VEEL LIEFS VAN RONNIE BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF GA ER NIET OP ZITTEN! rubriek voor - r""al^ LANDBOUW en VEETEELT 4 >art (iwmingtrtt „Problemen bij het machinaal melken'" De bank waar u zich thuis voelt! De kop van dit artikel is dezelfde als de titel van het onderwerp, dat Ir. S. Brandsma volgende week hoopt in te leidon voor de Texelse veehouders. Nu zou ik me heel goed kunnen voorstellen, dat heel wat veehouders dat woord „problemen" in dit geval wel iets „zwaar" vinden. Het is een echt modewoord. Men spreekt tegenwoordig zelfs van probleemgebieden. Je krijgt wel eens de indruk, dat heel veel mensen met kunnen leven zonder met een bepaald probleem bezig te zijn. En als ze met een zeker probleem klaar zijn, moeten ze onmiddellijk weer op jacht om een ander probleem te vinden. Daarom spreekt het de veehouders mogelijk meer aan als we de titel van het onderwerp bijv. als volgt wijzigen: „Moeilijkheden bij het machinaal mel ken", of misschien „Vragen bij het machinaal melken". Zijn er moeilijkheden en vragen? Het lijkt me niet onmogelijk, dat er heel wat rundveehouders zijn, die zelfs niet eens van moeilijkheden en vragen willen spreken. Ze hebben het idee. dat zich bij het machinaal melken geen en kele moeilijkheid voordoet. „Gefelici teerd dan", zou ik willen zeggen. Aan de andere kant is me heel goed bekend, dat er op diverse bedrijven wel zaken rondom het machinaal melken zijn, waarmee men zit. Het gebeurt nog al eens. dat één of meer dieren uit een koppel zich niet machinaal laten melken. Wat moet men daarmee? Bij het ene dier heeft men de melk in een paar minuten, terwijl het bij een ander dier wel zeven of acht minuten duurt voordat men de melk heeft. Wat doe je daar aan? Altijd heb je eerste klas melk en opeens loopt er zo maar een keer door, dat het derde klas is. Heeft dit iets te maken met het machinaal melken? Ik geloof, dat di verse veehouders hier nog wel enkele vragen aan toe zouden kunnen voegen. Het komt me voor, dat er toch wel wat meer moeilijkheden en vragen zijn dan een aantal veehouders bereid is toe te geven. Veel onderzoek verricht De heer Ir. S. Brandsma is verbon den aan het Instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek „Schoonoord" te Zeist. Men heeft daar zeer veel onder zoek verricht over het machinaal mel ken. Daarbij maakt men dan meestal gebruik van zg.n eeneiige tweelingen, waardoor men over volkomen verge lijkbare proefdieren beschikt. Zeer veel aandacht is besteed aan het zgn. melk- baarheidsonderzoek. Dus vragen naar de oorzaken van het feit hoe het komt, dat het ene dier zich veel beter laat melken dan het andere. Het is een bui tenkansje een inleider van een dergelijk Instituut voor de Texelse veehouders te kunnen laten spreken. We hopen, dat de zaal van Hotel „De Lindeboom- Texel" goed gevuld is. En als U nu werkelijk helemaal geen vragen of moeilijkheden op het gebied van het machinaal melken hebt? Dan verwachten we U toch! Weet U waar om? Een voorlichtingsbijeenkomst is een mislukking als er behalve de in leider geen andere mensen aan het woord komen. Het succes ik heel vaak de bespreking, die op de inleiding volgt. En ik geloof, dat aan deze bespreking vooral ook zij kunnen deelnemen, die nooit moeilijkheden hebben. Opdat ze met hun ervaring anderen kunnen die nen. Zo bekeken is er voor geen enkele Texelse machinemelker of toekomstige machinemelker reden om volgende week dinsdag thuis te blijven. (Zie ook de advertentie in dit nummer). GESLAAGD Mevrouw J. E Bosch-Schoorl slaagde voor het diploma Schoonheidsspecia liste. Stivas A. Zij werd opgeleid aan de Academie