Het bloembollenbedrijf in 1965 W In sneltreinvaart door het afgelopen jaar Doodlopende zijweg BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF BAKKERS IJZERHANDEL IPiP V) l-vOd <Vervolg van voorpagina tweede blad) Dinsdag 6 juli opende de Gelderse Luchtvaartmaatschappij een luchtlijn Texel-Ameland. Op het strand van De Koog bleek de reddinglijn ondeugdelijk. In Oudeschild ontstond overlast door een rokende asfaltmolen, die zonder hinderwetvergunning werkte. Luchtincident Bij De Cocksdorp spoelde het lijk van een zeeman aan De identiteit werd nooit achterhaald. Boven het kampeer terrein ..Loodsmansduin" werd een pa pieren vlieger door een marinevliegtuig uit de lucht gevaagd. 21 juli: geslaagd tienerfeest, georga niseerd door onze krant. Op 24 juli organiseerde de Paarden sportvereniging een geslaagd concours- hippique. Intussen was Texel eivol kampeerders geraakt. Zóveel jongelui trokken naar de Parel der Wadden, dat extra terreinen gereed moesten worden gemaakt. De drukte ging weer gepaard met diverse ongelukken. Op 7 augustus won Herman Boekei de Zuidema-race. Op 9 augustus verdronken aan het strand van De Koog twee Duitsers. Op 27 augustus kwam een 46-jarige Duitser om bij paal 17. Scheepsanker De TX 24 van de heer P. H. Eelman haalde bij Terschelling een geweldig scheepsanker op. Onder enorme belang stelling werd de molen De Traanroeier te Oudeschild in gebruik gesteld. Het dansinstituut H. Craanen hield op te bestaan. In september werden de plan nen bekend voor stichting van een Rechtzinnig protestants rusthuis in Oosterend. De gemeente kondigde een drastische verhoging van de strand- huren aan. Het Staatsbosbeheer liet een belangrijke toeristische weg tussen Westerslag en Jan Ayeslag aanleggen. Affaire Uitgeest De ..onteigeningsaffaire Uitgeest" kreeg een gelukkige afloop. De kapper zal het pand in mei 1966 verlaten en zijn intrek nemen in een gebouw aan de Parkstraat. Gedurende enige tijd kon men in oktober „Witte benzine" kopen te Ou deschild. Op aandrang van Shell werd de pomp later gesloten. Op 7 oktober zocht de „Ida Mary" lange tijd naar enkele vermiste sport vissers. De twee kwamen op eigen kracht behouden aan wal. Voor het af scheid van G. Michels bestond op 9 ok tober grote belangstelling. Aangevan gen werd met de aanleg van drie par keerterreinen te Den Burg. Op 11 oktober vierde mevrouw B. Luberti-van Bergen haar 80e verjaardag. De fa. C. Drijver was de laagste inschrijver voor de bouw van een uitwatering bij het gemaal te De Cooksdorp. De vangsten van jonge tong door de Texelse vissers waren zeer goed. Tal van bezwaar schriften kwam binnen tegen de uit breidingsplannen op het eiland. De gemeentebegroting toonde een tekort van ƒ44.000, Bekendheid werd gegeven aan de grootste bouwplannen van het NIOZ in de polder 't Horntje, Landbouwvergif Een grote slachting bleek door land bouwvergif te zijn aangericht onder de vogels. Eind oktober strandde de Duitse coaster „Friesenland" op de Razende Bol. Eén der schepelingen werd opge pikt door de Marsdiep. Begin november lieten veel Texelse automobilisten hun verlichting contro leren door de ANWB Op het strand spoelden massa's houten mijnstutten aan. die allen door de strandvonderij werden ingenomen. Op last van de Offi cier van Justitie moesten op Texel alle gokautomaten verdwijnen. De Coöperatieve Boerenleenbank Texel bereikte de 15 miljoen gulden aan ingelegde spaargelden. Vier Texelse muziekkorpsen kregen ieder ƒ500, cadeau. Na een langdurige periode vol geruchten werd op 10 november bekend gemaakt, dat E. Breeuwer hotel „De Lindeboom-Texel" had gekocht van J. Kikkert. De HBS organiseerde een geslaafde avond ten bate van het Roode Kruis en C01CC3SICS lllltCVUMO N A.M. Mobil Colfox BP/Gulf AMOCO/SHV/G8AC 1 8P, Gulf on Mobil Phillip,/fibo/ag IP Polrolond Burg bestond driekwart eeuw. 25 jaar werkte de heer W. Langeveld bij de fa. Oele. Op 10 april bestond S.V. Ooster end 30 jaar. 26 april werd het 55-jarig huwelijksjubileum gevierd van het echtpaar Commandeur-Bakker. Op 29 april volgde eenzelfde jubileum van het echtpaar De Ridder-Bakelaar. Op 30 april was de heer J. Gieles 40 jaar bij J. C. Rab N.V. in dienst. 