Cjrom 'ZwartsJexels in het harL, Koninklijk Texels Fanfarecorps van 13 naar 22 muzikanten VOORTBESTAAN VOORLOPIG VERZEKERD Zeer geslaagde uitvoering in „De Oranjeboom" Bestrijdingsmiddelen alléén zege bij matig gebruik P. Zonderivijk voor Texelse agrariërs UW fa BANKSTELLEN Moerbeek's Geen grote Sterns meer op de Schorren Schoppen DINSDAG 15 FEBRUARI 1966 TEXELSE Uitgave N.V. v/h Langcveld de Rooi) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 tedaktie: Harry de Graaf, Wifhtlminalann 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. 79e JAARGANG No. 8041 COURANT Het Koninklijk Texels Fanfarekorps is door het dieptepunt heen! Zaterdag avond, aan het begin van de jaarlijkse uitvoering in „De Oranjeboom", vertelde voorzitter P. J. Koorn, dat het groepje van dertien leden intussen weer is aan gegroeid tot 22, terwijl ook de financiële positie is verbeterd, onder meer als gevolg van de geslaagde kalenderactie. „We hebben nu een goede kans om ons 75-jarig jubileum op 7 september te bereiken", aldus de voorzitter, die overi gens zei ook in de afgelopen sombere maanden nooit aan de levenskracht van het korps te hebben getwijfeld. De belangstelling van de zijde van donateurs en genodigden voor deze uitvoering was behoorlijk, de ongunstige weersom standigheden en de slecht begaanbare wegen in aanmerking nemende. De kwaliteit van het programma was zodanig, dat wel niemand teleurgesteld zal zijn geweest. Men diende bij de beoordeling van hetgeen onder leiding van de heer C. Rijf werd gebracht te bedenken, dat 22 nog altijd een mager ledental is om tot een bevredigend resultaat te komen en dat bovendien een hunner, mej. Marga Bousma (althoorn) wegens ziekte was verhinderd. Geopend werd met de mars „Le Tam- bour-Maitre" samen met de drumband. Deze vlotte mars kwam helaas niet tot zijn recht, want de drumband overheer ste teveel. Een daaropvolgende mars, die door de drumband alleen werd ge speeld, werd met veel genoegen aange hoord al was het voor de voorste rijen in de zaal wel heel erg luid Hulde aan de majorettes voor hun geslaagde mani pulaties. Het korps vervolgde met de vrij moeilijke mars „Hoch Heideckburg" van R. Herzer. Afgezien van enkele nauwelijks opvallende technische ge breken, werd dit stuk vlot en met élan gebracht. „Souvenir de Waldteufel", een walsenpotpourri, mocht zeer ge waardeerd worden; de tempi werden goed getroffen. Een opvallend goede klank, de overgangen soms iets moei lijk, de stemming bijna steeds te loven. De bes-bas werd hier echter wel gemist. Overigens kon gesproken worden van soepel samenspel en een zeer goede ver tolking! Scenes from the countryside", de drie-delige suite van de bekende mo derne componist Jack Harvey, werd 9feervol gespeeld. Ook hier viel weer de goede orkestklank op. Wel waren er enkele onregelmatigheidjes in het sa menspel maar de vereiste spanning werd in de verschillende delen van deze compositie zeer goed getroffen. Terecht werd voor de uitvoering van deze suite langdurig geapplaudiseerd. „The desert song" van Romberg kwam eveneens ruim voldoende tot zijn recht. Ook hier werd dat bereikt, wat van deze muziek gevraagd wordt: dynamisch verant woord, de juiste sfeer en een goede klankverhouding. In het midden ont stond enige aarzeling bij de trombones, welke inzinking goed werd hersteld. „Oklahoma" (uit de gelijknamige musical) werd vaardig uitgevoerd. Hier en daar werd het iets minder geconcen treerd gespeeld, wat waarschijnlijk het gevolg was van het tumult in de zaal. Schandalig gedrag Het moet ons van het hart dat een deel van het publiek zich tijdens het concert en de daarop volgende toneel opvoering schandalig heeft gedragen. Het was vrijwel geen ogenblik werkelijk stil in de zaal, waardoor de musiceren de n het niet makkelijk hadden. Het wa ren slechts enkele lieden, die achter in de zaal voortdurend luidruchtig van hun aanwezigheid blijk gaven. Het moet een eenvoudig karwei zijn geweest om hen buiten de deur te zetten, maar ken nelijk voelde niemand zich geroepen het