Cjroen 27wartsjexehin het De Koog zal het belangrijkste toeristencentrum blijven AGENDA De Tak Zwembad ook voor gasten Zeldzame maanvis spoelde aan bij vuurtoren Recreatierapport bepleit tal van voorzieningen Verwachting voor: Th. R. Hin 20 jaar wethouder VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8023 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rootf Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f- 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. KSSflRBB Het dorp De Koog met omgeving zal ook in de toekomst verreweg het be langrijkste toeristische centrum van Texel blijven. Om aan de behoeften van het snel groeiende vreemdelingenverkeer te kunnen voldoen, bepleit de werk groep recreatie in het door haar uitgebrachte rapport tal van voorzieningen. Allereerst wordt het van groot belang geacht bij het dorp een groot gebied voor centrale voorzieningen te projecteren. Men denkt aan het gebied ten oosten van De Koog, aansluitend op het geldende uitbreidingsplan en ten westen van het Mienterglop. Hier zullen verschillende sportterreinen worden aangelegd, waar veldsporten kunnen worden beoefend, voorts een skelterbaan en ruimte voor een lunapark alsmede voldoende parkeerruimte voor de bezoekers. Ook een centrale kantine voor opvanging van rond het dorp verblijvende kampeer ders zou hier moeten komen, terwijl ook wordt gepleit voor dansgelegenheden en andere voor de jeugd bestemde attracties. van de hier gelegen recreatieterrei- Overwogen zal worden in hoeverre de in dit gebied reeds gevestigde kam peerterreinen zich kunnen handhaven en waar een rioolzuiveringsinstallatie voor De Koog moet worden geprojec teerd. Zonder uit het oog te verliezen, dat Den Burg hèt centrum voor de ont spanning van de gasten moet worden, wil men De Koog toch zoveel mogelijk eigen voorzieningen geven. Ook het recreatiegebied Everstekoog moet over eigen centrale recreatievoorzieningen gaan beschikken. Een belangrijk plan van Staatsbosbe heer, waarvoor reeds veel voorbereidin gen zijn getroffen, is de aanleg van een speelweide met piasvijver en andere attracties ten zuiden van de Schuma- kersweg. Dit project kan in het door de werkgroep voorgestelde plan worden ingepast. Het betekent een recreatie mogelijkheid voor gezinnen met kleine kinderen. De werkgroep is voorts van mening, dat, gezien de toeristische functie van Texel, het zwembad zo groot moet wor den aangelegd, dat het een ruimere functie krijgt dan ten behoeve van de Texelaars alleen. Veel aandacht wordt in het rapport besteed aan de ontsluiting van de di verse recreatiegebieden. De volgende wegen en rijwielpaden worden noodza kelijk geacht. a. een nieuw strandslag vanaf het Mienterglop; uitkomend nabij strandpaal 21; b. doortrekking van de Brink tot aan het strand; c. een weg door de Dennen parallel lo pend aan Okusweg en Rozendijk, waardoor invoering van een eenrich tingverkeer over deze wegen moge lijk wordt; d. een nieuwe toevoerweg naar het recreatiecentrum De Krim ter hoogte van de vierde dwarsweg door Eier land; e. een verbreding van de strandslagen naar De Krim, het Westerslag en het Jan Ayeslag tot 5 m. (Verbreding van het Hoornderslag wordt i.v.m. de doorkruising van het waterwin gebied te bezwaarlijk geacht); f. een weg onder langs de duinen door Eierland tussen de 's Hertogenbosch- weg en de Slufterweg, ter ontsluiting Vrüdag 10 december Den Burg, Huishoudelijke voorlichting van de streekontwikkeling. Kadercursus. „Gezin en bedrijf in de landbouw". Dinsdag 14 december Den Burg, Rode Kruisgebouw, Huishoudelijke voorlichting, 13.45 uur, Demonstratie van hel zelf maken van kerststukjes. Den Hoorn, Do Waldhoorn, Huishoudelijke voorlichting, 20.00 uur. Demonstratie van het zelf maken van kerststukjes. Woensdag 15 december Den Burg, De Lindcboom-Texel, bridgeclub Groot Slem, drive. Dc Koog, Jeugdhuis, Dorpsstr., Huishoudelijke voorlichting, 13.45 uur, Demonstratie van het zelf maken van kerststukjes. De Cocksdorp, o.l. school, Huishoudelijke voorlichting. 