Ook ons eiland doet mee in voedselaetie voor India AGENDA DEK kampt met ledengebrek en financiële moeilijkheden SPECIAAL GIRONUMMER VOOR TEXEL: Beroep op oud-leden: Kom terug! Drumband naar Keulen? Woningruil Wie heeft meisje Brandkast Esso kruipolie BOERENPARTIJ TEXEL Algemene Vergadering Hotel De Graaf vraagt meisje Dr. Siebinga vrijdagavond geen spreekuur Jeanet gaat weg VERHUISD meisje voor 't seizoen zomerhuisje of huis bakfiets Toneeluitvoering in Midden Eierland De landelijke actie „Voedsel voor India" georganiseerd door de NOVIB is stellig ieders aandacht waard. Niemand zal ontkennen dat geld, bestemd om de hongersnood van 120 miljoen mensen te lenigen, bijzonder goed besteed is. In de komende weken hopen wij te kunnen bewijzen, dat ook de Texelaars verder kijken dan bun eigen welvarende wereldje door deze actie in ruime mate te steunen. Speciaal voor Texel hebben wij ons gironummer 652 beschik baar gesteld, waarop men zijn bijdragen kan storten met de duidelijke ver melding „Voedsel voor India". Aldus wordt het mogelijk telkens te publiceren hoe groot het binnengekomen bedrag is, dat tenslotte aan de NOVIB zal wor den terhandgesteld. Wij hopen, dat op deze wijze een extra-stimulans wordt verkregen. De eerste bijdragen zijn reeds ontvangen, nl. van de leerlingen van de RHBS. Het idee voor dit plaatselijke accent in de landelijke actie kwam ook uit de HBS, nl. van de heer J. Sikkens te Den Burg. Hij verzocht ons het volgende artikel te publiceren: Het dringt steeds meer door dat de honger in India verontrustend is ge worden. In feite is deze situatie al jaren zo, maar daarvan horen we te weinig, of we stellen ons er niet van op de hoogte. Tot ongeveer vijftig jaar geleden nam de bevolking van de gehele wereld langzaam toe: doordat bij de geboorte veel kinderen stierven en doordat de mensen minder oud werden dan tegen woordig, kon de vermeerdering van de voedselproduktie de toename van de wereldbevolking bijhouden. Door de verbetering van de medisch-hygiëni- sche toestanden werd het getal van de zuigelingensterfte in de loop van deze eeuw kleiner en de gemiddelde leeftijd werd hoger, m.a.w. de wereldbevolking nam zeer sterk toe. Wereldbevolking In januari van dit jaar zijn de resul taten van een onderzoekingsrapport bekend gemaakt in een bijeenkomst van de Amerikaanse senaatscommissie voor bevolkingsvraagstukken. Vier nobel- pnjswinnaars gaven hierin hun mening, o.a. Senator Ernest Gruening, die be weerde dat sinds het begm van de stu diebijeenkomsten, zeven maanden gele den, de wereldbevolking was toegeno men met 35 miljoen mensen. De toena me van de mensheid ontwikkelt zich op benauwende wijze en dit is vooral het geval in Z.O.-Azië. Zuid-Oost-Azië Het is bekend, dat bijna zestig pro cent van de wereldbevolking woont in Zuid-Oost-Azië. Veertig procent is ver deeld over de rest van de wereld, voor al geconcentreerd in N.W. Europa en N.O. Verenigde Staten. Hierbij dienen wij te bedenken dat het gemiddelde in- HET RECREATIEPLAN: EEN MISGREEP De gemeente Texel heeft tot op heden niet erg gelukkig gehandeld bij het be stemmen van landbouwgrond tot recre atiegebied. Bij de eerste aanwijzing werd Gerritsland destijds reeds danig verknoeid. De provincie, die er aanvan kelijk mee akkoord ging, trachtte de fout achteraf nog gedeeltelijk goed te maken, maar het was al te laat. Ons gemeentebestuur, dat door die toewij zing in Gerritsland er voor jaren af dacht te zijn, moest al heel spoedig méér gronden tot recreatiegebied be stemmen. Onlangs werd bekendheid ge geven aan het grote recreatieplan, waaruit onder meer blijkt, dat nu heel Gerritsland eraan gaat, plus het Mien- terglop en een deel van het Kogerveld. Bovendien een stuk van de Naai bij Loodsmansduin en een stuk in de Witte Hoek tegen de dijk. Te verkopen is die grond wel, maar ik zou willen vragen: is dit plan