hier in leest men iets over opkomst en ver val van Oudeschild, de activiteiten van Tekele Reinz. Zwaai, de Texelse men taliteit in die dagen enz. J. G. R. War- tena schreef een lezenswaardig artikel over de Texelse natuurreservaten en van J. P Reydon is een verhandeling over Ganzenbomen en eendenmossels. De heer G. J. de Haan geeft tenslotte een opsomming van de diverse aan winsten, die in de afgelopen maanden aan de collecties van het museum en de oudheidskamer zijn toegevoegd. Het blad „Texels Museum" is voor leden van de vereniging gratis. Niet-leden kunnen het blad voor ƒ0,75 in bezit krijgen. De trekkingsavond zal een bijzonder geanimeerd karakter krijgen, zodat deze gebeurtenis het hoogtepunt van de actie vormt. Zoals uit de benoemde data blijkt, eindigt de bonnen- en envelop- penuitgifte één week voor Sinterklaas. Men hoopt daardoor de overstelpende drukte gedurende de laatste dagen voor vijf december te voorkomen. Aan de actie wordt door alle (31) le den van de Winkeliersvereniging mee gewerkt. In alle winkels worden dus de bonnen verstrekt en kan men de enve loppen kopen. Zowel het geld, dat voor de enveloppen wordt betaald door de klant, als het bedrag dat de winkelier aan bonnen uitgeeft, komt geheel ten goede aan het Beatrixfohds. DIA- EN FILMAVOND VOOR BEJAARDENSOOS Dinsdagavond 9 november zal Harry de Graaf in het dorpshuis te Den Burg een praatje houden over Nieuw Guinea. Er zullen enkele honderden dia's wor den vertoond alsmede een film. De le den van de Bejaardensoos van Den Burg zijn op deze avond van harte wel kom. Er wordt om acht uur begonnen. Zaterdag 20 november: Van het secretariaat van Sint Nico laas ontvingen wij gisteren het bericht, dat de Goedheiligman zaterdagmiddag 20 november zijn intocht op Texel denkt te honden. De organisatie van de intocht en de daaropvolgende ontvangst te Den Burg is opgedragen aan een speciaal comité. Sint Nicolaas zal om twee uur aan komen in de haven van Oudeschild, waarschijnlijk met het m.s. „Voor waarts". Verwacht wordt dat een groot aantal belangstellenden daar zal op wachten. De leerlingen van de kleuter scholen zullen met bussen naar de ha ven worden vervoerd. Een muzikaal welkom zal worden geblazen door het Kon. Texels Fanfarekorps en/of de drumband „Margaretha Sinclair". In Den Burg zal de Sint op zijn .paard een rondgang door Den Burg maken. Daarbij is de volgende route vastge steld: Schilderend, Weverstraat, Ste nenplaats. Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, stukje Weverstraat, War moesstraat, Zwaanstraat, Molenstraat, Gravenstraat. Hogerstraat, Stenen plaats, Kogerstraat, De Zes, Gasthuis straat, Hogerstraat, Stenenplaats, Bin nenburg. Groeneplaats Verwacht wordt dat de stoet om kwart over drie op de Groeneplaats aankomt. Op het podium zal Sinterklaas worden verwelkomd door het gemeentebestuur en de voor zitter van het organisatiecomité. Ook de afvaardigingen van de kleuterscholen zullen in de gelegenheid worden gesteld de langverbeide goede bisschop een welkom toe te roepen OUDESCHILD Het staat er beden kelijk voor met de gymnastiekvereni ging van Oudeschild. Toen het dorps huis van Oudeschild met het bijbeho rende volledig uitgeruste gymlokaal ge reed kwam. verklaarde de gymnastiek vereniging „Texel" zich direkt bereid de leiding op zich te nemen van een op te richten gymnastiekafdeling. De be langstelling was vrij goed Er gaven zich ongeveer 120 personen op als lid. Dit was eigenlijk niet voldoende voor een gezonde financiële basis, maar het bestuur van „Texel" hoopte dat zich later nog een aantal belangstellenden zou melden. Dit bleek echter een mis rekening. In plaats