Frans Stolk (18) werd judo-kampioen 1966 DE N.M.B. GEEFT 5°/ Grondverkoop werd acht jaar opgehouden „De Duinkanters" hadden succes met sprookjestoneel voor de schooljeugd Morgen eindelijk in raad Hans Boom onttroond met gebroken houdgreep mm: 0 Dat vele ouderen denken dat de vrijetijdsbesteding van de jeugd uitslui tend bestaat uit het beluisteren van tienermuziekhet deelnemen aan hap penings en het zich herhaaldelijk overgeven aan het „verderfelijk" beat- ritme van deze tijd, is niet zo verwonderlijk. Men leest over de jongeren immers weinig anders. Uit die publikaties zou men ook de indruk kunnen krijgen, dat niet zoveel waarde meer wordt gehecht aan de betaamde ge zonde ziel in het gezonde lichaam. Toch is die conclusie voorbarig en onjuist. Wie b.v. een studie zou maken van het verenigingsleven op Texel, voor zo ver de jeugd daarbij betrokken is, komt tot een heel andere gevolgtrekking. Van onze verenigingen leiden de sportclubs het meest bloeiende bestaan. In vrijwel alle dorpen zijn de voetbalclubs nog even actief als m de dagen dat zij werden opgericht en hetzelfde geldt voor de volleybalverenigingen, die wat minder lang geleden als paddestoelen uit de grond zijn gerezen. De jongste loot aan de Texelse verenigingsboom wordt gevormd door de judo verenigingent.w. de Texelse judovereniging en de judo-afdeling van de gymnastiekvereniging te Oosterend, waarin zich ca. 200 jongeren wekelijks uitleven in de beste zm van het woord. Dat het met toewijding en enthou siasme gebeurt, werd zaterdag duidelijk bwezen tijdens de officiële wedstrij den om hetkampioenschap van Texel, die 's middags en 's avonds werden gehouden in het gymnastieklokaal van de o.l. school te Den Burg. Kampioen 1966 werd de 18-jarige Hans Boom en derde werd F. van Ta- Frans Stolk uit De Cocksdorp, die een ontmoeting met kampioen 1965 Hans Boom uit Oudeschild met Wazza Ari halve punt) in zijn voordeel liet eindigen. Dat Frans met de eer ging strijken, was voor de organisatoren van de kam pioenschappen enigszins verrassend. Hoewel hij zeker tot de goede judoka's van Texel kan worden gerekend, ver wachtte men toch dat de volgens in siders nog betere Ton Beerling uit Den Burg het kampioenschap op zijn naam zou brengen. Het noodlot was er de oorzaak van dat Beerling werd uit geschakeld: in een ontmoeting met Hans Boom raakte hij in een gekruiste houd greep. De jury stond dit niet toe en wilde opnieuw laten beginnen na om verlenging gevraagd te hebben. Tot verlenging kwam 't evenwel niet, want twee tenen van Ton Beerling bleken er wat vreemd en bloederig bij te han gen. Omdat de dokter vermoeddde, dat één teen gebroken was, werd niet verder gespeeld en werd Boom tot win naar uitgeroepen. In de beslissingswed strijd moest Hans Boom het tegen Frans Stolk opnemen, een ontmoeting, die met een gebroken houdgreep door de laatste werd beëindigd. Enkele ogen blikken later kon hij uit handen van voorzitter W. Brugmans de wisselbeker in ontvangst nemen. Tweede werd dus tenhoven. In de categorie 16-17-jarigen werd de eerste prijs behaald door D. Dros; tweede werd J. Renout en derde H. Hm. Er waren achttien deelnemers van 16 jaar en ouder. Het aantal ver enigingsleden in die leeftijdsklasse is veel groter maar velen hadden van op treden in het publiek afgezien, deels als gevolg van „plankenkoorts". De jongere leden (van 6 tot en met 15 jaar) kwamen 's middags aan bod. Er waren er tachtig, zodat met twee matten moest worden gewerkt om op tijd klaar te kunnen zijn. De uitslag ((leden van de Texelse judovereniging): 6-7 jaar: 1. W. P. v.d. Vis; 2. D. Comjn. 