Kamerlid H. Koekoek rekent op één zetel voor Boerenpartij in gemeenteraad van Texel Hoi, da's een goed idee, moet u vaker doen Slagroom er op Propaganda-avond werd druk bezocht Burgemeester opende bibliotheek Sinterklaas maakte intocht per arreslee Afgegaan op adviezen van deskundigen De heer H. Koekoek, voorzitter van de Boerenpartij, rekent erop, dat zijn partij bij de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar zeker één zetel zal veroveren in de Texelse raad. Het veelbesproken kamerlid voerde vrijdag avond in hotel „De Lindeboom-Texel" het woord voor zeer vele belang stellenden, die kou en gladheid had den getrotseerd om deze sensatie- belovende avond niet te missen. Zij zijn waarschijnlijk niet teleurgesteld, want Koekoek wist zijn gehoor te boeien en af en toe zelfs kostelijk te amuseren. Dat laatste was meestal het gevolg van zijn niet bepaald tactische reacties op interrupties uit de zaal. Hoe men ook over Koekoek en zijn partij denkt; ge zegd moet worden dat hij zijn ideeën gced weet te „verkopen" en dat hij de voldoening kan smaken ook op Texel duidelijke aanhang te hebben gewon nen. Hoewei wij betwijfelen of dit laatste zal resulteren in een zodanig stemmen- aantal, dat volgend jaar een vertegen woordiger van de Boerenpartij in de raad zal zitten, lijkt het ons in het be lang van de andere partijen als ook die eens van zich laten horen. Vooral dege nen onder het publiek, die zich in hun dagelijkse leven niet in de politiek ver diepen, hebben waarschijnlijk zonder meer geloofd in Koekoeks bewering dat de vertegenwoordigers van vrijwel alle andere partijen zich op ontstellende wijze schuldig maken aan het schenden van beloftes en het bedriegen van het volk. Het indrukwekkende was. dat Koekoek het niet bij deze beweringen liet, maar ook met bewijzen kwam en daarbij niet schroomde namen te noe men. Deze bewijzen waren voor het pu bliek weliswaar vaak oncontroleerbaar, maar er ging een duidelijk overtuigen de invloed van uit. Dat bleek maar al te zeer uit het spontane applaus dat af en toe opklonk en het misprijzend gemom pel als opposanten het met Koekoek niet eens durfden te zijn. Overigens JUBILEUM M. WIERINGA (Vervolg van pagina 1) thuis:een schemerlamp. Na de heer Boenga, die vriendelijke woorden sprak namens de coop, bóeren- verzekering en de heer Comello als oud-assistent van de heer Wieringa (en al geruime tijd zélf directeur van een zuivelfabriek) sprak de heer Lexmond namens het fabriekspersoneel. Menselijke baas Spr. herinnerde eraan hoe ontzaglijk veel er was veranderd op sociaal vlak in de tijd dat de jubilaris de scepter zwaaide. Hoe moeilijk was het niet geweest de nieuwe fabriek geheel op de 5-daagse werkweek af te stemmen. Het ging naar lopendeband-werk, wat, aldus spr., nog wel eens de nodige moeilijk heden zou kunnen veroorzaken. De heer Lexmond prees vooral de grote mense lijkheid van de heer Wieringa. die drei gende moeilijkheden altijd op de juiste wijze wist op te vangen. Het personeel schonk de baas graag een aantal gram mofoonplaten, compleet in een fraaie koffer. Namens de gezamenlijke coöperaties werd het woord gevoerd door de heer v.d. Beek (van de Coöp. K.I.), die daar om sprak, zo zei hij, omdat de grote broers allemaal op dezelfde tijd ge meenteraadsvergadering hadden. Met een geschenkenbon als cadeau kon de jubilaris alle kanten uit. De heer Veldstra sprak als persoon lijke vriend, niet namens wat-dan-ook. Hij meende zo n beetje de eerste te zijn, die de jubilaris op Texel had ontmoet. Er was een hechte vriendschap uit ge groeid en het was spr. een duidelijke vreugde daarvan te mogen gewagen. Als elfde en laatste spreker ver telde assistent-directeur Dijkstra van zijn