in het hart. Raad keurde begroting voor 1966 ongewijzigd goed B. en W. wisten niets van ongeschikte ziekenauto Zuiveldirecteur M. Wieringa werd treffend gehuldigd Strandpachten komen bi;' het Plaatsen van posten op de be- later aan de orde van Maatregelen toegezegd 25 jaar „manager sterk groeiend bedrijf DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8011 Uitgave N.V. v/h Langevcld de Rooi) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: CamUiebertchten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 et. p. m. De gemeenteraad heeft de begrotingen voor 1966 ongewijzigd goedgekeurd. Het enige punt, dat een groot aantal raadsleden bracht tot het uitspreken van ernstige bedenkingen, was de voorgestelde verhoging van de strandpachten. Men was het er wel over eens, dat deze verhoging onbillijk was. Een kleine groep strandc.vploitanten moet opdraaien voor de extra kosten van de strand- bewaking. De heer J. J. Westdorp had zelfs de beschikking over een exploi tatierekening van een der verhuurders en toonde aan de hand daarvan aan, dat de winsten in deze sector toch al niet bijzonder hoog zijn en dat de verho ging van maar liefst 100°,o, daardoor extra hard aankomt. De voorzitter, deze keer in de persoon van wethouder C. H. Roeper in verband met het feit dat burgemeester C. De Koning nog in het ziekenhuis werd verpleegd, stelde voor, tóch de begroting ongewijzigd te aanvaarden en de kwestie van de strand pachten in een volgende vergadering aan de orde te stellen. groting. Misschien zou het goed zijn bepaalde minder noodzakelijke voorzie ningen nog wat te laten wachten. „Het gaat niet alleen om het voorkomen van een tekort, maar ook om het kweken van reserves", waarbij hij doelde op het nieuwe raadhuis, dat voor de gemeente een behoorlijke aderlating zal beteke nen. De heer Daalder drong er voorts op aan niet te veel langlopende lenin gen aan te gaan. „Wij weten niet hoe de welvaart zich zal ontwikkelen, en het belasten van de toekomst lijkt mij ge vaarlijk!" Naar aanleiding van het voorstel van de heer Zwan, die extra-inkomsten wilde betrekken uit een verhoging van de boottarieven, maar ook rijk of pro vincie zou willen bewegen de TESO te subsidiëren, ontspon zcih een uitvoerige discussie. Al spoedig werd duidelijk, dat dit een zaak is voor de 'aandeel houders van TESO. Het TESO-bestuur voelt waarschijnlijk niets voor een sub sidie, omdat het de onafhankelijkheid van de maatschappij aantast. De pro vincie heeft de TESO zelfs eens een subsidie aangeboden, maar het bestuur heeft dit van de hand gewezen. Onmogelijk De heer Westdorp meende, dat het onmogelijk is voor Texel een logeerbe- lasting in te stellen, zoals in Valken burg. Op grond van de huidige wetge ving kan de belasting alleen maar in hotels en pensions worden geheven. Die sector is in Valkenburg zeer sterk ver tegenwoordigd in tegenstelling tot De PvdA-fractie had een voorstel om de gestegen kosten van de strandbewa- king op een andere manier te dekken. Dit voorstel was neergelegd in een mo tie, die staande de vergadering werd ingediend. Er wordt in geadviseerd de huurprijs van de strandhuisjes per strekkende meter licht te verhogen, maar daarenboven een extra verhoging vast te stellen voor de eerste tien huis jes links en rechts van de Badweg en de overige toegangen tot het strand van 'De Koog, evenzo voor de eerste tien huisjes links en rechts van de toegang bij paal 17. Voorgesteld wordt voorts de verhoging van de pachtprijzen voor ex ploitanten van consumptietenten wèl volgens het voorstel van B. en W. te aanvaarden, maar de ventvergunningen voor het strand en de vergunning voor het trampolinepark dienen nader te worden bezien. De benodigde middelen zullen in hoofdzaak moeten worden verkregen uit een verhoging van de leges voor de kampeerexploitatiever- gunningen. want deze zijn sedert 1 januari 1954 niet gewijzigd. Meer geld nodig De heer Westdorp lichtte