10 mei herdacht het echtpaar Bakker-Com mandeur het 55-jarig huwelijksjubi leum. Het diamanten huwelijksfeest werd op 25 mei gevierd door het echt paar Drijver-Kok te Den Hoorn. Op 1 oktober was de heer J. Visser 40 jaar organist in dienst van de Ned. Herv. Gemeente. Op 16 oktober bestond de Damclub Texel 40 jaar. 3 november herdacht het echtpaar Witte-Schoen- maker haar 55-jarige echtvereniging. De heer Wieringa, directeur van „De Eendracht" herdacht op 18 november het 25-jarig jubileum. De heer Th. R. Hin was 10 december 20 jaar wethou der. de o.l. Lubertischool te De Koog besloot sexuele voorlichting in klasseverband te gaan geven. De Gidsendrumband Margaretha Sinclair vernieuwde het gehele instrumentarium; de heer Jurr. Noord?jk voegde aan zijn verzameling sigarenbandjes het 10.000e exemplaar toe. Zaterdag 20 november werd de Openbare leeszaal-bibliotheek geopend. Miniatuurorgels De heer Jan Zwan liet honderden exemplaren van zijn draaiorgel in mi niatuur uitvoeren. Eind november nam de heer Cor Eelman te De Koog af scheid van de PTT. Maandag 6 decem ber werd het rapport van de werkgroep Recreatie Texel gepubliceerd. Het was aanleiding voor vele discussies, zowel in de raad als in diverse VW-verga- deringen. In een causerie over de ont wikkelingen op Texel pleitte de heer C. J. de Lugt voor het toestaan van re- creatiebouw bij boerderijen. Bij de vuurtoren spoelde begin de cember een Maanvis aan, een zeer zeldzame gebeurtenis. Van de over vloedige regenval in het begin van deze maand werd veel last ondervonden. Met Ouwe Sunderklaas was het echter na lange tijd weer droog, zodat dit feest uitstekend kon slagen mede door het aantal gemaskerden. dat veel groter was dan vorig jaar. De kerstzangsamenkomst voor het eerst in de R.K.kerk slaagde voor treffelijk en trok meer dan 1000 be zoekers. Sinds donderdag 16 december is de kerktoren van Den Hoorn ook 's Uit dit kaartje blijkt dat Texel in Noord- Nederland het enige gebied is, waarvoor nog geen enkele oliemaatschappij een concessie heeft aangevraagd. Niettemin hebben enkele ondernemingen nog steeds hoop, dat Texcls bodem olie of aardgas zal bevatten. Het is niet bekend wanneer de proefboringen weer zullen worden hervat. nachts een belangrijk baken voor zee varenden. Voor de bouw van drie grote hotels op Texel werd Rijksgoedkeuring in het vooruitzicht gesteld. Onlangs werden de plannen bekend gemaakt om alle vrouwenverenigingen in een overkoepelingsorgaan onder te brengen. JUBILEA IN 1965 Op 4 januari was de heer G. Troost 25 jaar bij PTT, standplaats De Cocks dorp. 10 januari was het echtpaar De Haan, Texels Museum, 12Vs jaar ge trouwd. Een halve eeuw was het echt paar Hemelrijk-Krijnen te Oudeschild getrouwd. Een zelfde jubileum herdacht het echtpaar Nauta-De Ridder 9 janu ari. Op 22 januari herdacht het mu ziekkorps D.E.K. te Den Hoorn op fees telijke wijze het 40-jarig bestaan. Op 28 januari volgde het 2e lustrum van „Advendo" te De Koog. De heer C. van Groningen was 25 jaar landbouwvoor- lichter. Op 23 februari was de heer J. Veldstra veertig jaar in dienst van Gemeentewerken. Mevrouw I. Roeper- Roep was op 8 april 40 jaar bij PTT te De Waal. Kikkerts Bakkerij te Den Het afgelopen jaar is voor het bloembollenvak een uitzonderlijk jaar geweest. Een jaar vol problemen in zake structuurveranderingenzowel voor de kwekerij als voor de export bedrijven. Beschermd als het was door een samenhangend systeem van erkennin genareaalbeheersing, minimumprij