overige publiek deze dienst te bewijzen. Nadat de heer C. Rijf zijn muzikanten liet stoppen en de zaal om stilte ver zocht, werd het weinig beter. Dat de orkestleden hierover bijzonder verbol gen waren, is begrijpelijk. Hopelijk worden afspraken gemaakt, waardoor deze ergernis een volgende keer wordt voorkomen. CARNAVALSGROEP OPGERICHT OUDESCHILD Een aantal feest- lustige Oudeschilders heeft een carna valsgroep opgericht, die de naam „De Alikruken" draagt. De groep hoopt elk jaar in Oudeschild carnavalsfestivitei ten te organiseren. De eerste balavond wordt zaterdagavond gehouden in het dorpshuis ,,'t Skiltje". De beatgroep „The Typhoons" heeft medewerking toegezegd. Bezoekers van de avond worden extra gewaardeerd als zij zijn gemaskerd. „WIJ WETEN NIET ALLES" EIERLAND De toneelclub „Zuid- Eierland" heeft „Wij weten niet alles" van Koos Beswino in studie genomen. Wanneer het drie bedrijven tellende stuk zal worden opgevoerd, staat nog niet vast. De „Malando Tango selectie" van de hedendaagse steeds meer op de voor grond tredende componist Joh. Pala werd zeer gewaardeerd. Het is een ge lukkige zaak, dat er nog componisten zijn die voor de amateurgezelschappen verantwoorde muziek schrijven en ar rangeren. De vertolking van deze se lectie was voor velen een ontmoeting met diverse oude bekenden. Deze zeker met makkelijke muziek werd door het korps vlot en enthousiast ten gehore gelbracht Het concert werd besloten met de bekende mars „El capitan" van J. P. Sousa. Samenvattend kunnen we zeggen: een uitstekend geslaagde uit voering van de diverse composities met prachtige hoogtepunten. Nog één op merking: de trombones waren hier en daar onzeker. Naar het ons voorkwam te bescheiden, waardoor de zo rijke klank van deze instrumenten te weinig hoorbaar was. De zich dapper werende bugels waren daarentegen soms iets te scherp. Verder een uitstekende S-bas en tuba en dan die 70-jarige tenor saxofonist!! Dirigent Rijf en zijn man nen kunnen met genoegen op deze uit voering terugzien. Het was de vrucht van vele maanden intensief repeteren. Het stemt tot vreugde, dat nog steeds mensen gevonden worden, die een groot gedeelte van hun vrije tijd willen offe ren voor deze vorm van cultuur, een prachtige vrijetijdsbesteding, waarmee de uitvoerenden niet alleen zichzelf, maar ook anderen prachtige uren schenken Klucht Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, voerden leden van de jongerenvereniging „Almjon" een to neelstukje in twee bedrijven op: „Cel 13 is vrij". Het publiek kon genieten van de dwaze belevenissen van de kwartjesvinder Heintje, die zich tot op het laatste ogenblik met succes uitgeeft voor de op hem lijkende meneer Onder water. een zwemkampioen. De hoofdrol was in handen van Kees Witte Johzn.; zijn vriendinnetje Kitty werd gespeeld door Agnes Witte. Aardig spel leverden ook Bert Buysman als de gérant en Annie Barhorst als het kamermeisje. Martien Boom gaf gestalte aan de rol van de portier en de zwemkampioen Onderwater werd uitgebeeld door Kees Bakker. Kees Commandeur liet zich kennen als de strenge trainer Droogrek en Jan v.d. Berg was de politieman, die Heintje tenslotte in de kraag grijpt. Kleinere rollen hadden Juul Swarthof als de dweperige juffrouw, die met aile geweld een handtekening van Onderwa ter wil hebben en Harry Ran als de verslaggever. Het was jammer dat vooral het begin door het geroezemoes in de zaal onverstaanbaar werd, waar door men eerst na enige tijd ging be grijpen waar het eigenlijk om ging. De regie berustte bij mevrouw R. Rijk- Koster; de grimage verzorgde mevrouw Beumkes-Radder. De laatste jaien maakt men zch in toenemende mate bezorgd over de chemische bestrijdingsmiddelen, die in de landbouw op steeds groter schaal worden toegepast. Deze pesticiden, die zowel tegen ongewenste planten als dieren worden ingezet, blijken op den duur niet alleen voordelen op te leveren. Zoals wij reeds uitvoerig in een vorig artikel uiteenzetten, kunnen bepaalde landbouwvergiften nu reeds met vrij grote zekerheid