voor Lichaamscultuur. FEUILLETON: iiiiiiimimiHiiiHi iiiMiiiiiiiniiiMiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiillllllliiiiiim ■miniin door Maartje Zeldenriik 39 Er waren blijde telegrammen en brieven verzonden naar het verre Ne derland en even blijde gelukwensen in brief- en telegramvorm teruggekomen. Kamer 7 leek in deze dagen een bloe- menshow. waar een jongevrouw geluk zalig lag te denken aan hetgeen ze bin nen thans afzienbare tijd allemaal zou kunnen doen. Half opgericht, onder steund door een paar stevige kussens, keek ze met een hart vol blijdschap en dankbaarheid naar die twee verdik kingen in de dekens, die geregeld be wogen, naar links en naar rechts, en met uiterste inspanning ook af en toe een centimeter of twee omhoog. Ze voelde het nieuwe leven tintelen in de jaren gevoelloze benen en voeten. Het contact tussen de uiterste teenpunten en haar wil was teruggekomen Al het leed en de angst waren nu in één slag vergeten. De jaren van stil verdriet had ze teruggedrongen naar een ver. ver verleden. De apathie en het fatalisme hadden plaats gemaakt voor een groot optimisme en niet te peilen geluk: ik kan ze weer bewegen, iedere dag ge makkelijker en beter en vlotter. En als ik niet moest wachten op het geheel ge nezen van de operatiewonden, zou ik misschien al kunnen proberen, of ik op die benen kan staan. Maar er is in ieder geval weer leven in, ik beweeg ze. kijk maarkijk zelf maarpro beer ze maar vast te houdenvoel eenszie je wel? Ik ben sterker dan DOELMATIGHEID VAN DE BEWERKINGSEENHEDEN EN BEDRIJFSGEBOUWEN Iemand, die niet gewend is regel matig artikeltjes te schrijven, kan zich niet voorstellen wat een aangename ervaring is om te bemerken, dat je pennevruchten door bepaalde mensen worden gelezen. Het is iedere keer weer een verrassing als je bemerkt, dat er mensen zijn, die een artikel met aan dacht in zich hebben opgenomen. Een boodschap doorgeven, hetzij mon deling of schriftelijk, terwijl er niet naar geluisterd wordt, lijkt me een moedeloze zaak. In dit verband moeten we niet gering denken over „de moed", die bijv. zendelingen en missionarissen heoben gehad om soms tientallen jaren achtereen „de Boodschap" door te blij ven geven, zonder dat er enig zichtbaar resultaat was. Niets anders zijn dan bij wijze van spreken een stem van een roepende in de woestijn. Bij dc voorlichting gelukkig iets anders We zouden niet graag beweren, dat deze rubriek de aanspraak kan maken van „msssavoorlichting" te zijn. We zijn al tevreden als we bemerken, dat zo nu en dan deze of gene iets aan de landbouwrubriek heeft. Deze week waren we op een bedrijf tijdens het melken. Het gebeurde nog in de openlucht. En één van de melkers maakte toen de opmerking: „Je kunt wel schrijven over „bewerkingseenhe den", maar de doelmatigheid van het bedrijf speelt ook een grote rol. Als je zo als op ons bedrijf het vee op drie of vier plaatsen moet stallen, kom je heel wat ongunstiger uit dan de veehouders, die alles op een goed ingerichte stal bij elkaar hebben staan" Uit deze opmerking kon ik conclu deren. dat mijn artikeltjes over de be werkingseenheden en de bewerkings- kosten door deze man niet alleen waren gelezen, maar ook begrepen. En daar had ik nu juist een zwaar hoofd in. Ik was overtuigd met dit onderwerp moei lijke kost aan te snijden. Deze man had het drommels goed begrepen en dat ondanks het feit. dat zijn theoretische landbouwopleiding miniem is geweest. Bovendien kunnen we zeggen, dat hij al tot de oude garde behoort. Inderdaad enorm verschil De man in kwestie had het goed door. Als er voor de verzorging van een melkkoe 55 bewerkingseenheden