Cjroen ^tmrtrjexels in het harL, AGENDA 'm ff 1 Ernstige moeilijkheden met de ijsbaan van Den Burg Strandpachten minder lioog Acht leerlingen ontvingen het AV.M. O. -getuigsch rift Politie maakte in 1965 proces verbaal op van 91 verkeersongelukken Slechts drie meer dan in 1964 C. E. Gollardsstichting Voerde oude bestuur wanbeleid Na advies van Minister Muziekschool Texel 1 EETHOI KEN i Moerbeeks DINSDAG 18 JANUARI 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8034 COURANT Uitgave N.V. v/h Langcvcld de Rootf Postbus 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelrainalaan 33, Oen Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. In het afgelopen jaard werd door de Texelse Rijkspolitie verbaal opgemaakt van 91 verkeersongelukken. In vergelij king met 1964 betekent dit een toename van slechts drie ongelukken. De veel grotere verkeersdichtheid in de zomer maanden in aanmerking nemende, kan zelfs worden gesproken van een rela tieve vermindering. Adjudant J. Gul mans, die ons deze cijfers vorige week verstrekte, toonde zich over deze ont wikkeling verheugd, temeer daar het overgrote deel van de aanrijdingen slechts materiële schade opleverde. Er vieJen twee doden (in 1964 waren 4 doden te betreuren) en in 18 gevallen ontstond zwaar lichamelijk letsel. (Het jaar ervoor 14). Het aantal ongelukken, waarbij mensen licht werden gewond, nam wèl aanzienlijk toe: van 14 in 1964 tot 25 in 1965. Alleen materiële schade ontstond in 46 gevallen, tegen 45 ge vallen in 1964. Ongelukken van de laatstgenoemde categorie deden zich vooral in Den Burg voor (21). In De Koog werden er 9 genoteerd en in Den Hoorn 2. In Den Burg gebeurden 8 on gelukken, waarbij licht persoonlijk let sel ontstond en 4 met zwaar letsel. Alle genoemde getallen hebben dus betrekking op ongelukken waar de politie nota van nam. Hoeveel gevallen door de betrokkenen onderling werden geregeld, is moeilijk te schatten, maar dertig a veertig zullen het er zeker zijn. Er is geen aanleiding om te veronder stellen dat het aantal onderling gere gelde gevallen sterk is toegenomen, zo dat kan worden aangenomen, dat de ge noemde cijfers een juiste afspiegeling zijn van de verkeers(on)veiligheid op Texel in 1965. GEMEENTE KOOPT GEBOUW VAN ALGEMEEN WEESHUIS Burgemeester en V/ethouders hebben met het bestuur van het Algemeen Weeshuis Texel overeenstemming be reikt omtrent aankoop van het pand De Zes 2 te Den Burg voor de prijs van ƒ102.025,inclusief het bijbehorende stuk grond van 811 m2. Het huis is ge deeltelijk in gebruik als kantoorruimte voor de Sociale Dienst. Het andere ge deelte wordt nog door de heer S. van Heeringen en zijn gezin bewoond. Hij zal het huis evenwel voor 1 mei van dit jaar veriaten. De vrijkomende ruimte komt dan gedeeltelijk ter beschikking van de Sociale Dienst en voor een an der gedeelte aan de Stichting Sociaal Toerisme. Sociaal Toerisme moet, zoals bekend, het kantoor aan de Parkstraat verlaten omdat dit is gekocht door kap per P. Uitgeest, die er in de loop van dit jaar zijn bedrijf wil vestigen. Van verschillende kanten vernemen wij herhaaldelijk, dat de pensionprijs verhogingen in het Gollards Rustoord veroorzaakt zijn door het beleid van het vorige bestuur. Gezegd wordt, dat dit bestuur, waar ondergetekenden deel van uitmaakten, grote schulden heeft gemaakt en dat deze grote schulden bij ons uittreden nog aanwezig waren. Deze mening wordt ook door een deel van de bewoners van het rusthuis ge deeld, hetgeen naar voren kwam uit gesprekken, die zij met het huidige bestuur hadden. Daarom willen wij graag van de gelegenheid gebruik ma ken iets over ons beleid mede te delen. Bij de stichting was het kapitaal lang niet toereikend om bouw. grond en in richting te betalen. Wij hebben daarom leningen moeten sluiten tot een bedrag van ongeveer ƒ170.000,(bouwkosten, grond en inrichting ongeveer 7350.000,met de Nutsspaarbank, Doopsgezinde Gemeente en verschillen de inwoners van Texel. Een en ander kan men controleren aan de hand van de balans over 1952. Onze laatste balans over 1963 gaf als totale schuld een