8-9 jaar: 1. E Zierikzee; 10-11 jaar; 1. H du Porto, 3. R. Backer; 12-13 jaar: 1. B. Jonker; 2. M. Maat; 3. L. van Elk; 14-15 jaar: 1. K. Bakker, 2. J. Flier; 3. P. Koopman. Oosterend Dat ook met de judoka's uit Ooster end rekening gehouden moet worden, bleek wel uit de goede resultaten die zij boekten. In de categorie 6-7 jaar be haalde Japie de Waard een derde prijs. In de categorie 8-9 jaar won André Witte een 2e prijs en Johan Vlaming een 3e -prijs. In de categorie 10-11 jaar tenslotte behaalde Douwie Medema een tweede prijs. op de nieuwe termijnspaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot f. 10.000.- al voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. Wend g voor inlichtingen over deze 5°/o-rekening en de overige spaarmogelijk- heden, 3'/2 en 4'/2°/o, tot een van onze 190 vestigingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! DE KOOG Het sprookjesspel „Roosmarijn" ofwel „Het Goud van Repelsteeltje", dat de Koger toneelver eniging „De Duinkanters" zaterdag middag in hotel „De Toekomst" voor de schooljeugd opvoerde, is ongetwij feld een groot succes geworden. De kin deren toonden zich een hijzonder dank baar publiek, dat met veel enthousias me reageerde op de gebeurtenissen aan de andere kant van het voetlicht. De spelers werden door dit enthousiasme zichtbaar geïnspireerd, zodat zij tot goede prestaties kwamen. Er was aan de opvoering beslist niet minder zorg besteed dan wanneer het een spel voor volwassenen betrof. Over het algemeen was de rolkennis goed. Met eenvoudige, maar daarom niet minder doeltreffende, middelen was een sfeervol décor verkregen, dat het be- behoudens een enkel ongelukje als een losschietende punaise, heel goed deed. Glansrol Voor de jeugd was de glansrol on getwijfeld, die van de Nar van de Koning, met zwier ten tonele gevoerd door de heer A. Schoo. Ook mevrouw L. Koningsveld-van Gemert werkte met haar rol van de boze dwerg Repel steeltje sterk op de verbeelding van de kinderen. Dat zij voor een dwerg nogal aardig aan de maat is. was helemaal geen bezwaar! De heer D. Bonne speel de de rol van Grootvizier Pennewip met veel plezier. De heer H. Prins had mis schien een wat overtuigender koning kunnen zijn. Voor zover wij weten een debutante in dit gezelschap van routiné's was Anneke Holtewes. Zij was heel aanvaardbaar de lieve Roos- marijn, waarvan werd gedacht dat zij goud kon spinnen uit schamel stro! On der goede leiding kan Anneke een zeer bruikbaar lid van deze vereniging wor den. Ook bij de Duinkanters zijn jonge leden schaars! De heer J. v.d. Kerkhof regisseerde, de heer H. Houwing grimeerde en me vrouw B. Bruin-Kiewiet souffleerde. De familie Wonder stelde de zaal van „De Toekomst" belangeloos ter beschik king, terwijl ieder kind bovendien een flesje frisdrank kreeg, hetgeen het feest completeerde. Zeker is, dat de Duinkanters ook volgend jaar weer op een volle zaal kunnen rekenen TEXELSE SCHAATSERS SLOEGEN GOED FIGUUR IN DEN HELDER Zaterdag trok een dertien man en een dame tellende afvaardiging van de Texelse IJsbond onder leiding van de heer J. M. de Vries naar Den Helder om daar samen met Helderse sport vrienden deel te nemen aan langebaan- wedstrijden. Het was een tegenbezoek; in een vorig schaatsseizoen was Den Helder op Texel geweest. Er werd over afstanden van 500, 1500 en 3000 meter gereden. Op laatstgenoemde afstand mochten alleen de beste rijders uitko men en het is tekenend voor het peil van de Texelaars, dat daar acht eiland genoten bij waren. De conditie van het Texelse team was uitstekend, mogelijk ook door de intensieve droogtraining in de dennenbossen. Het merendeel van de ploeg zal donderdag deelnemen aan de 180 km. lange toertocht door Noord holland. Sjors Jimmink zal zelfs mee doen in de wedstrijdtocht op vrijdag. De „Texelse kernploeg" bestaat uit de heren E. Drijver, G. Jimmink, W. Jim mink, W. Koorn, S. Keijser, P. Keijser, I. v.d. Berg, S. Koegelberg, P. Groen, J. Kikkert, P. Saai