worden aan gewezen als de oorzaak van sterfte onder bepaalde vogelsoorten. Het vergif is intussen in de weefsels van zowel mensen als dieren binnengedrongen en velen vragen zich in angst af wat hier op den duur het gevolg van zal zijn. In wetenschapskringen is men er zelfs al van overtuigd, dat dit overal aan wezige vergif een groter gevaar voor de mensheid betekent dan de veelbe sproken radio-actieve verontreiniging. Het was een goed idee van de Bedrrijfsvoorlichting Texel om dit actuele onderwerp eens te laten belichten door iemand die beroepshalve dagelijks met bestrijdingsmiddelen heeft te maken: de heer P. Zonderwijk van de Plantenziektekundige dienst te Wageningen. Gezien de functie van de spreker, king nadert de 3 miljard en het meren- die er geen belang bij zou hebben land bouwvergiften te veroordelen zoals sommige verontruste natuurbescher mers doen, was het opvallend dat hij een ernstig waarschuwend geluid liet horen. Te veel landbouwers spuiten te veel en spuiten ook „onkruid" dood op plaatsen waar men er niet de minste hinder van ondervindt. Afgezien van de gevaarlijke gevolgen op de lange duur wordt zo vee'l directe schade aan het landschap toegebracht. Aan de hand van een reeks kleurdia's wist de heer Zonderwijk dit laatste overtuigend aan te tonen. De spreker vertelde, dat hij bij de plantenziektekundige dienst de taak heeft verschillende door de bui tenlandse industrie ontwikkelde nieuwe preparaten op bruikbaarheid te testen, waarna ze via een commissie, die het mogelijke gevaar voor mens of dier on derzoekt, op de Nederlandse markt worden toegelaten. Zege Dat de bestrijdingsmiddelen van enorme betekenis zijn voor de mens in het algemeen, staat vast. In 1917 stier ven in Oost-Europa nog 4 miljoen men sen aan vlektyphus; dankzij het DDT, dat in 1942 werd uitgevonden, behoren dergelijke rampen tot het verleden. Het zijn vooral de insecten waartegen de mens al sedert eeuwen de strijdt voert. (Van de ca. één miljoen beschreven die ren horen er 700 000 tot die groep). Niet alleen om het directe gevaar (over brengen van ziekten e.d.) maar vooral omdat insecten onvoorstelbare hoeveel heden voedsel verslinden, die voor de mens bestemd waren. De wereldbevol- deel heeft onvoldoende voedsel ter beschikking. Stellig zou de nood zonder de insectendodende middelen nog enorm veel groter zijn. Maar de wijze waarop de mens zijn plantaardig voedsel kweekt, roept ook weer bepaalde insectensoorten op. Grote percelen aardappelen, die nooit in de natuur voorkomen, geven enorme uitbreidingsmogelijkheden aan de colo radokever. Het diertje dat in de vrije natuur geen last veroorzaakt, wordt dan tot een plaag en de insecticiden zijn nodig om hem er onder te houden. De intensivering van dezelfde aardappel teelt leidde tot aardappelmoeheid. Het natuurlijke evenwicht wordt door de mens verbroken. Zelf kan men zien hoe plant en dier in de vrije natuur elkaar op peil houden. De spreker noemde het Jacobskruiskruid in de dui nen, dat bij sterke uitbreiding wordt weggevreten door rupsen. Dit inten siever optreden van insecten als gevolg MEUBELHANOEL Den Burg Tel. 2572 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Wèl goede broedrcsultaten in weidegebieden Teleurstellend was het, dat op de Schorren in het afgelopen seizoen in het geheel geen grote sterns gebroed heb ben. Ook op andere broedplaatsen is de grote stern vorig jaar achteruitgegaan of geheel weggebleven. Wel broedden er op de Schorren enkele Noordse sterns en 170 visdiefjes. In de weide- vogelreservaten verliep het broedsei- zoen bevredigend. Drijvers Vogelweid de 'Bol spande weer de kroon met 46 kieviten, 54 ture luurs, 11 grutto's en 43 kluten. Ook bo tanisch is dit terrein bijzonder waarde vol door de rijkdom aan orchideeën en addertong. Van Dijkmanshuizen en Waalenburg valt speciaal de goede kemphanenstand te vermelden. In de brakke graslanden aan de noordkant van Dijkmanshuizen werd de daarvoor kenmerkende zeldzame moeraspaarden- bloemsoort Taraxacum hoeaicense ont