een en an der nader toe in zijn algemene beschou wing. Hij verklaarde zich verder met de voorgestelde begroting akkoord, maar zei het te betreuren, dat de regering kennelijk nog niet inziet, dat een re creatiegemeente in dienst staat van alle Nederlanders. De gemeente maakt grote kosten bij de aanleg van toeristische voorzieningen en het zou niet meer dan billijk zijn als hier een grotere uitke ring uit het gemeentefonds tegenover stond. Hij drong erop aan, dat stappen worden ondernomen om herziening van het huidige standpunt te bewerkstelli gen. Logeerbelasting Ook de KVP-fractie had zich afge vraagd of het niet mogelijk is het na delig saldo van de gemeentebegrotingen voortaan te voorkomen. De heer F. L. de Grave verzocht het gemeentebestuur na te willen gaan, of ook op Texel niet een logeerbelasting kan worden gehe ven. zoals dat nu in Valkenburg ge beurt. In het begin werd er daar heftig tegen geageerd, maar het systeem vol doet nu uitstekend en heeft in een sei zoen ruim een ton opgebracht. Het be zoek is niet teruggelopen zoals was voorspeld, maar juist sterk toegenomen. De heer De Grave gaf toe dat Valken burg en Texel zich moeilijk met elkaar laten vergelijken, maar het zoeken van extra inkomsten in de genoemde rich ting leek hem wel de moeite waard. Overigens kon zijn fractie zich zonder verder commentaar met het begrotings- ontwerp verenigen. Realistisch Ook de VVD-fractie, bij monde van de heer S. Keijser, ging met 't ontwerp akkoord; hij sprak van een realistische. Ook hij wees op het feit, dat de uitgaven sterk worden bepaald door de behoeften van het toerisme, terwijl uit dat toerisme voor de gemeente maar weinig baten voortkomen. „Het zit scheef, maar een oplossing is niet mak kelijk. Elke maatregel om de inkomsten wat te vergroten, stuit op praktische bezwaren; dat geldt ook voor de logeer belasting", zo zei hij. Met dat laatste was de heer J. Zwan (PvdA) het niet eens. „Kunnen we op het vervoerstarief van TESO niet een bepaalde heffing zetten? Dan hebben we ze allemaal en maak je van de ex ploitanten geen incasseerders!" De heer N. van Schoonhoven (KVP) veegde deze illusie van de heer Zwan meteen opzij: „Onmogelijk, want er zijn zowel dagjesmensen als toeristen die voor weken komen. Het zou zeer onbil lijk zijn als je beide groepen even zwaar zou belasten". Voorzichtig De heer J. Daalder opperde namens de A.R. de mogelijkheid voortaan een nog iets strengere selectie toe te passen HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 nov 8.39 en 21.02; 24 nov 9.13 en 21.32; 25 nov. 9.42 en 21.59; 26 nov. 10.10 en 22.30; 27 nov. 10.37 en 23.01. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Texel, waar slechts 17°/o van de jaar lijkse toeristische overnachtingen in hotels en pensions wordt geregistreerd. De inkomsten daaruit zouden dus zeker van weinig betekenis zijn Bij de behandeling van de begroting bracht de heer Westdorp de activiteiten van de BB ter sprake, waarvoor ƒ.9000,— is uitgetrokken. Hij vroeg zich af of dit geld wel juist besteed was. Wethouder Hin vond van wel. Hij zou niet graag de verantwoordelijkheid op zich nemen, een dergelijke post te schrappen. Bovendien wordt 90% van het bedrag door het Rijk terugbetaald en. aReen bij oorlog maar ook bij b.v. natuurrampen actief. Mej. A. G. Luysterburg zou graag zien. dat bij het voetbalveld en het Mienterglop te De Koog enkele lan taarns werden geplaatst. De resterende punten van de agenda bleken hamerstukken te zijn. Mevrouw G. Vrijdag-Keijser was het niet eens met het advies van B. en W. voor wat betreft de schadevergoeding voor de heer J. Hooijberg. (Zie uitvoerig vorig nummer). Zij vond dat betrokkene wel recht had op ƒ12.000,— en stemde der halve tegen het voorstel. Recreatie Oudeschild Tijdens de rondvraag bracht mevrouw J. Koning-Bruin naar voren, dat te Oudeschild verschillende mensen zijn, die overwegen in de omgeving een re- creatiebedrijf