TWEE ZAKEN: ÉÉN DOEL Opkomst van de Texelse kottervisserij Ruilverkaveling en Streekontwikkeling Huishoudelijke Voorlieh ting had op Texel bekende klank Eerste kwam in 1927.... VOORLICHTING DOOR DE STANDSORGANISATIES i Nog eenmaal actief op tentoonstelling Er is ons gevraagd om in dit speciale nummer van de Texelse Courant het einde van de Streekontwikkeling „Texel" te bekijken in verband met de ruilverkaveling, die ook m haai laatste fase is. Die opdrachtis niet zo moei lijk, omdat dit verband al vele malen is gelegd. Het beeld, waarin de ruil verkaveling gezien wordt als het appa raat, dat de boeren in handen ge geven wordt en de Streekontwikkeling, die hen dan leert om met dit apparaat om te gaan, wordt langzamerhand af gezaagd. De moeilijkheid is dus om net eens op een andere manier te zeggen. Zoals ik het in de rubriek voor Landbouw en Veeteelt" al zo dikwijls heb gedaan, wil ik ook dit keer weer uitgaan van een gesprek, dat ik met één van de Texelse agra riërs had. Mijn gesprekspartner was een boer met een bedrijf van een voor ons eiland gemiddelde grootte. De verkaveling op zijn bedrijf is al enkele jaren achter de rug. Zijn bedrijfsgebouwen zijn van de oude Texelse stijl waarm nog weinig verbeteringen zijn aangebracht. Hij moet bet nog doen met ouderwetse stallen die als gevolg van het feit dat het aantal stuks rundvee groter is dan het aantal waarvoor het bedrijfsgebouw indertijd is gezet, nog ondoelmatiger zijn geworden. Door omstandigheden is hij niet in de gelegenheid ingrijpende verbeteringen aan te brengen. Door het werk van de ruilverkave ling heeft er een hergroepering en een samenvoegmg van een aantal kavels plaats gehad, maar het was in dit geval onmogelijk alle grond bij het bedrijfs gebouw te brengen. Het grootste deel ligt in één kavel bij de boerderij, het andere deel op een afstand van een paar kilometer Nog geen ideale toe stand derhalve. „Je groeit er zo maar in" Toch had deze agrariër niets van „de klagende boer", zoals hij graag door niet-agrariërs wordt uitgeschilderd. Hij was in veel opzichten tevreden Hij ver telde me zo maar ongevraagd en naar ik mag aannemen ook niet om mij „de mond te smeren", dat hij steeds meer de voordelen van de ruilverkaveling begon te ondervinden. Terwijl diverse boeren op bedrijven van dezelfde groot te en met bedrijfsgebouwen, die beter ingericht zijn het telkens maar weer hebben over het „slaafse" van het boe- renberoep, liet hij een heel ander ge luid horen. Hij vertelde mij eerlijk, dat hij beslist niet zou durven beweren, dat hij op zijn bedrijf een druk leven had. En hij meende dit in de eerste plaats te moeten toeschrijven aan de voordelen, die de ruilverkaveling voor zijn bedrijf had bewerkt. Of hij dan geen wensen meer had? Als U het voorgaande goed gelezen hebt zult U begrijpen, dat dit wel het geval was. Het liefst zou hij een nieuwe stal willen bouwen, die hem de mogelijk- Ook in het streekontwikkelingsge- bied Texel hebben de standsorganisa ties (C.B.T.B., H.M. v. L. en L.T.B,) de voorlichting op agrarisch-sociaal ge bied verzorgd. Het doel van deze voor lichting is in het algemeen de verrui ming van het inzicht in de ontwikke lingen in land- en tuinbouw en op het platteland. De stormachtige verande ringen in de bedrijven hebben ook hun gevolgen voor de sociale en financiële verhoudingen in de gezinnen. In de afgelopen jaren hebben de voor lichters van de standsorganisaties ver schillende aktiviteiten voorbereid of uitgevoerd Om enkele voorbeelden te noemen; lezingen over de veranderin gen in de landbouw, het voortgezet