zen, surplusinname en heffingen is het bloembollenvak de laatste jaren zeer rendabel geweest. Door nationale en internationale ontwikkelingen, o.m. verband houdende met de E.E.G., moeten deze beschermende maatrege len echter langzamerhand komen te vervallenzodat, om niet schoksgewijze tot een vrije teelt te komen, de laatste jaren tot een geleidelijke uitbreiding van het areaal werd overgegaan. Tot 1964 hebben de exporteurs het hierdoor ontstane meerdere aanbod kunnen wegwerken, maar afgelopen zomer bleek dit voor 1965 niet meer mogelijk te zijn. Grote hoeveelheden hyacinthen en tulpen waren hierdoor onverkoopbaar geworden en moesten door het surplus- fonds uit de markt worden genomen om tot veevoer te worden verwerkt. Een niet geringe heffing moest hierdoor aan de kwekers worden opgelegd. Eén en ander had tot gevolg, dat de prijzen tegen het einde van het seizoen danig kelderden en dat vele soorten op de minimumprijs, die beneden de kost prijs ligt, terecht kwamen. De narcissen, die zich door hun groeieigenschappen niet zo snel ver meerderen als de tulpen en de hyacin then, konden nog worden weggewerkt, waardoor de prijzen van de meeste soorten zich konden handhaven. Dit was een gelukkige omstandigheid voor Texel, waar in hoofdzaak nar cissen worden geteeld. Een uitzondering vormden de Sions (een speciaal Texels produkt), die de laatste jaren, als gevolg van inkrim ping van het areaal, doordat de meeste partijen door virus waren aangetast, te duur zijn geweest. Met als gevolg min der vraag door het buitenland naar dit artikelDe laatste helft van augus tus bleek het aanbod de vraag te over treffen, waardoor de prijzen ineen zakten. De crocusprijzen konden zich gedu rende de zomer enigszins handhaven; zij het op een peil dat nauwelijks io nend genoemd kon worden. Het lelieareaal was weer iets inge krompen, ook al als gevolg van de mindere groei der door virus aange taste partijen. Gevolg meer vraag dan aanbod, waardoor de prijzen gedurende de herfst tot flinke hoogte konden op lopen. Geen rooskleurig beeld Lagere prijzen voor de meeste pro- dukten met steeds stijgende bedrijfs- onkosten: zeer zeker geen rooskleurig beeld van het bloembollenbedrijf. dat 1965 ons te zien heeft gegeven. Laat ons hopen, dat 1966 door een eventueel minder grote uitbreiding van het areaal, door meerdere exportmoge lijkheden in E.E G.-verband en doordat gebleken is dat de vraag naar bloem bollen in en'kele landen redelijk mee groeit met de welvaartstijging, een voor de kweker zonniger beeld te zien zal geven. H. BRUIJN. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 2 januari op om 8 48 uur en gaat onder om 16.40 uur; 4 januari op om 8.48 uur en onder om 16.43 uur. Maan: 7 jan. V.M.: 13 jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 31 dcc. 0.51 en 12.57; 1 jan. 1.39 en 13.54; 2 jan. 2.43 en 15 06; 3 jan. 3.55 en 16.23; 4 jan. 5 13 en 17.42; 5 jan. 6 26 en 18.55; 6 jan. 7.30 en 19.58; 7 jan. 8.30 en 20 56; 8 jan. 9.28 en 21.50. PIATINAL Wafelijzer Rond model 4,50 Vierkant model 5,50 Kookwekker moderne vorm 16,95 153. Terwijl al deze afschuwelijke za ken plaats vonden in het barre berg gebied tussen Italië en Slavonië. schrok de bekwame berggids Waldl Riesen- fotzrl wakker van een angstaanjagend gedonder en gedreun. „Begint het al weer?" gromde hij nors, „Nauwelijks is de eerste sneeuw gevallen of de lawines laten ook alweer zien, dat ze het nog niet verleerd bennen. Zo gauw het licht is, zal ik meteen maar 'es gaan kijken wat er voor schade is aangericht". De brave, rondborstige Waldl, een ge boren en getogen Slavoniër, klom uit de warme bedstee en kleedde zich aan. Hij bond de skies onder en ging op pad zodra hij maar eventjes genoeg kon zien. Behendig bewoog hij zich voor waarts, op de voet gevolgd door zijn trouwe speurhond Rexl, die het tradi tionele