bedrag aan van ƒ70.000,alleen bij de Nutsspaarbank, terwijl er het bezit tegenover stond van het rustoord, twee boerderijen (waar van één nieuwe), ongeveer 65 hectare land en een bouwterrein tegenover het rustoord dat nu plantsoen is geworden. In plaats van schulden te maken, hebben wij juist schulden afgelost en wel tot een bedrag van ƒ100.000,of ongeveer ƒ10.000,per jaar. Wij heb ben dus ongeveer 20,per maand per bewoner kunnen overhouden en de schuld hiermee verkleind. Tevens hebben wij alleen bij het in werkingtreden van de Algemene Ouder domswet in de periode 1952 tot en met 1962, de pensionprijzen verhoogd en wel van ƒ10,tot 25,per kamer. In 1963 is deze prijs nogmaals verhoogd als gevolg van de toenemende kosten en de vergroting van de eetzaal. Laatst genoemde uitbreidmg vroeg een bedrag van ƒ10.000,dat uit de exploitatie kon worden betaald en waarvoor dus geen schuld is gemaakt. Na deze uiteenzetting, die door se rieus-belangstellenden aan de hand van de balansen mag worden gecontroleerd, vertrouwen wij erop, dat ieder zal be grijpen dat de vele latere prijsverho gingen niet aan ons beleid te wijten kunnen zijn. J. N. Bruin Jac. Bakker Azn. Onderricht hard nodig GOEDE BELANGSTELLING VOOR VEILIG VERKEERSCURSUS De woensdag j.l. gestarte veilig verkeerscursus te Den Burg kan zich in een redelijk goede belangstelling ver heugen. Ruim honderd cursisten maak ten de eerste avond mee. Verwacht wordt dat dit aantal op de tweede les- avond, morgen, nog iets groter zal zijn. Dan kan men zich ook laten inschrijven en het lesgeld voldoen. Hoe belangrijk dit verkeersonderricht is, bleek wel na afloop van de eerste lesavond toen diverse gemotoriseerde deelnemérs tegen het eenrichtingver keer van de Hogerstraat in. huiswaarts keerden!.De organisatoren rekenen erop, dat dit over enkele weken niet meer kan gebeuren Met de ijsbaan te Den Burg is het treurig gesteld. Tct groot verdriet van de ca. 1000 leden van de ijsclub Den Burg en honderden anderen is de baan na tien dagen vorst nog steeds niet ge opend en het ziet er niet naar uit dat dit zeer binnenkort zal gebeuren. De meest wilde verhalen over de oorzaak doen de ronde. Het water zou brak zijn, doordat de gemeente in de grond van de speelweide kunstmest heeft ver werkt, het rioolwater van Den Burg zou in de ijsbaan uitmonden en kinderen van de naburige scholen zouden de ijs vloer in het nog kwetsbare stadium hebben stukgetrapt. Bij dit alles zouden juiste maatregelen van het ijsclubbe- stuur en de gemeente achterwege zijn gebleven, zodat men nu met een baan zit, die misschien wel helemaal niet meer gebruikt zal kunnen worden. „Allemaal geklets!", zei de heer A. A. Kunst, voorzitter van de ijsclub Den Burg, toen we hem om commentaar vroegen. De heer Kunst kon ons evenwel pre cies vertellen,, wat er wèl met de ijs baan aan de hand is. Ter voorkoming van verdere misverstanden en onge gronde beschuldigingen aan het adres van allerlei mensen, laten wij zijn re laas volgen. Bewerking De sombere toestand van nu vindt zijn oorzaak in de bewerking, die de speelweide in november heeft onder gaan. Met de beste bedoelingen heeft de gemeente de weide laten egaliseren, want het oppervlak was zo ongelijk dat er zeer veel water op moest worden gepompt om de gehele oppervlakte blank te krijgen. Het middel bleek evenwel erger dan de kwaal. Bij het ploegen ontstond een luchtige boven laag. Na het onderwaterzetten begon de grond in te plempen en stegen voort durend luchtbellen naar boven. Dat proces was nog lang niet ten einde toen de baan begon te bevriezen. Onder het ijs ontstonden grote luchtbellen, die de verdere bevriezing plaatselijk ver hinderden. Prikken Het bestuur van de ijsclub besloot daarom alle bellen in het ijs door te prikken. Men hoopte dat de tientallen gaatjes weer snel zouden dichtvriezen, waardoor een fraaie sterke baan zou ontstaan. Maar toen twee dagen later de baan werd geopend waren de gaatjes er nog en ze werden belangrijk groter door het gewicht van de schaatsers op de ijsvloer, waardoor het relatief war mere water er uitspoot. In