on derwijs en de verhouding landbouw - recreatie op Texel. In samenwerking met het Gemeentebestuur zijn in de meeste dorpen forumavonden gehouden over Texel als woon- en werkgebied. Voor boeren, tuinders en hun echtgeno ten zijn financiermgskursussen georga niseerd over bedrijfsfinanciering. kre dietmogelijkheden, gezinsfinanciering, bedrijfsopvolging en erfrecht. In de winter 1965/66 waren er drie forum avonden over het voortgezet onderwijs met medewerking van de direktrice en direkteuren van de verschillende scho len. Ook is een kaderkursus gehouden voor de bestuursleden van de platte landsorganisaties. Tenslotte zal te Den Burg van 21 tot en met 25 februari voor de tweede maal de beroepententoon- stelling komen van het Ministerie van Sociale Zaken en Arbeidsvoorziening. Al deze aktiviteiten zijn voorbereid in overleg met Werkgroep Agrarisch- Sociale Voorlichting van de Streekont- wikkelingskommissie onder voorzitter schap van de heer Th R. Hin te Oude- schild. Wij hopen, dat hiermee het be oogde doel zo goed mogelijk is bereikt. In de tentoonstelling van de Streek ontwikkeling, die van 23 tot en met 25 februari zal zijn te bezichtigen in „De Oranjeboom" en het „Casino", zal een kleine stand zijn opgesteld van de voor lichtingsdienst van de drie standsorga nisaties (in het „Casino"). Steeds zal een van onze voorlichters aanwezig zijn. Voor een advies of nadere afspraak kan men hier terecht Wij denken aan zaken op het gebied van- onderwijs- en be roepskeuze, bedrijfsopvolging, bedrijfs beëindiging, boedelscheiding, samen werkingsvormen. subsidiemogelijkhe den, bedrijfsfinanciering e.d. Maakt u eens een praatje met de voorlichter van uw organisatie Namens de drie Hollandse Landbouworganisaties, J. D. Dorgelo. heid gaf 20 - 25 melkkoeien te gaan houden. Op mijn vraag of hij dit geen groot aantal voor een eenmansbedrijf vond, was zijn antwoord: „Daar zou ik een aantal jaren geleden heel erg tegen op hebben gezien, maar nu niet meer". En vervolgde hij: „Het is ook met de kwestie van het aantal melkkoeien per man als met heel veel dingen: Je groeit er zo maar in". Hier ligt het verband Naar ik meen raken hier het werk van de Ruilverkaveling en van de Streekontwikkeling elkaar direct. Deze boer kwam er rond voor uit, dat de veranderingen, die de ruilverkaveling op zijn bedrijf heeft gebracht voor hem een grote arbeidsbesparing betekenen. Die arbeidsbesparing is voor een deel ten goede gekomen aan de betere leef baarheid. Maar dat niet alleen. Deze boer ziet, met behoud van de betere leefbaarheid, ook nog kans om de vee stapel belangrijk uit te breiden. Tot voor enkele jaren werd het de landbouw voorlichters als een „on deugd" aangerekend als het pleit werd gevoerd voor een aantal van 20 melk koeien per man Dan zou je als boer pas goed „slaaf' van het werk worden. De boer uit dit gesprek sprak het eerlijk uit, dat hij de verzorging van 20 - 25 melkkoeien in een goed ingerichte stal helemaal geen toer vond. Het werd door hemvniet ondervonden als „een noodlot" waaraan niet te ontkomen is, maar heel gewoon als een vrucht van de nieuwe mogelijkheden, die er geko men zijn. En bij die nieuwe mogelijk heden denk ik niet alleen aan de ver- De huishoudelijke voorlichting van de streekontwikkeling is op Texel ,een bekende instelling geworden. Zoals de naam al aanduidt, heeft de H.H.V. zich bezig gehouden met huishouden en ge zin. Door cursussen, excursies, demon straties, lezingen etc., maar ook indivi duele voorlichting, hebben vele Texelse ECONOMISCHE BASIS BOLLEN TEELT KAN OP TEXEL STERKER WORDEN (Vervolg van 3de pag. tweede blad) veel aandacht te worden besteed. 