mmm JL 1 J Doodlopende zijweg Te Leeuwarden Stichting tot bevordering van inpoldering wadden opgericht De menselijke stem een vingerafdruk in geluid Inventum elektrische onderdeken BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF schrijfmachines Bakkers Ijzerhandel LEEUWARDEN Te Leeuwarden is een Stichting tot bevordering van de inpoldering van de Waddenzee tussen Ameland en de vaste wal opgericht. Sinds in het afgelopen voorjaar het provinciaal bestuur van Friesland het „tweedammenplan" heeft geponeerd is er als het een en ander gedaan om de uitvoering van dit plan te bevorderen. Er is o.a. met de minister van Verkeer en Waterstaat over gesproken. Een uit voerig waterstaatkundig onderzoek zal in ieder geval aan het nemen van de definitieve beslissing vooraf moeten gaan en daaraan wordt op het ogenblik al hard gewerkt. Hoewel er in de kringen van natuur bescherming bezwaren naar voren wor den gebracht, voelt men in Friesland over het algemeen wel voor dit plan, want het zou de nieuwe recreatieve mogelijkheden scheppen waaraan m het Noorden van het land nu reeds (en bij een verdere economische ontwikke ling nog meer) dringende behoefte be staat. Omdat het in te polderen gebied tussen Ameland en de Friese kust zou komen te liggen zou de verhoging van een flink deel van de Friese zeedijk kunnen worden uitgespaard en daarom hoopt het provinciaal bestuur dat een beslissing zal kunnen worden genomen eer men met de verhoging van de Frie se zeedijk tot dit traject gevorderd is. Zover zal het omstreeks 1970 zijn. In de thans gevormde stichting heeft een bundeling plaats gevonden van enkele groeperingen en een aantal ge meenten, die sterk bij de vragen rond om de inpoldering betrokken zijn en die de overtuiging hebben, dat de pro blematiek van het Amelander Wad en de verbinding met Ameland dringend om een oplossing vragen. Het streven van de stichting is er op gericht, een oplossing van de hangende problemen te verkrijgen. De statuten omschrijven het doel als volgt: „De Stichting heeft tot doel, de inpoldering van de Wadden zee tussen Ameland en de vaste wal te bevorderen o.m. door de bevordering van het ^ot stand komen van verbin- dingsdammen en van al datgene wat in het kader van deze doelstelling nuttig of nodig mocht blijken". Initiatief Het initiatief voor de oprichting is genomen door het Ontwikkelingschap „De Kleibouwstreek", de Stichting Landaanwinningsbelangen Noord- Friesland en het departement Leeuwar den e.o. van de Maatschappij voor nij verheid en handel, welke ieder drie le den in het algemeen bestuur van de stichting hebben benoemd. Daarnaast hebben het Industrieschap Oostelijk Friesland en de gemeenten Ameland, Dokkum, Groningen en Leeuwarden elk een lid in het algemeen bestuur aange wezen. In de eerste vergadering van de stichting werden de heren Ir. J. B. Rit- zema van Ikema, president-directeur van de coöperatieve condensfabriek „Friesland" en van de Frico te Leeu warden en de heer J. Duker, oud-bur gemeester van Barradeel te Sexbierum, tot voorzitter en vice-voorzitter be noemd. Tot penningmeester is gekozen de heer D. Bekius, burgemeester van Westdongeradeel. Het secretariaat werd opgedragen aan het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland. (Uit Nieuwsblad van het Noorden). VERTROKKEN PERSONEN Gerardus Marmus. van Kikkertstraat 9, De Cocksdorp, naar Hilversum, Leeu wenhoekstraat 58; Pieter Daalder, met gezin, van Oosterend, Peperstraat 16 naar Haarlem. Schouwtjeslaan 16; Eli sabeth J. Schuurmans, van Den Burg, Molenstraat 62 naar Rotterdam, Adr. Kluitstraat 170, Adriana van Strien, van Oudeschild, Trompstraat 20 naar Den Helder, Diakoniestraat 37; Marian ne A. G. Kikkert, van De Koog, Badweg 2 naar Eergen, Nassaulaan 44; Jacob J- Breman, van Oosterend, Kerkstraat 17 nar Wormer, Schansstraat 6; Nicolaas Bakker, van W 29 naar