korte tijd waren dertig tot vijftig kleine wakken ontstaan, waarvan sommige met een doorsnee van dertig en veertig centi meter. Het ijsclubbestuur besloot daar op de baan weer te sluiten, zodat deze nauwelijks twee dagen open is geweest. Langdurig Op dit ogenblik zijn de gaten weer oppervlakkig toegevroren. maar het wordt niet verantwoord geacht eerder publiek toe te laten dan dat deze plek jes ook werkelijk houden. Daar is vorst voor nodig. In tegenstelling tot elders in het land heeft het op Texel nog niet streng gevroren, zodat de toestand tot op heden weinig is verbeterd. Een ern stig beletsel voor het toevriezen is de sneeuw, waaronder de ijslaag „ver- broeit". De ijsclub tracht de baan zoveel mogelijk sneeuwvrij te houden en spaart daarbij kosten nog moeite. Een nare toestand blijft het dat de 1000 leden van de club, die allen hun contributie hebben voldaan, hun schaatslust op andere banen moeten be vredigen. Daar zullen ze dan wéér moe ten betalen, uitgezonderd op Waalen burg, waar de toegang sinds enkele da gen vrij is. Burgemeester en Wethouders zijn teruggekomen op hun voorstel om de strandpachten met 100% te verhogen. Zoals bekend werden vanuit de raad en een groep belanghebbenden ernstige be zwaren gemaakt tegen de verhoging, die, zo meende men. onbillijk was. Bij de begrotingsbehandeling werd beloofd dat op deze zaak later teruggekomen zou worden. Dat is nu gebeurd, getuige een begrotingswijziging die morgen middag door de raad zal worden be handeld. B. en W. delen mee, dat bij het Ministerie van Economische Zaken om advies is gevraagd. Volgens de Minister is het in het kader van het huidige prijsbeleid gewenst de tarieven van 1965 niet meer dan 50% te verhogen, gelijkelijk verdeeld over de jaren 1966 en 1967. B. en W. leggen zich hierbij neer en stellen nu voor de post met 75% van ƒ19.000,te verlagen en te gelegener tijd op de zaak terug te ko men. Oorspronkelijk stond op de be groting een inkomstenpost van ƒ38.000,Het door de verlaging ver kregen nadeel van ƒ14.250,wordt aan het begrotingstekort toegevoegd. ZONDAG WEER INTERKERKELIJKE JEUGDDIENST DE KOOG Voor de onlangs ge houden Interkerkelijke Jeugddienst in de Katholieke kerk te De Koog bleek redelijk goede belangstelling te bestaan. De Interkerkelijke Jeugdraad te De Koog acht het daarom zinvol dit werk voort te zetten en heeft in overleg met de verschillende voorgangers de vol gende jeugddiensten vastgesteld; Op 23 januari wordt een bijeenkomst gehouden in de Hervormde kerk te De Koog, waar Ds. Uidam zal spreken. Op 6 maart volgt een dienst in de Kleine Vermaning, waarbij Ds. Koopmans als spreker zal optreden. De laatste avond wordt weer gehouden in de Hervormde kerk en zal worden verzorgd door Ds. Waardenburg. Alle bijeenkomsten be ginnen om zeven uur 's avonds en zijn toegankelijk voor ieder, ongeacht de „richting". De laatste bijeenkomst op 20 maart zal worden besloten met een discussie over het thema van alle jeugddiensten. Verschillende sprekers zullen in een forum zitting nemen. Reisvereniging. Panorama, Jaar- Dinsdag 18 januari Den Burg, filmavond Ned. Den Burg, Jeugdherberg vergadering Plattelandsvrouwen. Woensdag 19 januari Den Burg. De Lindeboom-Texel, bridgedrive Bridgeclub Groot Slem. Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde gezellige bijeenkomst: praten en breien. Oosterend, Jatry, forumavond beroepskeuze voor de ouders van de leerlingen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen Donderdag 20 januari Den Burg, De Lindeboom-Texel, 't Nut, voordrachlprogamma door Tineke van Leer uit Amsterdam. Vrijdag 21 januari Den Burg, Dorpshuis, fotoclub De Kiekendief Zaterdag 22 januari De Koog, Buteriggel, jongerensociëteit. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Donderdagavond reikte burgemeester C. De Koning in hotel ,,De Graaf" te Den Burg aan acht leerlingen van de muziekschool Texel het getuigschrift Algemeen Vormend Muziekonderwijs uit. Op 28 december j.l. waren zij na een vijfjarige opleiding voor het exa men geslaagd. De diploma-uitreiking werd bijgewoond door ouders van de geslaagden en de commissie van toe zicht. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer P. A. Zegers, vertelde dat tien leerlingen examen hadden ge daan. Twee zijn er dus afgewezen, het geen een verheugend klein aantal is. De heer Zegers noemde het een groot voor recht, dat de jeugd op deze wijze en met medewerking van de ouders in de gelegenheid wordt gesteld muziekon derwijs te volgen. Een heel wat gun stiger situatie dus dan waarin b.v. de Noorse componist E. Grieg verkeerde, die niet bepaald dank zij maar ondanks zijn ouders tot grote roem kwam. Tooh hebben de geslaagde leerlingen blijk moeten geven van een groot doorzet tingsvermogen. Vijf jaar lang het niet eenvoudige onderwijs volgen, is geen kleinigheid. Ook het examen was vrij zwaar Het behalen van het getuig schrift mag evenwel geen eindpunt zijn. Er bestaat voldoende gelegenheid om zich in de muziek verder te bekwamen. Op dit laatste legde ook de directeur van de muziekschool Texel, de heer C. Rijf. de nadruk. „Veel van de moeite, die de leerlingen zich in de afgelopen vijf jaren hebben getroost, is vergeefs geweest als niet verder wordt gestu deerd!" Moeilijke klas De heer Rijf stak overigens niet on der stoelen of banken, dat deze klas hem in de afgelopen jaren heel wat hoofdbrekens had bezorgd. Aan ijver en interesse ontbrak het wel eens. zodat zelfs de medewerking van de ouders moest worden ingeroepen. Met succes, zoals uit de uitslag van het examen blijkt. Tijdens de bijeenkomst brachten de heer Rijf en zijn leerling Tony Barhorst twee duetten voor viool ten gehore. De namen van de geslaagden zijn: Marian Hoogerheide, Piet Schrama, Adriana Witte, Yvonne Haak, Ans de Graaf, Tony Barhorst, Irene van Groe nigen en Jan Gulmans. Irene van Groe nigen en Tony Barhorst behaalden het maximum puntenaantal, waarvoor zij extra lof mochten incasseren. Aan het slot van de bijeenkomst vertelde de heer Zegers dat voor het muziekonderwijs een toenemende be langstelling bestaat, Per 1 september jl. hebben 90 leerlingen een instrument gekozen. Jammer is het dat die keuze nogal eenzijdig is. Het overgrote deel gaf de voorkeur aan accordeon en gi taar Slechts drie leerlingen spelen viool en ook het aantal koperblazers is minimaal: voor slechts vier leerlingen komt iedere week een leraar van de overkant naar Texel. De heer Zegers hoopte, dat de ouders zouden helpen de aandacht op andere instrumenten te vestigen. Dwang moet echter beslist niet worden uitgeoefend. SLIPPARTIJ MET HUURBUSJE DEN HOORN Zondagmiddag bot ste de heer M. Witte uit Den Burg met een Volkswagenbusje op de geparkeer de auto van de heer K. Beumkes. Het ongelukje gebeurde tegenover „Happy Days" Beide auto's liepen schade op. Het volkswagenbusje was gehuurd van het bedrijf J. Geus. POLS GEBROKEN Mevrouw A. M. v.d. Berg-de Laat (Hotel De Oranjeboom) te Den Burg kwam op de ijsbaan met een andere schaatser in botsing. Zij viel daarbij zo ongelukkig, dat zij een pols brak. Zij moest zich in het ziekenhuis te Den Helder onder behandeling stel len. GESLAAGD Mej. Trees Kuip (19) uit De Westen slaagde te Amsterdam voor het diplo ma Klinisch-chemisch analiste. Zij werd opgeleid te Alkmaar. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 jan. 5.31 en 18.04; 19 jan. 6.31 en 18 58; 20 jan. 7.21 en 19.47; 21 jan. 8.07 en 20.33; 22 jan. 8.49 en 21.14. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f- 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Op 23 en 24 februari GROTE TENTOONSTELLING VAN „STREEKONTWIKKELING TEXEL" Zoals reeds eerder is gepubliceerd, zal op 23 en 24 februari a.s. een ten toonstelling worden gehouden, die be doeld is als afsluiting van het werk van de Streckontwikkelingscommissie op ons eiland. Deze tentoonstelling heeft een zeer grote omvang en wordt daar om in twee zalen gehouden: in „De Oranjeboom" en „Casino". De tentoonstelling zal zowel 's mid dags als 's avonds geopend zijn. Er wordt aan meegewerkt door zeer vele instanties, waaronder de Visscrijvercni- ging, de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, de