20.00 uur. Demonstratie van het zelf maken van kerststukjes. Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde, kerstavond met mevr. Brouwer-Pekarek uit Alkmaar; Kerstliederenzang en declamatie. Donderdag 16 december Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, Huis houdelijke voorlichting. 13.45 uur. Demon stratie van het zelf maken van kerststukjes. Den Burg, De Lindeboom-Texel, Advents- avond Plattelandsvrouwen. Vrydag 17 december Den Burg. dorpshuis, fotoclub De Kiekendief. Den Burg, Landbouwschool, Huishoudelijke voorlichting. Kadercursus Plattelandsorganisa ties. De heer J J. Polter over „Toekomst van dc jongeren". nen; g. een fietspad vanaf de Grensweg aan sluiting gevend op het nieuw-aange- legde fietspad naar het Westerslag; h. verlenging van het rijwielpad over het dijklichaam van de Polder Waal enburg tot nabij De Waal; Mogelijk is in de toekomst nog de aanleg van een nieuw strandslag tus sen De Brink en het slag naar paal 17 nodig. Verschillende van deze wegen zullen niet door de gemeente hoeven te wor den bekostigd. Zo zullen de objecten genoemd onder c, g en h door Staats bosbeheer worden betaald, terwijl Rijkswaterstaat wil bijdragen m de ver breding van de wegen Westerslag en Jan Ayeslag, omdat men er belang bij heeft in verband met het vervoer van materiaal voor de kustverdediging. Aanleg en verbetering van de andere wegen moet de gemeente voor haar re kening nemen, maar zij kan daarbij be langrijke steun verwachten van de pro vincie, Staatsbosbeheer en Incoret. Nabjj de strandslagen zijn ruime par keervoorzieningen noodzakelijk. Een moeilijkheid daarbij is dat de kustlijn nog altijd door de zee wordt achteruit gedrongen. Rijkswaterstaat verwacht dat deze ontwikkeling voorshands nog niet kan worden gestopt. Geen boulevard Tijdens de persconferentie, ter gele genheid van de openbaarmaking van hei recreatierapport, werd gevraagd of men reeds denkt aan de aanleg van een strandboulevard bij De Koog. Een der leden van de werkgroep recreatie, Ij. G. C. Streefkerk van Rijkswaterstaat, antwoordde ontkennend. Voornamelijk omdat de kustlijn de eerste jaren nog wel aanzienlijk naar achteren zal ver schuiven, durft men niet tot aanleg van een dergelijk object te besluiten. Water bouwkundigen verwachten ernstige moeilijkheden als een dergelijke boule vard uit de kust zou gaan steken nadat de duinen links en rechts verder zijn teruggeweken. Hetzelfde verschijnsel doet zich nu voor bij de Hondsbosse zeewering, hetgeen veel zorg geeft. Ook de parkeerplaatsen zullen vol doende ver van de duinrand moeten worden aangelegd. Prettig is het dat Staatsbosbeheer zich steeds meer ten dienste van de recreatie gaat inspan nen en belangrijke projecten voor haar rekening neemt. Reeds heeft de Staat de zorg voor de verschillende parkeer terreinen nabij de strandslagen, uitge zonderd die nabij De Koog, op zich ge nomen. De bedoeling is de terreinen geschikt te maken voor de navolgende aantallen auto's, waarbij men 30 m2 neemt voor elke wagen, slag nabij de Krim 400 auto's slag naar paai 17 400 auto's Westerslag 400 auto's Hoornderslag, waar nog een ernstige afslag te verwachten valt voorshands voor 100 auto's. Een toekomstige uitbreiding nabij het Hoornderslag zal meer binnenwaarts moeten komen. De situatie nabij het Jan Ayeslag vormt geen probleem, daar ter plaatse voldoende reserve-mogelijk heid aanwezig is. Het Staatsbosbeheer streeft ernaar het parkeren een gratis- service tegenover de gasten te doen zijn. De werkgroep acht het noodzakelijk, dat zolang in De Koog nog geen ver vangende parkeerterreinen zijn gereali seerd van de nabij het kampeerter rein „Kogerstrand" gelegen parkeer- zwakstroom onderdekens