Stormachtig groeiend toerisme levert tal van problemen op Economische basis bollenteelt kan op Texel sterker worden De Streekontwikkelingvan grote betekenis voor toekomst van de Texelse landbouw Stijging aantal overna alleen buiten het chtingen in toekomst seizoen mogelijk VERBETERINGEN NOG MOGELIJK vooruitgegaan. (Een verklaring voor de teruggang van 1962 is moeilijk te vin den; vooral de eerste helft van juli ken merkte zich toen door een gering be zoek). In een tijdbestek van 5 jaar nam het aantal overnachtingen, in procenten uitgedrukt, als volgt toe: (waarbij een zekere reserve in acht genomen moet worden t.a.v. mei en juni i.v.m de Pinksterdagen) mei: 40%; juni; 155%; juli: 49%, augustus: 37% en september: 120%. Ofschoon de toename in mei, juli en augustus bepaald niet onbelangrijk is en dit laatste zeker niet in aantallen is de sterkste toename in procenten uitgedrukt toch te constateren in juni en septemb.er, een bewijs dat het vóór- en naseizoen meer en meer in trek ko men Voor juni is de toename zelfs zo sterk, dat er nauwelijks nog van .voor seizoen" gesproken kan worden. Door de niet onbelangrijke toename van het aantal overnachtingen in de maanden juni en juli van 1965 is er ten opzichte van 1964 een stijging waar te nemen van 19% of bijna 1/5. Nu kan de vraag gesteld worden tot welke hoogte het aantal overnachtingen nog kan stijgen, zonder dat er sprake is van een duidelijke toename van de opname capaciteit. Er van uitgaande, dat de capaciteit thans ca. 20.000 personen bedraagt, zou dit voor de maanden juli en augustus alleen al 1.200.000 overnachtingen zijn bij een optimale bezetting, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid nimmer het ge val zal zijn. Wil er dus een verdere sterke groei plaatsvinden, dan zal dit in hoofdzaak in vóór- en naseizoen moeten plaatsvinden. algemeen aanvaarde stelling, dat de be stedingen per overnachting ca. 15, bedragen. Wanneer de ontwikkeling zal gaan als door de werkgroep gead viseerd, dan zal het toerisme uitgroeien tot de belangrijkste economische faktor voor ons eiland. Begripsverwarring Aan een landbouwer ontlokte" dit de vraag, of Texel dan niet beter tot één groot rekreatiegebied gemaakt zou kunnen v/orden, wanneer 300 ha. al zo'n hoog rendement geeft. Het is duidelijk, dat hier sprake is van een begripsver warring: de genoemde 300 ha hebben betrekking op de gronden voor de be bouwing in de rekreatie-sector. Het feit, dat de^e 300 ha. een zo hoog eco nomisch rendement hebben, danken zij aan d^ duizenden ha., waar men de rexreatie kan vinden: het strand, de duinen, de bossen en niet te verge ten het gehele overige Texelse land schap. Het toerisme op Texel is al lange tijd niet alleen meer een zaak van de direkt aan de duinen, de zee en de bos sen grenzende accommodaties; de toe rist heeft geheel Texel ontdekt een ontwikkeling die nog verder zal gaan en waaraan de steeds beter wordende boot verbinding niet vreemd zal zijn. Het toerisme naar Texel wordt meer en meer een gemotoriseerd toerisme, waardoor een iets verdere ligging van het strand minder bezwaarlijk wordt voor diegenen, die dit als een bezwaar gevoeld zouden Kunnen hebben. Daarbij komt, dat de stadsmens graag de steen massa ontvlucht en zich volledig wil ontspannen in een rustige omgeving, in zekere zin dus een terug-tot-de-natuur In december van het vorige jaar werd in de gemeenteraad van Texel het rapport van de „Werkgroep Rekreatie Texel" behandeld en aangenomen. In dit rapport bracht de werkgroep haar advies uit inzake de meest wenselijke ontwikkeling van het toerisme op ons eiland in de naaste toekomst. Zonder weer in details te treden, willen wij toch nog een enkel belangrijk punt uit dit rapport naar voren brengen. Met betrekking tot de uitbreiding van de rekreatie-gronden en de opname-capaciteit is gesteld, dat deze zon der aantasting van het Texelse landschap kunnen worden vergroot van resp. 300 tot 700 ha. en van 15.600 personen tot 34.000 personen. Omtrent het