Cjrocn 'Zwarts- Jéxels in het harL, Hotel „De Lindeboom-Texel" door E. Breeuwer gekocht Familie Kikkert naar strandhotel Juliana99 Meer aandacht voor sexuele voorlichting in klasseverband O.l. Lubertischool De Koog: Bakkers Ijzerhandel Bakkers Ijzerhandel <iEEF MIJ MAAR chocvta/fedlan/c Bakkers Ijzerhandel Bakkers Ijzerhandel Bakkers Ijzerhandel Bakkers Ijzerhandel VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8015 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roou Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Na vele maanden waarin tal van geruchten de ronde deden, kan worden gemeld dat Texels oudste en meest bekende hotel definitief in andere handen is overgegaan. De heer J. Kikkert kwam onlangs met de heer E. Breeuwer tot overeenstemming en maandag a.s. heeft de commandowisseling" plaats. „De Lindeboom-Texel" blijft onder de nieuwe eigenaar als hotel voortbestaan. Dit is ongetwijfeld een grote gerust stelling voor de Texelaars, die vreesden dat hèt hotel van het eiland een andere functie zou krijgen. Maandenlang deed het hardnekkige gerucht de ronde, dat Albert Heijn het pand wilde kopen om er een supermarket in te vestigen en De Gruyter zou een soortgelijke bedoe ling hebben gehad. Dat deze en andere geruchten onverminderd voortduurden had waarschijnlijk als oorzaak, dat de heer Kikkert er geen geheim van maak te dat hij voor een aanvaardbaar bod wilde zwichten. Zoals bekend liet de heer Kikkert zijn strandhotel „Prinses Juliana" te De Koog ten koste van an derhalf miljoen gulden uitbreiden (een karwei dat op dit ogenblik nog niet ge heel gereed is). Na verloop van tijd bleek dat de exploitatie van twee ho tels zeer moeilijk zou worden. Afstoten Vanaf dat moment was „De Linde boom-Texel" eigenlijk al te koop. hoe wel er nooit mee is geadverteerd. Ver koop werd voor de heer Kikkert aan- Demonstratio TOMADO ELEKTRISCHE AARDAPPELSCIIRAP- MACHINE in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. trekkelijk toen werd vastgesteld, dat het vernieuwde strandhotel, ondanks het feit, dat nog niet alle 70 kamers in gebruik konden worden genomen, uit stekend „draaide", zodat hij kon be sluiten „De Lindeboom-Texel" af te stoten om zich voortaan uitsluitend aan „Juliana" te wijden. Aanleiding Merkwaardig genoeg waren het de genoemde geruchten, die de heer E. Breeuwer er toe brachten eens met de heer Kikkert te gaan praten. De heer Breeuwer had ruim een jaar tevoren zijn hotel „De Oranjeboom" verkocht en woonde in een caravan in het Meiertboonsbos, waar hij de plannen uitwerkte voor een reusachtig recrea tiecomplex, dat zou moeten verrijzen in het poldertje „Ceres" bij Oudeschild. Breeuwer wilde graag voorkomen, dat „De Lindeboom-Texel" tot super market zou degraderen, wat naast redenen van meer zakelijke aard tenslotte tot het tekenen van de koop- acte leidde. Van belangstelling van Albert Heijn of De Gruyter is overi gens nooit sprake geweest. Verheugd De heer Kikkert vertelde ons er ver heugd over te zijn, dat „De Linde boom-Texel" als hotel blijft bestaan. Het is dus niet gelopen zoals met zijn hotel „De Lindeboom", dat hij enkele jaren geleden aan de heer E. Vlessing verkocht. Op zijn beurt deed deze het over aan de Coop. Boerenleenbank, die het gebouw onmiddellijk sloopte om er een groot dominerend bankgebouw voor in de plaats te zetten. Een dergelijke bestemming had Kikkert nu juist wil len voorkomen. Zelfs waren in de koopacte enkele banken genoemd aan wie het hotel beslist niet mocht worden verkocht; alleen de Boerenleenbank was niet bij deze voorwaarde betrok ken, want van die zijde verwachtte men geen bouwplannen. Achteraf is het de heer Kikkert duidelijk geworden, dat dit alles een doorgestoken