(jrocn TwarL-JexeU in het harL, VVV Den Hoorn niet tevreden met „conserverende bestemming" In januari forumavond over beroepskeuze voorlichting Klachten over luidruchtige bromfietsen, vliegtuigen en Typhoons Utrechtse studenten het nachteliJk Iawaai becritiseerd Toegankelijk voor ouders van leerlingen 5e en 6e klas 'M Kerststemming <ÏEEF m MIJ MAAR ctwccladed/uvnfc VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8027 Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooU Postbus IX - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. DEN HOORN Het onlangs uitgebrachte recreatierapport betekende voor de VW-afdeling Den Hoorn een grote teleurstelling. Zoals bekend wil de werkgroep recreatie Texel het dorp een zg. conserverende bestemming geven, wat betekent dat de mogelijkheden voor uitbreiding van de bestaande toeris tenaccommodatie zeer beperkt zijn. Vertegenwoordigers van verschillende groeperingen in Den Hoorn hebben vorige week in een vergadering besloten het er niet bij te laten zitten. Intussen is over deze zaak reeds contact opge nomen met de gemeente. Dit werd woensdagavond in „Loodsmanswelvaren" meegedeeld door de heer A. Slegh in zijn openingswoord aan het begin van de ledenvergadering van de VVV Den Hoorn. Meer kon hij in het huidige sta dium van de actie niet vertellen. De heer Slegh toonde zich verheugd over de opkomst van 26 leden. De vergadering droeg een zeer geanimeerd karakter. Mede naar aanleiding van liet jaarverslag van de secreatris en een korte be schouwing van VVV-directeur J. W. Dekker ontspon zich vooral tijdens de rondvraag 'n discussie, waarbij tal van problemen aan de orde werden gesteld. Presentje Tijdens de bestuursverkiezing werd 'de heer A. Slegh, die als voorzitter vol gens rooster attrad, herkozen met 25 stemmen. Directeur J. W. Dekker her innerde de aanwezigen eraan, dat de voorzitter zondag j.l. zijn 40-jarig hu welijksjubileum had herdacht. 33 jaar lang heeft de heer Slegh in het bestuur van de afdeling zitting gehad en zijn vrouw heeft hem in die periode heel wat avonden moeten missen. De heer Dekker overhandigde daarom voor mevrouw Slegh een geschenk en voor zag de voorzitter van een kistje sigaren. Tijdens een korte beschouwing wijd de de heer Dekker enkele woorden aan het recreaticrapport. Voor Den Hoorn zag hij toch wel enkele lichtpuntjes, zij het op terreinen, die op enige afstand van het dorp liggen. Daar kunnen wel licht hotels of bungalows worden ge bouwd. Bovendien is nog niet bekend hoe nader zal worden beslist op het oorspronkelijk afgewezen uitbreidings plan voor Den Hoorn, dat voorzag in beperkte toeristische mogelijkheden. Studenten Tijdens de rondvraag bleek, dat en kele leden weinig vertrouwen hebben in de Utrechtse werkstudenten, die ieder seizoen naar Texel komen om het strand te bewaken en om parkeerplaat sen te exploiteren. Een der leden merk te op, dat van paraatheid vaak weinig sprake is. het loffelijke reddingwerk, Een bekend VVV-geluid vormden de klachten over het nachtelijk rumoer, dat in tegenstelling tot elders op Texel, in Den Hoorn nogal hevig is geweest. Verschillende gasten hadden hun erger nis geuit over het lawaai van brom fietsen, terwijl men in de omgeving van het dorpshuis ook niet erg gelukkig was met het lawaai dat de Beatgroep „The Typhoons" twee maal per week veroorzaakte. In zijn openingswoord pleitte voor zitter Slegh voor versterking van de politie in Den Hoorn en tevens voor het instellen van eenrichtingverkeer in de Herenstraat. Dat laatste ontlokte evenwel protest bij de winkeliers, die van mening waren dat hun omzet door een dergelijke maatregel ongunstig zou worden beïnvloed. Waarderend liet de voorzitter zich uit over de verrichtin gen van mevrouw R. Timmerman-Lap, die dit jaar voor het eerst de informa- tiepost leidde. Hulde Woorden van hulde wijdde de heer Slegh aan de 20-jarige Eddy Drij ver, die op 4 augustus de 15-jarige Paul van Galen van een wisse verdrinkings dood redde. De jongeman was m moei lijkheden