Cjroen 7warLrJexeU in het harL, Rijksgoedkeuring op komst voor drie grote hotels te De Koog ?xe H Ti naby üP \U 'O Kerk van Den Hoorn nu weer baken voor zeevarenden qEEF MIJ MAAR chocoutded**tanfï Nog is het 4dvent PHILIPS ^J-Lczns 21^ q VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 79.e JAARGANG No. 8025 Uitgave N.V. v/b Langcvcld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. oc Cou Aangenomen mag worden, dat Texel binnen afzienbare tijd over drie nieuwe grote hotels zal beschikken, die allen in en bij De Koog zullen wor den gebouwd. Wij schreven reeds uitvoerig over het ingrijpende verbou- wingsplan voor „Opduin" van de heer H. Wuis. Een goede indruk van het imposante geheel geeft bovenstaande perspectieftekening, die ons door de architect, de heer W. L. Boogaard te Middenmeer, ter beschikking werd gesteld. Duidelijk komt de grootte tot uiting als men het nieuwe gedeelte ver gelijkt met het bestaande hotel, op de voorgrond. Inmiddels is in het ont werp echter een kleine wijziging aangebracht: het oude en het nieuwe ge deelte komen los van elkaar te staan. Het nieuwe gebouw zal 31 ruime ka mers tellen, die de twee hoogste verdiepingen vormen. Alle vertrekken be schikken over een eigen (gescheiden) toilet en douche. Het pad links voert naar het strand en zal zo blijkt uit het onlangs vrijgegeven recreatierap- port te zijner tijd worden verhard. Opvallend in dit eenvoudige, maar stijlvolle ontwerp is het ingesloten terras, dat niet alleen voor hotelgasten ■bestemd is, maar ook voor passanten en bezoekers van het restaurant. (Nu is „Opduin" nog uitsluitend hotel). Eerder •berichtten wij, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw reeds was afgegeven. Dit was onjuist; onze zegsman bedoelde de aankondiging dat de rijksgoedkeuring binnenkort tegemoet kan worden ge zien. De fa. Daalder uit De Cocksdorp zal in februari met de bouw kunnen be ginnen en ongeveer een jaar werk heb ben. Het hotel zal derhalve voor 't sei zoen 1967 in gebruik kunnen worden genomen. Coördinatiebouw Ook voor het grote hotel dat de N.V. Coördinatiebouw uit Hilversum aan de Schumakersweg te De Koog wil bou wen. is de rijksgoedkeuring op komst. Zoals bekend betreft het hier het plan van de heer N. M. Schoo te De Koog. De heer Schoo verkocht zijn grond mèt het plan aan Coördinatiebouw, die wellicht zal besluiten de oorspronke lijke opzet iets te wijzigen. De heer Schoo had de bedoeling alleen logies- met-ontbijt te verstrekken, ongeveer zoals dat gebeurt in het bekende Victo ria-hotel op Terschelling. Van de zijde van Coördinatiebouw vernamen wij dat de kans groot is, dat dit „garni-hotel- lerie" tenslotte toch een gewoon hotel zal worden, dat volledig pension ver schaft. De hierbij afgedrukte tekening geeft slechts een gebrekkig beeld van het geheel; men ziet alleen de zuid gevel. Met de andere gedeelten zal het gebouw 58 kamers tellen, die zijn ver deeld in 16 1-persoons en 42 2-persoons vertrekken. Veertien kamers zijn vol gens het oorspronkelijke ontwerp voor zien van een eigen keuken. De gasten, die deze vertrekken huren, zijn geheel zelfstandig. De vleugels van dit ge bouw (dat dus nog aanzienlijk groter is dan het nieuwe „Opduin"!) omsluiten een binnenplaats van 15 x 25 meter. Het totale gebouw beslaat een opper vlakte van 40 x 50 meter. Het gebouw is, ondanks zijn grootte, in de omgeving minder dominerend dan „Opduin", om