Texel boerde redelijk goed in het afgelopen jaar In sneltreinvaart door het afgelopen jaar Even stilstaan en zich bezinnen.... TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 Even stilstaanzich bezinnen en dan weer verder gaan". Deze titel werd gegven aan een causerie op het gebie van de veevoeding, die ik enige tijd geleden mocht beluisteren. Het kon ook een zeer passende titel zijn voor een overdenking op oudejaarsdag. Want ik geloof, dat iedere oudejaarsdag daarvan iets heeft: Stilstaan en omkijken en dan weer vooruit Naar ik meen kan het goed zijn om ook een jaaroverzicht over de land bouw in dit licht te stellen. Het is de moeite waard om even te kijken naar wat er in 1965 op landbouwgebied passeerde. Het is goed om eens even na te gaan welke lering uit de lessen van de praktijk zijn te halen. En dan is het verder van het grootste belang om in de toekomst de vruchten van deze praktijklessen te trekken. danks alle moeilijkheden, die de natte zomer en in het bijzonder de oogst maand ook de Texelse landbouwers heeft gegeven. Dit heeft zeker extra- kosten betekend. In het algemeen lagen de opbrengsten van vrijwel alle gewas sen echter belangrijk boven die van wat wij normale jaren zouden willen noemen. Als we de afzonderlijke gewassen be kijken, dan menen we dit te kunnen zeggen. Zowel de zomer- als winter tarwe gaven opbrengsten, die gemid deld boven 4.000 kg. per ha. lagen. Het verschil tussen zomer- en wintertarwe was zo klein, dat de animo om de op pervlakte wintertarwe uit te breiden zeker niet groot zal zijn. De prijzen van de tarwe zijn niet zodanig, dat we moeten aannemen, dat de oppervlakte zich zal gaan uitbreiden ten koste van zomergerst. Ook de gemiddelde opbrengsten van de zomergerst komen boven 4.000 kg. per ha. Het prijsverloop is gunstiger dan van de tarwe. We hoorden dit jaar record-opbreng- De weersomstandigheden Het kwam dit jaar enkele keren voor, dat we moesten zeggen: „Zoiets hebben we in jaren niet beleefd. Het begon met het zeer koude en natte voorjaar. Di verse gewassen kwamen daardoor op een zeer laat tijdstip in de grond, de grasgroei kwam laat op gang. Ook de zomer kenmerkte zich door lage temperaturen en overmatige re genval In diverse gebieden op de vaste wal heeft dit veel overlast gegeven. Ons eiland leed daaronder, dank zij een goede ontwatering en het feit, dat we een grote oppervlakte hoge, droge gronden hebben, veel minder. Pas in het laatst van september begon een periode met droog weer. Oktober was extra droog en leende zich buiten gewoon voor het rooien van aardappe len en bieten. In november werden we verrast door een zeer vroege vorstperiode. Na het zachte, droge weer van oktober was dit voor veel boeren een overrompeling. Op het moment, dat de vorst inviel stond er nog een oppervlakte van 40 - 50 ha. suikerbieten in de grond, terwijl er verder nog flinke voorraden aan hopen lagen. Erger was, dat ook alle voerbieten nog niet geborgen waren. De schade in de suikerbieten blijkt nl. mee te vallen. Voor de voerbieten is dit zeker niet het geval. De vorstperiode werd gevolgd door weken met zeer grote hoeveelheden regen, die ook de Texelse boeren wel iswaar veel last bezorgden, maar zeker niet die catastrofale gevolgen had als in streken als de Biesbosch, diverse ge deelten van Overijsel en Friesland. De cember brak. wat de regenval betreft, een meer dan honderdjarig record. De rundvee- en schapenhouderij De melkaanvoer aan „De Eendracht" heeft de hele zomer duidelijk boven de aanvoer van 1964 gelegen. Voor een ge deelte is dit te danken aan een kleine uitbreiding van het aantal melkkoeien. Voor een ander deel aan een betere produktie, die al inzette in de winter periode 1964/65. We menen, dat dit vooral het gevolg is geweest van de kwaliteit van het ruwvoer, dat in de genoemde periode beslist beter was dan in het seizoen 