en mej. A. Koorn. Huishoudelijke Voorlichting DEMONSTRATIE „KIP EN EI" Het produktschap voor Pluimvee verzorgt op dinsdag 25 januari in Den Burg en Den Hoorn een voorlichtings bijeenkomst. Daarbij wordt iets verteld over de consumptie van kip en ei in de huishouding. Er wordt gedemonstreerd hoe verschillende kipgerechten worden bereid. De bezoekers van de demonstra tie wordt het fijne geleerd van braden, grilleren en het maken van variaties. Ook wordt de bereiding van eiergerech- ten en -dranken gedemonstreerd. De resultaten mogen door de bezoekers zelf worden geproefd. Voorts zullen en kele films worden vertoond. De bijeen komst wordt in Den Burg gehouden in hotel „De Graaf", aanvang 13.45 uur en in Den Hoorn in „De Waldhoorn" om 20.00 uur. Kaarten zijn gratis verkrijg baar, voor Den Burg bij mevr. Eelman, Schilderend 90. en mevrouw Timmer, Beatrixlaan 98. In Den Hoorn bij mevr. Lap-Terpstra, Heerenstraat 43, en mevr. De Graaf-Zijm, „Vrij en Blij", De Wes ten. Men rekent op grote belangstelling en het is derhalve zaak zich tijdig van kaarten te voorzien. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 januari a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Den Burg tot 15.15 uur. AUTO IN DE SLOOT Gisterochtend om 8.15 uur reed de servicewagen (Volkswagen) van de Texelse Autocentrale de sloot in. waar schijnlijk ten gevolge van de gladheid. Het ongelukje gebeurde op de Pont- weg, ter hoogte van Zuid-Haffel. De Volkswagen werd flink beschadigd en moest door garage Kaczor worden weg gesleept. De bestuurder kwam met de schrik vrij. WEINIG BELANGSTELLING VOOR SPELREGELAVOND DEN HOORN De spelregelavond van ZDH werd door slechts weinig be langstellenden bezocht, een feit, dat door voorzitter De Wit in zijn ope ningswoord zeer wordt betreurd. De heer P Zegers uit Den Burg zette op duidelijke wijze de vele regels uiteen. Hij toonde aan, dat zowel spelers als publiek op de hoogte dienen te zijn; het komt de sfeer op en om het veld ten goede. Herhaaldelijk blijkt, dat men zeer weinig van de spelregels afweet. Na de pauze werd deelgenomen aan een test. De heer Zegers stelde ieder enkele vragen, waarbij de meeste punten wer den verzameld door de heer J. Duinker. In het afgelopen weekend werden weer alle wedstrijden afgelast. Spelers dienen hun conditie evenwel op peil te houden, bv. door schaatsen, wat vooral bij Den Hoorn zeer goed mogelijk is. Zoals eerder gemeld, behandelt de raad morgenmiddag het voorstel om aan mevrouw A. Hartgers-Brilleman te Amsterdam 1150 m2 bouwgrond te De Koog te verkopen voor ƒ11.500, Dit voorstel van B. en W. komt na een lange en ingewikkelde geschiedenis, die acht jaar geleden begon toen de heer IJ. Hartgers verzocht in De Koog twee woningen te mogen bouwen. Het kwam tot een grondverkoop die door de raad werd goedgekeurd op 22 december 1958. Het besluit werd goedgekeurd door G.S. op 7 januari 1959 maar de transportacte werd nimmer verleden omdat de heer Hartgers dit aanvankelijk tegenhield en later niets meer van zich liet horen. Aangezien hieruit moet worden afge leid dat de betrokkene geen serieuze po gingen meeer in het werk stelde om tot uitvoering van zijn bouwplannen te ko men, besloot de raad op 31 januari 1961 het besluit tot verkoop weer in te trek ken. Hiervan schrok de heer Hartgers en nadien stelde hij opnieuw pjogingen in het werk om de grond in eigendom te verkrijgen. Hij had zijn plan om tot het bouwen van twee woningen laten varen en vervangen door een plan voor een gebouw waarin twee woningen en een aantal appartementen zijn gepland. Dit bouwplan verwierf de goedkeuring van B. en W., zodat de grond op 15 augus tus 1961 opnieuw aan Hartgers werd aangeboden tegen ƒ10,per