dekt, die nieuw is voor Nederland. De uitgediepte plas Troelje aan de weg van Oudeschild naar De Waal le verde het eerste jaar al goede broed- resultaten op, namelijk 10 kluten, 8 visdiefjes, 6 kokmeeuwen en enige bontbekplevieren. Ook de in de nabij heid gelegen in het kader van de ruil verkaveling gegraven plas de Snippen ontwikkelt zich bevredigend. Het bovenstaande werd gemeld in het jaarverslag 1964-'65 van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. van de wijze waarop de mens zijn voed sel kweekt, doet zich ook voor bij de schimmels, die dus ook bestreden moe ten worden door chemische middelen. Het bespuiten met insecten-, schim mels- en onkruiddodende middelen heeft tal van ongewenste bijeffekten. Zo worden bij ïnscctenbestnjding ook de natuurlijke vijanden van de insec ten gedood, b.v. de sluipwespen. Terwijl we die roof wespen juist zo graag zou den overhouden, omdat anders steeds méér vergif moet worden gespoten wat weer de resistentie van de te bestrijden soorten in de hand werkt. Bij het be spuiten blijven nl. enkele insecten over, die zich niets van het vergif aantrek ken en ook weer nakomelingen krijgen, die er bestand tegen zijn. De roof insec ten zouden die oveihlijvende insecten moeten verorberen. Bij de ontwikkeling van de insecticiden zoekt men dan ook naar selectief dodende stoffen, de laat ste tijd met succes. Groot gevaar Het bekende boek van Rachel Cars on „Dode Lente" heeft de aandacht gevestigd op de zeer grote gevaren, die aan het toenemend gebruik van insec ticiden zijn verbonden. Het vermeldt een reeks gevallen, waarin grote hoe veelheden dieren slachtoffer werden. Zoals massa's lijsters, die vergiftigd werden door wormen. De wormen had den nl. de afgevallen bladeren van be spoten vruchtbomen gegeten. In Cali- fornië stierven futen. Een onderzoek leerde, dat een dodelijke hoeveelheid DDD in hun vetweefsel was opgeslagen. De dieren leefden nl. van organismen, die uit het water voedsel opnamen, dat was besmet met deze gifstof, die in een uiterst geringe concentratie (1 deel op 50 miljoen delen water) erin was ge bracht. Met name wijlen president Kennedy was door deze verschijnselen zeer verontrust De door hem benoemde wetenschappelijke commissie kwam tot de conclusie dat het toenemende insec- ticidengebruik een groter gevaar voor mens en dier inhoudt dan de radio actieve verontreiniging. Van oudsher De heer Zonderwijk ging uitvoerig in op de geschiedenis van de pesticiden. Reeds de Bijbel vermeldt het gebruik van zout om plantengroei te voorko men. Eerst in 1870 werd begonnen met selectieve onkruidbestrijding (het on kruid dodend - het gewas sparend). Later werd kalkstikstof toegepast. In 1932 kwam het DNOC, een bijzonder giftige stof. Na de oorlog werden de groeistoffen gemeengoed. Het weten schappelijk onderzoek leverde telkens nieuwe stoffen af en langzamerhand zijn vele tientallen vergiften in de han del, alle met een specifieke werking. De produktie van deze stoffen is een grote en belangrijke industrie gewor den. Het ontwikkelen van steeds nieu we stoffen blijft nodig, omdat een ver schuiving in het onkruidsortiment wordt veroorzaakt. Niet altijd MOET onkruid altijd bestreden wor den? De heer Zonderwijk meende, dat men zich eerst dient af te vragen hoe groot de rentabiliteit van de bestrijding is. Als het niet te erg is. moet men het laten staan; anders is het middel erger dan de kwaal. Het gebruik van onkruidbestrijdings middelen heeft geleid tot verarming van de flóra, speciaal de wilde flora, waaraan het landschap veel van zijn bekoorlijkheid dankt. In Nederland ko men ca 1300 wilde plantensoorten voor OVERDENKING Ik schop. Jij schopt. Hij schopt. Wij schoppen allemaal. Het zou een carnavalslied kunnen zijn bij een rondedans van enkele verwil derde en heetgebakerde tapkastgasten. In werkelijkheid is het een momentop name van iedere menselijke gemeen schap, waar het moeilijk is om handen en voeten thuis te houden. Het kind, dat met sneeuw werd inge peperd en als verliezertje van zich