urlijke rijkdom van Waddeneilanden is ooi-al het gevolg van geïsoleerde ligging IVOROL Afsluiting van de Waddenzee betekent zeer groot verlies n^ul PUROL SPAAR ME! Dc bank waar u zich thuis voelt! BAKKERS IJZERHANDEL schaarse Rijnwater niet missen. Over de ontzilting van het „oude land" is men niet optimistisch i.v.m. te verwachten zoute kwel. Wat met het Wad Uitgezonderd genoemde strook langs de Fries-Groningse kust bestaat de bodem van de Waddenzee uit zand. Bij totale indijking lijst dan de vraag: Wat met het Wad? Meermalen is naar voren gebracht, dat hier grote recreatiegebie den zouden kunnen worden gesticht. Behalve moeilijkheden i.v.m. het zoute milieu heeft dit vérgaande financiële gevolgen de inrichting van nieuwe recreatiegebieden kost ƒ10.000,a ƒ20.000,per hectare, afgezien van de exploitatievoorzieningen. Aangenomen mag worden, dat het weinige geld dat voor dit doel beschikbaar is, zal wor den besteed waar de nood het hoogst is: in de Randstad Holland. Daar is 1 miljard nodig voor negen grote bos- complexen; ook bij Leeuwarden (Kleine Wielen), Groningen en op de droogval lende gronden in de Lauwerszee zijn of komen kostbare recreatieprojecten in uitvoering. Inpoldering van de Waddenzee zou ook ean vreedzame vergroting van ons grondgebied kunnen betekenen. Alles wijst er echter op, dat de expansie van industrie en bevolking zich in hoofd zaak In het westen en zuiden van ons land zal blijven voltrekken, aanslui tend bij soortgelijke ontwikkelingen over onze grenzen Ook hier geldt: bij indijking van de Waddenzee zou ten koste van giganti sche bedragen een overvloed aan ruimte beschikbaar komen op een plaats waar daaraan juist weinig behoefte bestaat. Tanden blank-Adem fris Het is duidelijk dat de debetzijde van de balans allereerst de natuurbe scherming betreft. Het verlies van de Waddenzee zou dubbel tellen omdat het internationaal zulke vérstrekkende ge volgen heeft. Behalve de Waddenzee zouden ook de meest belangwekkende natuurgebieden op de eilanden denatu reren of geheel verloren gaan. Afsluiting van de Waddenzee zou Nederland beroven van zijn laatste eilanden, waar de eigen sfeer en de rust de trekpleisters zijn. Daarmede zou de nivellering van de recreatiemogelijk heden in ons land verder voortschrij den. Aan een heel bijzondere vorm van recreatie, het maken van waddcntoch- ten te voet en per boot, zou een einde komen, evenals aan de garnalenvisserij en de mosselcultuur. Alvorens enige beslissing ook over gedeeltelijke projecten te nemen, zal men winst en verlies in internatio naal verband moeten bezien en zorgvul dig moeten afwegen. Men zal moeten beslissen of men ƒ5 a 6 miljard aan dit enorme project wil besteden, terwijl de verstedelijking van ons land toch al grote overheidsuitgaven zal vergen, zo als vele miljoenen guldens voor wegen, 2 miljard voor de openluchtrecreatie, ƒ1 miljard voor landschapsreconstruc tie en natuurbehoud, 1 miljard voor de bestrijding van de verontreiniging van onze oppervlaktewateren. Voorals nog lijken de voordelen van inpolde ring van de Waddenzee geen rechtvaar diging voor de uitgave van de enorme bedragen die met dit project gemoeid zouden zijn. Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 Massa's vogels z(jn voor hun voedsel afhan kelijk van het wad. Dagelijks staat de Wadden zee vele tonnen „vlees" af in de vonn van wormen, schelpen etc. Afdamming van de Waddenzee betekent onherroepelijk vernietiging van deze onuitputtelijke voedselbron. kosten, d.w.z. twee a drie maal zo veel als het Deltaplan. Daarbij zijn niet be grepen de noodzakelijke aanpassings- werken, zoals voorzieningen voor de af watering van het „oude land" en maat regelen ter voorkoming van de te ver wachten sterkere duinafslag op de eilanden. Evenmin is rekening gehou den met de inrichtingskosten van de droogvallende gronden. Een eerste conclusie is, dat de indij king van de Waddenzee technisch mo gelijk is, maar qua omvang en investe ring alles wat tot dusverre in ons land op waterbouwkundig gebied is verricht verre in de schaduw stelt. Om een der gelijke gigantische investering te recht vaardigen moeten wel zeer zwaarwe gende argumenten worden aangevoerd. De verkorting van de zeewerende dij ken is aanzienlijk geringer dan in het Deltagebied, nl. van 240 tot 140 km. tegen in het Deltagebied van 700 km. tot enkele tientallen kilometers. Wat de kosten betreft, vergt de verzwaring van de bestaande dijken slechts 6 pro cent (nl. ƒ300 a ƒ400 miljoen) van de kosten van totale indijking; bij het Deltaplan was nauwelijks van enig ver schil sprake. Aangezien de dijkverzwa ring langs de Fries-Groningse kust en op de eilanden thans in volle gang is, isaldus de Rijkswaterstaat afslui ting van de Waddenzee uit veiligheids- everwegingen niet noodzakelijk. Afronding van de landaanwinnings- werken langs de Fries-Groningse kust levert een 1 k 2 km. brede strook van 10.000 a 15.000 ha. goede landbouw grond op. Ook hiervoor is een totale be dijking niet nodig en zelfs onverant woord kostbaar. Voor de vestiging van drinkwater spaarbekkens ligt de Waddenzee te excentrisch, zo heeft de directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening onlangs verklaard. Boven dien kan het IJsselmeer het reeds ~T^\E ONGEKEND qiote biologische rijkdom danken de Waddeneilanden vooral aan hun isolatie en aan het feit, dat zij aan de ene kant worden JLr begrensd door de Noordzee en aan de andere kant door de Wadden zee, aldus prof. dr. M. F. Mörzer Bruyns, hoofd van het EIVON te Zeist, tijdens de plenaire vergadering die vorige week door de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming te Utrecht werd belegd. Zoals be kend hebben bij die gelegenheid enkele vooraanstaande wetenschapsmen sen qepleit voor het behoud van de Waddenzee. Afsluiting zou een zeer ern stig verlies betekenen, dat niet zou opwegen tegen de (twijfelachtige) voor delen. Ieder Waddeneiland is qua opbouw en expositie weer anders dan de andere, met als gevolg dat de levensgemeenschappen van strand, duinen, polderland en kwelders voor ieder eiland door verschillende patronen wordt qekenmerkt. Overqanqen van zout naar zoet, van nat naar droog, van kalk- rijk naar klakarm en van zandig naar kleïiq zorqen voor een ongeëvenaar de rijkdom in botanisch, veqetatiekundiq en zoölogisch opzicht. Het plantengeografische Waddendis trict is gekenmerkt door noordelijke soorten, zoals rijsbes, beredruif en kraaiheide. De zoogdierfauna toont de gevolgen van eeuwenlange isolatie: gewone dieren als veldmuis en eek hoorn ontbreken, terwijl heel bijzon dere soorten zoals de noordse woel- muis juist wél voorkomen. Opvallend is de rijkdom aan broed- vogels, zowel aan soorten als aan indi viduen, hetgeen te danken is aan de aanwezigheid van rijke voedselgebieden en van rust. In de trektijden concen treren zich hier twee maal per etmaal ontelbare scharen steltlopers, die de eilanden bij ieder hoogwater als tijde lijke vluchtplaatsen benutten. Dammen Evenals in het Deltagebied zal men, ter voorkoming van ongewenste stro mingen, door de aanleg van een reeks secundaire dammen het langgerekte bekken van de Waddenzee in een aan tal gescheiden vloedkommen moeten verdelen alvorens de primaire dammen in de negen zeegaten kunnen worden gebouwd. De sluiting van deze zee gaten is technisch mogelijk, maar mag niet worden onderschat: de getij volu men van Marsdiep en Vlie zijn slechts