tijd stip, waarop deze uitbreiding bereikt zal zijn, is niets met zekerheid te zeg gen. Veel zal daarbij afhangen van het moment, waarop de gronden beschik baar zijn en er de nodige voorzieningen zijn getroffen. Een ander belangrijk punt is de snelheid, waarmee de benodigde bouwvergunningen zullen wor den verleend. Wat zullen de resultaten zijn, uitge drukt in overnachtingen en afgeleid daarvan in economisch opzicht, wan neer de uitbreidingen het gestelde punt bereikt hebben Een antwoord hierop is moeilijk te geven. Het is vrij eenvoudig om te stel len: meer dan een verdubbeling van de capaciteit is meer dan een verdubbe ling van de overnachtingen, hetgeen dan aan de hand van de cijfers van 1963 zou moeten zijn: (1963) 915.218 over nachtingen x 2 (plus nog iets) --= ca. 2.000.000 overnachtingen. Zal dit aantal bereikt worden, zal het meer zijn, of misschien minder? Talloos zijn de fak- toren, die dit kunnen beïnvloeden, zon der daarin nog te betrekken de econo mische ontwikkeling van ons land en 1961 1962 2963 1964 1965 (voorlopig.) mei 20.200 12.400 17.000 49.000 41.000 juni 94.600 95.400 120.700 128.500 241.400 juli 318.000 250 900 332.000 392.200 474.200 van het buitenland, voor Texel met name in Duitsland. Faktoren als b.v. de vraag naar accommodatie buiten de be ruchte periode half juli-half augustus, de mate van de bezetting op de (weer- gevoelige) kampeerterreinen in vóór- en naseizoen, de spreiding van de vakan ties, de hoogte van het propaganda- budget etc. Verleden Een blik in het zeer nabije ver leden rechtvaardigt enig optimisme. Aan de hand van de gemeentelijke gas- tenstatistieken van 1961 t/m 1965 heb ben wij het volgende staatje kunnên opmaken voor de maanden mei, juni, juli, augustus en september: (afgerond -op 100-tallen): aug. sept. totaal 325.200 29.500 796.509 309400 38.600 706.700 378.800 50.900 899.400 442.400 60.300 1.072.400 445.700 65.100 1.267.400 In het overbevolkte .Nederland weet Texel nog een overvloed aan ruimte en rust te bieden. Met uitzondering van 1962 een vrij sterke daling is het aantal overnach tingen van jaar tot jaar met sprongen Daarnaast hangt de toekomstige ont wikkeling van het toerisme op Texel dus in hoge mate af van de voorgestelde uitbreidingen. Het economisch rendement van het toerisme zou voor 1965 geweest zijn rond ƒ19.500.000,uitgaande van de Dank zij deze ontwikkeling is het toerisme een aangelegenheid van en voor geheel Texel geworden, een zaak waaraan de VVV Texel het hare zal blijven bijdragen. Directeur V.V.V. Texel. Om over dit onderwerp iets verstandigs te schrijven is geen gemakkelijke taak. Persoonlijk heb ik deze periode voor de boeren op Texel van het begin af aan heel belangrijk gevonden en wel om de volgende redenen. Op ons eiland staat de landbouw en veeteelt al sinds vele jaren op een goed peil door een goed vakmanschap van de agrarische ondernemers. Dit vakman schap is tot stand gekomen door goed onderwijs en goede voorUchting en door een goede practische kijk en durf van de ondernemers. Een handicap is de droogtegevoeligheid van de Texelse grond, maar daar staan tegenover goede klimatologische omstandigheden voor bepaalde teelten. Men zou dan kunnen zeggen: We kunnen er wel wat van en hebben dus geen behoefte aan adviezen, voorlichting, demonstraties en dergelijke. Nu is het echter precies andersom: Hoe meer men weet en hoe beter men het in de vingers heeft, des te meer kom je tot de slotsom, dat er nog veel te leren overblijft. Nu is juist de streekontwikkelingspe- riode er een geweest, waarin veel te le ren was en de activiteiten richtten zich natuurlijk op minder sterke punten in de bedrijfsvoering, zoals ruwvoederwin- ning, pootaardappelteelt en de teelt van suikerbieten We kunnen rustig vast stellen, dat hiermee m deze periode goede vorderingen gemaakt zijn, vooral ook als begeleiding bij de zich snel wij zigende omstandigheden, waarbij ik vooral aan de teelt van suikerbieten denk. We zijn de periode van meer as sistenten