m2 Artikel 20 Aangezien het nieuwe bouwplan in strijd bleek te zijn met het destijds voor De Koog geldende uitbreidingsplan, werd een begin gemaakt met een pro cedure op grond van artikel 20 van de wederopbouwwet. Door een vijftal per sonen werd tegen het plan bezwaar in gebracht. De inhoud van de bezwaar schriften weerhield het gemeentebe stuur er niet van de vergunning te ver lenen. maar was voor G.S. aanleiding de goedkeuring te weigeren. Men was daar van mening dat door de recla manten het beroepsrecht op de Kroon niet mocht worden ontnomen. Op 2 mei 1962 werd het uitbreidings plan van De Koog herzien waarbij de bestemming van het perceel aan het bouwplan van Hartgers was aangepast. Tegen dit onderdeel van het plan werd door drie van de vijf eerder ge noemde reclamanten opnieuw bezwaar ingebracht en wel bij de raad, die de bezwaren echter ongegrond verklaarde. Onzekerheden Met het oog op al deze onzekerheden was het, wat de verkoop van de grond betreft, niet verder gekomen dan het ondertekenen van de voorlopige koop- acte. Deze stond nu op naam van me vrouw Hartgers, op haar verzoek omdat zij de bouw ook zou financieren. Van de mogelijkheid om bij G.S. van Noordholland in beroep te gaan werd, wat dit onderdeel van het nieuwe uit breidingsplan betrof, door 2 personen gebruik gemaakt. Pas bij besluit van 25 februari 1964, werd hierover beslist en wel in voor de gemeente gunstige zin. namelijk door verwerping van de ingediende beroepschriften en goed keuring van 't uitbreidingsplan. Voorts bleek uit een eerder verkregen infor matie bij de provinciale griffie, dat be trokkenen geen beroep bij de Kroon hebben ingesteld, zodat dit gedeelte van het uitbreidingsplan onherroepelijk werd. Geen interesse? Aangezien in de daarvoor verstreken periode door mevrouw Hartgers nau welijks enige interesse was getoond voor de gang van zaken en het bouw plan evenmin als urgent kon worden aangemerkt, raakte het wat buiten de interessesfeer en bleef daardoor liggen. In het voorjaar echter werd, omdat betrokkene niets van zich liet horen, geïnformeerd, of het bouwplan nog wel doorgang zou vinden. Hoewel betrok kene toezegde wat van zich te laten ho ren, gebeurde dit niet. Tegen de herfst werd opnieuw getracht contact op te nemen met mevrouw Hartgers maar dit dit lukte niet. Er heeft zelfs even het vermoeden bestaan, dat zij was vertrok ken met onbekende bestemming, maar dit bleek niet juist te zijn. Mevrouw Hartgers was geruime tijd in het bui tenland geweest en daardoor niet be reikbaar Eerst onlangs gaf zij te kennen als nog prijs te stellen op uitvoering van het bouwplan en daardoor op nakoming van het door B en W. gedane aanbod tot verkoop van grond. '(Conclusie: Het zijn niet alleen ambte lijke molens die langzaam draaien.... Red.) LANDBOUW EN VEETEELT BESTRIJDING VAN WILDE HAVER Geen misverstand In de Texelse Courant van vrijdag j.l. stond in deze rubriek een artikeltje over de bestrijding van wilde haver. Hierin werd ook gesproken over een mogelijke Gemeenteverordening voor de bestrijding van dit schadelijke on kruid. Van de zijde van de landbouworgani saties werd mij medegedeeld, dat dit artikeltje aanleiding kan geven tot misverstand. Er blijkt nl. enig verschil van mening te zijn over het punt of de bestrijding van de wilde haver geregeld moet worden via een verordening van de Gemeente of van het Landbouw schap. Het feit, dat de redacteur van deze rubriek over een Gemeenteveror dening sprak zou aanleiding kunnen zijn voor de gedachte, dat hij zich uit spreekt voor een verordening via de Gemeente. Hiervan is geen sprake. Het was ons onbekend, dat er in de organisaties over deze kwestie gespro ken werd en wij wisten niet, dat er naast de mogelijkheid van een Ge meenteverordening