vier jaar geleden afgelegde sollici- tatiebezoek. Hoe blij hij nog steeds was de functie gekregen te hebben, en hoe hij zich bijna als collega van de jubila ris voelde. „We moeten zorgen dat we sémen iets van de fabriek maken", had de heer Wiering tegen hem gezegd, en juist dat woordje „samen" had hem ge troffen Een prachtige samenwerking was het resultaat geweest en wat spr. betrof zou hij graag nóg 4 jaar onder en naast de jubilerende directeur willen werken. Voor de schare „Zo sta ik hier nu voor de schare", zei in zijn slotwoord de ontroerde di recteur M. Wieringa. Hij vertelde, en wij waren de eersten om het te geloven, dat hij lang niet blij was geweest met het besluit van zijn bestuur een open receptie te houden. Maar hij had zich daarbij neer te leggen, had zelfs mede werking te verlenen aan de tenuitvoer legging ervan. De jubilaris vertelde over zijn eerste jaren, over de oorlog, over de snelle ontwikkeling van „zijn" zaak, over de waarlijk „Eendrachtige" samenv/erking met bestuur en leden en over zijn voor Texel gegroeide liefde. Hij haalde woorden aan van radiospre ker Bert Garthof; „Tussen de dijken en de duinen, omringd door de zee, met daarboven fantastische luchten, denk je soms dat de Schepper en zijn Schepping elkaar erg dicht naderen". Na de voor veefokkers klare uitdruk king, dat de jubilaris „Texel" prefe rent verklaarde, ging hij over tot een geestige beantwoording van de indruk wekkende rij sprekers, waarbij het voor ons vooral intrigerend was dat er in Alkmaar van vroeger nóg een cadeau te halen was, wat dat dan ook was bleek spreker beter beslagen ten ijs te zijn dan deze opposanten, want hun vragen en opmei kingen hadden slechts betrekking op detailkwesties, die zelfs als Koekoek er het antwoord op schuldig zou zijn gebleven geen af breuk konden doen aan de essentie van hetgeen naar voren was gebracht. Het kamerlid werd ingeleid door de heer Anton Nuyens. een dahlia-selec teur uit Limmen. die zoals hij zei aan den lijve de verschrikkingen van de PBO had ondervonden. „De Stichting van de Landbouw en al het er uit voort komende gemaatregel zijn er gekomen zonder medeweten van de boeren. De bednjfsschappen hebben niets dan el lende veroorzaakt, maar de kosten van dit enorme apparaat moeten door de boeren worden betaald". Ook de heer H. Koekoek, (die vertelde dat hij gratis op Texel was gekomen omdat een vriendelijke dame hem van haar knip- kaart gebruik had laten maken!) bereed het PBO-stokpaardje. Hij roemde de Texelaars om hun gevoel voor recht en vrijheid in andere streken was het vaak anders en had geconstateerd, dat op het eiland een verheugend grote BP-aanhang is. Herinnerend aan de verkiezing van 1963, waarin 195 perso nen oftewel 3,4°/o van de gemeente zich uitsprak voor de Boerenpartij, zei hij te verwachten, dat dit percentage volgend jaar tot 6 a 7% opgelopen zal zijn, het geen goed is voor één zetel. Het schampere gelach in de zaal over dit optimisme liet Koekoek verstommen door aan te tonen, dat ook voor de laatste kamerverkiezingen niemand in het succes van de Boerenpartij had ge loofd. Maar de feiten kent ieder: er werden drie kamerzetels veroverd. Hij had er overigens maar op twee gere kend. maar de derde was het gevolg van de propaganda, die uitging van de gebeurtenissen te Hollandscheveld, waar boeren liever hun bedrijven lieten ontruimen, dan de heffing van het landbouwschap te betalen. Woningbouw Koekoek kraakte ook het huidige woningbeleid, hoewel hij toegaf Bo- gaers nog de meest capabele minister van het hele kabinet te achten. „Maar wat geeft het dat we veel huizen bou wen, als die zo duur worden dat nie mand er in wil? Het doorstromings- beleid kan nooit een succes worden