en meer specialistische hulp als normaal gaan beschouwen, maar dit kan betekenen dat 't gemis straks dub bel gevoeld wordt. De heer Alb. Dros Bestaanszekerheid Zo gezien is de betekenis van de streekontwikkeling voor Texel van veel belang geweest voor de bestaanszeker heid en de welvaart van de boeren stand, mede doordat goede practische en theoretische scholing ook in de toe komst meer gewaardeerd zal worden. Dat dit meer zal gaan kosten spreekt vanzelf, maar dat is het m.i. dubbel en dwars waardKijk maar eens naar de IJselmeerpolders, waar men per ha 1950 1955 1960 0.01 0.03 5.82 5.93 7.09 51.07 59.51 63.97 25.24 49.83 85.74 82.13 115.28 156.83 Hoewel de landbouw en met name de veehouderij op Texel sterk domine ren, is ook de tuinbouw op dit eiland van betekenis. Deze tuinbouw beperkt zich praktisch gesproken tot de bloem bollenteelt, terwijl er verder ook enige fruitbedrijven voorkomen. Het ligt voor de hand dat de akti- viteiten op tuinbouwgebied van de streekverbetering en eveneens van de tentoonstelling die hier in februari ge houden wordt, zich dan ook vooral hebben gericht op de bloembollenteelt. Gezien ae ligging en de afzetmogelijk heden. ligt het niet voor de hand. op Texel de groenteteelt en bloementeelt te stimuleren. Fruitteelt is hier op be paalde gronden v/el mogelijk, doch eist extra voorzieningen in verband met de sterke windkracht; voorts maakt de vrij grote afstand tot een centrum het min der aantrekkelijk om hier tot stichting van nieuwe fruitbedrijven over te gaan. Ontwikkeling van de bloembollenteelt Onderstaande cijfers geven weer hoe de bloembollenteelt op Texel zich vanaf 1950 heeft ontwikkeld. Oppervlakten bloembollen in ha. (en Hyacinten Tulpen Narcissen Bijgoed Totaal De totale oppervlakte bloembollen is ongeveer verdubbeld. Het belangrijkste gewas, de narcis, is geleidelijk uitge breid. De oppervlakte bijgoedgewassen (overwegend gele krokussen en lelies) is sterk toegenomen. Relatief nam de laatste jaren ook de tulpenteelt sterk toe, terwijl er een beginnende belang stelling is voor de hyacintenteelt. Struktuur der bedrijven Het aantal telers met bloembollen teelt als hoofdberoep bedraagt slechts 20 a 25. Op deze bedrijven treft men naast narcissen ook tulpen aan en even- ƒ2,en meer betaalt voor bedrijfsvoor lichting aan boeren, die wel tot de bes ten van Nederland gerekend mogen worden en die op bedrijven zitten, waar de cultuuromstandigheden ideaal ge noemd kunnen worden, nl. een prima verkaveling en ontwatering, goede grond en goede bedrijfsgebouwen. Deze boeren zijn door hun hoge con tributie in staat eigen voorlichters in dienst te nemen en die dit ook doen, omdat ze overtuigd zijn van de nood zaak om bij te blijven in deze snel ver anderende wereld Als men dan ondernemer moet zijn onder minder goede omstandigheden is de behoefte aan voorlichting nog groter en daarom hoop ik, dat ik er in geslaagd ben aan te tonen hoe belangrijk de pe riode van de streekontwikkeling voor onze boeren-toekomst en daarmee ook voor het hele eiland is geweest. In elk geval wil ik niet eindigen zon der een woord van dank te spreken voor de vele extra voorlichting in de vorm van demonstraties, inleidingen, premies op voorbeeld-objecten, huishou delijke en agrarisch-sociale voorlich ting. Naar ik meen kan ik dit doen namens alle leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. A. Dros Bzn., voorzitter Vereniging voor Bed rij f svoorl i chtmg voor de Landbouw. tueel bijgoedgewassen. De oppervlakte bloembollen op deze gespecialiseerde bedrijven bedraagt gemiddeld 2 ha. per bedrijf. Daarnaast is er een groot aan tal 175), dat de bloembollenteelt als nevenberoep beoefent. Deze telers heb ben gemiddeld minder dan 1 ha. bloem- are): 1963 1965 0.29 0.84 12.61 16.90 77.81 100.19 70.49 7342 161.20 191.35 bollen en telen veelal de narcissen, gele krokussen en soms ook lelies. Vaak geschiedt de teelt op voor één seizoen gehuurd land van landbouwers. Veel bedrijven zijn te klein om hun