(jroen Twarts-Jexeh in het harL, Texel vierde zeer geslaagd Ouwe Sunderklaasfeest AGENDA Texel ondervond veel overlast van overvloedige regen Kerstzangsamenkomst voor liet eerst in R.K. Kerk Fraai iveer - veel voorstellingen - geen ivanklank De vissershaven DINSDAG 14 DECEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANS No. 8024 Uitgave N.V. v/h Langcvcld de Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Borg, tel. 2058, s avonds 2382. COURANT Texel kan terugzien op een Ouwe Sunderklaasviering die in alle opzichten uitstekend is geslaagd. Het aantal voorstellingen was in de meeste dorpen groot; te Den Burg zelfs nog belangrijk groter dan vorig jaar toen de deelname voor het eerst sinds vele jaren ook al bijzonder goed was. Een stimulans is onge twijfeld het goede weer geweest; voor het eerst sinds twee weken, waarin het bijna voortdurend stormde en regende, was het stil en droog. Zeer velen be sloten dan ook op het laatste moment toch maar te spelen, zodat het kon gebeuren, dat de winkeliers die maskers verkochten, 's middags nog tegen een flinke voorraad aankeken, maar 's avonds waren uitverkocht. Te Den Burg waren bij het feest ongeveer 700 gemaskerden betrokken, zo vernamen wij van de Dorpscommissie. Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar. De Texelse politie is over het ver loop van Ouwe Sunderklaas 1965 bij zonder tevreden. Nergens behoefde te worden ingegrepen. Het publiek ge droeg zich ook gedurende de nacht in de verschillende gelegenheden goed; .rot zooi" waardoor het feest een minder fijn kantje kreeg, deed zich slechts op een enkele plaats voor. Ongelukken op de wegen waar het nachtelijk ver keer tussen de dorpen vrij intensief was deden zich voor zover bekend niet voor. Dat was mede te danken aan het feit, dat op zeer grote schaal gebruik werd gemaakt van taxi's, wanneer men zioh niet bekwaam achtte zelf te rijden. De jury te Den Burg was bijzonder enhousiast over het goede peil, waarvan de meeste voorstellingen getuigden. Men had mede door de wisselbekers en geldprijzen vaak kosten noch moeite gespaard om origineel en ver zorgd voor de dag te komen. Uitslag Den Burg Groepen: eerste prijs (ƒ25,met wis selbeker) 45 punten, „Het Zwembad"; tweede prijs (ƒ12,50) 42 punten, „Boe ren internationaal"; derde prijs (ƒ6, 41 punten, „Mariniers". Paren: eerste prijs (ƒ15,met wis selbeker) 40 punten, no. 21 oranje; tweede prijs (10,39 punten, no. 37 groen; derde prijs: (gedeeld; ƒ5,elk!), 38 punten, no. 14 en 15 oranje. Enkelingen: eerste prijs (ƒ10,40 punten, no. 29 rood; tweede prijs ver deeld over de nummers 14, 19, 30 rood, 38 punten, elk ƒ5, De prijzen kunnen hedenmiddag na vier uur afgehaald worden bij het WV-kantoor te Den Burg op vertoon van de nummers. Bij de dorpscommissie is één wisselbeker nog niet ingeleverd. De winnaar van vorig jaar wordt ver zocht dit alsnog direct te doen bij de heer J. Wieten, Burgwal 22, Den Burg, "(tel. 2411). Kinderen Prijzen van ƒ5,werden gewonnen door Gerthe Keijser (Heks op bezem), Johan Brügemann (schoorsteenveger), Abelia Gieles (clowntje) en Brechtje Schouwstra (Zieke, die liever loopt). Oosterend Ook ons tweede dorp gaf op Sunder- klaasavond een gezellige drukte te zien en een flink aantal spelers. Het aandeel van de kinderen was evenwel geringer dan vorig jaar. De jury had een moei lijke taak met het aanwijzen van de prijswinnaars. Er waren tal van voor treffelijke vondsten. Uitslag kinderen: groepen le prijs „Kinderen kennen geen onderscheid"; 2e prijs „De SOOS"; enkelingen: le prijs „De vogelvoedster"; tweede prijs „Vrouwtje bezemsteel". De Wisselbeker voor de „grote sun- derklazcn" werd gewonnen door de heer E. Vermeulen, die hem definitief Dinsdag 14 december Den Burg, Rode Kruisgebouw, Huishoudelijke voorlichting, 13.45 uur, Demonstratie van het zelf maken van kerststukjes. Den Hoom, De Waldhoorn, Huishoudelijke voorlichting, 20.00 uur. Demonstratie van het zelf maken van kerststukjes. Woensdag 15 december Den Burg, De Lindeboom-Tcxel, bridgeclub Groot Slem, dnve. De Koog, Jeugdhuis, Dorpsstr., Huishoudelijke voorlichting, 13.45 uur. Demonstratie van het zelf maken van kerststukjes. De Cocksdorp, o.l. school. Huishoudelijke voorlichting 20.00 uur. Demonstratie van het zelf maken van kerststukjes. Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde, kerstavond met mevr. Brouwer-Pekarek uit Alkmaar; Kerstliederenzang en declamatie. Donderdag 16 december Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, Huis houdelijke voorlichting. 13.45 uur. Demon stratie van het zelf maken van kerststukjes. Den Burg, De Lindeboom-Texel, Advents- avond Plattelandsvrouwen Vrijdag 17 december Den Burg. dorpshuis, fotoclub De Kiekendief. Den Burg, Landbouwschool, Huishoudelijke voorlichting. Kadercursus Plattelandsorganisa ties. De heer J J. Poltcr over „Toekomst van de jongeren". mag behouden, omdat hij ook vorig jaar de eerste prijs behaalde. Uitslag Enkelingen: le prijs „Anti-Claus maar vóór Duitse gasten"; 2e prijs „Pa pagaaieziekte", 3e prijs „Kapper is te duur". Groepen: le prijs „Koëk en ei"; 2e prijs „Dokter R."; 3e prijs „Hormonen preparaten". Na de prijsuitreiking ble ven nog velen in „Jatry", waar zij het feest tot diep in de nacht voortzetten. De Koog Te De Koog nam het overgrote deel van de bewoners aan het feest deel. Er werd met veel animo gespeeld en de vele kijkers hadden dan ook vaak een enorm plezier om de menigmaal vin dingrijke wijze, waarop met gebeurte nissen uit het afgelopen jaar gespot werd. Men zag deze keer bijzonder weinig bal-masque figuren, in het al gemeen had men zich met succes ge houden aan de spelregels van ouwe sunderklaas. De zaal van .,De Toekomst" was overvol, toen tegen 10 uur de jury de prijzen bekend maakte. Bij de enkelingen was het de N.V. K.E.S.O., die de eerste prijs, de wissel beker, kreeg. Recreatie-planning de 2e prijs, de verbluffend goed geïmiteeerde pottenbakker 3e en de fietsende kape laan 4e prijs. De WV-Texel en de Rei ne Luft mogen ook wel vermeld wor den. De wisselbeker voor de paren ging naar de Papegaaieziekte. Door de zorg die aan deze uitbeelding was gegeven, een bijzonder fraai geheel! 2e Zieken auto, 3e Bermtoerisme, 4e Bruidspaar Oranje Boven, 5e De Gaulle, die zich in dit gezelschap blijkbaar best thuis voelde, 6e Wittebrood Bruidspaar. Dood loert langs de weg viel ons ook nog op. Grappig waren o.a. nog de ziekenauto, die „zachte veren" kreeg aangeboden en de Avondklok. Kleine groepen. Wisselbeker de Red dingboot. 2e de goede vondst Huisje leeg-ogen en neus3. Dokter met Brancard (inplaats van de ziekenauto). 4. de Zetel voor Boer Koekoek. 5, Ser veersters en kok en 6. Provo Dosie. Merkwaardigerwijze hadden de grote groepen beide dezelfde gebeurtenis uit het seizoen als doelwit gekozen, nl. de naCht, dat de politie de kampeerders ging waarschuwen voor de storm, die nooit gekomen is. Zelfs de uitwerking was op een kleinigheid na vrijwel iden tiek De kampeerders in Nood met de Vuurtoren werden beloond met de wis selbeker van de Culturele Raad, tevens als beloning voor het schoonste geheel. De kampeerders in nood, maar dan zonder vuurtoren, de tweede prijs. Na de prijsuitreiking was het niet af gelopen, maar kwam het feest eerst goed op gang, tot ver in de kleine uur tjes.... Ongetwijfeld gaat Ouwe Sun- deridaas nooit verloren! Eerder op de dag. tegen 5 uur des middags togen vele „spelende" kinde ren naar de zaal van „De Toekomst", als gewoonlijk door de familie Wonder hiertoe belangeloos ter beschikking ge steld Ook hier waren verscheidene goe de vondsten en heeft jong en oud zich kostelijk geamuseerd. De prijzen waren: Enkelingen, le prijs zowel Klaas Vaak als Windkracht 10. 2e prijs Schoolmelk, 3e prijs Robinson, 4e prijs Schoorsteenveger en 5e prijs Bakker. Bij de paren kregen zowel de Flamin go-dansers als het Rusthuis een eerste prijs. Tweede werd de Poppenkast, 3e de Drumband, 4e Boerenkool (met worst) en vijfde Clown met Piet. Bij de groepen gingen de prijzen naar 1. Rattenvanger, 2. Gymgroep. 