kaart is geweest en hij heeft uit het gebeuren lering getrokken. Zonder wrok uiter aard. want zaken zijn nu eenmaal za ken! De enige De heer Breeuwer vertelde ons. dat hij de enige eigenaar van hotel „De Lindeboom-Texel" is geworden. Hij maakt dus geen deel uit van een N.V. en treedt ook niet op als „zetbaas" voor een of andere onderneming. De heer Breeuwer is wèl geïnteresseerd bij de N.V. „Ceres", die de plannen voor het eerder genoemde recrcatiecomplex wil Demonstratie SKIL HOBBYSETS in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. realiseren. Over deze N.V. en over haar plannen wilde de heer Breeuwer ons nog niets vertellen, aangezien bepaalde goedkeuringen nog moeten worden af gewacht. Zeer binnenkort zullen wij van dit voor Texel ongekend grote project het fijne mogen publiceren. De heer Kikkert heeft door zijn be sluit het hotel te verkopen, een belang rijk hoofdstuk in de geschiedenis van hotel „Texel" afgesloten. 45 jaar heeft de familie Kikkert er de scepter ge zwaaid. Het hotel werd reeds in de vorige eeuw omstreeks 1880 ge bouwd. Zeer veel ouder is het er bijbe horende pand er achter, het voormalige schoutshuis, dat bekend is om zijn mo numentale poort. Vooral in de afgelo pen tientallen jaren heeft het hotel de ene verbouwing na de andere beleefd. Achteraf kan worden gezegd, dat het waarschijnlijk goedkoper zou zijn ge weest, het hele hotel na de oorlog te slopen en het opnieuw op te bouwen. Op het ogenblik telt „De Lindeboom- Texel" 30 redelijk modern ingerichte kamers. In het hotel zijn 15 personeels leden werkzaam, die onder de nieuwe eigenaar allen in functie blijven. Voor gasten en passanten zal er dus maar weinig veranderen. hele klas van 30 kinderen te klein is. zo dat slechts een beperkt aantal oefenin gen kan worden gedaan, deelde het hoofd der school, de heer E. Stoer, mee dat het personeel bereid is na school tijd aan kleine groepjes gymnastiekles te geven. Hierover ontvangen de ouders binnenkort nader bericht. DE KOOG Een belangrijk punt, dat maandagavond tijdens de ouderavond van de o.l. Lubertischool te De Koog ter sprake kwam, was het vraagstuk van de sexuele voorlichting van de jeugd. Ook nu nog ontbreekt deze maar al te vaak geheel. Teveel kinderen groeien op in een geremde sfeer; de ouders zijn dan niet in staat een goede voorlichting te geven en laten dit over aan de straat, waar het sexuele leven van de mens in ongunstige zin wordt vertekend. Eerlijkheid en openheid bij de ouders zijn voor een gezonde instel ling van de jeugd dan ook van doorslag gevende betekenis. Soms kan men zich afvragen, wie in de eerste plaats voor voorlichting in aanmerking komt, het kind of het ouderpaar. Ook de school zou het hare kunnen bijdragen aan het opheffen van stiekum gedrag door het geven van een gepaste voorlichtmg, waarbij niet alleen met de leeftijd, maar ook met de rijpheid van het kind rekening wordt gehouden. De aanwezi ge ouders gaven blijk zoveel vertrou wen in het onderwijzend personeel te hebben, dat zij deze taak aan hen durf den toevertrouwen. Verscheidene aan wezigen waren van mening, dat het wel licht wenselijk is, over dit onderwerp een aparte ouderavond te beleggen. Sport en spel Ook over sport en spel en de moge lijkheden hiertoe, vooral in schoolver band, werd opgewekt gediscussiëerd. Dat hiertoe in De Koog veel gelegen heid bestaat kan niet worden gezegd. Het in het uitbreidingsplan geprojec teerde speelveld bij de school is er nooit gekomen! Om het voetballen in het plantsoen te beperken werden op een parkeerterrein doelpalen geplaatst. Deze zijn echter door iemand, die blijk baar om lange palen verlegen zat, weg genomen, zodat de jongens het nu weer zonder moeten doen. Gymnastiek