1963/'64. Helaas kunnen we hetzelfde niet zeggen van de nu lopende winterperiode. De overmatige regenval is er oorzaak van geweest, dat zeer veel matig hooi is gewonnen. Wel iswaar mogen we, als we naar de be drijven aan de vaste wal kijken, niet ondankbaar zijn. Maar een feit is. dat de slechte weersomstandigheden tijdens de hooioogst ook ons niet ongemerkt zijn voorbij gegaan. Wij kunnen er niet genoeg op wijzen, dat het streven moet zijn om bij de hooiwinning over te gaan op methoden, die minder risico's meebrengen. Ook de goede vleesprijzen hebben er aan meegewerkt, dat in de rundvee houderij belangrijk betere uitkomsten werden verkregen dan een paar jaar geleden. Het voordeel van deze hogere vleesprijzen komt vooral de melkvee houderij ten goede. Hoewel de prijzen voor lammeren en schapen iets lager waren dan in 1964 kan zeker van bevredigende uitkomsten van de schapenhouderij worden ge sproken. Vooral voor de bedrijven, waar de schapenhouderij niet langer als een extensieve tak van het bedrijf wordt beschouwd, is er met de schapen houderij zeker iets te verdienen. We zijn dit jaar gevallen tegen gekomen, waar bij de bruto-ontvangsten voor de schapenhouderij op ƒ2.000,per ha. kwamen. We zijn van mening, dat nog te veel veehouders vergeten, dat een flinke veebezetting de vaste kosten per vee eenheid belangrijk verlaagt. De pacht prijs, de kosten voor de gebouwen, on derhoud van sloten, greppels en drai nage en een hele reeks van algemene kosten veranderen niet door het feit dat men 1 of IV2 melkkoe of 10 ofwel 14 schapen per ha. houdt. De bezuiniging, die hierdoor verkregen wordt, is be langrijk groter dan de kosten van een paar baal stikstof, die men meer moet strooien bij een zwaardere veebezetting. In de akkerbouw goede opbrengsten Het valt ons telkens weer op, dat ons eiland zich in veel opzichten anders gedraagt dan de meeste landbouwge bieden aan de vaste wal. Maar heel weinig akkerbouwers aan „de over kant" zullen bereid zijn het jaar 1965 voor de akkerbouw een goed jaar te noemen. De meeste Texelse akkerbouwers be oordelen dit jaar als volgt: „We willen voor zulke jaren tekenen". En dit on sten van haver. In enkele gevallen werd een opbrengst van 6.000 kg. per ha. ge haald. Het slechte oogstweer heeft di verse partijen een slecht uiterlijk ge geven. Knolzaad gaf zeer goede opbrengsten. Wat de netto-opbrengst betreft komt dit gewas dit jaar gunstiger uit dan de granen. De opbrengst van de aardappelen was weliswaar iets lager dan in 1964, maar niettemin kan van goede opbreng sten worden gesproken. De prijzen van de voor pootgoed geteelde aardappelen liggen belangrijk gunstiger dan in 1964. Het percentage uitval is in ver schillende partijen door de vele regen vrij hoog. Voor consumptieaardappelen kunnen goede prijzen worden gemaakt, maar de hoeveelheid, die de Texelse verbouwers kunnen aanbieden is zeer klein. Met het gewas suikerbieten liet het zich de hele zomer somber aanzien. De groei kwam veel te laat op gang en tot in september werd gevreesd voor een opbrengst, die lager dan het normale zou liggen. De droge herfst heeft veel goed gemaakt. Speciaal op de zand gronden was de opbrengst goed tot zeer goed. Op de zwaardere gronden moest met een normale soms zelfs iets te lage opbrengst genoegen worden genomen. Eindfase van de ruilverkaveling Na het trage verloop van de werk zaamheden van de ruilverkaveling in 1964 kon in 1965 de laatste grote slag worden geslagen. Na een tiental jaren, waarin de draglines een bekende ver schijning op ons eiland zijn geworden, zullen deze in 1966 praktisch zijn ver dwenen. De werkzaamheden zullen in het eerste halfjaar van 1966 aflopen en beperken zich tot „klein" werk. Naar ik meen hebben we in 1965 diverse schone vruchten mogen pluk ken van de ruilverkavelingsboom. De moeilijkheden, die de overmatige re genval in vele streken