geraakt en Eddy wist hem met gevaar voor eigen leven en ten koste van zeei grote inspanning op het droge te brengen. Bij die gelegenheid bleek ook het nut van de bij het strand gestationeerde telefoon. Binnen enkele minuten was een dokter ter plaatse die de uitgeputte redder zowel als de dren keling kon behandelen. Het bijzonder slechte weer was er oorzaak van dat dit jaar het strand feest niet kon doorgaan. Rondje Over de toestand van de kas liet de voorzitter zich tevreden uit. Het finan cieel overzicht liet een batig saldo van ƒ126,51 zien, hetgeen aanleiding was voor een rondje. Zoals gewoonlijk was het jaarverslag van secretaris D. C. Drijver zeer uitvoe rig en geestig. Drijver memoreerde on der meer de pinksterdrukte (toen TESO 67,6°/o meer auto's vervoerde dan vorig jaarj, het slechte weer, waardoor op een gegeven moment de kampeerders in massa's huiswaarts trokken, de viswed strijd bij paal 9, het „luchtincident" boven Loodsmansduin, het 40-jarig be staan van D.E.K. (waarmee de VVV- afdeling goede relaties onderhoudt) het verloren gaan van natuurschoon door de kustbeschermingsmaatregelen van Plotselinge rem-manoeuvre SURVEILLANCEWAGEN VAN RIJKSPOLITIE KANTELDE EIERLAND Bij de kruising Hoofd weg-Wag eningseweg-Oorsprongw eg in de polder Eierland moest de surveil lancewagen van de Texelse Rijkspolitie dinsdagmiddag om kwart voor zes plot seling hevig remmen voor een met grote snelheid van rechts naderende auto. De politiewagen kwam tijdig tot stilstand, maar kantelde als gevolg van deze abrupte manoeuvre. (De andere auto reed met onverminderde snelheid door; de chauffeur heeft wellicht niets van het gebeuren gemerkt!) De surveillance-wagen die tijdelijk de plaats inneemt van de gebruikelijke jeep, reed op de Hoofdweg en kwam uit noordelijke richting. Inzittenden waren de wachtmeesters le klasse H. J. Michel en D. Eilander. Zij zagen pas op het laatste ogenblik de van rechts naderende auto, omdat de hoek met de Wageningseweg (nabij Dros' Smederij) weinig overzichtelijk is. De gekantelde wagen, die met hulp van anderen weer rechtop moest worden gezet, had maar weinig schade opgelopen: slechts een clignoteur was vernield. De wachtmees ters kwamen met de schrik vrij. Er wordt nog gezocht naar de automobilist, waarvoor moest worden geremd, aan gezien hij niet geheel vrijuit gaat. dat door deze studenten óók is verricht niet te na gesproken. De jongens hou den zich wat te veel bezig met meisjes in plaats van voortdurend scherp op te letten, zo werd gezegd. Over de bewa king van de parkeerplaats was men helemaal niet te spreken. Daar kweten de studenten zich slecht van hun taak. Bovendien eindigt voor hen de dagtaak reeds om vijf uur 's middags, zodat alle voertuigen na die tijd onbeheerd staan. Men drong erop aan, dat de gemeente strenger toezicht houdt op de verrich tingen van de studenten. Opgemerkt werd dat op sommige plaatsen van de verbindingsweg Den Hoorn-Ponthaven 35 centimeter water staat, hetgeen deze thans vrijwel vol tooide weg bij slecht weer onbruikbaar maakt. Voorzitter Slegh meende te weten, dat naast de weg nog een sloot zal worden aangelegd. Er werd op aangedrongen, dat de rio lering van Den Hoorn in ieder geval voor het seizoen gereed komt en dat de Witteweg wordt verbreed. Vliegtuigen De heer Dogger had vorig jaar ge vraagd of bij de Marine geen stappen konden worden ondernomen om de aanvliegroute van vliegtuigen, die op de Hors schieten, gewijzigd te krijgen. Hij herhaalde dit verzoek. „Als ze linksom in plaats van rechtsom vliegen hebben wij en onze gasten geen last van het la waai en kunnen ook de schoolkinderen hun onderwijzer weer verstaan!" zo zei hij. De heer Slegh vertelde dat de pogingen om verandering in de aan vliegroute te krijgen op niets waren uitgelopen. Het kan eenvoudig niet, zo had de marine meegedeeld. Dogger vond dat het bestuur zich niet met een der gelijk kluitje in het riet moet laten sturen: „Laat ze maar zeggen waaróm niet!" Tenslotte werd opgemerkt, dat