Leeuwarden, Azaleastraat 81; Thea S. Veenbaas, van Den Burg, Gasthuisstraat 10 naar Lei den, Rijnsburgerweg 86; Gerard A. Bak ker, van B 185a naar Echteld, Brede- steeg 13; Antonie Oppelaar, van H 131 naar Leiden, Mozartstraat 259; Elisa beth M. A. Jaspers, van E 76a naar Zijpe, Petten, Korfwaterweg 1; Herma- nus J. Neijens, van Den Burg, Emma- laan 11 naar Amsterdam, James Watt straat 75. INGEKOMEN PERSONEN Dirk van Dien, van Doorn, Drift 15 naar H 131; Johannes M. van Tok, van Doorn, Mariniersweg 7 naar Ada van Hollandstraat 5, Den Burg; Maria M. Meeldijk, van Anna Paulowna, Schor- weg 22" naar H 19a; Harm J. Pierik met gezin, van Staphorst, E. Wubbeiilaan 21 naar Wagemakerstraat 4, Den Burg; Garritjen Rouwenhorst, van Vorden, C 120, naar H 96. 1- of 2-persoons Met 4-standen-schakelaar. Transformator verlaagt 220 V tot veilige zwakstroom. 160. „Ziezo, da's één-nul voor de politie van Bonckelhoven", laohte commissaris Kaasnagel, „Ik bel meteen die lui van de krant op". Hij voegde de daad bij het woord en even later trad de eerste sportjournalist al lachend binnen. Dat was niemand minder dan de kundige radiospreker Arend de Leeuw, de veelzijdige des kundige op het gebied van roeien," paardrijden en zuiver amateurisme. Arend begon meteen over zichzelf te •praten en zei fijntjes; „Ik heb hier een vergadering van de roeibond voor iaten lopen, Kaasje, en dat wil héél wat zeg gen. want je kent mijn hobby. En wat jou betreft, Karei, je bent net op tijd 'terug, want vanavond gaat de keuze- commissie het elftal samenstellen, dat de grote strijd tegen de belzen zal moe ten strijden. Zal ik de commissie even opbellen? Als ik het ze vraag, mag je vast meedoen". „Je kunt me de lamp uutblazen", was Kareis commentaar, „Ik heb in Italië zoveel narigheid met die voetjebalderij ondervonden dat ik er hard over denk om maar helemaél niet meer te SDelen. Ik ga weer werken op de boerderij van mien va en in mijn vrije tijd kan'k ook wel sigarenbandjes gaan sparen". „Je bent een domme jongen. Karei", zei Arend de Leeuw goedig, „Man. er steekt toch een mooi brok geld. „Aoh man. loop naar de pomp met je geld!" brulde Karei Kleuntje plotseling, „Ik wil geen geld! Ik wil geen slaaf wezen in een voze voetbalmaatschappij! Ik wil geen clown wezen in een voet balcircus! Ik speel voor mien plezier en niet voor al die gillende mensen aan de kant. die zelf misschien nog nóóit een voetbal hebben aangeraakt!" En met die woorden verliet Karei boos de kamer, de anderen onthutst achterlatend. Dit drietal vroeg zich toen wél verbaasd af wat dat nu weer worden moest Men staat er doorgaans niet bij stil, dat de menselijke stem meer is dan een middel tot uitdrukking van de ge dachten. Voor een psycholoog echter zijn die voortgebrachte klanken een kleine staalkaart met informaties over persoonlijkheid en karakter. Zelfs over de telefoon verraadt de stem meestal geslachtleeftijd en geboortestreek van de spreker, terwijl er bovendien veel wordt onthuld over de gemoedstoe stand, het ontwikkelingspeil, de even wichtigheid en de maatschappelijke positie. Het is waarschijnlijk, dat de politie in de nabije toekomst het zoge naamde geluidsspectogram als iden- tifikatiemiddel kan gebruiken, want de menselijke stem is even uniek als de vingerafdruk. Het geluid wordt gevormd doordat de adem, op zijn weg van de longen naar de lippen, een ingewikkelde bewerking ondergaat. Dit wonder ligt besloten in twee stukjes rekbaar weefsel, die zich naast elkaar in een „klankkast" van kraakbeen bevinden het strottehoofd boven aan de luchtpijp. Het zijn de stembanden, die kleiner zijn dan een gewone paperclips. Bij volwassen man nen zijn zij ongeveer twee centimeter groot, bij vrouwen l1/» centimeter. Deze nietige instrumentjes zorgen voor on bezorgd kindergelach, vormen de basis voor woedeuitbarstingen, de luidruch tige teksten van de