wor den berekend dan is dit een gemiddel de. Het maakt in de verzorgingstijd nog al wat uit of de dieren staan op een moderne stal met voergang en het hooi onmiddellijk naast of boven de dieren, of op een oude cndoelmatige stal, waar bij het hooi soms uit een ver verwij derde ruimte moet komen. Om nog niet eens te sprekei. van gevallen, waarbij de melkkoeien op drie plaatsen staan. En wat voor de stal geldt, geldt even zeer voor andere bedrijfsomstandig heden. Een aaneengesloten ligging van het bedrijf met bovendien goed ge vormde percelen, geeft de mogelijkheid om per man tot een groter aantal be werkingseenheden te komen. Ik ben van mening, dat een goed deel van de kosten van de ruilverkaveling op deze wijze terugverdiend moet worden. Als ik door een goede inrichting van de stal er in slaag om het aantal bewerkings eenheden per man met bijv, honderd op te voeren, dan betekent dit zo maar een besparing van zo'n achthonderd gulden, omdat immers de bewerkings- kosten per bewerkingseenheid plm. 8.bedragen. Als een landbouwer er in siaagt om na de ruilverkaveling door een goede ligging van het bedrijf de bewerkings eenheden per man met bijv. 200 te ver hogen. zonder dat de machinekosten en de kosten voor de loonwerker omhoog gaan, kan dit een voordeel betekenen van zo'n vijftienhonderd gulden. Uw redacteur is blijdat hij door de opmerking van voorbedoelde veehouder de kans kreeg deze dingen nog eens te spuien. jullie handen.... als ik ze wil bewe gen, dan houden jullie ze niet tegen..! O jongens Gedeelde vreugde is dubbele vreugde. Het is als een afgezaagd spreekwoord, maar hier, in de kleine ziekenkamer nummer 7 was dit spreekwoord op eens weer net zo levend als de benen van patiënt Vet uit Holland. Dagelijks koesterden haar moeder en Ronnie Beelen zich aan het geluk van de jon gevrouw. die tien jaar geleden het rampzaligste kind van die tijd werd, maar nu weer opnieuw begint te leven. Zelfs uit Wassenaar was er een har telijke brief gekomen, waarin Yolanda het meisje geluk wenste met de ge slaagde operatie en hoopte, dat ze spoe dig weer geheel zou kunnen lopen. „Als het zover is, nodig ik je uit een poosje naar Wassenaar te komen. Je zult hier welkom zijn. Vraag het maar na aan Ronnie". En Ronnie bevestigde dit. Hij kende Yolanda en wist, dat ze in bepaalde om standigheden en groot hart bezat. Sinds de dood van haar man had ze zich im mers tot taak gesteld te helpen, als dat in haar vermogen lag? Wie wist het beter dan hij zelf? Tien dagen na de operatie van Aagje stond Augie de Raet plotseling in Ron nie's hotelkamer. De twee drukten el kaar de hand. Hoewel Ronnie hem nooit bijster sympathiek gevonden had, leek de ander nu tamelijk vriendelijk en er was nog geen hatelijkheid over zijn lip pen gekomen. Ze rookten, terwijl Ronnie wat te drinken bestelde. „Je kunt me felici teren", begon de bezoeker, nadat Ron nie verteld had over Aagje Vet. ..Eigen lijk tweeledig. In de eerste plaats ben ik uitgestudeerd en ga ik in september TENTOONSTELLING VAN „ATHENA" OUDESCHILD De handwerk- en hobbyclub „Athena" te Oudeschild houdt op donderdag 25 en vrijdag 26 november m het dorpshuis 't Skiltje haar jaarlijkse tentoonstelling. Alle Texelse kinderen zullen in de gelegen heid worden gesteld voor deze tentoon stelling zelfgemaakte werkstukken in te zenden, die duidelijk van naam en adres van de maker voorzien moeten zijn. Ze moeten voor 23 november ge stuurd worden naar mevrouw Janssen. 