van ons land heeft veroorzaakt zouden zeker ook het lot van een flink gedeelte van ons eiland zijn geweest als de waterlopen nog in de toestand van vóór 1953 ver keerden. Een groot aantal wegen zou in de natte perioden onbegaanbaar zijn geweest als de ruilverkaveling ze niet onderhanden had genomen. Hoewel de meeste Texelaars hiervan wel overtuigd zijn, voel je zo nu en dan wel eens het verlangen opkomen om Texel vóór de ruilverkaveling te zien in een periode, zoals we die de laatste weken hebben beleefd. Een mens vergeet zou gauw. Ik voel het telkens als een tekortkoming dat niet veel meer van de oude toestand op de gevoelige plaat is vastgelegd. Wat doen we met de nieuwe kansen Straks zijn de draglines, bulldozers en trucks verdwenen. En het wachten is dan op het moment, dater be taald moet worden. Ik geloof, dat geen eigenaar of pach ter daarop zit te wachten. Dat kan men ook niemand kwalijk nemen. Ieder jaar, dat de betaling uitblijft, is winst. Ook al betekent dit, dat onze opvolgers een jaar langer zullen moeten betalen. Als het uitblijven van de betaling maar niet betekent, dat men vergeet, dat het komt. Laat men er in deze voor delige jaren toch alles op zetten om straks volledig klaar te zijn voor de ver hoogde lasten. Vooral op de gedeelten van ons eiland, die de laatste jaren zijn be werkt, is enorm veel gebeurd. Dat valt niet alleen Texelaars op, maar ook mensen van „de overkant", die in an dere ruilverkavelingen hebben rond gekeken. Een blok als in de omgeving van „Buitenlust" heeft landbouwkun dig een volledige gedaanteverwisseling ondergaan. Maar voor ieder gedeelte van het ruilverkavelingsblok geldt, dat er de eerste jaren na het gereed komen van het werk nog heel wat op te knappen is, al moeten we direct toegeven, dat dit voor het noordelijk deel van ons eiland, waar de ruilverkaveling is begonnen te werken heel wat meer is dan voor een blok, dat we zo straks noemden. Dat opknappen zal vooral moeten plaats hebben in de periode, die nu komt, waarin de betaling van de kos ten nog niet is begonnen. Dit geldt niet alleen voor grondwerken. We denken ook aan de gebouwen Willen de Texel se boeren straks het tempo van de in komenstijgingen van andere bevolkings groepen bijhouden, dan zullen grond en gebouwen aan hoge eisen moeten vol doen. Het valt me op, dat de laatste jaren in de middenstandsbedrijven een ster ke aanpassing aan veranderde omstan digheden plaats heeft. Op ons grootste dorp gaat het slopen en weer opbouwen van middenstandszaken het hele jaar door. Meermalen gaat dit gepaard met een combinatie van één of meer be staande bedrijven. Ik heb wel eens het gevoel, dat door agrariërs te veel gere deneerd wordt: „Dat kunnen midden standers doen, want hun bedrijven zijn veel rendabeler dan onze bedrijven". Persoonlijk ben ik van mening, dat ook hier vaak van bittere noodzaak sprake is. Net zo min als op een boerenbedrijf op het moment een inkomen is te ha len met een koetje of tien en wat schaapjes is er ook voor de midden standers geen bestaansmogelijkheid meer als de omzetten gelijk blijven aan die van tien jaar geleden. Voor diverse bedrijven op ons eiland zal het mgaan van de betalingen van de ruilverkavelingsrente betekenen, dat er jaarlijks ƒ2 000,of meer aan las ten moet worden opgebracht. Dit be drag moet er ook nu ieder jaar al zijn en gebruik dit voor verbetering van Uw bedrijf. Het moment van de beta ling zal U dan niet overrompelen als de vorstperiode van 1965 het veel boe ren deed. We kunnen niet zeggen, dat 1965 voor Texel een veelbewogen jaar is ge weest. Vooral de eerste maanden leek het alsof ieder wilde uitrusten van het voorafgaande „feestjaar", waarin het 550-jarig stadsrecht was herdacht. De jaarwisseling was al betrekkelijk rustig verlopen, mede dank zij de politie, die enkele vernielzuchtige knapen met de gummistok liet