Woensdag opening grote tentoonstelling Dames in Zutphen lieten opvallend witte sporen na DamP0 breekt Doodlopende zijweg HIER IS ONS BANKGEHEIM! Aluminium wasketels NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG18 FEBRUARI 1966 (Advertentie I.M.) Dat mevrouw A. Du Mosch Coehoornsingel 14, Zutphen be zoek heeft gehad van een Sunil wast earn is nog duidelijk te zien. Aan de stralend-witte inhoud van haar linnenkast! Wonderlijkhoe wit alles uit het Sunil-sop is ge komen: de lakensde overhemden alle lingerie... En dat zónder blekenzónder blauwen! Op de eerstvolgende familiebijeenkomst wordt dit hèt onderwerp van gesprekzei mevrouw Du Mosch. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op vrijdag 25 februari 1966, u.m. 2.30 uur ten gemeenlehuize. Texel, 15 februari 1966. De burgemeester van Texel, C. De Koning. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verlening van eervol ontslag met in gang van 1 september 1966 aan de heer J. Veldstra als directeur van de dienst van gemeentewerken. 4. Benoeming met ingang van 1 septem ber 1966 van een directeur van de dienst van gemeentewerken Als enige wordt aanbevolen de heer J. van Hoorn. 5. Benoeming per 1 maart 1966 van een administrateur van de Sociale Dienst Texel. Aanbevolen worden: 1. de heer C. van Trigt te Den Burg; 2. de heer H. Th. Hofman te 's-Gravenhage. 6. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Den Burg. Voorgedragen wordt mej. A Lips, aldaar. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oude- schild. Voorgedragen wordt mej. I B Bergstra, aldaar. 8. Herbenoeming van de heer W. Renout als gemeentegeneesheer voor de periode van 1 april 1966 tot 1 maart 1968. 9. Vaststelling van een wijziging van de gemeenschappelijke regeling - tot in standhouding en exploitatie van het Centraal ZiekeiJiuis in de gemeente Alkmaar. 10. Goedkeuring van de jaarstukken der Stichting Bejaardenzorg Texel. 11. Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor het gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1966. 12. Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor het buitengewoon la ger onderwijs voor het jaar 1966. 13. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere lagere scholen voor het jaar 1966. 14. Behandeling van het beroepschrift FEUILLETON door Gré de Boer 18. Nel was opgestaan om thee voor hem in te schenken. „Ja.Jaap belde om kwart over zeven op. Hij was onver wacht verhinderd, omdat zijn oven vroeger aangemaakt moest worden. Bo vendien was Hennie niet erg lekker". Huib was gaan zitten en dronk zijn thee. Maar inwendig dacht hijDus zij weten het waarschijnlijk ook en daarom zijn ze weggebleven. Een smoesje is altijd wel te vinden. Nel was hartelijk als altijd, infor meerde belangstellend naar zijn werk zaamheden van de afgelopen dag en omdat de TV weinig te bieden had, gingen ze maar vroeg naar bed. Deze morgen was hij al vertrokken, voor Henk en Nelie beneden waren. In de wagen dacht hij: Ik schaam me voor m'n kinderen. Daarom ga ik vroeg het huis uit. Misschien weten zij het ook al. Ik moet er een eind aan maken. Zo kan het niet langer. Wat is er van me overgebleven? Altijd ben ik de nette Huib Hartog geweest. Nu draaien de mensen hun hoofd om, als ik aankom. En dat arme kind heeft er ook al onder te lijden. Het is allemaal mijn schuld. Ik moet er wat op zien te vinden. Maar een maand later was alles nog als voorheen. Noch Huib, noch Josefien bezaten de moed en de wilskracht om hun ongeoorloofde verhouding te be ëindigen In het stadje roddelde men verder. Als Josefien 's avonds bij het Wied in de bus stapte, wisten de ande re stadsgenoten in de bus het al: in het volgende dorp stapt ze uit. Daar ergens staat Huib Hartog met zijn wagen haar op te wachten. Snap je nou zo'n meid? Wat ze in die kerel ziet.Bijna vijf tig is hij vast en zeker, want heeft hij niet enkele maanden geleden zijn zil- van de heer A. A. de Ridder tegen de weigering van een bouwvergunning. 15. Vaststelling van besluiten tot ont eigening van grond te De Koog. 16. Aankoop van een perceel grond na bij De Cocksdorp en van een perceel grond met opstal te Den Burg van de heer L. Vonk, wonende te De Koog. 17. Aankoop van een perceeltje grond aan de Zuidhaffelderweg van het R.K. kerkbestuur te Oudeschild. 