ook die van een verordening door het Landbouwschap was Met nadruk willen wij dus uit spreken, dat wij hierin geen partij ge kozen hebben en dit ook niet zullen doen. Het ging ons in het bedoelde artikel tje uitsluitend om de zaak zelf. Wij achten het van het grootste belang, dat de bestrijding van de wilde haver se rieus wordt aangepakt. Meer moet U in ons artikeltje niet zoeken. VERBOUW VAN BIETEN OP GESCHEURD GRASLAND De kwestie van de goede vruchtop volging blijft nog altijd zeer belangrijk. Het ene gewas is in dit opzicht kieskeu riger dan het andere, maar het maar klakkeloos kiezen van een bepaald per ceel voor een zeker gewas is beslist onjuist. De meeste landbouwers weten, dat rogge en zomergerst minder reageren op de voorvrucht dan bijv. tarwe en haver. Vlas stelt hoge eisen en met hieten kan men ook maar niet doen wat men wil. De laatste tijd horen wij van geval len, waarbij verbouw van suikerbieten op gescheurd grasland teleurstellingen geeft. De bieten zijn sterk vertakt en de opbrengst blijft duidelijk beneden die van percelen, waar de grond al lan ger als bouwland wordt gebruikt. Dit zou vooral het geval zijn als het om ouder grasland gaat. Percelen, die slechts één of twee jaar in gras hebben gelegen, komen beter uit de bus. Nu is het voldoende bekend, dat de vertakking van bieten op gescheurd grasland in het algemeen erger is dan op ouder bouwland. Dat echter ook de opbrengst te wensen overlaat was ons niet bekend. Wij menen echter, dat deze ervaringen belangrijk genoeg zijn om ze aan U door te geven. Wanneer bieten- verbouwers ons hierover meer kunnen vertellen, dan stellen we dit zeer op prijs. BINNENKORT ARRESLEEWEDSTRIJD? De Paardensportvereniging is voor nemens binnenkort een ringrijderij en/ of tocht met arresleden te organiseren. Belangstellenden worden verzocht con tact op te nemen met een der bestuurs leden. Het is voorts zaak, dat de paar den tijdig op „scherp" worden gezet. GERR1T TERWINDT SCHAATSKAMPIOEN S.V.O. OOSTEREND Zondagochtend heeft S.V.O. voor de leden schaatswedstrijden georganiseerd om het clubkampioen schap op de Kreek nabij De Bol. Kam pioen werd Gerrit Terwindt; 2de werd Jac. Schraag; 3de Piet Kikkert en de 4de plaats werd bezet door Adri Kalis. Zaterdagavond a.s. organiseert het bestuur van de Sportvereniging Oos terend een balavond in „Jatry", aan vang 20.00 uur. Deze avond is toegan kelijk voor leden en donateurs. Ook in- troducees zijn welkom. De muziek wordt verzorgd door het orkest van L. v.d. Wulp. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen- heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter. vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 Te koop ijzeren noren. Kogerstraat 11 Wegens plaatsgebrek te k. 1 Duitse Boxer met stamboom, kleur d.bruin. Lft. 2 jr. Lief voor kinde ren. Liefst op boerderij. Bij mevr. Hoogland, Nw. Laagzijde 51, Schagen, tel. (02240) 564 Te koop pr. aardappe len. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Met vreugde en blijd schap geven wij u kennis van de geboorte van on ze dochter en zusje Miranda M. Bruin-Kampman J. J. Bruin Marlon Texel. 12 januari 1966, De Ruyterstraat 50, Oudeschild. De heer en mevrouw Bakker-Geus geven met vreugde ken nis van de geboorte van hun dochter Harriet Weverstraat 15 Den Burg Texel, 13 januari 1966 Tijdelijk: St. Lidwinazie- kenhuis. Den Helder. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Aïda L. Zwan A. C. Zwan-Renout De Koog, 16 januari 1966 Brink 21 Met grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Karien Bij het H. Doopsel ont ving zij de namen Caroline Mathilde Maria C. E. Graaf-Bakker J. C. Graaf Ria De Cocksdorp, 16 januari 1966, Postweg C 34

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2