De toekomst voor het Texelse schapenras nog onzeker AGENDA Texelse schapenras wordt door geen ander overtroffen SCHAPEN VRAGEN DE AANDACHT Alle zeilen moeten worden bijgezet Contactadressen voor bak wedstrijd Betekenis van de kwaliteitscontrole Veiligheid vóór alles TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 Over het algemeen genomen is de schapenhouderij de laatste jaren een goed lonend bedrijfsonderdeel geweest. Voor een prima slachtprodukt worden zeer goede prijzen betaald. De binnenlandse consumptie van schapenvlees is zeer laag en bedraagt niet meer dan 0.2 a 0,3 kg. per hoofd per jaar. In feite komt het er op neer dat men het van de export van schapenvlees meet hebben. Daarbij is Frankrijk tot dusver de grootste afnemer. Er vinden de laatste jaren ook flinke exporten plaats van geregistreerde fok schapen. Vooral West-DuiIsland toont zich daarbij een goede afnemer. Na tuurlijk is deze gang van zaken voor de fokkers hier op dit moment gunstig, omdat als regel goede prijzen voor het overtollige fckmateriaal gemaakt kun nen worden. In verschillende landen in West- Europa wordt de Texelaar als ras zui ver verder gefokt. Aangezien men dit in verschillende landen goed aanpakt, zou het er in kunnen zitten,'dat men daar op de lange duur gezien in een concur rentiepositie zou komen te verkeren. Dit dan nog afgezien van de verbetering van sommige andere rassen in West- Europa in de richting van goed ge waardeerde slachtdieren. Dit alles vormt zeker voldoende aanbeveling voor de Nederlandse schapenfokkerij alle zeilen bij te zetten, om de voor sprong die zij thans nog bezit, te behou den. En dit zal moeten gebeuren door middel van een doelbewuste fokkerij, gericht op de produktie van een prima kwaliteit slachtdier. Stamboek Evenals dit tot nu toe het geval is geweest, blijft de stamboekregistratie hierbij een uiterst belangrijk hulpmid del. Immers daarmee worden de gege vens ten aanzien van de afstamming ge registreerd, terwijl ook de zeer waarde volle gebruikseigenschappen. ais vruchtbaarheid, ontwikkeling, vlees type en wolproduktie worden vastge legd. Ook de keuring op exterieur Gebleken is, dat van de zijde van de huisvrouwen grote belangstelling be staat voor de bakwedstrijd, die door de Huishoudelijke Voorlichting is uitge schreven. De werkgroep rekent erop, dat er vele inzendingen zullen komen. Als extra stimulans zijn contactadres sen gezocht waar de baksels kunnen worden bezorgd en vanwaar ze naar de tentoonstelling zullen worden gebracht. De inzendingen moeten voor 9 uur 's morgens zijn ingeleverd. Woensdag 23 februari zal gebak, ge maakt van cakedeeg. biscuitdeeg en moscovisch deeg, worden gekeurd; don derdag 24 februari gebak van zand taartdeeg en fantasiegebak (b.v. gebak zonder oven); vrijdag 25 februari gebak van gistdeeg (brood enz.), piedeeg, feuilletédeeg enz. Het gebak moet 's morgens voor 10 uur bij het Casino ingeleverd worden. Hier wordt het gekeurd, 's avonds na sluiting van de tentoonstelling (22 uur) of de volgende morgen vóór 10 uur kan het weer opgehaald worden. Het gebak dat bij de contactadressen is afgehaald wordt ook daar weer bezorgd. Contactadressen: Oudeschild, mevr Snitjer, De Ruyter- straat; Prins Hendrikpolder. mevr. Roeper- Koopman, Pontweg; Den Hoorn, mevr. Lap-Terpstra, Heren straat 43; De Westen mevr. De Graaf, „Vrij en Blij"; De Koog, mevr. Minnes, Brink; De Cocksdorp, mevr. Moonen, Kikkert- straat; Midden-Eierland, mevr Moens. Hoofd weg; Zuid-Eierland, mevr. Langeveld, „Nieuw Breda"; Oosterend, Ned Herv. Centrum; De Waal, mevr. Albers. Woensdag 23 februari Eierland, Vliegveldhotel, Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eicrland, mevr. C. M. Dusoswa- de Bruyn over „Sprookjes van Andersen". Den Burg. Casino cn De Oranjeboom, Agra rische tentoonstelling van de Streekontwikke- ling. Opening om half 3 door de heer Th. M. J. Ruttcn. Verder geopend van 15 00-18 00 en van 19.00-22.00 