3. Op te zure zandgronden is een regel matige goed uitgevoerde bekalking voor de teelt van tulpen en hyacinten noodzakelijk. 4. De schuuraccommodatie kan op veel bedrijven nog worden verbeterd. 5. Een van de belangrijkste knelpunten is de zoetwatervoorziening tijdens het groeiseizoen. Het zou van groot belang zijn het overschot aan zoet water in de wintermaanden te kun nen reserveren. De Rijkstuinbouwconsulent, ir. P. J. Stadhouders. Een der voorliclitingsobjecten: ecu juist inge richte keuken huisvrouwen met de huishoudelijke voorlichting kennis gemaakt. Op de tentoonstelling is ook een stand van de Streekontwikkeling ingericht. Men krijgt hier een beknopt overzicht van alle zaken, waarop in de afgelopen jaren speciaal de aandacht is gevestigd. Allereerst was dat de woning en de inrichting ervan. Reeds voordat de Streekontwikkeling actief werd, be stond een werkgroep huishoudelijke voorlichting, die zich met de woning bezig hield. Zo was er het huis in de Prins Hendrikpolder, dat voor de nieuw te bouwen boerderijen als voorlich tingswoning was ingericht. Tijdens de Streekontwikkeling zijn verschillende verbouwingen openge steld voor het publiek, de z.g. voorlich tingsobjecten. Deze objecten hebben het publiek laten zien hoe men iets kan veranderen en verbeteren. Op de ten toonstelling ziet men er verschillende foto's van. Daarnaast zijn er stalen vloerbedekking, gordijnen enz., waar men deskundig advies over kan krij gen. Vervolgens zijn er bloemschikdemon straties, door verschillende huisvrou wen, winnaressen van een bloemschik wedstrijd. Hier ziet u ook een aantal machinaal melken zien. De grote aandacht aan nieuwe metho den bij hooien en kuilen was niet alleen gericht op een betere kwaliteit van hooi en kuilgras, maar ook op bespa ring en verlichting van de arbeid. Ook voor de akkerbouwbedrijven zijn er zo enkele zaken te noemen. We den ken speciaal aan de teelt van suiker bieten. Als blijkt, dat het gebruik van precisiezaad. precisiezaaimachines en chemische onkruidbestrijdingsmiddelen op Texel bijzonder snel is ongeburgerd, dan is dit mede te danken aan het feit, dat de voorlichtingsdienst hieraan bij zondere aandacht heeft gegeven. Een zelfde snelle ontwikkeling is voor ons eiland waar te nemen op het gebied van het maaidorsen. In enkele jaren is men volledig overgegaan van het dorsen in zakken r.aar het dorsen in de tank Agrariërs stonden open voor deze ontwikkelingen We willen er met nadruk op wijzen, dat de snelle aanpassing aan nieuwe methoden niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats is te danken aan het werk van de landbouwvoorlichting. Het aller belangrijkste is geweest, dat de Texelse boeren bereid waren nieuwe wegen te gaan. Bij het begin van het werk van de Streekontwikkeling is meermalen ge dacht en ook gezegd, dat voor ons ge bied Streekverbetering en Streekont wikkeling niet helemaal op hun plaats waren, omdat ons eiland op agrarisch gebied zeker niet als „achtergebleven" kon worden bestempeld. Als we thans mogen vaststellen, dat er tijdens en door het werk van de Streekontwikke ling een snelle aanpassing aan nieuwe methoden is tot stand gekomen, dan is dit geen gevolg van het feit, dat ons eiland agrarisch „op achter" was, maar dan is dat te danken aan de wijze, warop de Texelse agrariërs op de inten sieve voorlichting tijdens de Streekont- wikkelingstijd hebben gereageerd. C. v. Gr. Dit gebouwtje aan de Kogerstraat te Den Burg was jarenlang het „zenuwcentrum" van de ruilverkaveling. beteringen