vaatje rum op de rug meetorste. Dat schijnt nu eenmaal bij berggids honden te behoren zoals een bult op een kameel hoort en een knoop aan een jas. Het heeft dus beslist zijn aantrekkelijke kanten om eens te verdwalen en dan zo'n berggidsenrumhond tegen te ko men. Maar terzake Waldl Riesenfotzrl be woog zich dus op zijn skies door de sneeuw en hij had juist zo'n beetje het valgebied van de lawine bereikt, toen de trouwe Rexl plotseling hevig begon te janken en als een gek in de verse sneeuw begon te graven. Waldl be greep wel, dat zijn hond mensen rook en hitste het dier daarom nog eens extra op. Toen begon Rexl eerst recht goed te graven. Hij vrat zich bijna door de sneeuwlaag heen en de vlokken stoven alle kanten op. En jawel, daar kwam al een gezicht bloot. Dat was niemand minder dan brigadier Piet. FEUILLETON door Gré de Boer 6. „Lieve -papa en mam. Wij, uw kinde ren, we zijn erg blij, dat u vandaag beiden in blakende gezondheid deze dag mag gedenken en vieren. Hoe blij wij zijn, hebt u al een beetje gemerkt aan de versierde huiskamer en zo. Maar papieren slingers beginnen gauw te ver velen en bloemen gaan ook verwelken. Een taart is gauw op en al hebben we een banketbakker in de familie, hij heeft meer aan klanten, die betalen, dan aan ons. Daarom hebben we onze spaarpotten omgekeerd en lange tijd wat van ons zakgeld opzij gelegd om u een blijvende herinnering te geven aan deze dag. We hopen, dat u beiden er veel plezier aan zult beleven enne.... enfindaar staat het. U mag het nu wel losmaken". Huib en Nel draaiden nieuwsgierig om en keken naar een geweldig groot pakket, dat inmiddels op het toneel naar voren was geschoven. Langzaam liep Huib, hoe langer hoe nieuwsgieriger naar het pak, dat daar voor hen stond. Knipogend zei hij tot Nel; „Ik zal op slag een aap worden, als ik enig idee heb. wat daar in zit". „Misschien een baby-auto", merkte de ceremoniemeester op. „Nou. u mag het papier er wel afscheuren Het duurde enige tijd, maar toen al het papier er rond om heen op de plan ken lag, stond daar een grootbeeld tele visietoestel voor hen op een bijpassend tafeltje. Er klonk een gemompel van bewondering in de zaal en het bruids paar stond beduusd toe te kijken. Op alles hadden ze gerekend, maar dat. Mensen, bruid en bruidegom staan te wachten op de eerste uitzending. Maar aangezien er geen stopcontact is en de antenne ook nog geplaatst moet wor den, zullen we een andere keer wel eens komen kijken naar de uitzending. We hopen, dat het naar jullie zin is". Nel Hartog schudde haar hoofd. „Jon gens, dit is geweldig. Alles, wat we ge dacht hadden, maar dit.... Ik.... ik heb er geen woorden voor.Kom eens hier, lieverds, dat ik jullie bedan ken kan voor dit geweldige geschenk. Wat later, toen ze samen dansten, zei Henk tot zijn meisje: „Wat waren ze beduusd, he?" Nettie knikte. „Leuk, zeg. Hebben jullie dat samen.ik bedoel, met z'n zessen, betaald?" „Ja. Met de zwagers mee en Hennie, de vrouw van Jaap. Och, Jaap en Hen nie en Herman zullen wel het leeuwen deel betaald hebben. Die verdienen goed. Ik verdien nog niets, he?" „Dat komt nog wel. Leuk, he? Ik be doel: dit feest". „Vind je het echt leuk, of zeg je het maar om mij?" Haar gezicht betrok. „Henk. het is niet mijn gewoonte om iets of iemand voor de gek te houden". „Sorry, Nettie. Maar ik dacht Ze drukte hem even tegen zich aan. „Denk jij maar niet teveel. Is het leuk en gezellig? Of niet?" Hij knipoogde. „Nou. Vooral, omdat jij er bent, zie je?" „Dat zal wel". „Echt. Ik ben ontzettend trots op je". „Waarom?" „Omdat ik vanavond vast het knapste meisje heb in de hele zaal". Ze lachte gevleid. „Er zijn er nog meer, hoor. Dat ene meisje, dat daar met die leuke cocktailjapon". „O, dat is een nichtje. Een nuf. Ze is bij de KLM en verbeeldt zich heel wat. Stewardess. Ja, grondstewardess, dat