uur. Den Burg, Dorpshuis, Ziekenfondsvergadering. Donderdag 24 februari Den Burg, Casino cn De Oranjeboom, Agra rische tentoonstelling van de Streekontwikke- ling. Geopend van 13.00-18.00 en van 19.00- 22.00 uur. Vrijdag 25 februari Den Burg, Casino cn De Oranjeboom, Agra rische tentoonstelling van de Streckontwikke- ling.Geopend van 13.00-18.00 en van 19 00- 22.00 uur. Zaterdag 26 februari De Waal, Dorpshuis, Het Amateurtje met het stuk „Sterker dan Goud" van M. van Spaan- donck. Zondag 27 februari Puzzelrit voor Waddenruitcrs. neemt daarbij een belangrijke plaats in Het gebruiksdoel van de Texelaar is omschreven als een vlees-wol schaap. Gezien de grote waarde, die thans aan de vleesproduktie en de kwaliteit van dit vlees moet worden toegekend, zal bij de verdere verbetering hieraan extra zorg moeten worden besteed. Snelle groei en een goede voeder'oe- nutting bij de produktie van vlees met een gunstige vlees-vet verhouding, ter wijl het slachtpercentage laag gehouden wordt, zijn punten waarvoor bij de selectie in de toekomst een plaats zal moeten worden ingeruimd. Er zal door de fokkers naar wegen gezocht moeten werden, óm vooral ook bij de selectie van de fokrammen, die rammen aan te houden, waarvan de nakomelingen een vlotte groei te zien geven en een goed slachtprodukt ople veren. Naast een verbetering van te nemen foktechnische maatregelen, zal evenzeer doorgegaan moeten worden met het streven naar een gezonde schapenstapel. Ongetwijfeld zal ook daarmee op meer dere bedrijven nog een niet onbelang rijke produktiestijging kunnen worden verkregen. Dit laatste kan eveneens het geval zijn, indien de kennis ten aanzien van voeding, beweidingstechniek en verpleging va'n schapen nog verder toe neemt. Meerdere fokkers op Texel nemen reeds jarenlang deel aan de geregis treerde fokkerij. Zij zijn het ook, die met dit werk op goede resultaten kun nen bogen. Er zijn echter ook nog ver schillende schapenhouders., die tot nu gemeend hebben het zonder registratie te kunnen stellen. Het zal zowel in hun eigen belang, als in dat van de gehele Nederlandse schapenhouderij zijn, als via een bewuste teeltkeus en selectie het Texelse schaap zijn goede naam zal weten te behouden. Daarvoor is het nodig, dat men zoveel mogelijk gezamenlijk deze taak aan pakt. R'jksveeteeltconsulent te Alkmaar. In 1951 werd op initiatief van in de schapenhouderij geïnteresseerde orga nisaties en personen de Stichting K.E.S. in het leven geroepen welker taak zou zijn, toezicht te houden op de kwali teit van naar het buitenland te expor teren schapenvlees en levende schapen van het Texelse ras. Een dergelijke controle bestond toen al voor bijv. boter, kaas en bacon. Wanneer men kennis neemt van de verslagen van de besprekingen blijkt, dat ondanks ver schil van inzicht tussen de belangheb bende groepen, toch door allen het be lang van een dergelijke controle werd ingezien. De markt in het buitenland was voor geslachte schapen veel geva rieerder dan in de latere jaren het geval is geworden, met name waren er toen in België en Frankrijk gebieden, waar men magere schapen vroeg, tegen an dere, die vette wensten, met de nodige tussenschakeringcn. In de eerste jaren van de kwaliteits controle heeft dit in de bestuursverga deringen van de Stichting nog vaak een hoofdpunt van de besprekingen uit gemaakt, speciaal t.a.v. de vette scha- penkarkassen. Vrij snel is door concurrentie uit Oost-Europa de markt voor oudere ge slachte schapen in Belgie en Frankrijk voor onze Nederlandse Vleesexporteurs verloren gegaan en bestaat onze export thans vrijwel geheel uit lamsvlees, ter wijl in sommige jaren door Zwitserland en ook enigermate door Frankrijk le vende slachtlammeren zijn afgenomen. Zo werden in het jaar 1965 ruim 213.000 lamskarkassen geëxporteerd, 10.000 méér dan in 1964 en verkocht tegen prijzen, die flink hoger liggen, dan die voor lammeren van andere schapenrassen worden besteed. Dc