ver antwoord voor de toekomst? Ik dacht het niet. Want als het gerealiseerd wordt, hebben wij een groot deel van datgene wat Texel „Texel" maakt, voor altijd verknoeid. Ik weet niet of de ge meente nu met meer inzicht tewerk is gegaan dan de vorige keer en een bere kening heeft laten maken van de toe komstige vraag naar recreatiegrond. In die berekening zal dan o.m. het volgen de betrokken moeten worden: de groei van de bevolking; de groter wordende welvaart, de langer wordende vakan ties, de toenemende automatisering (met als gevolg een vierdaagse werk week wat een verdubbeling van de vraag naar vakantiehuisjes tot gevolg zal hebben), de toenemende luchtver ontreiniging in steden en industriege bieden. een betere verbinding Alkmaar- Den Helder, de beschkbare ruimte voor recratiebouw bij andere badplaatsen aan onze kuststrook en andere factoren. De uitkomst van die berekening moet men daarna nog met een bepaald getal vermenigvuldigen omdat heden alles sneller gaat dan gisteren en morgen, alles sneller gaat dan vandaag. Wij moeten dus een plan maken dat zoveel mogelijk ruimte biedt aan onze gasten, maar zo weinig mogeijk afbreuk doet aan ons landschap. Dan denk ik aan de polders. Waalenburg komt niet in aanmerking, dat is zo fraai en wijds; daar moeten we afblijven. Eierland lijkt gunstiger, maar dat ligt te dicht bij de duinen, die beslist ongerept moe ten blijven. De Prins Hendrikpolder is te klein; daar komen we niet mee uit en bovendien zou ieder die op Texel komt. al direct worden geconfronteerd met honderden huisjes die allen slecht passen in het landschap. Blijft over Het Noorden. Daér zouden we het grootste gedeelte van kunnen gebruiken, met als uitwijkmogelijkheid een strook van Eierland tussen de Hoofdweg en de Noorderdijk. De afstand naar duin en komen van Europeanen en Amerika nen 8x zo groot is als het gemiddelde inkomen van de inwoners van Z.O. Azië. De volgende staten zijn het dichtst bevolkt in Z.O. Azië: China: 725 miljoen mensen (bijna XU van de wereldbevolking), India: 440 miljoen mensen; Japan: 100 miljoen mensen; Indonesia: 100 miljoen mensen (vooral Java). Volgens een rapport van de Verenig de Naties in 1958 is komen vast te staan, dat de bevolking in Azië en Zd.- Amerika het sterkst toeneemt en dat dit minstens tot het jaar 2000 voort duurt. Nieuwe situatie Deze geweldige toename van de be volking in Z.O.-Azië heeft een volko men andere situatie tot gevolg: De voedselproduktie in Z.O-Azië kon de explosieve groei van de bevolking niet bijhouden. Het verschil van de toename van de bevolking en de toename van de voedselproduktie wordt steeds groter. India India leeft hoofdzakelijk van rijst. Vooral langs de rivier de Ganges en langs de kust van Oost- en Zuid-India wordt rijst geproduceerd, maar de op brengst is veel te gering. De Unesco heeft al verschillende de len van India door middel van ontwik kelingsprojecten gestimuleerd (Punjab, Uttar Pradesh, Bihar). En deze ontwik keling gaat steeds door, maar zal pas na tientallen jaren resultaten opleve ren. Droogte Het afgelopen seizoen is er echter iets gebeurd dat India er net niet meer bij kon hebben: Er heeft een enorme droogte geheerst. De Z.W.-moesson bracht vanaf september praktisch geen regen. Gevolg: mislukking van de rijst oogst: Hierdoor kwamen 120 miljoen mensen in een steeds meer om zich heen grijpende honger-epidemie te verkeren, waarvan 12 miljoen mensen op het ogenblik in levensgevaar zijn (net zo veel als in Nederland wonen!). Als U deze gegevens op U in laat werken, kan ik me voorstellen, dat U zich afvraagt: wat moet ik er aan doen. Het antwoord vindt U in de inleiding van dit artikel India rekent op Uw steun I DEN HOORN Het fanfarekorps en de drumband van D.E.K. zijn in het afgelopen verenigingsjaar bijzonder ac tief geweest. Uit het jaarverslag van mej. Martha Bakker, dat op de vrijdag