18. Aankoop van. een perceeltje grond met opstal te Den Burg van de Stich ting Beheer Landbouwgronden te U trecht. 19. Ruiling van grond te De Koog met de Diaconie der Nederlands Hervormde gemeente te De Koog. 20. Ruiling van grond te De Koog met de Staat der Nederlanden. 21. Ruiling van grond te Oosterend met de heer C. Brans, wonende aldaar. 22. Verkoop van industrieterrein te Den Burg aan de Coöp. Aankoopvereniging „Texel" G.A. 23. Verkoop van industrieterrein te Den Burg aan de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor Land en Tuinbouw G A. CEBECO te Rotter dam. 24. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer H. W. Z. de Graaf, wonende aldaar. 25. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer J. D. Roeper, wonende aldaar. 26. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer J. M. Schoo, wonende aldaar. 27. Verkoopvan grond te Den Burg aan de heer P. Spanjer. wonende al daar. 28 Verkoop van grond te Den Burg aan de heer J. Veltkamp, wonende aldaar. 29. Verkoop van grond te Oosterend aan de heer T. v.d. Vis, Wonende aldaar. 30. Verkoop van grond te Oosterend aan de heer C. J. de Wolf, wonende al daar. 31 Stemming over de aankoop door de N.V. T.E.M. van een perceeltje grond te Oosterend van mevr. P. Eelman- Kuiper, wonende aldaar. 32. Wijziging van de verordening op de veren bruiloft gevierd? Hij is nota bene al grootvader.Ze moest zich scha men. En hij eveneens HOOFDSTUK 8 In december barstte de bom op ver schillende plaatsen. Wim Morsdijk, de vriend van Nelie, had op de avond voor Sinterklaas gekibbeld met het bijna 16- jarige meisje, met als resultaat, dat ze kwaad uit elkaar gingen en Nelie hui lend thuis kwam. Een kleinigheid was eigenlijk de aanleiding geweest: het ko pen van een cadeautje voor vader. Wim had gelachen en gezegd: „Meid, koop 'n flessie parfum. Je vader zal er best een bestemming voor kunnen vinden". Dat had Nelie niet begrepen en van het ene woord was het andere gekomen. Tenslotte had Wim gepoogd de ruzie te sussen, maar zijn woorden werkten pre cies averechts Hij zei: „Nou ja, jij kunt het ook niet helpen, dat je vader de laatste tijd zo gek doet. Daar zal ik je vast niet lelijk om aankijken". Hoewel ze bij geruchten al begrepen had, dat er iets met haar vader aan de hand was, had ze toch nog nooit precies geweten, hoe de vork in de steel zat. Het gevolg was, dat Nelie opgevlogen was om het voor haar vader op te ne men. Het ene woord volgde op het an dere, de ruzie laaide opnieuw, nu hef tiger op en beiden gingen uiteindelijk boos van elkaar. In huis, bij moeder Nel, huilde Nelie haar leed uit. „Gemeen om zoiets van vader te zeggen. Waarom doen de men sen dat? Er is toch niets van waar? Ik geloof er niks van. Ik zie Jos vaak ge noeg en ze is altijd vriendelijk. Ze zegt altijd: Dag, Nelie. En dat doe je toch niet alsals Volgende week beginnen wij met de voorbereidingen van de druk van het tweede nummer van „Voor Vrienden van Texel" jaargang 1966 Korrekties kunnen, zoals wij de leden reeds per circulaire meedeelden, opgegeven wor den tot 21 februari a.s. Wijzigingen die na de 21e worden opgegeven kunnen niet worden opgenomen. Nieuwe leden dienen zich ook uiter lijk 21 februari op te geven indien zij in de nieuwe uitgave van ons blad ver meld willen worden. In de afgelopen weken hebben wij grote aantallen schriftelijke en telefo nische aanvragen te verwerken gehad. Alle aanvragen werden beantwoord met ons blad en de lijst van vrije accommadaties. Deze lijst van vrije accommodaties is bij het zoeken van een vakantieverblijf onmisbaar. Wij verzoeken onze leden ons steeds, op de bekende data, de gegevens voor de lijst te verstrekken. Van huurcontracten en af schrijf kaar tjes wordt steeds meer gebruik ge maakt. De huurcontracten zijn ver krijgbaar a ƒ0,15, de afschrijfkaartjes a ƒ0,04. heffing van reinigingsrechten. 33. Machtiging tot iiet aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1966. Verhoging van het bedrag van ƒ3.333.796,(rb. 18 november 1965 no. 11) tot 4.333.796,—. 34. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1965. 35. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1966. 36. Wijziging van de begroting van de Sociale Dienst Texel voor 1966. 37. Wijziging van de gemeentebegrotmg voor 1966. Moeder Nel, die als één der weinigen in de stad, ook nog volkomen onkundig was van de scheve schaats, die haar Huib sinds maanden reed, had haar dochtertje gekust en beweerd, dat het allemaal leugens en verdachtmakingen waren. ,,Zo zijn de mensen, kind. Als ze iemand kunnen bekladden, zullen ze het niet laten. Trek je er maar niets van aan, hoor? Jouw vader doet zoiets niet". Datzelfde herhaalde die avond ergens anders in het stadje de oudste zoon in de keuken, ver achter de winkel, die stampvol was met geschenken kopende vrouwen en mannen. Hennie had met de beide, tijdelijk gehuurde winkel meisjes, haar handen vol en hoewel Jaap eigenlijk ook moest meehelpen, was hij van mening, dat het gesprek, dat hij met zijn vader had. belangrijker was. „Hennie heeft nog dagen. wat zeg ik? Nog weken in je geloofd. Toen de eerste geruchten ons bereikten, was het eerste wat ze zei: Dat geroddel is vuil 25 jaar garantie! 15 1. 27,50 45 1. 51,50 34 1. 42,50 50 1. 59,50 40 1. 46.50 55 1. 65,50 Ook verkrijgbaar voor elektrische verwarming. Bakker's Ijzerhandel Volgende week woensdag zal de vcorzitter van de Commissie voor Streckontwikkcling „Texel" de grote tentoonstelling in „De Oranjeboom" en „Casino" openen. Het zal tevens het laatste belangrijke evenement van de Streekontwikkelingscommissie zijn. Per 1 juli a.s. wordt het werk nl. officieel beëindigd, maar deze tentoonstelling kunnen we beschouwen als het einde van de werkzaamheden, die naar buiten treden. Zij, die tot nu toe niet betrokken zijn geweest bij de voorbereidingen, die no dig zijn om van 23 februari tot 24 fe bruari op waardige wijze naar voren te komen, kunnen zich geen voorstelling maken van het enorme werk, dat hier aan is verbonden Die werkzaamheden variëren van het maken van een bui tengewoon groot aantal foto's tot het steken van graszoden, die straks enkele stands zullen opsieren. Niet alleen de heren kunnen iets van hun gading op deze tentoonstelling vinden Diverse stands zijn speciaal voor de dames ingericht. Uiteraard is een flink aantal stands gericht op de agrarische bedrijven, maar het is een verkeerde voorstelling, dat deze ten toonstelling speciaal voor de Texelse boeren is bedoeld. De vissers kunnen er hun eigen stand vinden en ook zij, die meer belangstelling hebben voor de recreatieve functie van ons eiland be hoeven niet vergeefs te zoeken naar een stand, die de betekenis van ons eiland als vakantieoord weergeeft. Voor elck wat wils Bovendien is de inrichting van veel agrarische stands zo aantrekkelijk, dat ook zij, die buiten de landbouw staan geboeid zullen worden door alles wat er op dit moment in de landbouw afspeelt. Op de in 1961 gehouden tentoonstel ling trof ons de grote belangstelling van niet-agrariërs voor zuiver agrari sche zaken. De kaart, die een beeld gaf en laag. Echt iets voor ons stadje. Ik geloof er geen letter van. Jouw vader doet zoiets niet. Ja dat zei ze. En je had haar moeten zien; ze was rood van verontwaardiging. Jij, als haar schoon vader. je stond altijd reuze bij haar aangeschreven. Ik denk, dat ze bijna net zoveel van jou hield, als van haar eigen vader. Maar op het lest wist iedereen in de stad het. Ze wisten precies, dat die meid van Bijl een paar keer in de week met de bus mee ging en na een kwar tier uitstapte. Dan liep ze het dorp door en bij het bos stond jij altijd te wach ten met de wagen. Dan reden jullie weg, het bos in. Man, dacht jij nou, dat ze hier achterlijk zijn? Je had toch wel kunnen begrijpen, dat dit nooit geheim kon blijven? Hoe kon je zo stom zijn? Om nog maar te zwijgen van de beledi ging, die het voor moeder is. Meer dan vijfentwintig jaar ben je al getrouwd met moeder, en nu ga je zoiets doen. Denk je dan helemaal niet aan je pres tige? En aan ons, je kinderen? Want ze kijken er ons ook op aan. Wat dacht