af bijt, biedt een aantrekkelijker schouw spel - ook al kan het pijn doen -. dan de 'redelijke' mens, die na een onhan dige berisping (schop) terugblaft (schop) omdat hij de verliezer is. Wij schoppen allemaal, soms raak met geslepen tong, soms in de lucht, omdat er niets te schoppen valt. Het schijnt ons in het bloed te zitten, iemand pijn te doen. Raar bloed, klein-menselijk bloed. Ik ken er één: Hij werd geschopt; Hij vroeg om herhaling, want zelf schop pen deed Hij niet. Dat zat niet in zijn bloed. Christus en Christen verschillen niet veel op papier. Maar leven is geen pijn doen, maar goed doen, vandaag en hier. Ik heb U toch geen pijn gedaan? P. Boilerman. „RHYTHMISCHE EILANDERS" IN NIEUWE VORM Het bekende bandje „De Rhythmi- sche Eilanders", dat al sedert jaren in verschillende zalen op Texel voor dans en amusementsmuziek zorgt, heeft als gevolg van diverse omstandigheden een gedaanteverwisseling ondergaan. Zater dagavond na afloop van de uitvoering van het Kon. Texels Fanfarekorps zag men de band in de nieuwe samenstel ling: Tom v.d. Wulp uit Den Burg (lei der), accordeon; Ruud Baks uit Den Helder, gitaar; Cor Dusseldorf uit Den Helder, bas; Tonny Re ij uit Den Burg, piano, en Henk Maas uit Den Burg, drums. (inclusief onkruiden). 434 soorten zijn intussen uitgeroeid. Zuiver zakelijk be keken maakt dit weinig indruk. Het gaat de boer erom, dat hij zijn graan zo goed mogelijk kan verbouwen en wat langs de wegen groeit of niet groeit interesseert hen* niet zo veel. „Maar de wilde flora is er niet voor niets. Daar moet je binnen de grenzen van de rede lijkheid op terug kunnen vallen om b.v. de aardappel te veredelen of de iep. De wilde flora levert nieuw bloed en de vernietiging ervan is derhalve schade lijk", aldus de spreker, die er op aan drong alleen te spuiten wanneer het werkelijk noodzaak is. Het bespuiten van onkruiden in de grasberm is meest al niet nodig en moet dus achterwege blijven. Oc aanwezigheid van kruiden in het grasland blijkt voordelen te heb ben. Het voorkomt eenzijdigheid in het menu van het vee. Ook het doodspuiten van drijvende waterplanten in sloten is vaak niet zin vol. Door het afsterven van de planten komen de onder water groeiende soor ten juist tot ontwikkeling, waardoor men naderhand toch met mechanische middelen aan het werk moet. Ook hier dus een verschuiving. Bedreiging landschap Een zeer belangrijk argument om de chemische middelen niet meer toe te passen dan noodzakelijk is, noemde de heer Zonderwijk de verarming van het landschap, die door de onkruidbestrij- dingsstoffen wordt veroorzaakt; hier kunnen de middelen tot vloek worden. Iemand, die oog heeft voor de onder linge samenhang in de natuur, weet dat hij door het vernietigen van brand netels en bloemen ook allerlei vlinders om zeep helpt. De aanwezigheid van landschap dat door een veelheid aan soorten planten en dieren afwisselend en bekoorlijk is. is vooral voor de men sen uit de steden (het grootste deel van onze bevolking) van belang. Hoe groter de afwisseling is in een milieu, hoe prettiger er geleefd wordt. Aan de hand van een reeks dia's, die gedeeltelijk op Texel waren opgnomen, werd vooral deze kant van de zaak uitvoerig toege licht. Hoewel de spreker in zijn betoog voortdurend rekening had gehouden met de praktijk en meerdere malen had toegegeven, dat de vele giftige middelen nu eenmaal moéten worden toegepast, omdat het direct levensbelang is, bleek tijdens het vragen stellen na afloop, dat men niet al zijn ideeën kon onder schrijven. Zo v/erd betoogd, dat door het gebruik van maaidorsmachines ook de kleinste sporen onkruid bijzonder veel last veroorzaken. Men zal dus nooit 'moeten aarzelen de spuit ter hand te nemen als het om het bouwland zelf gaat. Overigens bleek men de lezing van de heer Zonderwijk zeer ter harte te hebben genomen. Aan hem en zijn assistent werden door de heer Alb Dros, voorzitter van de Bedrijfsvoor lichting, geschenken onder couvert overhandigd.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1