van te stijgen, zakte het ledental aanzienlijk, zodat er nu nog maar 80 leden zijn. Vooral de jeugd heeft verstek laten gaan en dat is be treurenswaardig. Een deel van de kin deren krijgt wel regelmatig schoolgym- nastiek, maar het kan zeker geen kwaad als ze de gymnastiek daarnaast ook nog in verenigingsverband be oefenen. De damesafdeling (16 jaar en ouder) staat er iets gunstiger voor. Deze telt nog juist voldoende leden om te kunnen voortbestaan, al zou ook daar een ver sterking van de gelederen zeer welkom zijn. Het bestuur van de gymnastiekver eniging „Texel" doet dan ook een drin gend beroep op de Oudeschilders om zo enigszins mogelijk actief aan de gym- GEWIJZIGDE TIJDEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 november worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.30 uur; Oosterend en De Waal 13.3014.00 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.0014.30 uur; De Koog: 14.30—15.15 uur. sport deel te nemen. Als dat niet moge lijk is, kan men zich als donateur laten inschrijven, waarmee men ook helpt de zaak in stand te houden. De ouders zouden kunnen trachten hun kinderen ervan te overtuigen, dat de gymbeoefc- ning bijzonder aangenaam en nuttig is. Het is de bedoeling dat de gymna stiekafdeling van Oudeschild een zelf standig bestaan gaat voeren, maar dat kan uiteraard alleen, als men financieel onafhankelijk is. Er zijn minstens 150 leden nodig, zowel jongeren als oude ren. Mevrouw v.d. Brink zal gaarne do nateurs en nieuwe leden inschrijven. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester cn wethouders van Texel verleenden in september aan de navolgende personen, zaken en instel lingen de daarbij omschreven bouw vergunningen: De heer W. Burger te De Koog, voor de gedeeltelijke vernieuwing van keu ken en schuur in zijn woning te Oude schild; de heer H. Blom te Oudeschild, voor de vernieuwing van zijn woning aan de De Ruyterstraat aldaar; de heer P. Sluisman te Den Burg. voor de ver andering en vergroting van bijkeuken en schuur van zijn woning aan de Ko- gerweg; de fa. J. M. Moerbeek te Den Burg, voor de vernieuwing van een ge deelte van de voorgevel van de winkel in de Parkstraat; de heer M. de Ridder, Eierland E 55, voor de verandering van zijn gevelkozijn: de heer P. Jansen, Eierland E 54, voor de verandering van zijn gevelkozijn; Stichting Sociaal Toe risme Texel, voor de bouw van twee toilethuisjes op „Loodsmansduin"; de heer G. J. Drijver te Oosterend, voor de bouw van een woning aan de Oran jestraat; de heer C. Daalder te Ooster end, vooi de bouw van een woning te Oost; de heer P Arensman te Den Burg, voor de bouw van een bergruimte aan de Emmalaan; de heer A. Boon Jzn. te De Cocksdorp, voor de bouw van een bedrijfsruimte aan de Langeveldstraat; de heer J. van Beusekom te De Koog, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. In de jaren tussen mei 1940 en mei 1945 werden meer dan 30.000 gealliëer- de militairen in ons land begraven. Zij waren hier omlaag geschoten met hun vliegtuigen, spoelden aan langs het Noordzeestrand en het overgrote deel vond de dood bij de gevechten om de bevrijding van Nederland, in de laatste maanden van 1944 en het begin van 1945. Ten behoeve van hun nabestaanden in Canada en Amerika, Engeland en Australië. Nieuw Zeeland, Frankrijk en in vele andere landen, werd kort na de bevrijding het Nederlands Oorlogsgra- vcn Comité opgericht. Eerst deed dit de graven der gevallenen adopteren door Nederlandse burgers, die ze ver zorgden zoals de nabestaanden dit wensten; later werden graf foto's, ge maakt op de Nederlandse kerkhoven, gezonden aan hen die achterbleven. Maar de grootste taak vond het comité in het organiseren van grafbezoeken door de nabestaanden. Bij deze nabestaanden veelal be jaarden en weduwen, die dit zelf niet kunnen betalen leeft namelijk nog steeds sterk de wens om naar Neder land te kunnen gaan en daar het graf van man, vader, zoon of broer te be zoeken. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité stelde tot en met dit jaar meer dan 41.000 nabestaanden in staat om deze wens in vervulling te zien gaan. Zij werden gastvrij in Nederland ont vangen en bezochten hier het kerkhof, waar hun gesneuvelde familielid ter aarde werd besteld. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité bekostigt deze bezoeken uit de opbrengst van de „Klaprooscollecte". Is dit nu nog nodig? Deze vraag kan met „ja" worden be antwoord. De graven van de meer dan 30.000 gealliëerde gevallenen beteke nen ongeveer 100.000 nabestaanden. Meer dan 41.000 zijn in ons land ge weest, maar tienduizenden anderen wachten nog om óók te worden uitge nodigd. Zo is het bijvoorbeeld opmer kelijk. dat in de laatste jaren veel kin deren van de gesneuvelden naar Neder land komen om hier het graf van vader te bezoeken. Daarom is het voor deze mensen zeer belangrijk, dat de „Klaprooscollecte 1965" die straks op en omstreeks 13 november („Klaproosdag") weer wordt gehouden, slaagt. Hoe hoger de op brengst is, hoe meer nabestaanden het Nederlands Oorlogsgraven Comité vol gend jaar kan uitnodigen. Dank der nabestaanden In de gealliécrde landen wordt het werk van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité dat uniek is; in geen en kel land wordt iets dergelijks verricht zeer gewaardeerd. Uit grote erkentelijkheid voor wat Nederland doet, nodigt de Britse orga nisatie van nabestaanden en oudstrij ders „The British Legion" volgend jaar 33 collectanten van de „Klaprooscollec te 1965" uit om een vakantie in Enge land te komen doorbrengen. Deze col lectanten worden door het lot aange wezen: drie uit elke provincie. Zij zul len de gasten zijn van „The British Legion", dat hun reis en het verblijf in Engeland bekostigt voor de bouw van een garage aan de Schumakersweg; de heer J. C. Bakker te Oudeschild. voor de bouw van een landbouwschuur en een veestal aan de Amaliaweg; de heer J. Zegel te Den Burg, voor de bouw van een garage aan het Achterom achter zijn woning aan de Wilhelminalaan; de heer J. de Vries te Oudeschild, voor de vernieuwing van zijn woonhuis aan de De Ruyterstraat; de heer A. Bakker te Den Burg, voor de bouw van een kippenhok aan de Pontweg; de heer J. Koomen te Den Burg, voor de bouw van een berging aan de Westerweg; de heer C. Kuip te Den Burg, voor de bouw van een wo ning aan de Westerweg; de heer F. Hopman te Den Burg, voor de bouw van een schuur aan de Ongerenweg; de heer W. Ellen te Oosterend, voor de bouw van een schuur aan de Pontweg; de directeur van Gemeentewerken voor de bouw van een werkruimte bij de rioolzuiveringsinstallatie aan de Pont weg bij Den Burg; de heer N. Vos, Spang W 24a, voor de bouw van een ruimte voor centrale verwarming in zijn woning bij '1 Horntje; de heer P Bremer te De Koog, voor de verplaat sing van een droogschuur; mevrouw M. Seeder-Garritsen te Den Burg, voor de bouw van een woning op de hoek Kogerstraat-Bocgerd; de heer C. Blom te Den Burg, voor de bouw van een ga rage aan de Jonkerstraat; de heer S. Lakeman te Oudeschild. voor de ver andering van een woning aan de De Ruyterstraat; de heer J. Verhoeve te Oosterend, voor de verandering van een gevel te Oost; de heer W. Jonker te Den Burg, voor de bouw van een werk ruimte aan de Emmalaan.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1