kennismaken. Het zag er even naar uit dat ook 1965 een „olie-jaar" zou worden; verschillende maat schappijen hadden plannen 0111 boortorens naar het eiland te brengen, maar om onduidelijke redenen zagen ze er allemaal weer van af. Texel is intussen het enige gebied in Noord-Nederland geworden, waarvoor geen enkele maat schappij consessies heeft gevraagd. Rustig was ook de bevolkingsaanwas in 1965: per 1 januari was de stand 10.890 en later in het jaar kon worden gemeld, dat de 11.000 was bereikt, een getal dat kort daarop weer wat slonk. De werkgelegenheid bleef zorgen baren; bijzonder ernstig werd de toestand niet, omdat een belangrijk deel van de werk lozen kon worden beziggehouden op de zg. aanvullende werken, terwijl nog een groot aantal werkkrachten bij de ruil verkaveling betrokken bleef. In begin januari dacht men al aan het seizoen, dat drukker dan ooit beloofde te worden. WV-directeur Dekker liet alle zijwegen van de Pontweg numme ren om het de zoekende gasten gemak kelijk te maken. Vliegveld Aan het nut van het vliegveld Texel is dit jaar enkele malen ernstig getwij feld. vooral toen Schreiner in januari zijn vestiging ophief. De zweefvlieg- cursus en de rondvluchten maakten ech ter veel goed en de altijd optimistische havenmeester De Bruyn heeft zich voorgenomen het Texelse veld wat aan trekkelijker te maken voor buiten landers. Mede op zijn initiatief kreeg het veld later in het jaar de bestem ming „Internationale luchthaven" met de nodige douaneformaliteiten. Ten huize van de familie M. Moojen sloeg 6 januari de vlam in een pan netje vet. Het brandje werd in de kiem gesmoord. Strandvonderij De strandvonderij was in 1965 zeer actief. Meerdere malen werden waarde volle aangespoelde goederen van het strand gehaaid. Maar in enkele gevallen waren ze wat te laat en moest het hout bij jutters en vissers in beslag worden genomen. Ook voor minder waardevol goed bestond soms belangstelling, zoals onlangs toen aangespoelde, uit 1917 da terende en daardoor bedorven cacao boter werd ingenomen. In ieder geval waren er voldoende mensen, die aan de ambtenaren van Accijnzen en invoer rechten de nodige inlichtingen wilden verschaffen. Opschudding Tijdens de 13 januari gehouden raadsvergadering werd de heer M. L. Kempenaar met een meerderheid van drie stemmen tot directeur van de So ciale Dienst benoemd. Rond deze 'be noeming was enige opschudding ont staan, doordat de pers voortijdig op de hoogte was geraakt van een vertrouwe lijk schrijven van B. en W.. waarin tot uiting kwam dat over de voordracht binnen het college geen overeenstem ming bestond. De Rijkspolitie nam politiehond in „gebruik", van het raadhuis werd brandsirene gemonteerd januari werd plan-Zuid opgeschrikt door een knal, veroorzaakt door jeug dige scheikundigen. Op 15 januari in stalleerde burgemeester De Koning de Commissie van Bijstand en zaterdag noteerden we de eerste ongelukken van 1985: een slippartij gevolgd door nóg twee in dezelfde week. Voorzitster De Bond van Plattelandsvrouwen een nieuwe Op het dak een nieuwe en op 14 koos mevr. v.d. Eijk-Bierens tot voor zitster op 19 januari. De later in het jaar overleden J. C. „Max" Rijk riep in een ingezonden stuk ieder op de folklore een beter hart toe te dragen. Voor het „Nut" rekende Jan Th. Boom af met de valse romantische voorstelling, die het publiek van het vissersleven heeft. Op\23 januari waren de heer G. Bruin, W. van Sikkeleras en ds. P Uidam betrokken bij een botsing in de Warmoesstraat: flinke schade. Eind januari haalde de TX 22 een mijn op, die door de marine onschade lijk werd gemaakt. Op 4 februari werd een gemengd zangkoor opgericht onder leiding van de heer J. Hooij. Ondiepe fuik Op 2 februari bleek de fuikhaven van Den Helder niet diep genoeg te zijn voor de „Marsdiep". Het euvel werd later hersteld. Te Oosterend werd woensdag 2 fe bruari een