zo lang art. 18 en 19 niet uit de huurwet zijn geschrapt; de huurbescherming moet worden opgeheven. De boeren partij heeft dit voorgesteld, maar men wilde er niet van weten. En nu zien ze het resultaat: massa's huizen staan leeg!" De heer Koekoek hekelde het feit, dat van de opbrengst van de we genbelasting slechts een derde werke lijk voor aanleg en onderhoud van de wegen wordt gebruikt. Dampende chocolademelk met slagroom: origineel en vurrukkulluk! Op dat laatste Interruptie interrumpeerde de heer Feitsma in de zaal met een „Niet waar". Hij had via het ANP vernomen, dat er juist te weinig belastingop brengst was om de wegaanleg te kun nen bekostigen. Koekoek toonde zich over deze storing evenwel bijzonder boos. Nog enkele malen kwam hij in conflict met de heer Feitsma. Hij en zijn collega Hennephof werden gedood verfd als lieden, die alleen maar waren gekomen om onrust te zaaien. Het ka merlid zei te menen, dat het wel Anti- Revolutionairen zouden zijn; „Ik ken ze aan hun gezichten!". Vragen De antwoorden op de na de pauze gestelde vragen brachten o.m. aan het licht, dat de Boerenpartij vóór het Ko ninkrijk is en ook akkoord gaat met de heer Von Amsberg als toekomstige prins-gemaal. „Maar wij zouden hebben tegengestemd als was gebleken, dat de heer Von Amsberg tot zijn huwelijk een functie bij een of andere PBO- in,stelling zou bekleden". Of de boeren partij al successen had geboekt? Ja zeker. het aantal schappen (50) groeit niet meer en degenen, die hun heffin gen niet betalen, worden niet meer aan gepakt. Terloops deelde Koekoek mee, dat de bekende Bogaerswoning ook een verdienste is van de Boerenpartij. Nog tal van andere vragen beantwoordde de partijleider. Het karakter van de avond liet een diepgaand debat evenwel niet toe. Door het wegtrekken van een groen zwarte vlag, die het opschrift bedekte, opende burgemeester C. De Koning zaterdag rond het middaguur de biblio theek-leeszaal aan de Burgwal te Den Burg. De plechtigheid werd door een grote groep genodigden, huiverend in dikke winterjassen, gadegeslagen. Te voren waren in hotel „De Lindeboom- Texel" onder aangenamer omstandig heden de diverse redevoeringen gehou den. Daaruit kwam duidelijk naar vo ren hoe belangrijk deze gebeurtenis is voor het culturele leven op Texel. De heer R Koolhaas, voorzitter van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel, wees erop, dat de vrije tijd steeds meer toeneemt en dat steeds minder mensen bereid zijn deze hele maal voor hun televisietoestel door te brengen. Men wil lezen en het is zaak, dat een bron van verantwoorde lectuur ter beschikking staat. Texel kan niet profiteren van de culturele geneugten van een naburige stad, zodat een bi bliotheek hier een extra belangrijke functie kan vervullen. De heer Kool haas verwelkomde een lange reeks ge nodigden, zowel van Texel als van de vaste wal, die vrijwel allen beroeps halve bemoeienis hebben met het bi bliotheekwezen. Hij bracht voorts dank aan het provinciaal- en gemeentebe stuur en vooral aan de Stichting Cultu reel Werk, die bij de voorbereidende werkzaamheden de belangrijkste rol heeft gespeeld. Ook de architect v.d. Struijs, aannemer Venema en de onder aannemers werden in het dankwoord betrokken. De heer Koolhaas stelde, de de Texelse bibliotheek er een voor alle richtingen moest zijn. Daarom was niet alleen de Algemene Provinciale bibliotheekcentrale erbij betrokken, maar ook de R K. Stichting Lectuur voorziening in Noordholland. Vader en dochter Zeer erkentelijk sprak de voorzitter over het werk van de heer A. Oskam. Hij hoopte hem en zijn vrouw maan dagochtend als eerste lezers te mogen inschrijven. De komst van de openbare bibliotheek betekent het verdwijnen