door de ruilverkaveling, maar aan alle andere zaken, die de laat ste jaren naar voren zijn gekomen. Aandeel Streekontwikkeling Evolueren is een moeilijke en hache lijke zaak. Het wil zoveel zeggen als de waarde van een bepaalde actie achteraf gaan vaststellen Persoonlijk ben ik er altijd wat huiverig voor om te gaan zoeken naar resultaten en dan het ver band tussen de gevoerde actie en het resultaat vast te stellen. Dit ligt bij het werk van de ruilverkaveling nog iets eenvoudiger, dan bij het werk van de Streekontwikkeling. Toch meen ik in alle bescheidenheid enige punten te mogen noemen. Als mijn gesprekspartner opmerkt, dat hij op het moment niet meer schrikt als er gesproken wordt van 20 - 25 melkkoeien per man. dan is dit in zeke re zin ook een vrucht van het werk van de landbouwvoorlichting. En dan niet alleen in deze zin, dat de landbouw- voorlichters de veehouders daarop heb ben voorbereid. Ik geloof, dat er ook dit geweest is: Door de landbouwvoor- lichters is gewezen op de mogelijkhe den, die er zijn om de produktieomvang te vergroten. Daarom is er voorlichting gegeven over nieuwbouw en verbouw van stallen. Daarom is er gesproken over het gebruik van voerkarren, uit mestinstallaties en drijfmeststallen. In dit licht moet U de demonstraties en de voorlichting op het gebied van het Voor het schrijven van een artikel over de visserij zou men kunnen terug gaan tot de tijd van de Batavieren. Zoals de geschiedenisboeken ons ver tellen, was de visserij mét de jacht toen al een belangrijke broodwinning. Zover zal ik de historie niet induiken en mij beperken tot de geschiedenis van de Texelse visserij. De gegevens, die ik hiervoor verzamelde, kwamen hoofdzakelijk van een 81-jarige Oude schilder visser, aangevuld met eigen herinneringen en informaties. model van de schepen niet geheel te vreden. Op zichzelf waren het heel goede zeeschepen, maar door het model (ronde zijden en platte bodem) waren ze log en nogal sterk aan slingering on derhevig. Ook vroegen deze schepen teveel energie van het motorvermogen voor zichzelf. Er werd dus gezocht naar een scheepsmodel waaraan deze bezwaren niet kleefden. Verschillende instanties hebben daaraan gedokterd met het re sultaat, dat in 1927 door de heer P. Drijver de eerste kotter de haven van Oudeschild werd binnengeloodst, voor zien van een 80 pk. motor, ket begin van de kottervloot was er en dit begin is tot de tweede wereldoorlog tot elf kotters uitgegroeid. De crisisjaren brachten veel zorg, Zon zestig jaar terug bestond de Texelse vloot uit 186 vaartuigen, meest blazers van verschillende grootte. Oos terend nam daarvan het leeuwendeel voor zijn rekening; ongeveer 85 sche pen. Dan werden nog vijf schuiten ge ëxploiteerd door Cocksdorpers en onge veer 40 door de vissers van Oudeschild. Nu zal men opmerken: 85 5 40 130. Waar zijn die andere gebleven? Wel, die anderen zullen vletten en boten zijn geweest, gebruikt voor de haring-kamervisserij en de binnen visserij. We kunnen dus de conclusie trekken, dat tijdens de eeuwwisseling de haven van Texel in de weekenden geheel vol lag met vissersvaartuigen. Maar door de zeer slechte uitkomsten in die jaren zijn vele vissers gedwongen geweest hun schepen te verkopen en ander werk te zoeken. Vertrek Velen vertrokken van Texel en be manden in de grote zeehavens de sleep boten. Enkelen kwamen terecht bij Bosman. Dit proces voltrok zich het snelst in Oosterend omdat de Ooster- ender schepen zich minder goed leen den voor het bevissen van de Wadden zee en de wiermaaienj. Eén kern kon evenwel, doorvoede