vlees-vet-bot verhouding van het Texelse ras wordt door geen ander ras ter wereld overtroffen. Het vet bij de Texelaar wordt nl. afgezet tussen de spiervezels, wat het vlees mals maakt en daarna en dan nog in veel min dere mate dan bij de andere rassen op het kruis en de staartinplanting cn in de buikholte. Bovendien wordt onze Texelaar slachtrijp buiten in de weide, wat de smaak zeer ten goede komt, ter wijl elders de dieren opgehokt worden gemest met akkerbouwproduktcn. Aan vlees werd in Nederland in 1961 door de consument 1/5 deel van het totale bedrag aan voedings- en genot middelen besteed, wat sindsdien nog wel zal zijn toegenomen. In Frankrijk, waar veel meer dan ten onzent aan de maaltijden aandacht en geld wordt besteed, gaat stellig ook met de stijgende welstand de vleescon sumptie omhoog. Alle reden dus, om bij de fokkerij met deze tendens rekening te houden en alle aandacht te besteden aan dc opvoering van de betekenis als slachtdier van onze Texelaar, waarvan de opbrengst nu al voor 87% uit het vlees en voor 13% uit de wol wordt verkregen, waarbij dan ook zo een groot mogelijke uniformiteit moet worden nagestreefd. (Een vrome wens zal voorhands nog wel blijven om de lam- merenproduktie over een zo groot mo gelijk aantal maanden te verdelen en daarmee tot een meer constant aanbod op de buitenlandse markt te komen Voorsprong Vanzelfsprekend is de grote voor sprong, die het Texelse ras in dit op zicht t.n.v. de andere schapenrassen heeft, buiten onze grenzen niet onop gemerkt gebleven en is de vraag naar fokmateriaal, waarvoor men bereid is goed te betalen, voortdurend stijgend. In 1964 werden 2.597 fokschapen uitgevoerd, in het juist verstreken jaar 1965 waren dat er 4.771 en ware het stilleggen van de export wegens mond en klauwzeer op 27 december j.l. niet gekomen, dan was in die laatste week dit aantal de 5.000 royaal gepasseerd Verreweg de grootste afnemer van Scbapen, bestemd voor export, worden voor verzending gereed gemaakt. Het „pillen" van schapen tegen parasieten Er is qedurende de laatste jaren in de ons omrinqende landen een qroeien- de belanqstellinq voor de schapenteelt ontstaan. Vooral in Duitsland is dat duidelijk waar men qedreven door een tekort aan arbeidskrachten wil po gen een deel van de melkkoeien te vervanqen door schapen en bovendien zoekt naar nieuwe methoden in de schapenhouderij namelijk door vervan ging van kuddeschapen door weideschapen. Ook in Denemarken, waar de overiqens noq qerinqe schapenstapel in enkele jaren tijds is verdubbeld is de verhooqde belanqstellinq merkbaar. Enerzijds is deze activiteit in het buitenland qunstiq voor onze fokkers daar de exportmoqelijkheden van de Texelaar er door worden vergroof; ander zijds dient men wel te bedenken, dat de buitenlandse fokkers op den duur een concurrent kunnen worden op onze exportmarkt van lamsvlees. In verband met dit laatste is het zaak tering op basis van een polytheen- vlechtwerk zal worden gedemonstreerd. Tenslotte kunner. de bezoekers deelne men aan een wedstrijd in het keuren van wol. C. H. Herweijer, dierenarts. Het spreekwoord „de tijd gaat snel, gebruikt hem wel", blijkt ook van toe passing op de snelle veranderingen in dc agrarische sector. Immers, toen de Arbeidsinspectie in 1960 aan de Strcek- ontwikkelingstentoonstelling deelnam, met een stand gericht op de mechanisa tie. bleken alleen het Dorsgarnituren- en Landbouwveilighcidsbesluit van toe passing op de agrarische bedrijven. Wat is er sinds 1960 van betekenis geworden voor de agrarische sector? 