Cjrom "Zwarts jexels in het Hotel Opduin wordt enorm uitgebreid Bakkers Ijzerhandel Vleugel met 31 kamers TIEN KOUDE TENEN... UIT DE TIJD INVENTUM Cor Eelman nam, na 46 jaren bij PTT, afscheid Tornado schrapmachine Rijksgoedkeuring na 5 jaar wachten... Bronzen penning voor populaire besteller Bakkers Ijzerhandel <}EEF MIJ MAAR chocola<hdïanA N.V. VLESSING N.V. VLESSING VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8021 Uitgave N.V. v/h Langcveld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Willielminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT DE KOOG De heer H. Wuis, eige naar-exploitant van het bekende hotel Opduin" aan de Ruijslaan, kreeg deze week de Rijksgoedkeuring voor het bouwplan dat voorziet in een enorme uitbreiding. Het geduld van de familie Wuis werd lang op de proef gesteld; reeds vijf jaar geleden werden de plan nen ingediend. In februari zal de firma Daalder uit De Cocksdorp met de uit voering van het project beginnen. Dat komt voor deze aannemer bijzonder gunstig uit, want op dat moment zal hij juist gereed zijn met de eveneens in drukwekkende verbouw van het jeugd- hotel „Bcsch en Zee" van N. II. van Schoenhoven. Dat de uitbreiding van „Opduin" geen kleinheid is, blekt reeds uit het feit, dat Daalder zeker een jaar nedig heeft, waardoor het nieuwe ge deelte eerst in het seizoen 1907 in ge bruik kan v/orden genomen. Het bestaande, uit 1932 daterende hotel blijft, wat het exterieur betreft, ongewijzigd beslaan. Later zal cle in richting van de kamers enigszins aan die van de nieuwbouw worden aange past. maar dat volgt eersi als de nieuw bouw is opgeleverd. He,t nieuwe ge deelte komt in het duingebied achter het oude gebouw en staat daarvan vol komen vrij. Het zal boven het bestaan de pand uitsteken, want het vier ver diepingen tellende bouwwerk wordt ca, 11 meter hoog en staat wat hoger op de duinen. Er zai overigens heel wat grondwerk verricht moeten worden, voordat een vlak stuk is verkregen. Het nieuwe hotelgedeelte zal 31 kamers tellen, die over de twee bovenste ver diepingen zijn verdeeld. Elke kamer is geschikt voor twee personen en kan aangepast worden voor drie personen. De afmetingen zijn royaal en de uit voering is eenvoudig. Er zijn geen bal kons, maar elk vertrek heeft een eigen toilet en douche, die in verschillende compartimenten zijn aangebracht. In de kamers is centrale verwarming en een aansluiting voor telefoon. De tuimelra men zullen een fraai uitzicht bieden op de omringende duinen, bossen, de zee en het dorp De Koog. Inrichting De hoofdingang van het nieuwe ge bouw komt te liggen aan het strandslag, dat nu nog onverhard is en bekend staat als „het slag van Wuis". De deur bereikt men via een vrij hoge trap, want het souterrain ligt niet diep in de grond. Er is een ruime hal. kantoor, verblijfplaats voor personeel, keuken, koffiekeuken, conversatiezaal, trappen huis. en serre. Er is ook een groot restaurant met een fraai op het zuiden gelegen terras. Behalve van de trap kan men ook van een lift gebruik maken om een der bovenverdiepingen te be reiken. Het souterrain herbergt drankenop slag, wasserij, linnenopslag en alge mene bergruimte. Tussen het nieuwe gedeelte dat tientallen meters de dui nen insteekt, en de bestaande garage boxen ontstaat een binnenplaats, waar ruimte is voor het parkeren van auto's. Om een vergelijking te kunnen ma ken, moet men weten dat het oude „Opduin" elf kamers telt. De capaciteit werd in de afgelopen jaren toch vrij groot gemaakt door het stichten van dependance-mogelijkheden. Zo kocht de heer Wuis de „Paddestoel", „Trio" en „De Zonnewijzer". Met de 11 kamers van „Opduin" konden zo 60 a 70 men sen gerieflijk worden ondergebracht. De