reclamespots of het fraaie geluid van Joan Sutherland. Het is bewezen, dat de menselijke stem geluiden kan voortbrengen van veertig trillingen per seconde. Dat kan bijvoorbeeld een baszanger. Een solora- tuursopraan kan tweeduizend trillingen per seconde teweegbrengen. De man lijke spreekstem heeft een gemiddelde van honderdtwintig trillingen per se conde, de vrouwelijke het dubbele, of wel hetzelfde aantal als de middelste G op de piano. Blaasinstrument De menselijke stem is eerder een blaas- dan een snaarinstrument. Zoals alle blaasinstrumenten is de stem af hankelijk van drie organen: een blaas balg de longen een tongwerk of iets anders dat trilt de stembanden en een klankruimte, die bij de mens door de keel- en neusholte wordt ge vormd. Als gevolg van het snelle ope nen en sluiten van de stembanden wordt de luchtstroom onderbroken, zo dat er ademstoten en trillingen ont staan, die geluidsgolven veroorzaken. De bi] elk mens weer anders uitgevoer de klankruimte zoals zojuist geroemd, geeft de stem zijn eigen persoonlijke kleur en geluid. In het begin van de jaren veertig ontwierpen derkundigen van de Bell Telephone Laboratories in de Verenig de Staten een manier om het unieke stemfrequentiepatroon het geluids profiel op papier te brengen. Deze stemafdrukken dragen zelfs bij tot het identificeren van verdraaide stemmen, die men al heeft kunnen ge- Bestel machine en service Parkstraat 10 Den Burg bruiken bij het onderzoeken van ver scheidene vliegtuigrampen. Laatste boodschap Toen bijvoorbeeld in 1964 in de buurt van San Francisco een lijnvliegtuig op raadselachtige v/ijze verongelukte, ving de verkeerstoren een onverstaanbare, allerlaatste radioboodschap op. Band opnamen hiervan werden in stemaf- drukken omgezet. Zij toonden aan, dat de spreker de tweede piloot moest zijn geweest en maakten het mogelijk zijn wanhopige radioboodschap te ontcijfe ren. Hij zei hierin, dat de gezagvoerder en hijzelf door kogels waren getroffen. Het onderzoek wees uit, dat een hoog- verzekerde passagier tijdens de vlucht een pistool bij zich had gehad. Het Amerikaanse Rijksluchtvaart- bureau heeft nu opdracht gegeven in alle lijnvliegtuigen apparaten te instal leren om de stemmen van de beman ning op te nemen. De Sperry Gyroscope Company heeft, met gebruikmaking van een ander stemherkenningstoestel patent gekregen op een soort slot, dat door de menselijke stem wordt bediend. Het is afgesteld op het frequentiepa troon van de eigenaar en opent zich alleen, wanneer deze een codewoord spreekt. De tijd lijkt niet ver meer dat het menselijke stemgeluid evenveel infor maties kan verschaffen als de vinger afdruk of röntgenfoto. SCHIETOEFENINGEN Op donderdag 17 februari a.s. zal te Oude Zeug worden geschoten met de 105 mm houwitser, van 10 - 17 uur; hoogte 3 km., afstand 15 km.; sektor 335 - 90°; plaats vuurmond dijk Wie- ringermeer. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 8 februari 1966; C. Meedendorp-C. Dijker 02 J. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 20 H.' Bruining-P. Bruijn 02 C. Vinke-C. P. Burger 11 E. Bonne-P. Jansen 11 C. v.d. Werf-W. Bakker 1—1 G. Dros-J. A. v.d. Slikke 02 P. W. Kooi-Jn. Stam 1—1 D. v.d. Werf-Jb. Koorn 02 C. Meedendorp kan zijn draai niet vinden de laatste weken. J. Hooijberg speelde scherp op winst en verloor door wat men noemt een vingerfout. juist op het moment dat hij de partij in zijn voordeel kon beslissen. C. P. Burger had ook nu weer het beste van de par tij, evenals E. Bonne en W. Bakker. Zij misten evenwel precies de scherpte om winst te bereiken. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag drive van 9 februari: Groep A: I. Backer-Raven 58.33°/o 2. Blonk-van der Galiën 55.95% 3. Echtpaar Gilijamse 52.97% 4. Luyckx-Stolk 51.19% 5. Mantje-Veenema 48.82% 6. Kellner-van Lenten 46.96% 7. Gebr. van Samibeek 45.24% 8. Dijkstra-Smits 40.48% Groep B: 1. Echtpaar v.d. Heerik 63.54% 2. Bruin-Duin 55.21% 3. Echtpaar Jouwersma 54.17% 3. Bos-Grootjen 54.17% 5. Dam-Dros 51.04% 6. Huizinga-Wessels 48.96% 7. Riteco-Zegers 22.92% Competitiestand na de 12de ronde: 1. Mantje-Veenema 659.09 2. Echtpaar Jouwersma 649.69 3. Echtpaar Van den Heerik 649.02 4. Gebr. Van Sambeek 637.50 5. Blonk-Van der Galiën 634.04 6. Luyckx-Stolk 625.49 8. Dam-Dros 614.13 9. Bruin-Duin 605.45 7. Bos-Grootjen 620.56 10. Echtpaar Gilijamse 596.87 11. Kellner-Van Lenten 591.67 12. Huizinga-Wessels 589.97 13. Backer-Raven 588.77 14. Blom-Bakker 576.49 15. Dijkstra-Smits 549.76 16. Riteco-Zegers 522.93 17. Dekker-De Vries 445.90 FEUILLETON door Gré de Boer 17. Bij het laatste dorp voor het stadje stopte hij op een dwarsweg en zette de motor af. „Ik moet het vanavond kort maken", zei hij tot zichzelf. „Hoogstens een half uurtje, drie kwartier. Jos zal het begrijpen". Al enige tijd wilde het meisje niet meer, dat hij haar bij het Wied op haalde. Dicht in de buurt lag de boer derij van Van 't Woud en vandaar uit had men een vrij uitzicht op het kruis punt. Dus stapte ze een paar keer per week op de bus en nam een retourtje naar het dichtsbijzijnde dorpje, waar Huib Hartog met de wagen wachtte. Om kwart over zeven zag hij haar aankomen, diep voorovergebogen tegen de strakke wind in. Toen ze vlak bij was, opende hij alvast het portier. Zwij gend stapte ze in en vnjwel gelijk trok Huib de wagen op. Hij greep onder het rijden haar hand en drukte die. Ze voelde ijskoud. „Jos, kind, wat ben je koud. Waarom heb je geen handschoe nen aangetrokken?" „Vergeten", antwoordde ze op vlakke toon. Huib stuurde de wagen de bossen in en na enige tijd stopte hij aan de kant van de weg en doofde zijn grote lichten. Toen trok hij het meisje naar zich toe en begon haar te kussen, maar ook haar lippen voelden kil aan. Gelijk begon ze te huilen. „Wat is er? Ben je niet in orde? Heb je soms kou gevat?" Ze lag in zijn armen te snikken, doch na enige tijd begon ze; „Ze weten het in de stad.van ons. Dus zij ook al, dacht hij. Maar speelt de verbeelding ons geen parten. Hoe kan men het weten? We zijn zo voor zichtig als maar mogelijk is. Hij pro beerde haar te overbluffen. „Hoe kom je aan die onzin?" Ze schudde haar hoofd. „Het is geen onzin. Ik merk het al een paar dagen. Zelfs m'n baas is opeens stug tegen me. Daar kan ik niet tegen. Ik zie het aan de gezichten van de mensen. In de buurt en in de stad. Gisteravondik moest nog even de stad in.Bij de cafetaria stonden wat jongens. En meisjes.... Toen ik aankwam, zwegen ze plotseling allemaal en keken me aan. Toen ik voorbij was, hoorde ik ze mom pelen. „Ach", probeerde hij haar gerust te stellen, „dat zegt toch niets?" Josefien draaide haar gezicht naar hem toe. „O nee? Anders was het altijd: Ha, die Jos, of ze maakten een grapje: moet je een kroket je, Jos? Maar nu ke ken ze alleen maar. En zwegen. Tot ik voorbij gefietst was". Ze pakte een zak doekje uit haar tas en begon over haar gezicht te vegen. „Je merkt het aan een hoop kleinigheden. Ze zeggen niks, maar hun gezichten spreken boekdelen. En ik weet.ik voel instinctmatig, wat ze denken". Ze frommelde het zak doekje in elkaar. Haar blik werd vra gend. toen ze hem in het halfduister aankeek: „Jij hebt het ook gemerkt, he? Ze weten het. Hoe.dat is me een raadsel. Iemand moet ons een paar keer gezien hebben. Hier of ergens anders. Of je broer zou. „Daar hoef je geen angst voor te heb ben. Ik ken Klaas. Zo is hij niet". „Die buurman van je soms?" Ach, welneeMisschien weet niemand in werkelijkheid iets, maar gissen ze alleen maar. Overigens, we komen toch nooit samen meer door de stad heen? De laatste keer was dat. wacht eens.... dat was. toen ik deze wagen uit Den Haag gehaald heb. Weet je nog?" Ze naaide haar schouders op. „Weet ik het. Maar een feit is, dat