1 Op 1 september 1962 werd de Be strijdingsmiddelenwet van kracht; 2. Op 1 september 1964 werd het Be- strijdingsmiddelenbesluit van kracht 3. Op 1 maart 1964 werd het Besluit „Verplaatsbare Transporteurs" van kracht. Ongetijfeld zult U over deze wetten en besluiten wel eens gehoord of gele zen hebben. Op de tentoonstelling kunt U in de stand van de Arbeidsinspectie, waar genoemde wet en besluiten met beeld en tekst staan afgebeeld, Uw kennis verrijken. Arbeidsinspectie. INGEKOMEN PERSONEN Jacobus Bostelaar met gezin, van Breda. Crogtdijk 60a naar Oosterend, Oesterstraat 21; Henk Stiggelbout, van Amsterdam, 2e Hugo de Grootstraat 141 naar Den Burg, Emmalaan 9; Elisabeth L Hamerslag, wv. Hopmans, van Am sterdam, Rozenkracht 147/181 naar De Koog. Dorpsstraat 45 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 februari worden de moeders van dc buitendorpen verwacht op dc volgende uren Den Hoorn 13.0013.30 uur; Oosterend en De Waal: 13.3014.00 uur; De Cocksdorp en Eicrlaud 14.0014.30 uur; De Koog 14.3015.15 uur. de ontwikkelingen in het buitenland nauwlettend te blijven volgen, maar vooral ook op bednjfstechnisch gebied „bij" te blijven om onze positie als lamsvlees-exporterend land te handha ven en te versterken. In de achter ons liggende jaren zijn, vooral door het baanbrekende werk van Dr. Wensvoort, zichtbare vorderingen gemaakt bij de bestrijding van enkele economisch belangrijke schapeziekten zoals bijvoorbeeld, de Lammerensterfte, de Maagdarmwormen en het Bloed. Daarnaast werd aandacht besteed aan de bednjfstechnische problemen van de schapenhouderij. Praktijkproef jes werden verricht omtrent het weiden van gespeende lammeren, het opfokken van lammeren met. en zonder kracht voer, het houden van schapen geduren de de winter op een verhard erfge- deelte of in een open loopstal en de in vloed van de beweiding op de gras- produktie in het voorjaar. Resultaten Sommige van deze proeven nebben reeds voorlopige resultaten opgeleverd, andere zullen nog enige jaren als zo danig of in gewijzigde vorm moeten worden voortgezet. Ook zou het nuttig zijn om door vergelijkende proeven na te gaan welke mogelijkheden er zijn tot intensivering van de schapenteelt door verhoogde stikstofbemesting en opvoering der grasproduktie en welke de optimale schapenbezetting moet zijn op het rundvee-schapenbedrijf om een maximaal rendement te verkrijgen. Bij deze onderzoekingen betreffende voeding, produktie en gezondheid ko men problemen aan de orde, die beho ren tot het werkterrein van weide- bouwkundigen. landbouweconomen en dierenartsen. De in het kader van de Streekontwikkeling verrichte proeven worden daarom uitgevoerd in samen werking tussen het Landbouw-Consu- lentschap te Schagen en de Schape- ziektencommissie T.N.O. Op de komende tentoonstelling wordt getracht een beeld te geven van de stand van het onderzoek. Daarbij zullen ook suggesties worden gedaan die voor mogelijke toepassing in de praktijk bruikbaar zijn. Naast aanwijzingen betreffende de ziektebestrijding zal een schema worden getoond van een intensief beweidings- en voederwinningsplan, zomede een maquette voor een open loopstal voor schapen. Een nieuwe elektrische afras- fokschapen is West-Duitsland. Op deze wijze wordt uit deze vrij wel de enige niet door de overheid ge steunde tak van het agrarisch bedrijf voor naar mijn schating ƒ25.000.000, geëxporteerd, waarbij dan door de Stichting K.E.S. wordt zorg gedragen, dat de kwaliteit zowel van het slacht produkt als van het fokmateriaal aan hoge eisen voldoet. Aan de fokkers de taak, om de kwa liteit zo hoog mogelijk op te voeren om zo een goede markt te behouden G. J. Stokreef, Directeur Stichting K.E.S. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 15 februari 1966: C. v. Heerwaarden-C. Dijker 02 P. Kooiman-J. Hooijberg 02 J. v.d Heerwaarden-P. Bruijn 11 C. Meedendorp-C. Vinke 20 E. Bonne-C. P. Burger 20 G. Dros-P. Jansen 11 J. Stam-W. Bakker 11 C. Groenhof-J. Schoo 02 Jb. Koorn-P. W. Kooi 2—0 D. v.d. Werf-C. v.d. Werf 0—2 P. Bruijn won wel een stuk, maar kon di voordeel niet verder uitbuiten. E. Bonne wist wel raad met de betere stand en kan zich in de middenmoot goed handhaven. Winst ook voor C. Meedendorp en J. Schoo, die dit aan hun reputatie ook wel verplicht waren.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 7