Een gymnastieklokaal behoort nog altijd tot de vrome wensen. Het Ge meentebestuur is bereid alle medewer king te verlenen bij de stichting, helaas geeft het Rijk weinig blijk van belang stelling om tot het verbeteren van de ontoereikende accommodatie te komen. Het gymnastiekonderwijs wordt nu in de kantine van het Kampeerterrein „Om de Noord" gegeven. Dit bleek voor de kleinere kinderen niet bevredigend, zodat nu alleen nog de groteren er les krijgen. Daar de ruimte voor een ge- Vrij o expressie Op de vraag hoe het tekenonderwijs wordt gegeven, werd uitvoerig inge gaan. Er wordt, anders dan vroeger, in de lagere klassen veel aandacht besteed aan vrije expressie en wel met gebruik van de meest uiteenlopende materialen. In de hogere klassen komt het tekenen in verdrukking. Er staat maar één uur per week op het rooster. Handenarbeid wordt slechts in de laagste klassen ge geven. Bij het zangonderricht wordt in De Koog o.m. gebruik gemaakt van gram mofoonplaten. Getracht wordt de kin deren bewust te leren luisteren, zodat zij ook klassieke composities leren waarderen. Verder werden nog vragen gesteld over het correct schrijven van buiten landse aardrijkskundige namen, de aan te schaffen dia-projector en de fi nanciering der schoolreisjes. Wat de schooltelevisie betreft, hiermede is in Den Burg een proef genomen, die nega tief uitviel, zodat het Gemeentebestuur afziet van het aanschaffen van TV- toestellen. In de plaats van mevr. Eelman- Hoogenbosch, die niet herkiesbaar was, werd mevr. G. van Bekkum-van Om men gekozen als lid van de oudercom missie. Mevrouw Eelman kreeg bloemen aangeboden als blijk van waardering voor het vele werk. dat zij als penning- meesteresse gedurende vele jaren ver richtte. Een film over het leven van Vincent van Gogh besloot deze interessante avond. UITBREIDING WATERWINNING Door de snelle toeneming van het watergebruik op Texel dient binnen enkele jaren een uitbreiding tot stand te komen van de waterwinning en -zuivering aldaar. Aldus G.S. van Noordholland in hun memorie van toe lichting op de begroting van het Prov. Waterleidingbedrijf, dienst 1966. Er dient thans een hydrologisch on derzoek te worden ingesteld, terwijl het pompvermogen enige uitbreiding zal moeten krijgen. Voorts zal zeer waar schijnlijk moeten worden overgegaan tot het treffen van een voorziening te gen waterslag. De kosten van een en ander worden in totaal geraamd op ƒ295.000,Aangezien nog krediet be schikbaar is tot een bedrag ad ƒ25.000,wordt thans een aanvullend krediet gevraagd ad ƒ270.000, In volgende begrotingen zal op deze aangelegenheid verder worden terug gekomen. Een verrukkeh|ke chocoladedrank met ilechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lost de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke li|nl 24 Profiteer van deze unieke ^■Isisdyrumét aanbieding. Beginset, kompleet met trafo, winkelwaarde 46,60. Tijdelijk voor f29,75 Slechts beperkte voorraad. Herenmodezaak van fa. Frans Zegel GROOT WINKELPAND VERRIJST IN WEVERSTRAAT Eergisteren is begonnen met het slo pen van de voormalige drogisterij van de heer W. Bakker in de Weverstraat te Den Burg. Op deze plaats zal in op dracht van de fa. Frans Zegel een winkelpand woiden gebouwd, dat met het aangrenzende voormalige winkel pand van Spanjer, een 17 meter breed complex zal vormen. In deze grote zaak zal de afdeling heren- en jongenscon- fectie en herenmodeartikelen van de firma worden ondergebracht. Nu is dit onderdeel van het bedrijf nog op ge brekkige wijze gehuisvest in het pand aan de Groeneplaats, dat voor het nieu we raadhuis moet wijken. De winkel krijgt in de Weverstraat een hoogte van ruim tien meter. In de bovenverdieping van dit hoge gedeelte