er weer heel wat clandestiene kampeer ders zijn geweest Er dient scherper te worden gelet op tenten die op verboden plaatsen staan. Het bestuur weer erop, dat de meeste problemen niet door de WV kunnen worden opgelost, maar men is bereid een en ander bij de plaatselijke overheid en de politie aan hangig te maken. In nauwe samenwerking met het Rijksarbeidsbureau, de Streekontwikke- lingscommissie Texel en de verschillen de schoolhoofden zal de Stichting Cul tureel Werk Texel in de loop van januari in drie verschillende plaatsen op het eiland forumavonden houden, gewijd aan school- en beroepskeuze voorlichting. De avonden zijn toeganke lijk voor de ouders van kinderen, die in de 5c of 6e klasse van de lagere school zitten. De avonden beogen een voorbe reiding te zijn op de in de loop van februari te houden beroepenvoorlich- tingstentoonstelling. De eerste forumavond wordt gehou den in het Vliegveldhotel in Zuid- Eierland voor ouders van schoolkinde ren te De Koog, De Cocksdorp en Zuid en Midden-Eierland. Maandag 17 januari wordt in hotel „De Lindeboom-Texel" een avond ge houden voor de ouders uit Den Burg en Den Hoorn en op 19 januari wordt de laatste forumavond gehouden in „Jatry" te Oosterend voor de ouders uit Ooster end, De Waal en Oudeschild. Het forum bestaat uit de volgende leden; mej. T. Brand, directrice van de Landbouwhuishoudschool; de heer C. v.d. Eijk, directeur van de Rijks H.B.S.; de heer J. G. de Winter, hoofd van de ULO-school; de heer E. G. Bouwman, directeur van de L.T.S.; de heer C. P. Laan, hoofd van de lagere land- en tuinbouv/school; en de heer H. Wilden berg, adj. dir. en jeugdconsulent van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Helder. Het forum zal onder wisselend voor zitterschap staan van een der functio- narisssen verbonden aan de hoofdkan toren van de drie landbouworganisaties. De kosten van deze forumavonden zul len door de Streekontwikkelingscom- missie gedragen worden. De ouders kunnen de avond meema ken, die voor hen het gunstigst is. Wan neer men niet over eigen autovervoer beschikt, dan gelieve men zich tijdig met het eigen schoolhoofd hierover in verbinding te stellen. Ouders, die gele genheid hebben andere ouders in hun auto mee te nemen, worden verzocht dit aan het schoolhoofd door te geven, waarna deze vraag en aanbod met el kaar in verbinding zal brengen. De organisatoren wijzen erop, dat ook de Texelse maatschappij snel ver andert. Het aantal werknemers in de landbouw neemt gestadig af, terwijl de betekenis van de industrie en de dien stensector groter wordt. Het is daarom voor de ouders van groot belang de kinderen te stimuleren een zo groot mogelijke vakbekwaamheid te bereiken en een zodanige keuze te doen, dat hun capaciteiten zoveel mogelijk tot uiting komen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 22 december 1965 Geboren: Maria Christina Josephine, dv. Cornells A. de Grave en Josephina M. Smit; Jelle, zv. Hendrik van der Wal en Pierkjen Jorritsma; Erik Alle, zv. Cornelis G. Donia en Catharina M. G. Vogelzang; Robertus Cornelis Willem, zv. Anthonius J. Witte en Marretje M. Bakker; Adriana Johanna Brigitte, dv. Nicolaas J. de Wit en Johanna J. C. Moonen; Petronella Grietje, dv. Hen drik van den Brink en Maatje A. van Leeuwen. Ondertrouwd: Kornelis J. Pol en Adriaantje Kooger. Overleden: Harmen Spigt, oud 68 jaar. Nog plaats voor meer deelnemers CURSUS CREATIEVE HANDVAARDIGHEID BEGONNEN De cursus creatieve handvaardigheid, die door de heer Zijlstra, tekenleraar van de Landbouwhuishoudschool, wordt geleid en elke donderdagavond wordt gehouden in de L.T.S. te Den Burg heeft het vereiste minimumaantal deel nemers gehaald en is intussen gestart met 20 personen. In de kerstvakantie zullen geen lessen worden gegeven. De cursus wordt hervat op donderdag 16 januari 1966 Meer belangstellenden kunnen zich nog opgeven. Men kan zich hiervoor 6 januari n.m. 7.30 uur in de L.T.S. vervoegen. BELANGRIJKE RIJKSSUBSIDIES In 1964 werd aan subsidies uitbetaald