dat het slechts twee verdiepingen telt en veel lager is gelegen. Het hotel is ontworpen door de architect Lenz uit Hengelo, die op Texel o.a. ook „De Wad- denparel" en „De Eyercoogh" op zijn naam heeft staan. Wie met de bouw zal worden belast, kon men ons bij Coördinatiebouw nog niet meedelen. Belangrijk is tenslotte het grote jeugdhotel, dat zal worden gebouwd bij de hoek Schumakersweg-Bosrandwcg. Dit zal plaats bieden aan 210 personen en is eveneens eigendom van de N.V. Coördinatiebouw, die grond en plannen in 1961 overnam van de heer J. v.d. Kerkhof. Hoewel exacte gege vens ons nog niet bekend zijn, kan wor den gesteld, dat het in grootte weinig zal onderdoen voor het andere Coördi- natiebouw-hotel. Het bestaat uit meer dere vleugels, die uit twee verdiepingen zijn samengesteld. Dit jeugdhotel, dat door Coördinatiebouw waarschijnlijk als gewoon hotel zal worden geëxploi teerd, is eveneens ontworpen door de architect Lenz te Hengelo. Ook voor dit project wordt de rijksgoedkeuring bin nenkort verwacht. De aannemer is nog niet bekend. Nutsspaarbank bereikte 50 miljoen GESCHENK VOOR MUSEUMVERENIGING Een dezer dagen bereikte de Nuts spaarbank te Den Helder met de ver schillende bijkantoren een bedrag van 50 miljoen gulden aan ingelegde spaar gelden. Ter gelegenheid daarvan be sloot de directie van de bank een geld bedrag beschikbaar te stellen voor een vereniging of instelling in Den Helder, Texel, Vlieland, Terschelling, Wierin- gen en Schagen. Op Texel was het de Museumvereniging, die dit welkome extraatje moclit incasseren. Een bedrag van ƒ100,is deze week aan het be stuur overhandigd. GROTE BELANGSTELLING BIJ BEGRAFENIS VAN MEJ. M. C. LEIJDEKKERS Voor de uitvaart en begrafenis van mej. M. C. Leijdekkers, die vorige week na een langdurige en smartelijke ziekte op 44-jarige leeftijd te Den Burg over leed, bestond maandag zeer grote be langstelling. De H. Mis van Requiem werd door honderden schoolkinderen, ouders en andere belangstellenden bij gewoond. Mej. Leijdekkers is 16 jaar lang als onderwijzeres aan de Sint Josefschool verbonden geweest. Daar naast maakte zij enige tijd deel uit van de toneelvereniging Sint Jan en maakte zich verdienstelijk voor het Suppletie fonds van de Sint Janstichting. Bij de teraardebestelling op de Katholieke begraafplaats, was o.m. een deputatie schoolkinderen aanwezig. Brl.„. ,.n I.i.r, bulla* ««raaltrMrMNald d. r.d.llla jrC* TESO EN DE „GARANTIE" Naar aanleiding van de door de Heer Th. R. Hin gemaakte opmerkingen, de TESO betreffende, in het interview in de krant van dinsdag 14 december j.l. gaarne het volgende Reeds meerdere malen heeft de Heer Hin 't doen voorkomen als zou de N.V. TESO subsidies hebben afgewezen. Uitdrukkelijk willen wij hier stellen, dat de maatschappij nog nimmer sub sidies zijn aangeboden, zodat van een afwijzing geen sprake is geweest. De heer Hin doelt hier kennelijk op de garantie van provincie en gemeente, destijds aangevraagd t.b.v. de bouw van de m.v. „Marsdiep", waarvan geen ge bruik is gemaakt. Een iets gunstiger rentegamma, dat hierdoor mogelijk had kunnen worden bedongen zou o.i. hoogstens hebben ge resulteerd in een bedrag van gemid deld ƒ12.500,per jaar. Door dit bedrag om te slaan over het jaartotaal van het aantal passagiers zou een verlaging van het personen- tarief met één cent per overtocht reali seerbaar zijn geweest. Het is voor ons dan ook