aan boord, acculaders, luidsprekende telefoons en intercoms, netvoedin- gen voor alle transistorapparaten, dus geen last meer van lege en afzwakkende batterijen. Zeist - Oosterend, Oesterstraat 25 telefoon (02223) 495 terreinen bepaalde gedeelten als open baar parkeerterrein gehandhaafd wor den. De huidige situatie, dat beide par keerterreinen geheel door de ..Stichting sociaal toerisme Texel" worden be heerd. acht de werkgroep onjuist. Een fietsenberging nabij het Wester slag zal zo is het voornemen door het Staatsbosbeheer worden gereali- seer 1. Paviljoens Nabij de strandslagen dienen moge lijkheden aanwezig te zijn voor de bouw van tijdelijke bouwsels c.q. meer definitieve gebouwen als strandpavil joens. Het oprichten van gebouwen dichtbij of op het strand zal in het algemeen bij Rijkswaterstaat op bezwaren stuiten. Een meer definitieve voorziening na bij het Hoornderslag zal dan ook meer landinwaarts moeten worden gebouwd. In elk geval dient nabij elk strandslag voor voldoende toiletaccommodatie te worden gezorgd Gerekend moet worden met de mo gelijkheid, dat de Rijkswaterstaat in de buurt van strandslagen beschermende maatregelen zal nemen i.v.m. beschadi ging van het duin. Jachthaven De aanwezigheid van een goede jachthaven te Oudcschild zou een nieu we verblijfsmogelijkheid toevoegen aan de reeds bestaande en zou naar de me ning van de werkgroep stellig in een behoefte voorzien. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL OVERDENKING; van 1 tot en met 8 december 1965 Geboren: Mariëtte Willemina, dv. Comelis G. Boot en Aly Visser, Jan Dirk, zv. Marius Vermeulen en Benja- mintje J. Pool; Jan Simon, zv. Johan P. Dros en Cornelia J. Telman; Cornelis Richard, zv. Cornelis Zutphen en Luutje L. Peereboom. Ondertrouwd: Petrus J. Bekker en Martha M. Smit. Overleden: Jan Hendrik Zijm, oud 69 jaar; Johannes Bruin, oud 77 jaar. Op 10 december a.s. zal de heer Th. R. Hin gedurende 20 jaar als wethouder van de gemeente Texel in functie zijn. In verband met dit toch wel unieke feit zou het gemeentebestuur gaarne bijzon dere aandacht aan dit jubileum besteed hebben met een receptie, waarin naast de gemeenteraad ook de Texelse bevol king van haar erkentelijkheid had kun nen doen blijken. Het is echter de uitdrukkelijke wens geweest van de heer en mevrouw Hin, de herdenking tot een kleine kring te beperken. In verband hiermede zal het jubileum op vrijdag 10 december in Hotel „De Lindeboom-Texel" in een be sloten bijeenkomst van gemeenteraads leden met echtgenoten worden herdacht. SINTERKLAASAVOND S.O.O.S. EN „NIEUW LEVEN" OOSTEREND Vrijdag 17 decem ber organiseert de Stichting Oud-leer lingen Openbare School (S.O.O.S.) in samenwerking met de zangvereniging „Nieuw Leven" een Sinterklaasavond. Er wordt om acht uur begonnen. Even als de vorige jaren wordt op een grote opkomst gerekend. Vorige week spoelde op het strand bij de vuurtoren een Maanvis aan. Het was een betrekkelijk klein exemplaar. De lengte bedroeg 65 centimeter. De hoog te, van rugvin tot huikvin, 85 cm. De vis werd gevonden door enkele leden van dc kustwacht Eierland. Maan vissen spoelen aan de Nederlandse kust zeer zelden aan. Per jaar worden hoogstens twee vondsten gemeld. De voorlaatste keer werd op Texel een maanvis gevonden op 25 december 1964. Dat was de 58e aan de Nederland se kust sinds 1836. De maanvis valt op door zijn merkwaardige vorm en in wetenschappelijke kringen ook door de wijze waarop hij zich voortbeweegt en de opmerkelijke werking van het- ze nuwstelsel. De schijfvormige vissen, die in volwassen toestand een doorsnee van twee meter kunnen bereiken, houden zich gewoonlijk op in de warmere ge deelten van de oceaan. Via de noorde lijke doorgang bij Schotland komen ze in de zomer soms de Noordzee binnen, maar raken in moeilijkheden als het water bij het invallen van de winter 1 kouder