door het Rijk voor de Hervormde Kerk in Den Burg ƒ21.742,„De Vergulde Kikkert" 6548,Hogereind 22 te De Waal ƒ1.500,en voor de Hervormde Kerk in Oudeschild ƒ61.500, In 1965 zal het Texels Museum aan subsidie ontvangen ƒ8.000,Natuur historisch Museum Vlieland ƒ3.500, het Streekmuseum West-Terschelling ƒ1.700,en het „Het Behouden Huys", eveneens te West-Terschelling ƒ2.000, VERGROTING VAN STAATSBEZIT OP TEXEL Van 1 oktober 1964 t/m 30 september 1965 hadden de Staatsaankopen van Natuurreservaten op Texel betrekking op: Korverskooi 10.24.07 ha., zodat de Staat op 1 oktober 1965 in eigendom bezat 50.36.02 ha. In dezelfde periode werd van dè „Zeshonderd" 0 46.50 ha. aangekocht, waardoor het Staatsbezit op 2.73.10 ha. kwam. Bij de aankoop van 55.36,60 ha. na tuurterreinen op Texel werd de vereni ging Natuurmonumenten tussen 1 okto ber 1964 en 1 oktober 1965 gesubsi- diëerd door het Rijk. SLIPPARTIJ MET SCHADE Dinsdagochtend om kwart over negen kwam de heer C. Huisman (25) met zijn Taunus personenwagen in de ondiepe sloot van de Akenbuurtsweg terecht. De wagen werd flink beschadigd en moest door garage J. Reij worden opge haald. De oorzaak van de slippartij was de gladheid, waardoor de heer Huis man, die uit de richting van Den Burg kwam en voor de Pontweg wilde af remmen, werd verrast. OVERDENKING 8fm« Unn - bulUx •ranl.oc*<l«L|U»i4 <t« llJilBtWÓ, NOGMAALS: DE TESO-GARANT1E Even heb ik vreemd opgekeken toen ik las, dat het niet aanvaarden van de overheidsgarantie voor een lening van TESO slechts ƒ12.500,per jaar zou kosten (Ingezonden stuk van TESO- directie in de krant van 17 december Red.). Ik meen me stellig te herinneren, dat de president-commissaris van de N.V. in de aandeelhoudersvergadering van 1962 naar aanleiding van een des betreffende opmerking zei, dat het ge middeld ƒ37.500,zou kosten, „en dat moest men voor zijn vrijheid toch wel overhebben!" Daarom ben ik eens gaan zoeken. TESO leeride in september 1962 5 mil joen tegen 5V2%>. Een door de overheid gegarandeerde lening zou niet meer dan 4V2°/o rente dragen. Het eerste jaar dus ƒ50.000,meer rente en gemiddeld over d.e aflossingsperiode ƒ25.000,per jaar. Maar nu staat een tweede boot op stapel. Als de eerste garantie was aan vaard, zou er een grote kans hebben bestaan, dat ook bij de tweede boot een dergelijke garantie gegeven zou zijn. In 1965 leent TESO wéér 5 mil joen tegen 65/8°/o; een gegarandeerde lening zou daar zeker weer l°/o beneden hebben gelegen, dus wéér 25.000. per jaar. Nu geef ik graag toe dat dit geen rechtstreekse subsidie is en ook dat dit niet een zeer spectaculaire ta riefsverlaging zou kunnen betekenen, die verlichting zou evenwel niet te versmaden zijn geweest. Maar de garanties zouden volgens mij slechts een eerste stap zijn geweest; de tijd is rijp om te trachten een echte subsidie te verkrijgen voor onze veer dienst of nog liever voor de veerdien sten op alle Waddeneilanden. Na de jongste ontwikkelingen in het Delta gebied zijn de eilanden de enige gebie den in Nederland zonder vaste oever verbinding en de economische voorde len, die daaraan verbonden zijn. De Scneldeponten worden al lang gesub- sidiëerd, maar als men hierover met de TESO-mensen praat, worden juist van hun kant alle mogelijke bezwaren naar voren gebracht: „Die Scheldeponten. daar zit politiek achter Zullen school kinderen en zieken nog gratis vervoerd mogen worden en zal men niet eisen, dat onze niet-rendabele diensten voort aan achterwege moeten blijven?" enz Maar dat is toch zeker te probéren! Over dergelijke voorwaarden kan men eerst zekerheid verkrijgen als men om de tafel zit. Ik ben er van overtuigd dat het dan best eens zou kunnen mee vallen. In ieder geval is het fout om zélf met die mogelijke bezwaren aan te komen. Het is waar dat een subsidie die tot belangrijke verlaging van de tarieven voor abonnementen (en daar bedoel ik ook de 20- en 40-overtochtenkaarten voor auto's en passagiers mee!) nog niet de redding van Texel zouden beteke nen, maar er