is ze. Ze is nog maar één keer de lucht in geweest". „Toch is ze wel knap. Waar woont ze?" „Bij Schiphol in de buurt". Hij boog zich naar haar toe. „Ik zou jou niet wil len ruilen voor tien Nina's". „Ja". „Je bent lief, Henk. Ik weet, dat je het meent". ,Wat dacht jij? Ik ga je wat in je oor fluisteren...." Zacht zei hij; „Ik ben dol op je". Nettie begon te blozen. „Gek.... Maar toch ben je lief". De bruiloft werd een welgeslaagd feest. Men kwam met spelletjes, iemand hield een voordracht, een ander zong een liedje en op een gegeven ogenblik kondigde de ceremoniemeester de stoe lendans aan. „De dames gaan zitten en de heren lopen rond. U weet het, niet waar? Zodra de muziek stopt, gaat u gauw zitten op de schoot van een dame. Er is altijd één heer meer dan er dames zitten, dus telkens valt er één af. Als dank voor de verleende gastvrijheid geeft de heer zijn dame een kus en dan draaien we weer verder. De overblij vende heer gaat tenslotte met de over blijvende dame een dansje maken. Klaar? Daar gaan we". Huib en Nel waren aanvankelijk blij ven zitten, maar dat ging niet door. De kinderen pakten hen resoluut van de stoel en brachten het bruidspaar bij de anderen, die gereed zaten en stonden. En iedere keer had de hele zaal plezier, als er een ren werd gehouden om een damesschoot te bemachtigen, waarna een klinkende zoen werd uitgewisseld. Tenslotte bleven de bruidegom en een neef over, terwijl op de stoel de blo zende Hennie, Jaap's vrouw, was over gebleven. De muziek zette in en het gedraai op zeer beperkte schaal begon opnieuw. Maar de ceremoniemeester en een helper namen de twee mannen op sleeptouw door de zaal het toneel op, ver van de eenzaam op haar stoel zittende Hennie en midden op het to neel aangeland zweeg de muziek, het geen een luid gelach tot gevolg had. De neef -probeerde zo snel mogelijk het trapje af te komen, maar de bruidegom nam een sprong van het ruim een halve meter hoge toneel en rende op Hennie af. Met de hijgende en rennende neef op twee meter achter zich aan. Iedereen klapte en een luid gejuich weerklonk. Huib pakte zijn schoon dochter bij haar hoofd en gaf haar op iedere wang een klappende zoen, wat opnieuw applaus teweeg bracht. Terwijl hij lachend en hijgend naar zijn stoel terugliep, zei Okke: „Nou, vader, je kunt nog best meedoen, hoor. Jonge, jonge, wat een vitaliteit. Je liet alle jongeren achter je". Vader Huib glom van trots. „Heb je het bekeken? AI rijd ik in een wagen, ik ben nog lenig genoeg, dat zie je". Hennie was hij haar schoonvader komen staan. „En zoenen kan-ie ook. Jee, m'n wangen gloeien er nog van". Okke haakte er meteen op in. „Ja, jongens er moet wat meer gezoend wor den vanavond". Hij keek de zaal rond. „Een ander spelletje. Dames komen nu aan bod. Tien of vijftien dames. Wie doet er mee? Het doet geen pijn en het geeft gijn. Nou? Ja, kom maar hier. Moet u eens luisteren: U kiest een heer, maar niet uw man of verloofde, dus een vreemde. Zo, gaat uw gang maar. We zetten stoelen klaar en dan gaan we een zangspelletje doen. Ja, kiest u er ook maar één. U mag mij ook kiezen, hoor. Ik ben helemaal niet verlegen, niet eenkennig.de zaak compleet? Kom nu, damesmet zoveel fier mannelijk schoon? En u aarzelt nog?" De gedistingeerde Nina kwam op de bruidegom af. „Oom Huib, ik wil u hebben". Huib Hartog sprong overeind en keek triomfantelijk in het rond. „Nou, he? Wat zeg je me daarvan? Een der knap ste nichten, die ik heb, kiest mij. Zeg maar eens, of ik nog mee kan doen, of niet met m'n vier en veertig jaren". Terwijl ze gearmd naar de stoelen liepen, zei het meisje: „O, oom Huib, dan was u ook jong getrouwd?" „Negentien, meisje. En ik was nog in dienst. Maar dat mocht de pret niet hinderen. We hielden van elkaar, dus gingen we naar het stadhuis". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4