te beginnen. Tot nu toe werden alle plannen afgekeurd en daar om zou zij wel eens willen weten wat te Oudeschild nu wèl wordt toegestaan. Betrokkenen krijgen doorgaans het ad vies een uitgewerkt ontwerp in te die nen, maar als men niet weet in welke richting men het moet zoeken, is dat een begin zonder eind. Zij verzocht de gemeente voor uitvoerige voorlichting te willen zorgen. Mevrouw Koning vond het ook wat te bar worden met de collectes op Texel. Zó vaak wordt een beroep op de offer vaardigheid gedaan, dat de opbrengsten aanmerkelijk teiuglopen. Zelfs de anti- honger-collecte had een aanzienlijk kleinere opbrengst dan vorig jaar. Bo vendien is het ook voor de besturen van de vrouwenverenigingen niet leuk om er telkens met de collectebus op uit te worden gestuurd. De heer J. J. Westdorp wees op de slechte toestand van de woning van het schoolhoofd te De Cocksdorp. Reparatie is dringend gewenst. De heer Zwan toonde zich verbolgen over het feit, dat het steeds vaker voor komt dat de raadsleden in de krant voor het eerst lezen over bepaalde be langrijke plannen in de gemeente. Hij doolde daarbij op recreatieobjecten en andere zken, waarvan de gemeente toch op de hoogte moet zijn. Hij wilde dat de raadsleden voortaan tijdig over der gelijke zaken worden ingelicht Leegstaande woningen De neer P. Smit (KVP) had zich ge ërgerd aan het feit, dat op het ogenblik zoveel woningen op Texel lange tijd leeg blijven staan, terwijl de woning nood zo nijpend is. Hij noemde als voor beeld een huis aan de Westerweg, dat al sinds een jaar leeg staat. De eigenaar geeft voor. dat dit in verband met restauratiewerkzaamheden is. De heer Smit zou graag zien dat een verorde ning in het leven wordt geroepen, waardoor een eigenaar kan worden ge dwongen mensen in zijn huis te laten wonen. De voorzitter beloofde alle vra gen en suggesties in studie te zullen nemen. Aan het begin van de vergadering antwoordde de voorzitter op vragen, die tijdens de vorige raadsbijeenkomst waren gesteld. De historisch waarde volle tegeltjes zijn uit het te slopen pand in de Hogerstraat verwijderd en veilig opgeborgen. Aan de verbetering van de Watermolenweg (Ponthaven- Den Hoorn) is eindelijk begonnen. Voor 1 december zullen alle gokautomaten op Texel zijn verwijderd; over het lot van de speelautomaten zal nog nader wor den beslist. Een desbetreffend rapport zal binnenkort door B. en W. aan de raad worden gezonden. De brandkolk bij Oosterend zal worden gedempt, als is vastgesteld dat voldoende ander blus water aanwezig is. De moddersloot bij Oosterend is gereinigd. De eerstvolgen de raadsvergadering wordt op maandag 6 december gehouden. Het artikel in onze krant van vorige weck dinsdag over de ondeugdelijke vering van de nieuwe gemeentelijke ziekenauto, blijkt voor ons college van B. en W. een donderslag bij heldere hemel te zijn geweest. Direkt na aan vang van de raadsvergadering van donderdagmiddag bracht loco-burge meester C. H. Roeper deze kwestie ter sprake door het voorlezen van een ver klaring van het gemeentebestuur. Deze luidde letterlijk „Dames en heren, U hebt allen de laatst verschenen Texelse Courant kunnen lezen, waarin in feite een vernietigend oordeel over onze nieu we ziekenauto wordt uitgesproken. Aannemende, dat deze beoordeling juist is, hebben Burgemeester en Wethouders behoefte hierover enkele mededelingen te doen. De gang van zaken in deze heeft waarschijnlijk mogelijk gemaakt, dat zich zoiets heeft kunnen ontwikkelen. Zoals U allen weet, is per 1 juli het zieken- vervoer op verzoek van TESO door de gemeente overgenomen. Toen was de nieuwe ziekenauto al door TESO gekocht. Burgemeester en Wethouders hebben, volkomen te goeder trouw, nooit de behoefte gevoeld deze wa gen opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. De overdracht van het ziekenvervoer met z'n zakelijke ge volgen is in de beste verhoudingen gebeurd en ik wil dan