heer Wuis is voornemens een deel van de dependance-gebouwen af te sto ten wanneer de nieuwbouw gereed is. Carrière De uitvoering van de plannen bete kent, dat de heer Wuis zich in 1987 een der grootste hoteliers van Texel kan noemen. Het wordt de bekroning van zijn carrière, die in 1930 begon, toen hij en zijn vrouw het kleine „Duna" koch ten. Voordien had Wuis een bollenbe- drijfje en het waren vooral de tijdsom standigheden die hem dwongen uit te zien naar iets waarmee hij zich beter staande kon houden De bouw van „Opduin" in 1932 was een stap, die na veel moeizaam rekenen werd genomen. De bouw werd gegund naar Daalder, de vader van de aannemer, die nu de verbouw voor zijn rekening neemt De heer en mevrouw Wuis, die zich beiden 33 jaar lang bijzonder hebben ingespan nen voor hun bedrijf, zullen het na het gereedkomen van de nieuwbouw wat rustiger aan gaan doen. Dochter Gerda en zoon Harry hebben intussen bewe zen het echte hoteliersbloed in de ade ren te hebben. Zij zullen straks de scepter zwaaien en er stellig in slagen de mtstekende naam van „Opduin" eer aan te doen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 november tot en met 1 december Geboren; Jasper Jan, zv. Jacobus G Beerthuis en Johanna M. Wouters; Hans, zv. Gerrit J. Witte en Jantje Blom; Elisabeth Maria, dv. Joseph M. Bergman en Johanna Huisman; Helena, dv. Teunis Duinker en Jacoba Klanke; Jantje Anna. dv. Sjoerd Feenstra en Sjoerdtje Vellema; Biem, zv. Biem Bremer en Elisabeth Vlaming. Ondertrouwd; Wilhelmus Ploeg en Diena Stark; Pieter L. Saai en Johanna W. G. Hillen; Cornelis J, Witte en Martina G. Wijgergangs. Neemt u liever een Inventum-deken. Daarmee verdwijnen kilheid en klamheid uit uw bed. Waarom juist Inventum? Kijk, de eerste Inventum-dekens stammen uit 1930. Dat is zo'n 35 jaar geleden. Die veilige zwakstroom dekens worden nu nóg gebruikt omdat ze zo betrouwbaar en degelijk zijn. Natuurlijk zijn Inventum-dekens tegenwoordig moderner van constructie en uiterlijk. En nog altijd betrouwbaar en degelijk Daaroml HN 9-1 pereoone-onderdeken met trafo en warmteregelaar 80 x 180 cm 85.— HN 10-2 pereoons-onderdeken met trafo en warmteregelaar 130 x 180 cm f 109.— HN 11-2 pereoons-onderdekon met 2 trafo's en individuele waitiUeregeUng 13° x '80 cm f 129--~ met 3 jaar garantie KONINKLIJKE FABRIEK INVENTUM-BILTHOVEN BRILLENACTIE WERD SUCCES De inzameling van gebruikte brillen voor Kenya door de Rotary Club Texel ten behoeve van de actie van de heer D. A. Jager uit Maarsscn voor de Prof. Weverstichting, is zeer succesvol ver lopen. Er werden totaal circa 650 bril len ontvangen. Met het inzamelen er van heeft de R.K. padvindersgroep „Sint Jeroen" vrijwillig geholpen. De brillen zijn intussen bij de heer Jager afgegeven, die ze dankbaar heeft aan vaard. Maar de brillen alléén zijn voor Kenya, waar 1 op de 200 mensen blind Dinsdagochtend zijn we even het huisje Geminiaan de Kamerstraat te De Koog binnengelopen. We waren niet de enigen, want in de gezellige huiskamer van Cor Eelman (in De Waal kennen ze hem beter als Cor Postzaten ook de heren C. Vasbinder, waarnemend directeur van het PTT- kantoor te Den Helder en K. Hollander, chef APR bij de PTT. Al die drukte gold het feit, dat Cor Eelman na 46 dienstjaren officieel afscheid nam van het Staatsbedrijf en met pensioen ging. Vervroegd pensioen is het, want Eel man is nog geen 61. Dat zit 'm in de gezondheid, die wat te wensen over laat, wat er ook de reden van is dat hij het de laatste jaren kalm heeft ge daan. Maar het aantal jaren, dat hij, trouw volhardend, in weer en wind, zijn plicht deed, is indrukwekkend ge noeg, want hij was nauwelijks 14 toen hij bij tante Pos in dienst trad. „Ge?n volledige dagtaak