van de Nutsbibliotheek, die jarenlang heeft gefunctioneerd. Het Nut is daar over weemoedig en tegelijk blij ge- DANK AAN T.E.S.O. De directie van de N.V. TESO kreeg vorige week een brief van de Algemene Consul van de Duitse Bondsrepubliek, waarin deze de bemanning van de „Marsdiep" hartelijk dankt voor het aandeel in do redding van de opvaren den van de op 31 oktober bij Den Hel der gezonken coaster „Fricsenland". stemd. Zoiets als een vader, die van zijn dochter afscheid neemt omdat ze gaat trouwen. Burgemeester C. De Koning na een drie weken durende verpleging voor het eerst weer in functie begon zijn toespraak met het naar voren brengen van zijn grote waardering voor wijlen de heer Kikkert, die zolang de Nuts bibliotheek heeft gediend. Hij riep de geschiedenis van het bibliotheekwezen op Texel in herinnering. De toenmalige Culturele Raad begon indertijd met de Nutsbibliotheek en de reizende biblio theek. In 1963 werd een commissie ge- installeerd. die de plannen voor de openbare bibliotheek tenslotte verwe zenlijkte. De burgemeester zei in de afgelopen drie weken zelf te hebben er varen, wat het lezen van goede boeken betekent. Hopelijk zullen de Texelaars op grote schaal van de nieuwe biblio theek gebruik maken, hoewel het is te betreuren, dat te zijner tijd slechts ge deeltelijk tegemoet kan worden geko men aan het feit, dat de bewoners van de buitendorpen naar Den Burg moeten komen. Verheugd toonde de burgemees ter er zich over dat de „zuilenkwestie" die zich tijdens de voorbereidingen voordeed, tot ieders tevredenheid is opgelost Het woord werd ook gevoerd door de heer P. J. N. van Doorne, secretaris van de Prov. Bibliotheekcentrale en voor zitter van de HeJderse bibliotheek; mej. Smeets van de R.K. Stichting Lectuur voorziening in Noordholland; mej. Ja cobs namens de Nutsbibliotheekcom- missie (zij bood het bestuur een boek werk aan); de heer M. Wieringa namens het Nutsdepartement Texel en als voor zitter van de opgeheven Nutsbiblio theek en de heer H. Mozes, organisatie- directeur van de Prov. Bibliotheek centrale. (Bekort wegens plaatsruimte gebrek). VRACHTSCHIP RAAKTE VAST Zaterdagochtend raakte een met bie ten geladen vrachtaak vast voor de havenmond van Oudeschild. Twee kot ters, de TX 4 en de TX 2 maakten vast en stelden pogingen in het werk om de schuit vlot te trekken. Omstreeks half drie 's middags slaagde de TX 2 (schip per C. Vonk) erin. De kotter was bij het trekken evenwel in aanraking gekomen met de lijn, waardoor de visbolder en de „spoetnik"-antenne werden bescha digd. Het bietenschip was vastgeraakt omdat het moeilijk was te manoeuvre ren en daardoor enigszins uit de koers raakte. Ook het lage water speelde een rol. In tegenstelling tot andere gemeenten is de Sinterklaas-intocht op Texel niet afgelast. Weliswaar moest een groot gedeelte van het programma wegens het bar-slechte weer worden gekapt, maar de Goedheiligman is toch geko men. Op het havenplein van Oudeschild bleef het voor het eerst sinds vele jaren stil. De aankomst met een kotter was geschrapt, omdat men het niet verant woord achtte de honderden schoolkin deren, die met bussen naar de haven zouden worden vervoerd, in de kou te laten kleumen. Sint reed daarom maar in een taxi naar Den Burg en stapte op het Schil derend over in een arreslee, waarmee hij een rondje door het dorp maakte. Aldus was een charmante oplossing ge vonden. Voor zover bekend heeft een Sinterklaasintocht per arreslee nooit er gens anders plaatsgevonden. Het idee was (natuurlijk) uitgegaan van Jan Agter sr.. die in allerijl een ar gebruik- klaar had gemaakt. Er lag precies ge noeg sneeuw om de slee behoorlijk te laten glijden, wat niet het geval was te