(fro en ^jvarL-Jexels in het hart Lagere Technische school Texel thans geheel gebruik AGENDA Cultureel Centrum wacht nog op voltooiing m Jonge Engelse Kegelrob wordt verpleegd in Texels Museum Gehele complex kost 2,5 miljoen DRIE WAGENS TOTAL-LOSS Zeven auto's betrokken bij gecompliceerd ongeluk Slippartij op gladde Pontweg Na zwerftocht van 900 kilometer -en hangkasten VRUDAG 7 JANUARI 1966 79e JAARGANG No. 8031 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roofj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktle: Harry de Graaf, Willielminalaan 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. ƒ7720,— enz. In de lasafdeling staat een reelcs lascellen die 7970,heeft ge kost, een smederijinstallatie van ƒ6400,en een reeks scharen, banken en walsen van totaal ƒ5900,Ook de afdeling houtbewerking is van de no dige technische hulpmiddelen voorzien. Er staat een vandiktebank, cirkelzaag- machine, freesmachine, langgatboor- machine, vlakbank, lintzaag en lmt- zaagzetapparaat. Met de afzuiginstal latie voor zaagsel, spaanders etc. kost deze inrichting ƒ25.160, Snufjes In de kelder van de school staat de centrale verwarmingsinstallatie met een capaciteit, die ruim voldoende is voor het schoolgebouw en het culturele cen trum. De installatie, die anderhalve ton heeft gekost, werkt automatisch en heeft een eigen alarmsysteem dat in werking komt als zich een storing voor doet Er klinkt in de conciergeruimte dan een geluidsignaal en in de verwar mingskelder wordt met lichten aange geven welke brander in gebreke blijft. Door middel van claxons worden begin en eind van de schooluren aangegeven, alsmede de juiste tijd voor verwisseling der lessen. De claxons werken op een klok, die onafhankelijk loopt van de elektriciteit en dus ongevoelig is voor storingen Voorts is in de school een nood- stroomaggregaat gebouwd, dat automa tisch in werking komt, zodra de TEM- centraie uitvalt. De installatie heeft een beperkt vermogen, zodat de vele stroomverslindende machines er niet op kunnen werken. Voor de noodstroom is een apart leidingnet in de school aan gelegd. Directeur Bouwman heeft veel op met zijn school. Hij praat er graag over en laat het indrukwekkende complex zien aan ieder, die er serieuze belang stelling voor heeft. Zeer tevreden is de heer Bouwman over de samenwerking met de andere leraren en het bestuur van de school. Het eiland Texel staat 'hem en zijn vrouw als woonplaats goed aan, vooral door de persoonlijke con tacten die er mogelijk zijn. In tegen stelling tot wat wel eens wordt ver ondersteld, is hij zeker voornemens om zo lang mogelijk op Texel te blijven. Aan de Lagere Technische School te Den Burg wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. Binnen enkele da gen zullen de schilders het complex kunnen verlaten. De eigenlijke school is dan gereed maar het gehele project, waarin zoals bekend het veelbesproken Cultureel Centrum is opgenomen, zal eerst in september van dit jaar officieel geopend kunnen worden. Tot zolang is de la. C. Drijver nog bezig, als zich ten minste geen langdurige perioden van vorstverlet voordoen. De bouw van het centrum vordert overigens naar wens. Al sinds enige weken is het stalen ge raamte van de grote zaal gereed en een dezer dagen werd begonnen met het opmetselen van de muren. Het Cul turele Centrum zal voor Texel een aan winst betekenen, waarnaar vele jaren verlangend is uitgekeken. Woensdagmiddag hebben we op het terrein aan de Emmalaan een kijkje genomen en hebben het voltooide schoolgebouw van buiten en van binnen kunnen bezichtigen. Een uitstekend geïnformeerde gids hadden wij aan de heer C. G. Bouwman, directeur van de LTS, die terecht bijzonder trots is op zijn school. Dat het eigenlijke school gebouw nu gereed is. betekent voor hem het einde van een moeilijke pe riode De LTS heeft in het atgelopen jaar moeten „draaien" in het half- gerede gebouw. Daarbij werd