ook, om moge lijk verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, met nadruk verklaren, er van overtuigd te zijn, dat ook voor de raad van commissarissen en de direc teur van TESO dit een volkomen verrassing is geweest. Ook voor bur gemeester en wethouders is dit een uiterst vervelende zaak. Hoe we dit op een zo kort mogelijke tijd zullen plooien, is ons nog niet direct duide lijk; we zijn hierover bezig. Het heeft ons wel verbaasd, dat zó ernstige klachten over een zó ern stige zaak Burgemeester en Wethou ders in feite bereiken uit de krant. Verschillende personen moeten van deze gegronde klachten geweten hebben. Het heeft burgemeester en wethouders verwonderd, deze nooit eerder vernomen te hebben dan nu op deze wijze. Burgemeester en wet houders zeggen U toe, deze uiterst dringende zaak zo snel mogelijk op te zullen lossen. Zij hebben zich ter zake met een schrijven tot de gemeente arts gericht". De heer J. J. Westdorp (PvdA) gaf toe tot degenen te behoren, die al van de stugge vering van de ambulance afwisten. Hij had geconstateerd, dat de vering slechter was dan van een vrachtwagen. De heer Westdorp had het echter gelaten bij een opmerking hierover tegenover een van de Texelse huisartsen. Wethouder Th. R. Hin vroeg zich geprikkeld af. waarom de heer A. A. Smidt (die het ziekenvervoer voor de gemeente verzorgt) zich nooit tot het gemeentebestuur heeft gewend. Als er klachten zijn behoort men die direct door te geven, zo zei hij. Wie betaalt? De heer J. K. P. Zwan (PvdA) dacht al een heel stuk vooruit en wees erop, dat het niet juist zou zijn als alleen de gemeente zou opdraaien voor de kos ten, die met eventuele vervanging of verbouw van de ambulance gemoeid zouden zijn. „TESO mag dan te goeder trouw zijn geweest, maar een feit is toch, dat we de wagen in deze toestand van de maatschappij hebben overgeno men. Laten we maar spreken van een verborgen gebrek". Mevrouw G. Vrijdag-Keijser (VVD) wist nog een schokkend feit te melden, waarvan het gemeentebestuur niet op de hoogte was. Ook de oude Buick ambulance, die nu als reserve wordt gebruikt, deugt niet en de politic zou zelfs verboden hebben dit voertuig op de openbare weg te gebruiken. Dat laat ste was in ieder geval bij de gemeente bekend, want het was aan de betreffen de ambtenaar gemeld. Mevrouw Vrijdag noemde het „ont zettend" dat de gemeente desondanks toch het plan had om deze oude wagen van een kostbare nieuwe carrosserie te voorzien. Dat de Buick niet meer op de weg zou mogen, was voor de heer heer Roeper ook een openbaring. De heer Zwan vroeg zich af, waarom mevrouw Vnjdag daar dan met eerder melding van had gemaakt. „Dat is mij pas gisteren verteld", antwoordde ze. De voorzitter zegde toe. dat ook aan de opmerking van mevrouw Vrijdag aan dacht zal worden besteed. De voorzitter van de Coöp. Zuivel fabriek „Eendracht", de heer C. Roe per Mzn, kreeg jongstleden donderdag aanvankelijk nauwelijks gelegenheid als eerste spreker het woord te richten tot directeur M. Wieringa. op die dag precies 25 jaar directeur van de coöpe ratieve zuivelfabriek „Eendracht". Het werd eivol in de grote zaal van hotel „De Lindeboom-Texel" en de mensen bléven komen. Voorzitter Roeper bracht in zijn ope ningsspeech de begintijd van de heer Wieringa in herinnering. Het was op 18 november 1940, dus in het eerste oorlogsjaar, dat de ledenvergadering onder voorzitterschap van wijlen de heer C. Stoepker, te beslissen kreeg over de benoeming van een directeur. „God zegen de greep" Als eerste candidaat stond M. Wie ringa uit Marssum op de lijst, en er werd niet lang meer over gedebatteerd. Men ging akkoord met diens benoe ming. „God zegen de greep", zei voor zitter Stoepker, maar zo erg in het wilde weg was die greep toch werke lijk niet geweest. De nieuwbenoemde directeur kreeg een telefoontje of hij dan de volgende dag maar in dienst wilde treden.... (En dan beweren ze nóg dat die Texelaars