men in de stad iets over ons te weten gekomen is. Kom nou.de mensen veranderen zo maar niet zonder redenen hun sympa- thieeën? Willems, de monteur, stak altijd zijn hand op, als ik 's morgens kwam. Sinds twee dagen heeft hij het opeens zo druk, dat hij me niet eens meer ziet. Altijd kwam hij zijn koffie en thee in het kantoor opdrinken, maar sinds eergisteren doet hij dat in de garage En m'n baasnou, laat ik er maar over zwijgen". „Heeft-ie er wat over gezegd? Heeft- ie je beledigd?" viel Huib heftig uit. Ze schudde haar hoofd. „Welnee, zo is hij niet, dat weet jij ook wel beter. Maar af en toe voel ik, dat hij me zit aan te kijken. Vroeger maakte hij wel eens een grapje, maar sinds gisteren zegt hij alleen het hoognodige Dat maakt me nerveus". Geruime tijd was het stil in de wa gen. Huib streek haar enkele malen over de haren en drukte haar tegen zich aan, nadenkend. Maar wat kon je er aan doen? Je kon moeilijk naar buurman Van Veelen toe stappen en vragen: Is er wat. buurman, dat je me niet meer wilt zien? Overigens, hem kon het weinig schelen, maar voor Jos was het rot. „Als je eens ergens anders ging wer ken", opperde hij voorzichtig. „Daar heb ik ook al over gedacht. Ik ben al drie jaar bij Kamphuis en ik vond het er altijd zo prettig. Je hoeft je nooit te haasten en er schiet nog wel eens een extraatje over. In dat opzicht is hij nooit kinderachtig geweest. Zo'n baas krijg je nooit meer". „Och.... je verstaat je vak toch? Kun je steno?" „Allicht. O, als het moet heb ik zo weer een baan. Buiten de stad. Bij ons zullen ze me waarschijnlijk niet meer moeten". „Flauwekul. Je vat het te tragisch op. Dat luwt wel". .,0 ja? Ken jij de mensen niet? Heeft je vrouw nog niets gezegd? En je kin deren?" „Welnee. Het zijn alleen maar ver moedens van enkelingen, heus, geloof me. Niemand kan iets weten. Wie kan ons hier zien? Nou? We zijn toch altijd voorzichtig? In het dorp heb ik je, zo gewoon, in geen weken gezien. Mis schien heeft iemand ons eens een keer samen in de wagen ontdekt. En om daar dan maar meteen gevolgtrekkingen uit te trekken „Het is toch de waarheid. Huib...." antwoordde ze zacht. „He?. O ja, natuurlijk. Ik weet wel. dat.dat. Ze legde haar vinger op zijn mond. „Stil maar, maak jezelf geen verwijten. Ik draag de grootste schuld. Ik had nooit moeten toestemmen in dat uit stapje naar Zwolle. Dat was een grote fout van me. Ik had wijzer moeten zijn en nu. Weer was het geruime tijd stil. Jose fien lag nog immer in zijn armen met haar hoofd tegeii zijn borst. Langzaam trok ze zijn hoofd naar zich toe en drukte er een lange kus op. „Ik weet, wat je denktmaak jezelf geen ver wijten, lieveling We kunnen er beiden niets aan doen. Misschien is het het noodlot, dat ons naar elkaar gedreven heeft. Ik houd van je.... ik houd krankzinnig veel van je. En jij van mij. En beiden hébben we de wetensohap, dat onze liefde uitzichtloos is...." Toen Huib Hartog de volgende dag naar een garage in Wapenveld reed, om dar een aangereden Volkswagen te bekijken, dacht hij terug aan het ge sprek, dat 2e samen gehad hadden. Beiden waren het er over eens geweest, dat het zo niet kon doorgaan. Er bleven maar twee mogelijkheden over: of deze clandestiene omgang radicaal verbre ken en ieder zijns weegs gaan, voor goed. Of.... hij had het heel voor zichtig geopperd: met Nel praten over een scheiding. Doch dan had je het probleem van de kinderen Het was later geworden, dan Huib van plan was geweest, omdat ze alle mogelijkheden en onmogelijkheden on der de ogen hadden gezien. Maar tot een aanvaardbare oplossing uit dit di lemma waren ze niet gekomen. Tegen tienen was Huib thuisgekomen. In de kamer zat alleen Nel naar de TV te kijken. Hij was verwonderd kijkend gevraagd: „Hé, ben je alleen? Ik dacht, dat Jaap en Hennie vanavond zouden komen?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4