avond gehouden jaarvergadering werd voorgelezen, bleek dat men vele malen bij feesten en jubilea present was. Op het concours te Heemstede werd een eerste prijs behaald. Toch heeft D.E.K. het moeilijk, niet alleen in financieel opzicht, maar ook wat betreft het aan tal leden. In het afgelopen jaar ver trokken acht leden en er kwamen geen anderen voor in de plaats. Besloten werd een beroep te doen op oud-leden om weer terug te keren. Maar ook de jeugd is van harte welkom. Het fanfare telt nu 19 leden en vier leerlingen. Ook de drumband kan nieuwe leden ge bruiken. Iedere zaterdagmiddag wordt gerepeteerd, waarbij niet alleen meisjes uit Den Hoorn welkom zijn, maar ook die uit De Westen, de P.H. Polder en 't Horntje. De drumband kreeg de uitnodiging om op Pinksteren op te treden in Keu len. Of men er gevolg aan zal geven is evenwel niet zeker, want zo'n bezoek brengt hoge kosten met zich mee. Na voorlezing van het financieel ver- strand is niet groter dan vanuit Den Burg. Als we het Noorden tot recreatie gebied zouden bestemmen, hebben we meteen een mogelijkheid om de kam peerders uit de duinen te halen, want die horen daar niet! De duinen moeten niet bewoond worden; ze worden na melijk tegelijkertijd uitgewoond en dat moet gestopt worden. De duinen naast de strandslagen moeten evenwel voor ieder vrij zijn; géén gereserveerde plaatsen voor hen die daarvoor willen betalen. De fa. Kruk dient zo spoedig mogelijk opdracht te krijgen het bun kerdorp op Locdsmansduin te slopen, want dat is een foeilelijke toestand. Onze voorouders hebben ons Texel nagelaten zoals het was na de tweede wereldoorlog met een prachtige duinen en bossenrand. Van Den Hoorn tot de vuurtoren was het vrijwel geheel zoals het eeuwen geweest is. Deze strook met zijn boerderijtjes, weide-, bouw- en bol lenland vormt een natuurlijk voorpor taal voor de duinen. Deze duinstrook mogen wij niet in één generatie voor altijd verknoeien. Onze generatie moet hierover beslissen. Wat doen wij? Ver kopen wij dit alles? Of hebben wij nog enig verantwoordelijkheidsbesef, het besef dat wij allen verantwoordelijk zijn voor dat wat wij voor altijd ver knoeien en daardoor niet kunnen door geven aan ons nageslacht en het nage slacht van onze gasten? Zuiver zakelijk gezien is het óók fout, want als wij bij de eerste kreten om recreatiegrond de mooiste stukken van Texel alvast maar gaan verkopen, om dat dit het makkelijkste is en omdat wij daar toch al een gedeelte van verknoeid hebben, dan zal de recreatieve waarde van het geheel meer verminderen dan de opbrengst bedraagt. Ook daarom doen wij het niet. Gasten? Akkoord, zoveel als er maar willen komen. Maar dan zullen wij hen daar moeten laten verblijven, maar zij zo weinig mogelijk schade toebrengen aan datgene waar zij eigenlijk voor komen. M. Bakker, „Astrid", Den Burg. slag door de heren J. Kiljan en S. Zijm werd aan de heren A. Smit en C. Dek ker de D.E.K.-medaille voor het 40- jarig lidmaatschap uitgereikt. Voorts werden er certificaten uitgeloot van 10(nummers 4, 12, 68, 42 en 70) en 25,(nummers 5, 42, 62, 55 en 6). Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. Bruin en J. Kiljan herkozen. De heer A. Smit verklaarde zich be reid de plaats van vaandeldrager in te nemen. Tijdens de rondvraag werd voorge steld de prijs van donateurskaarten te verhogen, maar hier voelde het bestuur weinig voor. Besloten werd de prijs van ƒ1,50 voor enkelingen en 2,50 voor pa ren ongewijzigd als minimum te hand haven. Men kan desgewenst altijd meer geven. De drumband gaat een aktie voeren om begunstigers van de band te werven. Geklaagd werd dat de tweede avond van de uitvoering van vorige week (waar veel jeugd aanwezig was) veel te rumoerig was. Besloten werd zodanige maatregelen te treffen, dat dit voortaan wordt voorkomen. Uitvoerig werd gediscussieerd over de praktijk van het