Th. R. Hin hoopt op krachtige opvolger Verzekeren? De AMRO Bank biedt u complete assurantie-service AMRO BANK 1 Terugblik op 20 jaar wethouderschap -% Verzekeren via een Bank? Ja. De Amsterdam- Rotterdam Bank kan voor U bemiddelen bij elke verzekering die U maar wenst. Want iedere AMRO-adviseur heeft slechts één belang: voor U de polis te vinden die de beste dekking biedt tegen een redelijke premie. Hij kent de condities en de mogelijk heden: brand-, inbraak-, studie- en uitzet-, motorrijtuigen- W.A-, onge vallen-, ziekte-, levensverzekeringen... De AMRO Bank kan U overigens op nog zoveel andere manieren van dienst zijn. In het AMRO-Bankplan Voor Het Gezin zijn liefst 20 Nuttige Diensten bij eengebracht. O.a.: 3 goede spaarmogelijk- heden, de dispositiepas, vijf reis- en vakan tiediensten. Wilt U er meer van weten? Er ligt op ieder AMRO-kantoor een aardig boekje voor U klaar: „HET AMRO-BANKPLAN VOOR HET GEZIN" Neemt U daar bij gelegen heid eens een exemplaar van mee. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Kantoor Den Burg Binnenburg 17 OUDESCHILD „Ja, twintig jaar is, als je ervoor staat, een hele tijd. Nu ik die periode achter me heb, dringt zich sterker dan gewoonlijk de vraag op hoe lang ik het nog zal kunnen doen. Of ik me volgend jaar herkies baar zal stellen, weet ik eerlijk gezegd nog niet. De laatste tijd heb ik voor verschillende functies bedankt, in ver band met mijn leeftijd. Enkele malen heb ik op het punt gestaan om ook het wethouderschap er maar aan te geven. Vooral als ik me bepaalde kwesties, waarover binnen het college geen overeenstemming bestond, wat sterk aantrok. Het publiek weet niet half, hoe moeilijk het soms kan toegaan in een gemeentebestuur. Ook de raad merkt er weinig van omdat de strijd doorgaans gestreden is wanneer we met voorstellen op tafel komen. Als het enigszins mogelijk is, treden we eensgezind op, maar een enkele keer kom ik met een minderheidsvoorstel. Leuk is dat niet; het geeft een hoop heisa en de raad wordt er door in ver warring gebracht. Maar soms kon ik niet anders, als ik meende, dat ik het met de B. en de andere W. niet eens kon zijn. Begrijp me goed, ik wil niet zeggen, dat ik ooit ruzie heb gemaakt, maar er zijn wel eens spanningen en juist dan weegt het gevoel van verant woordelijkheid zwaar. Nog afgezien van het tijdrovende karakter van het werk; twee tot dne dagen in de week ben je er zeker mee in touw!" Ietwat weifelend, er zich van bewust dat alles wat hij zegt, straks in de krant kan komen en de nodige misverstanden kan veroorzaken, stond de heer Hin ons zaterdag in zijn met bloemstukken versierde huisKamer te woord. Toe staan van een interview achtte hij eigenlijk in tegenspraak met de door hem zo uitdrukkelijk verlangde beslo tenheid rond de herdenking van zijn jubileum en ook had hij eraan getwij feld of er voor ons wel boeiende stof in zou zitten. Veel vertellen over zijn ervaringen als wethouder wilde hij niet. De wijze waarop verschillende belang rijke voorstellen aan de raad tot stand zijn gekomen, is stellig boeiend, maar buiten het college van B. en W. behoeft niemand daar iets van te weten. Niet temin waren we welkom in de Bo- gaerswoning aan de Heemskerckstraat. Carrière Wethouder Hin heeft persoonlijk on dervonden hoe belangrijk het is dat ie mand eerst enkele jaren in de raad heeft gezeten voordat hij wethouder wordt. Zijn politieke carrière was ech ter veel sneller. Voor de KVP kwam hij na de oorlog in de noodgemeenteraad onder burgemeester Ir. Maandag. Wet houders waren toen de heren T. A. Her mes en A. Dros (het tegenwoordige raadslid). Kort daarop werd de heer Hermes ernstig ziek en moest zich te rugtrekken. Mede dank zij de steun van links werd Hin voorgedragen. (De KVP had niemand candidaat gesteld). Met een zeer ruime meerderheid van stem men werd hij op 10 december gekozen. NA-DOORLICHTING OP 20, 21 EN 22 DECEMBER Voor degenen, die geen gebruik heb ben kunnen maken van de onlangs ge beden mogelijkheid om zich röntgeno- logisch te laten onderzoeken, zal op 20, 21 en 22 december a.s. nogmaals de onderzoekwagen op Texel zijn. Men wordt dringend verzocht van deze laat ste mogelijkheid gebruik te maken. Zij, die slecht ter been zijn, zouden zich door buren of familieleden kunnen la ten vervoeren. Programma: maandag 20 december: 18.00-21.00 uur Den Burg, Vismarkt dinsdag 21 december: 8.30- 9.15 uur Oudeschild, achter dorpshuis; 10.00-10.05 uur Zuid-Haffel, bij K.I.