gebruik gemaakt van lokalen in andere scholen, wat met bepaald gemakkelijk en pret tig was. Twee miljoen De Texelse LTS heeft met inrichting ongeveer twee miljoen gulden gekost, het Cultureel Centrum van ongeveer een half miljoen niet meegerekend. Dat zijn indrukwekkende bedragen, vooral als men weet, dat al deze kosten ge maakt zijn voor het betrekkelijk kleine leerlingenaantal van 113. Directeur Bouwman is er bijzonder voldaan over dat het Rijk het plan indertijd toch on gewijzigd heeft aanvaard. „Dat ging zelfs vrij gemakkelijk. Later is de rege ring bij dergelijke projecten wat zuini ger tewerk gegaan en is aan soortge lijke plannen wat gedokterd om de kost prijs te drukken. We hebben dus van 'het goede ogenblik geprofiteerd, waar door we nu een school hebben die zeer royaal is opgezet". Dat laatste is de bevestiging van een indruk, die de bezoeker van de school al direkt bij het betreden van het ge bouw heeft. De hal, de gangen, lokalen, Vrijdag 7 januari Den Burg. Dorpshuis, fotoclub De Kiekendief Den Burg, Huishoudschool, kadercursus Plat telandsorganisaties. Inleiding door Drs. Jaeger over „Industrie en Landbouw", aanvang 8 uur. Den Burg, Optreden in Casino van Ben Junior uit Tilburg, met muziek van De Typhoons. 4 uur jeugd; 8 uur ouderen. Den Burg, Oranjeboom, Huishoud-horeca- beurs. Zaterdag 8 januari Oudeschild. 't Skiltje, Optreden van de zan ger Ben Junior met muziek van De Typhoons. 4 uur jeugd; 8 uur ouderen. Den Burg, Oranjeboom, Huishoud-horeca- beurs. Zondag 9 januari De Cocksdorp, Kikkerts Restaurant, Optreden van de zanger Ben Junior met muziek van De Typhoons. 4 uur jeugd, 8 uur ouderen. Vrjjdag 14 januari De Koog. Hotel De Toekomst, Optreden van de zanger Ben Junior met muziek van De Typhoons. 4 uur jeugd; 8 uur ouderen. Zo ziet het LTS-eomplex aan de Emmalaan te Den Burg er nu nog unt. I inks een deel van de lage praktijkvleugel; rechts de theorie- vleugel. Beide gedeelten zfjn verbonden door een tussenlid, waarin de kantine is onderge bracht. Op de voorgrond het „geraamte" van het cultureel centrum dat een oppervlakte van 16 x 28 meter beslaat. vertrekken voor leraren, administrateur en conöierge: alles is bijzonder ruim Stijlvol Toch maken de vertrekken geen lege of kale indruk. Architect v.d. Zee uit Bolsward heeft dit onder meer bereikt door een goede materiaalkeus. Er werd glas aangebracht op de plaatsen waar dit nódig was om een „ruimtelijk" effekt te bereiken, terwijl de verschil lende uit warm-bruihe latten bestaande panelen het mogleijk tóch wat zakelijke aanzien van grote vlakken beton, glas en tegels compenseren. De buitenkant van de school ziet er nu nog gedeelte lijk cement-grauw uit, maar de schil ders zijn doende met het aanbrengen van zwarte, witte en grijze verf. Tuin De nodige extra fleur zal het complex krijgen van moeder natuur, daartoe in de gelegenheid gesteld door tuinarchi tect G. R. Hollema uit Rolde, die een beplantingsontwerp maakte, dat zal aansluiten op het beplantingsplan van de gemeente Texel. School en cultureel centrum zullen over enkele jaren door een fraai plantsoen zijn omgeven. In het aldus ontstane beeld, dat een belangrijk element in zuidelijk Den Burg zal vor men, past de HBS niet, zodat gehoopt mag worden, dat dit noodgebouw bin nen niet al te lange tijd zal plaatsmaken voor een definitief onderkomen. Theorievleugel In de twee verdiepingen tellende theorievleugel (die evenwijdig aan de Emmalaan is gebouwd) zijn twee loka len voor Algemeen Vormend Onderwijs, voorts een handarbeidlokaal en een tekenzaal. Ook de grote directeurs kamer met fraai uitzicht op de Hogeberg en de administratie zijn in dit deel opgenomen. Een „tussenlid" verbindt de vleugel met hel lage prak tijkgedeelte van de school. In dit tus senlid is o.a. een kantine gebouwd, die bestemd is voor leerlingen, die in de middagpauze niet naar 'huis gaan De ruimte is tevens van een eenvoudige toneelinrichting