musiceren, waarbij ieder ten slotte tot de conclusie kwam, dat ieder bij volledige inzet en uiterste inspan ning iets kan bereiken. Voorts moet het beruchte Texelse kwartiertje worden afgeschaft; men gaat deze week precies om acht uur met repeteren beginnen. Het middernachtelijk uur was reeds verstreken toen de heer B. Bruin, die vooBzitter Kikkert verving (omdat hij tijdens de vergadering werd weggeroe pen) de bijeenkomst besloot. GDS 2 SPEELDE GOEDE WEDSTRIJD GDS 2 speelde zaterdag tegen HAV uit Den Helder een goede wedstrijd. Aanvankelijk leek het, dat de overwin ning naar HAV zou gaan, want GDS stond in een ommezien met 19 achter. Door goed serveren lukte het de achter stand in de halen en met 1510 te win nen. De tweede se.t toonde hetzelfde spelbeeld. GDS stond eerst met 08 achter, maar won toch nog met 1510. De wedstrijd GDS 1-Alliance '22 ging wegens het slechte weer niet door. De eerstvolgende wedstrijd van GDS 1 wordt woensdag 16 februari gespeeld tegen Flevo uit Enkhuizen. MORGEN ARRESLEEWEDSTRIJD IJs en weder dienende zal morgen middag in de Dennen een ringrijderij en rondrit met arresleden worden gehou den. Deelnemers dienen om 12 uur pre sent te zijn bij Catharinahoeve. Het programma is conform de oorspronke lijke plannen, die enkele weken geleden wegens ongunstig weer moesten wor den uitgesteld. Nadere inlichtingen geeft het bestuur van de Paardensport- vereniging. GESLAAGDE DEMONSTRATIE BEJAARDENGYMNASTIEK IN „IRENE" Vijftig bejaarden worden vrijdag in de conversatiezaal van huize „Irene" present om de demonstratie bejaarden- gymnastiek door mevrouw H. Kucsmi- rac uit Amsterdam mee te maken. Een groepje van 12 dames en heren was be reid de diverse oefeningen uit te voe ren. Zelfs een 92-jarige deed dapper mee. Een soortgelijke demonstratie zal vrijdagmiddag, 2.15 uur, worden gege ven in het Gollards Rustoord en wel licht ook in „Sint Jan". Mevrouw Kucsmirac hoopt dan spoedig een club te kunnen vormen, die op regelmatige tijden bijeenkomt om de stramme spie ren soepel te maken. Bejaarden kunnen zich nu reeds opgeven bij de leiding van een van de rusthuizen. Woensdag 16 februari Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgedrive, bridgeclub Groot Slem. Donderdag 17 februari Den Burg, Hotel „Tubantia", 20.00 uur, alge mene vergadering van de Boerenpartij, afd. Texel. Vrijdag 18 februari Den Burg, Dorpshuis, fotoclub De Kiekendief CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 februari a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Den Burg tot 15.15 uur. Door rood licht rijden is een uitda ging van het noodlot. Roekeloze rijders negeren steeds meer de verkeerslich ten. Het aantal ongevallen op kruispun ten neemt als gevolg daarvan snel toe Overdag zijn het meestal aanrijdingen, die beperkt blijven tot blikschade, 's Avonds is de kans op een ernstig on geluk groter. Verkeerslichten zijn er om de door stroming en de vlotheid van het- ver keer te bevorderen. Om andere wegge- STRANDTARIEVEN MET 15 EN 25% VERHOOGD Tijdens een informele besloten zitting- van de gemeenteraad zijn de strand- huren voor 1966 vastgesteld. De tarie ven voor strandhuisjes worden met 15% verhoogd; de tarieven voor consumptie tenten met 25%. Tc De Koog moet voortaan ƒ7,pacht per meter voor strandhuisjes worden betaald, paal 17 5,75; Westerslag 5,75; De Krim, paal 8, 12 en 31 ƒ4,Per huisje wordt een minimum breedte van 5 meter aange houden. Voor consumptietenten moet te De Koog voortaan ƒ565,worden betaald bij 10 meter of minder, voor elke meter méér ƒ56,50. Dit is aanzienlijk meer dan hetgeen men bij paal 17 betaalt (375, en voor elke meter méér 37,50). Ook op het Westerslag bedraagt het tarief 375,Voor De Krim. paal 9 en paal 12 is een bedrag van ƒ315,vastge steld. Een ventvergunning komt op ƒ125, en de huur van strand ten behoeve van trampolines op ƒ190, DEN HOORN