146. De brigadier was het eerst boven en keek voorzichtig met zijn neus over het randje van de stuurhut. Daar zag hij toen een klein manneke staan, dat stoer de spaken van een levensgroot stuurwiel vasthield en die voorzien was van een bepaald indrukwekkende snor Hij was gekleed in het uniform van een eerste stuurman en hij hield strak zijn ogen gevestigd op de horizon. De enkele instrumenten vóór hem wierpen een zacht licht over zijn gelaat in de overigens stikdonkere ruimte. „Da's maar een klein kietelkapiteintje, Karei" fluisterde brigadier Piet, „Die zal tegen ons beiden wel niet veel kunnen uit richten. Laten we maar brutaalweg naar binnen stappen en hem om hulp vragen". me liëren met een bekende advokaat in Den Haag". „Kerel, gefeliciteerd. Van harte. Om je eerlijk de waarheid te zeggen „Stil maar". De ander lachte. „Vertel me maar niks, want ik ken je door en door. Jij dacht doorgaans: weggegooid geld, dat Yolanda aan Augie spendeert. Ach, ik had wat langer werk dan een ander misschien. Mij moet je nooit haasten, want dan reageer ik net als 'n ezel. Doe ik precies het tegenoverge stelde, zie je?" Ronnie knikte begrijpend. „Je bent er, en dat is de hoofdzaak. En wat is het tweede?" Augie kneep een oog dicht. „Jij kunt het weten, want ik heb het je al eerder gezegd. Nu ik voor mezelf kan zorgen uiteraard begin ik met een vast in komen, maar al is dit bescheiden, dat wordt natuurlijk spoedig meer gaan Yolanda en ik trouwen. De beide be letsels zijn intussen weggenomen". Ronnie fronste zijn wenkbrauwen één ogenblik, maar hield zich in. „Dan nog maals gefeliciteerd. Wat waren die be letsels?" informeerde hij, nauwelijk ge ïnteresseerd. „De éne weet je nu. Aan mijn studie is een einde gekomen. De rollen draaien om. Inplaats van dat Yolanda mij geld geeft, ga ik nu voor haar verdienen. En de tweede weet je waarschijnlijk zelf al lang; de tien jaren zijn om. Vorige maand". „De tien jaren?" herhaalde Ronnie, niet-begrijpend „Ja, Heb ik je daar nooit over ge sproken? Hé, eigenaardig. En Yolanda dan zeker evenmin? Ik merk het al; je bent in dit opzicht onkundig. Wel.... mijn vriend Bernard van Poelgeest, waarmee Yolanda dus getrouwd is ge- De Ruyterstraat 103, Oudeschild. Aan de tentoonstelling wordt ook meege werkt door de bejaarden van Oude schild. De werkstukken, die na de ten toonstelling overblijven worden ten bate van de blinden verkocht. De jeugd van Oudeschild heeft spontaan speel goed afgestaan voor het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Zij, die voor dit doel ook iets af willen staan, kunnen hun speelgoed naar de tentoonstelling bren gen. Het afgelopen jaar hebben de le den van de handwerk- en hobbyclub gewerkt ten bate van het revalidatie „Het mot toch een keer gebeuren", zei Karei nuchter en hij opende de deur. „Wie daar?" vroeg de stuurman zon der om te kijken. „Neem me met kwalijk, stuurman", antwoordde Piet in zijn beste Italiaans. „Wij verzoeken u vriendelijk om hulp, want wij zijn vluchtelingen. Wij hadden ons op uw schip verstopt en...." Toen draaide de kleine stuurman zich met een forse ruk om, met één behen dige greep het elektrische licht ontste kende in de stuurhut. En toen was het Karei en Piet of de wereld verging of er een atoombom ontplofte. Onmid dellijk herkenden zij in het kleine man neke een persoon, met wie zij die dag al eerder te maken hadden gehad. In weest, heeft in zijn testament een grote som gelds vermaakt aan zijn vrouw. Of eigenlijk had ze het al, een zoge naamde bruidsschat, die ze op haar trouwdag heeft verkregen. Maar.de fabriek, waarvan hij directeur was, is een familie-n.v. Daar had hij dus niet alleen over te beschikken. In zijn testament heeft gestaan, dat ze een maandelijks inkomen zou krijgen tot haar dood, een vrij redelijk bedrag, vol doende voor een