bollenkraam verder uit te bouwen en om voldoende vruchtwisseling te kun nen toepassen. In het kader van de ruil verkaveling kon een beperkt aantal bloembollenbedrijven worden vergroot Daar de narcis veruit het belangrijk ste hoofdgewas is, moet van een zekere eenzijdigheid in de bedriifsstruktuur worden gesproken. Door de streekver betering werd dan ook de teelt van tulpen en de laatste jaren ook die van hyacinten gestimuleerd, terwijl tevens gestreefd werd naar verbetering van het sortiment. De beginnende teelt van hyacinten werd ondersteund door er varen ziekzoekers van het vasteland aan te trekken ten behoeve van de kwe kers die met deze teelt zijn begonnen. De gespecialiseerde bedrijven waarop ook tulpen worden geteeld, beschikken thans overwegend over goede bewaar- ruimte met verwarming. Dit geldt ook voor enige gespecialiseerde narcissen- bedrijven. Op de overige bedrijven laat de schuuraccommodatie echter te wen sen over Daarom werd door de streek verbetering ook aan dit punt aandacht besteed o.a. door de inrichting van een voorbeeldschuur. Grond cn waterbeheersing De bloembollenteelt wordt beoefend op de zandgronden achter de duinen en voorts op zandgronden in de Prins Hendrikpolder en de polder Het Noor den. Buiten de reeds vcor bollenteelt in gebruik zijnde gronden ligt op Texel nog een niet onbelangrijk areaal gronden dat geschikt is, of geschikt ge maakt zou kunnen worden voor bloem bollenteelt. Dit is voor de bloembollen telers een belangrijke zaak met het oog op struktuurverbetering van de te kleine bedrijven en om ook in de toe komst voldoende verse grond beschik- Conclusies Samenvattend kan gesteld worden, dat de volgende punten aandacht ver dienen om de economische basis van de bloembollenteelt op Texel te ver sterken 1. Het is van belang uit te zien naar goede potentiële bollengronden om te kleine bedrijven te vergroten, en om in de toekomst over voldoende vers land voor vruchtwisseling te beschik ken. 2. De struktuur van sommige bedrijven kan worden verbeterd door naast de teelt van narcissen (en bijgoed) ook tulpen en eventueel hyacinten in het teeltplan te introduceren. Aan kraamverbetering (sortiment) dient (Zie slot 2de pag. tweede blad) baar te hebben. Het blijkt echter moei lijk te zijn deze potentieel voor bloem bollen geschikte gronden in handen te krijgen, waarbij uiteraard de zich uit breidende recreatie ook een rol speelt. De zandgronden achter de duinen zijn over het algemeen kalkarm. Vooral voor de tulpen- en hyacintenteelt moet op deze gronden de pH worden opge voerd. Wil bekalking op deze gronden een goed effekt hebben, dan kan deze meestal het beste worden uitgevoerd enige tijd voor het planten als de bo vengrond goed droog is, waarbij dan de kalk intensief door de bouwvoor moet worden verdeeld. De zandgronden in de polders zijn wel voldoende kalkrijk. Plaatselijk komen in de ondergrond storende kleilagen (z.g. spierlagen) voor, die een goede waterhuishouding be lemmeren. Op de tentoonstelling zult u een ongestoord zandprofiel kunnen ver gelijken met een profiel dat zo'n storen de kleilaag bevat Een aantal bloembol- lengronden is door de ruilverkaveling in belangrijke mate verbeterd door deze storende laag te verwijderen. Sommige gronden achter de duinen en vele zandgronden in de polders zijn droogtegevoelig. Bovendien is op Texel de regenval in de voorjaarsmaanden, als de bloembollen hun maximale ver damping hebben, veelal gering. Voorts heeft het polderwater in het groei seizoen vaak een te hoog zoutgehalte voor beregening Een goede watervoor ziening vraagt dan ook op Texel spe ciale aandacht. Het zou van groot be lang zijn het relatieve teveel aan goed water dat in de winter beschikbaar komt te kunnen sparen voor de droogte- gevoelige perioden tijdens het groei seizoen. Daar de zandgronden achter de duinen geen beheerst grondwaterpeil hebben, komt hier en daar in herfst en winter ook wateroverlast voor.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 9