ZONDER STROOM DEN HOORN Doordat bij graaf werkzaamheden op het Klif een kabel van de TEM geraakt werd, raakte Den Hoorn donderdagmiddag lV« uur zon der elektriciteit. bruikers kruisend verkeer, voetgan gers de gelegenheid te geven voorbij of over een kruispunt heen te komen. Als U voor het gele licht nog heel goed kunt stoppen dus zonder door bruusk remmen het achteropkomende verkeer in gevaar te brengen bent U dat verplicht. Gas geven en nog nét door geel of zelfs door róód licht rijden betekent kans op een botsing met krui send verkeer; het brengt voetgangers op z'n minst in verwarring. Door-rood-licht-njden: een sportieve rijder geeft anderen de tijd om op te rijden of om over te steken. Een goede rijder trekt ook niet op vóórdat het ver keerslicht op groen is gesprongen. Maar dan is hij of zij ook niet traag met wegrijden, want bij groen móet U doorrijden. Het verkeerslicht is er voor uw en ieders veiligheid. Groen ga Geel stop Rood sta TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25: elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter. vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 Te koop ipr. aardappe len. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Nog steeds voorradig hand- en moesappelen. M Huisman, De Veen, tel. 2203 Verloren donkerblauw nylon regenbroek. F. Eel- man, Oosterend, tel. (02223) 237 Verhuisd van Gasthuis- rtr. 10 naar Wagemaker- straat 2. H Veenbaas Te koop aangeb. jonge jachthond. Te bevr. J. Bakker, Kikkerstr. 68, De Cocksdorp, Texel Konijnen te koop bij J. Fokker, Hogereind 22, De Waal, tel. (02220) 2170 Dankbaar en blij berich ten wij de geboorte van onze zoon en broertje Alfons Bij het H. Doopsel ont ving hij de namen Alphonsus Johannes Th. Kiljan-Smit G. Kiljan en kinderen Diek 7, Den Hoorn, Texel, 12 februari 1966. Enige kennisgeving voor Texel Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onze dochter Marga Grietje (MARGA) D. Geus-Beckermann J. W. Geus Emmalaan 3, Den Burg, Texel, 13 februari 1966. Tijdelijk: St. Lidwinazie- kenhuis, Den Helder. Mijn hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling tijdens mijn ziekte en bij mijn thuis komst ondervonden. Wim Bakker, „Sunrise" De brandkast is open Onze hartelijke dank aan allen die zo daadwerke lijk en enthousiast heb ben meegeleefd. „Bispinckhof" aangeboden woning in Den Helder voor woning op Texel. Adres te bevragen bij het bureau Texelse Courant. 5 februari mijn lichtblau we Astralon vestje per abuis uit De Oranjeboom meegenomen. Gaarne te rug. Trees Kuip, De Westen, telefoon (02220) 2035 Gevraagd per 1 maart voor kantoor. Schr. sollicitaties aan BOEKHOUDBUREAU Th. I. v. Arnhem, Beatrixlaan6. Wie kan haar komen vervangen Mevr. Coutinho, tel. na 19 uur, 2023. E. MOOJEN, van Molenstraat 65 naar Wagcmakerstraat 6, Den Burg. GEVRAAGD Pension Tatenhovc, De Koog, tel. 274 TE KOOP. Biand- en inbraakvrij; hoog 100, breed 62, diep 45. Electrohuis Bakker N.V., tel. 2000 Te huur gevraagd in de periode 9 t/m 24 juli; voor 8 personen. Omgeving Den Burg of Oost. Brieven onder no. 865 aan bur. v.d. blad. Te koop een onderstel geheel gerevi seerd en op prima ban den. Timmer's Bakkerij, Hogerstraat, tel. 2420 (maakt vastgeroeste de len los), in spuitbus ƒ4, Esso luchtverfrisser (voor gebruik in huis en auto) in spuitbus ƒ3,25 Houders voor verzeke ringsplaatje, compleet m. 4 boutjes 0,75 Accu's voor alle doel einden. Doet Uw voor deel; vraagt prijs. 18 maanden garantie. Acculaders 6 en 12 volt 32,50 - ƒ51,25 A.J.VONK. Op 19 februari wordt ten bate van de schoolkas het blijspel „TINUS DE TREITERKOP" gebracht, in de oude o.l. school, aan vang 8 uur. Entree ƒ1,50, koffie met koek inbegrepen. op a.s. donderdag 17 februari 8 uur in Hotel „Tubantia" a.d. Pontweg. Ieder is welkom De secretaris, J. Wiersma

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2