voorzien, zodat er klasseavonden gehouden kunnen wor- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 december 1965 tot en mer. 5 januari 1966 Geboren Inghid Yvonne, dv. Douwe Zoodsma en Petronella W. Riemersma; Thomas Albertus Maria, zv. Johannes L. G. Maas en Johanna Th. M Kooltjes; Pieter Maria, zv. Hendrik J. Smit en Catharina M. van Oord. Ondertrouwd: Gerardus J. Flintel- man en Milja E. Kalwij; Reinder W. Steenhuizen en Afke C. Th. de Boer. Overleden; Jan van Bennekom. oud 86 jaar; Simon van Heerwaarden, oud 77 jaar. den. De kantine zal te zijner tijd op eenvoudige wijze met het cultureel cen trum kunnen worden verbonden en dan een foyer zijn. Ook de toiletten zullen door bezoekers van het cultureel cen trum kunnen worden gebruikt. De hoofdingang aan de Emmalaan komt uit op de ruime hal, waaraan de lerarenkamer grenst. De leerlingen ma ken gebruik van een zij ingang bij de garderobe. Kostbaar De kostbaarste voorzieningen treft men aan in de praktijkvleugel, waar in de lokaien een indrukwekkende collec tie machines is geplaatst. In de bank- werkerij, draaierij, plaatwerkerij en lasserij staat voor ongeveer een ton aan apparaten. Het duurste stukje is de freesbank met verdeelapparaat van 12.195,Voorts is er een schaafbank van ƒ5400,een kolomboormachine van ƒ1236,twee tafelboormachines a 637,een vertikale freesmachine van ƒ11 900,een draaibank van 8520,twee andere draaibanken a Een kijkje in de afdeling metaalbewerking in de praktijkvleugcl van de LTS. Hier staat voor ongeveer ƒ100.000.aan machines. Dinsdagochtend deed zich op de Pontweg tussen het benzinestation van Witvliet en Westerlaken en dc hoeve „Capni" een gecompliceerd verkeers ongeluk voor, waarbij maar liefst zeven auto's waren betrokken. Bij het ongeval werden drie wagens vernield. Slechts een der betrokken inzittenden werd vrij ernstig gewond; de anderen kwa men met de schrik vrij. Dc politie is dc gehele dag doende geweest met de re constructie, waarbij tientallen inzitten den en getuigen werden ondervraagd. Oorzaak van de ravage was de ver raderlijke gladheid van het wegdek. Tegen zeven uur 's morgens was het gaan vriezen; daarvoor was de Pontweg nog uitstekend te berijden. Omstreeks tien voor acht naderde uit Vorige week vonden dc heren Doot- jes en Brouwer op het strand bij paal 28 een jonge zeehond. Hot bleek een Kegelrob te zijn, een dier dat aanzien lijk groter en zwaarder kan worden dan de gewone zeehond. Dc vondst werd naar het Tcxels Museum gebracht, waar directeur G. dc Haan het twee maanden oude diertje zal trachten groot te brengen. De jonge rob toont zich nog geen grage eter. Tot nu toe zijn pogingen om haring en andere vis te voeren mislukt. Mogelijk zal men dus de beproefde voedingsmethode moeten toepassen, waarbij gemalen vis en melk met luchtdruk in dc maag van het dier wordt geperst. De jonge kegelrob moet zijn geboren op de Fame Islands aan de Oostkust van Engeland, waar een grote kolonie Kegel robben is. De kolonie breidt zich zeer sterk uit, waardoor het in toenemende mate voor komt, dat jonge en volwassen dieren op de Nederlandse kust aanspoelen. Voor 1955 was het nooit gebeurd, maar na die tijd zijn 53 vondsten bekend. In het Museum leven reeds volwassen kegel- robben, die door hun opmerkelijke grootte diepe indruk maken op de mu seumbezoekers. Het ene dier, „Grom- pey" is indertijd aangespoeld bij Cal- lantsoog. De andere, die luistert naar de naam „Big" werd gevonden bij Wieringen. Drie meter De Kegelrob of Grijze zeehond i(Halichoerus grypus) kan een lengte van drie meter bereiken en een gewicht van 210 kg De gewone zeehond (Phoca Vitulina) wordt hoogstens 150 kg. bij een lengte van anderhalve meter. Eerder dan de Texelse zeehonden, genoten de Engelse Kegelrobben een intensieve bescherming. De kolonie dreigde indertijd nl. uit te sterven. De beschermende maatregelen hadden tot resultaat dat de kolonie zich snel uit