weinig geringer dan dat van de Oos- I tegen wat de huid deert! Twijfelachtig Het voordeel van de afsluiting van de Waddenzee is twijfelachtig, zo stelde de directeur van de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten in Ne derland, mr. H. P. Gorter, in zijn toe spraak. waarin hij voor- en nadelen tegen elkaar afwoog. Hij deed dit mede naar aanleiding van het eerder gehou den Waddensymposium te Groningen, waar Ir. C. van der Burgt. hoofd van de dienst Lauwerszeewerken van Rijks waterstaat uiteenzette hoe een volle dige afsluiting van de Waddenzee zou kunnen worden gerealiseerd en welke problemen daaraan verbonden zijn. Als u mij ziet hebt u een duizendje in handen. En bezit u me in meervoud, dan is het de hoogste tijd om over me te gaan praten bij de N.M.B. Daar doen ze een boekje over me open (een bank- of termijnboekje bijvoorbeeld). Of ze adviseren u hoe u me in effecten kunt beleggen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Natuurlijke rijkdom Deze natuurlijke rijkdom staat en valt met het eilandkarakter van de Waddeneilanden; opheffing van deze isolatie leidt tot een verlorengaan van vele karakteristieke elementen en daardoor tot nivellering van onze na tuurlijke milieus. Het planten- en die renleven van de Waddenzee kent een met minder grote verscheidenheid, zij het van geheel andere aard en aange past aan het sterk wisselende karakter van het milieu Opvallend is, dat de scharen van de in totaal honderddui zenden pleisterende trekvogels overal voorkomen, van de Dollart tot het Balg- zand. Er is niet één stuk Waddenzee, dat niet voor de een of andere groep betekenis heeft; het verlorengaan van een deel tast het geheel wezenlijk aan. Daarbij komt dat enigszins vergelijk bare terreinen in Nederland als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan verdwijnen. Ervaringen daar hebben reeds aangetoond, dat de nieuwe na tuurgebieden die na afsluiting der zee gaten ontstaan, gcén vervanging bete kenen voor hetgeen verloren gaat. In Europees verband gezien neemt de Nederlandse Waddenzee een uitzonder lijk belangrijke plaats in in de reeks kustwateren waarlangs dc broedvogel- populaties van Noord-Europa trekken naar hun winterkwartieren in Zuid- Europa en Afrika. Een onlangs gepubli ceerd overzicht van de uit ornitholo gisch oogpunt belangrijkste wateren en moerassen van 31 Europese en Noord- afrikaansc landen toont aan, dat het Nederlandse Waddengebied het vogel- rijkste is van alle onderzochte terrei nen! Het is duidelijk, dat de consequenties van eventuele ingrepen in het Wadden gebied ver over onze grenzen reiken. Bij de afweging van alle belangen zijn de waarden van het natuurbehoud misschien niet de meest spectaculaire, maar stellig de meest onvervangbare. terschelde en ook de andere zeegaten doen niet onder voor die in het Delta gebied. Enorme omvang De omvang van dit Waddenzeepro ject blijkt uit de volgende cijfers. Ei- zuilen 150 km. secundaire en 100 km. primaire dammen moeten worden aan gelegd (in het Deltaplan slechts 13. resp. 22 km.) Zou men een tempo van uitvoering en investering aanhouden, dat overeenkomt met de huidige Delta werken, dan zou dit Waddenplan vijftig jaar in beslag nemen en 5 a 6 miljard Amandelmolen 2,95 Ke'ikenweeg clral van goed fabrikaat 16,75 „Ontsnapping uit de Oriënt" heet de film. die zaterdagmiddag en -avond (eerste kerstdag) in het City-Theater wordt vertoond en waarin Jean Paul Belmondo de hoofdrol speelt. Belmondo zien in dit spannende, wat onwaar schijnlijke, verhaal als de journalist Ladislas, die met zijn fotograaf de Frans-Zwitserse grens passeert om een reportage in Davos te gaan maken. Ten minste, dat zeggen ze -tegen de douane beambten. In