wordt. Naderen ze eenmaal de kust, dan is hun lot meestal bezegeld, want in tegenstelling tot bv. platvissen zijn ze niet in staat weer dieper water op te zoeken. Ze stranden dan en ko men om. Bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee te Den Helder was men bijzonder blij met de bij De Cocksdorp aangespoelde maanvis. Het is een „handzaam" exemplaar; klein genoeg om op vloeistof te worden be waard. Jammer was het. dat het dier al ontbindingsverschijnselen vertoonde, en dat ook de meeuwen schade hadden aangericht door o.a. een oog uit te pik ken. De maanvis zal door het NIOZ worden doorgezonden naar het Zoölo gisch Museum te Amsterdam. VEEL MUZIEK MET OUWE SUNDERKLAAS De diverse amateurorkesten zullen het zaterdagavond op Texel bijzonder druk hebben. In alle dorpen wordt van hun muzikale prestaties geprofiteerd, vooral daar waar gelegenheid is tot dansen. In „De Oranjeboom" te Den Burg zal echter worden gedanst bij draaiorgelmuziek. Voor deze gelegen heid wordt het nieuwste (derde!) draai orgel van de heer J. Zwan naar de zaal gebracht. Het is een 59-toets Gavioli, die aanvankelijk „Zwarte Dorus" heette maar nu is herdoopt in „De Water lelie". Het minstens 70 jaar oude in strument is grondig opgeknapt en speelt zaterdagavond voor het eerst in het openbaar. In Ouóeschild zullen maar liefst drie orkesten muzikale luister aan het Sunderklaasfeest bijzetten. Reeds om half zes speelt in 't Skiltje een onlangs opgericht bandje, speciaal voor de jeugd tot veertien jaar. Tussen half zes en half zeven worden alle „Ouwe Beppies" in het dorpshuis verwacht om een gra tis consumptie in ontvangst te nemen. Een archieffoto van dc Maanvis, die vorig jaar op Texel aanspoelde. Opvallend is dc platte vorm, een paar grote vinnen en het gemis van een staart. Dc Maanvis wordt daarom door vissers wel „zwemmende kop" genoemd. OUWE SUNDERKLAAS IN DEN BURG Zoals in een van de voorgaande edities van de Texelse Courant al is aangekondigd, heeft de dorpscommissie Den Burg weer besloten aandacht te schenken aan de verkleedpartijen, die op straat vertoond zullen worden. De volgende prijzen zullen uitgereikt wor den: Groepen: 3 prijzen van resp. 25, ƒ12,50 en ƒ5,duo's: 3 prijzen van resp. ƒ15,ƒ10,en ƒ5,Eenlingen: 3 prijzen van resp. ƒ10,ƒ5,en ƒ2,50. Voor de mooiste groep is dan ook nog een fraaie wisselbeker be schikbaar. Tussen half negen en half tien heeft de jury zitting op het terras van hotel De Lindeboom-Texel. waar elke deel nemer of groep van deelnemers genum merd zal worden om daarna beoordeeld te kunnen worden. De nummers zullen bij de trap uitgedeeld worden. Men wordt verzocht zich te melden. Tussen zes en zeven uur zullen de kinderen, die verkleed op straat ver schijnen, ook beoordeeld worden door een jury, die aan de kinderen met de leukste vondsten 3 prijsjes a ƒ5,zal uitdelen. We raden de kinderen aan even over de Groeneplaats te lopen, dan worden ze zeker opgemerkt. VANAVOND TREKKING SVO-LOTERIJ OOSTEREND Hedenavond om 8 uur wordt in „Jatry" de trekking ge houden van de verloting van de Sport vereniging Oosterend; één dag eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was. Alle loten zijn uitverkocht. VERTROKKEN PERSONEN Maarten W. Smit. van Den Burg, Boogerd 18 naar Culemborg, Burg. Keestrasingel. In het christelijk geloof speelt de ver wachting een belangrijke rol. De apos tel Paulus zegt, dat de gehele schepping zucht en in barensnood is. De christe nen geloven in de Verlosser en ver wachten verlossing. Deze wereld, zoals hij reilt en zeilt, kan niet altijd zo blij ven bestaan. Er komt een einde aan deze wereld. Wanneer en hoe? Dat we ten wij niet Allerlei tekenen gaan vooraf aan dit einde: oorlogen, hongers noden, aardbevingen. verdrukking, valse profetie. Deze tekenen noemt de Bijbel de barensweeën, die aan de ge boorte van de nieuwe schepping voor