is een woonhuis gepland. Het gehele pand krijgt een diepte van twintig me ter en grenst dus aan de Burgwal. In die straat komt de garage uit. De ach terste helft van het gebouw wordt in laagbouw uitgevoerd en krijgt een plat dak, dat voorzien is van lichtkappen. Het is de bedoeling, dat in de winkel ruimte streng onderscheid wordt ge maakt tussen de verschillende catego- rién kleding. Sport- en vrijetijdskleding wordt getoond en gepast in een afdeling die op ruime afstand ligt van het ge deelte. waar de meer decente kleding aan de man wordt gebracht. Het pand is ontworpen door het architectenbureau Peeters en Roelofs te Den Helder en wordt uitgevoerd door de fa. B. Gieze uit Eierland. MOOIE (DUITSE) RECLAME VOOR TEXEL Als het aandeel Duitsers onder de toeristen, dat procentsgewijs in 1965 achterbleef bij 1964, het volgend jaar weer het oude peil bereikt, kan dat mede veroorzaakt zijn door de nieuwe kleurenkalender. die zal worden uitge geven door Werner Gottschalk Verlag te Leverkusen. De foto's van deze ka- iender zijn gewijd aan internationaal georiënteerde toeristeneilanden en één der bladen heeft betrekking op Texel: duin, strand, zee, lammerenmarkt, het Hoornder kerkje, kamperen etc.. In een uitvoerig onderschrift wordt melding gemaakt van allerlei toeristische attrac ties van ons eiland. De foto's hiervoor werden gemaakt door Jan de Waal te Den Burg. Dezelfde fotograaf heeft meegewerkt aan een geïllustreerde re portage in het eerstvolgende nummer van „Merian", een te Hamburg ver schijnend tijdschrift, gewijd aan land schap- en stedenschoon. De reportage heeft de Nederlandse waddeneilanden tot onderwerp en daarbij komt uiter aard ook Texel als vogel- en schapen- eiland uitvoerig ter sprake. BRILLEN WORDEN AFGEHAALD De bewoners van Den Burg worden erop attent gemaakt, dat de verkenners van de Sint Jeroengroep zich hebben belast met het afhalen van oude bril len. Zij helpen aldus de Rotaryclub Texel bij het inzamelen van de brillen, die, zoals bekend, naar de ontwikke lingslanden worden gestuurd, waar zij o.a. bij de bestrijding van blindheid heel goed kunnen worden gebruikt. In de loop van zaterdag kan men de jon gens aan de deur verwachten. Demonstratie VA ATW ASM A CHI NE in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. WEER SCHAATS TRAINING IN DE DENNEN Onder auspiciën van de Texelse Ijs bond zal voortaan weer iedere zater dagmiddag vanaf twee uur „droogtrai- ning" worden gegeven voor schaats liefhebbers. Naast een aantal techni sche oefeningen zal vooral veel aan dacht worden besteed aan het lopen. Gebleken is dat het dennenbos een ide ale omgeving is om liet uithoudings vermogen op te voeren. Deelname staat niet alleen voor schaatsliefhebbers open; ook beoefenaars van andere spor ten zijn welkom. Voor de ouderen staat naast de toer tochten ook weer de 10 km. strandloop op het programma (van IJmuiden naar Bloemendaal). Deelnemers dienen me disch gekeurd te worden. Opgave bij de heer J. M. de Vries te Den Burg. Na 1 december moet de keuring in Den Helder geschieden. In de achter ons liggende winters hebben veel jonge schaatsrijders bewe zen, dat zij over talent beschikken. Juist voor hen is de training van on schatbaar nut. Er wordt een geheel nieuwe groep geformeerd voor jongens en meisjes vanaf 12 jaar. Gestart wordt bij het vakantieoord „Dennenoord" van J. v.d. Berg. waar een goede gelegen heid is om zich te verkleden. Gym schoenen en sportkleding dienen te worden meegebracht. De besturen van de ijsclubs worden verzocht mee te werken aan gezamenlijk vervoer. Verschijnt dinsdags en vrödxgi. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -j- 30 ct. incasso. Adrert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. Veilig Verkeer Texel CONTACTAVONDEN IN OUDESCHILD EN OOSTEREND OUDESCHILD-OOSTEREND De afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer belegt dinsdag en woensdag, 16 en 17 november, contact avonden resp. te Oudeschild en Ooster end. De contactavonden, die van tijd tot tijd in alle dorpen worden gehouden, zijn bedoeld om de band tussen de af delingsleden onderling en het bestuur wat nauwer aan te halen in een gezel lige sfeer. Niet alleen de leden zijn wel kom; ook andere belangstellenden heb ben gratis toegang. In Oudeschild wordt de bijeenkomst dinsdag gehouden in het dorpshuis ,,'t Skiltje". In Oosterend woensdag in „Jatry". In beide dorpen wordt om acht uur begonnen. Adjudant J. Gul mans zal de avonden openen met een praatje over de verkeers(on)veiligheid, speciaal op Texel. Hij zal zijn betoog illustreren met enkele filmstrips. Daar na wordt de bekende documentaire „Glas" van Bert Haanstra gedraaid, ge volgd door de niet minder boeiende film „Delta Fase 1", eveneens van Bert Haanstra. LAMMEREN IN DE ZOMER Jonge lammeren zijn gewoonlijk lenteboden De natuurlijke vruchtbaar heid brengt dit met zich mede. Een schaap werpt alleen in het voorjaar. Het gevolg is, dat de aanvoer van slachtlammeren zeer onregelmatig over het jaar is verdeeld. Als men er in zou slagen de werptijden meer te spreiden, zou dit de uitkomsten van de schapen houderij gunstig kunnen beïnvloeden. Het aantal lammeren dat een schaap groot brengt, zou dan ook groter kun nen zijn. In verschillende landen (Engeland, Zuid-Slavië en andere) wordt in deze richting onderzoek gedaan. Ook in Ne derland wordt er aan gewerkt. Dit jaar is men er aan het laboratorium voor Veeteeltwetenschap van de Landbouw hogeschool in geslaagd om met behulp van hormoonbehandelingen bij ander- halfjarige Texelse ooien in de zomer lammeren geboren te laten worden. Bij gevolg dartelen thans vanaf eind augus tus in de Wagenmgse weiden jonge lammeren rond. Een interessante bij zonderheid van deze proef is dat, ter wijl 1 of 2 lammeren normaal zijn, thans enige drielingen en zelfs één vierling werd geboren. Men hoopt de proeven voort te zetten om te trachten een voor de praktijk bruikbare metho de te vinden, want momenteel is het nog te duur. GEEN MIDDENSTANDSAANGELEGENHEID Door de „Acca"-drukkerijen te Heer- hugowaard wordt voor Texel een Sin terklaaskrant uitgegeven, waarin o.a. kan worden geadverteerd door Texelse middenstanders. De krant zal tegen 5 december huis-aan-huis worden be zorgd. Het bestuur van de Algemene Middenstandsvereniging Texel verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat de Texelse middenstandsverenigingen niets met dit initiatief uitstaande heb ben. Uit de wijze, waarop de vertegen woordiger van de drukkerij op Texel de advertentieteksten inzamelt, zou kunnen worden afgeleid, dat dit wel het geval is. Demonstratie STANLEY GEREEDSCHAPPEN in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. SINTERKLAASINTOCHT OOSTEREND OOSTEREND De intocht van Sint Nicolaas te Oosterend is vastgesteld op 20 november. Om 16.00 uur wordt de Goedheiligman bij de ingang van het dorp verwacht (weg naar Zevenhuizen nabij woning van fam. F. Bas). Demonstratie CANDY WASAUTOMAAT in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht. GESLAAGD De dames Hanny Huisman uit Onge- ren en Hannegriet Zoetelief uit Waal enburg deden met gunstig gevolg exa men voor het diploma corsetière. Het examen werd afgenomen in de Pas- Tunette fabriek te Uden. De dames zijn werkzaam bij het Textielhuis Zegel. Demonstratie EFEL HETELUCHT- MEERKAMER VERWARMING in Casino 17, 18 en 19 november 's avonds vanaf half acht.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1