werkelijkheid zijn ze bezig met een smokkelopdracht. In een der camera's zit voor een vermogen aan diamanten verborgen. Een tweede opdracht is veel gevaarlijker, maar er is dan ook veel meer mee te verdienen. Er moet met een auto goud gesmokkeld worden naar het verre Oosten. Dat ge beurt door de carrosserie van de wagen in goud uit te voeren. Voor 150 miljoen in Europa gekocht moet het in Bombay minstens 300 miljoen opbrengen. Een interessante bijkomstigheid is, dat de journalist eerst halverwege ontdekt dat zijn fotograaf een bijzonder knappe vrouw is. Het tweetal raakt betrokken bij tal van merkwaardige verwikkelin gen. die er tenslotte toe leiden dat de twee zich niet meer met smokkelarij bezighouden, maar zich voortaan alleen met elkaar bemoeien Toegang bo ven veertien jaar). Zeer de moeite waard is ongetwijfeld „Chaplins kolderparade", een rolprent, die is samengesteld uit een reeks oude Chaplin-films. De film draait alleen zondagmiddag en is toegankelijk voor personen van alle leeftijden. Tenslotte „John Goldfarb, kom terug" het dwaze verhaal van Jenny Ericson (Shirley McLaine), een journaliste, die door haar redactie erop wordt uitge stuurd orn een reportage te maken over de harem van koning Fawz van Fawzia, een olierijk in het Midden-Oosten. Maar Fawz is woedend, omdat zijn zoon, die in Amerika studeert, niet gekozen is in het rugby-elftal De journaliste weet evenwel in de harem door te dringen tegelijk met een zending nieuwe meis jes, die de koning er naar zijn zeggen slechts voor representatieve doel einden op na houdt. Toevallig maakt ook een Amerikaanse piloot, die opweg was in een spionagevliegtuig naar de Sowjet-Unie, een noodlanding in Fawzia. Hij maakt kennis met de jour naliste. wat op zichzelf al een reeks moeilijkheden veroorzaakt, maar ten slotte leidt de kennismaking toch tot een blijvende en hechte vriendschap, terwijl Jenny er voor zorgt, dat een door de koning geformeerd rugby-elftal winnaar wordt. (In kleuren toegang boven 14 jaar). DIËETSPREEKUUR OP TEXEL Zoals velen misschien reeds weten, wordt om de twee maanden op ons eiland, te Den Burg in het Witte Kruis- gebouw, een Diëetspreekuur gehouden. Dit spreekuur, dat wordt gehouden door de diëtiste van de Provinciale Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis", mejuffrouw W. C. A. Appel doorn. is toegankelijk voor diegenen, die advies nodig hebben bij de opstel ling of regeling van hun diëet. Op voorwaarde echter, dat zij een schriftelijke verwijzing van hun huis arts aan de diëtiste kunnen tonen. Mocht U belangstelling hebben voor dit spreekuur i.v.m. het diëet van Uzelf of één van Uw gezinsleden, bespreekt U dit dan met Uw huisarts. Voor hen, die één of meer keren op het spreekuur geweest zijn en voor controle terug moeten komen, geldt: Ga ook voor con trole terug en laat mejuffrouw Appel doorn niet vergeefs op U wachten. Het eerstvolgende spreekuur zal ge houden worden op dinsdag 4 januari a.s. van 13.00 - 15.30 uur en vervolgens op iedere eerste dinsdag van de oneven maanden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Oosterend: Tcrlenka kinder rokje; bruine dameshandschoen, huissleutel m. opschrift; gestreepte sjaal; bruine herenporte monnee inh. ƒ0,50: bruine glacé handschoen; grijze wollen handschoen; Marokkaanse porte monnee inh. kleingeld en abonnement; groot mes; bruine rechter dameshandschoen; knot witte wol. Verloren te Oostereud: zwarte portemonnee inh. ongev. ƒ20,donkerblauwe want met J. er op; blauwe muts met gekleurde randjes en blauwe kwast; bruine portemonnee met onder delen van horloge: bruine portemonnee inh. ong. ƒ14,blauwe ceintuur van jurk.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4