vrouw van haar stand, mits ze niet binnen tien jaar zou hertrouwen, Deed ze dit wel, dan ver viel dit inkomen op haar trouwdag en bleef haar dus alleen over de bruids schat. Ook zou ze de villa in Wasse naar moeten verlaten, want die is even eens familiebezit, Enfin, de tien jaren zijn intussen verstreken en onze Yolan da behoudt tol haar dood haar maande- lijk inkomen, de villa en alles wat er in en omheen zit. Ik wist, als vriend van Bernard, van dit alles. Daarom hebben we indertijd al afgesproken, dat we die tien jaren zouden wachten, waarom niet, he? Vooral als er zoveel op het spel staat. Per slot van rekening is geld een niet te verwaarlozen factor in het leven. Dat weet jij nu ook, niet waar? De gevierde tenor Ronnie Bee len. in het buitenland beter bekend dan in eigen land, maar dat komt vaker voor". Met stijgende verbazing en veront waardiging had Ronnie naar de bezoe ker geluisterd. Maar toen de man uit gesproken was, beheerste hij zich. Waarom zou ik me kwaad maken om deze schurk met zijn uitgezakte, on sympathieke gezicht? Wat Yolanda in 's hemelsnaam in deze kwal ziet, is me volslagen een raadsel. We zullen maar denken: liefde is blind. Vandaar na- kindertehuis „Charlotteoord" te Til burg. De tentoonstelling wordt gehouden op donderdag 25 november van 14.30 tot 22.00 uur en vrijdag 26 november van 13 00 tot 17.00 uur. ZONDER COMMENTAARD Een 13-jarige leerling uit Wildes- hausen heeft op aandrang van zijn 26- jarige onderwijzeres een levende kik ker opgegeten en daarvoor twintig mark van haar ontvangen. het dagelijkse leven mocht deze per soon dan al stuurman zijn, in zijn vrije tijd trad hij op als voetbalscheidsrech ter „Lieve help, die heeft vanmiddag voor ons gefloten.stamelde Karei Kleuntjes ontdaan. Nu moet het gezegd worden, dat de kleine stuurman niet minder ontdaan was. want hij herkende in de twee ver fomfaaide verstekelingen onmiddellijk de twee voetballers, die hem die mid dag zo'n nare poets gebakken hadden en die de hele wedstrijd in de war hadden gestuurd „Porei di pedeballisti capiti di asi- noro!" brulde hij stampvoetend. Hij schold ze de huid vol en eindigde zijn hysterisch gegil met het bekende bevel: „Alle hens aan dek!!" tuurlijk. Augie babbelde voort. „Er is nog geen vast omlijnd plan. In zekere zin kunnen we bij wijze van spreken mor gen ons huwelijk laten aantekenen, maar het is een beetje cru, zo onmid dellijk na die tienj ar termijn. Net alsof we er op hebben zitten wachten, niet waar? Dus het zal wel zo tegen het eind van het jaar zijn. We sturen na tuurlijk wel een circulaire en een uitno diging. Ik stel je tijdig op de hoogte van de trouwdatum, zodat je er reke ning mee kunt houden voor wat je ver plichtingen en contracten betreft. Mis schien wil je wel een nummertje weg geven ter gelegenheid van ons huwe lijk? Dat geeft nog wat meer publiciteit ook. he? De beroemde zanger Beelen zingt. Dat moet je doen. Yolanda zal het beslist op prijs stellen, daarvan ben ik overtuigd. Op die manier geef je ook weer iets terug, nietwaar? Je zingt maar iets uit de Lohingrin of zo. Ik ben er niet zo goed mee op de hoogte. Ronnie hoorde hem ternauwernood. Tien jaren wachten, spookte het door hem heen. Dus daarom had ze al die tijd zijn aanzoeken afgewimpeld. Ze wilde haai maandelijkse toelage niet verliezen. Of misschien haar villa in Wassenaar. Geld betekende voor haar meer dan liefde. (Wordt vervolgd) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 nov. 8.41 en 20.52; 10 nov. 9.21 en 21.33: 11 nov. 10 00 en 22.13; 12 nov. 10.38 en 22.50; 13 nov. 11.17 en 23.27, Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4