je? Ik kan het nu al merken in de zaak. Klanten, die mijn schoonvader al jaar en dag had, ben ik opeens kwijt ge raakt. Ik begreep eerst heel niet waar om, maar nu snap ik het. Zoiets neemt men hier nu eenmaal niet. En wie wor den er de dupe? Wij. En de kleintjes: Henk ^n Nelie. Nou? Vind je dat leuk? En dat vlak voor de feestdagen. Van daag of morgen komt moeder het ook te weten.. En wat dan?" Huib Hartog had dit gesprek zien aankomen. Jaap, de oudste zoon, achtte het tot zijn plicht om zijn vader hier over onder vier ogen te praten. Aan vankelijk, toen de eerste geruchten de ronde deden, dacht hij: Als vader be merkt, dat het stadje er al weet van heeft, zal hij toch zeker wel zo ver standig zijn om er meteen een eind aan te maken. En als dat gebeurd zou zijn, zou hij er nooit met één woord over ge sproken hebben tegen vader. Temeer van het werk van de ruilverkaveling stond volop in de belangstelling van burgers, middenstanders en ambtena ren. Hetzelfde was het geval met de stand, waar een beeld werd gegeven van het resultaat van de diepgrond- bewerkingen. De organisatoren van de tentoonstel ling hopen, dat ook de komende ten toonstelling in deze zin opbouwend kan zijn, nl. door intensief kennis te nemen van elkanders werk. Woensdagavond 7 uur worden „De Oranjeboom" en „Casino" voor belang stellenden geopend Op donderdag kunt U er zowel 's middags als 's avonds terecht Ook op vrijdag is dit het geval. De sluiting is vrijdagavond 9 uur. De Texelse Courant van dinsdag 22 februari zal geheel in het teken van deze tentoonstelling staan. In een groot aantal artikelen zal de betekenis van de Streckontwikkcling voor de afgelopen jaren en voor de toekomst worden be licht. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 februari op om 7.46 uur en gaat onder om 18.02 uur; 23 februari op om 7.40 uur en onder om 18.08 uur. Maan. 20 febr. N.M.; 28 febr E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 18 febr. 6.54 en 19 25; 19 febr. 7.46 en 20.15; 20 febr. 8.32 en 20 55; 21 febr 9.12 en 21.32, 22 febr 9.44 en 22.04; 23 febr 10.12 en 22.31; 24 febr 10.37 en 22.59; 25 febr. 11.05 en 23.25; 26 febr. 11.31 en 23.51. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog wetcr. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 februari worden de moeders van de buitcndorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.0013.30 uur; Oostcrcnd en De Waal: 13.3014.00 uur; De Cocksdorp eu Eierland 14.0014.30 uur; De Koog 14.30—15.15 uur. de kracht vaneen verkoudheid bij Vader, Moeder en Kind.HHB ook, omdat hij van het standpunt uit ging, dat het hem niet paste om zijn vader te kapittelen, zoals hij dat noem de. Doch toen Hennie ook al op de hoogte kwam van de verhouding, die haar schoonvader had aangeknoopt met het meisje van Bijl, spoorde-ze haar man aan om haar schoonvader te wijzen op het onmogelijke van deze ontstane situatie. En nog had Jaap daar eerst niet aangewild. Hij had een paar dagen met de gedachte rondgelopen, dat het onder geen omstandigheden te rijmen is met de verhouding zoon-vader. om als jongeman de vader te onderhouden over zijn scheve sprongen. Doch omdat Hennie aanhield, besloot hij in arren moede dan toch maar de oude traditie te doorbreken. Op die decemberavond had hij zijn vader gezegd: „Kom eens even aan, ik heb wat te bepraten". Huib hoewel hij half en half ver wachtte, dat het wel zou gaan over Jos, maakte zichzelf op weg naar de banket bakkerswinkel wijs, dat het misschien ging over een Sinterklaascadeautje voor moeder. Maar, toen hij in de keu ken had plaats genomen, zag hij aan het gezicht van zijn zoon, dat het menens zou worden. Jaap stak zijn tirade af, inwendig woedend, maar zich zoveel mogelijk in houdend. Hij is toch mijn vader, dacht de jongeman. Wat heb ik altijd hoog te gen hem opgezien, als kleine jongen al. Trots was ik op hem, omdat mijn vader zoveel kan. Hij is automonteur geweest en als zijn eigen wagen stuk is, kan hij het doorgaans zelf wel in orde maken. ifWordt vervolgd) Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen!

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5