- station; 10.35-10.45 uur P.H. Polder, bij H. G. Timmer; 11.30-11.55 uur Den Hoorn, bij o.l. school; 13.15-13.25 uur De Westen, bij D. W. Keijser; 14.05-14.20 uur Gerritsland, bij Jac. Verseput; 15.15-16.00 uur De Koog, bij R.K. kerk; 18.30-18.35 uur Spang, bij hoeve Varia; 19.15-20.00 uur Oosterend, bij Gebouw voor Chr. Belangen; 20.35-20.45 uur Oost, bij oude school, woensdag 22 december: 10.00-10.25 uur De Cocksdorp, bij hotel De Hoop; 11.10-11.20 uur Md.-Eierland, bij Dros' smederij 12.00-12.10 uur Zd.-Eierland. bij vlieg veldpaviljoen; 13.00-13.15 uur De Waal, bij dorpshuis. 1. de kosten bedragen ƒ1,70 per per soon; betaalt U met gepast geld; vormen de kosten werkelijk een be zwaar, dan kan worden volstaan met betaling van een lager bedrag; 2. .personen geboren na 1 oktober 1951 worden niet onderzocht; 3. bent U door beroepswerkzaamheden of anderszins verhinderd op de aan gegeven plaats of tijd te verschijnen, regelt U dit dan zelf aan de hand van het schema; 4. bij verhindering het onderzoek bij te wonen, gelieve U dit tevoren, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, te melden ter gemeentesecretarie Den Burg. 5. ontkleden is niet nodig; wel wordt verkocht er op toe te zien dat kno pen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug. Omdat hij „eerste" wethouder was, werd hij dezelfde dag loco-burgemees ter want Ir. Maandag verliet Texel, in afwachting van zijn opvolger Rehorst, die drie weken later arriveerde. De heer Hin zag zich geplaatst tegenover tal van problemen, waarvan de werkeloos- heidsbestrijding wel een der grootste was. Later was het 't onderwijs en de volledige electrificering van Texel, waarmee hij zich bezighield. Vooral het landbouwonderwijs had zijn aan dacht. Hij hervatte na de oorlog het initiatief tot oprichting van een land- bouwhuishoudschool. Elektrificering De elektrificering werd flink ver traagd toen de Korea-oorlog kwam. De TEM boekte toen als gevolg van de sterk gestegen materiaal- en olieprijzen een verlies, waardoor met grote pijn moest worden besloten de aankoop van kabels, waarop de helft reeds was be taald, te annuleren. Met die elektrifi cering kwam het in een wat langzamer tempo tenslotte in orde, mede dank zij de financieringsmogelijkheden, die de ruilverkaveling bood. Bij dit alles werd doorgaans in goede teamgeest samen gewerkt met de andere leden van het college. Na Rehorst kwam burgemees ter De Koning en na A. Dros kwam als collega-wethouder Dokter Van Dommelen, die weer plaats maakte voor S. de Waard, die op zijn beurt door C. H. Roeper werd opgevolgd. De „B" Hij geeft toe dat hij het met burge meester De Koning niet altijd eens is; enkele malen bleek er geen compromis mogelijk. Toch spreekt hij met grote bewondering over de „B", die hij schetst als een man met een zeer sterke wil en veel initiatief. De Texelse HBS en de Culturele Raad zijn o.a. aan hem te danken. Gedurende het gesprek dwaalt Hin meerdere malen af naar onderwerpen, waarmee het gemeentebestuur geen rechtstreekse bemoeiingen heeft, maar die voor de Texelse samenleving toch van grote betekenis zijn. Het TESO- beleid is zo'n onderwerp. Wethouder Hin vindt het verwerpelijk, dat de maatschappij weigert financiële garan ties van rijk en provincie te aanvaar den. „Een subsidie voor TESO zou de door de president-commissaris zo heftig voorgestane vrijheid inderdaad enigs zins beknotten, maar dit zal in de prak tijk nauwelijks merkbaar zijn. Vrijheid is tegenwoordig zo'n betrekkelijk be grip. Het was een klap in het gezicht BLOEMBOLLENCULTUUR VERGADERDE In zijn openingswoord, aan het begin van de vergadering van de afdeling Texel van Bloembollencultuur, noemde voorzitter M. Bakker het jaar 1965 een jaar vol met minder aangename verras singen, wat betreft het prijsverloop van de bollen. Ock voor het komende jaar