breidde, zó snel dat nu zelfs dieren moeten worden afgeschoten. In tegen stelling tot de jongen van de gewone zeehond, gaan de jonge kegelrobben in hun eerste levensweken niet te water. Het jong wordt door het moederdier op de rotsen gezoogd. Kenmerkend voor een jonge kegelrob is het witte nest- haar, dat bij gewone zeehonden al tij dens de geboorte uitvalt. De kegelrob kan een leeftijd van 40 jaar bereiken. Of de nu aangespoelde zeehond dat ooit zal halen is zeer de vraag. De heer De Haan acht de levenskansen klein. De rob is tijdens zijn 900 km. lange tocht over de Noordzee ernstig vermagerd. Den Burg de door O. H. bestuurde taxi van A Kievit uit Den Burg met enkele bootpassagiers. Even voorbij „Capni" werden enkele andere wegge bruikers gepasseerd. Daarbij slipte de wagen iets, waardoor deze midden op de weg kwam en de uit tegengestelde richting naderende .Ford-Taunus 12 M, bestuurd door de 67-jarige J. van Bek- kum uit Oosterend, raakte Dit ge beurde met zoveel kracht, dat de wa gen van de heer Van Bekkum 180 gra den om zijn as draaide en bij „Capni" tegen een verkeersbord tot stilstand kwam. De (oude) auto was aan de lin kerzijde in elkaar gedrukt en kon als totall loss worden beschouwd. De be stuurder mankeerde niets. De taxi was, nadat de Ford was geraakt, gaan slip pen. Een boom en een paaltje werden geramd, waarbij de deuren werden be schadigd. Chauffeur en passagiers kwa men met de schrik vrij. Daarop kwam uit de richting Den Burg de heer M. H. Bakker, „Helios", in zijn personenwagen. Hij raakte de half in de berm zittende kapotte wagen van Van Bekkum. Met een licht be schadigde auto kon de heer Bakker zijn reis vervolgen. Nummer vier kwam er minder ge lukkig af. Mevrouw J Ran-Smit uit De Cocksdorp bracht enkele kinderen in een combi-wagen naar de boot Zij zag de kapotte wagen van Van Bekkum, minderde daarom vaart, maar begon op de gladde weg te slippen. De wagen draaide 180 graden, maar mevrouw Ran wist het voertuig weer onder controle te krijgen en stopte in de rechterberm. Een poging van haar om door middel van een waarschuwingslamp het ach teropkomende verkeer te waarschuwen, mislukte omdat de lamp defect was. Mevrouw Ran besloot daarom maar naar huis terug te rijden en stapte weer in. Nog voordat ze de wagen had ge start, werd ze geramd door de Volks wagen van de heer W. H. Brugmans, die met zijn echtgenote en twee andere passagiers op weg was naar de boot en door de gladheid niet in staat was ge weest op de weg te blijven. Dit ge beurde met zoveel geweld, dat de combi in de sloot werd geduwd, terwijl de zo goed als nieuwe Volkswagen onher stelbaar werd beschadigd. Mevrouw Ran liep enkele kleine wondjes op en een lichte shoe. De heer Brugmans had een lichte hersenschudding en een he vig bloedende wond aan het hoofd. Zijn echtgenote mankeerde (nog) niets en ging op de weg staan om voor hulp de aandacht van andere automobilisten te trekken. De 24-jarige J. Boon uit De Cocksdorp, die in zijn Volkswagen op weg was naar de haven, merkte haar evenwel niet op, zodat zij met vrij hoge snelheid werd geraakt. Mevrouw Brug mans liep enkele gebroken ribben, een verstuikte pols en bloeduitstortingen op. De hevig remmende Volkswagen maakte een schuiver en sloeg zeker drie maal over de kop. Met de wielen om hoog bleef hij in de berm liggen. De heer Boon kon er ongedeerd uitkruipen. De schade aan zijn voertuig was vrij ernstig, maar de wagen bleef bruik baar. Vrij ernstig werd de Vauxhall van de heer C. D. Bremer uit De Koog be schadigd. Ook deze auto begon te slip pen en kwam met een beschadigde rechterzijkant tot stilstand. De heer Bremer en zijn echtgenote kwamen met de sdhrik vrij. De gewonden werden door dokter R. Coutinho verzorgd. Niemand behoefde naar het ziekenhuis te worden doorge zonden. De drie autowrakken werden door de fa. J. Rey uit Den Burg weg gesleept.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1