afgaan. Een ander teken is de terug keer van het volk Israël naar zijn eigen land. Dit is in de Bijbel voorspeld en deze profetie is bezig in vervulling te gaan. Wij leven in de adventstijd. Advent betekent komst. Wij verwachten Chris tus' wederkomst. We zien zijn komst tegemoet. Nog eenmaal zal Hij komen, even onverwacht als een dief in de nacht. Het komt er op aan, dat wij klaar zijn om Hem te ontmoeten. Van ons wordt gevraagd waakzaamheid, geloof, gehoorzaamheid, verzoening met God en de medemensen, volharding tot het einde. In de Bijbel wordt ook gesproken over de buitenste duisternis, waar het geween zal zijn en het tandengeknars. De boodschap van God heeft twee kan ten: heil en oordeel, aanneming en ver werping, hemel en hel. Over het alge meen vinden we het wel goed, wanneer er een nieuwe wereld komt, waar geluk en vrede heerst. Maar van het laatste oordeel willen wij in den regel niet veel weten, laat staan van een hel. En toch kunnen we dit laatste oordeel rustig aan de Heer overlaten. Hij is niet alleen rechtvaardig, maar ook genadig en barmhartig. Hij vergeeft, waar berouw is. Hij geeft hoop, waar wanhoop is. Hij geeft vreugde, waar verdriet is. Hij vergist zich niet in zijn oordeel. Want Hij is de kenner van de harten. God heeft een plan met deze wereld. Hij heeft een plan met ieder mens. Een christen kan optimist zijn, omdat hij gelooft dat God liefde is en: „wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand". J. G. Beerthuis DE BRUINE RAT IS EEN GEVAARLIJK DIER De bruine rat is een gevaarlijk dier. Door zijn aanwezigheid vormt hij een bedreiging voor de gezondheid van mens en dier. Waarom? Omdat het dier drager kan zijn van smetstof van ziekten, waarvoor mens en dier gevoelig zijn, zonder echter zelf ziek te zijn. De bekendste ziekten in dit ver band zijn paratyfus en de ziekte van Weil. Komt de rat op de een of andere manier in aanraking met voedsel dat niet verder wordt toebereid, dan kan de consumptie daarvan leiden tot hef optreden van paratyfus. Verder kunnen de dieren smetstof verslepen doordat poten en vacht be smet raken met ziektekiemen. En die kans daarop is groot, immers zij houden zich op in vuilnisbelten, riolen, maar ook in stallen. Wat dacht U dat er zou gebeuren als ratten uit een met var kenspest of mond- en klauwzeer be smette varkensschuur na hun maaltijd verder zwerven, bv. naar andere var- kensschuren? Dure kostganger De bruine rat eet mee van onze voed selvoorraden. Een veel groter deel wordt bevuild door zijn uitwerpselen en daardoor onbruikbaar. In de stallen en kippenhoeken eet hij mee met het (pluim)vee. Een rat heeft minstens 20 gram voedsel per dag nodig. U kunt dan zelf uitrekenen hoeveel schade de ratten aan uw bedrijf berokkenen in een jaar. Tenslotte stelt hij zich lang niet altijd tevreden met mee-eten van het voer Ieder jaar worden er duizen den kuikens door deze dieren zonder meer gedood. Ook volwassen kippen, biggen en zelfs kalveren lopen gevaar op plaatsen waar ratten aanwezig zijn. Ieder kan meehelpen Een ieder kan zijn steentje ertoe bij dragen om de rat uit onze samenleving, waar hij niet thuishoort en ook niet geduld mag worden, te verwijderen. Geef in de eerste plaats medewerking aan de algemene actie ter verdelging van dit dier, die het gemeentebestuur binnenkort organiseert. Geef dc aan wezigheid van ratten op aan de dienst Gemeentewerken, Slingerweg 13, Den Burg, tel. 2441, en werk zoveel mogelijk mee wanneer de gemeentelijke ratten- bestrijder het lokaas komt uitleggen. Rust niet voor alle ratten volledig zijn opgeruimd. Met onze tegenwoor dige kennis en de beschikbare verdel gingsmiddelen kan ieder object, of het nu een woonhuis, boerderij, slagerij of vuilnisbelt betreft, volledig van ratten worden gezuiverd en van dit ongedierte vrijgehouden.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1