zei hij „geen hoge muts op" te hebben. De vergadering werd bezocht door 50 leden. Aanwezig was ook de heer v. d. Zwet van de Voorlichtingsdienst, die na afloop van de vergadering een lezing hield over de teelt van crocussen en lelies. De secretaris, de heer C. Schermer oogstte de dank van de voorzitter en le den voor de keurige notulering der vo rige vergadering. De pennigmeester. de heer I. Bruijn werd hulde gebracht voor het financieel beheer. Het kassaldo bleek ruim ƒ800,te bedragen. In zijn jaarverslag gaf de secretaris een overzicht aangaande oogst en prijs verloop in 1965 De narcissenoogst, zo bleek uit dit verslag, is goed geweest en de prijzen konden zich redelijk hand haven met uitzondering van enkele soorten waarvan vooral de Sions een veer hebben moeten laten. Met de tul pen en de hyacinten verging het niet zo goed. Wel een goede oogst, maar vele soorten zakten naar de min-prijs. Of schoon ook de crocusprijzen aanvanke- lijkt waren gezakt, konden deze zich aan het eind van het seizoen enigzins herstellen. Het ledental bleek met vier vermin derd van 178 tot 174. Tot slot vermeldde het jaarverslag een overzicht van de diverse lezingen en excursies die het afgelopen jaar werden gehouden. Tot afgevaardigden naar Haarlem werden benoemd uit het bestuur de heer C. Schermer en uit de leden de heer A. de Smidt. Be-stuur groot genoeg De inhoud der beschrijvingsbrief had niets om het lijf waarna de voorzitter de mening van de vergadering vroeg over een voorstel om het aantal be stuursleden der afdeling van 5 op 7 te brengen. Dit in verband met het feit dat drie der leden steeds herkiesbaar zijn zodat er weinig doorstroming in het bestuur is. Het merendeel der ver gadering was van mening dat een gro ter bestuur onnodig en moeilijk han teerbaar is en dat men aan 5 bestuurs leden wel genoeg had. De heer C. J. Veeger, aftredend en niet direct her kiesbaar, wordt na een drietal gehouden stemmingen met 26 stemmen (24 voor de heer Jac. Dijt) opgevolgd door de heer C. Koorn. Voorzitter dankte de heer Veeger voor zijn werk in het be lang van de vereniging verricht en hoopte hem weer spoedig in het bestuur terug te zien. Hij heette de heer Koorn welkom die dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen. De rondvraag leverde niets op waar na de heer v. d. Zwet zijn lezing hield over de teelt van crocussen en lelies. H.B. v - van de provincie, toen TESO indertijd een aantrekkelijk aanbod van de hand wees!" Wethouder Hin vindt dat een subsidie een aanzienlijke prijsvermin dering van de abonnementen mogelijk kan maken, waardoor vooral de Texe laars er van profiteren. Ook de tarie ven op het vrachtautovervoer zouden dan omlaag gebracht kunnen worden. Maar zolang de aandeelhouders dit niet van het bestuur verlangen, blijft de toestand ongewijzigd. Opvolging Th. R. Hin is door zijn gevorderde leeftijd de langste tijd wethouder geweest. Er zal binnen afzienbare tijd, misschien zelfs al volgend jaar, een opvolger moeten komen. De heer Hin acht het van buitengewoon groot be lang, dat men in zijn plaats een jonge krachtige figuur zal weten voor te dra gen. Hij denkt dat de KVP die wel zal kunnen opbrengen Maar als de ge legenheid er voor is, zou hij eerst en kele jaren in de raad moeten zitten. Anders voet hij zich de eerste tijd als een kat in een vreemd pakhuis. „Voordat je een oordeel kunt vellen, moet je terdege op de hoogte zijn van verleden en achtergrond van ingewik kelde kwesties. Dat duurt jaren en in die periode heeft een wethouder uiter aard minder invloed op het beleid, dan wanneer hij tevoren zoveel mogelijk doorkneed is. Ik ben echt benieuwd wie er te zijner tijd naar voren zal worden geschoven!" gtfWAI m XV KJ U 'r*^~BrU»»» ,»n Ulffl balUl oo^UUUld ,u d» fdêkll» jRïC? DUITSERS VERGEVEN? Naar aanleiding van de „Overden king" in een vorig nummer, waarin de vraag werd gesteld of wij de Duitsers hun wandaden nog langer moeten aan rekenen, wilde ik het volgende op merken. De situatie is na de tweede wereldoorlog verward geworden. De onstabiliteit van Frankrijk en de angst voor de Sowjet-Unie dreef Amerika in de armen van Duitsland, dat maar