onbegrijpe lijk hoe de Heer Hin hierin mogelijk heden heeft gezien tot een belangrijke verlaging van de personen- en vracht autotarieven. Directie N.V. TESO. HOUTHAKKER GEWOND NAAR ZIEKENHUIS Van ongelukkig toeval kan gesproken worden bij het ongeval, dat de heer A. Boon uit Den Hoorn overkwam. Op het Turfveld in de Dennen was hij dinsdag met collega's bezig hout te kappen. Een brok hout, dat hij zelf lossloeg trof hem met zoveel vaart tegen het voorhoofd, dat hij een flinke wond opliep en het bewustzijn verloor. De heren Eierman en Kuik (beiden EHBO'ers) verleenden eerste hulp. Doktor Coutinho liet de heer Boon met spoed naar het ziekenhuis in Den Hel der vervoeren. Aanvankelijk liet zijn toestand zich vrij ernstig aanzien, maar in het ziekenhuis, waar hij na 21/* uur weer bijkwam, werd vastgesteld dat het allemaal nogal meeviel. De heer Boon heeft om. het neuswortelbeen gebro ken. BRANDJE IN OOSTEREND OOSTEREND Woensdagochtend omstreeks half tien ontstond brand in de woning van de heer A. P. C. Koop man aan de Achtertune te Oosterend. Mevrouw Koopman had een ketel met wasgoed op het gascomfoor gezet en was naar een ander gedeelte van het huis gegaan. Toen haar man naar huis kwam voor de koffie, zag hij vlammen voor de vensters van het keukentje. Met emmers water werd het vuur met succes bestreden. Dat gebeurde juist op tijd, want het plafond begon reeds door te branden. Door de grote hitte waren plastic pijpen van de elek triciteit en een emmer gesmolten. De oorzaak van het brandje is nog niet ge heel duidelijk, maar vermoed wordt, dat de vlam onder de wasketel brand bare voorwerpen op de keukentafel heeft kunnen bereiken. Mogelijk dat ook de bus petroleum, die op de tafel stond debet is aan het gebeuren. Navigatielichten op de toren Een verrukkeli|ke chocolodcdronk met slechts 1% vet Fris cn pittig van smaak. Tosti lost do dorst, is lekker luchtig cn eerbiedigt dc slanke lijnl DEN HOORN Het beroemde N.H. Kerkje van Den Hoorn is in een histo rische functie hersteld. Naast bedehuis en toeristische bezienswaardigheid is het nu een belangrijk baken voor zeeva renden geworden. Op dc toren zijn woensdag nl. drie navigatielampen aan gebracht, die in combinatie met een ander richtpunt dichter bij zee, dienen om de vaarroute in het Schulpgat (bij Den Helder) aan te wijzen. In de afgelopen weken is het Schulp gat door de „Seaway" uit IJmuiden nl uitgebaggerd, zodat schepen met grote diepgang er door kunnen varen. Dit is vooral belangrijk voor de Koninklijke Marine. Het baggerwerk kwam gisteren gereed en daarmee was deze vaarroute voor het eerst sinds vele jaren weer goed bruikbaar. Aldus is de situatie hersteld, zoals deze in vroeger eeuwen was. Ook toen was het witte kerkto rentje een baken voor de zeelieden, die door het Schulpgat voeren, toen dat nog niet verzand was. Men had er toen alleen overdag iets aan, want elektri sche lampen moesten nog worden uit gevonden. OVERDENKING Jezus van Nazareth. Is er wel een mens geweest, die in de ongeveer twee jaar van zijn omgang met mensen zo veel teweeg heeft gebracht? Dat de mensen na bijna tweeduizend jaar zich er nog druk over maken. Jezus van Nazareth heeft spanningen en verwachtingen opgeroepen en is tot de dag van vandaag een uitdager van iedereen. Meest omstreden persoon, of zoals de oude Simeon het al zei veertig dagen na zijn geboorte: „Tot val en opstan ding van velen en