bedrijfsvoering en aankomende jongens, het hoofd boven water houden. Het is deze kern, waaruit de huidige kottervloot is gegroeid. Tij dens de eerste wereldoorlog waren de uitkomsten ook iets beter geworden. In 1918 kocht de heer C. Drijver uit Oosterend de 'eerste blazer, voorzien van een 35 pk. Kromhoutmotor. In 1922 was de economische situatie voor de Noordzeevisseij al zoveel beter ge worden dat de gebroeders v.d. Vis zich konden permitteren een motorbotter te laten bouwen, voorzien van een 45 pk. motor. Zo groeide de kleine vloot ge stadig verder uit. Wat de kwaliteit van de schepen en het vakmanschap van de opvarenden betreft, kon men goed voor de dag komen. Ander model Toch was men met het toenmalige goede vazen, geschikt voor het opmaken van bloemstukjes. Voeding Aan voeding is veel aandacht be steed. Er zijn vele demonstraties, ver scheidene kookcursussen en enkele dieetcursussen georganiseerd. Op de tentoonstelling hier ook aandacht aan besteed d.m.v. foto's en folders, en een gedekte tafel. Een eenvoudig, maar net jes gedekte taefl, bevordert de sfeer, de rust en daarmee de eetlust en spijs- (Zie vervolg achterpagina eerste blad) Beeld uit bet verleden maar men slaagde erin het hoofd boven water te houden, door vakmanschap en goede schepen. Een gunstige omstandig heid in deze moeilijke tijd vormden ook de „eigen jongens" die meewerkten Na de oorlog ging de ontwikkeling met rasse schreden voort. Vele nieuwe kotters werden toegevoegd of vervingen de oudere. De schepen werden van steeds zwaardere motoren voorzien en met volle teugen profiteerde de Texe laars van de mogelijkheden, die de mo derne elektronica bood. Navigatie- en visopsporingsapparatuur hebben alge meen ingang gevonden. Als we bedenken dat kort na de tweede wereldoorlog een 21 meter-kot ter met 150 pk motor een zeer efficiënt scheepstype genoemd mocht worden, terwijl nu schepen van 25 meter en 500 pk geen uitzonderingen meer zijn, dan kan toch wel van een verbazend snelle ontwikkeling worden gesproken. Oudeschild Voor Oudeschild liggen de zaken ech ter anders. Door de kleinere schepen met geringe diepgang, specialiseerde men zich daar op de Waddenzee visserij. In de zomermaanden gingen ze zeegras maaien en bewerkten dat op de wal als de uitkomsten van de garnalen visserij niet best waren. Enkelen visten op „krukels" en paling. Aangezien dit ook gebeurde op plaatsen waar zeegras groeite, waren die weinig diepgaande schepen ook wel nodig. De afsluiting van de Zuiderzee in 1932 deed de toekomst voor Oudeschild er somber uitzien. Het zeegras wilde niet meer groeien, waardoor ook de paling- en krukelvisserij verdween. Bovendien werden de garnalen in de crisistijd heel slecht verkoopbaar. Luxe levensmiddelen kon men immers niet meer kopen; de export stond stil. Met het gevolg dat de vloot van Oudeschild, zij het wat later, toch dezelfde kant opging als die van Oosterend. Verschil lende Oudeschilder vissers zijn toen de Noordzeevisserij gaan beoefenen, met gunstig resultaat. Door de grote bloei van TESO kon een aantal vissers wor den opgevangen en enkelen hebben zich, weer met hulp van eigen jongens, staande kunnen houden. Zij hebben zich door de betere uitkomsten na 1945 kun nen moderniseren. Gelukkig ontstaat er nu voor Oude schild ook weer een vissersvloot. Het dorp is zes noordzeekotters rijk en ook de garnalenvloot is weer op de goede weg. Misschien is er door hulp van overheidswege nog iets meer te berei ken. J. Th. Boom, voorzitter Visserij vereniging Texel

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 8