bejaardensoos opgericht. Een brandje in de toren van de N.H. kerk te Oudeschild werd op 4 februari juist op tijd geblust. Maandag 15 fe bruari werd te Oosterend een WV- afdeling opgericht. Op 13 februari sloeg tijdens een noordwesterstorm meer dan 25 meter van het duin bij Den Hoorn. Op 11 februari nam mevrouw H. Beijerinck- Kielstra afscheid als directrice van de Landbouwhuishoudschool. Een spoedeisende extra raadsverga dering werd op 17 februari belegd, waarbij de raad een extra crediet van ƒ235.000,toekende voor de bouw van het Cultureel Centrum. De kosten wa ren nl. meer dan twee keer zo hoog ge bleken als aanvankelijk was geraamd Schipbreuk De heer S. Vlaming zag al zijn grootse plannen in en bij Oosterend schipbreuk lijden. Er kwam geen rust huis, geen Bogaerswoningen en geen recreatieoord. Een actie van de firma Gehag om op Texel huisvrouwen naar een zaal te lokken om ze daar snelkookpannen te verkopen, mislukte door tijdige waar schuwingen in de krant. Staatsbosbeheer nam eind februari de kajuitvlet „Phoca" in gebruik. Met het vaartuig kon voortaan beter worden gelet op de veiligheid van de zeehon den. Mislukking Teneinde het politiek besef van de Texelse jeugd te ontwikkelen organi seerde het gemeentebestuur begin maart een politieke forumavond. De gemeente leek in haar opzet te slagen, want de jongeren besloten enthousiast om over te gaan tot oprichting van een jeugdgemeenteraad. Deze gemeenteraad is er evenwel nooit gekomen Het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium was in 1965 weer zeer actief. Begin maart werden vijf raketproeven genomen en in de loop van het jaar volgden meerdere anderen De Woningbouwvereniging Texel ging ermee akkoord dat de gemeente 124 woningwetwoningen aan de vereni ging overdraagt. De heer J. Zwan nam zijn tweede draaiorgel in gebruik. Vrijdag 19 maart werd besloten de MAB-club Texel met een skelter-afde ling uit te breiden. Zaterdag 20 maart nam de N.V. J. C. Rab een nieuw schip in gebruik: „Tine Martha". Aanrijding Op 26 maart waren de heren J. Kooi, A. G. v.d. Berg en het echtpaar Seve- njn betrokken bij een aanrijding: 2 ge wonden, auto vernield. De fa. Moerbeek hield een zeer uitgebreide modeshow en in de jeugdherberg Panorama gaf de oud-redacteur van de Waarheid een lezing. Voorts werd een witte schol ekster gesignaleerd bij de Mok en kreeg het Texels Museum er twee aanwinsten bij in de vorm van een mammoettand en een oud scheepskanon. Tijdens een politieke forumavond voor de leerlin gen van de RHBS deden enkele kamer leden wat k\ te openhartige uitspraken. Mesthoop Begin april ontstond deining rond de veehouder, die zijn zomerwoning naast de mesthoop moest bouwen. Er werd een beroepsschrift aan de raad gericht en er volgden discussies. De zaak werd tenslotte in den minne ge schikt. In 1965 is men enkele keren ongerust geweest over de „Vliestroom" van de N.V. Rab. Op zaterdag 3 april raakte het schip vast op het Vogelzand en kwam eerst woensdag vlot. Veel later in het jaar was het schip wéér vermist, nu was het de haven van Kornwerder- zand binnengelopen en de schipper had dit niet laten weten. Begin april werd pension „Taten- hove" verkocht en ook het ms. „Zee meeuw" van TESO veranderde van eigenaar. De VW betrok haar nieuwe kantoor in Den Burg en op het strand werden weer vele gevaarlijke oorlogs souvenirs gevonden, die door het water uit de duinen waren gespoeld. Chaos Ten gevolge van ambtenarij, socialis me en onrecht staat Nederland voor de chaos, zo deelde het kamerlid Harmsen (Boerenpartij) op 9 april in hotel „De Lindeboom-Texel" mee. Die chaos bleef gedurende de rest van 1965 nog uit, maar wij blijven hopen Grote schrik ontstond bij het Horntje toen daar een hei-stelling bij de NIOZ- haven ineenstortte: één gewonde. De kottervloot onderging een uitbreiding met de TX 38 „Branding" van de gebr. Betsema. TESO