wordt ons steeds geleerd dat we in onze bedrijven al onze onkos- tenrekeningen zo laag mogelijk moeten zien te krijgen. En het TESO-vervoer is voor sommige bedrijven een belang rijke onkostenfactor. Th. R. Hin, Oudeschild. VERTROKKEN PERSONEN Annie Dijt, van Oosterend, Oester straat 21. naar 's-Hertogenbosch, Graafseweg 250. Is het niet een droom Een pracht van een avondjurk of een spiksplinter nieuwe auto, daarbij roept men dat wel eens vol bewondering uit: Is het niet een droom Hoteleigenaren, winkeliers, huismoeders, en ook wel leiders en leidsters van kerkelijke en georgani seerde Christelijke kerstvieringen, zoals van Zondagsscholen, zusterkringen, ko ren. enz ze zouden het allemaal een grote voldoening vinden als hun feest zaal en -winkel er zo zou uitzien, dat de voorbijganger, en vooral degene, die binnenkort, onwillekeurig zou verstil len en fluisteren: Is het niet een droom! We kunnen dat toch niet helemaal ontkennen, dat we van het Kerstfeest ook een droom maken en willen maken om tenminste eenmaal per jaar boven de vaak fantasieloze en liefdeloze wer kelijkheid uit te komen. Nu zijn er, merkwaardigerwijze, ook mensen, zoals we dezer dagen hebben kunnen zien en horen, die scherpe kritiek op dit dro men hebben. Zij wijzen erop. hoe men tot tranen toe een uurtje of zo onder de indruk kan zijn in een kerk of bij een film of toneelstuk, om onmiddellijk daarna weer in de werkelijkheid van het leven even hard en egoïstisch ver der te gaan als waarom men huilde! Wat belachelijk, wat bedroevend slecht en bedorven zijn mensen toch! Met haat in het hart vechten met anderen voor een eigen gezegend Kerstfeest Conclusie: maar niet meer zo gauw in een droom laten brengen, want de werkelijkheid is anders; en daarom ook maar niet zo tuk zijn op voorstellingen, die je in een droomwereld brengen, in de kerk, in een bioscoop- of toneelzaal, rond de kerstboom. We moeten lang zamerhand eens wijzer worden, échter leven Andere conclusie: we zijn nu maar mensen, die een droom nodig hebben, ook al blijft het een droom Welke conclusie trekken we? Wat willen we eigenlijk Willen we de waarheid? Kunnen we die vinden7 Is de waarheid gelijk aan de werkelijkheid of kan de droom soms meer waarheid zijn? Zou het mogelijk zijn, dat voor som mige mensen het ogenblik, dat ze tijdens de „voorstelling" de tranen niet meer helemaal kunnen onderdrukken, in hun hart, diep in hun hart de waarheid is aangeraakt? Voor sommigen, moet men zeggen, want voor anderen is het nuch- terweg een aangenaam kietelen van oergevoelens, dat ook bij genotmidde len optreedt. Als het de waarheid was, dan wordt die met de aanraking geactiveerd; dan wil zo'n mens met de waarheid leven. De anderen laten die gevoelens bij het heengaan achter. Zou het niet heel goed mogelijk zijn, dat sommige mensen roepen, dat ze zich niet laten beetnemen met een droom wereld, omdat ze zich niet willen laten verontrusten, activeren, dwingen tot het trekken van conclusies uit de droom voor eigen praktisch leven? Als er geen plaats gemaakt wordt voor de roepstem van een andere werkelijkheid, is het evenzo als in Bethlehem: de stal, omdat er voor de Christus Jezus geen andere plaats was. Dan kon men vandaag nog wel eens in feite aan de Christus geen plaats bieden. Mensen, die. ook merkwaardiger wijze, ondanks hun zelfkennis toch bij- eenkoipsten willen bezoeken, waar ze in deze andere wereldbeschouwing van Jezus Christus worden gebracht, kun nen dit ook doen, behalve om minder waardige redenen als van een zeker genot i(zie boven), omdat ze getrokken worden naar de Waarheid, de Weg en het Leven, die juist voor erkende zon daren zich het eerst in het Kind in de kribbe openbaart. Als de Waarheid voor mensen een droom is (geworden), dan maar liever de droom om de Waarheid te mogen vinden. W. Ben verrukkelijke chocolodedronk met llechts 1% vel fris en pillig von smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke lijnt 28

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1