Coöp. Zuivelfabriek, de Arbeidsinspectie (veiligheid in de land bouw), de Rundveefokvereniging Texel en de Cultuurtechnische Dienst. Voorts komen er stands van de Huis houdelijke Voorlichting, het Veeteelt- consulentschap en de Landbouwvoor- lichtingsdienst. Laatstgenoemde stands hebben betrekking op woninginrich ting, tuinaanleg, inrichting van een melklokaal, machinaal melken op kunstkoeien, nieuwe ontwikkelingen in de schapenhouderij, voederwinning, enz. Het is de bedoeling, dat op 22 febru ari in een speciaal nummer van de Texelse Courant uitvoerig aandacht aan het werk van de Streekontwikke- ling wordt besteed. Er zal aan worden meegewerkt door diverse personen en er zal een overzicht worden gegeven van de tentoonstelling. ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVERENIGING Een paar dagen geleden had ik een gesprek met een ccllega over het ver- gaderbezoek. Hij sprak er zijn teleur stelling over uil, dat in zijn rayon de landbouwers niet meer naar een ver gadering waren te krijgen. Ook het be zoek aan de Algemene Vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting liet zoveel te wensen over, dat hij zichzelf de vraag had gesteld of deze vergadering nog wel moest worden ge houden. Ik kan U wel zeggen, dat ik enorm blij was te kunnen vaststellen, dat met name het bezoek aan de algemene ver gadering van de Bedrijfsvereniging op Texel de laatste jaren buitengewoon goed is geweest. Er zijn daar wel oorzaken voor aan te wijzen. We houden onze vergaderingen in een jaargetijde, waarin de meeste boeren wel gelegenheid hebben het bedrijf van 10 uur 's morgens tot een uur of half vijf 's middags te verlaten. Dan ontveins ik me niet, dat ook de tractatie van erwtensoep met broodjes wel enige invloed heeft. Deze royale geste van het bestuur betekent ieder jaar een flinke aderlating van de kas, maar het bestuur is terecht van oordeel, dat deze goede gewoonte vol gehouden moet worden. U kunt er ook dit jaar dus weer op rekenen. Toch geloof ik. dat de belangrijkste reden van het zeer goede bezoek aan de algemene vergadering in de eerste plaats te danken is aan het programma. We hebben het daar de laatste jaren bijzonder goed mee getroffen En ieder jaar vraag je jezelf af: „Zal het geluk ken om ook volgend jaar dit peil weer te bereiken". Het aantrekkelijke is vooral, dat het programma niet alleen uit zakelijke punten bestaat. Ieder jaar is er ook weer een agendapunt, dat meer in de algemeen menselijke sfeer ligt. Voor het verleden denk ik aan een reisverhaal met dia's over Birma en een inleiding over de landbouw in Rusland. Vers in het geheugen ligt ons nog de causerie van onze oud-voorzitter, de heer C. J. de Lugt over de Verenigde Staten en de Hawan-eilanden. Ik geloof, dat het goed is, dat ook deze kanten eens naar voren komen. Bij de tegenwoordige bedrijfsvoering is er zeker het gevaar, dat de zakelijkheid een te grote plaats gaat innemen. Het werk van de landbouwvoorlichting draagt daartoe ook nog bij. Daarom zijn we erg gelukkig, dat we de bezoekers ook dit jaar weer in aanraking kunnen brengen met een onderwerp, dat veel breder is dan de agrarische sector. De heer P. C Muntjewerf zal ons dit jaar iets vertellen over zijn werk op Cyprus en Formosa. Werk, dat in de sfeer van de Ontwikkelingshulp ligt. Persoonlijk ben ik van oordeel, dat speciaal voor agrariërs deze ontwikkelingshulp van groot belang is. Bij deze hulp neemt nl. het omhoog brengen van de landbouw bedrijven in die landen een zeer grote plaats in. Daarom menen we te mogen hopen op een geheel gevulde zaal. No teer de datum: donderdag 27 januari. C. v. Gr. POSTZEGELNIEUYVS Ook door de posterijen van de Neder landse Antillen is een herdenkings zegel uitgegeven ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van het Korps Mariniers. De frankeerwaarde bedraagt 0,25. De leden van de ver eniging kunnen de zegel afhalen bij de heer M. J. Witte, Julianastraat 7, Den Burg. Kosten ƒ0,60. Op 18 januari wordt in hotel „De Graaf" een ruilbeurs met gratis ver loting gehouden.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1