altijd wel de tijd hebben red.). Wieringa toonde zich de juiste man op de juiste plaats, niet alleen in het bedrijf, zonder twijfel ook daar buiten. Moeilijke tijd De eerste tijd was erg moeilijk. Voor zitter Roeper vertelt hoe Wieringa lid werd van het verzet. Hij heeft nog een tijd moeten onderduiken met als schuil plaats een niet gebruikte stoomketel. Direct na de oorlog kon men hem ont moeten met de driekleur om de mouw, als man van de B.S, Een goede direc teur en een goed Nederlander. In het eerste boekjaar na de oorlog sprak het jaarverslag van een melk stroom van I1/* miljoen kilogram, voor de leek een enorme hoeveelheid. Maar bedenk eens dat er nü 12 x zoveel wordt verwerkt Bijna onmenselijk De eerste verbouwing van de fabriek was kinderspel vergeleken bij de enor me omwenteling, die de fabriek gedu rende de laatste drie jaren te zien gaf. De directeur moest, aldus spreker, in die tijd vaak onder vrijwel onmense lijke omstandigheden werken. Ondanks het feit, dat de oude fabriek bijna ge heel moest verdwijnen, onder alle bou werij en hakkeri] door, moest tóch de reusachtige dagelijkse melkaanvoer worden verwerkt. Het is allemaal ge lukt, voor een belangrijk deel dank zij het inzicht en de doortastendheid van directeur Wieringa. Voorzitter C. Roe- Dc beer en mevrouw Wieringa bij het com- binatieradiomcubel; een geschenk van bestuur en leden. per sprak dan ook graag zijn bewonde- ring en dankbaarheid uit namens be stuur en leden. Hij kwam niet met lege handen: namens bestuur en leden bood hij de verraste jubilaris een bijzonder fraai combinatieradiomeubel aan, com pleet met platenspeler en bandrecorder. Namens de Coöp. Zuivclbank te Alk maar sprak vervolgens de heer M. E. Wennink Het bankbestuur heeft altijd de grootste waardering gehad voor het werk van de heer Wieringa, die overi gens vijf jaar lid is geweest van de Raad van Toezicht van de bank. Even als de andere sprekers maakte ook de heer Wennink gewag van de typerende betoogtrant van de jubilerende direc teur, namelijk rustig, zonder veel om haal van woorden en vooral recht op het doel af. Als er één is, aldus spr., die het verdient eens even helemaal uit zijn werk te worden gehaald, dan is het Wieringa toch wel. Hij liet zijn goede wensen van een platenbon vergezeld gaan. Ook de heer^ Hoornsman,, namens de Bond van Coöp Zuivelfabrieken in N.-Holland, sprak zeer waarderend over de jubilaris, die hij in verschillen de commissies goed had leren kennen. Texel heeft een eervolle plaats in het coöperatieve geheel van Nederland. Het cadeau van de heer Hoornsman bestond uit een platenbon. De heer A. Imhulzen, directeur van de N.C.Z. (coöp. verkooporganisatie), sprak van Texel als een der weinige overzeese rijksdelen. Zo ook Vlieland. Daar ontdekte spr., na enige speuren, een tiental melkkoeien, bepaald onvol doende voor de exploitatie van een zuivelfabriek. Schiermonnikoog redde dat nog nog nèt: in het aldaar staande fabriekje wordt per jaar ca. 1 miljoen kg. melk aangevoerd. De directeur was daar zo'n beetje manusje van alles; hij stookte, als dat zo uitkwam, zélf de ketel, of stond aan de karn. Het was jammer voor spr. dat de Meppeler af vaardiging Texel niet tijdig had kunnen bereiken Zij namelijk had het gezamen lijk cadeau voor de jubilaris bij zich. Hij moest dat dan maar zelf uit Alkmaar komen halen. (Spr. vertelde er niet bij of het mogelijk om een platenbon ging). De heer Lamberts, collega van de ju- bilaris, kwam met een sympathiek bloe- metje voor mevrouw Wieringa. Spr. voerde het woord namens de Vereni ging van Directeuren, een voor hem minder gebruikelijke taak. Helaas was de voorzitter in dit geval verhinderd als spreker op te treden, dat was name lijk de jubilaris zélf. Een ideale voor zitter, zo zei de heer Lamberts Helder en kort van stof. Het cadeau 'van de vereniging stond al bij de jubilaris (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1