nog", vertelt hij. „Het was een bijbaantje; de eerste tijd in De Koog, maar anderhalf uur per dag. In 1925 ging ik naar Den Burg en daar werd het vier uren daags. Het begon pas goed toen ik op 8 april 1928 benoemd werd in De Waal". Verreweg het grootste deel van zijn PTT-loop- baan verzorgde Eelman de postbezor ging in en rond Texels kleinste dorp. Hij deed het onbaatzuchtig en zijn po pulariteit verwierf hij omdat hij niet alleen deed wat hij doen móest. Voor de mensen was het makkelijk; Cor Post deed boodschappen, verzorgde de giro- stortingen en trad op als hulp-ontvan ger voor de belastingen Dat kon alle maal, want Cor vond dat hij een die nende taak had jegens de mensheid en dat hij die taak breed moest opvatten. Hij had geen vijanden en was bij alle gemoedelijkheid toch zó stipt, dat hij aan het eind van zijn lange carrière een blanco strafstaat kan tonen. NIEUW! maakt aardappelschillen voor aliijd overbodig! voor 2 kg 98,50 voor 3 kg 115,50 Een verrukkelijke chocolodedronk met slechts 1% vet. Fris en pittig von smook Tosti lest d« dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt da slonke lijnl Verschijnt dinsdags en rrUdags. Bank: Neder). Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Posfgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. is, niet voldoende. Zonder oogheel kundigen wordt met de brillen niets bereikt. De uitzending voor 1 jaar van 1 oog arts naar de ontwikkelingslanden kost ƒ40.000,Het akticconiité zou graag willen bevorderen, dat de Prof. YVeve- stichting 5 oogartsen gedurende 5 jaar kan uitzenden. Dit kost echter een mil joen gulden. Met de hulp van alle inwoners van Nederland en België kan dat. Giro 237178 ten name van de Raiffeisenbank Maarssen, aktie „Open ogen" wacht op uw storting. „Cor Post" toont met trots zijn ufscheids- penning. Rechts waurnemend directeur C. Vasbinder. Afscheidspenning „Terecht iets om trots op te zijn", zo merkte waarnemend-directeur Vasbin der in zijn speechje op. Hij was niet met lege handen gekomen en overhandigde behalve een kalenderstandaard ook de bronzen afscheidspenning van de PTT met oorkonde. De inscriptie vermeldt, dat Rijksambtenaar Besteller C le klasse Cornelis Eelman zijn werk op zodanige wijze heeft verricht, dat hij voor dit blijk van waardering in aan merking kwam. De heer Vasbinder leg de er de nadruk op, dat niet iedere post bode die de PTT verlaat voor deze on derscheiding in aanmerking komt. Al eens eerder ontving Eelman een bewijs van waardering. Dat was toen hij 40 jaar bij de PTT was. De oorkonde „als blijk van grote erkentelijkheid en waardering voor de toegewijde arbeid en trouwe plichtsbetrachting" hangt in een lijstje aan de wand. Eelman werkte weliswaar in een klein dorp, maar met de omgeving (Waalderweg, Spang, Bar- gen, Molenbuurt. Tienhoven, Ongeren) had hij otch de langste bestelroute van Texel. Geen wonder dus dat hij in to taal zowat 250.000 km (zes keer rond de aarde) heeft afgelegd. Dat de rust, waarvan hij nu geniet, welver diend is, zal waarschijnlijk niemand be twijfelen! TER OVERDENKING: DUITSERS VERGEVEN Dit is een vrije weergave van een ar tikel over de verbintenis van prinses Beatrix met de heer Claus von Ams- berg. Het oorspronkelijke stuk is van de hand van Ds. W. W. Verhoef en is te vinden in „Vuur", oecumenisch maand blad voor opwekking, van november 1965. Het is het beste dat ik over dit onderwerp gelezen heb. Osk. Vergeven is iets anders als het kwaad verdoezelen. Wij vervagen de vreselijke dingen van de tweede wereldoorlog niet. Er is weinig goed te praten. De meeste duitsers hebben boter op hun hoofd. Zij hebben in Hitiers waarzin meegedaan tot de laatste dag en op een overwinning gehoopt. Ook de