3. Dikke Koning en 4. De Beatles. Verder kregen alle spelende kinderen een troostprijs en werd met gulle hand snoep uitgedeeld. (Zie vervolg pagina 2) In de nacht van donderdag op vrijdag hebben zich op diverse plaatsen op het eiland moeilijkheden voorgedaan als gevolg van de abnormaal langdurige en hevige regenval. Van donderdagochtend tot vrijdagochtend viel te Den Burg maar liefst 49 millimeter. Ook in de da gen ervoor kwam het hemelwater met hakken vol naar beneden. In de eerste tien dagen van deze maand werd te Den Burg totaal 99,7 mm. afgetapt. Geen wonder dus dat de „toegift" van don derdag op vrijdag niet meer door de reeds verzadigde grond en de overvolle sloten was te verwerken. In Oudeschild begon om acht uur 's avonds de capaciteit van het riool te kort te schieten. Het water stroomde harder toe dan het kon worden afge voerd, met het gevolg, dat het de laag gelegen woning van de familie N. Ver meulen aan de De Ruyterstraat begon binnen te lopen. In het huis stond spoedig vijf centimeter water. De be woners riepen de hulp in van de Dienst Gemeentewerken, die spoedig met een puttenzuiger ter plaatse was. Uit het huis werd 6 m3 water weggezogen. Bij de Zuivelfabriek „De Eendracht" liep de pompenkelder onder water, waardoor de installatie uitviel, wat tot gevolg had. dat de melkpoedermakerij kwam stil te liggen. Onheilspellend Zeer onheilspellend liet de toestand zich aanzien bij de Technische School te Den Burg. De sloten konden de watermassa's, die voor een groot deel afkomstig waren van de Hogeberg, niet meer verwerken, waardoor het gehele terrein kwam blank te staan. Door snel ingrijpen kon worden voorkomen dat water het schoolgebouw binnenliep. Zeven mannen van Gemeentewerken zorgden ervoor, dat enkele dammen, die in de naburige sloten de afvoer af remden, werden doorgestoken. Voorts werden twee brandspuiten gebruikt om het overtollige water af te zuigen. Grote stukken weiland waren in bin nenzeeën veranderd. In de loop van vrijdag vielen de meeste percelen weer droog. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 december a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Den Burg tot 15.15 uur. BOOTDIENSTREGELING N.V. TESO Werkdagen Van Texel: 6.00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 v. Den Helder 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.10 21.00 Zon- en alg. erkende Chr. feestdagen; van Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 13.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 v. Den Helder 8.30 9.30 10.30 12.30 13.30 15.30 16.30 17.30 19.10 21.00 Voor het eerst zal dit jaar de tradi tionele Kcrstzangsanienkomst in de Rooms-Katholieke kerk te Den Burg worden gehouden. Zoals bekend werden de samenkomsten tot dusverre in het Ned. Hervormde kerkgebouw georgani seerd. Door nu tc wisselen wil men het algemene en oecumenische karakter van de samenkomst extra benadrukken. Een voordeel is bovendien dat de R.K. kerk meer dan 850 zitplaatsen biedt, tegen de N.H. kerk nauwelijks 500. Aangezien de samenkomsten de af gelopen jaren telkens meer dan 800 mensen trokken, zagen de organisato ren zich steeds gedwongen massa's stoe len en banken aan te slepen. Een moge lijk nadeel dat zich wellicht zal doen gelden, is de „drempelvrees", die men vooral bij protestantse Texelaars ver wacht. Dezelfde drempelvrees was er vijf jaar geleden (toen voor het eerst een samenkomst werd gehouden) de oorzaak van dat relatief zeer weinig Katholieken de N.H. kerk binnenstap ten. Het organisatiecomité hoopt dat ieder nu de zaken breed zal zien en zich door weerstanden, die in vroeger tijden thuishoorden, niet zal laten weerhou den. Dit geldt ook voor de buitenkerke lijken, die van harte welkom zijn. Wij ontvingen het volgende over zicht van medewerkenden: Koorzang: Advendo, De Koog; Cocks- dorps gemengd koor, Dameskoor, Den Burg; Eilandzangers, Den Burg; Nieuw Leven, Oosterend; R.K. Kerkkoor. Den Burg. Dirigent: J. Hooij. Kinderkoor: Leerlingen van de Mu ziekschool. Dirigent: C. Rijf. Muziek: Ken. Texels Fanfarekorps. Dirigent; C. Rijf. Orgel: P. Krayma. Trompet: L. v.d. Wulp. Gesproken woord: begroeting: Ds. P. Uidam; toespraak: Ds. L. Koopmans; sluiting: Kap. J. J. J. de Boer. Samenzang door allen. Er wordt om acht uur begonnen. Om half acht zullen de klokken luiden. Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn en gebruik te maken van de zij ingangen. Na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkos ten, Het programma van de samen komst publiceren wij in een volgend nummer. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct, p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Jaarverslag Welstandcommissie OP TEXEL WORDT VEEL GEBOUWD Verschenen is het jaarverslaq 1964 van de Stichtinq Noordhollandse Wel standscommissie. Bij de Commissie voor Den Helder en Texel werden vol gens het verslaq betreffende de ge meente Texel in 1961, 139, in 1962 127, in 1963 10 en in 1964 167 bouwplannen inqediend. De indelinq van de bouwplannen voor het jaar 1964 was als volgt: open bare en bijzondere qebouwen 3, woon- en winkelhuizen 49, qebouwen voor handel en nijverheid 9, boerde rijen 2, schuren en verbouwinqen 104. De aantallen ingediende bouwplan nen zijn voor Texel betrekkelijk hoog. Enkhuizen met evenveel inwoners telde er maar 25 waaronder 19 verbouwin gen; Bergen van een zelfde orde van grootte, telde er 86 waaronder 53 ver bouwingen. Schagen met 5800 inwoners telde er 45 waaronder 26 verbouwingen. De samenstelling van de Commissie voor Den Helder en Texel was in 1964 als volgt: Voorzitter; Mr. G. D. Rehórst, burgemeester van Den Helder, secre taris P. H. van Rhijn, leden H. Sieders, techn. hoofdambtenaar van openbare werken Den Helder, J. Veldstra. direc teur gemeentewerken Texel en P. B. Riteco te Den Burg. Verkeerscursus Den Hoorn ALLE CANDIDATEN GESLAAGD DEN BURG De 32 personen die deelnamen aan het examen van de te Den Hoorn gehouden Veilig Verkeers cursus zijn allen geslaagd. Het bijzon der slechte weer was er de oorzaak van dat niet alle cursisten examen konden doen. De over het algemeen niet mak kelijke vragen werden meestal goed be antwoord. Er waren twee cursisten die een foutloos ingevuld formulier inlever den en daarom 't Veilig Verkeersspeld- je kregen. Alle aanwezigen die nog geen lid waren van het Verbond, hebben zich laten inschrijven. Aan adjudant Gulmans en opperwachtmeester Stomp, die zich zeer voor de cursus hebben in gespannen werd namens de leden een mand bloemen overhandigd. Een moeilijke vraag bleek te zijn: Mag een automobilist passagiers laten uitstappen aan de linkerzijde van een tweerichtingsweg, waar links 'n wacht- verbod en rechts een stopverbod geldt? Het antwoord luidt: ja. Ook de volgende vraag werd door velen fout beantwoord: Als een auto bij avond buiten de bebouwde kom vlakbij een straatlantaarn wordt geparkeerd, mag dan de verlichting van de auto geheel worden gedoofd? Antwoord: neen. De parkeerlichten moeten blijven branden. Zoals gekend zullen de diploma's aan de geslaagden worden toegestuurd. De volgende Veilig Verkeerscursus zal te Den Burg worden gehouden en waarschijnlijk beginnen op de tweede woensdagavond in januari. De lessen worden gegeven in het City-theater. Nadere berichten hierover volgen. SCHIETOEFENINGEN Op dinsdag 14 december wordt ge schoten te Oude Zeug van 10.30 - 16 00 uur met de 120 mm. mortier. Afstand 15 km. hoogte 5 km., secotr 335 - 90°. Op woensdag 15 december wordt ge schoten te Breezanddij'k van 10.30 - 16.00 uur me de 20 ponder. Afstand 15 km., hoogte 5 km, sector 170 - 230°. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 dcc 0.02 en 12.37; 15 dec. 0 42 en 13.25; 16 dec. 1.32 en 14.22; 17 dec. 2.39 cn 15.36; 18 dcc. 4.00 en 16.50. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. EINDELIJK is in de Tweede Kenner belangstelling getoond voor de situatie waarin de haven van Oudeschild verkeert. Het was de heer Vermooten (PvdA), die onlangs bij punt 86a van de agenda van de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij de noodzaak van een nieuwe vissershaven in Oudeschild bepleitte. Alvorens het door de heer Ver mooten gesprokene en het antwoord daarop van de Minister weer te geven, moet ons van het hart dat het opmer kelijk is, dat over Oudeschild alleen door de heer Vermooten is gesproken. Hebben vertegenwoordigers van andere politieke partijen geen belang stelling voor Oudeschild? Misschien omdat zij op Texel onvoldoende aan hangers hebben om zich voor Texelse, laat staan Oudeschilder problemen te interesseren? Wij kunnen echter ook naar de an dere zijde kijken. Hebben de andere politieke partijen op Texel, bv. VVD, KVP, AR of CHU wel de aandacht van hun vertegenwoordigers in de Tweede Kamer voor Oudeschild gevraagd? Dit zijn zo van die vragen, waarop wij overigens geen antwoord verwach ten, maar die bij ons opkwamen toen wij vernamen, dat o.a. bij de behan deling van Verkeer en Waterstaat alle partijen wèl hun best deden voor Urk en Harlingen. Het gaat ons hier in het bijzonder om de politieke partijen. Het is ons nl. bekend dat de overheidsinstanties (gemeente en rijkswaterstaat) op dit punt diligent zijn. Door de heer Vermooten werd, naar ons werd medegedeeld, blijkens het één dezer dagen verschenen verslag van de op 18 november j.l. gehouden vergadering, het volgende gezegd „Bij het ondei punt 86 qestelde wil ik mij aansluiten bij anderen. Alleen zou ik een variant willen laten horen op een qeluid, dat bij Verkeer en Waterstaat noqal eens klinkt. In het afqelopen jaar ben ik benaderd over de havens in Breskens, Urk, Harlinqen, Oudeschild en Schevennqen. Nu de Minister van Verkeer en Waterstaat een zeehavennota heeft toegezegd, zou ik willen vraqen: Is het niet qoed, dat beide Ministers ook eens komen tot de opstellinq van een vis- sershavennota dan weten wij ten minste in welke volqorde die vissers havens zijn te verwachten. Dan kun nen er ook prioriteiten worden afqe- woqen, want anders wordt er elk jaar qepleit voor één of meer vissershavens zonder dat dit resultaat heeft". Door minister Biesheuvel werd hier op het volgende geantwoord: „De heer Vermooten heeft qezeqd: „Er komt een zeehavennota, moet er nu ook niet een visser shavennota komen? Ik weet niet of dit noodzake lijk is. Ik kan wel zeggen dit qeldt ook in verband met de vraaq over Oudeschild dat nog dit jaar door de Directie van de Visserijen een enquête wordt inqesteld naar aanleidinq van de toestand in de visserijhavens lanqs de Nederlandse kust. Die enquête heeft tot doel, een qedocumenteerd inzicht te verkrijqen in de accommo datie van de havens, in de laad- en losmoqelijkheden, in de opslaq en ver werkingsbedrijven en in de service bedrijven. Bovendien willen wij na- qaan welke manco's er bestaan. Ik kan de qeachte afqevaardiqde, de heer Vermooten zeqqen, dat wij de zaken ook in hun samenhanq proberen te bekijken. Dit qebeurt op het depar tement, maar het is een puur interne aanqeleqenheid" In het vervolg van zijn antwoord op andere sprekers komt de Minister nog weer terug op Oudeschild. Hij zegt dan: „Ik meen, dat ik reeds een antwoord had qeqeven op de vraqen betreffende Oudeschild. Wij willen dus ook in het kader van de enquête, die door ons wordt inqesteld, nagaan in hoeverre ook in Oudeschild de vervanqinq ge rechtvaardigd zou zijn". Zijn er op dit ogenblik mensen in Oudeschild of daarbuiten die zich ge roepen voelen enige actie te onderne men? De tijd is er rijp voor! GDS 1 WON EERSTE WEDSTRIJD GDS' eerste overwinning is behaald. Het won overtuigend met 30 van A.M.V.J. uit Amsterdam. Deze keer hadden de GDS-dames eens niet met tegenslag te kampen. Als er in de toe komst gespeeld wordt als zaterdag, 'kan een goede plaats op de ranglijst behaald worden. De setstanden waren 15—15, 15—5 en 15—13. GDS 2 speelde tegen Seahawks 1 niet minder goed. Deze wedstrijd ein digde ook in een overwinning voor de GDS-ers. De setstanden waren hier 159 en 156. GDS 2 is dus nog onge slagen en saat boven aan de ranglijst. Aan het begin van de wedstrijden ontstonden er moeilijkheden, doordat het scorebord door onbekenden was vernield.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1