een teken van tegen spraak". Hij daagt ons uit tot liefde voor wie of wat ook. Geen geringe zaak, want daaraan ver bonden is vergeven en vrede. Zo ver schrikkelijk moeilijk soms. Dat kun je lezen en horen, iedere dag, in krant, boek, of tijdschrift, bij radio of t.v. Je zou haast zeggen: Jezus, vraagt U nou niet het onmogelijke? En wie bent U eigenlijk, dat U dat durft vragen van ons? U bent toch een mens zoals wij? Jawel, U zegt ik ben de Zoon van God. U wilt dat wij dat geloven, ieder per soonlijk en de gevolgen daarvan aan vaarden. En al bijna tweeduizend jaar. zoeken wij mensen naar vervulling van onze opdracht tot liefde en vrede; proberen het dikwijls op een akkoordje te gooien, vinden allerlei redenen om aan het dwingende van Uw vraag te ontkomen. God, wat moet U een geduld hebben met ons mensen, al zolang, al zo'n eeuwige tijd. Hebben wij daarom zo weinig geduld om vrede te hebben met elkaar, omdat ons leven zo kort is, en zo volgepropt met alles en nog wat. En nog is het Advent, en hebt U, God, Uw verwachtingen van ons, Uw verlan gen naar ons. De Heer is nabij, dichter bij dan wij denken en geloven wan neer we zien het ongeduld, het moei lijke vergeven, de haat misschien, die we ervaren. U wint het toch op de lange duur, ook in en met ons. want Uw liefde is sterker dan de dood. P. Th. Brinkman PROGRAMMA KERSTZANGSAMENKOMST IN ROOMS-KATHOLIEKE KERK op dinsdag 21 december, aanvang 20 uur 1. „Rondom dc Kribbe" door Kon. Texels Fanfarecorps; 2. Begroeting door Ds, P. Uidam; 3. „Komt allen tezamen", samenzang met Kon. Texels Fanfare; 4. Schriftlezing door Ds P. Uidam; 5. „Nu sijt wellecomc", samenzang met Kon. Texels Fanfare; 6. „O herders in de velde". Kinderkoor met orgel; 7. „Hoe zal ik U ontvangen", samen zang met Kon. Texels Fanfare; 8 Kerstcantate G. Jellesma, koor met orgel; 9. Lied van de verschijning des Heren, samenzang met orgel; 10. Schriftlezing door Ds L. Koopmans 11. „Komt verwondert u hier mensen", samenzang met Kon. Texels Fanfare 12. „Drie Koningen", kinderkoor met orgel; 13. Toespraak door Ds. L. Koopmans 14. Gezang 27, door koor en allen (beurtzang) met orgel; 15. Kerstgezang, Frans. Abt., koor met orgel; 16. „Daar is uit 's werelds duisfre wolken", samenzang met Kon. Texels Fanfare; 17. „Stille Nacht", koor met orgel, 18 Sluiting door Kap. J. J. de Boer; 19. „Ere zij God", samenzang (staande) met Kon. Texels Fanfare. Ook belangstellenden welkom ZWEEFVLIEGCLUB KOMT BIJEEN Hedenavond komt in het Vliegveld restaurant de Zweefvliegclub Texel bijeen. De heer E. Krauth. hoofdinstruc teur van de zweefclub van Den Helder zal een voordracht houden over de liefhebberij, waarbij hij stellig veel er varing zal kunnen overdragen. De zweefvliegtedhniek zal ter sprake worden gebracht, evenals ervaringen op het veld en aërodynamica. Ook be langstellende niet-leden en introducées zijn welkom. De problemen, waarvoor de jonge Texelse club zich geplaatst ziet, zijn o.a. van financiële aard. Om de kas te versterken wordt op het ogen blik een speciaal ontworpen speldje in de handel gebracht, terwijl voorts de mogelijkheid bestaat zich als niet- vliegend lid te laten inschrijven. De club telt op het ogenblik 14 leden, die nauw samenwerken met de club van Den Helder. elektr. kerstboomverlichting het veiligst in gebruik. Het Hoorndcr kerkje weer als baken in functie

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1