Oosterend. Daar was nl. pekel gestrooid en Sint deed het daarom met een taxi. In Den Burg werd de Sint en zijn ge volg van zwarte knechten voorafge gaan door de drumband Margaretha Sinclair. De meisjes hadden de grootste moeite om op de been te blijven en de talrijke valpartijen hadden een duide lijk nadelige invloed op de kwaliteit van de muziek. Het was overigens de eerste keer dat de band uitrukte met het nieuwe instrumentarium. De ontvangstplechtigheid van de langverbeide bisschop op de Groene- plaats had een heel wat minder feeste lijk karakter dan de vorige jaren. Op het besneeuwde podium werd de Sint verwelkomd dooi burgemeester De Ko ning en de bestuursleden van de win keliersvereniging. Veel was er niet van te verstaan, want de geluidsinstallatie bleef in gebreke. Om dezelfde reden gingen ook de liedjes en voordrachten van de afvaardigingen van de kleuter scholen verloren. De weersomstandig heden zorgden ervoor dat de hele plech tigheid een beknopt karakter had, zo dat de kinderen na het zingen van enkele liederen met begeleiding van het Fanfarekorps weer gauw huis waarts konden keren. Dinsdag 23 november Oosterend, Herv. Centrum, Bijeenkomst Herv. Mannenvereniging. Woensdag 24 november De Cocksdorp, De Hoop. Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Mevr. Diet Bouw knecht spreekt over „Kantelen-Kantelen" om 20 uur. Den Burg. De Lindeboom-Texel. Bridgedrive, bridgeclub Groot Slem. Den Burg, De Oranjeboom, Oogstdankdienst van de LTB met toneelavond. Donderdag 25 november Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde, Sinterklaasviering. Den Burg, De Oranjeboom, Voorlichtingsdag voor Land- en tuinbouw van half 10 tot 16.15 uur, georganiseerd door Kcijser Co. Vrydag 26 november Den Burg, De Oranjeboom, UDI met de klucht „Een maand voorwaardelijk" Den Burg. Eben Haëzer, Huwelijkscursus om 19.45 uur Spreekster mevr Mr. M. Roos-de Boer uit Amsterdam. Den Burg, Landbouwschool, Huishoudelijke voorlichting van de Slreekontwikkelng, kader cursus voor plattelandsorg. Drs. D. Jaeger spreekt over Industrie en landbouw. PUPILLENCOMPETITIE Programma a.s. zaterdag: Cocksdorp-Texel Oosterend-Tex. Boys Door de KNVB werden alle wedstrij den afgelast. Het programma is ver schoven naar zondag 28 november. TESO had liever iets anders gekocht TESO zelf heeft indertijd een andere ziekenauto willen kopen, dan de hoog- opgebouwde Peugeot, die tenslotte aan de gemeente werd overgedragen en waarover nu ernstig wordt geklaagd, in verband niet de vering. Dit bleek ons uit een gesprek, dat wij gisteren hadden met de heer M. C. de Gorter, directeur van de N.V. TESO. De N.V. dacht aanvankelijk o.a. aan 'n Mercedes met lage opbouw, omdat men verwachtte, dat een hoge wagen ongun stige rijeigenschappen zou hebben, te meer daar een advies van het blad „Arts en Auto" ook in die richting wees. De Texelse artsen (waarvan er overi gens drie belangstelling toonden) gaven evenwel de voorkeur aan de hoge bouw, omdat alleen in een hoge wagen de patiënten zonodig konden worden behandeld. De rijeigenschappen werden van minder belang geacht. De artsen hebben wel degelijk de ge legenheid gehad de wagen uitgebreid te testen, want een Peugeot van hetzelfde type, in gebruik bij het Ziekenvervoer te Amsterdam, is ter demonstratie zelfs een dag op Texel geweest. Hun oordeel was onverdeeld gunstig en ook adviezen van andere deskundigen waren positief. Begrijpelijk dus dat de maatschappij de Peugeot heeft gekocht. Van belang waren de mededelingen van de carros- seriefabriek Visser te Leeuwarden, die reeds meerdere Peugeot bestelwagens tot ambulance had verbouwd en daar over geen klachten had ontvangen. De zelfde ziekenauto's worden tot tevre denheid