gaf opdracht voor de bouw van een tweede diesel-elektrische veerboot aan de Scheepswerf en machinefabriek P. Smit jr. en Co. te Rotterdam. Later in het jaar werd de kiel gelegd en thans is de bouw van het casco voltooid. Het schip moet voor het seizoen 1966 gereed zijn en zal dan 6,4 miljoen gulden heb ben gekost. Oud-militairen Op 24 april kwam een grote groep oud-militairen naar Texel, die in 1939 op het eiland waren gemobiliseerd. Verder vierde de hobby-club van mevr. Janssen het eerste lustrum, kwam de Shell verkeersschool voor de derde maal en kon worden gemeld, dat de •paasdrukte groter dan ooit was ge weest: TESO vervoerde 47°/o auto's meer. Een groot succes was de door de Texelse folklore georganiseerde Texel- dag in de Keukenhof. Verder reed de heer J. Geus in een A-Ford naar het raadhuis om er te trouwen met mej. D. Beckermann en kregen hopman Slij- derink en mej. G. Ran van Sint Jeroen de gouden Jacobsstaf. Grote belangstelling bestond op 30 april voor het afscheid van de heer S. van Heeringen als directeur van de Sociale Dienst. Op 3 mei ging het boerderijtje van J. v.d. Star in het Noorden in vlammen op- Feest De bevrijdingsdag werd op Texel een feestelijke gebeurtenis. Overal op Texel werden volksfeesten georganiseerd en 's avonds werd een „telefoonquiz" ge houden, die in een grote manifestatie te Den Burg eindigde. Het was stellig het meest geslaagde feest van 1965. Op 7 mei hield TESO de jaarverga dering, waarbij werd besloten iedere vrijdagavond in het seizoen een extra- late bootdienst te onderhouden. In de zelfde week zong Gert Timmerman, werd bij de aanleg van het fietspad een 30 cm. lang projectiel opgegraven, schreven de hotel- en pensionhouders een brief aan de minister met het ver zoek om lagere veertarieven voor de Waddeneilanden en werd een radio- opname gemaakt van „De Tiet". Voorts deden twee Japanse wereldreizigers op Honda-motoren Texel aan. vertrok Ds. P. Uidam met „De Hoop" naar de noor delijke viswateren en kwam het nood gebouw van de Stichting Cultureel Werk gereed. Vliegtuigmotor Door de TX 10 van P. Vlaming werd een anderhalve ton zware vliegtuig motor opgevist, de bejaardentocht Den Burg slaagde voortreffelijk en het Kon. Texels Fanfarekorps organiseerde een bliksemloterij. Eind mei kwam een Spaanse coaster in aanvaring met de TX 16. Het schip wilde vluchten, maar kon door de TX 10, 49 en 11 worden ingesloten. De TESO verkocht de „De Dageraad" aan Doeksen op Terschelling. Tijdens de Pinksterdagen werden weer alle druk- terekords gebroken. De kartingbaan, juist geopend, trok veel belangstelling. De drukte ging gepaard met tal van kleine ongelukken. Op zaterdag 12 juni werd in de bollenloods van „Helios" een zangconcours gehouden Rijkswa terstaat legde een tweede zanddijk in duingebied bij Den Hoorn. Buteriggel Landelijke aandacht trok de weige ring van de exploitant van de „Bute riggel" om geüniformeerden in zijn be drijf toe te laten. Het Algemeen Ziekenfonds Texel moest besluiten de contributie weer te verhogen. De fa. Eijk en Neijens open den een supermarkt aan de Groene- plaats en C. J. Visman opende in Den Hoorn een lunchroom. De kottervloot werd uitgebreid met de TX 70 van D. Janssen te Oudeschild. De plannen voor een vestiging van Werkspoor te Oudeschild verdwenen in de ijskast. „Catharina-hoeve" en de „Worsteltent" werden tot hotel-restau rant verbouwd. Ziekenauto TESO droeg het ziekenvervoer over aan de gemeente. Later zou veel dei ning ontstaan rond de tevens overdra gen ziekenauto, die niet voldoende veerde. Per 1 juli ging de gemeente eisen stellen aan de exploitanten van huur- bootjes, naar aanleiding van de herhaal delijke ongelukken. De N.H. kerk van Oudeschild werd na een ingrijpende restauratie weer in georuik genomen. (Zie vervolg binnenzijde tweede blad)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3