al te graag de wapens in ontvangst nam. Duitsland heeft maar één wens: wapens en nog eens wapens! Duitsland is niet zoveel veranderd: Berouw komt in het zakboekje van de Duitsers niet voor. Daarom moeten Oost- en West-Duits- land nooit verenigd worden. Want dan wordt het land weer een bedreiging voor de wereldvrede. Op Amerika hoeft men dan niet meer te rekenen, daar het land, wanneer niet spoedig een eind aan de oorlog in Vietnam komt, betrokken zal blijven bij een uit zichtloze oorlog in Azië. Wat Claus von Amsberg betreft, die kon het als kleine jongen ook niet hel pen. dat zijn ouders hem vanuit Afrika naar Nazi-Duitsland hebben gestuurd. Ik hoop, dat Prinses Beatrix met hem gelukkig zal zijn. Wat Beatrix zelf be treft; die heeft een willetje. Cals heeft het in de Tweede Kamer zo treffend gezegd: voordat ze Koningin wordt, zal er nog veel aan moeten worden bijge schaafd. Maar gelukkig heeft het Ko ningschap in Nederland geen macht meer, dat is verleden tijd. En wat dat vergeven aangaat, waai de „Overdenking" vol van staat: dat moeten wij maar met een korreltje zout nemen, daar de mens nog steeds de oude Adam is. Er is geen nieuws onder de zon. S. Keijser Rzn. Den Burg EMMERTJES SPAREN VOOR EEN VERENIGING NA 31 DECEMBER A.S. NIET MEER MOGELIJK OOSTEREND Vele huismoeders hebben al sinds lange tijd „emmertjes" van een bekend zeepfabriek gespaard om ze bij een vereniging voor geschen ken te kunnen inwisselen. Voor de be treffende vereniging betekende dit be langrijke financiële bijstand. In Ooster end maakte vooral „Excelsior" en de gymnastiekvereniging er veel werk van. De actie zal per 31 december a.s. echter worden gestopt. Dat wordt be treurd, maar men heeft zich bij de fei ten neer te leggen. De verenigingen DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 7 december 1965: C. Dijker-C. Vinke 2—0 C. P. Burger-C. v. Heerwaarden 02 J. Hooijberg-C. Meedendorp 20 P. Bruijn-H. Bruining 20 W. Bakker-J. A v.d. Slikke 0—2 P. Jansen-W. Bakker 20 J. Stam-C. v.d. Werf 1—1 D. v.d. Werf-Jb. v. Heerwaarden 02 E. Bonne-Jb. Koorn 11 C. Groenhof-J. Bosch 11 P. W. Kooi-P. Bakelaar 0—2 C. Dijker stopte de overwinningsroes van C Vinke. Zelf heeft hij nog slechts een verliespunt. wat scherp afsteekt bij de slechte resultaten die bij boekte in de bondscompetitie. C. v. Heerwaarden had weinig moeite met zijn tegenstan der, terwijl C. Meedendorp verloor door een leuke combinatie. W. Bakker heeft het moeilijk in de middengroep, maar het ziet er naar uit dat P. Jansen weer spoedig op z'n vroegere spelniveau zal opereren. D. v.d. Werf had bijna remise en E. Bonne moet nog leren, dat het over het hoofd zien van kleinigheden punten kost in de damsport. Andijk komt zaterdag 18 december a.s. met twee tientallen. Er wordt ge speeld om 13 uur. Trekking SVO-verloting VIJFDAAGSE REIS NAAR PARIJS VOOR C. TIMMER PZN. OOSTEREND Vrijdagavond werd in Jatry te Oosterend de trekking ge houden van de door de sportvereniging Oosterend georganiseerde loterij. Om streeks negen uur trok wachtmeester Buning van de Rijkspolitie onder grote belangstelling de volgende winnende nummers. Eerste prijs, een reis van vijf dagen naar Parijs, nummer 728: C. Tim mer Pzn. schoolstraat 16. Tweede prijs nummer 3748, transistorradio, K. Bur ger. Derde prijs nummer 3803, taart, M. Mosk. Vierde prijs, nummer 177, fruitschaal: J. M. Schraag-Witte. Vijfde prijs, nummer 772, taart, H. Wierenga. Zesde prijs nummer 1486, fruitschaal, J G. de Winter, Kogerstraat, Den Burg. Het bestuur haalde de winnaar van de eerste prijs van huis, om de prijs officieel te kunnen overhandigen. Mevr. Timmer toondé zich blij verrast en zei zich zeer op de reis te verheugen. Dat de meeste prijzen in Oosterend vielen, was het gevolg van het feit, dat de Oosterenders in het algemeen grote aantallen loten kochten. verzoëken het publiek van de beëindi ging goede nota te nemen en vóór 31 december de volle spaarkaarten bij hen in te leveren. AMRO Bank óók voor brand-, levens-, uitzet-, studie-, ziektekosten-, ongevallen- en W.A. verzekeringen.. •nel De iO Mutliei DiéfistOD

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2