gebruikt door de N.V. Verenigd Ziekenvervoer te Amsterdam (3 stuks), door de N.V. Bornkamp te Rotterdam, terwijl de wagens ook in gebruik zijn bij het Nederlandse Roode Kruis o.a. in Bergen (L.) en Gennep. Gedurende verscheidene Commissarissenvergade- ringen is uitvoerig over deze zaak ge discussieerd, waarbij de eigen beden kingen weken voor de genoemde over vloedige positieve adviezen van onbe twist deskundige zijde. Het TESO- bestuur wenste n.l. een ziekenauto aan te schaffen, die geheel aan de plaatse lijke verlangens voldeed. Het bovenstaande illustreert nog eens extra, hetgeen wij vorige week reeds benadrukten: TESO is bepaald niet over één nacht ijs gegaan. Dit wetende, heeft het Gemeentebestuur dan ook met geaarzeld, de wagen zonder vooraf gaand onderzoek over te nemen. AVOND MET CREATIEF WERK De heer C. van Neerijnen, leraar aan de RHBS Texel, hield voor de Platte landsvrouwen afd. Texel een inleiding over etsen. Hij deed dit op een boeiende manier en demonstreerde de techniek. Door de slechte weersomstandigheden waren deze keer minder dames dan gewoonlijk naar de landbouwschool ge komen, maar mevr. A. v.d. Eijk-Bierens kon toch nog veertig leden verwelko men. De heer Van Neerijnen ging uit voerig in op de techniek van de ets kunst. die ontstaan is uit het graveren. Daarbij kwamen kunstenaars als Leo nardo da Vinci en Michel Angelo ter sprake, die het tekenen beschouwden als een studie voor hun grote schilder werken. Rembrandt was de eerste, die de tekening als het doel beschouwde; hij was 'n onovertrefbaar etser. Tegen woordig is het etsen wat op de achter grond geraakt en zoekt men het meer in kleuren. Maar een kleurenets is toch altijd een „gekleurde ets", aldus spre ker. Voor het „gooi- en smijtwerk" van bepaalde moderne schilders had de heer Van Neerijnen geen bewondering, al zitten tussen die schilders wel ta lenten, zoals Appel. De dames konden enige meegebrachte etsen bekijken. In de pauze werden enkele door mevr. A. Tiessen-Spaans meegebracht tekenin gen bezichtigd. Het waren de creaties van kinderen, overal ter wereld, die ze in het kader van een actie van het Jeugdrodekruis hadden uitgewisseld. Daarop gingen de dames zelf aan het etsen, op stukken glas. Er kwamen di verse kunstwerken tot stand, waarvan er één zozeer de aandacht trok, dat de heer Van Neerijnen van een nieuw ta lent durfde te spreken. De Adventsavond van de Plattelands vrouwen wordt niet op 17 maar op 16 december gehouden in hotel „De Linde boom-Texel". KOTTER KREEG KABEL IN DE SCHROEF Zaterdagochtend kreeg de TX 19 „De drie gebroeders" van D. Krijnen uit Oudeschild bij het binnenvaren van de havenkom een obstakel in de schroef. Op het zelfde ogenblik zat de schroef muurvast. Zondagmiddag is een duiker van het duikbedrijf W. Bont uit Am sterdam urenlang in touw geweest met het verwijderen van de rommel. Dit bleek een bijzonder moeizaam karwei te zijn, Rond de schroefas en de bladen zaten niet alleen grote stukken staal kabel, maar ook touw, plastic e.d. Toen alles was verwijderd, lag op het haven terrein een hoop van tientallen kilo grammen materiaal. Dat de schroef deze kluwen van de havenbodem kon oppikken, was te wijten aan het zeer lage water. Overigens leert deze ge beurtenis ook, dat het geen aanbeveling verdient de haven als vuilnisvat te ge bruiken. IN VOLGEND NUMMER Plaatsgebrek dwingt ons de recensie van het toneelstuk „Het meisje met het leeuwenjong" door 't Amateurtje te De Waal en het verslag van de vergadering van IJsclub Oost in een volgend num mer op te nemen. TEXELSE MARKT Gisteren werden 15 schapen aange voerd (ƒ80,tot ƒ140,en 3 nuchtere kalveren (ƒ150,tot ƒ250,

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2