heer Claus von Amsberg was „Soldat bis zum letzten Tag", zoals de titel van een boek van één van Hitiers grote gene raals heet. Dat moeten wij reëel onder ogen zien. En zijn schulderkentenis was zwak bij het eerste interview met de pers. Maar hoe sterk is onze vergevings gezindheid? Het gaat nu om de daad der vergeving. De bijbel zegt; Vergeefs elkander. Dat is het evangelisch gebod. Levend uit Gods vergeving, vergeven wij elkaar. Ons volk als zodanig komt daar ten opzichte van de Duitsers niet aan toe Maar moeten de kerken en de christenen in dat geval niet namens en in plaats van het Nederlandse volk ver geven; zoals de Maricnschwestern en de mensen van Aktion Sühnezeichen" (kerkbouw door vrijwilligers in het door de Duitsers verwoeste Rotterdam!) plaatsvervangend voor him volk boete doen. De grote massa van het Duitse volk komt niet aan boetedoening toe, en de grote massa van ons volk komt niet aan de vergeving ote. Wat er tussen de duitsers en ons in staat, wordt verdron gen en verzwegen. We leven er langs heen. De vreselijke geschiedenis die achter vend. Zowel bij Nederlanders als bij vend. Zcwel bij nederlanders als bij Duitsers. Er is bij miljoenen een diepe innerlijke beschadiging. Dit is ook ge woon een pastorale kwestie. Nu na twintig jaren worden wij getoetst en het blijkt bij velen hoe weinig er nog echt verwerkt is. Hoe weinig duitsers ten volle hun schuld willen erkennen; hoe weinig nederlanders met de won den van hun hart bij God zijn geweest tot genezing. Men durft de schuld niet onder ogen zien. omdat men Gods ver geving niet kent. Men kan niet verge ven omdat de vernieuwing door Chris tus met heeft plaats gehad, De zaak is des te meer verward door de politiek ten aanzien van West-Duits- land. Het was de politiek van de angst en de argwaan, waardoor wij tegen alle afspraken in West-Duitsland hebben bewapend. Wij hebben het daarom uit eigenbelang geholpen naar de top van de welvaart. Wij hebben alles gedaan voor Duitsland, maar wij hebben het meestal niet vergeven. Dat is dubbel zinnigheid van de westerse politiek. In feite is dit een geestelijke verwoesting. Duitsland heeft niet de kans gekregen tot zichzelf te komen. Spoedig waren de duitsers al weer meegenomen in een snelle ontwikkeling. En het is nu een volk met een ontzettende onverwerkte schuld. Overgelaten aan een innerlijke chaos. En wij nederlanders, wij hebben ook geen tijd gehad om te vergeven. Dat werd misschien ook niet gevraagd; het evangelie speelt niet zo'n grote rol meer in ons volk. Maar in ieder geval: voor dat wij konden vergeven, moesten wij politiek lief gaan doen. herbewapening aanvaarden, Duitse generaals in Nato- verband accepteren. Dit zijn heilloze samenhangen. Het is om de moed te verliezen. In deze situatie verkondigen wij van uit het evangelie de vergeving. Dat is: Gods genade jegens ons. maar tegelijk de kracht om elkaar te vergeven van mens tot mens en van volk tot volk De christenen hebben hierin allereerst een taak. Zij verkondigen de vergeving, zij proberen er uit te leven. Zij denken uit de vergeving. Zij proberen lief te heb ben en te aanvaarden zoals God dat in Christus doet. Daarom moeten wij ge tuigen van deze vergeving ook in de politieke situatie. Dat moeten wij aan durven: vergeven zonder wantrouwen, vergeven zonder angst. Om te beginnen bij voorbeeld de aanstaande Prins der Nederlanden. SINT NICOLAAS BEZOEKT DE SCHOOL DE WAAL Hedenmiddag zal Sint Nicolaas een bezoek brengen aan de Redmer IJskaschool te De Waal. Hij hoopt in gezelschap van zijn knecht om ongeveer twee uur in het Dorpshuis te arriveren. ijn Al onze zaken zaterdagavond 4 december na 6 uur gesloten.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1